n Het was een pgeslapen boel ij Hein eken" lg» inenland CeicLeSomotit PvdA bezorgd over gebrek aan donor-organen Politie is niet erg vrouwvriendelijk Harde maatregelen tegen hardrijders Iran bestelde bio-reactor bij bedrijf in Ridderkerk r jy 4W1 ■W,r Eerste Kamer roept Lubbers op matje WOENSDAG 31 JANUARI 1990 PAGINA 3 TI V een pro11 een idi zijn wi .'ERBERG Blinden maken betrek weinig gebruik van de voor hen op ljetten aangebrachte tekens. Ze voe- h al gauw gegeneerd als andere klan- de winkel moeten wachten op de catie van het geld. Voorts wil de niet de schijn wekken de verstrekker trouwen. Een andere reden is de on- 0 ivbaarheid van de stippen, vooral op oudere biljetten. Dit zijn enkele con- uit een onderzoek van het Instituut Zintuigfysiologie in Soesterberg. Uit derzoek bleek ook dat veel blinden ïaar dezelfde winkels gaan om hun n te doen. Op die manier ontstaat een uwensrelatie met het personeel. Dat ook voor de mensen die zeggen de itekens wel te gebruiken. indu indu icatie; ndentekens worden r weinig gebruikt (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De PvdA-fractie in de Tweede Kamer maakt zich zorgen over het toenemend gebrek aan do nor-organen. „Voor patiënten die dringend een do- nor-orgaan nodig hebben ontstaan hierdoor wachttijden die moeilijk aanvaardbaar zijn zei het PvdA-ka- merlid Marianne Ruigrok gisteren bij de behandeling van de begroting voor volksgezondheid. Voor het te kort aan organen zijn twee 'redenen aan te voeren. In de eerste plaats is de animo om een orgaan af te staan de laatste tijd sterk afgenomen. Vol gens mevrouw Ruigrok zijn de recen te berichten over handel in menselij ke organen daar mede debet aan. Veel mensen die bijvoorbeeld een nier zouden willen afstaan, zien daar nu van af omdat zij vrezen dat er handel mee zal worden bedreven. Ten tweede komt het steeds vaker voor dat familieleden van overlede nen weigeren het lichaam voor trans plantatie-doeleinden ter beschikking te stellen, zelfs als de overledene een donorcodicil bezat. De PvdA-woordvoerster sprak ook haar bezorgdheid uit over het toene mende aantal medische doe-het-zelf- tests. Zij vroeg om een kwaliteitskeu- ke Laning-Boersema vraagtekens bij het vele geld dat jaarlijks gepompt wordt in het verbeteren van medi sche technieken. Daardoor dreigt volgens haar de alledaagse zorg voor geestelijk gehandicapten, demente bejaarden en andere zwakke groepen in de verdrukking te komen. „Maar de techniek lijkt te heersen, zelfstan dig en dwingend. Als we bijvoorbeeld zien welke agressieve therapieën we nog toepassen in de eindstadia van het leven, lijkt het soms dat we meer bezig zijn met stervensbestrijding dan met stervensbegeleiding", aldus me vrouw Laning. Bankovervaller 'met de groeten' op herhaling ARNHEM De politie van Arnhem heeft vannacht in een hotel in Doetinchem aan Duitser aangehouden die maandagmiddag een gewapende overval had ge pleegd op een NMB-kantoor in Arnhem en dit gister morgen op dezelfde wijze herhaalde. Met een afge zaagd dubbelloops geweer bedreigde de man (met bi vakmuts) de vijf medewerkers van de bank en ver dween daarna met een buit van ettelijke duizenden guldens in een kleine zwarte auto.' Gistermorgen om kwart over tien arriveerde de man in dezelfde auto bij de bank en incasseerde opnieuw ettelijke duizen den. Hij verliet de bank met de „groeten aan de Arn hemse politie". Inmiddels was achterhaald dat de auto in Hamburg was verhuurd aan een ex-gevange ne die een straf had uitgezeten voor gewapende over vallen. Gisteravond werd de auto in Doetinchem ge vonden. De Arnhemse politie heeft inmiddels de groeten van de bankovervaller beantwoord. ROTTERDAM De sfeer binnen het Rotter damse politiekorps is weinig vrouwvriende lijk. De mannen stellen zich stoer op tegen over hun vrouwelijke collega's en maken dub belzinnige opmerkingen. Bovendien tonen de mannen weinig waardering voor het werk van hun vrouwelijke collega's. Dit blijkt