leidóc Sou/temt Bedrijfsleven Rijnland doet het minder goed Fraaie reiswekker 1 STAD OMGEVING Reorganisatie EWR in augustus voltooid „De meeste mensen zijn zuiniger op hun auto dan op hun partner Daders en slachtoffers hebben baat bij HALT DONDERDAG 4 JANUARI 1990 PAGINA 9 ;N „De samenwer- iet de politie is hier per- Ie meeste jongeren vin- ;t rechtvaardig wat ge- Maar wat ten onrechte alle belangstelling is ge- is dat HALT ook con- •gt tussen daders van 9iisme en slachtoffers, pengt een enorme ver- van angst teweeg, maakt ook de kans op Ciafng kleiner". ja^gt Frans Bosch, mede- jr van het Leidse HALT- over de resultaten die felopen drie jaar zijn ge- met alternatieve straf - |or vandalisme door jon- in Leiden en omgeving, sultaten zijn zo bemoedi- jeweest dat HALT sinds „SAMENWERKING MET POLITIE IS PERFECT' het project begon gestaag is ge groeid. Het begon indertijd in Leiden, na anderhalf jaar kwamen daar negen regioge meenten bij. Sinds het najaar doet ook Katwijk mee en dit jaar volgt een nieuwe uitbrei ding als Alphen, Nieuwveen, Ter Aar, Nieuwkoop en Ze venhoven ook instappen. Het HALT-project krijgt dan zijn eerste dependance, in Alphen. Dat brengt ook personeelsuit breiding met zich mee voor het bureau waar nu twee men sen werken. Frans Bosch vertelt dat het Leidse bureau in sommige op zichten zelfs nog gunstig af steekt ten opzichte van de lan delijke situatie, waarover al zoveel tevredenheid bestaat. „Zo geldt landelijk bijvoor beeld een afhandelingstijd van acht weken. Bij ons is dat vier weken. Als een jongere van daag wordt aangehouden we gens vandalisme, hebben hij en zijn ouders morgen een brief van ons in de bus. Een week later volgt de medede ling wanneer en waar ze wor den verwacht en welk werk ze moeten doen". Het HALT-project heeft daar bij twee doelen voor ogen. De jongeren moeten de schade herstellen en ook betalen die ze hebben aangericht en als straf moeten ze werk doen. De officier van justitie bepaalt hoe lang ze moeten werken. Daar staat dan tegenover dat ze geen strafblad krijgen en geen boete krijgen opgelegd. Op die manier zette het Leidse HALT-bureau vorig jaar 266 jongeren aan het werk. Slechts twee van hen waren „oude be kenden" die al eerder voor HALT hadden geklust. Frans Bosch: „Zo'n cijfer zegt niet al les, maar in de praktijk is het wel zo dat als iemand ooit is opgepakt wegens vandalisme en er mee doorgaat de kans dat hij nog eens wordt aange houden groot is. Hij is dan be kend in zijn buurt en bij de politie". Vuurwerk HALT heeft in Leiden de af gelopen jaren ook naam ge maakt met de aanpak van vuurwerkoverlast. Frans Bosch constateert tevreden dat het dit jaar stiller was in Lei den. „Vorig jaar waren er al in november klachten, nu werd eigenlijk alleen veel geknald op de verkoopdagen". Op overtredingen met vuurwerk wordt dan ook echt lik op stuk gereageerd. Jongeren krijgen een film over brandwonden te zien en moeten een middag of ochtend bij de plantsoenen dienst in hun woonplaats wer ken waar ze met name vuur- werkafval moeten opruimen. En hoewel het rustiger was in Leiden, had HALT dit jaar wel duidelijk meer „vuur werkklanten", 136. Frans Bosch: „Er waren er met name meer uit de regio, Roelof- arendsveen, Leimuiden, Rijn- saterwoude, Hazerswoude en 25 uit Katwijk". Dronken automobilist na achtervolging gepakt LEIDEN/HAZERSWOUDE Een 32- jarige Leidenaar is vannacht na een lan ge achtervolging door de rijkspolitie in Hazerswoude aangehouden. Omstreeks half een zette de Leidse politie de ach tervolging in op de Leidenaar, die dui delijk onder invloed reed. Op de Drecht- straat zette de Leidenaar zijn wagen te gen die