Zcidóe ©owo/nt Gorbatsjov krijgt het groene licht 3 4 5 6 9 13 10 11 12 Protest *vdA doet beroep ip zowel minister ^s ambtenaren Twintig geldcassettes buit bij overval NMB Kohl negeert oproep DDR Militairen blijven actief bij tuinders 14 Dagen Gratis £eidóe@ouia/ni Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071-122 244, fax 071-134941 tbv. redactie. Directeur-hoofdredacteur: JJ. Hallewas, Chef-redacteurG.J.Onvlee. Dinsdag 6 februari 1990 81ste jaargang no. 24642 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Losse nummers f. 1,35 Half tot zwaar bewolkt. Af en toe regen, vooral in de namid dag en avond. Minimumtem peratuur 7, middagtempera- tuur rond 10 graden; na woensdag iets lager. Zuidwes telijke wind, matig tot vrij krachtig, aan de kust toene mend tot hard. *messchaatsploeg licht Oejwond bij auto-ongeluk NfARY De damesschaatsploeg is gisteren op doorreis van naar Calgary in Canada betrokken geweest bij een ingeluk. De twee door het gezelschap gehuurde busjes raakten oss. Als gevolg van de botsing klaagden Sandra Voetelink en •Loorbach over een pijnlijke nek. Herma Meijer, Hanneke De ...en Lia van Schie hielden aan de botsing zere schenen en over. Het ongeluk gebeurde op weg naar Montreal vanwaar eg vervolgens naar Calgary vloog, waar dit weekeinde de we- elstrijd voor dames wordt gehouden. Het busje met de rijd- foetelink en Loorbach, coach Last en fysiotherapeut Van der stopte voor een kruising. Het tweede busje, met de schaats- .aftink, Meijer, De Vries en Van Schie en het echtpaar Van't knalde door weigerende remmen boven op het eerste busje. KNSB was vanmorgen nog niets bekend over het ongeval, lopen maar dat de ploeg niets ernstigs is overkomen", aldus oordvoerder. „Ik verwacht ook wel dat de verwondingen llen, anders hadden de dames wel contact met ons gezocht". Ronald Reagan. Reagan moet op video getuigen WASHINGTON Een rechter heeft de voormalige Amerikaanse president Ro nald Reagan opdracht gegeven om op vi deotape een getuigenis af te leggen over bepaalde aspecten van de Irangate-affai- re. De getuigenis is nodig voor het proces tegen de voormalige Witte Huismede werker John Poindexter. De advocaten van Poindexter willen bewijzen dat Reagan afwist van de acties van Poin dexter en/of dat hij ze goedkeurde. Met hetzelfde doel moet Reagan ook delen van zijn dagboeken van 1985 en 1986 bij de rechter inleveren. Poindexter wordt beschuldigd van het doorsluizen van geld van wapenverkopen aan Iran naar de Contra's in Nicaragua, terwijl het Congres juist alle hulp had verboden. Nog geen spoor van ontvoerde artsen DEN HAAG Er bestaat nog geen enkele duidelijkheid over het lot van de Nederland se en de Belgische arts die eind vorige week in de Zuidsudanese stad Malakal zijn ont voerd. De Nederlander Martin Ruppert (28) en de Belgische Christine van Haegenborgh (26) werden door een onbekende gewapende groep in hun huis van hun bed gelicht en weggevoerd. Beiden werkten sinds negen maanden in het ziekenhuis van Malakal aan een medisch voedingsprogramma voor de burgerbevolking van Artsen zonder Grenzen. Het is niet uitgesloten dat de artsen door het Zuidsudanese verzet zijn meegenomen om ge wonde guerrillastrijders te verzorgen. Al eerder werden artsen om deze reden ont voerd en na enige tijd weer vrijgelaten. Amerikaanse bommenwerper neergestort LONDEN Voor de Oostengelse kust is gisteren een Amerikaanse bommenwerper van het type F- 111 neergestort. Daarbij is zeker een van de twee piloten om het le ven gekomen. Naar de tweede pi loot wordt nog gezocht, maar ge vreesd wordt dat ook hij het onge luk niet heeft overleefd. Volgens de Amerikaanse luchtmacht had de bommenwerper een gewone oe- fenvlucht gemaakt. De twee pilo ten waren gestationeerd in Upper Heyford, ongeveer 80 kilometer ten noordwesten van Londen. VIEUWE ZUIVERINGEN IN PARTIJTOP JMOSKOU Sovjetlei der Michail