uit het onderzoek 'Gelijk maar anders', dat bu reau Intraval heeft verricht naar de arbeids omstandigheden en vertrekredenen van vrou wen bij de Rotterdamse politie. Uit het onder zoek blijkt dat de vrouwen ook regelmatig worden geconfronteerd met hinderlijk gedrag en ongewenste omgangsvormen van de man nelijke collega's. De door mannen gedomi neerde werksfeer speelt direct of indirect een rol bij het besluit van de vrouwen. wi Vertegen woordigers van de bonden overleggen met elkaar na de mededeling van bierbrouwerij Heineken dat het bedrijf 700 banen schrapt. Van links naar rechts Leo Bons (CNV), Arie Lakerveld (Industriebond FNV) en Wim Siebe (Dienstenbond FNV). FOTO: ANP val 'ERWOUDE >ond werknemer vindt gen w juk als er met hem 1 geschoven als een aren ook al leiden de zet- iteindelijk tot winst, ïineken Nederland is angi k nog die onzeker- i, wie van de 4000 ven ïemers horen bij de rui ie als gevolg van de en bekendgemaakte anisatieplannen hun je baan gedwongen inruilen? Hetzij in extra vervroegde ling (340 man), het- ir een baan elders in Irijf of zelfs daar- itste betekent voor 120 h: echt los van het be- e concern waar ze trots n, plus een andere - p ee al slechtere - cao dan ntalim geprezen Heineken- rwij Ms de bonden hun zin de i komt er zelfs een ïrhoging van 4 procent), ing alom dus, maar het il lang bij de Nederland- rbrouwer en nu gaat het b< i sch imen. Een da den narktaandeel in eigen itge vage plannen van de hoe in een vage brief wer- oktober vorig jaar ge- door een volledige door- het bedrijf. Op n al 'delingen in Zoeterwou- »n Bosch en Rotterdam eft edereen: een manage- s de mentteam waart rond en loert op mij. En dus leefde de vraag: is mijn taak straks nog nodig, is mijn afdeling nog wel inter essant voor Heineken, voldoe ik zélf wel? Beeld Ook na gisteren weten de meesten nog niet wat er met hen gebeurt, maar het beeld is al weer wat duidelijker. Be kend was al dat Heinekens au tomatiseringsafdeling (60 man) naar EDS in Spijkenisse moet overgaan. Rond april is het on derzoek rond naar de maxi maal 225 arbeidsplaatsen die moeten vervallen in het hele interne en externe vervoer van Heineken Nederland. Dat transport betreft niet eens de grote wagens met Heineken die we dagelijks over de we gen zien razen, want dat zijn al geen eigen wagens meer. In de produktie verdwijnen in Zoeterwoude 200 arbeidsplaat sen en in Den Bosch 145 (van de 1200). De stafafdeling moet 12 man lozen, PR 4, office-ma nagement 7, marketing 7, thuisverbruik 2, horeca 4 en zovoort. Op menige afdeling kijkt men elkaar aan met een 'jij-of-ik-blik'. Light goed Heineken International is be paald geen slecht renderend bedrijf en ook de alcoholarme tak van Heineken Nederland (Amstel Light, Buckler) doet het uitstekend. De andere be langrijke segmenten van Hei neken Nederland, zoals Brand bier en Vrumona frisdranken, vallen buiten de gisteren ge lanceerde reorganisatieplan nen. Volgens die plannen blijkt dat Heineken Nederland met veel minder mensen toch kan blij ven streven naar een markt aandeel van vijftig procent. Arie Lakerveld van de Indus triebond FNV erkende het gis teren al: „Er was bij Heineken Nederland wat vet op geko men die geen problemen ople verde toen het goed ging. Maar dat vet is nu ballast en moet weg. Alles binnen de or ganisatie hier gaat overhoop; niks zal normaal blijven be staan. Maar we zullen als bond goed letten op de gevolgen voor de mensen, denk alleen maar aan de arbeidsdruk". De vakbonden hebben al veel signalen van hun leden gekre gen dat deze bereid zijn te knokken voor hun arbeids plaats. Vooral degenen van vervoer en de technische dienst zullen het vertikken verplicht voor derden te gaan werken. Ook het mogelijk te rugbrengen van vijfploegen diensten, nachtdiensten en weekenddiensten tot gewonere diensten zal op veel verzet stuiten. Dat scheelt een werk nemer immers maximaal 32 procent toeslag op zijn salaris. Directeur Strobos Jarenlang heeft