DIOK sportploeg 1989 'finale >1 „Op de middenafstanden moet ik het gaan maken" LSF ziet toekomst zorgelijk tegemoet M ZATERDAG 13 JANUARI 1990 PAGINA 39 LEIDEN - DIOK is tijdens de nieuwjaarsreceptie van de Leidse Sport Federatie (LSF), gisteravond in het clubgebouw van de voetbal vereniging DOCOS, uitgeroepen tot sportploeg van 1989. Uit han den van burgemeester C. Goekoop ontving de rugbyclub een geldbe drag van 1500 gulden en de bijbe horende Zilveren Sleutels. Daar- mee kwam deze prijs voor de twee de maal bij DIOK terecht. Eerder al, in 1981, liet deze Leidse vereni- ging alle concurrentie achter zich. Het behalen van de landstitel met een ongeslagen status maakte Leiden tot dè I sportstad in deze tak van sport, waarin Leiden trouwens ook internationale faam heeft. Negen spelers van het eerste team werden geselecteerd voor het natio nale team, dat zich onlangs plaatste voor het WK-k\Valificatietoernooi, zo oordepl- I de de uit Joop Riethoven, Lodewijk Kal- lenberg en Ad van Kaam bestaande jury. Een jury die zich voor het eerst - na de S nodige discussie - aan een reglement jH heeft te houden. Daann staat onder M meer dat de Sleutels in het vervolg al- W leen toegekend worden aan een Leidse sportvrouw, -man, ot -ploeg. Daarnaast zijn er nog vijf (of indien de eerste prijs naar een Leidse vertegenwoordiger gaat, zes) prijzen, waar ook vertegenwoordi gers uit randgemeenten voor in aanmer king komen en maximaal zes aanmoedi gingsprijzen. Een aantal dat gisteren met negen toekennigen overigens al schrome lijk werd overschreden. Ook de samen stelling van de jury is nu geregeld. Werd in het verleden een systeem van coöpta tie gehanteerd, nu is er sprake van kwa liteitszetels, waarbij Leidato, sportpers en LSF ieder één lid benoemen. Opmerkelijk van de jury was, dat zij in het na-Olympische jaar met weinig echt opvallende prestaties drie verenigingen een hoofdprijs toekende. Naast DIOK was dat Die Leythe. Vertegenwoordigers van de roeivereniging bestegen als twee de het platform. Mede door de inspan ningen van Die Leythe-roeiers werd goud tijdens de Rottsee-regatta veroverd en nog veel belangrijker goud voor de vier en zilver voor de dubbeltwee tijdens het WK-roeien in Bied. Uitblinkers Ro nald Florijn en Rutger Arisz werden met name genoemd. De prestaties bleken voldoende voor een geldprijs van 1000 gulden. De derde prijs ging naar de Noordwij- kerhoutse tennisster Heieen van der Berg. Het feit dat zij met haar club Po- peye kampioen in de hoofdklasse werd, de halve finales van twee Challanger- toernooien en het Nederlands kampi oenschap bereikte, deed de jury beslui ten haar 700 gulden toe te kennen. Wielrenner Frank van Veenendaal maakte in 1989 met zeventien overwin ningen definitief zijn doorbraak. Het lid van de nationale selectie zegevierde in de Omloop van de Mijnstreek, diverse klassiekers en won een etappe in de Vre- deskoers. Het leverde hem de. vierde stek op met een bijpassend geldbedrag van 500 gulden. Het zaalvoetbalteam van Bax werd het derde team dat als vijfde in de rij naar voren kon komen. Driehonderd gulden was de beloning voor het behalen van drie hoofdprijzen, te weten: de Neder landse beker en titel en het Benelux- kampioenschap. De jury reikte ook een coachprijs, waar over niets in de reglementen staat, uit aan Jan Klerks. Hij met 400 gulden be loond, omdat Klerks de concurrentie met het Oostblok aandurfde en roeiers tot wereldprestaties aanzette. Voorts gingen de aanmoediginsprijzen naar: de juniorenploeg van De Algeme ne, Fleur Bakker, Marcel Didden, Aad Grimbergen, Jan Hoogeveen, Ellen Sil- verentand, Etiénne Vergeer, Antoine van Weerde en Op Eigen Wieken. De vierde plaats bij de verkiezing dankt de Sassenheimse wielrenner Frank van Vee nendaal met name aan zijn etappewinst in de Vredeskoers. FOTO: HENK SNATERSE SPRINTKERNPLOEGLID ARNOLD VAN DER POEL: WEilslecht. van der Poel: „Dat ik tweede werd bij de afstandskampioenschappen was niet De