We hebben met de kassen toch ook de tropen hier gehaald" Tweede Kamer bezorg| over hoge rentevoet Geschat tekort bij Onderwijs 700 miljoen Beleggingsexpert Kamer hoort twee jaar tegen zich eisen Imago lts kost industrie werknem(^r Sloop deel Bijlm moet wijk van ondergang redd BINNENLAND CeidóöSomant Toch onderzoek naar dioxine AVR ROTTERDAM Het onder- zoek naar de uitstoot van dioxine door bedrijven in het Rijnmondgebied gaat gewoon door. Dit heeft de Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond (DCMR) meegedeeld naar aan leiding van een bekendmaking door het openbaar ministerie in Rotterdam dat de Afvalver werking Rijnmond niet ver antwoordelijk kan worden ge steld voor de uitstoot van dioxine. Volgens de DCMR richt het onderzoek zich nog steeds op de AVR. Ter Beek sluit ontslagen niet uit DEN HAAG Minister Ter Beek van defensie wil niet toezeggen dat de aangekondig de inkrimping van de krijgs macht zonder gedwongen ont slagen kan verlopen. Dat blijkt uit een brief die hij gisteren "aan de Tweede Kamer heeft gestuurd over de personeels vermindering bij het ministe rie van defensie. Vorige week kondigde Ter Beek in de Tweede Kamer aan dat vaststaat dat de krijgs macht met 3550 mensen wordt ingekrompen. Daarnaast zal op termijn de gevechtskracht van van de Koninklijke Land macht met 5000 a 10.000 man worden ingekrompen. De per soneelsvermindering bij het ministerie van defensie - de Centrale Organisatie en de Haagse staven - zal 20 procent ofwel 1500 arbeidsplaatsen be dragen. Ter Beek zegt dat hij geen ga rantie kan geven dat gedwon gen ontslagen te voorkomen zijn, omdat het gaat om perso neelsvermindering van een omvang die Defensie nog niet eerder heeft gekend. De perso neelsvermindering op het de partement zal evenwichtig worden verdeeld over hogere en lagere functies. Eerste dove tandarts GRONINGEN Aan de rijksuniversi teit in Groningen studeert morgen Mar tin Koning (33) af als eerste dove tand arts in Nederland zijn. Koning is in 1983 begonnen met zijn studie. Alleen in werkgroepen kreeg Koning hulp van een doventolk. De kosten daarvan zijn volledig vergoed door het GAK. Even eens morgen doet de rechter in Utrecht uitspraak in een kort geding van de stu dent J. Govers tegen de Nieuwe Alge mene Bedrijfsvereniging die hem een vergoeding voor een doventolk weigert. Govers heeft in september 1989 zijn doctoraal medicijnen gehaald. Hij wil psychiater worden. Om zijn artsendiplo ma te halen en zich vervolgens te kun nen specialiseren moet hij een aantal ja ren als co-assistent werken. Van Erp weer terug in Tweede Kamer DEN HAAG De VVD'er A. (Broos) van Erp is gisteren terug gekeerd in de Tweede Kamer. Zijn fractie reageerde verheugd want Van Erp (56) heeft een ruime, er varing als volksvertegenwoordi ger. De voormalig specialist mid den- en kleinbedrijf zal zich ook in de toekomst met dit beleidsterrein bezighouden. In de VVD-fractie kwam eerder deze maand een plaats vrij toen mr. A. Nijhuis naar het bedrijfs leven overstapte. Nijhuis werd al gemeen-directeur van Nefarma, de organisatie van Nederlandse ge neesmiddelenfabrikanten. WOENSDAG 31 JANUARI 1990 PAG 3U Ontvoerder kolonel hoort 18 jaar eisen Waddenverenigi zoekt samenwerl)o ARNHEM De Arnhemse officier van justitie mr. A. Besier heeft gisteren 18 jaar geëist tegen de 34-jarige Westduit ser die vorig jaar juni kolonel Van der Kieft in gijzeling nam. De 56-jarige ko lonel werd dodelijk getroffen door een politiekogel toen een arrestatieteam een einde aan de gijzeling wilde maken. De rechtzaak werd gisteren na een moei zaam begin voortgezet zonder verdach te. Hij werd uit de rechtszaal wegge voerd, nadat hij elke medewerking had geweigerd. Zijn advocaat, mr. Bakker Schut, woonde het proces nog