Nieuwe kansen RK kerk in Roemenië EeicbcSotwmtt kerk wereld VS onderzoek of contra's nonnen hebben gedood 1989 rampjaar voor Amerikaanse tv-predikanten Achter de Oeral leven kernen van jonge christenen CckLeSouomv "J n\ 1 -1€B «T £cidócSou/ta/rit GEESTELIJK LEVEN/OPINIE DONDERDAG 4 JANUARI 1990 PAGlNJsJ Gereformeerde Bond: Gods hand in Oost-Europa ZEIST Dwars door de ontplooiing van verborgen krachten en de uitbarsting van innerlijke vrijheidsdrift van mensen zien wij Gods hand 'in de ontwikkelingen in Oost-Europa. Deze boodschap verkondigde voorzitter ds. C. van den Bergh giste ren in Zeist tijdens de jaarlijkse predikantenconferentie van de Gereformeerde Bond, de rechtervleugel in de Nederlandse Hervormde Kerk. 'Gewogen en te licht bevonden' heeft de hand Gods geschre ven op de muren van de communistische bolwerken. Dezelfde hand heeft volgens de Bondsvoorzitter het IJzeren Gordijn aan flarden gescheurd en de kerk onder het „nietsontziende com munistische bewind" gespaard. De Oostduitse gast op de predikantenconferentie, dr. J. Drech- sel, dacht daar anders over. „We leven niet meer in de tijd van het Oude Testament en moeten dus oppassen al te snel verge lijkingen te trekken met de tijd van toen. Er is in het verleden met verwijzing naar de hand Gods veel leed aangericht", aldus de secretaris van het 'Evangelisch-Kirchliches Gnadauer Ge- meinschaftswerk', de Oostduitse evenknie van de Gerefor meerde Bond. Drechsel wees op de nieuwe kansen voor evan gelisatie in de DDR. Slechts 30 procent van de Oostduitsers be hoort tot de kerk en onder hen bevinden zich volgens Drechsel veel onbekeerde christenen. De politieke bemoeienis van de Evangelische Kerk is volgens hem begrijpelijk, omdat kerkge bouwen lange tijd de enige plek waren waar kritiek mogelijk was. Maar hij hoopt wel dat de kerk dit „politieke mandaat" nu snel zal teruggeven, omdat haar verkondigingstaak er onder leed. Vervloek de duisternis niet, steek de kaars aan. Chinees spreekwoord BUKAREST Voor de Rooms-Katholieke Kerk in Roemenië, die onder het com munistische bewind een semi- legale status had, dagen er be tere tijden. De apostolische administrator van Bukarest, hulpbisschop loan Robu, ver wacht dat bij voorbeeld de be perking van het aantal pries terstudenten zal worden opge heven. Het 'statuut' dat de commu nistische regering aan de Rooms-Katholieke Kerk wil de opdringen en dat nooit door de kerk is geaccepteerd, voorzag in de beperking van het aantal bisdommen tot twee: Bukarest en Alba Julia in het Hongaarssprekende deel van Roemenië. Het Vati- caan mocht daar alleen bis schoppen benoemen. De vier andere rooms-katholieke bis dommen (Iasi, Satu Mare, Oradea en Timisoara) worden op dit moment geleid dooi' een 'ordinarius' die geen bis schopswijding heeft ontvan gen. Wegens de onenigheid over het statuut beschouwde het bewind van Ceausescu de Rooms-Katholieke Kerk offi cieel als „buiten de wetten staande". Elk band met „het Vaticaan en buitenlandse zus terkerken werd zo gemakke lijk uitgelegd als een misdrijf tegen de staat. Robu vindt het „werkelijk ge weldig, dat men zich eindelijk vrij kan voelen". Hij is er bij zonder blij mee dat hij nu vrij contacten kan onderhouden met paus Johannes Paulus II, „die ons altijd zeer nabij was". Buitenlandse waarnemers zijn onder de indruk van de vitali teit van de rooms-katholieke parochies in Roemenië. Vele priesters beperkten zich on der het communistische bewind niet tot de zielzorg, maar hielpen ook vaak men sen die dringend behoefte aan geneeskundige hulp hadden. Bovendien waren de paro chies vaak de enige plaats waar de katholieken binnen de Hongaarse, Duitse