„Front heeft onze revolutie gestolen Moordende concurrentie om privé-klinieken in Marseille Moskou laat 'njet' tegen Duitse eenwording vallen Gorbatsjov moet snel met conservatieven breken I )e Klerk uil censuur Regime Honecker deed in drugs DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB (UITENLAND QeidóaQowumt WOENSDAG 31 JANUARI 1990 PAGINA 5 lepublikaner ]»ok in DDR •epST-BERL'IJN De Westduitse on chts-extremistische Republikaner aan !^en *n 0°stduitse stad Leip- g een Oostduitse afdeling opge- <)ht, Franz Glaser, de tweede man an de Republikaner in de West- njuitse deelstaat Beieren, zei dat de I ostduitse afdeling op veel finan- ële steun van de Westduitse kom- 'a|anen kan rekenen. Hoe groot de hhang van de rechts-extremisti- he Republikaner in Leipzig is, is ^ibekend. De Oostduitse autoritei- beschouwen de Republikaner neo-nazi's en hebben laten we de partij te zullen verbieden. Wj t eej irinj W lob|n Op patrouille Speciale troepen van de KGB patrouilleren in de hoofdstad van Azer- bajdzjan, Bakoe, sinds het Sovjetleger op 20 januari de stad binnen viel. Vertegenwoordi gers van de Pan-Natio- nale Beweging in Arme nië en het Azerbajd- zjaanse Volksfront gaan morgen in Letland op uitnodiging van Let se nationalisten be sprekingen beginnen om een einde te maken aan de oorlog tussen hun beide bevolkings groepen. FOTO: AP Ronald Reagan moet dagboeken overdragen WASHINGTON Ex-president Ro nald Reagan moet delen van zijn dag boeken overdragen aan de advocaten van zijn vroegere veiligheidsadviseur John Poindexter. Dat heeft rechter Harold Greene, die op 20 februari het proces rond het Iran-contra-schandaal zal voeren, be paald. Poindexter staat terecht we gens betrokkenheid bij de verkoop van wapens aan Iran en het doorslui zen van de winst naar de anti-sandi- nistische contras in Nicaragua. Uit de dagboeken moet blijken of Reagan op de hoogte was van Poin- dexters handelingen. TSJECHISCHE COMMUNISTEN VERLIEZEN HUN MEERDERHEID PRAAG De Tsjecholowaakse communisten zijn hun absolute meerderheid in het parlement kwijt. Bijna de helft van de 242 communistische afgevaardigden moest, conform afspraken die en kele weken geleden aan de Ronde Tafel zijn gemaakt, hun zetel af staan. Van de 120 nieuwe leden in de beide kamers van het parlement (in totaal 350 zetels) zijn er 87 par tijloos, maar de meesten hebben wel banden met democratische be wegingen zoals Burgerforum. IAAT EN WANTROUWEN BEHEERSEN ROEMEENSE POLITIEK (Van onze correspondent Wera de Lange) lUKAREST Het kan tor van de Nationale Li- lerale Partij is weer be- jiand. Maar de borden en i zijn van de pui [erdwenen en de leiding de partij vond het be- |er vandaag nog op een jnder adres te vergade- jen, dat zorgvuldig ge- leim gehouden wordt. een aanpalend kantoor ift men het zekere voor het j. nzekere genomen en buiten en groot bord opgehangen, raarop te lezen staat dat „de fationale Commissie voor tandaardisering en Kwali- eitscontrole achter het Front oor Nationale Redding staat", bf et is alsof het Front het ijn tempel van de Bond van •ni luisvrouwen heeft gekregen. Moeten we de gebouwbeheer- er melden dat we er weer ijn", vraagt een van de druk ratende partij-activisten zich „Ja, zeg het ze maar IPifoept iemand die gezag uit- traalt. ilviu Brucan (de derde man an het Front voor Nationale tedding) beweert, dat de libe llen, de sociaal-democraten de Nationale Boerenpartij honderdduizenden dollars uit iet buitenland" hebben ont- n Wangen. Maar het ziet er nogal (iiprmoedig uit in het liberale 1 e lartijkantoor, en bij de andere erd wee partijen is het niet an- vo Iers. Volgens Brucan is het geld dan ook vooral besteed aan het inhuren van demonstranten. De drie oppositiepartijen be schuldigen op hun beurt het Front ervan zijn demonstran ten met geld en hulpgoederen uit het Westen de straat op te krijgen. De Roemeense poli tiek van vandaag hangt van intens wantrouwen en grove beschuldigingen aan elkaar. Vanaf zondagavond tot maan dagmiddag werden de kanto ren van de liberalen en de Boerenpartij belegerd door een vijandige menigte