de marktlei der op biergebied in ons land zich hogere produktiekosten kunnen permitteren dan de aanstormende concurrenten; hogere kosten die mede te wij ten waren aan te veel werkne mers, slechte doelmatigheid en te veel randactiviteiten in ei gen huis. Elders en/of door derden, dat is het streven van Heineken Nederland waar het de niet-kernactiviteiten be treft. „We moeten alleen zelf doen waar we sterk in zijn: het pro duceren, het commercialiseren en het verkopen van bier", be nadrukte algemeen directeur R.V. StrojDos van Heineken Nederland gisteren. Uiteraard is een goed bedrijf altijd bezig met reorganiseren, maar bij Heineken vond men het nu pas tijd voor rigoureuze plannen. Vorig jaar was eerst de directie van Heineken Ne derland vervangen om zo doende een eind te maken aan een risico-mijdend beleid. H. Hofhuis, directeur personeels zaken van Heineken Neder land, wil niet de vorige direc tie de schuld geven. „De orga nisatie als geheel kende een ri sico-mijdende cultuur", meent hij. Waarvoor dan toch de oude directie mag worden aan gesproken, denk je dan. Strobos: „Ons uitgangspunt is niet het bezuinigen, maar de garantie krijgen van de conti nuïteit. Want de rendementen lopen terug. Ons marktaan deel, nu 52 procent, loopt per jaar een half procent terug, het rendement 1 procent. Onge wijzigd beleid leidt in drie jaar tot een break-evenpunt (48 procent marktaandeel), waar bij Heineken Nederland dus geen winst meer maakt. On danks een goede zomer was 1989 voor ons geen goed jaar Maar de winst is nu nog vol doende om het herstelpro gramma te financieren. We moeten de komende jaren ver sneld veel nieuwe speciale produkten lanceren, zoals Bel gische biertjes, en de positie van onze hoofdmerken ver sterken. Het reclame-budget wordt overigens niet ver hoogd, dat is al hoog". Strobos denkt verder aan het terugkrijgen van geïnvesteerd vermogen, niet echter door de verkoop van cafés. Agressiever J. Verbaan van de Unie BLHP zei gisteren uit de grond van zijn hart: „Het was een inge slapen boel bij Heineken Ne derland. Men moet agressiever de markt op. De naamsbe kendheid is groot genoeg, maar de agressieve verkoop niet". Marktonderzoeker Richard Wolking van ISK merkte on langs al in het vakblad Adfor- matie op: „Ze hebben zich bij Heineken te laat gerealiseerd dat je als groot merk jezelf doodgewoon moet aanvallen met door jezelf te introduceren nieuwe produkten". Vóór die tijd heeft Heineken volgens Wolking gedaan wat alle grote marktfabrikanten doen als ze niet meer verder kunnen groeien: alles verdedigen wat je hebt. Dus zorgde Heineken ervoor dat er naast het eigen bier alleen nog maar B-mer ken stonden in de winkels. Maar daar verloor men de slag om de thuismarkt. Want, zo wist marketingadviseur John Knecht in Adformatie te ver tellen, twee derde van het bier wordt gedronken door man nen, maar twee derde vaij het bier wordt gekocht door huis vrouwen. En die letten niet op smaak - en alle A-merken smaken volgens Knecht zo'n beetje hetzelfde - of manne lijkheid van het produkt, maar bijvoorbeeld op wat gemakke lijk is mee te nemen. HERMAN JANSEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabi net opent nog deze winter een groot offensief tegen automobilisten die de snelheidslimieten aan hun laars lappen. Via een explosieve toename van het aantal controles, stren gere sancties en intensieve voorlichting willen minister Maij-Weggen (Verkeer en Wa terstaat) en haar collega Hirsch Ballin (Justitie) de ge middelde snelheid op de 100- kilometerwegen snel omlaag brengen. Recente metingen van de ANWB tonen aan dat circa vijftig procent van de weggebruikers zich niet meer aan de 100 kilometer houdt. De gemiddelde snelheid lag augustus vorig jaar al op 104,7 kilometer per uur. Op de we gen waar 120 mag worden ge reden houden de automobilis ten zich beter aan de limiet: hier werd medio vorig jaar ge middeld 112 kilometer per uur gemeten. Uit een notitie van het minis