ieiclae Sou/tcwit I' Aantal villa's op terrein Endegeest weer verminderd STAD OMGEVING Tussenmuur van woning waait om ALLER LEI(DS) TEM IKAAL LWG wil taakuitbreiding burgemeester Goekoop NU PLAN VOOR 30 HUIZEN IN BOS WOENSDAG 31 JANUARI 1990 PAGINA 11 denaar houdt buurt uit slaap ■>EN De Leidse politie heeft vannacht het cas- ■jeck. de televisie, de platenspeler en de boxen ■Lp 28-jarige bewoner van de Korevaarstraat in ■b genomen Buren klaagden om één uur 's over geluidsoverlast. De politie verzocht de dringend om de televisie zachter te zetten, tig minuten later was het weer raak en weer de de politie de Leidenaar om de volumeknop te draaien. Tevens werd het dreigement geuit jn spullen in beslag zouden worden genomen bij olgende keer. ..Rond drie uur 's nachts daverde igeving weer, dus zijn zijn spullen in beslag ge- n. In de tussentijd schold de man ook nog telefo- het bureau stijf", vertelde politievoorlichter Graveland vanochtend. De Leidenaar die onder rioed van alcohol verkeerde werd tevens aange- »n. Vorig jaar was de politie 23 keer bij de man deur geweest in verband met klachten over Isoverlast. Dit jaar was het „pas" de zevende Leidse vrouw op zebrapad aangereden LEIDEN Een 25-jarige Leidse vrouw is, nadat zij gistermiddag op een zebrapad werd aangere den, met een gebroken been naar het Academisch Ziekenhuis Lei den gebracht. De vrouw stak met de fiets aan de hand de zebra over de Haagweg over. Het voet gangerslicht stond op groen. Een 50-jarige Leidse automobilist kwam uit de richting van de stad aanrijden. Het stoplicht bij de voetgangersoversteekplaats stond op rood. De man naderde de ze bra echter niet voorzichtig ge noeg en schepte de overstekende H. EICHHORN VAN VAM BENOEMD TOT RIDDER VOORSCHOTEN H. Eichhorn, hoofd opleidin gen en ontwikkelingen bij de Stichting VAM, is vanmiddag benoemd tot Ridder in de orde van de Oranje-Nassau. De Leidse burgemeester C. Goe- koop reikte de koninklijke onderscheiding uit in het gebouw van de VAM in Voorschoten. Eich horn is vanaf 1954 in dienst bij de VAM. Vanaf zijn indiensttreding is hij betrokken bij de oplei ding van de medewerkers in de Nederlandse mo torvoertuigenbranche. Hij heeft vele duizenden medewerkers in deze branche gestimuleerd om na het behalen van hun diploma vakbekwaamheid verder te gaan met managementvakken. Eichhorn heeft verder vele boeken op zijn naam staan en had een werkzaam aandeel in het ver schijnen van tientallen andere boeken. Hij publi ceerde regelmatig in de vakbladen. Bovendien is hij erelid van de Vereniging van Automobieltech- Bewoners van Noordeinde positief over isolatie LEIDEN Een veertigtal bewo ners van het Noordeinde en het Noordeindseplein hebben gisteren tijdens een voorlichtingsavond posi tief gereageerd op de plannen van de directie milieu om geluidsisolatie aan hun huizen aan te brengen. Veel aanmeldingsformulieren, die pas later hoeven te worden ingeve- leverd, werden gisteravond al inge vuld. „Als we toestemming en sub sidie van het ministerie krijgen, en daar gaan we wel van uit, kan er in de maanden september tot novem ber begonnen worden met de aan leg", aldus J. Vellekoop van de di rectie milieu. Studente moet betalen voor voorzieningen DEN HAAG/OEGSTGEEST - De leiding van de Hoge school Rijn-Delfland in Oegstgeest hoeft studente Paula van Manen uit Leiden niet toe te laten tot de speciale voorzieningen van de school als ze de jaarlijkse bijdrage van 125 