1HP waarschuwt voor 'kater' ja belastingaangifte 1990 Reizigers reageren gelaten op staking Inspectie kan omstreden arts niet dwingen te stoppen ïenduizenden mensen te hoog aangeslagen s)ede communicatie it hartspecialist vereist PVDA-WINSCHOTEN DOET MISSCHIEN NIET MEE AAN RAADSVERKIEZINGEN SfNENLAND QeidóaOowumt MAANDAG 5 FEBRUARI 1990 PAGINA 3 Bsische roulette It man het leven "TïRDAM Een spelletje Russi- oulette is een 36-jarige man uit dam afgelopen zaterdagavond ittig geworden. In een clubge- >wan de Dirk Muijsstraat speelde „jchtoffer het spel met een re- J, waarvan de patrooncilinder kogel is geladen. De deelne- nyie allen onder invloed van al- lelverkeerden, zetten het pistool vjurten aan de slaap en haalden jilkker over. De man is met {[hersenletsel nog naar het Dijk- /Sekenhuis gebracht, maar hij "fed daar korte tijd later. De ei- iTt van het pistool zal mogelijk oflen wapenbezit ten laste wor- ulegd. VROUW DOET AANGIFTE VAN HASJDIEFSTAL GRONINGEN Een 24-jari- ge Groningse vrouw heeft aangifte gedaan van de dief stal van haar voor de handel bestemde voorraad hasj door twee onbekende mannen. De aangifte is uitzonderlijk, ge- al wordt de handel in koffie shops oogluikend toegestaan. De vrouw is beheerster van een koffieshop. Toen zij vrij dagavond achter de bar stond moest zij onder bedreiging van een vuurwapen toezien hoe haar hasj werd weggenomen. Bloemenververij voor milieu niet rooskleurig LEIDEN Bloemververs plegen een ernstige aanslag op het milieu. Het hoogheemraadschap van Rijnland wil dan ook optreden tegen de praktijken van bloemververs, „die vaak in achterafschuurtjes met hun werk het op pervlaktewater zwaar verontreinigen", aldus een woord voerder van het schap. „Het gaat om een vrij jonge, maar snelgroeiende loot aan de stam van de bloemen- branche. Maar naar verhouding is deze bedrijfstak een grote vervuiler". De ververijen zijn vooral gevestigd in de bloemencentra, zoals Roelofarendsveen, Aalsmeer en Rijnsburg. „De gevolgen van het verven van bloemen zijn niet rooskleurig", zegt een woordvoerder van het hoogheemraadschap. „Probleem bij de aanpak hiervan is het feit dat het niet om een georganiseerde bedrijfstak gaat en dat het verven een lucratieve bezigheid is". Bin nen het jaar moet deze verontreiniging volgens een woordvoerder van het hoogheemraadschap zijn gestopt. Bejaarde levert rijbewijs in na brokkenrit APELDOORN Een 88-jari- ge Apeldoorner heeft zater dagmiddag vrijwillig zijn rijbe wijs bij de politie ingeleverd nadat hij zonder het te merken twee aanrijdingen had veroor zaakt. Volgens de politie was de man totaal ongeschikt voor het besturen van een auto". Bij zijn aanhouding zei hij dat hit nooit rijdt, maar dat die middag zijn chauffeur af wezig was. Bij de eerste aanrij ding liep een voetganger een hersenschudding en kneuzin gen op, bij de tweede schampte hij een tegenligger. TNO: grondwaterwinning niet enige oorzaak verdroging DELFT De winning van grondwater door waterleidingbedrij ven en de industrie is niet de enige oorzaak van de verdroging van de Nederlandse bodem, zoals algemeen wordt aangenomen. De daling van het grondwaterpeil is mede het gevolg van water- huishoudkundige activiteiten, stedebouw, verhoogde produktivi- teit in de landbouw en bebossing. De Dienst Grondwaterverken ning van TNO in Delft is tot de ontdekking gekomen dat de da ling van het grondwaterpeil zich niet alleen voordoet in gebie den waar water aan de grond wordt onttrokken. „In streken waar geen water wordt gewonnen, troffen we dalingen van het grondwaterpeil aan van 20 30 cm. Deze waren niet te verkla ren als gevolg van waterwinningen elders", aldus H. Rolf. Moge lijk andere