terie van justitie blijkt dat het mogelijk is het aantal proces sen verbaal voor te hard rijden op snelwegen al binnen enkele maanden op te voeren van 200.000 (in 1989) naar 500.000 peiljaar. Na afronding van de automatisering bij het. open baar ministerie wordt het mo gelijk tot één miljoen wegge bruikers te verbaliseren. Mi nister Maij kondigde aan dat wat haar betreft ook de boetes fors omhoog gaan en rijbewij zen eerder worden ingetrok ken. Ter vergelijking: in 1988, toen de nieuwe snelheidslimie ten gingen gelden, werden slechts 65.000 hardrijders op de bon geslingerd. De verkeersdienst van de rijkspolitie in Driebergen heeft geen problemen met het opvoeren van de controles. Nieuwe meettechnieken ma ken het mogelijk zonder extra personeelskosten honderddui zenden verkeersbewegingen te registreren. Rijkswaterstaat heeft op Rijksweg 13 (Den Haag/Rotterdam) reeds suc cesvolle proeven genomen met nieuwe meetapparatuur. In maart wordt bij Amsterdam een nog geavanceerder sy steem geïnstalleerd. Medio dit jaar wordt een nieuwe wet van kracht die ook de juridi sche afhandeling van ver keersboetes aanmerkelijk ver eenvoudigt. Op de ministeries wordt bo vendien een intensieve voor lichtingscampagne voorbereid. Gebleken is dat de meeste weggebruikers niet begrijpen waarom op het ene wegvak wél 120 mag worden gereden en op het andere niet. Op tafel ligt een voorstel om bij de bor den 'Hier 100' zogeheten on derborden te plaatsen waarop de reden voor de snelheidsbe perking wordt gegeven. Ook wordt gestudeerd op de moge lijkheid om in de Randstad met behulp van elektronische borden naar gelang de ver keerssituatie flexibele maxi mumsnelheden te laten gel den. Minister Maij is in elk geval niet tevreden over de keuze die haar voorgangster Smit- Kroes heeft gemaakt bij het aanwijzen van wegen waar maximaal 100 mag worden ge reden. Via een 'herschikking' van deze wegvakken wil zij ervoor zorgen dat er grotere aaneengesloten wegvakken komen waar één rijsnelheid geldt. npmst school oordwijk jhte zaak" less: DWIJKERHOUT ebben gedaan wat we De eis is afgewezen inWe zijn blij dat we toch 111 rechter gehoor hebben ?n. De gemeente Noord- a ilde immers dat onze eis 1 ntvankelijk werd ver maar dat is niet doorge- M. Heus, rector van het Leeuwenhorst, is niet ;t het vonnis van recht- 'esident P. Offers. Daar- d de eis van de Stichting heliek Onderwijs Noordwij- >cht t. de Stichting Katho- nderwijs Noordwijk en :hting Rooms-Katholiek Leeuwenhorst aan de te Noordwijk om de naa reidingen voor de nieu- nbare school Northgo te afgewezen. Op dit mo- Dopt er nog een bodem- ■ire tegen de beslissing staatssecretaris N. Gin- de Leidse Scho- eenschap Louise de Co toestemming te geven >endance te beginnen in 'ijk. Het is onbekend of Stichtingen deze proce- ;m(|oortzetten. Heus: „Vrij- nen we daar een beslis- er. Dan is er een overleg ze advocaat en de verte- «rdigers van de drie Heus houdt overi- ast aan zijn mening dat n goede zaak is voor de 'ijssituatie in de bollen- dat er twee scholen ko- oor Havo/VWO onder- Je krijgt straks twee ale scholen die kwalita- nder te bieden hebben grotere school. Ik denk aan de havo/VWO-top nog een onbeperkt keu- et kan kiezen". Verslagenheid jn Tiel Verbijstering en grote verslagenheid bij en kele inwoners van Tiel, nadat ze hebben gehoord dat een 22- jarige vrouw en haar drie kinderen van 2, 3 en 4 jaar bij een felle brand in een woon huis om het leven zijn gekomen. De slacht offers verbleven op de zolderverdieping en konden niet meer op tijd wegkomen. FOTO: ANP (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het bedrijf 'Contact Flow' in Ridderkerk heeft Iran vorig jaar tegen het uitdrukkelijk advies van het ministerie van buitenlandse zaken in, een bio-reactor gele verd. Met dit apparaat kan via genetische manipulatie een hele nieuwe generatie biologi sche strijdmiddelen vervaar digd worden. Voor het uitvoeren van een bio-generator is geen export