van de politie waardoor beide auto's schade opliepen. De dader reed vervolgens door in de richting van de Rijndijk. De Leidse politie gaf het signa lement en het kenteken van de auto door aan de omliggende korpsen. Enkele minuten later werd de auto door de rijkspolitie leeg aangetroffen in Hazers woude. Met een speurhond werd de dronken man, inmiddeld nat en bevuild, uiteindelijk in een polder gevonden. Brandje in vuilniswagen LEIDEN De la- ding van een vuil niswagen van de ge meentereiniging is gisterochtend door nog onbekende oor zaak in brand ge vlogen. Omstreeks elf uur moest de brandweer er aan te pas komen om aan de Kastanje laan dit brandje te blussen. De reini ging heeft zelf de uitgebrande resten opgeruimd. RESULTATEN ACHTER OP LANDELIJKE ONTWIKKELING itei EIDEN/REGIO Het P^drijfsleven in het ge- 3Cj4ed van de Kamer van pophandel Rijnland jeft het in het afgelo- in jaar minder goed ge- lan dan de onderne- lingen in de rest van et land. Voor het eerst i lange tijd verminder- fe het aantal bedrijven it een positief resultaat c aaide, terwijl de win- i len over de hele linie ger waren. De investe- *oengen liepen zelfs fors met vijftien pro mt. '83 Dor Rijnland geldt 1989 dan 'UNk niet als het absolute top- bi jaar dat het landelijk wel is geweest. Dat stelde secretaris A. Berkhout vanmiddag tij dens de nieuwjaarsbijeen komst van de kamer in de Lakenhal. Berkhout pleitte bij die gele genheid daarom voor een sti mulerend overheidsbeleid dat bedrijven aanzet tot in vesteren. Hij noemde in dat verband het „Rijksweg 11-ef- fect". „Vanaf het moment dat van rijkswege de aanleg van Rijksweg 11-oost tussen Lei den en Bodegraven definitief in de planning werd opgeno men, stegen de investeringen van het betrokken bedrijfs leven in vergelijking met ge heel Nederland meer dan evenredig", aldus Berkhout. Berkhout baseerde zijn nieuwjaarstoespraak op de resultaten van de jaarlijkse Enquête Regionale Bedrijfs ontwikkeling (ERBO). Daar uit blijkt dat met name de bedrijven in en om Leiden minder hebben geïnvesteerd. De ondernemingen in de re gio Alphen en in de Duin- en Bollenstreek investeerden juist meer. Leiden en omgeving konden zich daarentegen wel ver heugen in een iets sterkere groei van de werkgelegen heid en van de export. De export van Rijnland als ge heel groeide overeenkomstig de landelijke trend met tien procent. Berkhout noemde dat in verband met de Euro pese ontwikkeling van groot belang. De bedrijven in en om Lei den zagen hun omzet wat meer dan gemiddeld stijgen, terwijl die in de andere twee regio's weer wat achterbleef. Over het algemeen deden vooral de distributie- en de transportsector het beter, evenals de groothandel en de dienstensector. Berkhout wees daarbij ook op de op richting van Distripool in Al phen waarin verschillende bedrijven samenwerken. Berkhout had voor de ver schillen in ontwikkeling per regio geen duidelijke verkla ring. Volgens hem moet nog blijken of met name de Al- phense regio meer in ontwik keling is dan het gebied rond Leiden. Ook is het volgens Berkhout mogelijk dat de sterkere band van beide ge bieden met Schiphol een rol speelt. Berkhout verwacht dat de bedrijfstakken die het in 1989 minder goed deden ook dit jaar een moeilijker periode tegemoet gaan. Het gaat daarbij om de visserij, de ga ragebedrijven en de voe- dings- en genotmiddelenin dustrie. Optimisme heerst daarentegen bij de machine-, hout- en meubelbouw, de elektrotechnische industrie en de makelaars. Aan de ERBO-enquête doen landelijk ruim 61.000 bedrij ven mee. In het gebied van Rijnland waren dat er ruim 2.800, ongeveer 58 procent van alle ondernemingen. Ze zijn