Nader onderzoek moet meer duidelijkheid *$even over vervuiling Nieuwbouw van basisschool Oegstgeest geen haalbare zaak INilMJi /•J I0UR IIAAL CDA Warmond wil ontmoetingscentrum op plaats Trefpunt ËIDEN OMGEVING fleidóe Qowuvnt DONDERDAG 1 FEBRUARI 1990 PAGINA 11 j^jfecheid voorzitter 9 jjTB Veehouders i da iLLEGOM Jan Kraak- ■n neemt op donderdag 8 fe- ^Hiari afscheid als voorzittei ■n de Vakgroep Veehouders h de Katholieke Land- er I 6 inbouwbond. De opvolgei Kraakman is nog niet be- I3jid. Kandidaatvoorzitters Herman de Hollander :o van Alkemade en Jan de ïg. Tijdens de jaarvergade- g op -8 februari in Hillegom rdt de nieuwe voorman ge ien. Tijdens de jaarvergade- ,g wordt het mineralenba- LI sproject gepresenteerd, een iviteit waarmee de veehou- zelf het mestprobleem len aanpakken. Twaalf miljoen minder voor provinciale wegen LEIDEN/DEN HAAG De provincie Zuid-Holland krijgt in 1992 door de op heffing van de Wet Uitkering Wegen (WUW) 12 miljoen gulden minder voor het onderhoud, beheer en de aanleg van provinciale wegen. Dit jaar krijgt de provincie in totaal 96 miljoen gulden. Vanaf 1992 moet het beheer en het on derhoud van provinciale wegen recht streeks uit het provinciefonds worden gefinancierd. Zoals bekend pleit de pro vincie al jaren voor een hogere bijdrage uit dit fonds. De provincie zal een aan tal wegen afstoten naar Rijk en gemeen ten. Nog niet bekend is, welke wegen dat zijn en welke wegen door de korting niet kunnen worden aangelegd. Gede puteerde Staten nemen volgende week een standpunt Alphen bezint zich op „Paats Cultuurprijs" ALPHEN AAN DEN RIJN Alphen moet aan haar inwoners die zich op kunstzinnig terrein onderscheiden een cultuurprijs toe kennen. Een kleine som geld zou daaraan verbonden kunnen worden. Die suggestie doet de Alphense M. Meester in een brief aan burgemeester en wethouders. Als naam kan volgens Meester de Burgemeester Paats Cul tuur Prijs worden gehanteerd. Een van de be langrijkste gegadigden voor de prijs zou de Alphense detectiveschrijfster Jacky Lourens moeten zijn, zo schrijft Meester in haar brief. „Lourens gebruikt in al haar boeken conse quent de omgeving van Alphen als decor. Dat is uniek in de boekenwereld", aldus Meester. Burgemeester en wethouders voelen wel voor het instellen van een cultuurprijs. Een derge lijk initiatief is al eerder aangestipt in de con cept-cultuurnota. NV\J uw Inbraak in hoekwoning LISSE Onbekenden hebben gisteravond een hoekwoning aan de Veldhorststraat in Lisse volledig overhoop gehaald en zijn er vandoor gegaan met een geldkistje. De daders zijn \yaarschijnlijk dezelfde als de inbrekers die zaterdag twee hoekwoningen bezochten aan de Trompstraat en de Witte de Withstraat in dezelfde buurt. Ook daar vonden de insluipin gen plaats tussen acht en tien uur. De politie verzoekt men sen die iets verdachts hebben gezien contact met haar op te nemen, telefoonnummer 02522-11853. Valkenburg krijgt in 1991 bejaardenhuis VALKENBURG Het bejaarden huis Valkenburg wordt waarschijn lijk in 1991 gebouwd. Daarvoor moet wel voor oktober van dit jaar een concreet plan op tafel liggen. Dat stelde J. van Paridon namens de Stichting Algemene Bejaardenoorden (SAO) gistermiddag nadat een dele gatie van de Stichting bij de provin cie een conceptplan had aangeboden bij het provinciebestuur. „Een vaste toezegging heeft de provincie echter nog niet gedaan maar wel is erkend dat de provincie een ereschuld heeft ten opzichte van de realisatie van het algemeen bejaardenoord. De bouw van het bejaardenhuis is inmiddels twee keer