oorzaken zijn, volgens Rolf, de daling van het water peil in beken en rivieren als gevolg van waterbouwkundige in grepen en grindwinning, zoals in de Maas waarbij de bodem van de rivier daalt. Ook een mogelijkheid vormen de verbeterde teeltmethoden in de landbouw, waardoor de waterverdamping in grote gebieden is toegenomen. Varkenspest in België BRUSSEL In het West- vlaamse Wingene (zo'n 20 ki lometer van Brugge) is var kenspest uitgebroken. Op last van het Belgische ministerie van landbouw zijn al 6.000 varkens afgemaakt. Het minis terie heeft, om te voorkomen dat deze uiterst besmettelijke ziekte zich verspreidt, een ge bied met een straal van zes ki lometer afgebakend waarbin nen geen enkel varken ver voerd mag worden. Ongeveer de helft van de Belgische var kensstapel bevindt zich in de provincie West-Vlaanderen. HAAG Veel 'Hiemers uit de mid- een hogere inkomens- '%n die hun netto-in- ,ap dit jaar zien stijgen a1evolg van de Oort- Btie, komen na hun ^ingaangifte over ^met een forse kater ,eten. Dat blijkt uit be lingen van de vak- ale voor middelbaar enger personeel MHP, egndaag aan de Twee- [amer zijn aangebo- Jcing van de aftrekbaar- !an reiskosten en verdere lging van het huurwaar- ait zorgen er te zamen met het verdwijnen van af trekposten voor dat het Oort- voordeel op de maandelijkse loonstrook omslaat in een na deel op jaarbasis, al blijkt dat pas veel later. 'Politiek Den Haag' heeft vol gens de MHP te weinig oog ge had voor de gevolgen van de Oort-operatie voor de indivi duele inkomens. Nadat 'ver eenvoudiging' als motief voor de operatie naar het tweede plan was verdwenen, werd het tweede doel, belastingverla ging, voor de politiek het be langrijkste gegeven. De mid den- en hogere inkomens zou den daarbij als grote winnaars uit de bus komen, wat voor sommige politici voldoende re den was om te pogen de 'winst' wat af te romen, bij voorbeeld door verhoging van de wao-premie, aldus de MHP. Die verhoging drukt extra op de middeninkomens. Het 'zuivere' Oort-effect, het saldo van de belasting- en pre miewijzigingen, is in de MHP- berekeningen voor alle geko zen inkomensgroepen positief. Iedere alleenverdiener ziet in 1990 zijn of haar salaris toene men ten opzichte van 1989. Wie tussen de vier- en negen duizend gulden per maand verdient kan rekenen op een maandelijks netto-voordeel van rond de 140 gulden. De MHP vindt deze stijgingen 'niet gering'. Sommige politici zullen er ongetwijfeld een fi nancieringsbron voor 'nieuw beleid' in zien, aldus de vak centrale met enig cynisme. Ze vergeten dan echter dat ook andere wijzigingen ten gevolge van 'Oort' het netto-jaarinko men beïnvloeden. Werknemers die bijv. respec tievelijk vijfhonderd of dui zend gulden aan beroepskos ten aftrokken (boven de dui zend gulden die iedereen 'for faitair' mag aftrekken) zien hun inkomens netto met 0,6 respectievelijk 1,2 procent minder stijgen. Niet alleen het wegvallen van aftrekposten zal de werkne mer via zijn belastingaangifte voelen. Ook de beperking van het aftrekken van de kosten voor woonwerkverkeer, de autokosten (kilometerprijs, fis cale bijtelling auto van de zaak) en de voorgenomen ver hoging van het huurwaarde forfait (van 1,8 tot 2,3 procent) doen de positieve Oort-effec- ten in veel gevallen teniet. De effecten van de 'losse' maatregelen lijken voor het inkomen niet onoverkomelijk: er blijft sprake van een gunsti ger netto-inkomen dan vóór Oort. Anders wordt dat als de maatregelen bij elkaar worden opgeteld. Dan is er gemiddeld sprake van veel geringere po sitieve en vaak zelfs negatieve effecten. Als de (verdere) ver hoging van het huurwaarde forfait tot 2,3 procent het poli tiek