opgesplitst in 29 bran ches. thuis Matilo houdt zon- open huis. Van 10.30 tot ze]| uur kan iedereen in- latie krijgen over de ac- Gpiten die in het buurt- aan de Zaanstraat 126 SChfen georganiseerd. vkoor Matilo, de blok- Vdgroep en de volksdans- p geven demonstraties. Ser staan er stands met matie over de taalcur- n, creativiteitscursus- yoga, de drumfanfare, k i vrouwenwerk en het fyrenwerk. De schilder- jj i exposeert in de grote Bezoekers die zich tij- de open dag opgeven een cursus krijgen de te twee weken gratis eg I Burcht iekvereniging De :ht die dit jaar 35 jaar geeft zondag een C^wjaarsconcert in het liekcentrum aan de de Leid de Rijpstraat 21. Aan- jend heeft de nieuw- Sreceptie plaats. De zaal open om 12.00 uur. Tij- j de receptie wordt een bekendgemaakt die dt gehouden ter gele- beid van het jubileum. \enhal Igratis rondleiding langs yentoonstelling De jaren Actie, kunst en cul- f in Leiden. Die wordt 7 januari gehouden Museum De Lakenhal, le Singel 28. De tentoon- 1ing geeft een beeld van politieke, maatschappe- en culturele ontwikke len in de periode 1960- De aanvang van de IUeiding is 15.00 uur. Bpstuk nieuwe speel-o-theek istuk die in het buurt- T f de Vrolijke Ark in de jerskerkchoorsteeg fit gevestigd, zoekt en- vrijwilligers. De uit- die begin april van gaat, is de eerste met Iiaal speelgoed voor ge- plicapten. Informatie bij Broekmans: 071- en dag Droomfabriek houdt een open dag ter ge- iheid van de start van nieu we cursusseizoen 13.00 uur tot 17.30 is iedereen van harte :om in het artcenter de Oude Singel 56. Er diverse proeflessen even. Ook is er informa- 1 gte verkrijgen over'aller- '^nieuwe cursussen. Broers beschilderen muur in discotheek De drie Leidse broers en kunstenaars Gijs, Aad en Just Donker hebben gezamenlijk een 15 vierkante meter grote muurschilde ring gemaakt in slechts drie dagen. De broers waren gevraagd door de eigenaars van de nieuwe discotheek Hotel de Ville aan de Breestraat om een moderne decoratie aan te brengen. In de nog maar kort geleden geopende zaak, vormt het kunstwerk een opvallende blikvanger vanaf de dansvloer, foto: wim van noort Nieuw eettafelproject In bejaardencentrum Haagwijk aan de Beetho- venlaan in Leiden ging gistermiddag een nieuw eettafelproject voor ouderen van start. Mensen van 55 jaar en ouder kunnen voortaan tussen 12.30 en 13.00 in de eetzaal van het verzor gingstehuis voor een relatief klein bedrag een warme maaltijd geserveerd krijgen. Ze moeten hun komst wel een dag van te voren aanmel den. Er zijn nu in Leiden vijftien van dergelijke projecten die duidelijk in een behoefte voorzien. Gisteren wisten al twintig ouderen de weg te vinden naar Haagwijk waar kok R. Barnhoorn hen de eerste soep uitserveerde. foto: wim van noort HERPLAATSEN RUIM DUIZEND PERSONEELSLEDEN LEIDEN NOORD WIJK De Energie- en Water voorziening Rijnland (EWR) wil in augustus klaar zijn met het her plaatsen van de ruim dui zend personeelsleden. In het eerste kwartaal van dit jaar wordt een blauw druk van de nieuwe orga nisatie samengesteld. Het afronden van die blauw druk heeft meer tijd ge vergd dan verwacht, daar na begint de plaatsings procedure die uitmondt in een mobiliteitsplan. „Op basis van dit mobiliteits plan wordt dan rond augustus aanstaande aan iedereen een passende functie aangeboden", zei algemeen directeur van de EWR J. Haijkens gistermiddag in zijn nieuwjaarstoespraak in Noordwijk. „Mijn voornemen is om die procedure te laten starten in elk van de zes nieu we bedrijfsonderdelen, dus in de vier districten, de directie produktie, transport en onder steuning en de centrale direc tie. Binnen elk van die onder