©ouoont Verbod ANC opgeheven, Mandela komt snel vrij donn tegen Duitse Eenheidsstaat Klappen I Tanks en troepen ingezet in Kosovo Grote milieuzone Noordzee om lozingen aan te pakken 14 Dagen Gratis GEOPEND HET WEER Vrijdag 2 februari 1990 81ste jaargang no. 24639 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Juwelier-Goudsmid K. de Jager Breestraat 75 Leiden Tel. 071-133268 krijgt drie Goghs uit legaat HAAG De Nederlandse staat heeft drie olie- [ven van Vincent van Gogh gekregen uit een legaat k de vorig jaar september overleden mevrouw mr. J. Ribbius Peletier uit Den Haag. Twee van de iilderijen gaan naar het Vincent van Gogh-museum Amsterdam. Het gaat om „Strand te Scheveningen" J1882 en „Omheind veld met de Alpilles op de ach- tjrond" uit 1889. „De Molenraderen van de Genne- Watermolen" is nagelaten aan de Rijksdienst ildende Kunst. De RBK kreeg verder de tekening istanjeknoppen" uit 1899 en het schilderij „Floxen" hand van Floris Verster. Deze schilde krijgen een plaats in De Lakenhal in Leiden, bius Peletier liet ook nog twee schilderijen uit de le eeuw na aan de Vereniging Rembrandt. 13: Staat aangenaam verrast door schenking Goghs Ama teur-archeologen vinden muntenschat EINDHOVEN Twee amateur-archeologen hebben met behulp van een metaaldetector op een akker bij Eindhoven 242 koperen en bronzen Romeinse mun ten gevonden. Het geld bevond zich 30 centimeter onder de grond. De schat is vermoedelijk rond het jaar 210 begraven. Het Kemperland museum in Eindhoven, dat de schat krijgt aangeboden, spreekt van een „historisch be langrijke vondst". Verder onderzoek op de vind plaats wordt uitgevoerd door de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek. De oudste nu ge vonden munt dateert waarschijnlijk uit het jaar 10 vóór Christus. De munt heeft een afbeelding van keizer Augustus en is geslagen in Lyon. Op de mees te andere munten staat de afbeelding van keizer Ha- drianus (117-138 n.Chr.). Slaap-doos De Amerikanen heb ben echt het beste voor met hun daklo zen. Belastingverho gingen, zodat de soci ale voorzieningen kun nen worden uitgebreid, zijn weliswaar voor de meeste Amerikanen onaanvaardbaar. Maar een kartonnen huis of een 'slaap-doos' kan er gemakkelijk af. Hebben de zwervers toch een dak boven het hoofd. En je kunt er, zoals uit de foto blijkt, zelf met z'n tweeën in zitten. foto: ap PSV'ers maken STER-reclame voor sponsors EINDHOVEN PSV zal op 21 maart tijdens de Eu ropa-Cupwedstrijd tegen Bayern München iets te rug doen voor zijn spon sors. De landskampioen heeft drie minuten zend tijd gekocht bij de STER. In die tijd zullen de spelers van PSV de sponsors aan prijzen. De reclamespot wordt uitgezonden in de pauze van het duel uit de kwartfinales voor de Eu ropese beker voor lands kampioenen. oepelhoed fantasie van de hoedenhandelaren sloeg duidelijk op hol toen ft van de modellen gisteren in Londen met deze hoed het podi- opkwam. De eer van het ontwerp valt toe aan David Shilling, j momenteel samen met andere ontwerpers hun nieuwe hoe- 'icollectie showen. foto: ap j)NN/BERLIJN Zo- pi regerings als oppposi- partijen in Bonn heb- ln het plan voor Duitse ^wording dat door de jistduitse premier Hans pdrow werd voorge- pld, toegejuicht, maar n eis voor de neutrali- t van een verenigd jiitsland verworpen. ndskanselier Kohl zei dat tdrows plan strijdig is met concept van Paneuropese (ïheid. „Ik verwerpt het [icept van Duitse neutraliteit kal", aldus Kohl. Hij voegde araan toe dat hij pas over jiheid wil gaan onderhande- j na de eerste vrije verkie- jgen in de DDR op 18 maart, utraliteit van een verenigd itsland was al eerder afge- zen