haalt, gaat het om een ge middelde achteruitgang van één tot vier procent. Dergelijke verschillen zijn niet aan te treffen op de salaris- strook van januari 1990. Met de gevolgen van de maatrege len wordt de belastingbetaler pas getroffen bij de aangifte van de inkomenstenbelasting 1990, aldus de MHP. NERSUM Tienduizenden Nederlanders heb- '(fgelopen week door een fout van de belasting- si een veel te hoge aanslag over 1990 ontvangen, nde plaatsvervangend directeur-generaal van de ingdienst, J. van Lunteren, gisteren voor de L-televisie. leze week wordt uitgezocht om welke mensen precies gaat. De betrokkenen krijgen volgende week van de fiscus een brief waarin hun wordt mee gedeeld dat ze een foutieve aanslag hebben gekregen. Voorts krijgen ze een garantie dat er geen aanmanin gen #of deurwaarders zullen komen als ze de nu ver stuurde aanslag niet betalen. Ook het invullen van het toegestuurde schattingsformulier kan volgens Van Lunteren het effect hebben dat de toegezonden aan slag ongedaan gemaakt wordt. Vermoedelijk kregen 20.000 mensen (maar het kunnen er ook 45.000 zijn) een te hoge aanslag. Gemiddeld gaat het om een be drag tussen de duizend en tweeduizend gulden, maar ook hogere bedragen, in enkele gevallen van zeven tienduizend gulden komen voor. De oorzaak is dat bij de invoering van het nieuwe belastingsysteem er bij het omzetten van de computerbestanden fouten zijn gemaakt die er bij het testen niet zijn uitgekomen. Lekkende vaten worden gelost Werknemers van het bedrijf Depot Milieubeheer hebben zaterdagnacht de eerste containers met daarin het uiterst gevaarlijke epichloorhydrine gelost uit de Westduitse kustvaarder „Conscience". In het ruim van dit schip, dat ligt afgemeerd bij Tankcleaning in Rotterdam, komen concentraties van het giftige chemisch produkt vrij. De containers met daarin 2400 vaten krijgen een wasbeurt als is vastgesteld of zich er lekkende vaten in bevinden. FOTO: anp HILVERSUM De tarieven voor het openbaar vervoer zullen dit jaar niet méér stij gen dan de al aangekondigde twee procent per 1 april. Mi nister Maij-Weggen van ver keer en waterstaat wil de ta rieven niet onnodig hoger ma ken en goed in de hand hou den. Ze zei dit zaterdag voor de KRO-radio in een reactie op een onderzoek van het In stituut voor Onderzoek van Overheidsuitgaven (IOO). Het IOO onderzocht in op dracht van Verkeer en Water staat de invloed van het voor genomen beleid op de tekorten Maij-Weggen wil trein en bus niet duurder maken van het openbaar vervoer. Conclusie was dat een extra tariefsverhoging van ruim een procent per jaar nodig zou zijn, wil de regering de exploitatie tekorten van een uitgebreid openbaar vervoer aan kunnen. Eigenlijk, constateerde Maij- Weggen, blijkt nu .dat de twee procent tariefsverhoging dit jaar nog een heel gematigde is. Het probleem is er volgens haar vooral een van langere termijn: „De eerste twee jaar komen we er wel uit". Ook wees ze op de afspraak in het regeerakkoord om de kos ten van openbaar vervoer en auto met elkaar in evenwicht te houden. „Als het al nodig zal zijn om de openbaar- ver- voerstarieven wat op te hogen zal zich dat ook minstens moeten vertalen in de kosten voor de auto", aldus de minis ter. Dat laatste sluit overigens aan op wat in het IOO-rapport staat. si rolg van de voorpagina) ;UAAG Het ministerie 'VC gaf vorig jaar op- tot het schrijven van ieuw protocol, nadat er opschudding was ont- ver eerdere selectiecrite- 'tanvankelijk was het de >|ing dat mensen die de llandse taal niet goed be- :.!n, van harttranplantaties worden uitgesloten, lalcriterium staat niet in feuwe protocol. Maar vol- hrof. Huismans is het nog ïjeen absolute