1 9 hoogst onzeker estiging Archeon lIAAL m £etcLe Commit AD MOET MORGEN KNOOP DOORHAKKEN VVD Hazerswoude wil juist gebruik gelden rioolheffing ginSEN OMGEVING WOENSDAG 31 JANUARI 1990 PAGINA 13 De formatie All that Jazz geeft vrijdagavond een con cert in brasserie Bon-bon aan de Koningin Wilhelmina Bou levard 9a/b in Noordwijk. Het optreden begint om acht uur, toegang kost 7,50 Open dagen De Stichting Beroepsedukatie Zuid Holland Noord houdt vrijdag en zaterdag open da gen op de Agrarische School. De opleidingen garanderen volgens de stichting werk en zijn dus zeer geschikt voor volwassenen die een nieuwe beroepsopleiding willen vol gen. Vrijdagavond kunnen belangstellenden van zeven tot negen uur terecht en za terdagochtend van tien tot twaalf uur in de school aan de Lange Voort 70 in Oegst- geest. Concert Leendert de Jonge (fluit) en Marco Krei ken (gitaar) geven zaterdagavond een concert in 't Huys Dever aan de Heere- weg 349a in Lisse. Zij spelen werk van Piazolla, Van Beet hoven, Hogenhuis. De uitvoe ring begint om acht uur. Toe gangskaarten kosten 10,50 houders van een CJP of Pas 65 moeten J8,50 betalen. Computers De maandelijkse meeting van de Computer Vereniging Bol lenstreek wordt zaterdag van tien tot vier uur gehouden in dorpshuis 't Eiland aan de Rietkraag 5 in Beinsdorp Men kan er terecht met vra gen en onder meer kennis ne men van een computerpro gramma dat helpt bij het in vullen van het belastingbiljet Toegang kost /5, de jeugd tot 16 jaar moet3 betalen. Bad Manners De Engelse ska-formatie Bad Manners treedt zaterdag op in jongerencentrum Het Kasteel aan de Concertweg in Al phen aan den Rijn Kaartjes kosten vijftien gulden en het concert begint om negen uur. Jazz De Roaring Seven Jazz Band geeft zaterdagavond een con cert in De Hollandsche Tuyn aan de Hoofdstraat 24 in Lei derdorp. De band speelt jazz uit de jaren twintig. Tevens is er een optreden van de zange res Zenja. Aanvang half tien. toegang 6,50 Country Een country-dansavond wordt zaterdag gehouden in Unique aan de Leidsevaart 171 m Noord wijkerhout Muzikale medewerking ver leent The Moonlight Riders. De organisatie is in handen van de North-Hill Country Dancers. De dansavond begint om negen uur. de zaal is van af acht uur open. De toe gangsprijs bedraagt 10 Vogelexcursie De Vogelwerkgroep Koude kerk Hazerswoude houdt za terdag een vogelexcursie in het gebied rond de Ze^erplas in Alphen aan den Rijn. Het startpunt is de parkeerplaats van de kinderboerderij aan de Burgemeester Bruins Slotsin- gel en het vertrek is om ne gen uur. Aandacht is er voor al voor watervogels, struweel- vogels en het ooievaarstation De Aarhorst De wandeling duurt een kleine twee uur. Aanmeldingen en inlichtin gen bij Ton Renniers op vrij dagavond 2 februari tussen half acht en negen uur via te lefoonnummer 071-411315. Van Velzen erelid IJssport Leiderdorp LEIDERDORP Baandi- recteur J. van Velzen uit Leiderdorp is benoemd tot erelid van IJssport Leider dorp. Van Velzen staat al sinds 1948 ingeschreven als lid van de ijsvereniging. In 1964 trad hij toe tot het be stuur. Mede dankzij zijn inzet kon het jeugdschaatsen in de zeventiger jaren uitgroeien tot een bloeiende tak binnen de ijsclub. Van Velzen is al jaren in functie als baandi- recteur. Namens het district Sassenheim heteft de heer De Jeu hem de zilveren speld van de KNSB overhandigd. Leidschendam stopt tien