lartin Snoeck wil einde fustraties bij Feyenoord 1 lircea Petescu ziet „gouden toekomst" in Oostblok foetballerlei Match fj)RT CeidócSouoant ZATERIJAG 20 JANUARI 1990 PAGINA 11 rot weer beste scheidsrechter Üll De Fransman Michel Vautrot is voor de tweede ach- *9%lgende keer uitgeroepen tot beste scheidsrechter in de (jj. .In een verkiezing onder sportjournalisten over vijf we- eadk bleef de 44-jarige arbiter uit Besancon de Italiaan (\mnolin duidelijk voor. Vautrot kwam tot 92 punten, zijn ursfrivaal tot 44. Jkoof blijft opvolger Krol 1/2|L£7V Fi van Hoof zal waarschijnlijk langer dan ge- schr h°nneurs waarnemen als trainer/coach van KV Me- j ei)pat Ruud Krol ontsloeg. Verwacht wordt dat Van Hoof 4. men afmaakt om daarna pas plaats te maken voor een iertyzitter Cordier aangetrokken toptrainer. jana— Pc' Michel Vautrot Eerherstel voor voetballers DDR OOST-BERLIJN Voor drie oud-spelers van Dynamo Dresden lijkt de koude oorlog die het Oostduitse regime tegen hen heeft gevoerd voorbij. Matthias Muller en Peter Kotte hebben de Oostduitse premier Modrow eind december in een brief rehabi- latie gevraagd. Ook Gert Weber heeft volgens het tweetal recht op eerherstel. De drie vroeger spelers van Dynamo Dresden werden in l!j81, na een Europa-Cupduel tegen FC Twente, gear resteerd. Ze werden ervan verdacht het land te willen ontvluch ten. De spelers werden voor zowel hun club als voor het natio nale team geschorst. Thom blijft Oostduitser GRAN GANARIA Andreas Thom mag dan wel als voetballer gevlucht zijn naar het westen, de ster van het Oostduitse voetbal denkt er niet aan van nationaliteit te veranderen. „Ik ben en blijf Oostduitser, wat er ook gebeurt," verklaarde de 22-jarige aanvaller die bij Bayer Leverkusen onderdak vond. Borussia Dortmund trekt Sovjet aan DORTMUND Het Westduitse Borussia Dortmund heeft Sov jet-verdediger Sergei Gorloekovitsj gecontracteerd. Gorloeko- vitsj verkreeg bekendheid omdat hij deel uitmaakte van het na tionale team van de Sovjetunie dat in 1988 een gouden medaille won op de Olympische Spelen in Seoel. Gorloekovitsj wordt de vierde Sovjet-speler in de Westduitse competitie. Robson roept drie nieuwelingen op LONDEN De Engelse bondscoach Bobby Robson heeft drie nieuwelingen opgenomen in de voorlopige selectie van dertig spelers waaruit de groep zal worden gekozen die gaat deelnemen aan de eindronde van de strijd om de wereldtitel. Opvallendste naam is die van Paul Lake, een 21-jarige middenvelder van Manchster City. De andere twee spelen beiden voor Everton: verdediger Ian Snodin en aanvaller Mike Newell. 3 i cioiJjK Op het mo- 1211® dat we Martin (i| spreken is nog si®ikend dat de eerste j'aio'Jjd van Feyenoord urg (onofficiële) verant- *:7jlijkheid van het iskoi bestuur, tegen Jjfgjjk verloren gaat. 21-1 dat we vanavond tot issing in staat zijn, de bekerronde halen, ;n Emmen uitkomen den nog wel de beker zegt de vanaf van- icieel in functie zijnde Is/algemeen directeur (^noord. 's Avonds spat 2 7-jillusie als een zeepbel lij het bezoeken van ans)e wedstrijd van Feye- n tweeëneenhalf jaar ftin Snoeck ziji\ ploeg •ij tenonder gaan. Weg toekomstbeeld, terug 2, degradatieplaats. Tpp de wonde is het re- 3#presteren van Feye- r:nno 1990. Maar werd liet eerder in de Kuip 'gewonnen van PSV en k later kansloos verlo- jVolendam? Maar hoop |n en van dat geestes- inds kort weer een jrraad aanwezig in n-zuid. Ook bij Mar- k. 