voorwaarde goede communicatie mo- [is tussen patient en art- pen harttranplantatie kan een succes worden, als operatie een heel goede deling mogelijk is met al iffen die er bestaan om de jng tegen te gaan. Daar- s het nodig dat de patiënt ïts kan melden wat er mis li ;ieftijdsgrens van 55 jaar is id omdat de resultaten van Ifirttransplantatie bij men- jider de 55 jaar vooral op te termijn vaak beter zijn r|ij ouderen. Zou men ook ofen voor een dergelijke in greep in aanmerking laten ko men, dan zou dat bovendien leiden „tot valse hoop voor heel veel patiënten", aldus Huis mans. Door het gebrek aan do norharten zouden dan „de bes te kandidaten niet meer vol doende kans hebben om een ruilhart te krijgen. Daarmee doe je dan weer een groep pa tiënten tekort". De Nederlandse Hartstichting heeft er, gezien het tekort aan donorharten, begrip voor dat er criteria moeten worden opge steld. Volgens directeur dr. W. Stiggelbout moeten eventuele regels echter niet te streng zijn. Harttransplantatieteams moeten er „in redelijkheid" van kunnen afwijken vindt hij. „Maar we moeten altijd in ogenschouw nemen dat er al tijd twee levens met een hart transplantatie zijn gemoeid: dat van de patiënt die het hart krijgt en dat van degene die het niet krijgt", zei hij gister middag in een reactie. De nu gestelde criteria zijn volgens Stiggelbout niet meer dan lap middelen. „Er is een politieke oplossing in de vorm van een transplantatiewet noodzake lijk" Ongeluk bij Dronten Bij een ongeluk in Dronten zijn zaterdag een vrouw uit die plaats en haar 5-jarige zoon om het leven gekomen. Twee an dere kinderen raakten gewond. Zij zaten in een auto die vrij wel frontaal botste tegen een autotrailer. Die kantelde en de paarden konden met moeite worden bevrijd. jrvolg van voorpagina) "TERDAM Het rei- publiek in en naar lerdam heeft vandaag en gereageerd op de hg van het gemeente- ervoerbedrijf (GVB) hoofdstad. Er kwa- slechts enkele boze )ontjes binnen, ins een woordvoerder van het GVB heeft men goed kunnen anticiperen omdat al op zaterdag bekend was dat er een staking op komst was. Het aantal files op de weg was niet groter dan gebrui kelijk op een maandagoch tend. „In de stad is er vrij veel au toverkeer en de taxi's heb ben vandaag een goede dag", aldus de woordvoerder. Het GVB vervoert op een norma le werkdag circa 700.000 rei zigers. De NS heeft vanoch tend de stoptrein uit Utrecht naar Amsterdam verlengd, waardoor gestrande' passa giers op de tussenstations konden worden meegeno men naar Amsterdam CS. Hoewel alle 250 trams, 350 bussen en 35 metrostellen vandaag een vrije dag had den, voer de pont tussen Amsterdam-Noord en het Centraal Station wel, zodat voetgangers en fietsers van uit Amsterdam-Noord het centrum van de stad konden bereiken. Ook de 150 personeelsleden van het Verenigd Zieken ver voer Amsterdam (VZA), een particulier ambulancebedrijf. hebben het werk onderbro ken. Volgens de vervoers- bond FNV staakten de perso neelsleden enerzijds uit soli dariteit met de ambtenaren, maar anderzijds om hun ei gen eisen voor meer loon kracht bij te zetten. Het zie- kenvervoer werd gedurende de actie door de GG&GD waargenomen. Toen in de middaguren het personeel van de GG&GD-ambulances in staking ging, namen de VZA-collega's het werk over. Voorzitter Vrins van de FN V-centrale van overheids personeel noemde het tijdens de demonstratie „te gek dat na tien jaar bezuinigen, af knijpen en korten ook dit kabinet denkt dat het voor een dubbeltje op de eerste rang kan zitten". Over de ac tiebereidheid van zijn leden zei hij: „Wat de storm van de vorige week kon, dat kun nen wij ook. Het vervoer in Amsterdam ligt stil, maar nu