Gorbatsjov leeft volgens ingewij den in Moskou vandaag an het centraal comité I iet groene licht gekre un voor zijn plannen het machtsmonopolie ivan de communistische hartij te schrappen uit le grondwet van de Sovjetunie. Rond het middaguur was hierover in Moskou offi cieel echter nog niets be- Igemaakt. Wel deden geruchten de ronde over zuiveringen in de partijtop. De verwachting is dat te genstanders van het her vormingsbeleid het veld moeten ruimen. Het is ove rigens niet uitgesloten dat definitieve besluiten pas worden genomen op een tweede plenum, dat over O drie weken zou moeten worden gehouden. Het plenum van het een- De deelnemers aan het plenum in Moskou werden door de Russische tv aan de tand gevoeld over de voorstellen van Gorbatsjov. Daaruit bleek een vrij algemene steun voor de afschaffing van het machtsmonopolie van de communistische partij. foto: ap traal comité vindt plaats achter gesloten deuren. Het Sovjet-persbureau Tass bracht gisteravond de in houd van Gorbatsjovs rede in de openbaarheid. Daar uit bleek dat de Sovjetlei der inderdaad bereid is de in artikel 6 van de grond wet verankerde leidende rol van de communistische partij te schrappen. Hij stuurt evenwel niet aan op een opheffing van de par tij. Tevens maakte hij dui delijk dat de partij voorne mens is om de belangrijk ste machtsfactor in de Sov jet-samenleving te blijven. Maar de partij moet het recht om het land te bestu ren verdienen, aldus Gor batsjov. Volgens de Sovjetleider is in de praktijk eigenlijk al een meerpartijenstelsel ontstaan, doordat in de verschillende republieken tal van politieke groeperin gen de kop hebben opge stoken. Gorbatsjov heeft verder voorgesteld de macht van de president naar Frans en Amerikaans voorbeeld uit te breiden en de partij te laten leiden door een driemanschap: een voorzitter en twee vice-voorzitters. Ter dis cussie staat ook het princi pe van het democratisch centralisme, dat de partijle den strikte gehoorzaam heid aan de partijleiding oplegt. Hierover moet een besluit worden genomen op het vervroegde partijcon gres, dat al in juni of juli van dit jaar wordt gehou den. Pagina 5: Gorbatsjov heeft grote haast .ER GELD EN MEER BEGRIP NODIG" oil ai de f HAAG De PvdA- -Jie vindt dat de „ei- minister Dales van zaken meer ei op tafel moet leggen •ïc de ambtenaren en fjdvolgers. Maar ander- ;nmag van de ambtena- 'ajonden worden ge- bgd, zo menen de soci- lemocraten, dat zij in onderhandelingen r oog hebben voor het er de komende ja- werkgelegenheid overheid gecreëerd gorden. Moor, woordvoerder ^fnarenzaken van de 0f, heeft dit gisteravond lt|d in het tv-programma tiD's Televizier. „We heb- ,|n het regeerakkoord af- iken", aldus Moor, „dat ibtenaren de lonen in de iliere sector zouden vol- >at betekent dus dat de maren gelijk hebben als ;en dat 2,5 procent loon- rïjüg te weinig is. In het iuliere bedrijfsleven wor- oonstijgingen van 3,5 pro- [erealiseerd". Daarmee wilde Moor niet aan geven dat minister Dales haar bod van 2,5 procent moet ver hogen naar 3,5 procent. De PvdA-woordvoerder wees erop dat de onderhandelingen in het particuliere bedrijfs leven nog aan de gang zijn. „Dat maakt het een beetje pro blematisch nu al vast te stellen welk percentage er voor de ambtenaren uit moet komen. Alleen één ding is zeker: het gaat zeer waarschijnlijk meer geld kosten dan het kabinet heeft uitgetrokken". Eén procent meer salaris voor de ambtenaren zou een extra uitgave voor het kabinet bete kenen van 700 miljoen gulden. Moor gaf niet aan waar minis ter Dales de benodigde extra middelen vandaan moet halen. In plaats daarvan deed hij na drukkelijk een beroep op de ambtenarenbonden: „Kijk ook eens wat de overheid in de ko mende vier jaar aan werkgele genheidsbeleid wil doen. In het bedrijfsleven wordt er geld ingeleverd voor meer werk. De komende jaren zal er bij de overheid veel meer werk ont