gulden aan het Academiefonds niet betaalt. Dat heeft de president van de Haagse rechtbank giste ren bepaald in een kort geding dat de studente tegen de school aanspande. Paula van Manen vindt dat betaling van het collegegeld voldoende is om gebruik te kunnen maken van alle voorzieningen, zoals de kantine, het kopieerapparaat en de leerlingentelefoon. De verplich ting aan het Academiefonds bij te dragen vormt een on wettige drempel, stelde haar raadsman tijdens de zitting. Uit de uitspraak blijkt dat de president het eens is met de visie van de schoolleiding. Die voerde aan dat niets de studente in de weg staat het onderwijs aan de Hoge school te volgen, ook wanneer ze het geld niet betaalt. Hortus opent jubileumjaar LEIDEN Het jubi- leumjaar van de Hor tus Botanicus wordt op vrijdag 9 februari officieel geopend met een rede van Peter Raven. Op 9 februari is het precies 400 jaar geleden dat de Hor tus werd gesticht. Raven is directeur van de Missouri Bo tanical Gardens in de Verenigde Staten en ere-doctor van de Rijksuniversiteit Lei den. idse school ar Estland )EN Leerlingen basisschool de Eerste Schoolvereniging 5) aan de P.C. Hooft- brengen in maart een ek aan een school in Estlandse Tallinn, zover bekend is het jerste maal dat een irlandse basisschool bezoek brengt aan school in Rusland. legen kinderen vertrek- op 4 maart en komen op aart terug in Nederland, aan ook zeven kinderen van scholen uit Helle- luis, Brabant en Overijs- let contact is gelegd via ussische ambassade, ver- Dnderwijzeres R. Jansen, jaar zijn we met een leerlingen van de lkrantredactie naar Fin- geweest. In Helsinki pro- len we contact te leggen en school in Rusland. Dat niet. Vervolgens hebben en brief geschreven naar nbassade, en daar kwam jen positief antwoord op", is de bedoeling dat de ngen onderweg een en opsteken over de Russi- geschiedenis en cultuur, nog niet duidelijk of de en in Tallinn in gastge- m verblijven. „Onderweg ïachtten we in Helsinki n jeugdherberg. Maar hoe n Tallinn gaat weten we net zeker. Er is een brief aar daarop hebben og geen antwoord gehad", lt Jansen. Er worden vol- haar onder meer bloem- haring meegenomen. lieudefensie ingt aan op icheiden ameling 'EN De gemeente Lei- loet snel beginnen met icheiden inzamelen van fruit- en tuinafval :val). Volgens de Vereni- Milieudefensie Leiden de gemeente achter bij ïn. In een brief aan de •nteraad schrijft de vere- dat een plan van aan moet worden opgesteld de manier waarop de ge- den inzameling kan wor- 'erealiseerd. louder F. Kuijers, verant- lelijk voor de vuilver- ng in Leiden, vindt dat idefensie „niet echt op >gte is van de stand van „Op dit moment wordt I een aantal bureaus een van actie opgezet voor escheiden inzamelen van val in de hele regio", edoeling van het geschei- phalen is dat de hoeveel- liuishoudelijk afval wordt gedrongen. Het groente-, en tuinafval kan worden erkt tot compost. De kos- an een andere inzameling volgens Milieudefensie ïoger dan de huidige me- „Dit wordt veroror- doordat gft-afval lagere erkingskosten heeft dan lorteerd afval. Gezien de irwchten stijging van de •andingstarieven lijkt ge- de inzameling van gft-af- p den duur goedkoper te aldus de brief, udefensie wijst er boven op dat de gemeente Lei- niet voldoet aan de pro- ale normen als niet spoe- ïaatregelen worden geno- LEIDEN OEGSTGEEST Het aantal villa's dat op het terrein van Ende geest komt wordt op nieuw teruggebracht met