„Christelijk hoger onderwijs gebaat bij grotere besturen" VVD Lisse mikt op vier zetels Voorhouter wil toegan tot eigen tennispark J. BOSCH NEEMT AFSCHEID VAN CHR. HOGER ONDERWIJS Geen ontslagen voor personeel Huis ter Duin LEIDEN OMGEVING EcidócSoivtarU WOENSDAG 31 JANUARI 1990 PAGT Schoolvereniging krijgt toch geld SASSENHEIMTegen het advies van burgemeester en wethouders in wordt de aanvraag van de vereniging voor Christelijk Basis onderwijs in Sassenheim voor vijfduizend gulden toch gehonoreerd. Het geld is nodig om de kosten van het vernieuwen van dakgoten aan de Christelijke Kompas basisschool aan de Westerstraat te dekken. Het Sassenheimse college bleek overwegende bezwaren te hebben tegen de handelwijze van het schoolbestuur dat in september 1989 de dakgoten liet vervangen om pas in december bij de gemeente Sassenheim aan te kloppen voor financiële steun. „Op deze wijze was er geen sprake van overleg over de uitvoering en de mogelijkheid om de begroting te bekijken, de aard van de herstelwerkzaamheden en de kosten is ons ontnomen", stel de wethouder W. Maris vast. Alle fracties met uitzondering van de VVD stelden zich op het standpunt dat de gevolgde procedure niet juist is: „Maar", concludeerde J. Henskens (PvdA) „overal worden fouten gemaakt, zelfs binnen onze eigen raad". drong evenwel aan op een gerichte informa tie aan de schoolbesturen in Sassenheim over de juiste gang van zaken en de weg die in dergelijke gevallen bewandeld dient te worden „Dit om precedenten te voorkomen". Bromfietster gewond bij aanrijding NOORDWIJK Een 40-jarige inwoonster van Hillegom is gis termorgen gewond geraakt bij een aanrijding op de Van Ber- ckelweg in Noordwijk. De vrouw is met een vleeswond overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis Leiden. Het ongeluk ontstond kort voor half acht toen de vrouw die vanuit de richting Voorhout reed op haar bromfiets het tankstation aan de Van Berkel- weg passeerde Een 30-jarige automobilist uit Katwijk wilde juist op dat moment het terrein van het tankstation oprijden. Hij zag de vrouw niet en schep te haar. Faxen gestolen ZOETERWOUDE Uit een compu terbedrijf aan de Energieweg zijn bij een inbraak gister ochtend twee fax apparaten gesto len. De daders hebben volgens de politie tussen half acht en half negen met een puntig voorwerp een slot geforceerd. Daarna zijn de de faxen bij de receptie meege nomen. Schooldak wordt toch gerepareerd ZEVENHOVEN Het technisch on derhoud aan het dak van de Christe lijk Nationale School wordt eindelijk uitgevoerd. Na in een aantal raads vergaderingen uitvoerig van gedach ten te hebben gewisseld wie voor de kosten op moet draaien, is nu artikel 74 van de Wet op het Basisonderwijs toegepast. Dit betekent dat de ge meente het grootste gedeelte, 21/25e van het bedrag voor haar rekening zal nemen. Het overige bedrag komt voor rekening van het schoolbestuur. Met de herstelwerkzaamheden is een bedrag van ruim 46.000 gulden ge moeid. De gemeenteraad ging ak koord met het beschikbaar stellen van het krediet. Noordwijkerhout vreest verdere korting subsidie NOORDWIJKERHOUT De gemeente Noordwijker hout vreest voor de derde keer in korte tijd gekort te worden op de subsidie voor de stads- en dorpsvernieu wing. Gisteravond zei wethouder Heemskerk in de raads vergadering dat het oorspronkelijke bedrag van 270.000 gulden eerst omlaag werd gebracht tot 230.000 gulden. Vervolgens vervielen door de bezuinigingen de verhuis- en herinrichtingskosten van 37.000 gulden. Nu dreigt de gemeente nog eens door de provincie te worden gekort. Mevrouw Hof (PvdA) vond dan ook dat de raad zich eens moest beraden over deze kwestie. Ze vond het logisch dat de provincie het geld liever aan andere gemeenten geeft zolang de Noordwijkerhout jaarlijks meldt dat er geen knelpunten zijn en er dus geld overblijft. „Maar we moeten bij de provincie hard weten te maken hoe belang rijk dat geld is voor ons", aldus Hof. Ze noemde met name het Clemenshuis omdat daar na de verhuizing van de Bayo toch allerlei dingen mee staan te gebeuren. Politiek Sassenheim i onderzoek bij Spektrii SASSENHEIM