miljoen in centrumgebied LEIDSCHENDAM Leidschendam draagt de komende jaren circa tien miljoen gulden bij aan de ontwikkeling van het cen trumgebied bij het Dam plein en de bebouwing van de Vlietoever. De ge meenteraad krijgt binnen kort een lijst van een tien tal grote uitgaven voor verschillende doeleinden voorgelegd van in totaal voorlopig achttien miljoen gulden. Het geld hiervoor komt uit eer» de afgelopen jaren ge vormd fonds'„reserve toekom stige ontwikkelingen gemeen te." Projectontwikkelaars heb ben vorig jaar plannen ge maakt voor de bebouwing van de Vlietoever die geen genade konden vinden bij burgerij en raad. Er is toen gekozen voor een totaal-plan waarbij ook de bebouwing rond het Damplein en de omgeving van de r.k.kerk wordt betrokken. Om ruimte te krijgen dacht men aan afbraak van een aantal woningen langs het Molenpad. Dat gaat bij gebrek aan over eenstemming tussen de eigena ren en de gemeente echter niet door. De raadscommissies ruimtelij ke ordening en openbare wer ken gaan eind deze maand een trip van twee dagen maken om projecten elders te bekij ken. Burgemeester en wethou ders zullen voorts voorstellen vijf miljoen gulden te reser veren voor een nieuw kan toorgebouw aan de J.S. Bach- laan. Een gelijk bedrag is be stemd voor vernieuwing of verbetering van gemeentelijke accommodaties. Dat betreft het zwembad, het sportpark De Meerhorst in Stompwijk, een gebouwtje voor kinderopvang in de wijk 't Lien, een nieuw bridgecentrum en opvang voor etnische minderheden en nieuwbouw voor het creativi teitscentrum. Voor uitbreiding van de groenvoorziening is één miljoen gulden uitgetrok ken. Burgemeester W.F. de Vreeze zei gisteren in de commissie algemeen bestuurlijke aangele genheden dat gedacht wordt aan grondaankoop voor een parkje in het centrum van de gemeente. Voor automatise ring van de politie en het bi bliotheekwerk is twee keer drie ton uitgetrokken. Tenslot te is er op basis van reeds aan vaard beleid sprake van zeven ton voor een grootschalige ba- siskaart, vier ton voor kunst werken in de wijken en bijna 3'/z miljoen voor verkeersplan nen. Het eindbedrag over schrijdt verre de reservering. Hierin zal worden voorzien door te beschikken over de rente van de reserve en de op brengst van het Recreatie schap. Bovendien blijft er vol gens de burgemeester wellicht nog wat over van de inkom sten van de grondverkoop voor het Europees Octrooi Bu reau. Van dat geld zullen ove rigens eerst het Sportpark Kastelennng en op een later tijdstip het sportpark voor RKAVV worden aangelegd. (iers'69 krijgt geen geld voor (competitie van jeugdspelers ([DEN Voetbalvereniging Kickers '69 krijgt waarschijn- i geld van de gemeente voor de zaalcompetitie voor jeugd- die de club in Het Spant organiseert. Secretaris J. Vink e gemeente om een subsidie van 615 gulden gevraagd om straaïhuur in Het SPant te kunr*en betalen. De competitie voor tufdspelers loopt parallel met de winterstop, van 2 december >k iar tot 24 februari. Zelf telt de vereniging een bedrag van ~"r| gulden neer om de jeugd niet te confronteren met drie loze maanden. Burgemeester en wethouders voelen er 345 nog niet veel voor het geld uit te keren omdat Kickers fi- l lovi il in een blakende gezondheid verkeert. Het college denkt .30. teel nog over de suggestie van het CDA-raadslid A. Tijse- n de subsidie per jeugdlid van sportverenigingen met eigen ionsw