Front trekt aan macht Roemenië :J2 uit de uueekblade Ceausescu's droompaleis te duur om te slopen Grotere politieke rol voor de NAVO in jaren negentig LUCHTBALLON l DE TIJD BINNENLANDBUITENLAND eidóeSornxmt DONDERDAG 4 JANUARI 1990 PAGljQ Spaanse woestijn in volle bloei MADRID Spanje staat klimatolo gisch op zijn kop. Het droge zuiden heeft te maken met wateroverlast, ter wijl het doorgaans regenrijke noorden wordt getroffen door droogte. In Noord-Spanje is het leidingwater op rantsoen gezet. In het zuiden zijn er gergeld overstromingen en zijn de we gen onbegaanbaar. Dit weerhoudt veel nieuwsgierigen er echter niet van een bezoek te brengen aan de Sierra Neva da. Dit doorgaans dorre woestijngebied boven Almëria, het decor voor tiental len spaghetti-westerns, is door de zwa re regenval tot bloei gekomen. Allerlei planten en bomen zijn daar uit de grond geschoten. Evacuatie goudzoekers moet Yanomani's redden RIO DE JANEIRO In Brazilië is gisteren een grootschalige operatie gestart om de Yanomani-indianen van de ondergang te redden. De duizenden gouddelvers in hun stam gebied moeten binnen twee maan den tijd worden geëvacueerd. De Yanomani's, de grootste oerwoud- stam op het westelijk halfrond, wor den in hun voortbestaan bedreigd door de enorme toevloed van goud zoekers in hun gebied. In de Ama zone-staat Roraima zijn de circa 7000 Yanomani's overvleugeld door zo'n 40.000 gouddelvers, die malaria en andere ziektes met zich mee brengen. Bild: Honecker naar klooster HAMBURG De afgezette Oostduitse partijleider Erich Honecker wordt wellicht over gebracht naar een klooster om hem te beschermen tegen eventuele pogingen van woe dende burgers om hem te lyn chen, aldus de Westduitse krant Bild. „Lynchgevaar - Kerk wil Honecker asiel ver lenen", schreef het blad op zijn voorpagina. Sinds hij op 18 ok tober werd afgezet, is -de thans ernstig zieke - Honec ker er van beschuldigd een corrupt en luxueus leventje te hebben geleid op kosten van de staat. ANC-leider Tambo in Zweeds ziekenhuis STOCKHOLM Oliver Tam- bo, de 71-jarige leider van de in Zuid-Afrika verboden anti apartheidsbeweging ANC, is overgebracht naar een zieken huis in Stockholm. Tambo werd augustus vorig jaar in Londen opgenomen na een her senbloeding. De Zweedse krant 'Aftonbladet' gaat het wat beter met de ANC-leider, maar hij heeft nog steeds problemen met spreken en kan zijn rechterarm niet goed bewegen. Tot Tambo hersteld is fungeert Alfred Nzo als waarnemend secretaris-ge neraal van het ANC. Partijleider in Vietnam vertrekt en Van Linh, zal om gezondheidsredenen binnenkort aftreden. Volgens de adjunct-re dacteur van de communistische partijkrant Nhan Dan, Bui Tin, zal dat gebeuren op een plenum van het centraal comité dat na Tet (het Vietnamese Nieuwjaar) zal worden ge houden. Tet begint op 27 januari. Nguyen Van Linh werd eind 1986 partijleider, met de reputatie een aanhanger te zijn van de her vormingspolitiek van Sovjetleider Michail Gorbatsjov. Regeringsfunctionarissen in Ha noi zeiden gisteren dat hij sinds oktober met zijn gezondheid kwakkelt toen hij met een fikse verkoudheid terugkeerde van een be zoek aan de DDR. BUKAREST De voor lopige regering van Roe menië, het Front voor Na tionale Redding, heeft gis teren een uitvoerend co mité benoemd dat de meeste regeringsmacht krijgt. Het comité moet naast het kabinet functio neren, dat wordt geleid door premier Roman. In terim-president Ion Ilies- cu is voorzitter van het co mité. Overigens is nog steeds niet helemaal duidelijk hoelang het Front al bestaat. Generaal Mi litant, de huidige minister van