is dat het werk van ons. Laat dat voor iedereen in dit land, maar in het bijzonder voor het kabinet, het weerbericht zijn". DEN BOSCH De ge neeskundig inspecteur voor de volksgezondheid in Noord-Brabant H. Plokker stelt volgende week opnieuw een onder zoek in naar de praktijken van een arts in Veghel. Hij wil weten of de arts zijn omstreden manier van behan delen heeft hervat. Aanleiding tot het hernieuwde onderzoek zijn geruchten dat dit inder daad het geval is. Tegen de arts zijn onlangs di verse klachten ingediend bij het Medisch Tuchtcollege in Eindhoven. De arts werkte in het verleden op een ongebrui kelijke manier met omstreden geneesmiddelen. In 1988 bleek dat 55 patiënten van de arts, die zich onder meer bezig hield met het behandelen van gewrichtsreuma, besmet wa ren geraakt met tbc. Twee patiënten overleden aan de gevolgen daarvan, bij drie anderen speelde de besmetting waarschijnlijk ook een rol bil het overlijden. Een uitgebreid onderzoek door de afdeling in fectieziekten van de Genees kundige Hoofdinspectie van de Volksgezondheid heeft geen antwoord gegeven op de schuldvraag. Daarom kan de arts ook niet juridisch worden vervolgd. Er zijn verschillende mogelijk heden waardoor zoveel patiën ten besmet zijn geraakt. Ze kunnen elkaar in de wachtka mer hebben aangestoken, maar het is evenmin uitgeslo ten dat de arts vuile injectie naalden en besmette vloeistof fen gebruikte. Vast staat dat hij zijn patiënten nauwelijks onderzocht en dat hij geen contact had met de huisarts van zijn patiënten. Het was bekend, aldus inspec teur Plokker, dat de man nog steeds praktizeert. „Voor zover wij weten heeft hij zijn behan delingsmethoden inmiddels gewijzigd. Nu er geruchten zijn dat dit niet het geval is wil ik dat onderzoeken' Plokker erkent dat hij geen enkele mogelijkheid heeft om de arts te dwingen met wer ken te stoppen. „Wanneer blijkt dat hij opnieuw op een omstreden manier te werk gaat, kan alleen het Medisch Tuchtcollege daar iets aan doen Dat is echter een proce dure die wel vier iaar kan du ren. Ondertussen kan de man gewoon zijn gang gaan". Justi tie kan volgens Plokker alleen ingrijpen als er strafbare fei ten worden gepleegd. De ruimte die tussen aie twee mo gelijkheden zit is volgens Plokker veel te groot. AIBAAI' door WILLEM RITSTIER GRONINGEN De PvdA overweegt om in Winschoten niet mee te doen aan de gemeente raadsverkiezingen. Dat heeft gewestelijk voorzit ter P. Boekhoudt afgelo pen weekeinde verklaard. Dat zou betekenen dat PvdA-kiezers hun stem in maart op een andere partij moeten uitbrengen. Volgens Boekhoudt zijn de PvdA'ers in Winschoten hope loos verdeeld, waardoor het niet lukt om een kandidaten lijst rond te krijgen. Die lijst moet morgenmiddag om drie uur officieel zijn ingediend. Volgens Boekhoudt is gepro beerd om in Winschoten waar de raadsleden elkaar al jaren in de haren vliegen schoon schip te maken. Een commissie van 'wijze mannen' stelde voor alle huidige raads leden te vervangen. Een nieu we lijst werd tijdens een ver gadering van de afdeling Win schoten grotendeels aanvaard, maar toch werden drie leden van de huidige fractie door de vergadering op de nieuwe lijst gezet. Met name één van deze drie 'oude' raadsleden, B. Vis ser, is voor veertien van de negentien kandidaten 'onaan vaardbaar'. Wanneer Visser wordt gehandhaafd trekken deze veertien raadsleden zich terug. Visser weigert echter op te stappen. Volgens Boekhoudt heeft de PvdA daarom in firincipe besloten niet met een ijst uit te komen bij de verkie zingen. tenzij Visser alsnog be sluit zich terug te trekken. Dat verwacht Boekhoudt echter niet.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3