'dig pn Hilversumse radio- flotterdamse televisie door is Martin J vanuit woonplaats |bven even naar Rijs jeden voor dit inter- ftt typeert de nieuwe 1 directeur van Feye- e over een onbegrens- |ie blijkt te beschik- wel nog niet officieel en in het besef dat het korte tijdsbe- 'erstreek tussen eer- t (rond de Kerst) en &an het contract (deze tog weinig concreets |iien vertellen stemde i in met het verzoek "1 gesprek. Een her- kennismaking (ant Martin Snoeck is terij nieuwe gezichten •(noord een bekende, palier bij Xerxes/ igVCS-bestuurder, sec tiebestuurslid betaald voetbal, lid arbitragecommissie KNVB en voorzitter stichting Ar beidszaken staan aan de debet zijde van zijn levensbalans. De creditzijde is betrekkelijk blanco, hetgeen iets zegt over de kwaliteiten van Snoeck en de manier waarop hij zich ja renlang door de voetballerij heeft bewogen. Activiteiten, die zo veelzijdig waren dat hij zo niet de meest aangewezen dan toch zeker een zeer voor de hand liggende kandidaat was voor de zwaarste post bij Feyenoord. Geld, beleid, p.r., onderlinge communicatie, het zijn slechts een paar grepen in de portefeuille van de oud voetballer, die in 1971 zijn car rière moest beëindigen wegens heupslijtage. „Het kwam onverwacht, die belangstelling van Feye noord", zegt de op kalme toon en met zachte stem sprekende 47-jarige doctorandus bedrijfs economie. „Maar ik was toch niet echt verrast. Als ik keek naar de achtergrond van de man die men zocht, de be drijfservaring die hij ook moest hebben en de taak die hij moest gaan vervullen, dan was het niet zo vreemd dat men bij mij terecht kwam". Zonder poeha Zo op papier lijkt dat een niet van gezwollenheid gespeende opmerking, maar Snoeck heeft het zonder poeha uitgespro ken. Wat dat betreft mist hij de opgeblazen eigendunk,'die menig aspirant-bestuurder in de voetballerij nog wel eens wil tentoonspreiden. Snoeck kan gewoon een aantal bewij zen overleggen van zijn capa citeiten, die hij recentelijk vooral in dienst stelde van cliënten van zijn eigen (een mans) bedrijfskundig advies bureau. Dat startte hij in sep tember 1988, nadat hij voor die tijd directeursposten had be kleed bij een groot havenbe drijf in Rotterdam en een au- tofabriek in Eindhoven. De volgens Maasstedelingen be kende „Rotterdamse drang" om het ook. als zelfstandige te willen maken, deed hem an derhalf jaar geleden kiezen voor een solo-avontuur. Dat nam hem tot eind 1989 volle dig in beslag, maar na de be ëindiging van een grote op dracht kreeg Snoeck de han den vrij voor andere dingen. De dóór adviseur Ger Lagen dijk gelegde link met Feye noord kwam dan eigenlijk ook als geroepen. „Lagendijk zocht contact met me op verzoek van hoofdspon sor HCS", vertelt Martin Snoeck. „Met medeweten van Van der Reijden. Ik heb toen een eerste gesprek gehad in een zo plezierige sfeer dat het al vrij snel vaststond dat ik in wat voor functie dan ook iets voor Feyenoord zou gaan doen. Daar is uiteindelijk de post van secretaris/algemeen directeur uit voortgevloeid. De aanstelling is op mijn verzoek voor achttien maanden ge schied, zoals ook voor alle an dere betrokkenen geldt. Dan kan in die periode een tussen balans worden opgemaakt om te zien hoe het werkt en hoe iedereen bevalt". Gecompliceerd Maar dat gebeurt dan toch in dezelfde, ooit zo gekritiseerde want te gecompliceerde struc tuur? „Dat is niet zo", zegt Snoeck. „Weliswaar is er nu nog steeds sprake van dezelfde colleges, maar die zijn kleiner en bovendien, en dat is in feite veel belangrijker, zijn er heel duidelijke afspraken gemaakt over afbakening van terrei nen. Iedereen weet waar de taak begint en waar die op houdt. Dat was nodig en is nuttig. Er heeft geen rolver menging meer plaats. En juist dat was één van de grootste problemen van het Feyenoord van de voorbije periode". Martin Snoeck geeft toe dat men in de Kuip verder moet, de structuur nog verder moet vereenvoudigen. „Dat