delen zal door een voorlopige plaatsingscommissie informa tie over de mogelijke combina tie van functies en de aldaar werkende medewerkers in kaart worden gebracht", aldus de directeur. Deze gegevens worden aan een centrale plaat singscommissie doorgegeven. Via gesprekken en vragenfor mulieren wordt de mening van het personeel gepeild. Haijkens wil iedereen een zo gelijk mogelijke startpositie geven. Het aantal werknemers moet zo goed mogelijk over de zes bedrijfsonderdelen worden verdeeld. „Zo ontstaan er geen dode hoeken in de organisa tie", meent de directeur. „Het betekent concreet dat een aan tal medewerkers werkzaam in nu nog te grote bedrijfsonder delen naar kleinere onderde len worden gedetacheerd", al dus Haijkens. Voorrang krij gen de posten die direct onder de directeuren vallen. De EWR wil deze functies binnen enkele maanden hebben opge vuld. Besluiten over verande ringsstappen worden in het managementteam genomen. De EWR geeft dit jaar een aanzet voor een „integraal mi lieuzorgsysteem". Met een der gelijk systeem wil de EWR de totale milieubelasting van het bedrijf beter beheersen en ver der beperken. Hiervoor wordt een milieuprogramma ontwik keld en er wordt meer aan dacht aan het milieu besteed in de bedrijfsvoering. Volgens de directeur was de fusie van het vroegere Ener giebedrijf Rijnland, de Leid- sche Duinwatermaatschappij en een groot aantal lokale nutsbedrijven vooral bedoeld om de klant er beter van te la ten worden. Het fusieproces vergt in 1990 echter nog extra inspanningen voor de interne reorganisatie. „Daarna, dus vanaf 1991, moet het voordeel zichtbaar worden. Zichtbaar in de zin van lagere loonkosten door minder personeel, zicht baar in de zin van relatieve prijsverlagingen". Het volledig uitbuiten van de voordelen neemt vanaf 1991 nog wel een periode van drie a vier jaar in beslag, aldus Haijkens. PSYCHOLOOG DIEKSTRA HOUDT LEZING OVER RELATIES LEIDEN Er moet veel meer over koetjes en kalfjes worden gesproken. Zowel door part ners die een vaste relatie heb ben als door personen die con tacten willen leggen. Want: „Ouwehoeren is de smeerolie voor menselijke relaties". Die mening verkondigde René Diekstra, hoogleraar in de psy chologie aan de Leidse Univer- stiteit gisteravond in het kleine maar bomvolle Inloophuis Psy chiatrie, waar hij een lezing hield over het onderwerp „Re laties, verkering krijgen en verkering houden". Intimiteit, betrokkenheid en hartstocht zijn volgens Diek stra de ingrediënten voor een goede vaste verhouding. Die drie zaken moeten worden on derhouden, vindt hij: „De meeste mensen zijn zuiniger op hun auto dan op hun partner. Hun auto strelen ze veel vaker dan hun partner. Als je zegt: eens in de drie maanden heeft je relatie een goede onder houdsbeurt nodig, dan willen ze daar niet aan. Terwijl ze voor een beurt aan hun auto wel geld over hebben. Voor hun relatie niet. Daarvan zeg gen ze: die kan ik zelf wel on derhouden. Maar heel vaak kan dat niet". De betrokkenheid op elkaar duurt meestal het langst. Vol gens Diekstra wordt de intimi teit en hartstocht meestal min der. Dat komt, zo zei hij, omdat mensen veel meer over hun problemen en over „wederzijd se verantwoordelijkheden" praten dan over koetjes en kalfjes. „Verliefde stellen zit ten meestal de hele dag op de bank, eikaars hand vast te houden en te ouwehoeren over de meest onbenullige dingen. De moeilijkheid van hun ou welui is dat die niet meer over koetjes en kalfjes praten, maar alleen nog over de problemen die ze hebben". Smeerolie Door te praten over onbenulli-. ge zaken, worden problemen makkelijker bespreekbaar. „Ouwehoeren is de smeerolie