Dulle Griet wil schoen als statiegeld I Ie TOERTIPS 1 r O C België is populair bij Nederlanders ZWERFTOCHT LANGS DE LEIE ZIT BOORDEVOL VERRASSINGEN ZATERDAG 20 JANUARI 1990 PAGINA 3^ België is bij de Nederlanders zo po pulair geworden als vakantieland, dat het Oostenrijk van de derde plaats verdrong. Vorig jaar bracht twaalf procent van de Nederlanders een korte of lange vakantie bij de zuiderburen door. Alleen Frankrijk (negentien procent) en Duitsland (achttien procent) scoren hoger. In België vormt Gent, de fotogenieke hoofdstad van de provincie Oost- Vlaanderen, een van de trekpleis ters. Maar ten zuiden van de kunst stad ligt een minder bekend gebied dat de moeite van een bezoek meer dan waard is: de Leie-streek. Inlich tingen: Federatie voor Toerisme in Oost-Vlaanderen, Koningin Maria- Hendrikaplein 64, 9000 Gent of het Belgisch Verkeersbureau, Heren gracht 435, 1017 BR Amsterdam, tel. 020-251251. De 'torenrij' domineert het centrum van Gent. V.l.n.r. de Sint-Niklaaskerk, het Belfort met 'klokke Roeland' en de Sint- Baafskathedraal. FOTO: PR Cl GENT - In het hart van Gent grijnst het reusachtige kanon 'Dulle Griet' met tandloze vuurmond #naar de monumentale gotische kantwerken-in-steen die de Vrij dagmarkt omzomen. Het vijf eeu wen Oude familielid van 'Dikke Bertha' houdt de herinnering le vend aan de kwade (in het Vlaams: dulle) Margareta van Constantino- pel („zeg maar Griet") die in de 13e eeuw met ijzeren hand regeer de. Deze Vlaamse Margaret That cher beknotte de groeiende macht van de Vlaamse vrije steden. Dat kwam haar te staan op de eeuwige minachting van de eigenzinnige en rebelse Gentenaren die het altijd maar moeilijk met de overheid hebben kunnen vinden. Het kanon heeft niet bepaald een glans rijke militaire carrière achter de rug. De soldaten konden er niet mee opschieten. Er waren ten minste 24 paarden nodig om het 16.000 kilo zware gevaarte te verslepen. Met zo'n zwaarlijvig mon strum was op de zompige Vlaamse dre ven onmógelijk een Blitzkrieg te voeren. 'Dulle Griet' heeft dan ook maar één keer een kogel van 200 kilo gebaard. En dat was nog een miskraam ook. Het onhandelbare wapentuig veranderde in een monument. Menige grappenma ker die zo dronken als een kanon een rustig plekje zocht om zijn roes uit te slapen, nestelde zich in de smeedijzeren schoot van 'Dulle Griet'. Dat leidde zelfs tot wedstrijden. Een paar jaar geleden persten zeven Gentenaren zich met pijn en moeite in de vijf meter lange loop. Maar toen bij een poging dat record te breken een deel van het kanonnevlees bijna stikte, maakte de gendarmerie een einde aan de pret. Met een stevige prop werd de mond van 'Dulle Griet' voor goed gesnoerd. Bierkaai Op een steenwon) afstand van het kanon schiet de kastelein van café 'Dulle Griet' uit zijn slof met 250 verschillende soor ten bier. Hij tapt zijn fameuze 'Kwak' in reusachtige kelkvormige glazen. De op merkelijke vruchten van glasblaaskunst verdwenen bij bosjes onder de jassen van grijpgrage souveniijagers. Jarenlang mislukte elke poging het glasservies in huis te houden. Maar in zijn gevecht te gen de bierkaai vond de kastelein uitein delijk een unieke oplossing. Wie goesting heeft in een hoogblonde Kwak moet eerst een schoen als onderpand inleve ren. De kastelein bewaart het schoeisel in korven die tegen het plafond van