tijd viel me wel flink tegen". FOTO: HENK SNATERSE ROELOFARENDSVEEN - Ar nold van der Poel (21) uit Roelof- arendsveen is schaatser van beroep. Althans, hij vult zijn dagen met schaatswedstrijden en de voorberei ding daarop. Sinds dit seizoen maakt hij deel uit van de sprint kernploeg van Eppie Bleeker en Wobke van der Veght. Bij de vori ge week gehouden afstandskampi oenschappen in Heerenveen werd Van der Poel, achter Arie Loef, tweede op de duizend meter. On danks het zilver is de inwoner van Roelofarendsveen niet tevreden over die prestatie. „De klassering is niet slecht natuurlijk, maar de tijd, 1.17,32, viel flink tegen. Ik had ge dacht dat de winnende tijd mini maal 1.16 blank zou zijn en dat ik zelf ook in de 1.16 zou rijden". Volgens Van der Poel moet de oorzaak van de matige tijden in de Thialf-hal ge zocht worden bij de gebrekkige kwaliteit van het ijs. ,,'s Morgens waren er nog re creanten op de baan geweest en er wordt dan weliswaar gedweild daarna, maar de bovenlaag was toch niet optimaal. De ij zers sneden diep in en daardoor gleed het allemaal wat minder. Jammer, want normaal gesproken is Thialf natuurlijk een snelle baan. Jongens die onlangs in Inzeil op de vijftienhonderd meter 1.57 reden, kwamen nu niet verder dan 1.58. En dat terwijl Heerenveen eigenlijk een snellere baan is". Op de vijfhonderd meter liet Van der Poel de klokken stilstaan na 39,24 se conden. Met die tijd werd de schaatser uit Roelofarendsveen uiteindelijk twaalf de. Voor een lid van de sprintkernploeg is dit op het eerste gezicht een teleurstel lende prestatie, maar dat zit volgens de betrokkene zelf toch anders. ,,Die 39,24 was voor mij een persoonlijk record. Met éénhonderdste weliswaar, maar het was er wel één. Om eerlijk te zijn ligt die vijfhonderd meter me niet zo. De dui zend en vijftienhonderd meter zijn mijn favoriete afstanden. Daar moet ik het in de toekomst op gaan maken". Baanrecord Ondanks zijn matige prestaties op de kortste schaatsafstand vindt Arnold van der Poel wel dat hij eerder in de kern ploeg voor de sprinters dan bij de all- rounders thuishoort. „Bij de allrounders ligt teveel het accent op het duurwerk en dat is helemaal niets voor mij. Tot dne kilometer gaat het uitstekend, daarna stort ik in en verlies per ronde veel tijd. Wat mijn persoonlijke records op de vijf en tien kilometer zijn? Dat mag geen naam hebben, 7.19 en 15.33 om precies te zijn". Op de drie kilometer heeft Van der Poel wel een alleszins redelijke tijd achter zijn naam staan. Zijn 4.11,12 op deze incourante afstand is tevens het baanrecord van de Haagse baan De Uit hof. Een echte sprinter is Van der Poel dus niet. Hij noemt zichzelf een middenafs- tandsrijder. „Net als Bouchier, Zhele- zovski en Hoffman. Dat zijn, of waren, ook goede vijftienhonderdmeterschaat- sers. Zij zijn hetzelfde type rijder als ik. Het feit dat Van der Poel zowel de kort ste als de langste afstanden niet tot zijn specialiteit mag rekenen, houdt in dat hij bij een Europees of wereldkampioen schap nooit om de eerste plaatsen in het eindklassement zal kunnen meestrijden. Wie een dergelijke titelstrijd op zijn naam wil schrijven, kan zich immers geen middelmatige of slechte prestatie op één van te rijden afstanden veroorlo ven. De boomlange Zuidhollander beseft dat zelf terdege. „Mijn doel is bij een EK of een WK spnnt bij de bovensten, zeg maar de eerste tien, mee te draaien. De Olympische Spelen is een ander verhaal, want daar vallen natuurlijk wel per af stand medailles te verdienen. Dat wordt dan ook mijn voornaamste doel. En of dat '92 wordt of'94, dat weet ik niet". Een voorspelling over wat de toekomst Van der Poel brengen zal, doet de be scheiden schaatser niet. „We zien het wel", en „Ik hoop dat ik ver kom"; dat zijn de niet bepaald schokkende uitspra ken die hij erover wil doen. Zelfs over het feit of hij volgend jaar nog wel deel zal uitmaken van de kernploeg is hij niet zeker. „Ik had al niet verwacht dat ze