zeven tot een totaal van dertig. Dat stelt het Leidse college van B en W voor. Na twee maan den van intensief overleg is daartoe het contract met aannemer IBB-Kon- dor weer opengebroken. De bouwer stemt in met het voorstel van de ge meente Leiden. „We zijn opgelucht dat het weder om rond is en dan met de nadruk op wederom", vertelde wethouder F. Kuijers gistermiddag. In september 1987 bestond al een overeenkomst tussen Oegstgeest, Leiden en de aannemer. Toen werd afge sproken de restauratie van het kasteel en villa Rijnzicht te financieren met de bouw van 45 villa's- op het terrein van Endegeest Dat werd toen omschreven als „de deal van de eeuw". De woningen zouden worden gebouwd in het uit natuurlijk oogpunt zeer waardevolle strandwalbos. Nadat de emo ties daarover binnen de Oegstgeester gemeenschap hoog waren opgelaaid, is het aantal huizen teruggebracht naar 37. Het ministerie van WVC kende in november 1989 echter onverwachts 1,8 miljoen gulden toe voor de restauratie van het kasteel. Vooral van de kant van Oegstgeest kwam vervolgens de wens om het aantal villa's opnieuw te verminderen. Leiden was hiervan niet ge charmeerd, maar is uiteinde lijk akkoord gegaan. Nu er overeenstemming is bereikt kan het geld van WVC nog steeds in zijn totaal worden gebruikt voor de res tauratie van het kasteel. Ze ven huizen minder levert de gemeente Leiden en Oegst geest 2,1 miljoen gulden min der op. Het gaat om zes hui zen op een parkeerterrein en één villa in een weiland die worden geschrapt. Maar de gemeenten spelen quitte, om dat onder meer het parkeer terrein niet hoeft te worden aangelegd. Begin juli 1989 werd een mo tie in de Leidse gemeente raad aangenomen, waarin staat dat er wordt gezocht naar alternatieven voor het opknappen van het weidepa- viljoen. Ook hiervoor hoeft het geld van WVC niet voor te worden gebruikt. Ende geest heeft via de meldings procedure middelen gevon den bij het Rijk. Volgend jaar begint de renovatie. Het voorstel van B en W wordt maandag in de raads vergadering behandeld. Kuijers: opgelucht. FOTO: TEJO RINGERS De commissie openbare wer ken in Oegstgeest vergaderde gisteravond over het nieuwe Leidse voorstel. „Het is te weinig een minder slecht plan", aldus de radicaal Van Eisen Hij verklaarde dat de radicalen als enigen altijd mordicus tegen het Plan En degeest zijn geweest. De sub sidie van WVC dat als een donderslag bij heldere hemel werd toegewezen, stuurde wethouder Kohlbeck op nieuw naar de onderhande lingstafel in Leiden. Verbazing deed zich voor bij de commissieleden over het feit dat Leiden het deel van het geschrapte parkeerter rein wil behouden. Leiden zou namelijk eerder het bos van Rhijngeest aan Oegst geest hebben toegezegd. De christen-democraat' Hellinga: „Blijft het een Leidse enclave in dit gebied9" De liberaal Kamphuisen sloot zich bij die vraag aan. De D'66-er Poel mans verklaarde overmand te zijn door twijfel en vrees. „Men wil er iets mee", voelde hij aan. De radicaal Van El- Kohlbeck: dichtgetimmerd. FOTO: HENK VAN DEN ENDE sen vond het vreemd dat Lei den het stukje parkeerplaats dat komt te vervallen in be zit wil houden. Dit gebiedje wordt groen en dit voorne men moet duidelijk worden afgegrendeld. Wethouder Kohlbeck: „Deze bestemming wordt dichtgetimmerd". Het nieuwe voorstel dat van vermindering van kavels spreekt na aanleiding van de verkregen subsidie werd ver der gunstig ontvangen door CDA. VVD en PvdA. D'66 