door de minister van itenlandse zaken, Hans-Die- :h Genscher. sociaal-democratische SPD ^wierp Modrows voorwaar- jook. „Het idee van militaire utraliteit voor een verenig- i Duitse staat komt overeen met het „oude militaire blok- denken', zei SPD-woordvoer- der voor buitenlandse politiek, Horst Emke. Modrow lanceerde gisteren vrij onverwacht zijn plan van vier fasen om de twee Duits- landen geleidelijk te herenigen in een federale staat, met Ber lijn als hoofdstad. Hij was lang een aanhanger van handhaving van twee ver schillende Duitse staten, totdat hij dinsdag, na een gesprek met Sovjet-leider Gorbatsjov, voor het eerst de mogelijkheid van één Duitsland erkende. Volgens Modrow móeten de twee Duitslanden „stap voor stap hun bondgenootschappe lijke verplichtingen tegenover derde landen loslaten en mili taire neutraliteit verkrijgen". Daaruit volgt dat de grenzen tussen de DDR en de Bondsre publiek dan niet meer de scheiding zullen vormen tus sen NAVO en Warschaupact, met alle gevolgen van dien, al dus de premier. Pagina 5: Modrow komt met eigen versie van „Deutsch- land einig Faterland" D wil Arnhem subsidie onthouden IN HAAG De VVD-kamerléden Weisglas en Wiebenga iden dat de gemeente Arnhem geen subsidie mag krijgen voor aanleg van een zweefbaan voor openbaar vervoer zolang jjnhem bedrijven op grond van hun banden met Zuid-Afrika bjsluit voor de order van dit project. Dat blijkt uit schriftelijke gen die de VVD'ers aan de ministers van binnen- en buiten- dse zaken, VROM, economische zaken en verkeer en water rat hebben gesteld. Volgens de liberalen heeft de gemeente nhem het bedrijf Magnetbahn BmbH uitgesloten van de mo- ijkheid de zweefbaan aan te leggen, omdat het moederbedrijf .66n deze onderneming op de 'zwarte lijst' van de Lota (Landelij- Overheden Tegen Apartheid) voorkomt. Zij vragen de minis- s of zij vinden dat hier sprake is van een boycot op grond van politieke overwegingen, die voor vernietiging door de Raad van 3^te in aanmerking komt. .oofdverpleegkundige AMC verdacht van fraude ISTERDAM Een hoofdverpleegkundige van de kraamaf- ing van het Academisch Medisch Centrum (AMC) in Amster- n is door de directie ontslag aangezegd omdat zij gedurende gere tijd frauduleuze handelingen zou hebben gepleegd. Om ,8jt voor bedragen het gaat wilde een woordvoerder van het zie- 7|ihuis niet kwijt. zeiden wil parkeerboetes zelf innen KAAPSTAD De Zuidafrikaanse presi dent F.W. de Klerk heeft vanochtend het verbod op het African National Congres (ANC) opgeheven. Bo vendien kondigde hij aan dat ANC-leider Nelson Mandela op korte termijn zal wor den vrijgelaten. „Ik wil onomwonden ver klaren dat de regering heeft besloten om Nelson Mandela onvoorwaardelijk vrij te laten", aldus De Klerk. „De regering zal een beslissing ne- over de datum van zijn vrijlating. Helaas is het onvermijdelijk dat er nog een korte tijd verstrijkt voordat Mandela wordt vrijgelaten. Factoren als persoonlijke omstandighe den en veiligheid spelen hierbij een rol", aldus de Klerk vanochtend in zijn rede ter gelegenheid van de opening van het parlement. De Klerk zei ook dat de I verboden Communistische Partij van Zuid-Afrika (SACP) en het met het ANC rivaliserende Panafri- kaanse Congres (PAC) zul len worden toegelaten. Bo vendien kondigde hij een gedeeltelijke opheffing aan van de sinds juni 1986 in delen van het land gelden de noodtoestand. De uitvoe ring van de doodstraf zal worden opgeschort en de meeste beperkingen die de afgelopen drie jaar krach tens de noodtoestand gol den, worden opgeheven. De Klerk riep alle Zuid afrikanen op om naar vrede te streven. „Laten we onze verschillen