defensie zei gisteren dat het Front op 22 december werd opgericht, de dag dat Ceauses- cu uit zijn paleis vluchtte. In de Franse krant Libération zijn deze week echter de notu len afgedrukt van de Front- vergadering op die bewuste decemberdag en daarin laat Militaru zich ontvallen: „..Maar het Front van Natio nale Redding functioneert al zes maanden lang...". De huidige leden van het Front houden vol dat de oppo sitie als zodanig pas die 22e de cember voor het eerst bijeen kwam. Vanuit studentenkrin gen wordt daar nogal argwa nend op gereageerd. De stu denten vragen zich sinds eind december af of het mogelijk is dat de „spontane volkswoede" die tot de omwenteling heeft geleid niet al maanden van te voren was bekokstoofd. Niet voor niets houden de studen ten de Frontleiders zwaar on der druk. „Als de regering niet tegemoet komt aan onze eisen, zullen wij een nieuwe revolu tie veroorzaken en desnoods nog een", zo zei een woord voerder deze week. Ook van de kant van het leger wordt ontkend dat reeds voor 22 december zou zijn gewerkt aan een staatsgreep. Generaal Vasile Ionel, chefstaf van de strijdkrachten en onder-minis ter van defensie zei gisteren: „Het Roemeense leger heeft niets voorbereid om de revolu tie te starten. De revolutie is het werk van het volk". De generaal zei geen exacte cijfers te kunnen geven over het aantal slachtoffers dat is gevallen tijdens de volksop stand tegen het dictatoriale Ceausescu-regime, die drie weken geleden begon. Wel zei hij dat wanneer men over 60.000 doden spreekt, het gaat om de „slachtoffers van de ti rannie", sinds 24 jaar. Verkiezingen In het gisteren benoemde uit voerende comité, dient Silviu Brucan zich bezig te houden met buitenlandse kwesties. Hij verklaarde gisteren dat de Sovjetunie stilzwijgend en te rughoudend ingestemd heeft met het omverwerpen van het regime van dictator Nicolae Ceausescu, al enkele weken vóórdat deze ten val werd ge bracht. Brucan zei dat toen hij in november in Moskou was, hoge Sovjet-functionarissen hem schoorvoetend hadden beloofd zich achter de omver werping te zullen stellen. Brucan beschreef de revolutie echter als een spontane „volk sexplosie" zonder politieke lei ding en herhaalde dat de Front-leiders pas voor het eerst bijeenkwamen nadat de opstand op gang was gekomen. Brucan, een voormalige am bassadeur in de Verenigde Staten en bij de Verenigde Na ties, wilde niet zeggen wie de hoge Sovjet-functionarissen waren, maar liet weten Sovjet leider Gorbatsjov nooit te heb ben ontmoet. Sinds het begin van de op stand zijn al zes nieuwe partij en opgericht. Enkele zijn al begonnen met de bekendma king van hun programma's ter voorbereiding van de vrije verkiezingen die de voorlopige regering in april wil uitschrij ven. De woordvoerder van een van déze nieuwe partijen, Ni colae Costel van de Roemeense Democratische Partij, zei dat zijn partij april eigenlijk te vroeg vindt voor vrije verkie zingen. Het zevenduizend kamers tellende paleis, van waaruit het echtpaar Ceausescu Roemenië had willen besturen. foto: BUKAREST Het veer tien verdiepingen hoge Paleis van de Republiek en de 4,8 kilometer lange Boulevard van de Over winning van het Socialis me, die het centrum van de Roemeense hoofdstad Bukarest domineren, zijn symbolisch voor de groot heidswaanzin van ex-dic tator Nicolae Ceausescu en zijn vrouw Elena. De voorlopige regering heeft een speciale commissie inge steld om te onderzoeken wat er moet gebeuren met de „monstruositeit", zoals de buurtbewoners het gebouw noemen. Volgens kolonel Constantin Luta, een van de hoofdinge nieurs van het