Politiek Sassenheia gisteravond bij burgemeester en wethl aangedrongen een onafhankelijk on5 te laten stellen naar het manageml werksituatie in het Spektrum. Aanleil dit verzoek is het recente rapport van» aal Advies Centrum waarin gewag I wordt van wanbeleid bij dseze soci^ voorziening. J. Henskens (PvdA) m „We zouden graag zien dat het dai stuur de klachten onderzoekt ei len we meer inzicht krijgen in hetl zeilen binnen het Spektrum" „Wethf Maris, die voorzitter is van het alge stuur van het Spektrum, kondigde a zeven betrokken gemeenten na de vd van 5 februari op de hoogte gesteld zi den over de genomen beslissingen. OEGSTGEEST/DEN HAAG Tot het laatst toe houdt het hem bezig: de wijze waarop het chris telijk hoger beroepsonder wijs moet inspelen op de ontwikkelingen in het ho ger onderwijs. Voor J. Bosch (59), directie-voor zitter van de Christelijke Hogeschool Rijn-Delfland in Den Haag en Oegst- geest die vandaag afscheid neemt, staat het vast: er moet bestuurlijk meer eenheid komen in het protestants-christelijk be roepsonderwijs, in het be lang van dat christelijk onderwijs als geheel. Bijna dertig jaar is hij betrok ken geweest bij met name het opleidingsonderwijs voor on derwijsgevenden basisschool in Oegstgeest: eerst heette, die opleiding kweekschool (met hoofdakte), later pedagogische academie (pa), weer later pe dagogische academie basison derwijs (pabo). Al die naams veranderingen dekten de meer Bosch officier Oranje Nassau OEGSTGEEST/LEIDEN J. Bosch is vandaag benoemd tot Officier in de orde van Oranje-Nassau. Burgemeester C. Goekoop van Leiden speldde hem de bijbehorende versier selen op bij zijn afscheid van de hogeschool. Bosch werkt sinds 1962 in de Leidse regio. Hij begoh'als cursusleider be wegingsonderwijs aan de christelijke Kweekschool in Lei den. In 1974 werd hij adjunct-directeur van de christelijke Pedagogische Academie te Oegstgeest. In 1980 werd hij di recteur en in 1987 stapte hij over naar de hogeschool in Den Haag waar eveneens de Oegstgeestse PABO onder valt. Bosch was daarnaast onder meer binnen de Gereformeerde Kerk en het CDA zeer actief. Van 1974 tot 1978 was hij lid van de Leidse gemeenteraad. In de periode 1976-1986 was hij voorzitter van de afdeling Leiden van het CDA. of minder grote inhoudelijke veranderingen van de oplei ding. Daarnaast was er de schaalvergroting die de nodige onrust met zich mee bracht en Bosch tenslotte op de stoel in Den Haag bracht: voorzitter van de directie van de christe lijke hogeschool Rijn-Delfland. Behalve de gefuseerde protes tants-christelijke pabo's van Oegstgeest en Den Haag ma ken nog enkele protestants- christelijke hogere beroepsop leiding deel uit van de school die sinds 1987 bestaat. Het zijn Kreatief Educatief Werk en een opleiding jeugdwerk (hbo- j). Op dat front is de rust nog niet gekomen: er zijn verstrek kende herstructureringsplan nen in de sector sociaal-ago gisch onderwijs. Bosch: „De laatste jaren van mijn loopbaan zijn voor een flink deel in beslag genomen door fusie-perikelen. Dat was niet altijd gemakkelijk. Bij voorbeeld in de Oegstgeestse situatie: In '74 werd ik daar adjunct-directeur en vanaf '80 directeur. Je bent met je colle ga's steeds opgetrokken, ook in de pogingen om als school te blijven bestaan. Sinds 1987, na de füsie, gold mijn verant woordelijkheid de hele hoge school. En op die stoel moet je soms beslissingen nemen die in lijken te gaan tegen het be lang van een van de opleidin gen. Als het dan je 'oude school' betreft, is dat soms pijnlijk. Voor mij, maar ook voor de collega's daar" Bosch, in het Leidse gebied be kend wegens zijn lidmaatschap van de gemeenteraad, zijn voorzitterschap van CDA Lei den en van diverse andere be stuurlijke functies, voegt er aan toe: „Ik ben van-mening dat het belang van het totale hoger christelijk beroepson derwijs zwaarder weegt dan dat van afzonderlijke opleidin gen in een bepaalde plaats". Zijn afscheidswens voor het christelijk onderwijs is dan ook dat de elf nog bestaande christelijke hogescholen (die samen tien procent van het hoger beroepsonderijs omvat ten, in staat zullen