wel bij, maar „observeerde" alleen maar. Bak ker Schut deed 's morgens vergeefs een poging de zaak aan te laten houden. HARLINGEN De Landelijke 3S1 ging tot Behoud van de Wadden een samenwerkingsverband aan Werkgroep Noordzee, de Veren e> Behoud van het IJsselmeer en i ting Rein Water. Doel is om de waterverontreini wel nationaal als internationaal *td kunnen bestrijden. „Alle ver< «e ging komt uiteindelijk in de Wa 'ner terecht. Rein Water heeft eei in^£ schip, wij hebben veel ervaring he ridische procedures, de We 'be* Noordzee heeft een sterke lob n soort dingen willen we samenbis aldus bioloog H. Revier van de !fn vereniging. CDA-KAMERLID WIL VAN AFVALBERG SKIËN DEN HAAG In de ja ren zeventig was het ka merlid Hajé Schartman (CDA) in zijn 'geboorte land' Twente verantwoor delijk voor het in goede banen leiden van afval stromen. Van één ding be greep hij indertijd niets: afvalbulten in het Twent se landschap mogen om een of andere duistere re den niet hoger zijn dan twintig meter. ..Eén keer liet ik een bult ma ken van tweeëntwintig meter. Door een feilloze controle zijn ze daar toen achter gekomen. Een tumult en een deining dat dat gegeven heeft! Dat irri teert me nog steeds mateloos", zegt Schartman. Deze ervaring inspireerde de CDA'er kortgeleden tot een prachtig visioen. Afgelopen maandag trok Schartman tij dens èen debat over het recre- atiebeleid de stoute schoenen aan en maakte bekend wat hij voor zijn geestesoog zag. Hij stelde minister Braks van landbouw en natuurbeheer en staatssecretaris Bukman van economische zaken voor om in Nederland „honderden meters hoge afvalbergen op te wer pen, afgedekt met slib, waar door berg- en wintersport in ons eigen land mogelijk wordt". Het antwoord van de minister, met een knipoog naar de genoemde sliblaag: „Ik krijg de indruk dat bovenop de door u beschreven berg zelfs geen sneeuw nodig is, omdat de oppervlakte toch wel zal glijden". Hoewel het idee van Schart man veel olijkheid veroor zaakte, is hij niet van plan zich daardoor uit het veld te laten slaan. „Ik blijf erbij dat het een prima plan is. En heel goed uitvoerbaar", zegt hij stellig. „Waarom moet Nederland zo nodig bergen hebben Schartman: „Zoals ik in de commissievergadering heb ge zegd, heeft Nederland op het Hajé Schartman: „Mijn plan is van buitengewoon groot eco nomisch belang" FOTO: DIJKSTRA gebied van het toerisme twee problemen. Het weer is niet te best, maar erger is ons gebrek aan bergen. Nou doen we de laatste tijd veel aan bestrijding van de milieuvervuiling, dus zeg ik: gooi de enorme hoe veelheid sloop- en .bouwafval op een hoop en laat die uit groeien tot honderden meters hoog. Daar storten we het vruchtbare slib van de water zuiveringsinstallaties over heen. Dan wordt het 's zomers" leuk groen en dan hebben we binnen de kortste keren het eerste glooiende bergland schap van Nederland". „Die bergen zijn niet alleen leuk om te beklimmen, maar ook om op te skiën. Op een paar honderd meter hoogte is de atmosfeer in Nederland koud zat zodat na een fikse sneeuwbui de neerslag zal blij ven liggen. Is er geen of on voldoende sneeuw, dan spui ten we er gewoon kunst sneeuw op, zoals ze in de echte wintersportgebieden de laatste jaren ook vaak doen. Denk u eens in hoe leuk en lucratief het zou zijn als Nederlanders in eigen land op berg- en win tersport zouden kunnen. De toerisme-industrie wordt daar door bijzonder gestimuleerd en er verdwijnt minder vakantie geld naar het buitenland. Mijn plan is dus van buitengewoon groot economisch belang". Meent u dat nou serieus?" „Misschien weet u het niet, maar toerisme wordt straks de belangrijkste economische ac tiviteit in Europa. Verder is het gecontroleerd storten dat ik op het oog heb de goed koopste