is een belangrijk deel van mijn taak", stelt hij rustig. „Hoe? Daar moet ik me uiteraard nog wat nader in verdiepen. De verdere voortgang zal ook voor een groot deel afhangen van de vraag hoe het gaat klikken tussen de diverse be trokkenen". In de aanstelling van zijn mede-bestuursleden Lundq- vist, aanvankelijk Leeser en daarna De Jong in het dage lijks bestuur heeft Snoeck geen stem gehad. „Dat was de opdracht van de commissie- Van der Reijden. Mijn taak zal zijn het onderhouden van de contacten met de bond, het uitdragen van de club naar buiten, het op orde brengen van de financiële huishouding en het „richten van alle neu zen in dezelfde richting". De twee andere bestuursleden zullen ietwat op afstand opere ren. Mijn eerste klus is een plan op te stellen voor de tweede helft van het seizoen, in financieel en organisato risch opzicht. Een omvangrij ke klus? Ach, ik ben bedrijfs econoom. Dat moet dus luk ken". In eerste instantie wil Martin Snoeck de onderlinge commu nicatie bij Feyenoord gaan verbeteren. „Het herstellen van de relaties is belangrijk en moet zo snel mogelijk gebeu ren. Er ligt daar een groot pro bleem, er zijn de afgelopen ja ren en vooral maanden be hoorlijk wat frustraties ont staan. Door frustraties is te veel kapitaal verspeeld. Ik denk dat ik twee a drie maan den nodig zal hebben om met alle mogelijke betrokkenen te praten een goed beeld te krij gen over de ontstane proble men en de eventuele c gen daarvoor". Hans Kraay Anders dan zijn weggestuurde voorganger Hans Kraay is Martin Snoeck beslist van plan zich met het technische beleid niet direct te bemoeien. „Pas als er beleidsmatige of finan ciële zaken aan de orde ko men, bij transfers en dergelij ke, kom ik normaal gesproken in actie", zegt hij. „Ik wil na tuurlijk wel goed op de hoogte zijn van technische plannen, zowel op de korte als de wat langere termijn. Dat hoort bij mijn verantwoordelijkheid. Voordeel van de nieuwe, con stellatie is dat de lijnen kort en duidelijk zijn". „Ik ben de enige die naar bui ten over Feyenoord bericht. Er is in het verleden te veel gelekt, omdat er te veel be langhebbenden waren. Het moet ook niet zo zijn dat jour nalisten zo maar in en uit kun nen lopen en een hele dag op je bureau kunnen rondhangen. Daar zal ik streng voor waken. De informatie over de club moet vanaf nu eenduidig zijn. Dat zal bepaalde journalisten Martin Snoeck wil dat vanaf heden bij Feyenoord alle neuzen in dezelfde richting wijzen. FOTO: CEES VERKERK best tegenvallen. Er zullen geen vriendjes meer zijn, die naar buiten kunnen komen met hun welgevallige zaken". Martin Snoeck kijkt met ge noegen uit naar de samenwer king met de door Van der Reijden naar voren geschoven adviseur en UEFA-makelaar Ger Lagendijk. „Ik ken hem al heel lang", vertelt Snoeck. „In de VVCS hebben we sa mengewerkt. Daarna zij we beiden een andere richting op gegaan. Ik vind het leuk om in deze verschillende rollen weer met elkaar samen te werken. Een voordeel van Lagendijk is dat hij de voetbalwereld kent als zijn broekzak. Problemen voorzie ik ook hierbij niet. Onze terreinen zijn duidelijk afgebakend. Ook ondanks onze verschillende karakters en naturen zullen we best een basis vinden om samen te ope reren. Zo lang je gebruik maakt van ieders talent en er goede afspraken zijp gemaakt, kan er nauwelijks wat mis gaan. Misschien is Lagendijk de laatste tijd wat te veel op de voorgrond getreden. Maar hij kwam in een moeilijke perio de, dat verklaart veel. Vanaf nu zijn de taken goed ver deeld" Part-time Martin Snoeck kan met recht vertrouwen hebben in zijn or ganisatorische en bedrijfskun dige ideeën en kwaliteiten. Op zijn naam