bouwproject, moet het gebouw niet worden afgebroken omdat er al zoveel geld aan is uitgegeven. „Sloop van het paleis zou een grotere misdaad zijn dan de misdaden van Ceausescu", aldus Luta. Conducator (leider) Ceausescu beval in 1984 dat in het oude stadscentrum, waar dertien oude kerken en historische ge bouwen en tienduizenden wo ningen stonden, een geheel nieuw adminstratief en be stuurlijk centrum gebouwd moest worden. En zo verschenen aan de Laan van de Socialistische Overwin ning, het paleis, 30.000 appar tementen in acht flatgebou wen, een nieuw hoofdkwartier van de communistische partij en een hele ris gebouwen waarin de departementen on derdak krijgen. Vijftien vier kante kilometer nieuwe ge bouwen die uit de grond ge stampt zijn voor een prijs van ongeveer 1,6 miljard gulden, en dan nog met de „gratis" in zet van duizenden soldaten. Vanuit de presidentiële suite in het paleis zou de Ceausescu- clan een absolute controle over staat en partij kunnen uitoefe nen. Aan de voorkant van het gebouw, met uitzicht op een groot plein, werd een enorm marmeren balkon gebouwd vanwaar Ceausescu de menig te had moeten toespreken tij dens georganiseerde massa-bij- eenkomsten. Commandobunker Alhoewel geèn officiële ope ningsdatum was vastgesteld, verklaarde Ceausescu in 1991 zijn intrek te willen nemen in het paleis. De vijftienduizend arbeiders die uit het hele land bijeen gehaald waren, waar door andere bouwprojecten achterstanden opliepen, werk ten in ploegendiensten 24 uur per dag om het gebouw op tijd af te krijgen. In het paleis bevindt zich een ondergrondse commandobun ker met geavanceerde commu nicatiemiddelen en een uitge breid, kilometerslang, tunnel stelsel met uitgangen bij een meer aan de noordzijde van Bukarest. Ongeveer drie-kwart van het gebouw is voltooid, maar aan de binnenkant moet nog veel gedaan worden; overal staan bouwsteigers en liggen zakken cement en marmeren platen. Hoeveel marmer en goud is gebruikt voor de versiering van de wanden en plafonds is volgens hoofdingenieur Luta onmogelijk te zeggen. Het paleis had afgewerkt moeten worden met houten betimmering en vergulde ba- rok-ornamenten. De hoeveel heid werk was overweldigend en hoe hard er ook werd ge werkt, Ceausescu en zijn vrouw, die een levendige be langstelling voor de voortgang van de bouw aan de dag leg den, klaagden immer dat er te langzaam werd gewerkt. De Ceausescu's bezochten de bouwplaats minstens eenmaal in de week en bemoeiden zich, alhoewel zij niets van archi- tektuur wisten, met elk klein detail, waardoor enorme ach terstanden bij de bouw ont stonden en de bouwvakkers voor enorme problemen wer den gesteld. Langs de 150 meter brede Boulevard voor de Overwin ning van het Socialisme staat een groot aantal appartemen ten die gereserveerd waren voor hoge functionarissen van de partij en leden van de Secu- ritate. De flatgebouwen, die versierd zijn met torentjes, Griekse zuilen, marmeren bal kons en overspanningen, staan langs brede boulevard. Tussen de flatgebouwen zijn pleinen met marmeren fonteinen ge maakt en smeedijzeren straat lantaarns zorgen voor de ver lichting. Achter de imposante boulevard beginnen de donke re kleine modderige straatjes, waar de Roemenen in de rij stonden voor vlees, kaas en boter. SLOBODAN LEKIC LONDEN Over het alge meen zoeken wij naar zeker heid en voorspelbaarheid, zelfs als dit hoge kosten en onaangenaamheden met zich meebrengt. Gedurende de af gelopen 45 jaar hebben wij in het Westen in de schaduw ge leefd van een supermacht in het Oosten die met haar bondgenoten een enorm mili tair potentieel, een