opzij zet ten", aldus de president. De regeringsverklaring is de radicaalste die door een Zuidafrikaanse president is uitgesproken sinds de Na- sionale Party in 1948 aan de macht kwam. Terwijl De Klerk zijn toespraak hield, demonstreerden voor het parlementsgebouw duizen den mensen voor het af schaffen van apartheid. De demonstratie had gisteren een fiat van de rechter ge kregen, ondanks het feit dat de organisatoren had den geweigerd de vereiste goedkeuring aan te vragen. De Amerikaanse president George Bush heeft al laten weten dat Mandela welkom is in het Witte Huis zodra hij door de Zuidafrikaanse autoriteiten is vrijgelaten. De 71-jarige Mandela heeft meer dan 27 jaar in de ge vangenis doorgebracht. Pagina 5: De Klerk en leiders ANC hebben meer tijd nodig Twee inwoners van Glogovac in Kosovo kijken angstig toe hoe een zwaar konvooi van tanks en soldaten hun stad binnentrekt. foto: ap PRISTINA De Joego slavische regering heeft gisteren tanks, vliegtuigen en helikopters ingezet om de opstand van etnische Albanezen in de provincie Kosovo te beteugelen. De situatie in .Kosovo wordt met de dag grimmiger. Voor de negende achtereenvolgende dag was de verarmde provin cie in de Joegoslavische repu bliek Servië gisteren het toon beeld van ernstige onlusten waarbij zes doden vielen, allen van Albanese origine. Duizen den vrouwen en kinderen worden uit de provincie geë vacueerd. De gevechten die dagelijks plaatsvinden tussen oproerpolitie en demonstran ten hebben inmiddels volgens onofficiële opgave enkele tien tallen levens geëist. De onlus ten zijn ontstaan toen etnische Albanezen, die in Servië de meerderheid van de bevolking uitmaken, het aftreden van de plaatselijke leiders en vrije verkiezingen eisten. De onrust is inmiddels overge slagen naar de buur-republiek Macedonië. Volgens de radio hielden in de plaats Tetovo on geveer tweeduizend etnische Albanezen een protestmars. Zij eisten afscheiding van Joego slavië. In Macedonië is onge veer twintig procent van de bevolking van Albanese kom af. Volgens het Joegoslavische dagblad,, Politika Expres" zou den de onlusten georganiseerd worden door de geheimg dienst van buurland Albanië. Pagina 5: Joegoslavisch le ger laat tanden zien Parfums gestolen RIJNSBURG Tientallen flesjes dure parfum voor man nen zijn vannacht gestolen uit een drogisterij uit het winkel centrum De Hoftuin in Rijns burg. Ze versleepten de flesjes door gebruik te maken van in de winkel aanwezige bood schappentassen. De dieven hebben het slot opengebroken. De eigenaar ontdekte de in braak vanmorgen om acht uur. IDEN De gemeente Lei- 1 wil snel met een voorstel nen om zelf profijt te gaan kken van parkeerboetes. ambtelijke werkgroep et voor 1 februari een rap- 't opstellen over de moge heden de boetes* te „fiscali- en". Parkeerovertreders krijgen dan geen boete meer waarvan de opbrengst naar justitie gaat maar een belas tingaanslag. Dat geld komt ten goede aan de gemeente. De af gelopen week werd bekend dat de Tweede Kamer una niem zal instemmen met een wetsvoorstel dat dit mogelijk maakt. Dat voorstel voorziet er ook in dat betalen van de aan slag kan worden afgedwongen door een wielklem aan te brengen. Leiden richt zich bij de ontwikkeling van het sy steem voor fiscalisering naar het model dat eerder door Den Haag is ontwikkeld. VOORSTEL MINISTER MAIJ-WEGGEN: DEN HAAG Minister Maij-Weggen van verkeer en waterstaat wil een zo genoemde exlusieve eco nomische zone voor de Nederlandse kust instel len. Daardoor kan tot 200 mijl buiten de kust het nationale milieurecht worden toegepast op ille gale lozingen en dumpin gen. Op dit moment