nodatie te verhogen. Het subsidiesbedrag ligt nu nog op 15#l" neenhalve gulden. Als dat voorstel ongeschonden door de at 3! iteraad komt is de extra subsidie voor de zaalcompetitie »oci« eer nodig, zo oordelen B en W. De adviescommissie voor ^ook 5Zaken buigt zich vanavond over de subsidieaanvraag van Politie Hazerswoude wil naar gebouw Mavo HAZERSWOUDE De rijkspolitie Hazerswoude wil nog dit jaar het gebouw van de Mavo aan het H. Swartsplantsoen betrek ken. Volgens groepscommandant Molenaar hoeft de verhuizing niets extra te kosten. Het huidige onderkomen aan de Vondel laan is al jaren veel te klein en onpraktische ingericht. Er is ab soluut geen ruimte voor bijvoorbeeld een nieuw computersys teem. Dat de huidige behuizing te klein is wordt al jaren door de betrokken instanties onderkend, maar tot nu toe kon men niet tot een bevredigende oplossing komen. Vorig jaar werd bekend dat de voormalige Christus Koning-Mavo uit het schoolgebouw gaat verdwijnen. De Mavo is een fusie aangegaan met de Johan nes Post school in het dorp. Bezuinigingen en een teruglopend aantal leerlingen lagen hieraan ten grondslag. Na dit schooljaar zal alleen nog het gebouw in het dorp gebruikt gaan worden. Bij de politie is toen het idee ontstaan om het achterblijvende ge bouw te betrekken. Dat stuitte in eerste instantie op, voorname lijk, financiële bezwaren. Maar nu ook de Rijksgebouwendienst onderkent dat het in de huidige behuizing niet langer kan is er weer hoop gerezen. Een voorstel in die richting ligt nu bij het ministerie van justitie. Daar zal na half februari beslist worden. Stf Comité Wassenaar stuurt nog twee transporten naar Polen WASSENAAR Het comité Wasse naar helpt Polen verzorgt toch nog twee transporten met hulpgoederen naar Polen. Een fabrikant, die anoniem wil blijven, heeft een grote hoeveelheid hulpgoederen beschikbaar gesteld. Vandaag is het eerste transport ver trokken. De eerste vrachtwagen gaat naar Gliwice, van waaruit de lading over zes kindertehuizen wordt ver deeld. De tweede vrachtauto gaat, als het comité geld heeft, naar Wrocklaw. Vanuit die plaats worden de goederen over zeven kindertehuizen verdeeld. Wie het transport wil steunen, kan contact opnemen- met Frans van der Zalm, Achterweg 49, telefoon 01751- 12284. Chemokar rijdt ook op zaterdag OEGSTGEEST De chemokar rijdt met ingang van 3 februari ook op za terdagen in Oegst- geest. Elke eerste zaterdag van de maand volgt de kar deze route: Boerhaaveplein (09.00-10.45)m, Lijtweg (11.00- 12.30), Kempe- naerstraat (13.00- 14.15) en Flores- straat (14.30-16.00). Zoeterwoude Lokaal zaterdag in de lucht ZOETERWOUDE De eer- ste radio-uitzending van Zoe terwoude Lokaal gaat zater dag de lucht in. Het eerste programma bevat een verslag van de verkiezing van de lo kale sportlieden en een re portage over het nieuwe on derkomen van de postdui venvereniging. Ook burge meester Houdijk is zaterdag te horen. Zoeterwoude Lo kaal zendt elke zaterdagmid dag van twaalf tot één uur uit op de kabel (88.1 FM) en in de ether (105.7). EN AAN DEN a De toekomst van S'hm theologisch thema- d po Archeon in Alphen aan een zijden De politieke partij- 9-°°Jn in twee kampen li2)f en ook binnen 2: ti acties zelf rommelt ritiek en verlangen, en filespoken wis- elkaar gisteravond ens een extra verga- van gemeentelijke commissies over het ljoen kostende pro- 18-^ Alternatieven wer- liet