de biertempel hangen. Wie afrekent en het kostbare bierglas keurig inlevert ont vangt zijn lederen statiegeld terug. De kastelein kent alle trucs. Wie een extra schoen naar binnen smokkelt krijgt de kous op de kop. Souveniijagers zijn dus gewaarschuwd. Kwak is koppig. Wie na een bezoek aan 'Dulle Griet' óver de Leie-kade wandelt krijgt het gevoel zijn dorst iets te uitbun dig te hebben geblust. Maar wees gerust, ook geheelonthouders zien aan de Leie alles dubbel. Het water van de rivier staat vrijwel stil en vormt een vloeibare spiegel waarin de majestueuze gildehui- zen van de wereldberoemde Graslei en Korenlei zich rimpelloos kopiëren. Ten zuiden van Gent wringt het zilveren Leie-lint zich in grillige bochten door een schilderachtig Oostvlaams decor, ge vormd door verre horizonten, vruchtba re akkers, groene assels (vochtige wei den) en pittoreske stadjes en dorpjes. Wie Gent bezoekt mag dit gebied niet overslaan. Er zijn wandel-, fiets- en au- De Leie kronkelt zich in grillige bochten door het Oostvlaamse landschap dat zich rimpelloos in de vloeibare spiegel kop ieert. FOTO: PERS UNIE toroutes uitgezet. Van mei tot en met september vertrekken dagelijks rond vaartboten vanuit Gent voor een tocht over de rivier die door Guido Gezelle in een lyrische oprisping 'de Jordaan van mijn hart' werd genoemd en door ande ren de 'Gouden rivier', naar het geel blonde vlas dat eeuwenlang in het Leie water werd 'gerot'. Hotels zijn er in Gent en haar achtertuin volop te vinden. Kampeerders en cara- vanners hebben minder keus. Er zijn slechts enkele campings, onder meer in Bachte-Maria-Leenre. Hier staat als een juweel gevat in een zilveren Leie-kronkel het slot van Ooidonk. De 16e-eeuwse waterburcht gehoorzaamt aan de strenge renaissance-wetten van de symmetrie en behoort tot de mooiste kastelen van Bel gië. Het rijke interieur roept herinnerin gen wakker aan alle Europese vorsten huizen. In juli en augustus zijn er rond leidingen. De stilte en het natuurschoon van de Leiestreek, met zijn frisgewassen kleuren en hoge luchten, vormen een bron van inspiratie voor kunstenaars. Zij klitten samen in de dorpen Deurle, Afsnee en vooral Sint-Martens-Latem, de bakermat van de Latemse school. Die stroming bracht bekende kunstenaars voort als Gustaaf de Smet, ae pionier van het ex pressionisme in België, Fritz van den Berghe, Albert Servaes, Leon de Smet, Albert Saverijs, Valerius de Saedeleer, Albijn van den Abeele en Gustaaf van de Woestijne. Hun werk, waarin nicoti- nekleuren overheersen, is te zien in vier musea in Deurle en Sint-Martens-La- tem. Deze dorpjes groeiden van arme kunstenaarskolonies uit tot de rijkste ge meenten van België. Professoren, indus triëlen en de Nieuwe Rijken uit het Gen tse zoeken er de landelijke rust in kapi tale villa's. De Leie-streek is rijk gelardeerd met rus tieke restaurants, waar Oostvlaamse spe cialiteiten als Waterzooi van Kip, Paling in het groen, Hutsepot en Gents kop- vlees zich het best laten besproeien met een goudeerlijke Belgische pint, veelbe lovend ingeleid door een hartverwar mend appeljenevertje uit de roodkope ren lambiek van Filliers in Bachte-Ma- ria-Leerne, de enige ambachtelijke jene verstokerij van Oost-Vlaanderen. Monumenten Langs de oever rijgen monumenten zich aaneen tot een langgerekt openluchtmu seum. In het