nucleair arsenaal en een aanzienlijke conventionele superioriteit heeft gehad (en heeft). Haar politieke systeem leek toege wijd aan de verbreiding van het Marxisme en een allesom vattende expansie. Om onze veiligheid te garan deren en onze levenswijze te bewaren vonden we het noodzakelijk de NAVO op te richten en een groot deel van onze nationale rijkdom aan bewapening te besteden. Door de veranderingen van de af gelopen paar maanden zijn wij nu onzeker over de koers die we moeten volgen. West- Europa en Noord-Amerika hebben een wezenlijk belang bij de ontwikkelingen in Oost-Europa en de Sovjetunie. Zoals president Bush al heeft gezegd, over de toekomstige relatie tussen de twee super machten en de koers van Eu ropa als geheel kén onmoge lijk worden besloten over de hoofden van de Europeanen in zowel Oost als West. Daarnaast kunnen wij, aange zien veiligheid zo'n essentiële rol speelt voor het behoud van onze levenswijze - en de betrokkenheid van de VS bij Europa essentieel is voor de nabije toekomst - niet zonder onze Amerikaanse bondgeno- Lord Carrington ten over onze toekomst in Eu ropa besluiten; noch kunnen we de neutrale landen verge ten die niet bij de EG of de NAVO zijn aangesloten maar dezelfde regeringsvormen kennen als de Westeuropese landen, en die als leden van de Europese Vrijhandels As sociatie (EVA) nauw verbon den zijn met de twaalf lidsta ten van de EG. Invasie Tegelijkertijd moeten we oog hebben voor de bezorgdheid die de omwentelingen in Oost-Europa veroorzaken in de Sovjetunie. De Russen zijn bezorgd over de veiligheid van hun moederland, dat in de geschiedenis een reeks van invasies heeft gekend. De angst voor invasie speelde een grote rol bij de Jaltaconferen- tie aan het einde van de Tweede Wereldoorlog en ook de oprichting van een com munistisch Oost-Europa in het Warschaupact sproot hier uit voort. Het idee van een invasie van de Sovjetunie door het Wes ten lijkt misschien vergezocht voor diegenen van ons die de capabiliteit en de intenties van de westerse democratieën kennen, maar het is raadzaam voor ogen te houden dat onze veiligheid voor een groot deel afhangt van het feit of de Sovjetunie zich wel of niet veilig voelt. We moeten zorg vuldig de situatie vermijden waarin een gevoel van onvei ligheid in de Sovjetunie tot onveiligheid in het Westen leidt. In de Sovjetunie heerst nu de vrees dat het Warschaupact, zelfs als het blijft bestaan, steeds minder geloofwaardig wordt omdat de lidstaten het communisme de rug toekeren. Het Westen moet de Sovjetu nie de zekerheid geven dat het geen intentie heeft mili tair misbruik te maken van de omwentelingen in het Oostblok. Het is dan ook veelzeggend dat James Baker, de Ameri kaanse minister van buiten landse zaken, heeft voorge steld dat de NAVO een meer politieke rol moet gaan spe len. Het is natuurlijk waar dat de NAVO altijd al een politie ke functie heeft gehad: het verminderen van de spanning tussen Oost en West. Relatie Dit werd meer dan twintig jaar geleden opnieuw bena drukt in het Harmelrapport waarin de twee taken van de NAVO werden vastgelegd: in de eerste plaats het garande ren van de westerse veilig heid - een taak die de NAVO ook in de toekomst zal hou den, want zelfs als de veran deringen in Oost-Europa on omkeerbaar zijn is het nog te vroeg dit te zeggen van de Sovjetunie - en in de tweede plaats het werken aan een be tere relatie tussen beide blok ken. Tot nog toe is de NAVO ech ter niet erg actief geweest op diplomatiek gebied. Dit komt voornamelijk omdat een dia loog tussen Oost en West niet tot de mogelijkheden