uitgesteld en het plan loopl al tien jaar". Inbraak in woning NOORDWIJKER- HOUT Een paar honderd gul den en wat papie ren zijn verdwe nen uit een wo ning aan de Zee straat in Noord- wijkerhout. De achterdeur werd opengebroken en de hele woning doorzocht. De bewoners wa ren een paar da gen weg en ont dekten de ravage gisteren. Voorlichting tuinders in EMM ROELOFARENDSVEEN Wat betekent de nieuwe Dienst Landbouw Voorlichting voor de kwekers in de Meerlanden? Die vraag staat centraal op de jaarvergadering van de Sectie Tuinders LTB die dinsdag 6 februari wordt gehouden in veiling EMM in Roelof- arendsveen. Sectorhoofd Bloemisterij H. Bus, de eerst verantwoordelijke man voor de nieu we dienst, houdt een inleiding over dit onder werp. De voorzitter van de Stichting Teeltbe geleiding, G. Koop, onthult welke voordelen de dienst aan de tuinders te bieden heeft en of de voorlichting en teeltbegeleiding in de toekomst in één hand zullen komen. Verder wordt afscheid genomen van sectievoorzitter G. van Veen uit Aarlanderveen. Zijn opvol ger is Nico van Ruiten uit Nieuwe Wetering De bijeenkomst wordt gehouden in het ge bouw van EMM aan de Sotaweg in Roelof- arendsveen en begint om acht uur. s^tvolg van voorpagina) 321.IDEN De vervuiling 9#cl het oppervlaktewater eft niet te zijn veroor- 314 jkt door de landbouw. 21. Meijer van het Hoog- L mraadschap van Rijn- io4|d: „We weten nu dat ivervuiling met bestrij- 1° Jgsmiddelen aanwezig het is helemaal niet zeker dat de Vidbouw de belangrijkste -zaak is. De aanwezig- s|d van veel middelen 21.li best uit het verleden pramen of uit niet-agra- Herfhe sectoren komen, to t verdere onderzoek i3.iet hier duidelijkheid ■tbVr verschaffen". 21. {>r dit vervolgonderzoek zijn afspraken gemaakt met vertegenwoordigers uit de agrarische wereld. Zodra be kend is wat dé aandelen van de verschillende sectoren zijn bij de watervervuiling worden maatregelen vastgesteld. Daar bij wordt gebruik gemaakt van de kennis en ervaring die bij andere organisaties aanwezig is. Het Hoogheemraadschap van Rijnland heeft sinds 1985 op 115 verschillende plaatsen re gelmatig monsters genomen van het oppervlaktewater in haar gebied om te kijken naar de concentraties bestrijdings middelen. Daaruit bleek dat er regelmatig hoge concentraties bestrijdingsmiddelen in het boezem- en polderwater voor kwamen. In deze monsters werd alleen nog maar gekeken naar de aanwezigheid van 19 bestrijdingsmiddelen. In de landbouw zijn echter 330 mid delen toegelaten terwijl er bui ten de landbouw nog eens 30 middelen worden gebruikt. Van de 19 onderzochte midde len door Rijnland zijn er tien verboden en staan er drie op de nominatie om voor 1992 verboden te worden. Opval lend in het onderzoek is dat de gemeten concentraties bestrij dingsmiddelen in 1988 het hoogst waren. De oorzaak daarvan is op dit moment nog onbekend. In 1989 zijn op slechts op zeven locaties me tingen verricht waardoor het onbekend is of de hoge con centraties in 1988 het begin van een trend zijn met meer bestrijdingsmiddelen in het oppervlaktewater. Verboden Tot de middelen die in te hoge concentraties zijn aangetroffen op de verschillende meetpun ten, behoort onder andere het al sinds 1973 verboden DDT. In vijf procent van de geno men monsters zat te veel DDT. Vooral in de Haarlemmer meerpolder, polder Nieuw koop en Noorden en de Polder de Noordpias werd veel van dit bestrijdingsmiddel gevon den. Ook het eveneens sinds 1973 verboden DDD werd nog in vijf procent van de mon sters uit het oppervlaktewater aangetroffen. Zeer