me zouden vragen. Ik werd zesde op de NK sprint vorig jaar en heb daar de uit nodiging aan te danken, denk ik. Of ik er bij blijf, hangt natuurlijk ook af van mijn prestaties op de Nederlandse kam pioenschappen sprint van dit jaar, die 27 en 28 januari worden géhouden", aldus de schaatser van IJsvereniging Alkema de, die zo'n twaalf jaar geleden voor het eerst de smalle ijzers onder de schoenen bond. Het leventje als kernploeglid bevalt Van der Poel uitstekend. „Natuurlijk heb ik ook wel eens geen zin om te trainen, maar het feit dat je met een groep aan de slag gaat, trekt je daar vaak al snel doorheen. En het is wel gezellig hoor. Met mijn collega's kan ik goed opschie ten en het feit dat ook de twee vrouwe lijke sprinters van Nederland, Christine Aaftink en Anita Loorbach, met ons meetrainen, verhoogt de sfeer. Het rei zen vind ik ook wel leuk. Ja, het bevalt me wel. Rijk word je er niet van, maar dat weet je vantevoren als je gaat schaat sen. Nu krijg ik een onkostenvergoeding, een bescheiden bijdrage van de NSF en wat sponsorgeld. Een vetpot is dat niet, want als ik niet bij mijn ouders thuis zou wonen, zou ik het financieel niet kunnen redden. Vader houdt me aan het eten". Arnold van def Poel is trouwens een telg uit een echte schaatsfamilie. Vader schaatste vroeger veel, moeder verzorgt trainingen voor de kleintjes bij de ijsclub en de twee dochters des huizes beoefe nen de sport, net als hun broer, op top niveau. Anja (22) is shorttracker en wordt gerekend tot de beste zes van Ne derland. Wendy (18) maakt deel uit van Jong Oranje. PAUL DE VLIEGER LEIDEN - De Leidse Sport Fede ratie ziet het nieuwe decennium met zorgen tegemoet. Dat mag worden opgemaakt uit de toe spraak die voorzitter Phil Verstraa- ten gisteren hield tijdens de nieuw jaarsreceptie van de LSF in het clubgebouw van DOCOS. „De gro te zorg die wij thans hebben, is ei genlijk hoe het verworvene in stand te houden. Het niveau van herinvesteringen en onderhoud van de faciliteiten is in Leiden bij lan delijke vergelijkingen bijzonder laag", meldde de LSF-voorzitter. „Maar gezien de huidige politiek zullen we ernstig rekening moeten houden met een opeenstapeling van achterstallig on derhoud in de toekomst, dat zal leiden tot verwaarlozing van de sportaccom modaties". De komende gemeenteraadsverkiezingen zullen de ontwikkelingen niet ten goede keren, meent Verstraaten. „Het spijt ons ten zeerste te moeten vaststellen dat de sport bij de vertegenwoordigers in de ge meenteraad en hun respectievelijke par tijen een zeer lage prioriteit heeft gekre gen. En dat is nog zeer zacht uitge drukt". Verstraaten vreest zelfs dat de belangen van de sport in de toekomst nog minder gediend zullen worden dan nu al het ge val is. In dat verband noemde hij de portefeuille van wethouder Tesselaar, Nu immers nog behartigt Tesselaar, die zich niet herkiesbaar heeft gesteld, raast de volkshuisvesting, de sport. Verstraa ten: „Een combinatie die op persoonlij ke titel is ontstaan. Het zal niemand ver wonderen, wanneer de sport in de toe komst bij welzijn wordt ondergebracht". Iets waar de sport, in de ogen van Ver straaten. niet op zit te wachten. „Zonder een kritische noot ten opzichte van bij voorbeeld het buurthuiswezen te laten horen, hebben wij totaal geen behoefte aan een vorm van concurrentie of com- petitiestrijd met deze groeperingen". Phil Verstraaten noemde het gisteren onbegrijpelijk. „We hebben de politici in de afgelopen maanden nog eens geatten deerd op cijfers van steden van verge lijkbare grootte, waaruit blijkt dat Lei den zo'n 2Vi miljoen minder bijdraagt aan de sport. We vragen ons wel eens af of de politieke voorgangers de sport soms alleen maar zien als een onmogelij ke kostenfactor. De bijdrage die de sport levert aan de consumptieve bestedingen in Nederland bedraagt echter 2XA pro cent. Dat lijkt misschien niet veel, maar is toch te veel om te verwaarlozen", meent Verstraaten. Na zijn uitgebreide