behoor de. Tijdens Chroetsjovs bewind was er een korte pe rioden dat een dialoog mis schien mogelijk was, maar de rigide opstelling van de Sov jetunie heeft tot voor kort elke waardevolle onderhan deling onmogelijk gemaakt. De komst van Gorbatsjov heeft de situatie aangrijpend gewijzigd. Het is natuurlijk waar dat veel van wat hij heeft voorgesteld al jarenlang is aangeboden door het Wes ten, maar er zijn twee partijen voor nodig om tot een over eenkomst te komen. Het is Gorbatsjov die ons de gele genheid gegeven heeft een ander Europa te creëren. Urgentie Het is dus bemoedigend dat Manfred Wörner, mijn opvol ger als secretaris-generaal van de NAVO, een ontmoeting heeft gehad met Edouard Sje- vardnadze, de Russische mi nister van buitenlandse za ken, en dat er een groeiend besef is onder de lidstaten dat de NAVO een belangrijke po litieke functie te vervullen heeft, vooral op het gebied van veiligheid en wapencon trole. Als het enige verbond waarin zowel Noord-Amerika als alle landen van West-Eu ropa vertegenwoordigd zijn, is de NAVO hiervoor het ideale lichaam. De vergadering van ambassa deurs van de NAVO is echter niet geschikt voor de uitvoe ring van deze taak. Een veel nauwere betrokkenheid van de politieke leiders van de ministeries van buitenlandse zaken zou in overweging ge nomen moeten worden. Een andere mogelijkheid is de op richting van een nieuw li chaam, onder voorzitterschap van de secretaris-generaal, waarin elk land vertegen woordigd is door de nummer twee, de minister van buiten landse zaken of een equiva lent. Dit lichaam zou de poli tieke invloed en, naar ik hoop, de stuwkracht en het besef van urgentie hebben die van essentieel belang zijn. De EG zou zich het meest moeten bezighouden met de politieke herstructurering van Europa, en de EG en de NAVO zouden nauw moeten samenwerken. Een belangrij ke kwestie waarvoor de EG een oplossing zal moeten zoe ken is de relatie met de EVA- landen in deze veranderde omstandigheden. Neutralisme is nu echter een minder groot obstakel dan een bestaand of voormalig lidmaatschap van het Warschaupact. De mogelijke hereniging van Duitsland moet een belangrij ke plaats innemen op de agenda. Wat er ook gezegd wordt, het is duidelijk dat als de Duitsers de hereniging wil len, die er ook zal komen. Een verenigd Duitsland zou een economische reus zijn door de combinatie van het technolo gisch en industrieel potentieel van West-Duitsland en de jonge arbeiderskracht van Oost-Duitsland. In de komende tien jaar zal economische macht minstens even belangrijk zijn als het militair potentieel. (We hoe ven alleen maar naar de op komst van Japan in de jaren tachtig te kijken om dit te be grijpen). De EG zal zich moeten voorbereiden op een mogelijke Duitse hereniging en de NAVO zal moeten pro beren de mogelijke gevolgen ervan goed in te schatten. Een neutraal Duitsland zou onze veiligheid ernstig in gevaar brengen, maar een herenigd Duitsland dat is aangesloten bij de NAVO zou met ontstel tenis worden bekeken door de Sovjetunie. Het is te vroeg om met zeker heid te kunnen zeggen hoe de politieke structuur van Oost- Europa zich zal ontwikkelen. Voor onze veiligheid en een stabiele* en hechte Europese Gemeenschap is de betrok kenheid van de VS een essen tieel ingrediënt. LORD PETER CARRING TON (Lord Carrington was minister van buitenlandse zaken van 1979-82 en generaal van de NA VO (c) The Times, Londen Vorige week geen weekbla den - De Groene houdt ook nog deze week vakantie - en daarom nu pas volop aan dacht voor Roemenië. Hoe het bewind van Ceausescu het volk terroriseerde; hoe