^Oost-Europa open voor ontdekkingsreizigers Met z'n allen tegelijk 'individueel' op vakantie finale E ;OERIST MOET REKENING HOUDEN MET PRIMITIEVE FACILITEITEN Toerisme Armoedig Visumplicht Ccidóc Souaant' REIZEN IN DE JAREN NEGENTIG Naar wens Optimisme ei f gevels van de gebouwen aan de oude haven van Gdansk geven de Poolse stad een 'Amsterdams' aanzien. Budapest bij nacht, weerspiegeld in de Donau. matrae Muur is verdwenen. Het IJze- ;etc. Cfa Gordijn verroest. De slagbo- en tussen Oost en West hebben st van houtworm gekregen. Euro- i is, sinds de historische omwen- ling van 1989, opeens veel groter Worden. Het Oostblok heet nu 3n. it>st-Europa. westerse toerist voelt zich er al gauw a ontdekkingsreiziger. Het gebied kent g weinig platgetreden paden. Drem- Ivrees is niet meer nodig, want bin- nkomende toeristen worden aan de tns niet langer bejegend als potentiële lO »/onnen' De Oosteuropeanen mogen nu (O r°on met buitenlanders praten. Sta- ialistef' Securitisten en leden van andere ge- rmat3me diensten hebben nuttig werk ge- ink|Usf8en en hoeven niemand meer in de 3 reislrn te houden. •eizen rtsen waar no8 maar Pas geschiedenis i LankH geschreven liggen nu onder hand- "MTi'k Het Poolse Gdansk met zijn Le- IlN I A-werf, waar alles begon, maar ook it Amsterdams aandoende geveltjes. dubbelstad Buda en Pest, die in 1956 leemsH toneel was van de in bloed gesmoor- ishowt Hongaarse opstand, maar waar de Biden 4dige omwenteling vreedzaam verliep. i6/]pzig in de DDR, waar tien weken op maandag werd betoogd totdat de •339'jur instortte, maar ook de stad van de reisbujpZjger Messe en met een veel grotere al Rfrnahonale allure dan Oost-Berlijn, ,_!zjuptstadt der DDR' (zolang dat nog JSTprt). Het Wenceslasplein in de Tsjechoslo- waakse hoofdstad Praag, waar een half miljoen vastberaden mensen het regime op de knieën dwong - maar ook de 'Gouden Stad aan de Moldau', met prachtige paleizen en gebouwen. Het historische Sofia, de stad die'vol gens haar wapenspreuk 'groeit maar niet veroudert', hoofdstad van het land waar de omwenteling nog geen einde heeft ge maakt aan de achterstelling van de er al eeuwen aanwezige Turken. Het Roemeense Timisoara, waar de meeste slachtoffers viëlen in de recente revolutie, de in het land verdwenen dor pen, waar de bevolking nu woont in pri mitieve flats; het vrijwel voltooide mon strueuze paleis van Ceausescu in de hoofdstad Bukarest, waarvoor een histo rische oude wijk moest wijken. Maar het zijn ook gewone toeristenlan- den, met een ruime variëteit aan toeris tische attracties. De DDR bezit met Dresden, Potsdam en Weimar enkele historische steden van formaat. In Harz en Thüringen liggen romantische wou den en schilderachtige dorpjes. De Oost zeekust telt een aantal nog weinig beken de badplaatsen. Polen heeft een zeer gevarieerd land schap, met echte (door Hollanders aan gelegde) polders en met bergruggen als de Hoge Tatra en het Ertsgebergte. In de oude centra van de grotere steden waant men zich in de Middeleeuwen - maar het merendeel van de oude gebouwen dateert van na de oorlog; werd na de enorme verwoestingen zorgvuldig steen tje voor steentje herbouwd. Van Tsjechoslowakije is het westelijke deel het meest bekend, met behalve Praag fraaie steden als Plsen, de naamge ver van 'pils' (het Tsjechoslowaakse bier is uitzonderlijk lekker), en Karlovy Vary, waar uit de fonteinen bronwater komt. Het glooiende, fraai beboste plat teland en het oostelijke Slowakije zijn nog nauweljks door het westerse toeris me ontdekt. Hongarije daarentegen mag zich al jaren in een grote belangstelling verheugen. Het land biedt 'elk wat wils'; stedelijk schoon, landschappelijke rust, uitdagen de bergen en waterpret aan het Balaton- meer. In Bulgarije is de Zwarte-Zeekust ver maard. Een uniek bonnensysteem maakt een grote keuze uit restaurants toeganke lijk: het aan eten te besteden bedrag bij 'vol-' of 'halfpension' wordt uitgekeerd in een soort monopolygeld, waarmee men die echt kan betalen. Waar gedi neerd wordt, mag de toerist zelf bepalen. En in Roemenië zal een nieuw begin