zijn de par ticuliere belangen lager te ach ten dan die van de totaliteit. Dat geldt ook Den Haag en de dichtstbij gelegen 'concurrent' de christelijke hogeschool in Rotterdam. „Als we kijken naar de komende herstructu rering in het hoger sociaal agogisch onderwijs, moeten bijvoorbeeld Rotterdam en Den Haag elkaar niet bestrij den. Ik bepleit niet een fusie op instituutsniveau, maar een bestuurlijke fusie. Dan kan meer weloverwogen en zonder eenzijdige belangenbehartiging beleid kan worden gemaakt, in het belang van iedereen. En wat mij betreft gaat de be stuurlijke fusie in het protes tants-christelijk onderwijs nog verder, namelijk uiteindelijk tot twee grote besturen: een voor het westen van het land en een voor het noorden. Op die manier kun je denk ik be ter de belangen van christelijk hoger beroepsonderwijs behar tigen". Kritisch Bosch is kritisch over het stre ven naar mammoetscholen met duizenden studenten. Schaalvergroting is geen to verwoord voor kwaliteitsver J. Bosch voor het gebouw van de hogeschool aan de Mient in Den Haag. FOTO: CEES betering van het onderwijs. Met name het persoonlijk con tact met de student is van groot belang in het opleidings onderwijs en op echt grote scholen zijn er nauwelijks mo gelijkheden voor ontmoetin gen met studenten. Bosch is ook kritisch over sommige vormen van bezuinigen. Scho len voor hoger beroepsonder wijs zijn voor een flink deel vrij in het besteden van de overheidsgelden (lump sum-fi nanciering). Er zijn instituten die grote groepen studenten formeren, waardoor er een do centenplaats niet hoeft worden ingevuld. Zodoende komt geld vrij dat wordt gebruikt voor bijvoorbeeld luxe dingen in het gebouw, veel ondersteu nend personeel of voor veel apparatuur. Weer anderen hebben vooral docenten op contractbasis; dat is goedkoper dan personeel in vaste dient. „Of je met veel contractanten de kwaliteit van je opleiding echt kunt verbeteren, waag ik te betwijfelen...", aldus Bosch. Vanmiddag vond in zijn oude school in Oegstgeest een af scheidsbijeenkomst plaats. Daarna zijn de maten iei den met Oegstgeest Haag doorgesneden: I ;el zijn vrouw hebben zie e i tigd *in het Friese W ek Aan het water en in landschap, dat wel. laat hier toch ook wel achter", vindt Bosch er aan toe: „Er waren sen die mij al allerlei hadden toebedacht was gebleven. In kan ik echt opnieuv nen". k h'oi Joop Warmenhoven weer lijsttrekker Gemeentebelangen VOORHOUT Joop Warmenhoven, ooit op richter van de partij Ge meentebelangen, is op nieuw uitgeroepen tot lijstaanvoerder van deze plaatselijke partij voor de komende gemeenteraads verkiezingen. Wel wees de lijsttrekker tijdens de laatstgehouden partijver gadering nog eens op het belang van politieke ver jonging. „Niet wachten tot verjonging uit noodzaak, maar al veijon- gen uit voorzorg", zo vond Joop Warmenhoven. Deze woorden waren niet terug te vinden in de daaropvolgende uitslag van de stemming in de partij vergadering van de bijna geheel complete partij. Hoewel het bestuur statutair daarna alsnog veranderingen kan aanbrengen, gebeurde dit niet. De kandidatenlijst ziet er daarom als volgt uit: 1. Joop Warmenhoven; 2. Ben Venne; 3. Jacques Beelen; 4, Leo van Steyn; 5. Flip Huizing; 6. Piet Jansen, 7. Aart in 't Veld 8. Ton Oostdam. Het verkiezingsprogramma heeft als speerpunten: „Bouw voor eigen ingezetenen. Dit met behoud van gronden die niet alleen voor de kwekers van grote waarde zijn, maar ook doordat deze gronden gro te regionale natuurwaarden hebben". Verkeer, vervoer, bereikbaarheid en veiligheid krijgen meer dan gewone aan dacht. Een dorps- of markt plein creeëren zonder sloop of demping van plaatsen die voor de Voorhouters gevoelswaarde hebben. De grenzen van Oost hout moeten aan de oostzijde worden bebost. Verder moet er volgens de partij een nieu we sporthal komen. - m# G-- mmmM Bollenpelsters De tentoonstelling „Bollenpelsters ge vraagd" is gisterochtend in Voorhout ge opend door de voorzitter van het bestuur van de Rabobank Voorhout, J.J. Schou ten. De tentoonstelling wordt gehouden in de Rabobank aan de Herenstraat 96. In zijn openingstoespraak