waarschuwing aan de Leidse politiek, had de voorzitter van de LSF ook nog een boodschap voor de verenigingen. Zo wees hij nogmaals op de schuldenlast, „vooral omdat er dit jaar sancties'zijn te verwachten". Tegen clubs in grote financiële problemen zei hij aan meer samenwerking „of het in middels besmettelijk geworden woord fusie" te denken. „Confronteer de jeugd van morgen niet met onze nostalgie van gisteren", hield hij de receptiegangers gisteren voor. jOnder redactie van Peter van der Hulst en Paul de Vlieger. Reglementen 1 \Reglementen zijn er om nageleefd te worden. Maar hoe anders is dat bij de toekenning van de Leidato Sportprijzen. Slechts een maand geleden werd het re glement gepresenteerd en nu al wordt er legen gezondigd. T Zo mogen er maximaal zes aanmoedi- J gingsprijzen uitgereikt worden. Gisteren Konden echter negen personen of groepen van personen de bij die prijs behorende VOO gulden in ontvangst nemen. Volgens k wry lid Lodewijk Kallenberg was er spra- I <ke van een uitzonderlijke situatie. ..We f kregen met een hoop aanmeldingen te maken. Velen van goed niveau. Alle brijswinnaars zijn Nederlands kampioen; g wen reden waarom wij van het reglement >laakijn afgeweken. De huidige regels dienen i plape eerste jaren ook als proef gehanteerd 'angle worden, alvorens er een definitieve ver- ex tie komt. Daarom is Ruud Paauw ook ngevangesteld om de zaken nauwlettend te urs volgen maf)p zich geen onlogische verklaring na- n viuurhjk. Alleen: echt overtuigend staat lijk het beslist niet dat je zo'n twintig jaar kunra de instelling van een sportprijs besluit :er\wat er reglementen moeten komen, die ïoespok officieel fabriceert en vervolgens stelt dat het hier toch maar een „proefversie" ecwetreft... is T" aaReglementen (2) :hil</" d'e versie staat onder meer dat de Lei- id fa!o (voorheen: Zilveren) Sleutels enkel ordef" alleen aan Leidse sporters uitgereikt aarl'fnnen worden. Vertegenwoordigers uit ichot gemeenten Leiderdorp, Oegslgeest, ^egïoeterwoude, Hoogmade. Warmond. oorschoten, Valkenburg. Rijnsburg. betYoOrhout, Katwijk, Noorawijk, Ter Aar, ItaaiJy°ubrugge, Hazerswoude. Alkemade en n gWassenaar komen daarnaast wel in aan- naffërking voor de eerste prijs. zroir 's nu dus sprake van twee verkiezin gen in een. Eentje voor Leiden en een LUN°or de gemeenten Leiderdorp. Oegst- geest, Zoeterwoude, Hoogmade, War mond. Voorschoten, Valkenburg, Rijns burg. Voorhout, Katwijk, Noord wijk. Ter Aar, Woubrugge. Hazerswoude, Alkema de en Wassenaar. En met die laatste weet de redactie van Hutspo(r)t zich eer lijk gezegd niet zo best raad. En dat niet alleen omdat in de huidige opzet de Sleu tels naar de Leidse nummer vier kunnen gaan. Nee. het probleem zit voorat in het gegeven dat er sportief gezien geen enkele reden is om deze gemeenten bij elkaar te vegen voor een grote sportverkiezing. Nog even afgezien van het feit dat diverse ge meenten al lang een dergelijke verkiezing kennen en dus zeker niet op zo'n ondui delijk iets zitten te wachten. Reglementen 3 Lodewijk Kallenberg laat desgevraagd weten dat in de praktijk opdoemende on effenheden door LSF en Leidato natuur lijk zullen worden doorgepraat. Maar of de gecombineerde inspanning van die twee organisaties en journalist Ruud Paauw op korte termijn tot een sluitende, logische sportverkiezing èn reglemente ring zal leiden, lijkt ons van deze rubriek zeer de vraag. De huidige Leidato-lop wenst tegenwoordig immers zoveel meer invloed dan in het door mister Leidato" Jan van Ziip gestuurde verleden, dat de verschillende belangen in feite niet meer te combineren zijn. Aan de ene zijde de Leidato als commerciële organisatie die voornamelijk oog heeft voor het bereiken van de groot Leidse regio, aan de andere zijde de Leidse Sport Federatie die er slechts is om de belangen van de Leidse sportwereld te behartigen. Een combina tie die vroeger geen reglementen nodig had om te werken. Maar die nu zlfs nau welijks meer op