van - soms honderden, soms duizenden - mensen, die voor het regeren de Front zijn. Niemand kon het gebouw in of uit zonder het slachtoffer te worden van handtastelijkheden. Uiteinde lijk ontvluchtten de partijlei ders, onder bescherming van een paar soldaten, hun kanto ren via de achterdeur. De soci aal-democraten hebben het ge luk dat hun kantoor, een be scheiden woonhuis, ver uit het centrum ligt. Zij konden on derduiken voordat de demon stranten op het idee kwamen ook hen te belagen. Een liberaal partijlid, achteraf: „Ik geef die mensen, die op straat kwamen, niet de schuld. Zij waren gewoon opgetrom meld, zij wisten nauwelijks waar het om ging. Zij weten niets van de Roemeense ge schiedenis, van de machts greep in 1946, van de rol van onze partijen voor de commu nistische overheersing". Waarom haten de pro-Front demonstranten de drie 'histo rische' partijen zo? We vroe- Onder Ceausescu leden ook de dieren honger BRUSSEL Een EG-mis- sie die Roemenië bezocht om te kijken welke hulp dat land nog nodig heeft, ontdekte dat onder de voormalige dictator Nico- lae Ceausescu niet alleen mensen, maar ook dieren onvoldoende te eten kre gen. De missie zag koeien die maar half zo zwaar waren als normaal en kip pen die eieren legden zo klein als druiven. „Ceau sescu verhongerde ook de dieren, niet alleen de men sen", aldus een EG-func- tionaris. gen het eergisteren aan een van diegenen die bezig waren de Boerenpartij te belagen. Hij zag ons onmiddellijk voor duur betaalde sympathisanten van die partij aan. „Ga terug naar waar je vandaan komt, we hoeven jullie dollars niet! We verkopen ons land niet uit". De campagne van het Front tegen de politieke partij en wordt gevoed met chauvi nisme en haar tegen alles wat on-Roemeens is. De menigte begon al te schud den aan onze huurauto, voor dat we duidelijk konden ma ken, dat we journalisten wa ren. „Journalisten? Excuus", zegt de man aan wie we de vraag stelden. Het schudden houdt op, maar het schreeu wen begint, voordat we ant woord krijgen op onze vraag. „Ik wil geen geweld. Maar ik vertrouw nu eenmaal op de leiders van het Front", zegt een meisje, dat vreedzaam de monstreert op het Plein van de Overwinning, bij het ge bouw van het Front. „Zij we ten wat democratie is en zij kunnen ons goed besturen. Wij moeten dat allemaal nog le ren". Een etmaal lang werd het cen trum van Bukarest geheel door supporters van het Front beheerst. Ze reden rond op vrachtwagens, stoomwalsen, in bussen; ze werden met treinen aangevoerd uit het hele land. De leiding van het Front ont kent, bij monde van Silviu Brucan, verantwoordelijk te zijn voor de campagne. Maar de radio en de televisie hebben die supporters zondagmiddag opgeroepen om te komen. „Een overdreven reactie van de televisie", vergoeilijkt Bru can, suggererend dat de tv-lei- ding, die zeer nauwe banden onderhoudt met de leiding van het Front, op eigen initiatief zou hebben gehandeld. De massale campagne op straat was een krachtige overreactie op een - eveneens zeer felle en vijandige - demonstratie tegen het Front van zondag middag. Daar waren de drie historische partijen in verte genwoordigd, maar vooral tienduizenden partijloze inwo ners van Bukarest, die doods bang zijn, dat het land onder leiding van het Front afkoerst op een nieuwe dictatuur. Ze zijn niet zonder reden bang. Er Oud-minister van binnenlandse zaken Tudor Postelnicu (rechts) gisteren voor het militaire hof in Bukarest. Achter hem zit de voormalige secretaris-generaal van de Roemeense communisti sche partij Emil Bobu. De processen tegen de voormalige leiders en leden van de geheime dienst, securitate, zijn momenteel in volle gang. Kolonel Corneliu Pircalabescu verklaarde gisteren dat de minister van defensie Milea toch zelfmoord heeft gepleegd. Daarmee sprak hij de verklaring van Bobu tegen dat Milea op last van Ceausescu was geliquideerd, omdat hij had geweigerd uitvoering te geven aan orders het leger op betogers te laten schieten. FOTO: EPA worden decreten uitgevaar digd, die aanleiding geven tot bezorgdheid: zo kan sinds vrij dag het beledigen