slecht was de situatie in de Tempelpolder, polder de Noordpias en polder Nieuwkoop en Noorden. Ver der werd in de Leidsche Vaart bij Noordwijk/Noordwijker- hout en de Ringvaart bij Aals meer veel DDD gevonden. In zeven procent van de monsters werden de verboden middelen DDE en Hexachloorbenzeen aangetroffen, in acht procent het verboden aldrin en in elf procent van de monsters het middel Dieldrin. Het voor 1992 te verbieden middel lindaan werd in zeventien procent van de monsters aangetroffen.. Brochure laat jeugd kennis maken met sport Wethouder J. Meulemans-Seelen nam gisteren in Lisse het eer ste exemplaar van de sportbrochure in ontvangst uit handen van A. Bout, voorzitter van de sportraad. De brochure is onderdeel van een sportproject dat als doel heeft om de niet-sportende jeugd de mogelijkheden van de plaatselijke sportverenigingen onder de aandacht te brengen. In de informatie-brochure staat een aantal sportverenigingen vermeld. Met behulp van een „strippenkaart" kan de jeugd voor het bedrag van vijf gulden ge durende acht weken intensief met een bepaalde vereniging ken nismaken. Het project is gestart nadat was gebleken dat 45 pro cent van de Lissese jeugd geen lid is van een sportclub en 181/2 procent niet aan sport doet. „Ik vind het bijzonder belangrijk, dat de jeugd kennis maakt met de sport. Niet om de sport op zich zelf, maar ook vanwege de mogelijkheden tot verruiming van blik en geest en de mogelijkheden voor het opbouwen van sociale contacten en dan natuurlijk niet in de laatste plaats het op een gezonde manier met een bepaalde sport in de weer zijn", aldus Meulemans. FOTO: HENK VAN DEN ENDE wille protesten ygen verbreding °Jn rijksweg A4 I. "ÜDERDORP Gebrek d informatie over de op iden zijnde verbreding l de rijksweg A4 speel- ,;4'de vertegenwoordigers ió; t de Leiderdorpse poli- 1: ie partijen gisteravond —ten. De confrontatie Ta de Belangenvereni A4 en de massaal op- naéomen bewoners liep de op een avondje spits- lopen voor C. Lan- idorff-Honnef (PvdA), Jfprootaarts (D66), J. de Sard (VVD), A. Roest '°®)A) en C. Bos (Groen Ju.fks). Het excuus dat zij u. fel door Rijkswater- 'ekkt als door het college dei B en W van Leider- onkundig zijn gela- over de consequenties <i de verbreding werd m®>r diverse sprekers on- i; o| luid applaus als onge- ^"iwaardig van de hand n liezen. da het nauw gedreven poli- H kregen het verwijt te in- étiieren, dat er een besloten met Rijkswater- ujt was gehouden, waarvoor het bestuur van de Belan- l8yereniging voor was uitge- alldgd. De klap op de vuurpijl dm van een bewoner die ®Mtelijke stukken over de Jjreding. kon tonen die hij 18. de afdeling voorlichting de gemeente Leiderdorp ■30 ontvangen. De Partij van •.Arbeid kreeg het zwaar te .'gluren.-. jgte partij had als voorlopig snldpunt ingenomen, dat d®jp van huizen bij voorkeur yjjde kant van de Oranjewijk et plaats vinden. Langen- n ff motiveerde dit door te eken op het probleem van (vinden van goede huurwo- voor de te slopen flats. dePmatuur en uiterst gevaar- Pr', werd deze uitspraak ge- anjnd. „Een splijtzwam tus- iër] Oost (de Oranjewijk) en jt (de Kerkwijk). pewoners kregen uiteinde- ïocvan de politie de toezeg- 'sq dat de belangenveren'i- '*9» RWA4 betrokken zal al'den bij de besluitvorming k j het gemeentebestuur. Op zullen de plannen van bekend wor- gemaakt. 