en Kroatische minderheden nog enigszins hun eigen cultuur in ere konden houden. Radio Vaticana maakte giste ren bekend dat de reizende ambassadeur van het Vati caan voor Oost-Europa, aarts bisschop Francesco Colasuon- no, sinds dinsdag in Roemenië verblijft om zich op de hoogte te stellen van de situatie van de kerk na de val van Ceau sescu. Colasuonno heeft Robu namens de paus een geldbe drag overhandigd. Grieks-katholieken De met Rome verbonden Grieks-Katholieke Kerk in Roemenië is weer legaal. De Raad van het Front voor Na tionale Redding heeft het de creet ingetrokken van 2 de cember 1948, waarbij de kerk werd gedwongen op te gaan in de orthodoxe Kerk. Ook het decreet van 1949, dat het verbod van elke activiteit aanscherpte, is niet langer geldig. De Grieks-katholieke kerk telde in 1948 ruim 1,5 miljoen leden. Nadat een pseudo-sy- node had besloten tot een fu sie met de veel grotere Ortho doxe Kerk, werden de zes Grieks-Katholieke bisschop pen gevangen gezet. Zij zijn allen in gevangenschap ge storven. WASHINGTON De Vere nigde Staten zullen de hulp aan de Nicaraguaanse contra's verminderen als blijkt dat zij de daders zijn van de moord op twee nonnen in Nicaragua. Alhoewel de Amerikaanse re gering niet uitsluit dat de door haar gesteunde contra's de dood van de vrouwen op hun geweten hebben, houdt de Amerikaanse regering overi gens liever nog een slag om de arm. „Alles wat wij op dit mo ment kunnen zeggen, is dat we niet weten wie verantwoorde lijk is", aldus een woordvoer der van het ministerie van buitenlandse zaken. Volgens hem heeft de sandinistische regering van Nicaragua nog geen enkel bewijs geleverd voor haar beschuldiging dat de nonnen zijn gedood bij een aanval van de contra's. Het gaat om de Amerikaanse Maureen Courtney en de Nica raguaanse Teresa Rosales. Zij werden in het donker bescho ten toen zij zich samen met en kele andere geestelijken be vonden op de weg tussen Siu- na en Puerto Cabezas in het noordoosten van Nicaragua. Sommigen van hun metgezel len liepen verwondingen op. In een felle aanval op de VS zei de Nicaraguaanse president Daniel Ortega gisteren dat de misdaad omdat zij de contras Washington geeft de contra's „Noordamerikaanse regering betaalt om deze misdaden te humanitaire hulp. Met het verantwoordelijk is voor deze begaan". Congres is afgesproken dat de de lijkkist van zuster Maureen steun zal worden gestaakt als de contra's offensieve acties ondernemen. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Odoorn-Valther- mond (deelgem. Bethel) (her- v.geref.) A.H. Drost, kandidaat te Leiden, die dit beroep heeft aangenomen. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Middelburg-Zuid Th. van Stuijvenberg te Ter- wolde de Vecht. Gereformeerde Kerken Beroepen te Emmen (part time) mw.drs.J.C. IJkema-de Koning, kand. en pastoraal medewerker aldaar, die dit beroep heeft aangenomen. Beroepbaarstelling mw. drs.J.C. IJkema-de Koning, kand. en pastoraal medewer ker te Emmen. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt Beroepen te IJmuiden J. Borgdorff te Rotterdam- Noord. Aangenomen naar Nijmegen drs. E. Brink, kandidaat te Kampen, die bedankte voor Baflo i.c.m. Warffum, voor Be verwijk, voor Breda i.c.m. Almkerk-Werkendam, voor Ferwerd-Hallum, voor Frane- ker-Sexbierum in samenwer king met Arum, voor Hoek, voor Musselkanaal-Valther- mond, voor Surhuisterveen i.c.m. Opende, voor Vlissin- gen, voor Vrouwenpolder, voor Zuid- broek en voor Zuidwolde (Gr.). NEW YORK Voor de televisiepredikanten in de Verenigde Staten was 1989 een rampjaar. In het begin van de jaren tachtig symboliseerden de Moral Majority van Jerry