en de PPR blijven tegen. De vierde tegenstem wordt straks in de raad verwacht van mevrouw De Vroomen- Den Boer (CDA). BEWONER SLAAPT AL VIER DAGEN MET DE KINDEREN OP DE BANK Bms m LEIDEN „Het is ver schrikkelijk. Kijk me die ontzettende rommel eens aan. En bedenk eens dat mijn zoontje onder die blokken steen terecht zou zijn gekomen". Mevrouw S. van Tongeren is totaal overstuur. Donderdag avond stortte, tijdens de orkaan die over Neder land raasde, op de zolder van haar nieuwbouwwo ning aan de Theresiastraat een binnenmuur in. „Ik snap er niks van hoe dat kan gebeuren", meldt ze totaal overstuur, wijzend op het puin dat door de hele slaapkamer van haar zoontje van elf ligt. „Ik snap niet hoe zoiets moge lijk is. Deze huizen zijn pas vijf jaar oud. En dan stort bij zo'n windhoos de binnenmuur in. Had mijn zoontje in bed gele gen, dan was hij er misschien niet eens meer geweest". Nadat de blokken gasbeton waren gevallen („Een klap, mens ik dacht: Nou gaat mijn hele dak eraf") heeft Van Tongeren de brandweer ge beld. „Die mannen wisten niet wat ze zagen. Ze hebben de muur neergehaald. Toen bleek ook dat ze geen moment later hadden moeten komen. Een van die mannen duwde tegen een blok en meteen stortte de rest van de muur donderend in. Daar had mijn zoontje on der terechtgekomen", weet ze. Van Tongeren wijst erop dat het nog een geluk is dat de muur juist daar instortte. „Aan de andere kant staat de moe- derhaard van de verwarming. We hadden een gasontploffing gehad als de muur daar was ingestort". Volgens de brandweermensen is de muur aan het wankelen gebracht doordat de wind in de schoorsteen zou zijn gesla gen. W. de Wilde van woning bouwvereniging De Sleutels staat voor een raadsel. „De oorzaak is een vraagteken, misschien heeft er een raam open gestaan. Maar dan blijft het zo dat er geen muur om mag vallen". Volgens hem zal het moeilijk zijn om de exacte oorzaak te achterhalen. „Er is nogal wat aan de situatie ver anderd door de activiteiten van de brandweer. De wo ningbouwvereniging is verant woordelijk voor de kapotte muur. Wij halen zo snel moge lijk het puin weg en hebben al een aannemer ingeschakeld die offerte komt doen". Door het instorten van de binnenmuur op zolder is de slaapkamer veranderd in een ravage. Van Tongeren is overigens heel boos over de „geruststel lende" woorden van het perso neel van de woningbouwver eniging dat poolshoogte kwam nemen. „Etters zijn het. Ze zei den: Rustig maar mevrouwtje, het valt allemaal eigenlijk best mee". G. de Groot van de gemeente lijke afdeling bouw- en wo ningtoezicht nam gistermiddag een kijkje in de woning. Hij reageert tamelijk laconiek: „Ingestort is een groot woord. Door de storm is een stuk uit het muurtje gevallen, waarna de brandweer is gebeld. Die heeft met geweld de muur er uit geduwd. Dat was een beetje een paniekerige reactie". De Groot vertelt dat er een kier was aan de zijkant van de muur, waardoor deze niet meer zo stevig stond. „Dat heeft die mevrouw nooit ge meld". In alle panden in de straat worden aanpassingen aangebracht om kieren te dichten en Je voorkomen dat die ontstaan, verzekert de ambtenaar. De schade die Van Tongeren heeft, wil ze in elk geval van, de woningbouwvereniging hebben vergoed. „Ik ben mo menteel niet verzekerd. Maar bij zoiets moet zeker het tapijt, het bed, het behang enzovoorts vergoed worden". Volgens De Wilde is de schade aan de in boedel voor rekening van de