staan (mede) de op richting van het contractspe- lersfonds, de stichting Ar beidszaken, medezeggen- schapsrecht van voetballers en de Fifpro, de internationale spelersorganisatie. Zijn taak bij Feyenoord heeft hij vooraf ge schat op circa drie dagen werk in de week. Een part-timer als directeur derhalve. „Mijn werkweek pleegt niet op de houden bij veertig uur", re pliceert hij verbaasde opmer kingen over dat deeltijd-idee „Ik heb me alleen vooraf moeten baseren op een bepaal de hoeveelheid tijd, die ik in Feyenoord ga of moet steken. Dat schatte ik op drie dagen. Maar dat zal zeker in het be gin veel meer zijn: Maar daar na moet de organisatie er staan. Ach, werkweken van zestig a tachtig uur waren al niet ongebruikelijk Ik heb graag veel druk op de ketel. Ik haal graag alles uit de kast, maar raak niet gauw gefrus treerd als het de eerste keer niet lukt. Een carrièreplanner? Ik ga altijd planmatig te werk. Maar aan het directeurschap bij Feyenoord heb ik tot voor kort toch niet gedacht. En de honorering? Ook daarover zijn •goede afspraken gemaakt. Ik word betaald op basis van m'n inzet. Het is een leuke en zwa re job en daar zit een goede prijs aan". Heeft Martin Snoeck nog een boodschap tot besluit? „Ja", zegt hij zonder lang na te den ken. „Ik wil voor de volledig heid nog even zeggen dat ik met de zaak-Griga niets te ma ken heb gehad als voorzitter van „Arbeidszaken". „Daar hebben anderen in het college over beslist. Wel in gunstige zin gelukkig". FRANK WERKMAN X)RECHT Mir- ^fetescu, 47 jaar ^pat tijdens de afge- pi. lerstdagen „te jan- bcl- ior de beeldbuis in .70 inte woonhuis in 70 |echt. Bij het zien 70 e gewelddadige uit zijn geboorte- 1,44 lemenië en uit zijn i,04 estreek Arad, i,64 tón vrouw hem 126puwtjes" vasthou- 30 december ver- 86 voetbaltrainer (die 1.46 &n ex-trainer ge- >,08 wil worden) dan j 68 Br het geteisterde [Vooral vanwege 1,29 imilie", motiveert '.90 die om dezelfde 5,5i jpoit geciteerd wil- Sen over de wan- -len in het land ~~~jgeëxcuteerde dic- jan Petescu, eergiste- i vertrokken voor een iruiséezoek sinds de om- toep^, had óók een zake- De voormalig werk man FC Dordrecht, £tar, Sparta, DS '79, 's _|ndse SV en Go igles (en huidige ad- an VV Bolnes) be- merendeel van zijn ars aan zijn op het gerichte sportmarke- u IMAM (Internatio- leting Advertising ent). Met het boven- feje van zijn over- ênmerkend, geopend 1 stropdas, bereidt hij zich vpor op „een gouden toe komst". „De landbouw, het toerisme en de sport kunnen, als het goed wordt aangepakt, in Roemenië goede tijden tege moet gaan", voorspelt de in Ti- misoara afgestudeerde che misch ingenieur annex tien voudig voetbalinternational annex legerkapitein. Marcheren Als voetballer bij de plaatselij ke textielfabrieksclub UT Arad hielp Mircea Petescu lang geleden mee aan de uit schakeling van Feyenoord in het Europa Cuptoernooi. Via studentenvereniging Politech- nika Timisoara belandde hij bij legerclub Steaua Bukarest, waar hij gedurende acht jaar was overgeleverd aan de nuk ken van zoon Valentin Ceau- sescu. „Het was toen nog niet zo erg als de laatste jaren. Toen was de competitie nog niet volledig verkracht", oor deelt Petescu. „Ik heb het al thans niet als zó erg ervaren'. We verloren niet zo vaak, maar als dat wel zo was, volg de er straf. Dan moesten we in militaire uniformen op het matje komen. Maar het groot ste deel van onze kleding had den we meestal al verkocht aan de zigeuners. Zelf heb ik alleen drie weken leren mar cheren. Toen ik bij Steaua kwam dachten ze kennelijk dat ik de officierseed al had afgelegd. Ik werd uiteindelijk zelfs kapitein, maar die eed had ik nooit afgelegd. Dat heb ik ze