Fal- well, het Praise The Lord-station van Jimmy en Tammy Bakker en het medisch centrum 'City of Faith' van Oral Roberts de macht van de televi siepredikanten en de be reidheid van de kijkers om hen te steunen. Zij zijn alle drie in 1989 ont manteld. Het slechtst liep het af met Jimmy Bakker. Bakker moest al in maart 1987 het door hem opgerichte Praise The Lord (Loof de Heer) verlaten, na dat was onthuld dat hij een verhouding met zijn secreta resse had gehad. De televisie- predikant, bij wie filmsterren, topsporters en artiesten ooit kind aan huis waren, werd in oktober vorig jaar wegens fraude en samenzwering ver oordeeld tot 45 jaar gevange nisstraf. Bovendien kreeg hij een boete van ruim een mil joen gulden. De aanklager omschreef Bakker als een „gewone crimineel", wiens gedrag werd bepaald door „hebzucht, egoïsme en machtswellust". Hond De afgelopen jaren hebben de kijkers kunnen zien, waar voor zij hadden betaald. Dank zij hun giften kon onder meer de hond van de familie Bak ker zich koesteren in een hok met air-conditioning. Falwell, die na de val van Bakker diens televisiestation korte tijd leidde, kondigde in juni 1989 de opheffing van de Moral Majority aan. „Het doel van de Moral Majority was om religieus rechts in bewe ging te brengen. Onze missie is voltooid", zo liet Falwell de verzamelde kerknieuwsredac- teuren in de Verenigde Staten weten. De fel anti-communis tische Moral Majority, die tien jaar heeft bestaan en zich heeft beijverd voor de terug keer van traditionele waar den in de Amerikaanse sa menleving, droeg in 1980 mede bij aan de verkiezing van Ronald Reagan tot presi dent. Falwell wees erop dat zijn organisatie de weg heeft vrijgemaakt voor verscheide ne behoudende organisaties, zoals het 'Verband voor Tra ditionele Waarden' en 'Be zorgde Vrouwen voor Ameri ka'. Oral Roberts was vorig jaar gedwongen zijn huis, het door hem opgerichte medisch cen trum en zijn school te verko pen om zijn schuldeisers 50 miljoen gulden te kunnen be talen. De sluiting van het me disch centrum betekende dat Roberts definitief af moest zien van zijn grootse plan voor de oprichting van drie hogescholen waar studenten hun studie geneeskunde, tandheelkunde of rechten zouden combineren met on derricht in de christelijke leer. Roberts had een paar jaar ge leden ook al met financiële problemen te kampen. Hij liet de kijkers toen weten, dat „God hem zou komen halen", als zij niet snel zestien miljoen gulden op tafel zouden leggen. Deze oproep had het door Ro berts beoogde effect. Royale giften van onder anderen een eigenaar van een windhon denrenbaan in Florida redden hem voorlopig uit de zorgen. Robert Schuller was in 1989 de best bekeken televisiepre dikant. Hij verkocht zijn be zinningscentrum op Hawaii aan een vroegere minister van financiën om een nieuw centrum 'voor het gezinsle ven' in Garden Grove in Cali- fornië te kunnen bouwen. Dit centrum naast Schullers 'gla zen kathedraal' zal onder meer scholen en een omvang rijke postkamer herbergen. Graham Een van de pioniers van de verkondiging van het evange lie via de televisie, Billy Gra ham, wist zich net als eerder buiten het rumoer te houden. Hij kreeg in oktober vorig jaar een onderscheiding van de stad Hollywood uitgereikt, omdat hij door zijn optreden in de media tot de bekendste Amerikanen mag worden ge rekend. De evangelist werd speciaal geëerd voor zijn ra diowerk. Ongeveer 840 radio stations in heel de wereld zenden wekelijks zijn pro gramma 'Uur van de beslis sing' uit. Bescheiden sprak Graham bij de plechtigheid de wens uit dat zijn beroemdheid van voorbijgaande aard zal zijn. Hij hoopt dat iemand zich la