manier om van ons af val af te komen. Kijk, ik geef toe dat het spuiten van kunst sneeuw ontzettend veel ener gie kost. Maar dan wordt één ding vergeten: door het opsta pelen van het vuil ontsnappen vanzelf biogassen aan de bo venkant van de berg. Die gas sen vangen we op en die zor gen voor de energie. Mijn col lega's in de Tweede Kamer la chen erom dat ik een winter sportsfeer naar Nederland wil halen. Maar met de kassen in de tuinbouw, ook al zijn ze niet zo stormbestendig, zijn we toch ook op een geweldige wij ze in staat de tropen hier te halen?" De minister zei in zijn ant woord: „Alvorens tot subsidie aan dit soort projecten over te gaan, is een verklaring nodig Voor daklozen is meer geld nodig (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een meer derheid van CDA en PvdA in de Tweede Ka mer vindt dat minister D'Ancona van WVC op haar begroting meer geld moet vrijmaken voor hulp aan dak- en thuislozen. Het CDA-kamerlid Doelman hield de minister daarbij het initiatief van Amsterdam als voorbeeld voor, waar zwer vende jongeren niet alleen aan een dak boven hun hoofd krij gen, maar tegelijkertijd aan werk worden geholpen. Daar naast moet er extra aandacht komen voor de oudere zwer vers die niet geholpen kunnen of willen worden. Mensen die toch niet voor zichzelf kunnen zorgen dreigen daardoor tus sen wal en schip te raken, al dus Doelman. Alle partijen vroegen de minister om ophel dering en uitleg van het be grip 'sociale vernieuwing', het motto waaronder het derde kabinet-Lubbers aan de slag is gegaan. Doelman vroeg de minister ook om een betere regeling voor de onkostenvergoedingen in het vrijwilligerswerk. Met Beijlen van de PvdA pleitte ze ervoor dat de instellingen niet langer het hoge btw-tarief hoeven af te dragen. De PvdA wil verder dat de ongeveer 100.000 ouderen die in een bejaardenhuis wonen hun omroepbijdrage (f 158,- per jaar) niet langer uit hun zak- en kleedgeld 268,- per maand) hoeven te betalen. 27.500 computers voor Wallage Staatssecretaris Walla ge van onderwijs achter een van de 27.500 com puters, waarvoor hij gis teren definitief zijn handtekening zette. De computers vormen het Comeniusproject dat het basis- en het spe ciaal onderwijs van Phi- lips-apparatuur voorziet. Met het contract is een bedrag gemoeid van circa tachtig miljoen gulden. Wallage meldde bij de ondertekening in hotel Des Indes in Den Haag dat 9300 van de 9500 scholen in het ba sis- en speciaal onder wijs zich als belangstel lende hebben gemeld. FOTO: ANP DEN HAAG De onder wijsbegroting voor 1990 bevat het risico van een tekort van naar schatting 700 miljoen gulden. Dit staat vermeld in een noti tie van de staf van de vas te commissie voor de rijksuitgaven in de Twee de Kamer. De notitie berekent het bedrag dat minister Ritzen van onder wijs in het lopende jaar moge lijk te kort zal komen. Het gaat hierbij om vier proble men: de salariskosten, de leer lingenaantallen, de vervan ging bij ziekte van leerkrach ten en de afrekening van de voorschotten die aan de scho len in het verleden zijn ver leend. Vooral de te lage schatting van de leerlingen- en studente naantallen maakt de onder wijsbegroting nog steeds zeer onbetrouwbaar, zo blijkt uit de notitie. Voor het basisonder wijs gaat het dan .om een half procent per jaar. Maar voor het wetenschappelijk onder wijs zat het ministerie van on derwijs er alleen in 1988 al bij na 20 procent naast. De overschrijdingen van de opgestelde ramingen voor 1990 zijn moeilijk te schatten, maar de notitie vermeldt een risico van 350 miljoen gulden. Ook de voorschotregeling voor de scholen is een ongewisse factor, Het ministerie raamt jaarlijks wat de scholen nodig hebben. De scholen krijgen een voorschot, de verrekening van de