'P BIJLAGE BI] UW KRANT MET ^FORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES 'fj EN EEN COMPLETE AGENDA Alex d'Electrique EHBO De Voorhoutse EHBO begint op 9 februari met een jeugd- cursus EHBO voor meisjes en jongens van 11, 12 en 13 jaar. Ze leren dan enige belangrij ke verbanden aanleggen, brandwonden verzorgen, mond-op-mond-beademing en stabiele zijligging. De cursus bestaat uit acht lessen van een uurt en wordt uiteindelijk met een examen afgesloten. Deze cursus wordt op vrijdag middag van vier tot vijf uur gehouden in het gezondheids centrum aan de Kerk wegDe kosten bedragen 10 waarbij het jeugdboekje EHBO-A is inbegrepen. Opgeven voor deze cursus kan morgen tus sen vier uur en half vijf in het gezondheidscentrum. d'Electrique Theatergroep Alex d'Electri que treedt zaterdagavond op in Tripodia in Katwijk. Het programma begint om kwart over acht en de toegang be draagt 12,50. Carnaval Carnavalsvereniging De Ka- ninefaten houdt morgen het prinsenbal in De Schel ft in Noorwijkerhout. Aanvang half negen. Expositie In de openbare bibliotheek aan de Weteringkade in Noordwijk kan men van 2 tot en met 26 februari een overzichtstentoonstelling be zichtigen van olieverfschilde rijen van Jan Ruigrok. De kunstenaar is een geboren en getogen Noordwijker. Schil deren en tekenen doet hij als hobby. De voorkeur van Rui grok gaat uit naar onderwer pen als oud-Noordwijk en de kust. Ook kunstenaars uit de gouden eeuw inspireren hem. Expositie (2) Wethouder C. van der Klaauw van Noordwijker- hout opent morgen een ten toonstelling van schilder- en beeldhouwwerken van Giny van Kints. De expositie wordt gehouden in de plaatselijke bibliotheek en duurt tot 6 maart. Expositie (3) Dor ine Weiter-Kool en Brigit te Wawoe exposeren van za terdag 3 tot en met donderdag 1 maart in het Oude Raadhuis van Warmond aan de Dorps straat 36. Van Weiter zijn olieverven en gouaches te zien en van Wawoe brons- en steensculptufen. Het Oude Raadhuis is op donderdag- en zondagmiddag van twee tot vier uur en za terdag van elf tot vier uur ge opend. Tamarco Muziekvereniging Tamarco geeft zaterdag het wintercon- cert in haar onderkomen aan de Splinterlaan 89a in Leider dorp. Op het programma staan oude en nieuwe muziek werken. De muzikale leiding is in handen van J. Donners en J. Dubbelaar. Aanvang acht uur. Forwodians De Voorhoutse basketbalver eniging Forwodians viert ko mende zaterdag het tienjarig bestaan. Een en ander wordt gevierd met een lustrumtoer- nooi, een demonstratiewed strijd en een feest in de kanti ne van de S. V. Foreholte. Om vijf uur gaat het programma van start met een lustrum mix-toernooi waaraan aspi ranten, veteranen, dames, heren, meisjes en jongens door elkaar kunnen meedoen. Na het mixtoernooi speelt om half acht het oude Dames 1- team bestaande uit Nancy Bax, Carina van Leeuwen, Ilse Roelandse, Paula Kwin- kelehberg en anderen een de monstratiewedstrijd tegen Waddinxveen Flyers. De fees telijkheden worden later op de avond afgesloten met een gezellige avond in de kantine van Foreholte. OEGSTGEEST De me dezeggenschapsraad en het schoolteam van de Gevers-Deutz Terweeba- sisschool willen dat het bestaande schoolgebouw aan de Terweeweg in Oegstgeest wordt afgebro ken. Daar zou dan een nieuw gebouw voor in de plaats moeten komen. Het is een van de alternatie ven die genoemd worden in een notitie over de voorgenomen integratie verbouwing van het ge bouw. In de commissie onderwijs en welzijn bleek gisteren dat nieuw bouw niet haalbaar is. De liberaal Kamphuisen was de eerste die opmerkte dat het gaat om een markant ge bouw dat thuishoort in om geving waar het in de derti ger jaren neergezet is. „Daar hoort geen aluminium, zon nebrilachtige toestand voor in de plaats te komen", merkte