de eerste dag van deze nieu we decade werd beleefd in Bukarest. Een Roemeense cartoonist tekende enkele ja ren geleden een bange egel en een steeds groter worden de luchtballon. Als het dier uitgeput stopt, klapt de bal lon stuk op de stekels. Vlak voor de bloedige om wenteling spreken journalis ten van de HP in een steen koud Bukarest - „ik ben op gegroeid in deze ijskast" - met Alexandru, een 24-jari- ge computerprogrammeur. „Ik heb geen enkele toe komst, ik leef als een plant. Ze hebben de mensen kapot gemaakt en ze hebben mijn land en mijn stad vernietigd. ....Maar zelfs als je wilt vech ten haalt het niets uit, omdat je nooit iemand zal vinden om mee te vechten. Daarom zal er in Roemenië morgen ochtend, de volgende week, of over een jaar niets veran derd zijn". Zes geslaagde Nederlanders zijn om een goedgevulde ta fel gezet om te praten over hun succes. Vervelend, heel vervelend is zo'n gesprek. Zeker als ondernemer Groe- neveld meent te moeten constateren dat „rijk rijker en arm armer wordt. En dat is een gevaar. Als we hier niet in slagen om de zaak bij elkaar te houden, dan krijg je wel degelijk Amerikaanse toestanden". Dit succesnum mer kan in zijn stoel blijven zitten om te ontdekken dat ook om de hoek dergelijke toestanden bestaan. Slechts tien pagina's hoeft u terug te slaan in dit nummer van de HP, mijnheer Groeneveld. „Langdurige werkloosheid wordt in zekere zin overerf- baar. Vader werkloos, kin deren ook werkloos. Dan zie je contouren opdoemen van een underclass: een groep met een laag inkomensni veau, die zich bevindt op grote afstand van de formele arbeidsmarkt en daar nau welijks nog voeling mee heeft". Desmond Tutu, de Angli caanse aartsbisschop van Kaapstad, praat 's morgens om zes uur op het vliegveld van Frankfurt met Vrij Ne derland. Een opvallende strijder tegen de apartheids politiek die mensen als Bot ha en De Klerk zijn broe ders noemt. „Dat is de prijs die je betaalt als je christen bent. Je mag iemand die bij de familie hoort nooit ver stoten. Je mag de slechte zoon nooit laten vallen. En we hebben door de doop nu eenmaal die relatie met onze blanke mede-Zuidafrikanen. We delen bovendien onze menselijkheid en dat moeten we tonen". Heel aardig is de opsomming van staatshoofden en be langrijke politici die de afge lopen jaren hun waardering uitspraken over Ceausescu. Ook koningin Juliana stak haar bewondering in 1975 niet onder stoelen of ban ken. „Wat de toekomst be treft, het is zeker dat elk land werkt aan de welvaart van zijn eigen volk. De wijze waarop u die taak uitvoert, trekt bovendien bijzonder de aandacht". Jaarwisselingen zijn per tra ditie in bepaalde steden in ons land rumoerig. Den Haag spant wat dat betreft de negatieve kroon en VN zocht uit hoe die stad zich voorbereidde. Sjef uit de Scheveningse Ducdalfstraat verzorgde vorig jaar een knalfeest voor vijftiendui zend gulden en kocht voor een deel van dat geld ca deautjes voor 'zijn' buren. Misbruik? „Waar ik me nou kwaad over maak, is wat die jongens in Spoorwijk hebben gedaan. Die zijn gratis drank gaan doorverkopen. Dan ben je wel diep gezonken. Dèt noem ik nou misbruik ma ken van gemeentegeld". s j— atipp te maken aan de menstnfc beschaving. Daarom i^rkj Annales-theorie, die j"en mens afschildert als orjng, worpen aan de natuur, L Vi damenteel fout voor L,,, tijd. Ferdinand Bra,g heeft dat idee ontwikjonr de geschiedenis is geen] sit ces dat door mensen w gestuurd, nee, de mens i[ hankelijk van de natil De politiek heeft nu middelen in handen oil natuur te controleren, er is een omslag in de gesMAF denis geweest". 