geopperd, wijzi- evenmin. Het is n of stikken voor de nteraad die mor- )nd de knoop door is geboden omdat de JuIM 3roeP Archeon BV de oo s van de geldkist ziet na- (16); Bovendien stijgt de ren- rhita door de af te sluiten le- in 57 miljoen gulden bij 1 beleggingsmaatschappij goud geld zou gaan Morgen is de laatste e.t. &arop een besluit kan genpmen. Als de ge- iraad niet in principe •d gaat met Archeon het project zeer waar- 'jk afgeblazen, lsleden Van der Veen dt (VVD), Bosman ssief Alphen) en Van VAN STATE ïitenhuis mag ok'Z s Kerklaan ek ïpiDEN De firma g uit Leimuiden mag juitenhuis bouwen langs n#er van de Kerklaan in p ter hoogte van nt :gen. De bezwaren die li 'oner van dat pand, A. ig, heeft ingediend te- bouwplan houden on- nde grond. Dab heeft de g rechtspraak van de 'an State beslist. 13| ïg tekende met enkele öa omwonenden in zijn i|2 rschrift aan niet veel te ur voor een grote bruine Ir die zijn enige uitzicht d zou verpesten. Om in zou het schuitenhuis mogen komen. Zijn ,i anders beriepen zich 'ja'J ien op het feit dat de ite met een flinke dosis ur de vergunning aan g zou hebben afgege- ok zou de beschikking 'rgvuldig zijn voorbe- 'u het schuitenhuis twee Adt5 groot worden als de .30-2 'de drijvende loods en nhuis e bouwlokatie direct 24n?F aan een uniek natuur- het eigendom van een s de Raad van State gemeentebestuur alle zorgvuldigheid be en is er absoluut geen van willekeur. Ook zou (behibouwen van natuurge- et aan de orde zijn. De 'an State deelt ook de van de omwonenden, de werkzaamheden in 'we schuitenhuis over- illen veroorzaken. De riope Wet buitensporig- ™iit, zo luidt het oordeel. raadszetels s in Alphen AAN DEN RIJN na de komende ge- raadsverkiezingen op art in Alphen twee tels meer bezet zijn dan •tbê £eva^ *s- Dat is het ge- Dek ln groei die de bevol- 'an Alphen vorig jaar doorgemaakt. In de lal staan nu nog 31 ze- gesteld. Omdat Alphen oktober van het vorig 739 inwoners telde mag |tal zetels worden opge- d naar 33. De gemeenteraad van Alphen neemt morgen een besluit over Archeon. en Avifauna in Alphen", aldus de liberaal. Chantage Burgemeester Paats en de drie bij Archeon betrokken wet houders Mollema (financiën), De Jong (milieu) en Van As (ruimtelijke ordening) ontken den gisteren met kracht dat AMRO zich schuldig zou ma- HAZERSWOUDE De opbrengsten van de in te voeren rioolheffing moeten worden gebruikt voor vernieuwing van het riool. Het geld mag mag niet worden besteed aan andere zaken. Daarvoor kan beter de onroerend goedbelasting worden verhoogd. Dit zei W. van den Ouden (VVD) maan dag in een vergadering van de commissie finan ciën. Al sinds de begrotingsbehan deling, oktober 1989, bestaat er onenigheid binnen de raad over de hoogte van de in te voeren rioolheffing. Deze is nodig om de hoge kosten van de vervanging te financieren. Kostendekkend is dat bij een bedrag van 74 gulden per aan sluiting per jaar. Een #antal partijen wil de heffing op op 90 gulden per jaar stellen. Het extra kan dan gebruikt wor den voor onder meer de re constructie van het Westeinde. Volgens den Ouden wordt dan in feite oneigenlijk gebruik ge- ken aan chantagepraktijken door druk op de ketel te zet ten. Volgens de fracties zou den zij veel te laat zijn inge licht over de jongste financiële gegevens om een afgewogen besluit te kunnen nemen. Vol gens Paats kreeg het college die cijfers echter ook pas en