bewoner. „Tenzij er van onze kant sprake is van nalatigheid. Als ze vindt dat wij de schade moeten betalen, dan stelt ze ons maar aansprakelijk". Ambtenaar De Groot vindt dat de Leidse de kosten moet de clareren bij de woningbouw vereniging: „Die is daar voor verzekerd". Erg veel vertrouwen in de bouwkundige staat van het FOTO: TEJO RINGERS huis heeft de bewoonster niet meer. „Ik slaap al vier dagen met mijn kinderen op de bank. Ik ga toch echt niet met ze op de eerste etage slapen. Straks komt de hele boel met de vol gende stormvlaag naar bene den", meldt ze. „Maar ja, het gevolg is dat ik al vier dagen geen normale nachtrust gehad heb, mijn kinderen van zes en elf zitten overdag in de klas te slapen". Overdag is de familie niet gerust. Bij elke windvlaag keert de angst terug. „Hoor die wind weer eens tekeer gaan", zegt Van Tongeren met een blik op de resten van de muur. 'EN Burgemeester Goekoop moet in een •mstig college meer in zijn portefeuille i. In Leiden moet meer aan beeldende t en cultuur worden fan. Verder moeten de NAAST GEZELLIGHEID OOK CULTUUR IN PROGRAMMA sluitingstijden van cafés niet anders, maar gewoon niet worden geregeld. Dat zijn de belangrijkste pro grammapunten waarmee Leiden Weer Gezellig (LWG) de raadsverkiezin gen ingaat. De gezellige partij van inmid dels ex-kroegbaas Bernhard Stóxen gaat haar grootste wens waarschijnlijk verwezen lijkt gezien. In de raad teken de zich onlangs na een omme zwaai van de PVDA een meerderheid af voor versoepe- Leefbaar Leiden stelt lijst vast LEIDEN Leefbaat Leiden heeft voor de komende verkiezin gen de definitieve kandidatenlijst vastgesteld. Eerste op de lijst staat de 39-jarige Ype de Jong, leraar Grieks, gevolgd door de 64-jarige Ab Abcouwer, voorzitter van de ouderenbond ANBO. Derde staat Aad de Jeu (43), vierde Bert ter Haar (46) en vijfde Willem Vogt (68). Als zesde staat de enige vrouw op de lijst van Leefbaar Leiden. Het is de 34-jarige juriste Willy van Asma. len van de sluitingstijden. He lemaal tevreden is de partij die vier jaar geleden verraste door het behalen van een zetel in de Leidse raad nog niet. Zij stelt in haar programma voor om het na maart niet anders te regelen maar de tijden geheel vrij te geven. De best betaalde ambtenaar van Leiden Goekoop moet meer politieke taken krijgen, aldus LWG. „Zodat echt van burgemeester en wethouders gesproken kan worden". Nu bekleedt hij alleen de functies die strikt wettelijk aan hem zijn opgedragen zoals algeme ne zaken en openbare orde. Verder is van Goekoop be kend dat hij met flair regelma tig representatief optreed. LWG wil hem meer laten doen dan het gezicht van Lei den te laten zijn. Welke taken moeten bij de college-onder handelingen besproken wor den. Het accent dat LWG de afge lopen vier jaar op gezelligheid heeft gelegd wordt nu enigzins verschoven naar cultuur. Meer aandacht voor de Leidse kunstenaars en -activiteiten. Volgens LWG-voorzitter Jac ques de Coo heeft Leiden een slechte kunsttraditie. Dat moet doorbroken worden. „In een ver verleden hebben we Rem brandt en later Van Doesburg al de stad uitgejaagd". Een van aanbevelingen van LWG is om bij de invulling van het Stationsplein de beeldende kunst een grote rol te laten spelen: „We denken hierbij aan het aanleggen van een Van Doesburg fontein", aldus De Coo. De kandidatenlijst voor LWG is maandag vastgesteld. Eerste op de lijst staat raadslid Stöxen gevolgd door zijn fractie-assis tent