van een po litieagent of een soldaat met een tot zeven jaar gevangenis straf bestraft worden. Een mevrouw die Duits do ceert aan de universiteit van Bukarest vertelt: „De (commu nistische) partijleden en de verklikkers van de Securitate maken op mijn werk nog steeds de dienst uit. Vroeger hielden ze tenminste niet de schijn op, dat ze hun vak ver stonden. Nu bemoeien zich zelfs nog met ons werk. Het Front heeft onze revolutie ge- MOSKOU Sovjet-presi dent Gorbatsjov heeft te gen de Oostduitse premier Modrow gezegd dat hij een Duitse eenwording niet langer meer uitsluit. De Oostduitse premier was gisteren voor een eendaags bezoek in Mos kou. Gorbatsjov waarschuwde wel dat de kwestie niet op straat beslist dient te worden, waar mee hij doelde op de grote de monstraties in de DDR waarbij steeds luider de roep om een wording klinkt. De Sovjetunie was in het verleden altijd fel gekant tegen een Duitse een wording, maar is teruggeko men van dat standpunt sinds Gorbatsjov het buitenlands be leid drastisch heeft veranderd en een golf van omwentelin gen door Oost-Europa is ge trokken. Sovjet-functionaris sen zeggen nu dat de Duitse eenwording een kwestie is waarover in de toekomst be slist moet worden. Dit standpunt wordt sinds gis teren gedeeld door de Oost duitse communistische partij, die voor het eerst instemde met de Duitse eenwording als doelstelling voor de lange ter mijn. De eenwording zou dan wel onderdeel moeten zijn van de algehele opheffing van de Europese tweedeling. Modrow verklaarde in Moskou dat de twee Duitslanden in fa sen kunnen toewerken naar een confederatie en dat daar voor geen bepaalde datum ge steld zou moeten worden. Hij zei het eens te zijn met het standpunt van Gorbatsjov dat over de eenwording niet al leen door de twee Duitslanden maar door heel Europa beslist moet worden. Uit de opmerkingen van Mo drow valt op te maken dat de Oostduitse premier zijn be hoedzame opstelling wat een herenigd Duitsland betreft heeft laten varen. Hij had het tot dusver alleen over een sa mengaan van de twee Duitse staten als onderdeel van het proces van Europese eenwor ding. De politieke en economi sche crisis in zijn land en de aanhoudende uittocht van DDR-burgers - dagelijks ver trekken er zo'n 2000 - naar de Bondsrepubliek zijn volgens steeds meer Oostduitsers het gemakkelijkste op te lossen door samen te gaan met de rij ke buur. De voormalige Oostduitse communistische partij, de SED, zal vanaf zondag door het leven gaan onder de naam Partei des Demokratischen So- zialismus (PDS). Enkele we ken geleden had de SED zich al omgedoopt tot SED-PDS maar zondag wordt het SEC geschrapt. Met de naamswijzi ging hoopt de partij haar ima go wat op te vijzelen. (Vervolg van de voorpagina) MOSKOU In de naar Le Monde uitgelekte nota schrij ven de adviseurs van Gorbats jov dat hij moet afstappen van de middenkoers die hij nu volgt en waarbij hij „radicalen en conservatieven op gelijke afstand houdt". Deze tactiek is „duidelijk niet lonend", zo menen zijn advi seurs. De nota is opgesteld vóór de gebeurtenissen in de Kaukasus. Gorbatsjov zou zich toen tot het uiterste hebben verzet tegen het gebruik van geweld om de onrust in Azer- bajdzan en Armenië te beteu gelen, maar moest uiteindelijk toegeven aan de conservatieve stromingen. Gorbatsjovs medewerkers me nen dat de perestrojka (her vormingsbeleid) logischerwijs leidt tot „een andere partij dan de huidige partij". De Sovjet maatschappij die „uit de luiers is geholpen" door de perestroj ka „is niet meer bereid genoe gen te nemen met lollies en slaapliedjes". „Zij eist het recht op over haar lot te beschikken dat wil zeggen de macht". De tekst spreekt dan ook van de mogelijkheid van een „machtsdeling". Zij waarschuwen voor de „ernstige gevolgen" als Gor batsjov weigert snel afstand te nemen van de conservatieven. Dezen nemen „geen genoegen meer met het dwarsbomen van de perestrojka, maar spre ken zich al openlijk en actief uit tegen de politieke koers van Gorbatsjov", aldus de nota. Omdat zij" hun macht dreigen te verliezen, deinzen de conservatieven