kele weken terug onder ogen. De burgemeester ontkende maakt van deze gelden. Daar bij is er het bezwaar dat dan slechts een gedeelte van de in woners betlen voor algemene voorzieningen. Niet iedereen is tenslotte aangesloten op het riool. G.L.J. Geenjaar-Cové (VVD) voegde na de vergade ring hieraan toe dat de onroe rend goedbelasting progressief is en met deze belasting de las ten beter verdeeld worden on der de burgers. Van de uit te voeren projecten was de PvdA/PPR-fractie met een eigen prioriteitenlijstje ge komen. Hoewel niet expliciet uitgesproken konden de ande re fracties met dit lijstje gro tendeels instemmen. Hierop staan de verlichting van de Gemeneweg, de reconstructie van het Westeinde, de ver bouw van de Michaëlschool tot sociaal-cultureel centrum, de nieuwbouw van de peuter speelzaal en jeugdsociëteit Stek. Alles bij elkaar gaat dit ongeveer 3,3 miljoen kosten. Dit is het wettelijk maximum dat Hazerswoude nog kan en mag besteden voor de herinde ling. De rest van de reserve, ruim 7 miljoen, gaat over naar de nieuwe gemeente Rijnen- veld. foto: pr ook zijn onafhankelijkheid te grabbel te hebben gegooid, door zitting te nemen in het comité van aanbeveling voor Archeon. De besluitvorming bij de raadsleden zou daardoor sterk zijn beïnvloed. „Onzin", aldus Paats die zijn critici er aan herinn'erde ervan uit te gaan dat zij mans genoeg zijn om zelf een oordeel te vellen. Wassenaar looft Historieprijs uit WASSENAAR In juni 1991 wordt in Wassenaar de zoge naamde Historieprijs uitge reikt. Het college van burge meester en wethouders heeft de prijs - een geldbedrag van duizend gulden - ingesteld om historisch onderzoek naar het verleden van Wassenaar te ac tiveren. Inmiddels zijn ver schillende universiteiten, lera renopleidingen, historische musea, gemeentelijke archie ven en het Rijksarchief per brief door de gemeente op de hoogte gesteld van de Historie prijs. B en W verwachten dat er veel deelnemers uit Wasse naar mee zullen dingen. On langs verschenen een straatna menboek met een beschrijving van de oorsprong van straat namen, en de geschiedenis van Molen de Windlust. De prijs wordt uitgeloofd voor een nog niet eerder gepubliceerd arti kel of scriptie, gebaseerd op „bij voorkeur" archiefonder zoek. De deelnemers mogen zelf een onderwerp kiezen, al dus het college in de brief. Het is de bedoeling, dat de Histo rieprijs een keer in de twee jaar wordt uitgereikt. Wasse naar onderzoekt nog of het winnende onderwerp kan worden gepubliceerd. Geest (D66) verbaasden zich gisteravond vooral over de gulheid van de gemeente om viereneenhalf miljoen in de vorm van grond bij te dragen aan Archeon. De nog altijd on duidelijke financiële structuur rond het themapark en de ga rantstelling van de gemeente in het geval Archeon een fias co wordt, vielen bij hen verkeerd. „Voor de bestaande stadsparken is er geen geld, maar hier draait het college haar hand niet voor om", al dus de liberaal die er opnieuw op aandrong het miljoenenpro ject „niet door de gemeente raad te jassen". AMRO wil dat de gemeente bij voorbaat instemt met woning bouw op het Archeonterrein als het project flopt. De wo ningbouw zou de hele trans actie in financieel opzicht dan kunnen redden. Alle politieke partijen drongen gisteravond echter aan op harde toezeggin gen van AMRO om in dat ge val de volle prijs voör de grond te betalen. „Elke kans op speculatie