landelijke Afsnee staat het oudste godshuis van België, de 11e- eeuwse Sint Jan de Doperkerk. In het ge bouw ernaast woonde Leo Hendrik Bae- keland, de uitvinder van het bakeliet. In het huis aan gene zijde van de kerk schreef Cyriel Buysse, de Vlaamse Emiel Zola, zijn fameuze roman 'Het gezin van Paemel', waarin de Leie het decor vormt. Machelen is het meest geschilderd van alle Leie-stadjes en -dorpjes. De kerk be heerst er een fraaie bocht in de rivier. Het stadje ligt ten zuiden van Deinze, het hart van de Leie-streek. Het is het centrum van de zijdenijverheid en de speelgoedindustrie. In de cafés tracteert men de passanten graag op een befaam de kwinkslag van de burgemeester: „Op aarde zijn maar twee echte steden, New York en Deinze. De Deinzenaars zijn het slimst, want die weten ook waar New York ligt". Een bezoek aan het zuidelijke Leie-ge- bied laat zich goed combineren met een uitstapje naar Oudenaarde, de tweede cultuurstad van Oost-Vlaanderen. Het beroemde 16e-eeuwse stadhuis met La kenhal behoort tot de mooiste van Euro pa. Keizer Karei V vond er in 1521 als welkomstgeschenk het heetgebakerde Vlaamse boerenmeisje Jannekin van de Gheynst tussen de koude lakens van zijn logeerbed. De vrucht van dat slippertje was een bastaarddochtertje, Margaretha Eli van Parma, de latere landvoogdes der Nederlanden, die door haar genadeloze vervolging van de calvinisten mede de aanleiding vormde tot de Tachtigjarige Oorlog. Na de bevalling verdween moeder Jan nekin uit Kareis leven. Maar de Vlamin gen eerden haar met een beeldje dat een plaats kreeg in Gent, de geboortestad van de keizer, die op het toppunt van zijn macht een rijk bestuurde waarin de zon nooit onderging. Gent draagt nog steeds de monumentale sporen van die wereldheerschappij. Gent is een stad van tegenstellingen; een mengeling van brute kracht en artistieke verfijning. Die kracht komt bijvoorbeeld tot uitdrukking in het achthonderd jaar oude Gravensteen, de barse burcht van waaruit de graven van Vlaanderen met ijzeren vuist regeerden. Metersdikke mu ren en vierentwintig torens beschermden de feodale heersers tegen de woede van het fiere en opstandige volk. Dat het er in de bloeddoordrenkte burcht bepaald niet zachtzinnig toeging leert de gruwe lijke collectie van het foltermuseum, dat eufemistisch 'Museum voor Gerechts- voorwerpen' wordt genoemd. Maar Gent is ook de stad van de 'De aanbidding van het Lam Gods', het adembenemende veelluik van de gebroe ders Hubert en Jan van Eyck. Dit kost baarste van alle Gentse kunstschatten is te vinden in de Sint-Baafskathedraal, waar Karei V werd gedoopt. Het impo sante godshuis is de parel in een snoer van monumenten, waarvan het stadhuis, het Belfort met 'klokke Roeland', de La kenhal en de Sint-Niklaaskerk de be roemdste zijn. Met die toeristische troe ven strijdt Gent met rivale Brugge om de eerste plaats in de rij van Belgische monumentensteden. Gerard Gevaert, bestuurslid van het Gidsenverbond van Oost-Vlaanderen vindt Gent de schoon ste van de twee zustersteden. „Brugge is versteende gotiek. Het is als Doorn roosje ingeslapen toen het Zwin ver zandde. Maar Gent is méér dan gotiek alleen. De stad is van alle tijden". AAD STRUIJS Magazine voor jongerenreizen Wanneer je als jongere aan het broeden bent op je volgende vakantii is er een aardig informatie-magazine