geloofwaardige wijze door reglementen kan worden gered. Onze suggestie aan beide organisaties is elkaar recht hartelijk dank te zeggen voor een fijne tijd, maar de samenwer king wel te beëindigen. De Leidato houdt vervolgens met ingang van 1991 een sportverkiezing voor half Zuid-Holland en programmeert die op en in de eigen huishoudbeurs. De LSF op haar beurt koopt zelf een paar sleutels, organiseert de enig echte, serieus te nemen verkie zing van sportman, sportvrouw en sport ploeg van Leiden en reikt (dan al bijna direct traditiegetrouw) die prijs uit tij dens de eigen nieuwjaarsreceptie... Verhoudingen De muur is weg, maar dat wil nog niet zeggen dat alle menselijke verhoudingen ploseling geheel ontspannen. Want er is niet altijd een muur voor nodig om men sen in groepjes te verdelen. Neem nu een Foreholte. De werkomstandigheden bij de Voorhoutse handbalvereniging waren dermate verstoord, dat er bij de wedstrijd tegen Quintus in Kwintsheul twee soor ten Foreholte-supporters op de tribune zaten: zij die lachten toen Foreholte- speelster Mirjam Collart een slrafworp benutte en zij (ex-speelster Bult c.s.) die lachten toen Foreholte-speelster Christien Knigge een strafworp miste. Toch werden de kampen ook hier gescheiden door, hoe vreemd het ook mag klinken, een muur. En wel de natuurlijke muur van de Quin- tusaanhang. Gaan? Niet het enige feit waarmee Foreholte in het nieuws kwam. Want wat te denken van de discussie die is ontstaan over de vraag of voor de Europacupontmoeting met .-15 Terom Iasi wel of niet naar Roe menië moest worclen afgereisd. Het begon allemaal met een telex naar de internationale handbalfederatie waar in Foreholte te kennen gaf verontrust te zijn over de situatie in Roemenië. De 1HF besloot daarop beide wedstrijden in Voorhout af te laten werken. Een beslis sing die een dag later weer werd herzien. Foreholte zag aaarop af van de reis naar het land van wijlen dictator Ceausescu. Evenals vertegenwoordigers uit Polen, Oost-Duitsland en Oostenrijk, die ook te gen een Roemeense ploeg hadden geloot. De uitwedstrijd spelen in Tsjechoslowa- kije, Hongarije of de DDR? Prima. Roe menië? Neen. Zo luidde het althans tot het begin van de week. Later bepaalde het 1HF dat Foreholte. in tegenstelling tot de loting, eerst thuis speelt, en pas een aantal weken later in Roemenië. Opnieuw overleg in Voorhout dus. De uitkomst daarvan kan, gezien de Verweer... ontwikkelingen, elk moment weer achter haald zijn. Wij van deze rubriek vinden het dan ook erg moeilijk om te voorspellen of de Voorhoutsen nu wel of niet afreizen naar het land dat aan de Zwarte Zee grenst. Het enige dat wij durven zeggen, is: Kent u die mop al van die handbalploeg die naar Roemenië ging...? Verweer Onlangs zag een uiterst humoristisch werkje van Piet van Leeuwen het levens licht. Het lid van de tuchtcommissie van de afdeling Leiden en het district West 2 van de KNVB, heeft daarin de verweren van diverse sporters en bestuurders opge tekend. die met diezelfde commissies in aanmerking kwamen. Met een soortgelijke humor die in het boekje te vinaen is. presenteerde Van Leeuwen het produkt afgelopen maandag tijdens de nieuwjaarsreceptie van de af deling Leiden van de KNVB. Aan enkele voorbeelden ontkwam de schrijver niet. Wat te denken van: „Na een lichte over treding van mijn tegenstander raakten wij in discussie waarbij licht werd ge FOTO: ANDRÊ VAN HAASTEREN duwd". Voor de schrijver aanleiding om zich af te vragen of ze in het voetbal nu aardig zijn geworden. Als tweede voor beeld gaf hij: Mijn tegenstander bevond zich in de baan van mijn voet". Waarop Van Leeuwen eraan toevoegde: „Kwam zeker net uit dienst". Maar de mooiste opmerking is niet in het boek terug te vinden. Want toen hij het gehoor meedeelde dal zijn grootste inspiratiebron de afdeling Leiden vorm de. zei hij op een droge bekakte Wasse- naarse toon niets anders dan: Leiden, bedankt ■£oulóC ÖOUAOttt

Leidse Courant | 1990 | | pagina 39