worden gemaakt met de ontwikkeling van het strandtoerisme, dat in de afgelo pen jaren door de schaarste aan voedsel, elektriciteit en vooral persoonlijke vrij heid een geduchte knauw heeft opgelo pen. Toch is een waarschuwing op zijn plaats. De Oosteuropese landen zijn, de een nog minder dan de ander, niet ingesteld op een plotselinge vloedgolf van Westeuro pees massatoerisme. Bureaucratie ver dwijnt niet van het ene moment op het andere. De toerist moet een gezonde portie geduld meenemen en er rekening mee houden dat hij van het kastje naar de muur kan worden gestuurd zonder tastbaar resultaat. In de tot nu toe gelei de economieën, waar de staat tal van maatregelen van bovenaf oplegde en ex tra inspanningen niet werden beloond, was 'service' een vaak onbekend begrip. Bovendien zijn de landen aanzienlijk minder welvarend dan Nederland; vaak zelfs armoedig. Pittoreske boerderijen hebben nog vaak lemen vloeren. Op het platteland sloffen paarden voor kraken de wagens, die als de avond valt vaak in het geheel geen verlichting voeren. Pech onderweg maakt al gauw een beroep op de ANWB noodzakelijk, want onderde len van westerse auto's zijn meestal niet voorradig en de moderne elektronica gaat veel monteurs de pet te boven. De hotelcapaciteit is vaak volstrekt on voldoende en aan de kwaliteit mag men geen hoge eisen stellen. Van de aangebo den spijzen op de menukaart is soms de helft niet verkrijgbaar. In de meeste lan den zal men struikelen over de zwart- geldwisselaars, die vaak uiterst lucratie ve koersen bieden. Maar wie dat geld uiteindelijk weer op wil maken zal mer ken dat de winkels slechts matig zijn be voorraad met goederen van een vaak dubieuze kwaliteit. Oost-Europa is ook voor de meeste reis operators een nog onontgonnen gebied. De kapitalistische handelsgeest zal er weliswaar alles aan doen om dit plotse linge 'gat in de markt' zo goed mogelijk met toeristen vol te stoppen, maar naar verwachting zullen ze vaak moeten im proviseren. Vernu Reizen in Amsterdam is als enige sinds jaar en dag op de Oost europese markt actief. Wie een verzorgde Oosteuropese reis boekt zal meestal geen omkijken hebben naar zaken als de visumplicht en even tueel per dag verplicht te besteden be dragen. Individuele» toeristen, die bij voorbeeld per auto reizen, zullen zelf de benodigde papierwinkel af moeten han delen. Voor de meeste landen in Oost-Europa hebben Nederlanders nog steeds een vi sum nodig (in Bulgarije geldt dat niet voor groepsreizen). In sommige landen moet verplicht een bepaald bedrag per persoon per dag worden besteed; in an dere is die verplichting weggevallen. De voorwaarden kunnen overigens per dag veranderen. De ANWB (tel. 070- 3147147) is op de hoogte van de laatste stand van zaken en stelt voor leden bro chures beschikbaar. In alle Oosteuropese landen is voor de reis een geldig paspoort nodig, dat nog geruime tijd geldig dient te blijven. De hieronder vermelde visumkosten gelden voor aanvraag bij de ambassade. Niet al tijd is een visum bij de grens verkrijg baar. Bij bemiddeling en door middel van toeslagen kunnen de bedragen hoger uitvallen. In sommige landen is benzine slechts verkrijgbaar met brandstolbon nen, die voor westerse valuta worden ge kocht. De gegevens hieronder gelden voor indi viduele reizigers. Onder 'per dag' wordt het bedrag aangegeven dat in het betref fende land per dag verplicht besteed moet worden in harde valuta. Visum Per dag Bulgarije 42,00 - DDR 17,50 DM 28,00 (8-14 jr DM 14) Hongarije 42,00 Polen 45,00 Tsj. Slowakije 27,50 DM 30 (tot 18 jr geen) Roemenië 35,00 - In verband met allerlei mogelijk bijko mende voorwaarden is het raadzaam bij de ANWB de folder 'reisdocumenten' over het gewenste land aan te vragen en er kort voor het begin van de reis te in formeren naar de laatste stand van za ken. ANDRÉ HORLINGS 'UTRECHT - Je kunt van de men- en in de toeristische industrie zeg- jen wat je wilt, maar inventief zijn ij wel. Als paddestoelen schieten e uit de grond, al die bureautjes lie zich richten op evenzovele va- jaties op het oude thema: reizen, is