waardoor menselijke relaties op gang komen", is de overtui ging van Diekstra. Hij vertelde over de ervaring van een Amerikaanse psycholoog die in de jaren dertig de communica tie onderzocht tussen bewoners van eilanden in de Zuidzee. Als er handelsbesprekingen werden gevoerd of conflicten moesten worden uitgepraat, werd langdurig over onbenul lige zaken gesproken, ontdekte de psycholoog. „Pas in de laat ste vijf of tien minuten werden zaken gedaan. Als westerling verbaasde hij zich daarover. Hij kwam erachter dat dege nen die zich niet aan deze re gel hielden, een hogere prijs voor de handel moesten beta len of hun problemen minder goed oplosten. Want door heel lang over koetjes en kal(jes te praten, werden communicatie kanalen gegraven waarlangs later de belangrijke dingen werden geregeld. Amerika nen", zo vervolgde Diekstra, „kunnen niet ouwehoeren. Daarom gaat het nu ook slecht met de Amerikaanse economie, en daarom hebben ze ook pro blemen met de buitenlandse politiek op dit moment. Ze communiceren op heel onhan dige wijze". Openingszin Ook bij het leggen van contac ten is het praten over koetjes en kalfjes van belang. Veel mensen gaan volgens Diekstra „meteen raar doen" als ze met iemand een praatje willen be ginnen. „De jongen die in de disco een aantrekkelijk meisje ziet, gaat op zoek naar de meest verpletterende ope ningszin, waar ze meteen plat van gaat. Maar die zin vindt hij niet, die zal niemand van ons ooit vinden. Die jongen houdt zich niet aan de funda mentele regel van communica tie, van contact tussen men sen". Die fundamentele regel is dat „je haast neutraal blijft doen, je niet opdringt, aan de ander de keuzemogelijkheid laat" door bijvoorbeeld als het gesprek niet loopt te zeggen: „Ik ga wat te drinken halen, wil je ook nog wat, of..." Mensen voelen zich gespannen als ze contact willen leggen en om te voorkomen dat ze wor den afgewezen, willen ze iets zinnigs zeggen. „En daar hoort ouwehoeren niet bij. Dat vin den we te min, daar voelen we ons te goed voor". Terwijl het volgens Diekstra juist zo is dat iemand op zo'n moment niet kéh worden afgewezen. „Die afwijzing heeft alleen in je hoofd plaats. Je kunt helemaal niet worden afgewezen door iemand die jou niet eens kent". Plankenkoorts De angst om te worden afge wezen kan alleen worden overwonnen door vaker op ie mand af te stappen. „Op ie mand afstappen is iets onge woons, je maakt je sociaal zichtbaar. Het lijkt alsof je op een soort podium staat. En de spanning die je voelt is simpel een vorm van toneelangst, van plankenkoorts. Niemand heeft je geleerd dat je plankenkoorts hebt. Het is veel beter om toe te geven dat je een bepaalde spanning voelt, dat dat gewoon is, dat dat goed is. Als je wilt leren om contact te leggen, dan is het van belang om te weten dat je het regelmatig moet doen om de angst ervoor te verminderen", aldus Diekstra. „Er zijn mensen die thuis het moment afwachten dat De Ridder langskomt. Die komt dus nooit. Als iemand probeert contact te leggen en het mis lukt, dan denkt hij: Dat doe ik nooit meer. Terwijl je het leg gen van contacten moet leren, en dus moet oefenen". Eeze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 centimeter., De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: j Postcode/plaats:j Telefoon(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: I maand (automatisch betalen) f24,85 I kwartaal via acceptgiro f75,10 Stuur als dank de reiswekker naar I I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - na< J Leidse Courant. Antwoordnummer 998,2501 VC Den Haag. CeidaeSou/uwit Adres: Postcode/plaats: 1&L

Leidse Courant | 1990 | | pagina 9