vergunning nodig, omdat deze hoogwaardige apparatuur oor spronkelijk bedoeld is voor de vervaardiging van vaccins. In Britse defensielaboratoria is echter aangetoond dat met deze generatoren ook uiterst giftige biogassen geproduceerd kunnen worden. Slechts een dozijn firma's in de wereld is in staat bio-generatoren te bouwen. Volgens Buitenlandse Zaken is Contact Flow verzocht de Iraanse order niet uit te voe ren, maar is de generator toch geleverd. Kort na de leveran tie werd Contact Flow opge kocht door de firma Applikon, die inmiddels besloten heeft 'gevoelige' apparatuur alleen nog maar te leveren aan West- Europese landen en de VS. Aangenomen wordt dat de chemische wapenwedloop in het Midden-Oosten met de Iraanse order een nieuwe fase is ingegaan. Ook Irak, Syrië en Israël doen pogingen nieu we chemisch/biologische strijdmiddelen te ontwikkelen. Het D66-kamerlid Tommei heeft er inmiddels in schrifte lijke vragen op aangedrongen de export-eisen voor levend materiaal en apparatuur die geschikt is voor het maken van strijdmiddelen te ver scherpen. MBAAI' door WILLEM RITSTIER ...Mtó SAKKENr ONZe PATAT ACHT& «0C6ZAAK1 /(JTy -te s) Europees verband hogescholen DEN HAAG De hogescho len van de landen van de Eu ropese Gemeenschap werken aan de oprichting van een Eu ropees samenwerkingsver band. Begin februari komen vertegenwoordigers uit de lid staten van de gemeenschap daartoe in Patras in Grieken land bij elkaar, zo meldt „Ho- gesehoolbericht", een informa tieblad van de Nederlandse hogescholen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Eerste Kamer roept premier Lubbers op het matje van wege diens staatsrechtelij ke opvattingen. Vorige week verklaarde Lubbers dat dit deel van het parle ment alleen een technisch en géén politiek oordeel zou mogen geven over wetsontwerpen die in de Tweede Kamer al zijn goedgekeurd. RPF-fractieleider Schuurman kreeg gisteren van de gehele Eerste Kamer toestemming om Lubbers over deze uitspraken te interpelleren, zo mogelijk op 13 februari. „Het behoort in de Handelingen te worden vastgelegd dat premier Lub bers zich vergaloppeerd heeft", zei Schuurman na af loop van de vergadering. Hij voelt niets voor het idee van Lubbers het vetorecht van de Eerste Kamer te vervangen door het recht om wetsontwer pen terug te zenden naar de Tweede Kamer. Pvd A-fractievoorzitter Schinck wees erop dat nog in 1983 de positie van de Eerste Kamer aan de orde is geweest. Een voorstel om de bevoegd heden van de senaat te wijzi gen. werd toen al in de Twee de Kamer verworpen. „Het is kennelijk iets dat komt en gaat, net als eb en vloed". CDA-fractieleider Kaland ver klaarde zaterdag al in een in terview met onze krant, dat hij geen reden ziet waarom de Eerste Kamer „alles van het kabinet zou moeten slikken". Lubbers heeft overigens vrij dag zijn kritiek genuanceerd. Hij had bedoeld dat politieke argumenten in de Eerste Ka mer geen hoofdrol mogen spe len. De senaat besloot gisteren de verhoging van het huurwaar deforfait voor huiseigenaars pas medio februari af te han delen. De verhoging kan dus niet op 1 maart ingaan. Als het CDA bij zijn (politieke) bezwa ren blijft, dan haalt het wets voorstel het niet. Van den Broek naar IJsland Minister Van den Broek van buitenlandse zaken wordt samen met zijn echtgenote en de com mandant van het marinekamp Valkenburg, J. Vorenkamp, nog even op de foto gezet vlak voor zijn vertrek naar IJsland per PC-3 Orion. De bewindsman legt een tweedaags bezoek aan IJsland af, waar hij besprekingen zal voeren over de Europese Gemeenschap en de Oost- West-ontwikkelingen. Ook zal Van den broek een bezoek brengen aan het Nederlandse deta- chemenet van de Marine Luchtvaartdienst. FOTO: ANP Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tusen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnummer 071 - 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond thuisbezorgd.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3