natuurlijk nooit verteld", schatert de ex-Roemeen, die zijn actieve carrière moest af sluiten waar hij begonnen was, bij UT Arad. Mircea Petescu, met het bovenste knoopje van zijn overhemd, kenmerkend, geopend onder zijn stropdas. FOTO: CEES VERKERK dere weg ingeslagen. „Vanaf 1985 houd ik me bezig met sportmarketing", vertelt de voormalig Roemeen, die in 1982, als Nederlander, voor het eerst terugkeerde naar zijn grauwe geboortegrond. Gevolgd „De eerste keren voelde ik na drukkelijk dat ik overal werd gevolgd. Maar op aanvraag van de Roemeense voetbal bond heb ik geholpen met bij- „Ze wilden me daar ook trai ner maken, maar toen ben ik naar het westen gegaan. Noem het maar een halve vlucht", zegt Petescu over zijn vertrek in 1973. „Ik bleef samen met mijn vrouw achter na een va kantie. Vantevoren had ik uit gezocht dat daar het minste ri sico aan vastzat. Alleen ons dochtertje hebben we tijdelijk moeten achterlaten. Haar heb ben ze acht maanden later la ten gaan". In Zeist slaagde Petescu cum laude voor de Nederlandse trainerscursussen (waarschijn lijk de reden dat de Roemeen se ambassadeur in Nederland de overkomst van zijn doch tertje bewerkstelligde), waarna een loopbaan met vallen én opstaan volgde. Of hij nam ontslag, of hij kréég het", zo leert een oppervlakkige be schouwing van zijn loopbaan. „Omdat ik principes heb", luidt zijn ver.klaring, Inmid dels is de tot Nederlander ge naturaliseerde Petescu een an- voorbeeld het organiseren van toernooien. Langzamerhand ben ik steeds dieper ingegaan op hun verzoek om te helpen met contacten in het buiten land, ook voor de nationale ploeg". Vijf jaar geleden begon Petescu zich te bemoeien met het plaatsen van reclamebor den en het verwerven van tv- rechten van Roemeense .en Hongaarse voetbalwedstrijden In nauwe samenwerking met het Nederlandse bureau Inter Football en ex-medewerker Roy van der Hart (zoon van Cor) werkte de verwesterde Petescu naar een soort mono polie-positie in de Roemeense sportwereld. „Binnen het kader van het Ceausescu-gedoe heb ik ook geprobeerd wat te doen aan het herstructureren van het Roemeense profvoetbal. Dat was een kwestie van slalom men en sjoemelen. Na de om wenteling, en denk erom: dat is nog nauwelijks twintig da gen geleden, is de samenwer king aanzien closer geworden. Ze hebben ons bureau ge vraagd te helpen bij het tot stand brengen van een vol wassen professionele competi tie. En men wil geen halve maatregelen, maar een goede aanpak, meteen vanaf het be»- gin", aldus Petescu, die voor die opdracht nog een maandje de tijd heeft. „Op 26 februari begint de competitie al", ver zucht hij. Turnen In Brussel zit het zenuwcen trum van waaruit Petescu sa men met de Belgische ex-doel man Francois Lauwrijsen het Oostblok bestookt. „In princi pe houden we ons alleen bezig met de commerciële activitei ten rond het voetballen. Maar tot mijn stomme verbazing zijn we, na de omwenteling, door het ministerie van sport ook benaderd om de turnstersploeg onder onze hoede te nemen". Waarmee de rol van de Neder lander Ron Mulder kennelijk is uitgespeeld. „Dat ging ken nelijk niet naar tevredenheid", zegt Petescu. Maar voordat hij zich gaat ont fermen over de kleine Roe meense spring-in-het-veldjes, concentreert hij zich op „zijn" voetbalsport. Daar ligt een waslijst aan werkzaamheden voor hem. „Ik sluit niet uit dat ik Westeuropese shirtsponsors ga aanbrengen bij Roemeense clubs. Verder behartig ik de commerciële zaken rond het Roemeense elftal bij het WK en misschien dat ik ook een rol kan spelen bij transfers van Roemeense spelers. Maar tot nu toe hebben zich bij mij nog geen Nederlandse clubs gemeld. Als dat zo zou