sprak Schouten zijn waarderihg uit voor de keurig ver zorgde tentoonstelling die hij „uniek" noemde. „Zelf kom ik uit een agrarisch gezin en heb ook wel aan de peltafel ge zeten", aldus Schouten. De tentoonstel ling is te bezichtigen tijdens de openings uren van de bank tot en met 19 februari. FOTO: HENK VAN DEN ENDE LISSE De VVD Lisse rekent bij de gemeente raadsverkiezingen in maart op vier zetels. Wet houder J. Meulemans- Seelen zei dit gisteren bij de presentatie van het verkiezingsprogramma. „Alhoewel we als partij landelijk gezien nogal on der druk hebben gestaan, zijn we ervan overtuigd dat we plaatselijk en met name in Lisse, steviger in de schoenen staan. Stabie ler dus", aldus de wethou der. De kandidatenlijst van de VVD Lisse ver meldt als lijsttreker J. Meulemans en achtereen volgens komen daarna de lijst voor: W. Loos, R. Mi- chels-Bouman, H. van Gelder, I. Weterman en M. Lestraden-Middel- weerd. In het programm pleit de VVD voor een ondergrondse parkeergelegenheid onder de Grachtweg als de parkeerdruk in Lisse nog groter wordt. „Wij hebben als VVD altijd het beleid gevoerd dat je er voor moet zorgen dat er vol doende voorzieningen zijn. Met name als het gaat om het behouden en versterken van de regio-functie". De VVD pleit voor een periodiek on derzoek naar de parkeerbe- hoefte in Lisse en vindt tevens dat in de komende periode ex tra aandacht moet worden be steed aan de verkeersdoor- stroom van en naar het win kelcentrum Blokhuis via de Kapelstraat, het afremmen van de verkeerssnelheid in de Poelpolder en de problematiek in en rond de Kanaalstraat tussen de Broekweg en de brug over de Ringvaart. De VVD acht beperking van de goei van gemeentelijke uit gaven gewenst. Verder breekt de VVD een lans voor het bouwen voor zowel ouderen als jeugdigen en alleenstaan den. De partij blijft zich scherp verzetten tegen de regels die in Lisse gelden waardoor het voor „buitenpoorters" moeilijk wordt om zich in Lisse te ves tigen. Verder moet naar het oordeel van de VVD elke sportvereniging een eigen be leid kunnen voeren. De ge meente dient een voorwaar denscheppend beleid op dit terrein aan de dag te leggen, zoals de WD dat trouwens ook wil zien ten aanzien van het toerisme en de open lucht- recreatie in Lisse. „Gelet op de toegenomen vrije tijd zijn wij voorstander van meer wandel en fietspaden binnen de ge meente en het recreatief ge bruik van sportaccommoda ties" De VVD pleit ook voor het behoud van de Rijksmid delbare Tuinbouwschool in Lisse. Sieraden gestolen ROELOFARENDSVEEN Sieraden zijn gisteravond tus sen negen en kwart over ne gen gestolen uit een woning aan de Iepenstraat in Roelof- arendsveen. De bewoners wa ren een kwartiertje afwezig. Bij thuiskomst ontdekten ze dat de achterdeur was openge broken en de sieraden gesto len. Alphens stempel op februaripost ALPHEN AAN DEN Rijn PTT Nederland gaat in de maand februari met een spe ciale stempelvlag de post stem pelen. In de stempelvlag wordt het feit herdacht dat Alphen onlangs de grens van 60.000 inwoners heeft bereikt. DEN HAAG/VOOR HOUT De eigenaar van het Voorhoutse tennispark wil weer zelf tennisles ge ven. Dat eiste zijn woord voerder W. de Vos gister morgen in een kort ge ding tegen de echtgenote van de tennisleraar. De vrouw heeft inmiddels af spraken gemaakt met een andere leraar om in de zo mer tennisles te komen geven. Een contract daar over is nog niet getekend. De advocate van de vrouw, J. Korver, wees op het feit dat de Voorhouter in juli vorig jaar een ongeluk had gekregen en sinds die tijd geen tennisles meer heeft gegeven. Volgens haar is de Voorhouter nog steeds niet in staat om de les sen te geven. Korver wees er eveneens op dat verschillende gebruikers van het in de wijk Oosthout gelegen tennispark de man niet graag terug zien komen. Ook de echtgenote van de man wil niet dat de Voorhouter weer les komt ge ven. Het echtpaar is op dit mo ment verwikkeld in een echt scheidingsprocedure. Korver: „De man heeft er geen enkel belang bij weer tennisles te ge ven. Bij de boedelscheiding die spoedig uitgesproken kan wor den, gaat het park beslist