Kamphuizen op. Hij koos voor alternatief vier waarbij de verbouwing dus danig wordt uitgevoerd dat het onderwijsproces zich uit sluitend op de begane grond afspeelt en de gymzaal ver dwijnt. D66'er Vissers advi seerde om de goede elemen ten van een tweetal alterna tieven samen te voegen. De Vroomen-Den Boer (CDA) legde de nadruk op nieuw. Intussen spraken zich zowel Van Eisen (PPR) als Weg man (PvdA) zich mede uit voor het onderbrengen van de onderbouw (thans nog op dislocatie aan de Lijtweg) op de begane grond. Het deed wethouder Rijks concluderen dat men met de uitvoering van de plannen verder kon. De discussie werd mede bijgewoond door de Oegstgeester kunstenaar Gerard de Wit. Die heeft een vleugel van de schoolzolder al jarenlang in gebruik als atelier. En de omgeving is zeer inspirerend gaan wer ken. De Wit: „Als ik daar weg moet, is het geestelijke moord". De andere zolder- vleugel dient als onderko men van de modelbouwclub Oegstgeest en omstreken. De modelbouwers hebben er een spoorzolder van gemaakt. Bij afbraak van de spoorbaan gaat jarenlang werk verlo ren. Wethouder Rijks wilde zowel kunstenaar De Wit en de modelbouwers geen enke le garantie geven dat zij, ook al zal het gebouw in de hui dige vorm gehandhaafd blij ven, tijdens de verbouwing de zolders niet hoeven te ontruimen. „Maar er zal wel met de uitvoerders van het werk gesproken gaan wor den of er een mogelijkheid het een en ander te sparen". De heer Terken, directeur van de basisschool Gevers- Deutz Terwee, voorzag ten aanzien van het verdwijnen van de gymzaal geen proble men. „Als men naar een an dere zaal moet is de wande ling daar naar toe een sociaal en bewegingsvol gebeuren". De gymzaal blijft tot juli in gebruik. De school zal tijdens de ver-/nieuwbouw worden ondergebracht in het gebouw waarin de Joris de Witte- school was gehuisvest. Een voorstel van D66'er Vissers om het gebouw aan de Kam perfoelielaan daarna niet af te stoten en het in reserve te houden voor de stichting van een vijfde openbare basis school werd door wethouder Rijks niet reëel geacht. Van avond zal de commissie fi nanciën de notitie becom mentariëren. Bodemonderzoek in Katwijk KATWIJK De Nederlandse Aardolie Maatschappij B.V. gaat seismisch bodemonder zoek verrichten ,in Katwijk. De onderzoeken beginnen over twee weken en nemen een week in beslag. Het bo demonderzoek wordt groten deels 's nachts uitgevoerd. Door middel van het opwek ken van trillingen kan worden geconstateerd of uit welke aardlagen de bodem is samen gesteld en of er aardolie of aardgas aanwezig is. Het is mogelijk dat bewoners van Katwijk deze trillingen voelen. Het is ook mogelijk dat de NAM gebruik maakt van lich te seismische ladingen. Katwij- kers kunnen dan enkele doffe knallen horen. Dit onderzoek vindt overdag plaats en niet in de nabijheid van gebouwen. STRAATNAMEN VOORSCHOTEN Het voor malig verzet Voorschoten heeft de gemeenteraad ver zocht, straten in de nieuwe wijk Starrenburg te vernoe men naar plaatselijke verzets strijders die in de tweede we reldoorlog verzet hebben gebo den tegen de Duitse bezetter. Al eerder heeft het voormalig verzet daartoe verzoeken inge diend. WARMOND Het CDA Warmond wil dat er een centrum voor sociale, cul turele en sportieve activi teiten komt op een plaats die gemakkelijk bereik baar is voor schoolkinde ren en ouderen. De plek die deze partij daarbij voor ogen heeft is de loca tie van het huidige Tref punt. Hiertoe dient de ge meente in overleg te tre den met de Kerkvoogdij van de Hervormde Ge meente. Dit staat