er niet voor terug allianties te sluiten met nationalistische en chauvinisti sche krachten, aldus de tekst. De berichten over Gorbatsjovs positie zorgden gisteren en vanmorgen direct voor onrust op de aandelenmarkten en voor een stijging van de dol larkoers. b a^edeeltelijk Opheffen OHANNESBURG De I uidafrikaanse president W. de Klerk zal vrijdag i zijn toespraak tot het I parlement aankondigen noodtoestand te ver- pepelen door de censuur leeltelijk op te heffen. aa ovendien zal hij zeggen in ra rincipe bereid te zijn tot le- erealisering van de anti-apart- vei eidscoalitie UDF en het er varte vakverbond COSA- he 'U. Nelson Mandela zal hij tee ermoedelijk op zijn vroegst t Yialf februari op vrije voeten '°1 tellen. Dit is gisteren ge- "v leid in The Citizen, een rant die over goede bron- or en in regeringskringen be: 0I :hikt. The Citizen meent j at de vrijlating van Mande- i is uitgesteld in verband iet een recente opleving an anti-apartheidsactivitei- k Twee Oostduitse politiemensen bij de muur van de gevangenis in Rummelsburg waarop de tekst „geen genade voor Honecker" staat. De voormalige partijleider, die wordt beschuldigd van machtsmisbruik, is gisteren vanwege zijn slechte gezondheid ontslagen uit de gevangenis en in een bejaardentehuis opgenomen. FOTO: EPA BONN De Westduitse krant Die Welt heeft geschreven dat de regering van Erich Honec ker betrokken was bij drugs handel voor Iran, om zo aan Westerse valuta te komen. Volgens een artikel in de krant van vandaag is de be schuldiging van handel in drugs een van de redenen i Honecker deze week, na zijn ontslag uit het zieken huis, korte tijd is vastgehou den. Gisteren werd hij door een rechter vanwege zijn slechte gezondheid echter weer vrijgelaten in afwachting van zijn proces in maart. Vol gens Die Welt werden de ver dovende middelen vervoerd via de Baltische havenstad Rostock en het vliegveld van Oost-Berlijn, Schönefeld. De DDR werd daarvoor betaald met broodnodige Westerse va luta. De Westduitse krant zegt haar informatie uit betrouw bare bronnen te hebben ver- PARIJS Het Zuidfran se Marseille heeft er een nieuwe vorm van crimi naliteit bij; die van de wit te (dokterstassen. Om het beheer van enige lucratie ve particuliere ziekenhui zen in de regio blijken be heerders en doktoren zelfs huurmoordenaars te hebben ingezet. Achter de schermen zou de lokale drugsmaffia aan de touw tjes trekken. De medische thriller staat in de Franse pers bekend als de 'klinieken-oorlog'. Elke dag brengt nieuwe onthullingen. Zo concludeerde de bij mis daadverhalen doorgaans goed geïnformeerde Figaro dat de hele affaire het gevolg zou zijn van pogingen van een drugs baron zijn 'heroïne-miljoenen' wit te wassen, door in particu liere ziekenhuizen te investe ren. Een cynischer belegging t als bij de aanhoudende 'af rekeningen' onder Marseil- laanse gangsters wordt ook in de mysterieuze klinieken-oor log met scherp geschoten. De slachtoffers heten in ieder ge val Leonce Mout, beheerder van de kliniek 'Nord' in Mar seille en dokter Jean-Jacques Peschard, arrondissementsbur gemeester en wethouder stads ontwikkeling. Beiden werden geëxecuteerd door dezelfde overigens niet erg profes sionele huurmoordenaars. Smeergeld Na de aanslag op Peschard konden getuigen de politie aan een zo goed gelijkend portret van een van de daders helpen, dat deze zich na publicatie in de kranten spontaan aangaf. Hij bekende bovendien de be jaarde Leonce Mout te hebben vermoord. Mout sneuvelde omdat hij weigerde zijn kli niek voor ruim 35 miljoen gul den te verkopen aan een am bitieuze concurrent, Jean Chouraqui. Deze wordt er nu van ver dacht, via tussenpersonen, de moordopdracht te hebben ge geven en ook een prijs op het hoofd van arrondissements burgemeester dokter Peschar te hebben gezet. Chouraqui be taalde ooit een dikke 100.000 gulden smeergeld aan Peschar, die met zijn portefeuille stads ontwikkeling wel enige in vloed kon hebben. De dokter bleef echter in gebreke en weigerde het 'voorschot' terug te betalen. Volgens de in het Marseillanse milieu geldende regels tekende