naar de vrouw. Zij beheert het park al jaren en zorgt overal voor. De man zorgde alleen voor de tennislessen en zou het park niet eens kunnen beheren". Om dit te bewijzen legde zij een aantal verklaringen voor aan president P. Offers waarin verschillende getuigen het verhaal van de vrouw bevesti gen. W. de Vos, woordvoerder van de man, meent dat de tennis parkeigenaar wel degelijk in staat is de tennislessen met in gang van het nieuwe seizoen te hervatten. „Het behande lend team acht hem in staat tennisles te geven", stelde De Vos gistermorgen die wees op het grote belang voor de man om weer toegelaten te worden tot zijn eigen park. „Hij is te oud om ander werk te vinden en is bovendien altijd eigen baas geweest", aldus De Vos die vraagtekens zette I weringen van de vrou het hele tennispark al draaien. „Meneer hit niet alleen bezig met t Terwijl hij dag ,en nat was op het park was n regelmatig het aanspr Het beheer van het beurde echter samen meneer de onderneme mevrouw met allerlt hielp". De Vos zette grote vra bij de verklaringen verschillende getuige hebben mevrouw vc zomer na het ongeluk ven. Daarmee heeft sympathie gewonnen verleden is er echter i klacht geuit en een zeer gewaardeerdi leraar". De Vos uit twijfels over de stelll Korver dat het par) boedelscheiding vrouw zou gaan. een schuld. Als mevr park toegewezen krq het failliet. Meneer ka men met zijn broer w(£ zetten en zijn vroui pen". Uitspraak 6 februari. NOORDWIJK „Al het personeel van Huis ter Duin is in onze dienst en krijgt doorbetaald. Wij doen er alles aan om onze mensen vast te houden zo dat we straks weer kun nen beginnen met hetzelf de team". Dat stelt direc teur A. Kaufman naar aanleiding van uitlatingen van de woordvoerder van de horecabond F. Gast- kemper. De laatste meent dat het hotel voor haar personeel een zogenaamde nul-urencontract wil aan vragen. Dat houdt in dat de werkne mers een ww-uitkering krij gen maar geen sollicitatie plicht. Een dergelijk contract kan maar een bepaalde tijd duren. Kaufman ontkent de beweringen van de vakbonds man met klem. „Wij zijn op dit moment heel hard aan dë slag om vast te stellen wat de ver zekerde loonsom is. Daarvoor moeten nog gegevens op tafel komen. Een handicap daarbij is dat we nog steeds niet in het hotel mogen komen waar in het kantoorgedeelte nog gege vens moeten liggen. We heb ben er goede hoop op dat dit allemaal wel in orde komt". Volgens Kaufman wordt er op dit moment „keihard gevoch ten" om iedereen in dienst te houden. „Wij hebben het per soneel ingelicht per brief en we hebben ook een opvang centrum ingesteld bij een van de stafleden thuis. De situatie is al niet prettig voor de men sen waarvan sommigen wor den ondervraagd in verband met het onderzoek naar de brand. Wij doen alles om de mensen te beschermen en de rust te behouden. Wat de ho recabond nu doet, is ontzet tend vervelend". Volgens Kaufman heeft hooguit tien tot vijftien procent van het personeel een contract voor een bepaald aantal maanden. Dit in tegenstelling tot de be wering van de horecabond dat de meerderheid van de perso neelsleden bij Huis ter Duin een halfjaarscontract zou heb ben. „De overgrote meerder heid heeft een contract voor onbepaalde duur". VVD dringt aan op haast SASSENHEIM „H februari en we hel steeds geen signalen gen over een op hand oplossing voor de spol problematiek in Sas« De liberaal H. vanK kwam tijdens de git gehouden raadsvergai 'nz rug op het besluit an, PvdA, het CDA en I 14 november 1989 f trouwen op te zeggei fg houder W. Maris die fai dat moment bezighieli lossing te zoeken voo pende ruimtegebrek sportverenigingen. l°r graag weten" stelde V lei sen vast, „waarom e al vember zo'n grote 1 maakt moest wordei '8C we nu de indruk kritte de verdere beslui over de verkiezingen trokken moeten Burgemeester H. de J in november de opdr de raad mee kreeg I van Maris over te n een stuurgroep sportt het leven te roepen oe toezegging dat er tij dté volgende raadsver jj een programma va voorgelegd zal worden viezen van de stuurgi betrekking tot de aan C de problemen. pi

Leidse Courant | 1990 | | pagina 14