4 Dromen fascineren al L wenlang de mensheid. [wa vreemd, want tussen we lijkheid en illusie zit meCnC maar weinig verschil.ZOnc Tijd pakt in een lang, wok interessant artikel uit hoe wij ons tijdens de gedragen. „Los van de 80 tuur waaruit ze voortkoifann hebben mannen veel vjl. 6 dan vrouwen agressieve Me' men waarin ze doelbe^öc schade berokkenen aannam deren". el. Maar niet alleen in de r telijke uren wordt droomd. Drie Russische Pkgr nomiestudenten die zielman afgelopen weken in Groen i gen verdiepten in wesfi®" managementmethoden, men over de verweze^ king van het communilHar Joeri: „Misschien in duijalfv jaar". Voorlopig kijken?00 voor de zekerheid ever^j onze keuken om straks Har de boot te missen als we! se bedrijven in hun langer vleugels uitslaan. „Wee' PJ van wie het idee komt^ een communist moet 1% ei van het kapitalisme? ;aiv< Lenin!" e'E eest )rt Han "o'f 10-4 In Montreal hebben ze geld een nachtmerrie va|jt' Olympische Spelen ge 1976, want nu nog harelve de schulden van de b*,ite van de stadions als mo^" stenen om de nek var% k, provincie Québec en de,o-2 meente. De rokers betAai daarom per sigaret één 1' larcent Olympic Tax. verwoed roker heeft ui,s F rekend dat hij sinds 197"W: meer dan 1500 dollar in ïv31;1 heeft zien opgaan voor' project waar hij nooit j f|. heeft gevraagd. sch De Hongaar Tibor Zimiht i werd in 1948 voor zijn e£21 huisdeur gearresteerd r verbleef vijf jaar in eerden 'terneringskamp. Nog st6-8 wacht hij op eerherstel Ra een financiële schadef' re stelling, waarover de mej^ne gen sterk uiteenlopen, "tovi is er iets veel belangrien voor Tibor en de vele t£ch duizenden die om politPj6 redenen in gevangenif2o werden gestopt. In Buda5-2: leeft Gébor Péter, de vlam malig chef van de gehe!k®- politie, ongestoord als gepensioneerde meifajg „We willen geen wrier Wraak is er al genoeg 6-7 weest in dit land. Maar eisen wel, dat de beulen toen het niet beter hetf^ dan hun slachtoffers". kri -t '8' BI] lin én Geschiedschrijving is een vak apart en over de aanpak wordt verschillend gedacht. De Leidse hoogleraar alge mene geschiedenis H.L. Wesseling schuift de ziens wijze van de Franse Anna- les-school voor onze tijd naar de prullenbak. „De pre sidenten van de Verenigde Staten en de secretaris-gene raal van de Communistische Partij in de Sovjetunie heb ben het vermogen een einde Wolga-Duitsers raakten 62 1941 hun republiek kwij! r0 werden gedeporteerd C'g Siberië en Midden-Aziëpru oktober nam de Oppfl0-6 Sovjet het besluit dat zij 1 autonome republiek weei rugkrijgen, maar dal i kwam een storm van kri los van de mensen die dat gebied wonen. De jet-Duitsers worden fascisten uitgemaakt; willen ze daarover niet ten, maar de lokale per meer dan duidelijk ovei antipathie van vele So' burgers. „AfstammeliifÉN van de Hitiers en de Gl belsen; verraders die het; derland verlaten". Elsevier neemt de Roemt se revolutie nog eens 4 en peilt de meningen de rol van de intelligenl „Zij heeft haar taak v« chend, ze heeft Ceausl naar de mond gepraat, 1 kritische functie verwl loosd en is dus niet geri tigd een leidende rol in nieuwe Roemenië te spel) zegt een jonge student. b i deren zijn gematigder: f I we alle leden van de intelligentsia tegen de nj gaan zetten, zijn we er tuurlijk zeker van dat Ceausescu-hielenlikker^ verdwenen, maar moeten dan ook beseffen we als natie tot een oni K ontwikkelde barbarij t vallen. En wie is dan zot s/l zonden? Dan kun je 1 kwart van de Roemenen gen de muur zetten. Op ogenblik regeert niet lai het verstand maar de w»xr LUCAS BOLS'

Leidse Courant | 1990 | | pagina 6