zo langzamerhand voor ieder een vakantie op maat. En als-ie ;h nog niet is, in de reiswinkel hele toeristische bedrijfstak blaakt het optimisme. Zolang bij veel be- maar niet naar de cijfers hoeft te gekeken. Want de marges in cze industrie zijn minimaal. Dat kan ok nauwelijks anders op een markt met oveel vragers en aanbieders. Vandaar an ook dat voortdurende zoeken naar Lieuwe mogelijkheden, let einde van de jaren tachtig had voor k reiswereld nog een aardige verrassing i petto: de opening van Oost-Europa 'je elders op deze pagina). Maar de am- voorities gaan verder dan de grenzen van etouihs continent. Gesprekken met tour- ch, Lherators en vertegenwoordigers van ier Hrkeersbureaus doen voor de jaren ne- ternafentig een beeld ontstaan van nóg meer Allefederlanders die steeds vaker (maar wel °PS4 kortere periodes) steeds verder op va lt: 09-lintip gaan. De grenzen worden net zo verlegd, totdat er geen landen en ZATERDAG 20 JANUARI 1990 PAGINA 35 stranden meer zijn die nog door de rei sindustrie kunnen worden ontgonnen (of zo men wil: bedorven). Voor het zover is zijn we aan het eind van deze eeuw beland; bij het begin van het ruimtetoe- risme. Dat scheelt, want dan is er voor lopig niemand meer die over 'grenzen' durft te spreken. De jaren tachtig werden gekenmerkt door de opkomst van 'individuele' va kanties. Een reactie op het massatoeris me zoals dat in de jaren zestig en zeven tig was ontstaan. Volgens Rob Admiraal van Arke-reizen zal die trend het ko mende decennium versterkt doorzetten. Maar ook al gebruikt hij ze zelf ook, hij merkt met gepaste ironie dat de begrip pen die de reiswereld hanteert lang niet altijd de vlag zijn die de lading moet dekken. „Wat is massatoerisme en wat is indivi dueel reizen? Mensen die bij ons een ap partement in Benidorm huren en hun vliegreis boeken, worden onder de mas satoeristen geschaard. Ook al hebben zij tijdens hun vakantie met geen enkele an dere Nederlander contact. Nederlanders die naar Mexico vliegen en daar met z'n allen in één bus rondrijden, maken opeens een een individuele vakantie". Veel belangrijker dan de discussie over het juiste 'label' vindt Admiraal de con clusie dat de toerist zijn vakantie steeds meer naar eigen wensen en voorkeuren kan samenstellen. „Dank zij de verande ringen in de luchtvaart kun je tegen woordig op de dag en het uur van je keuze vertrekken. Dank zij de automati sering is er een soort vakantiebouwpak ket ontstaan. Dat houdt de kosten bin nen de grenzen, zowel voor de reizigers als voor onszelf'. De toenemende concentratie van grote touroperators (Arke, Neckermann en Holland International in Duitse handen, Hotelplan in Zwitserse) ziet Admiraal niet ais een bezwaar, eerder als een voor deel. „Het aanbod en de diversiteit zijn nog nooit zo groot geweest. En dan heb ik het nog niet over al die kleine gespeci aliseerde bureautjes die je overal ziet verschijnen". Zijn er dan helemaal geen grenzen aan de toeristische groei? Ja, natuurlijk. Het optimisme is gebaseerd op de hoop dat de economie het de komende jaren niet zal laten afweten. Maar ook de reisin dustrie kan niet om de steeds dreigender milieuproblematiek heen. Rob Admiraal is lid van de milieucommissie van de vereniging van touroperators. Zijn stel ling is kort en krachtig: „Een goed en schoon milieu is een levensvoorwaarde voor het toerisme. Er is niemand die naar een plaats reizen organiseert van wege de prachtige vervuiling". Wat dat betreft kan het lot van de Itali aanse Adriatische kust als afschrikwek kend voorbeeld dienen: de vervuiling, en mede ten gevolge daarvan de stinken de algenplaag, heeft duizenden toeristen weggejaagd. De economische schade valt nauwelijks te becijferen. Admiraal: „Naar ojize mening zijn er drie verantwoordelijkheden: die van het land in kwestie, die van de touroperator en die van de gasten. Wij als touropera tors hebben de taak de gasten, onze klanten, op hun verantwoordelijkheden te wijzen. In de Alpen gaat het dan om de instandhouding van het landschap. Daar krijgen onze reisleiders speciale cursussen over. Maar