geldt buiten de territoriale wateren nog het recht van het land onder wel ke vlag het vervuilende schip vaart. Minister Maij wil op de Noordzeeconferentie van 7 en 8 maart in Den Haag voorstel len de hele Noordzee tot een exclusieve economische zone uit te roepen. Als andere lan den niet meedoen, neemt Ne derland desnoods eenzijdig stappen. De minister wil verder nog voor de ko"mende conferentie de milieuministers van de Noordzeelanden bewegen tot verdergaande stappen tegen de vervuiling van de Noord zee. Tijdens een vorige confe rentie in 1987 werd afgespro ken de milieuvervuiling van deze zee in 1995 met 50 pro cent te verminderen. Maij vindt dat te weinig. Ook aan de vergiftiging van. de Noord zee door overbemesting met nitraten en fosfaten wil ze paal en perk stellen. Daartoe zal ze een aparte conferentie van landbouwministers bijeen roepen. Politie van Z-Holland Midden tegen opheffing DEN HAAG De dienstcom missies van de politje in de re gio Zuid-Holland Midden heb ben gisteren namens ruim 1.800 politie-ambtenaren in een verklaring aan de minis ters Dales (binnenlandse za ken) en Hirsch Ballin (justitie) bezwaar gemaakt tegen ophef fing van hun regio. De minis ters willen deze opsplitsen in de regio's Haaglanden, Rijn mond en Leiden-Rijnstreek. Midden Zuid-Holland wordt dan ingedeeld bij de rijkspoli tie van het district Den Haag. De dienstcommissies menen dat opsplitsing van de regio nadelige gevolgen heeft voor de kwaliteit. Pagina 3: Plaatselijke poli tiezorg kan in gevaar komen (ADVERTENTIE) AUTOVERHUUR IF.PISAKH&I1KS Verhuur van luxe auto's en busjes vanaf 30.- p. dag. HOOFDSTRAAT 104 - LEIDERDORP Tel. 071-894040 16 PAGINA'S Ook stormschade bossen straks te verzekeren Leerling en de macht van het Tsaar-moordin Londen onder de hamer Vredestein dreigt weg te slippen Maar weinig mannen hebben belangsteling voor rol als figurant CDA Zoeterwoude heeft geen vertrouwen in burgemeester Buurman De Vink wil schade vergoeding van gemeente Leiden Rijnland: Water polders moet over tien jaar schoon zijn Han van der Meer speurt mensen op in „Spoorloos" Materieel is nog wel te becijferen hoe groot de klappen zijn, die de glastuinders bij de storm van vorige week hebben moeten incasseren. De morele schade die is aangericht blijft meestal in nevelen gehuld. Er is dan ook weinig tijd om daar lang bij stil te blijven staan, want het bedrijf van de tuin der moet nu eenmaal zo snel mogelijk doordraaien. In de rubriek „In en om de kas" besteedt de Leid- se Courant daar niettemin aandacht aan. Zoals aan meer aspecten van de land- en tuinbouw. Elke week. Misschien juist voor u reden om eens een (proefabonnement te nemen op de Leidse Cou rant. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 1 7,50, Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 24,85 (met automatische betaling) kwartaal f. 75,10 I I Straat: li I Telefoon: Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naai de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag OF BEL: 070 - 3190 885 I Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonne worden geweigerd. £cldóc0outmit mi.i.miH'iïfMiimi Aanhoudend zacht, maar toe nemende bewolking, gevolgd door regen. Minimumtempera tuur rond 5, middagtempera- tuur 8 graden. Zuidelijke wind, later op de dag draaiend naar zuidwest tot west en mis schien toenemend tot storm achtig. Losse nummers f. 1,35 Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 112300 AA Leiden, telefoon 071 -122 244, fax 071 -134 941 tbv. redactie. Directeur-hoofdredacteur: JJ. Hallewas, Chef-redacteur G.J. Onvlee.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 1