staan dan in de particuliere sector. Daarmee zouden de ambtenarenbonden in hun ei sen rekening kunnen hou den". Pagina 3: Carnavalesk pro test op de Dam IJesbureau onderzoekt ilernen bij Spektrum IENHEIM Een advies- lu moet de werksituatie Het gaan onderzoeken. :ujalgemeen bestuur heeft jesloten. Op korte termijn r It hierover overleg ge il met de vertegenwoordi- |van de medewerkers van Spektrum. Aanleiding Tjhet onderzoek is het rap- van het Sociaal Advies- W uit Katwijk. Daaruit Krokus Terwijl de temperaturen voor de tijd van het jaar opmerkelijke recordhoogten bereiken, schie ten de krokussen overal als paddestoelen uit de grond. Zich niets aantrekkend van de weer- deskundigen, die weliswaar nieuwe najaarsstormen aankondigen, maar tegelijkertijd steeds hardnekkiger blijven ontkennen dat na dit verlate najaar alsnog een winter in aantocht zou kunnen zijn. FOto: cees verkerk Minuut stilte Deze man in het dorpje Podojevo in de Joegoslavische provincie Kosovo was gistermiddag een van de duizenden mensen van Albanese komaf, die een minuut stilte in acht namen ter herdenking van de 25 doden die bij de onlusten van de laatste weken zijn gevallen. Momenteel is het rustig in Kosovo, maar gevreesd wordt dat het geweld de komende dagen weer zal oplaaien. foto: afp Demonstratie tegen kinderbescherming DEN HAAG Er moet een parlementaire enqüete komen naar 'het falen, van de kinderbescherming'. Dat vindt het platform 'Laat ouders ouder blijven', een samenwerkingsver band van een aantal stichtingen voor ouderbelangen. Het platform demonstreerde vandaag in Den Haag niet alleen voor een dergelijke enqüete, maar ook voor het aannemen door de Eerste Kamer van het wetsvoorstel Omgangsrecht. Nieuwe vragen van de commissie van justitie leiden volgens het platform tot onnodige vertraging en misschien zelfs tot afstel van de wet. Dat zou doodzonde zijn, aldus het platform, want de wet zal een basis kunnen leggen voor betere moge lijkheden voor behoud van het contact van kinderen met hun gescheiden ouders. LEIDEN Bij de overval die gistermorgen is gepleegd op de NMB-bank aan het Vijf Meiplein, blijken twintig geldcassettes te zijn gestolen. De inhoud ervan is nog onbekend. De overvallers ramden de gevel en bedreigden drie personeelsleden van de bank, een 19-jarige Voorhoutse en twee Leidenaren van 27 en 37 jaar oud. Die wilden net beginnen met het tellen van het geld in de cassettes. Na de overval bedreigde een van de overvallers een 71-jarige Leidenaar met een vuurwapen. De man stond op het plein en liet zijn ongenoegen over de overval blijken. De over vallers reden met een donkerblauwe vluchtauto naar de Lieven de Keystraat. Daar verwisselden ze van auto. De politie is op' zoek naar getuigen die de overvallers, waarschijnlijk in grote haast, hebben zien overstappen. Telefoon 071- 258888. ADVERTENTIE AUTOVERHUUR F.PRAN&EGU Verhuur van luxe auto's en busjes vanaf 30.- p. dag HOOFDSTRAAT 104 - LEIDERDORP Tel. 071-894040 Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond thuisbezorgd. OOST-BERLIJN/BONN Bondskanselier Helmut Kohl is van plan om in de DDR ac tief campagne te gaan voeren voor zusterpartijen van de CDU, ondanks de oproep van het ronde-tafeloverleg in Oost- Berlijn aan Westduitse politici om niet actief deel te nemen aan de verkiezingsstrijd. Kohl gaat zich inzetten voor de drie conservatieve partijen die gis teravond in West-Berlijn een .Alliantie voor Duitsland' heb ben gevormd. De drie partijen zijn Demokratischer Auf- bruch, Deutsche Sociale Union en CDU. Volgens Genscher, minister van buitenlandse zaken van de BRD, zal de vereniging van de beide Duitslanden na de ver kiezingen van 18 maart snel een feit zijn. Ook zou volgens hem de D-mark op korte ter mijn de officiële munt van de DDR moeten worden om te voorkomen dat de Oostduitse economie volledig ineenstort. In de Oostduitse stad Leipzig hebben gisteravond weer meer dan 100.000 mensen gedemon streerd. Daarbij werd door veel betogers en sprekers op geroepen tot een snelle vereni- fing van de beide Duitslanden. 