je kunt het breder zien. Mensen die in Arabische landen op vakantie" willen, vertellen wij in onze gidsen uitvoerig over wat daar wel en niet is toegestaan. Daarnaast hebben wij natuurlijk contacten met de autoriteiten in de vakantielanden. Drukken ze op het hart dat ze hun aantrekkelijkheden moeten behouden. Want wie bijvoor beeld zijn natuurschoon opoffert aan nog meer nieuwe hotels, slacht de kip met de gouden eieren". Volgens Peter Michel, directeur van het Zwitsers Verkeersbureau in Nederland,, kan de aandacht voor het 'milieu' voor zijn land alleen maar positief uitpakken. „We mogen aannemen dat mensen steeds vaker en korter op vakantie gaan, waarbij steden, 'rust' en 'gezondheid' een belangrijkere rol spelen. Dat wordt een probleem voor plaatsen en gebieden die zich sterk op één publiek hebben ge richt. Bijvoorbeeld de zonzoekers. Voor ons pakt dat positief uit. De bergen zijn een en al rust en gezondheid". Ook Adri van Brede van het Spaans Verkeersbureau in Den Haag ziet de toe komst opgewekt tegemoet, ondanks het feit dat de belangstelling voor Spanje als vakantieland lijkt af te nemen. Spanje werd vorig jaar tot en met eind septem ber bezocht door ruim 44 miljoen va kantiegangers: ongeveer evenveel als het jaar ervoor. Daarmee bleef Spanje op nieuw beduidend achter bij de groei van het toerisme in andere Europese landen. De gehele Spaanse toeristenindustrie is er van hogerhand op gewezen dat de Spaanse gastvrijheid en service moet worden hersteld. Van Breda: „De kwali teit moet omhoog. Aan de kust hebben we genoeg accommodatie voor het, on danks alles, nog steeds formidabele mas satoerisme. Maar er zal daar een stuk minder worden gebouwd. Er is alleen overheidskrediet beschikbaar voor ver betering van het huidige bestand. Niet voor nieuwe hotels of appartementen". Bovendien constateert Van Breda een langzaam maar zeker groeiende belang stelling voor het 'vergeten" Spanje: de Atlantische kust en het fascinerende bin nenland. „Steeds meer Nederlanders we ten dat Rioja meer is dan een wijn". Voor de komende tien jaar rekent Van Breda erop dat Spanje de nu opgelopen Terwijl de winter het nog steeds laat afweten richt de reiswereld zich alweer op de komende zomer, burpp de volgende pagina's nemen k eook wij een voorschot op de maan- chrfien waarin de zon weer te zien zal - gijn. Want hoe somber het weer de Tatste weken ook is, de zon zal eer achter de wolken vandaan ko- 'zrijnen. En dan komt onweerstaan- ir de vraag opborrelen: waar n we in de grote vakantie naar- Een rij stinkende Trabantjes aan de grens. Het voorland van Spanje als de Westeuropese toeristen het laten afweten en de DDR als nieuwe bron moet worden aangeboord? FOTO: DP A achterstand kan inlopen. De liberalisatie van de luchtvaart, waardoor lijndiensten goedkoper worden, zullen vooral de kor tere bezoeken aan Spaanse stranden en steden aantrekkelijker maken. En als de Westeuropeanen Spanje echt niet meer zouden lusten, staat over enige tijd in Oost-Europa een nieuwe generatie toeristen klaar om naar de Spaanse kus ten af te reizen, zo verwacht Van Breda. „De Balearen hebben al tienduizend Oostduitsers uitgenodigd voor een gratis vakantie. Het Rode Kruis bepaalt wie daarvoor in aanmerking komt. En wie zegt dat ze niet op eigen gelegenheid naar Spanje komen?". Toch is het vooruitzicht van lange files stinkende Trabantjes voor de Spaanse grens natuurlijk niet datgene waarnaar de Spaanse toeristenindustrie in de eer ste plaats streeft. Voorlopig is het ideaal nu te werken aan de kwaliteit om straks, in het 'magische' jaar 1992, een flitsende start te maken. Van alle Europese lan den heeft Spanje dat jaar waarschijnlijk de beste ijzers in het vuur Madrid is culturele hoofdstad van Europa, in Bar celona worden de Olympische Spelen ge houden en Sevilla biedt onderdak aan de wereldtentoonstelling Expo '92. Al deze attracties kun je straks indivi dueel bezoeken. Maar als je bij Arke boekt en er met de KLM naartoe vliegt, val je ongewild toch onder het massatoe risme. JOS TIMMERS

Leidse Courant | 1990 | | pagina 35