in het verkiezingsprogramma van het CDA. Op dit moment is de gemeente al in overleg met de Kerk voogdij over de aankoop van 't Trefpunt en 15 meter grond daar achter. Hoewel de ge sprekken nog niet zijn afge rond, sluiten tot nu toe de voorwaarden die de Hervorm de Kerk aan de overdracht stelt, de bouw van een sport- voorziening op die plaats uit. Het CDA denkt met een dui delijk en open overleg tot een oplossing te kunnen komen. Daarbij zijn een aangepaste ar chitectuur en het handhaven van de open ruimte tussen de bestaande scholen en het Ma- riënhaven-complex van be lang. Mocht de belangstelling voor de volkstuinen aldaar verder afnemen, dan zouden de christen-democraten daar graag een openbaar wandel park ingericht zien. De huidi ge sportzaal De Klimop mag niet worden gesloopt voordat een vervanging definitief is geregeld. Een punt dat ook al lang op de Warmondse politieke agenda staat is het parkeerprobleem van vrachtwagens. Momenteel staan die her en der in het dorp en het gemeentebestuur zag dit gaarne geconcentreerd op één plaats. In haar pro gramma stelt het CDA voor in overleg met de Nederlandse Spoorwegen de mogelijkheid te onderzoeken een parkeer plaats langs de spoorlijn bij de Van Wassenaarstraat te reali seren. De ingang zou bij het kruispunt bij het spoorviaduct moeten liggen. Een groenvoor ziening zou het terrein aan het gezicht van de bewoners moeten ontrekken. Het huisvestings- en woning bouwbeleid moet kunnen voorzien in de eigen behoefte. Een actief grondaankoopbeleid moet voorkomen dat War mond onnodig afhankelijk is van projectontwikkelaars voor woningbouw. De gemeente moet zorgdragen voor goedko pe huurwoningen en gesubsi dieerde premiebouw. Onder zocht moet worden waar deze in Warmond gebouwd kunnen worden. Opmerkelijk in de plannen van de christen-democraten is het idee van een ruimtelijke integratie van de entree van de R.K. kerk in het bouwplan van Endepoel III. Als voor schot op de onderhandelingen over het collegeprogramma 1990-1994 stelt het CDA dat hierin een paragraaf moet worden opgenomen waarin wordt onderschreven dat de gemeentelijke belastingen en heffingen geen instrumenten mogen vormen voor inkomen spolitiek. Wel kunnen burgers die werkelijk niet in staat zijn de gemeentelijke tarieven en belastingen te betalen, vrijstel ling krijgen. Het CDA streeft naar beperking van de collec tieve lastendruk. Grotere doel matigheid heeft voorrang bo ven het verhogen van de las ten. De partij streeft wel naar het volledig kostendekkend zijn van de tarieven voor rio lering en afvalverwerking. Jongerenwerk Voorschoten neemt noodgebouw in gebruik VOORSCHOTEN De voorbereidingen op het open jongerenwerk verlo pen goed. Op 6 februari wordt de 'nood behuizing geplaatst. Het is een porto-cabin met een grondop pervlak van 60 vierkante me ter en deze komt direct naast het gemeentehuis op het gras veld langs de Leidseweg. Ooit stond op die plek het pand Leidseweg 27. De noodbehui zing wordt ingericht als kan toor en inloopruimte. Er zal geen drank worden verkocht. Een peiling onder de jeugd heeft een goed resultaat. Er zijn inmiddels ook jongeren, die graag als vrijwilliger wil len deelnemen. Voor grote ac tiviteiten wordt uitgeweken naar het Cultureel Centrum waar onder meer vier disco avond worden gehouden. De. leden van de commissie wel zijn toonden zich gisteren al lerminst gelukkig met de plek van het noodgebouw, maar verweerden zich niet echt om dat de noodbehuizing voor maximaal een jaar is.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11