voorhanden: 'Reisweg'. Het i bedoeld voor jongeren die een 'andere' vakantie willen. Maar oo| over gewone vakanties staat er veel in. Het blad is uitgegeven doq Exis, een centrum voor jongerenactiviteiten in eigen land en over <i grens. Reisweg kan je van pas komen bij het verwezenlijken van vel internationale dromen. Het wijst je de weg op het gebied van uitwii selingen, stage in het buitenland, werkkampen, kibboetsen, au paii tijdelijk werk over de grens enz. En natuurlijk staat het bol van informatie over sportieve, recreatieve of leerzame vakanties. In hi tijdschrift vertellen jongeren over hun ervaringen. In het hart va Reisweg zit een bijlage met talloze adressen: ambassades, onderwijsit stellingen, organisaties die bemiddelen bij werk en verkeersbureaupLA Het bevat ook een alfabetisch register. Het Reisweg Jaarmagazine (an voor 6,95 gulden te bestellen bij Exis, postbus 15344, 1001 MH Anjow sterdam. Verder ligt het te koop bij de ANWB-winkels. ran jwaa •iode Kriskras kamperen met voordeelcheques De Camping Unie, een organisatie die tien campings en bungalo% parken beheert, komt met een opvallend nieuwtje op kampeergebiej de Kampeer Vrij Kaart. Daarmee kan men een seizoen lang (1 aprilt* 1 oktober, met uitzondering van de maand augustus) geheel naar gen schema tien dagen op verschillende campings kamperen. Mrfj koopt de kaart, die tien cheques voor overnachtingen bevat, vooij tegen een gereduceerd tarief bij de ANWB of de Camping Unie Hilversum, telefoon 035-49849. Elke cheque geeft één etmaal reel op een kampeerplaats. De kaart is het komende seizoen nog alle$ geldig op ach.t campings van de Camping Unie in Gelderland Overijssel. Het is de bedoeling dat in de toekomst ook andere caijj pings in het systeem worden opgenomen. Voor de Kampeer-Vrf; Kaart-houders is op de deelnemende campings altijd een plaats geik serveerd. Is men onverhoopt niet in staat in één seizoen de tien chr ques te gebruiken, dan kan de kaart vrij aan vrienden of kennisr worden overgedragen. Een tien-dagenkaart voor twee personen r auto en tent of caravan kost 160 gulden, voor drie personen 190 f den, voor vier personen 220 gulden, voor vijf personen 250 gulden t voor zes personen 280 gulden. De plaats voor de tent van de kinq ren is gratis, evenals het kampgeld voor één kind tot vijftien jaar.) Toeristische informatie via computer cur P ,Van< De VVV Utrecht heeft als eerste in Nederland een informatiesysteem3^ in gebruik genomen dat vierentwintig uur per dag, zeven dagen i*npre week, toeristische informatie via de telefoon aan de consument v£n c| strekt. Iedereen die het informatienummer van de VW Utrecht hr is (010-314132) wordt automatisch doorverbonden met een computet i waarin ruim anderhalf uur gesproken tekst is opgeslagen. De infi™" matie kan worden opgevraagd door het draaien of intoetsen van e A getal op het telefoontoestel. Op die wijze kunnen acht verschillen ntta rubrieken worden opgevraagd. Er is informatie beschikbaar over daroti der meer musea, bezienswaardigheden, restaurants, kinderactiviteitonce en overnachtingsmogelijkheden. De computer bevat ook een agendfwiss De WV Utrecht hoopt met dit systeem haar bereikbaarheid te vF3P groten. Invoering betekent overigens niet dat de mens buiten be^rl(! verdwijnt. Indien de beller daar prijs op stelt kan via het