zijn gaan we eerst na of de club ge schikt is voor de ontwikkeling van die speler Met mijn erva ringen als trainer zal ik een prognose-rapport maken en al leen als de voetballer erop vooruit kan gaan, zullen we aan een overgang werken. Nee, ik ben er niet bang voor dat de Roemeense competitie wordt uitgehold. Natuurlijk is een aantal spelers zeer gewild. Maar het kan ook andersom gaan werken. Met een vrije voetbalmarkt zal het waar schijnlijk niet lang duren voordat de eerste buitenlander in Roemenië speelt". ROB LANGEVELD door Frank Werkman Sport op televisie is doorgaans een relatief goedkope vorm van amusement. Euro Sport staat er bol van en biedt tal van uitgekakte commentatoren nog een prettige schnabbel. Herman Kuiphof en Frans Henrichs vullen zo hun pensioentje er in niet geringe mate mee aan. We hebben nu dus Veronique, de commerciële en dagelijkse tegenhanger van de Gooise bijna- naamgenoot. Natuurlijk stopt deze kunstmatige RTL- dochter naast soft sex de nodige sport in zijn kanaal. Want sport is populair, kost weinig en er is genoeg van. Je kunt als je 24 uur per dag in de lucht bent bovendien elke aflevering nog een keer herhalen, dus dat tikt dubbel aan. Het sportprogramma van Veronique heet Match en dat zullen we weten ook. Afgelopen weekeinde presenteerden de horizontalen van de buis hun nieuwe topduo, je hoort bijna het geschetter van de trompetten en het dreunen van de pauken, Frits Barend en Henk van Dorp. Ik heb een grenzeloze hekel aan dit duo. dat eigenlijk bestaat uit anderhalve man en een ongeschoren paardekop. Deze quasi- vernieuwers van het televisionele sportbestel hebben eindelijk hun draai gevonden, want bij Veronique is alles best en veel goed. Bij de VARA werden ze in het schijnsel van FC Avondrood weggeschopt, bij Sport Studio waren ze door hun harkerige hufterigheid ook niet langer te pruimen. Tussendoor raapten ze links en rechts wat journalistieke krenten op, maar nu voelen ze zich echt op hun plaats. Hun debuut was weer adembenemend. Zoals bekend is het fenomeen interview bedoeld om degene die je ondervraagt antwoorden te laten geven op vragen, die anderen niet kunnen stellen. Dat uitgangspunt leidt op de huidige buis al tot een ongekende partij ethervervuiling, omdat iedere omhoog gevallen Willem Bol tegenwoordig een eigen praatprogramma krijgt. Om vervolgens een verzameling open deuren in te trappen, waar de firma Bruynzeel niet tegen op kan timmeren. Barend en Van Dorp doen het anders. In hun ongebreidelde zucht naar zelfpromoting hebben ze een geheel nieuwe vorm bedacht. Zij stellen vragen en de geïnterviewde mag slechts met ,ja" en „nee" antwoorden. Dat levert met Van Dorp en Barend als ondervraagden het volgende beeld op. Vraag: Jullie maken televisieprogramma's om je eigen ego te strelen? Barend: Ja. Vraag: Het maakt jullie niet uit waar het over gaat. als de aandacht maar op jullie is gericht Van Dorp: Eh, ja. Vraag: Het liefst shockeren jullie degene, met wie jullie praten Barend: Ja. Vraag: Het gaat jullie om het effect, dat jullie sorteren, niet om de inhoud van het gesprek? Van Dorp: Eh, eh, ja. Vraag: Daardoor maken jullie een tamelijk irritante indruk? Barend: Nee. Vraag: Kun jij ook wat anders dan stupide vragen stellen? Van Dorp: Eh, eh. eh ja. Vraag: Bijvoorbeeld over de rol van de sportpers? Van Dorp: Eh, weeteh. ja. Vraag: Voegen jullie daar iets aan toe? Barend: Ja. Vraag: Allebei? Van Dorp: Eh, ja natuurlijk. Vraag: Maar Barend bedenkt alle vragen? Barend: Ja. Vraag: En Van Dorp mag af en toe een stompzinnige interruptie plaatsen? Van Dorp: Hoe kom je er bij! Ik bedoel maar.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11