werkelijk gemaakte kosten gebeurt achteraf. In 1989 bleek Hét bedrag dat de afrekening 225 miljoen gulden hoger te zijn dan werd ver wacht. Voor 1990 is een zelfde stijging te verwachten. Het ministerie van onderwijs wilde gisteren niet op de in houd van de notitie reageren. Het betreft een notitie van de Tweede Kamer. Die heeft het recht om als eerste de mening van minister Ritzen te horen, aldus een woordvoerder van het departement. Ritzens voorganger Deetman werd tijdens zijn zevenjarige bewind voortdurend geplaagd door onverwachte tegenval lers. In een interview in okto ber 1989 schatte Ritzen, toen nog hoogleraar economie, het gat op de begroting van onder wijs voor 1990 op anderhalf miljard gulden. Eenmaal mi nister liet hij onderzoek instel len naar de financiële ramin gen op zijn departement. Dat onderzoek zou half januari af gerond zijn, maar Ritzen heeft de Kamer inmiddels laten we ten dat hij meer tijd nodig heeft. ral DEN HAAG Een meer derheid van de Tweede Kamer maakt zich ernsti ge zorgen over de hoge rente van de laatste maan den. Voor de schatkist dreigt dit jaar een strop van tussen de 400 en 600 miljoen gulden, omdat de werkelijke rente veel ho ger ligt dan de geraamde rente. Volgens CDA, VVD en D66 doet minister Kok van financiën er verstan- J aan nu alvast naar mogelijke bezuinigings posten te zoeken om deze tegenvaller te compense ren. CDA-woordvoerder Reitsma schetste gistgravond tijdens de begrotingsbehandeling van fi nanciën een dramatisch beeld van de hoge rentestand. Vol gens Reitsma kan de 'strop' oplopen tot drie miljard gul den als de rente op staatslenin gen gedurende de gehele kabi netsperiode op het huidige ni veau (8,25 procent) blijft. In de meerjarenramingen van het Centraal Planbureau is gere kend met gemiddeld 6,75 pro cent rente. Het bedrijfsleven zou door de hoge rente boven dien geconfronteerd worden met 1,5 a 2 miljard gulden ho gere financieringslasten. VVD-kamerlid De Grave droeg een alternatief aan voor de huidige financiering van de staatsschuld. Het Rijk zou vol gens hem honderden miljoe- hoi H nen guldens kunnen bvan als gekozen werd (it um ging van Engeland e ,ar( den) voor geïndexeerd Wei leningen. Bij deze voi ers meerdert de overh hoofdsom van de schu lijks met het inflatiep ge. De vergoede ren omdat het inflatierisici weggenomen, lager ziw gens De Grave zijn óeW landse institutionele b (pensioenfondsen, verzekeringsmaatschap zeer geïnteresseerd ii dexeerde staatsie Voorshands ziet de CD tie weinig in zo'n niei ningsvorm. Oud-i financiën Ruding (CD er volgens Reitsma al ducie in. DE BEZETEN BEZITTER AMSTERDAM De Am sterdamse officier van jus titie, mr. Pieterse, heeft gisteren voor de recht bank in Amsterdam een straf van twee jaar geëist tegen de van oplichting en verduistering verdachte beleggingsexpert Rienk Kamer (46) uit het Belgi sche Hoeilaart. Het openbaar ministerie acht bewezen dat Kamer zich heeft schuldig gemaakt aan oplich ting van talloze beleggers in Nederland en België. Hij zou hen grond verkocht hebben in Amerika die weinig waard was, terwijl hij in brochures een veel rooskleuriger beeld schetste. De officier van justitie nam in de eis het leed mee dat Kamer talloze kleine beleggers en ge pensioneerden aandeed. Die mensen zijn door het Ameri kaanse avontuur hun spaar geld kwijtgeraakt. Ook liet hij meewegen dat Kamer niet be reid was de gedupeerden fi nancieel enigszins tegemoet te komen. De officier van justitie mr. Pieterse somde nog eens de feiten op die in de brochures stonden vermeld m^r in wer kelijkheid niet aanwezig wa ren of niet werden uitgevoerd. Zo was er geen sprake van een lening waarop de superaftrek berustte en was er geen sprake van bescherming van de be leggers waarvoor