en man achter de scher men De Coo. Derde staat kroegbaas Willem Ankoné, een van de oprichters van LWG gevolgd Jackie Labor- dus de enige vrouw op de lijst. Opmerkelijke nieuwkomer is de nummer 5 René Vallent- goed. Hij heeft landelijke be kendheid als manager van de dichter en nachtburgermeester van Rotterdam Jules Deelder Op de zesde plek bevindt zich Jan Kiewiet de Jonge een in het Leidse popcircuit bekende saxofonist. Verbazing in Oegstgeest over afspraken bebouwen Broek en Simontjespolder OEGSTGEEST/LEIDEN Wethouder T. Kohl beck van Oegstgeest is „onaangenaam getroffen" door de afspraken die zijn gemaakt tussen rijk, pro vincie en gemeente Lei den over het bebouwen van de Broek en Simont jespolder. Kolbeck deelde gisteren mee tijdens een vergadering van de raadscommissie openbare wer ken dat inmiddels een brief aan Leiden is gestuurd. „Daar in stellen wij niet te begrijpen dat er over eventuele bebou wing in genoemd gebied af spraken worden gemaakt zon der met de betrokken gemeen te te overleggen". Oegstgeest vindt dat de polder als groene buffer moet worden gehandhaafd aan de grens met Leiden. Staatssecretaris E. Heérma van volkshuisvesting stelde onlangs als voorwaarde voor het openhouden van het woonwagencentrum Trek vaartplein dat er een woon wijk verrijst in de aangrenzen de polder. De provincie kon digde toen aan de Broek en Si montjespolder te zien als „eer ste reserve locatie" voor wo ningbouw. Een woordvoerder van de ge meente Leiden zei toen er vanuit te gaan dat de provin cie als „neutrale instantie" het Voortouw neemt in eventuele gesprekken o'ver de Broek en Simontjespolder. Hij verklaar de toen dat de omstandighe den zijn veranderd. Daarbij wees hij erop dat er tot 2015 een miljoen nieuwe huizen bij moeten komen in de Randstad. „Het moet duidelijk zijn dat het niet gaat om „landjepik- ken" maar om de belangen van de volkshuisvesting". Ook merkte hij op dat Oegstgeest met zijn eigen plan Poelmeer de polder in feite al aantast. Wethouder D. Tesselaar van volkshuisvesting stelde van morgen geen direct commen taar te hebben op de opmer kingen van Kohlbeck. Cursus Bij het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk be ginnen in februari weer verschillende cursussen. Nieuw zijn de cursussen orgami (Japanse vouw- kunst) en klassiek ballet. Een uitgebreid program - ma-overzicht kan worden aangevraagd bij het buurt huis, tel. 071-149180. Emin Onder de titel ..Denken uw vrijheid of uw beper king" houdt de stichting Emin vrijdag een intro ductie-avond voor de cur sus creatief denken. De bijeenkomst heeft plaats in basisschool De Marni.x, Houtmarkt 36 en begint om 20.00 uur. Meer inlich tingen: tel. 071-143610. Samba Een Braziliaanse dansmid- dag. georganiseerd door de Leidse volksdansgroep Mi- sirlou, heeft zaterdag plaats in het Volkshuis aan de Apothekersdijk 33a. Tijdens deze bijeen komst. die onder leiding staat van Hanna Becker, worden onder andere de samba en de frevo aange leerd. Deelname kost tien gulden Er wordt gedanst van 13.00 tot 17.00 uur. Opgeven voor vrijdag via tel. 149180 Ruilbeurs De Leidse Ruilvereniging Koningskerk houdt vrij dag weer een ruilavond in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade 40 Ver zamelaars van onder ande re munten, stickers, prent briefkaarten, lucifermer- ken. sigarebandjes en sui kerzakjes kunnen er van 19.00 tot 22.00 uur terecht.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11