cijfer 9 e^ode VVV-informatrice aan de lijn worden gevraagd. Cider Goedkoop per trein door West-Duitsland— De Westduitse Spoorwegen introduceren de German-Rail-Pass, wat mee men in een periode van drie weken vier, negen of zestien dag onbeperkt door Duitsland kan sporen. Voor volwassenen kost kaart 264 gulden voor vier dagen, 402 gulden voor negen dagen 563 gulden voor zestien dagen. Voor jongeren is er de German-Ra Youthpass, die voor negen of zestien dagen respectievelijk 224 en 3 gulden kost. De nieuwe railpas vervangt de Toeristenkaart, waarv. er dit jaar in Nederland 2400 werden verkocht. Het grote versci met die oude kaart is dat de reisdagen niet meer aaneengesloten 1 hoeven te worden opgenomen; daar heeft men nu drie weken de t| voor. Met de kaart betaalt de Nederlandse reiziger geen toeslag voor Inter- of Eurocity-treinen, wel voor couchettes of slaaprijtuigf Bovendien kan met de kaart gebruik worden gemaakt van de aul bussen van de Deutsche Bundesbahn, bijvoorbeeld de toeristisc buslijnen door de Romantische Strafte en de Burgenstrafte. Ook is kaart geldig op de Rijnschepen die tussen Keulen en Düsseldorf pe delen. Inlichtingen over treinverbindingen en -aansluitingen in Dui land zijn verkrijgbaar bij het Nederlandse kantoor van de Deutsc Bundesbahn, Rodezand 34 in Rotterdam, telefoon 010-41176: Voor informatie over Duitse vakantiestreken en steden kan men aa kloppen bij het Duits Verkeersbureau, Hoogoorddreef 76, 1101 I Amsterdam, telefoon 020-978066. Toeristische tips zijn verkrijgb; via 020-912983. Folders kunnen worden besteld via het nummer 91091029. Vakantiespreiding 1990 Wat in de krokusvakantie nog steeds niet lukt, is in de zomer al eni le jaren een feit: de vakantiespreiding. Hieronder de data van de gr vakanties in de drie verschillende regio's: ZUID-HOLLAND (exclusief Rijnmond) EN UTRECHT: Voortgezet onderwijs: 14 juli tot en met 2 septem Basisonderwijs: 21 juli tot en met 2 septem! Bouwvakvakantie: 28 juli tot en met 18 augus NOORD-NEDERLAND: Voortgezet onderwijs: 30 juni tot en met 19 augus Basisonderwijs: 30 juni tot en met 12 augui Bouwvakvakantie: 14 juli tot en met 4 augus ZUID-NEDERLAND (inclusief Rijnmond): Voortgezet onderwijs: 7 juli tot en met 26 auguS Basisonderwijs: 7 juli tot en met 19 augus Bouwvakvakantie: 21 juli tot en met 11 augus Rookvrij reizen wint terrein Het aantal vakantiereizen voor niet-rokers neemt toe. Nool Interto: uit Arnhem bijvoorbeeld heeft met Pasen, Hemelvaart, Pinksteren de herfstvakantie op alle bestemmingen in Joegoslavië data gepit waarop roken onderweg volledig verboden is. Een derde van i Spanje-reizigers bij Oad-reizen koos de afgelopen zomer voor een het waann niet gerookt mag worden. Het bedrijf wil het rookverbodtordè jaar ook op andere pendelbusreizen laten gelden. Ook de Jong Intmig tours heeft initiatieven in die richting ontplooid. Els van Calker k on, de niet-rokersvereniging CAN is verheugd over de groeiende initiaal""' ven in het belang van de niet-rokers. „Kennelijk wordt er steeds nfj^' om rookvrije reizen gevraagd. Tot nu toe waren de mogelijkhe^ri-,(; altijd zeer beperkt. Dan werd er in het voorste deel van de bus stilt gerookt en achterin wel. Als je werkelijk allergisch voor roken benMen. dat natuurlijk geen oplossing". f< CcidócSouocmt1

Leidse Courant | 1990 | | pagina 36