Kamer spe ciaal verantwoordelijk was, al dus de brochure. Tenslotte stond de aankoopprijs van de grond in geen enkele verhou ding tot de prijs die Kamer en zijn compagnon Bernard Whit ney ervoor betaalde. Verder zou de grond zou wor den herkaveld en ontwikkeld tot recreatie- of woningbouw gebieden maar ook daar bleek, volgens Pieterse, niets van waar te zijn. De rechtbank gaat op dinsdag 6 februari om 09.30 uur verder met de behandeling. Dat vin den re- en dupliek plaats en krijgt verdachte het laatste woord, daarover heeft hij al laten weten „uitgebreid ge bruik ervan te zullen maken". DEN HAAG Hoewel respectievelijk 17 en 33 procent van de jongeren geïnteresseerd is in een beroep in de metaalsector en de elektrotechniek, kiest slechts zes procent voor een opleiding aan de lagere technische school (lts). Dit blijkt uit een on derzoek dat Research In ternational Nederland heeft uitgevoerd in op dracht van de Stichting Opleiding Metaal (SOM) en de Bijdrageregeling Vakopleiding Jeugdigen (BVJ). De landelijke campagne 'Kies Techniek' moet de belangstel ling voor het technisch onder wijs verhogen,j-want de me taal- en elektrotechnische in dustrie schreeuwen om vak mensen. De campagne richt zich vooral op de leerlingen van de basisschool, waarvan bijna een kwart nog niet weet wat het wil. Met reclamespo tjes en posters willen de werk gevers- en werknemersorgani saties deze maanden leerlin gen, ouders en leerkrachten overtuigen dat een technisch beroep leuk is en mogelijkhe den biedt. Uit de meting blijkt dat ouders en leerlingen redelijk aankijken tegen de me elektrotechnische in Het werk wordt 'gevaa ov 'zwaar' gevonden, m rin helft van de jongen tfi: wacht goed te hogerop te komen ging te vinden in he U. Dat er desondanks stee eri der jongeren kiezen v jjf lts-opleiding heeft vo) onderzoekers met het imago en de onbek ra van dit schooltype te „De lts wordt als restot iU gezien. Veel basisschol len er eer in zoveel 1 leerlingen naar mavo, vwo te sturen", aldusf1' zoeker E. Denig. SUSKE EN WISKE AMSTERDAM Sloop van een kwart van het woningbe stand (3.500 huizen), aanpas sing van eveneens een kwart van de woningen voor beter gesitueerden en een grote on derhoudsbeurt voor de over blijvende helft van de huizen. Dat is volgens de werkgroep Bijlmermeer de enige manier om de wijk in Amsterdam- Zuidoost van een zekere on dergang te redden. Deze ingrijpende maatregelen kosten in totaal 645 miljoen gulden. Het op de huidige voet doorgaan met exploiteren van de wijk zou echter, aldus de werkgroep in een rapport, tus sen de 660 en 765 miljoen gul den gaan kosten. De voorstellen van groep betekenen dat I bewoners van ri woningen vervangend ruimte moet worden De voorgestelde aar van de Bijlmer zal ongeveer tien jaar ïnfg^ nemen. De werkgroep BijlH werd ruim een jaar gel gesteld door de gemee sterdam. De opdracht om te onderzoeken oj manier het financiëll van de woningcoL. Nieuw Amsterdam - d woningen in de Bijln exploiteert - kon wor gelost. Het tekort bed re 1989 92 miljoen gulden mogen worden genomen om bergen aan te leggen. Dat vind ik al een stap in de goede rich ting. En ik ben helemaal niet bang voor eventuele schadelij ke gevolgen. Er zijn heus wel plaatsen te vinden waar zon- wsntT. Nu nog mogen afvalbulten doorgaans niet hoger zijn dan twintig meter, maar wie weele straks heuse heuveltoppen in Nederland verschijnen om te beklimmen en 's winters vanaf 1( ïaf.' FOTO: CEES I»" waaruit blijkt dat de locatie veilig is bevonden voor het re creatieve gebruik". Zou dat geen problemen opleveren? der problemen bergen verrijzen. Ik zal staan wanneer ze de eerste b [et ter mijn tuin in mijn tem plaats Delden in Tweni luis sen". Mo FRANK SCH( er

Leidse Courant | 1990 | | pagina 4