'agina 5: „In DDR bestaan gezag en bestuur niet meer" NS - ongelukken voor rechter UTRECHT Vijf mensen zullen zich binnenkort voor de rechtbank in Utrecht moeten verantwoorden voor hun eventuele schuld aan de onge lukken bij de viering van het 150-jarig bestaan van de NS. Een zesjarig kind kwam om het leven toen tijdens de ope ningsplechtigheid een niet verankerd klimrek omviel. Korte tijd later vielen gewon den bij het omwaaien van een decorstuk. LEIDEN Als het noodzake lijk mocht blijken blijven de soldaten mogelijk langer dan deze week glas rapen bij zwaar getroffen glastuinbouwbedrij ven. Minister Ter Beek van defensie zei dat vanmorgen bij een bezoek aan teler Voorwin den in Bergschenhoek. De eventuele langere hulp wordt vanmiddag besproken in over leg met het Landbouwschap. Volgens een woordvoerder van het Landbouwschap zijn het niet vooral oude kassen die getroffen zijn door de storm. „Er zit geen enkele logica in, oude of nieuwe, ze zijn naar verhouding even vaak ver nield". Kassen die met de kop in de wind staan zijn vaker ge spaard gebleven. De tuinders zijn dolblij met de soldaten- hulp. „Met burenhulp, zeer ge bruikelijk in de tuinbouw, wa ren we weken lang bezig ge weest". Op zich helpen tuin ders elkaar vaak zonder pro blemen. Dat doen zij natuur lijk in gevallen als deze maar ook in dagelijkser omstandig heden: „We zitten dicht op el kaar, zien elkaar op de veiling, we hebben studieclubs over de teelt, de energievoorziening enzovoort". In de bollenstreek werken 45 soldaten. In het Westland is de schade voor een deel opge ruimd en werken nog tien dienstplichtigen, op Voorne- Putten rapen 35 soldaten bij drie bedrijven, in de streek rond Aalsmeer en bij Roelof- arendsveen (de Venen) zijn er 150 actief. Verder zaten de sol daten ook in Overijssel, Bra bant en Limburg. Bij bedrijven in de provincie Noord-Holland werken 100 soldaten, in Overijssel 20, in Gelderland 40, in Noord-Bra bant 100 en in Limburg 40. Jen Dales, betales" Politie-optreden kan geweld vaak voorkomen VanOen Broek wil sanctiewet Zuid-Afrika Invriezen Shamir: vredesproces Midden-Oosten moet doorgaan Winst Siemens Nederland fors omhoog Verkoper van nep-video's in Leiden aangehouden Leiderdorpse wethouders nemen ontslag Leidenaar Ben Geerts is alleen nog kunstenaar Tijdelijk parkeerterrein voor vrachtwagens in Vinkeveld Noordwijk John Blankensteins wereld niet ingestort GEESTELIJK LEVEN/OPINIE 2 BINNENLAND 3/4 BUITENLAND5/6 ECONOMIE 7 LEIDEN/REGIO 9/10/11/12 SPORT 13 KUNST/RTV 14 CONSUMENTENINFORMATIE 14 RTV-PROGRAMMA'S 15 WEER/PUZZEL/MENU 15 Terwijl hier en daar huisvuil onaangeroerd bleef staan, plantsoenen nog even op een beurt moesten wachten en loketten gesloten bleven, trokken 20.000 ambtenaren gisteren uit alle delen van het land naar Amsterdam. Uiteraard ging de Leidse Courant met hen mee om verslag te doen van hun protestdemonstratie op de Dam. Tegen het bod van de 2,5 procent voor verbetering van de arbeidsvoor waarden van het overige 780.000 man tellende overheidspersoneel. De centrales eisten van minis ter Dales vijf procent, waarvan de helft voor loons verhoging. Het overleg gaat morgen door en wie wil weten hoe het afloopt kan dat het beste te we ten komen in de Leidse Courant. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 1 7,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 24,85 (met automatische betaling) kwartaal f. 75,10 Naam: Voorl.: I Straat: I Postcode/Plaats: Telefoon: (voor controle op bezorging) Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag OF BEL: 070 - 3190 885 (Lo) I Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement worden geweigerd.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 1