hij daarmee zijn doodvonnis. Overigens was deze dokter al eerder in opspraak. De politie spitte ooit zijn tuin om op zoek naar zijn spoorloos verdwenen secretaresse-maitresse. Op haar bankrekening in Zwitser land waren mysterieuze som men gedeponeerd. Commercie In de klinieken-oorlog gaat het absoluut niet om gezond heidszorg maar om keiharde commercie. Met vele gepensio neerden en bejaarden onder de Zuidfranse zon was in de regio de laatste jaren een wild groei aan hospitalen en klinie ken ontstaan. Een numerus clausus moest het aantal parti culiere ziekenhuisbedden be perken. Direct gevolg daarvan was dat de prijzen van de kli nieken omhoog schoten. De marktwaarde wordt tegen woordig geschat op rond de 250.000 gulden, per bed. Aan gezien particuliere instellingen alleen nog konden uitbreiden door andere over te nemen ontstond een moordende con currentie. Met vier particuliere zieken huizen onder zijn beheer werd Chouraqui in Marseille ook wel de 'klinieken-koning' ge noemd. Van zijn ambities dit imperium uit te breiden maak te de pas 36-jarige zakenman nauwelijks een geheim. Een van de grote raadsels in de af faire is echter waar de klinie ken-koning zijn miljoenen vandaan haalde. Le Figaro heeft achterhaald dat Choura qui zelf nooit over zoveel geld kon beschikken en gaat er vanuit dat een machtige, maar een onbekende drugsbaron de financier was. HET RAADSEL VAN STRAAT MAGELHAES Nieuwe Poolse partij weert conservatieve communisten IN 1749 Vader Van Noort heeft niet te veel gezegd, want zijn ion heeft een hele kast vol boeken, die allemaal betrekking 'bben op de reis van Olivier van Noort. Als Rob blijk geeft be- ngstelling te hebben voor die reisbeschrijvingen, begint de jon- •n enthousiast te vertellen. Olivier van Noort, de waard uit „De J ubbele Sleutel" te Rotterdam, Utrechtenaar van geboorte en jaar oud, voer op 2 Juli 1598 met vier schepen uit om vla straat Magelhaes een nieuwe weg naar de Oost Indiën te zoeken. Een gedurfde onderneming over onbekende zeeën, langs onbe kende kusten. En hoe klein zijn de schepen, waarmee hij de reis onderneemt. Het admiraalschip „Mauritius" meet slechts 300 ton, de „Hendrick Frederick" ,350 ton en de jachten „Eendracht" en „Hope" meten nauwelijks'50 ton! WARSCHAU De op volger van de Poolse com munistische partij, de So ciaal-Democratie van de Republiek Polen (SDRP), heeft haar vierdaagse par tijcongres besloten met de samenstelling van een nieuw beleidsorgaan. Uit de 150 leden tellende Op perste Raad zijn alle or thodoxe communisten ge weerd. In zijn slotspeech stelde de nieuwe partijleider Aleksan- der Kwasniewski zich teweer tegen beschuldigingen dat zijn sociaal-democratische partij slechts een nieuwe huls is voor de oude communistische partij. Om deze stelling kracht bij te zetten beloofde hij dat de 140 miljoen gulden uit de commu nistische partijkas verdeeld zal worden over alle linkse partij en in Polen. Maandag had So- lidariteit-leider Lech Walesa boos gereageerd op het voor nemen van de sociaal-demo craten de communistische er fenis geheel in eigen zak te steken. De Poolse president Wojciech Jaruzelski, die met de ophef fing van de oude communisti sche partij zijn lidmaatschap kwijt raakte, verklaarde dat hij partijloos zal blijven. Vol gens de Poolse radio wil Jaru zelski „spreekbuis zijn voor alle Polen" en niet voor één politieke groepering. Premier Mazowiecki heeft gis teren, net als eerder Hongarije, het volledig lidmaatschap van de Raad van Europa aange vraagd. Nu is het land slechts „gastlid" en heeft geen stem recht. Op zaterdag 10 februari verschijnt bij deze krant de bijlage Gaan we nu 'n kijkje nemen in een van de Oostbloklanden, relaxen aan de Middellandse Zee, of Amerika ontdekken met een motorhome? In ZOMERVAKANTIE'90 krijgt ons zeer reislustige lezerspubliek I een keur aan vakantiemogelijkheden voorgeschoteld. Ook die van u? Ronald te Boekhorst, bereikbaar onder nummer 071 - 122 244, informeert u graag nader over de adverteermogelijkheden in deze CcidócSouoci/nt

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5