moet worden uit gesloten. De bevolking betaalt geen belasting om het beleg gersrisico van AMRO te dek ken", aldus CDA-woordvoer- der C. Franck. Het CDA wil bovendien dat de gemeente alsnog gaat onderzoeken of Archeon niet elders in Alphen kan worden ondergebracht. De christen-democraten den ken daarbij vooral aan het ter rein tussen de Steekterweg en de spoorbaan. „Dat is maar vierhonderd meter verder van het station dan de locatie in Kerk en Zanen", aldus Franck. Volgens wethouder Van As is AMRO daar echter niet in geïnteresseerd omdat de grond dan in het geval van een fiasco veel te weinig op brengt. Een voorstel van D66 en Pro gressief Alphen om de Al- phense bevolking middels een referendum over Archeon te laten stemmen wezen de chris ten-democraten van de hand. „Een simpel ja of nee over een materie waar wij al veertien jaar mee worstelen is wat al te gemakkelijk", aldus CDA-er Habermehl. Files Tevreden waren de partijen evenmin over de aanpak van de verwachte verkeersproble men. Een jaarlijks bezoekers aantal van 900.000 zou voor fi les en een enorme parkeero verlast zorgen, ondanks de tweeduizend geplande par keervakken. Indien nodig zou dat aantal nog met driehon derd kunnen worden uitge breid, zo meldde wethouder De Jong gisteravond. Harde toezeggingen van de rijksover heid over de aanleg van rijks weg 11 en van de Nederlandse Spoorwegen kon hij echter tot misnoegen van de raadsleden niet geven. Habermehl: „Zon der dat is Archeon een heilloze weg. De NS krijgt al buikpijn bij de gedachte aan de stroom militairen en studenten die straks de trein nemen". Alleen de VVD ziet geen onoverko melijke problemen. D. van der Schilden: „Keukenhof ver werkt een miljoen bezoekers in drie maanden tijd. Dan mo gen 900.000 bezoekers in een heel jaar voor Archeon geen probleem zijn". Volgens De Jong zijn er per jaar hoogstens drie piekdagen te verwachten waarbij Archeon de verkeers drukte niet zal aankunnen „maar we kunnen onze par- keercapaciteit niet afstemmen op de maximale behoefte. Dat doet geen enkele attractie". Milieu Een Milieu Effect Rapportage (MER) wordt wel ingesteld om te bezien welke nadelige effec ten de verkeerstoevloed en het themapark zelf op het milieu in Alphen zullen hebben. Die eis werd gisteren door alle partijen gehandhaafd. De ge meente zal daarbij zelf ook om een oordeel worden gevraagd. „Eén Coupé-affaire is genoeg", waarschuwde Habermehl het college. De CDA-fractie is ove rigens evenals de VVD groten deels voorstander van de komst van Archeon. Haber mehl: „Met het themapark heeft Alphen eindelijk de kans om zich te onderscheiden van het confectiemaatje van de doorsnee gemeente in Neder land". Volgens liberaal Van der Schilden is ook de educa tieve waarde groot. „Boven dien doorbreekt het de eento nigheid van huizen, bedrijven Haan krijgt rust Met groot materieel is gisteren de haan van de Willibrorduskerk in Wassenaar van de 60 meter hoge toren gehaald. Daarmee werd voorkomen dat de haan vanzelf naar beneden zou vallen. De storm die ons land de afgelopen dagen teis terde, heeft de koperen windwijzer niet onbe roerd gelaten, want het dier stond al dagenlang scheef. De aanhoudende wind bemoeilijkte de operatie-Haan, een schouwspel dat door veel mensen werd gevolgd. Zodra het beter weer is mag de haan weer terug, aldus de brandweer. FOTO: RINUS SLIERENDRECHT

Leidse Courant | 1990 | | pagina 13