ter nog eens zou afvragen: „Wie was toch Billy Graham, waar was het hem om begon- Runcie houdt rapport op over homoseksualiteit LONDEN De primaat van de anglicaanse kerk, dr. Ro bert Runcie, houdt de publi- katie tegen van een rapport over homoseksualiteit, dat in opdracht van hem en zijn col lega-bisschoppen is geschre ven. Het rapport dringt er bij de anglicaanse bisschoppen op aan homoseksuele priesters te aanvaarden en priesters die een vaste relatie met een man hebben, niet te straffen, maar juist te steunen. Runcie vindt dat het rapport pas naar buiten kan worden gebracht, nadat de bisschop pen er conclusies voor hun beleid uit hebben getrokken. Sommige vooruitstrevende anglicanen hebben de hou ding van" Runcie verworpen. Zo vindt kanunnik Eric Ja mes, directeur van de organi satie 'Christelijke Actie', dat de bisschoppen een „ernstige fout" begaan door zich zo wei nig gelegen te laten liggen aan de moeilijke positie van homoseksuele priesters. Hij schrijft in het blad van de anglicaanse kerk, dat een hem bekende priester nog in leven zou zijn, als de houding van de kerk hem niet had ge dwongen zijn homoseksuele geaardheid verborgen te hou den. Volgens een organisatie van christelijke homoseksue len in Engeland hebben vier anglicaanse priesters zich van het leven beroofd nadat er in de pers brieven waren ver schenen, waarin een felle aanval werd gedaan op leden van de anglicaanse synode die het opnemen voor homosek suele priesters. NCRV-medewerker wordt predikant AMERSFOORT NCRV- medewerker drs. R.W.M. Foppen (46) wordt predikant in Zuid-Limburg. Hij is be noemd als voorganger van de Hervormde streekgemeente Oude Mijnstreek die is geves tigd in de gemeenten Kerk- rade en Landgraaf. Foppen is onder meer presentator van de programma's Plein Pu bliek en De Verdieping. Hij zal part-time (9/12) in Lim burg werkzaam zijn. Daar naast zal hij waarschijnlijk op freelance basis bij de NCRV blijven werken. Foppen stu deerde in Brussel en Leiden en werkte nadien onder meer in het kerkelijk jongerenwerk in Brussel. HILVERSUM Ze kwa men in november vorig jaar met zijn drieën naar Hilversum voor een bij eenkomst van Pax Christi Internationaal: Mihal, een katholieke leek uit Mos kou, met zijn zoon die vrij vloeiend Frans sprak, en hun beider vriend, Jossig, een Oekraïnse priester werkzaam in... Siberië. Het was de eerste maal dat ze een visum hadden gekregen voor het Wes ten. Toen Jossif naar het doel van de reis werd gevraagd, ant woordde hij onomwonden: „Ik zoek contact met de We reldkerk. Ik kom bedanken voor de vele protesten van Amnesty International en Pax Christi. Ik wil het Vati caan op de hoogte brengen van alles wat leeft en drin gend hulp nodig heeft in Azi atisch Rusland. Ik hoop op een persoonlijk gesprek met de paus en tenslotte wil ik Margaret Thatcher danken voor haar humanitaire tussen komst: .dat is concrete oecu- Toen Margaret Thatcher in 1987 op uitnodiging naar Mos kou overvloog, deed Gorbats- jov een gebaar van goede wil (op haar verzoek?). De Russi sche staatsleider liet 150 ge wetensgevangenen vrij. Jossif was erbij. Hij had juist dertig maanden „technische school" gevolgd. Jossif w'as aangehou den op 9 december 1984. Als een nieuwe Paulus had hij ge heel Siberië bereisd en „huis gemeenten" gesticht in Tomsk, Ferghana en Novosi birsk. Toen hij in laatstge noemde stad bezig was een woning te vergroten om er een christelijke kern in op te vangen, werd hij bij de kraag gegrepen. „Ik zat maanden in een ge vangeniscel van vier bij vier meter die ik moest delen met 34 lotgenoten. Ieder van ons had een halve vierkante me ter ruimte. Ik werd doorge stuurd naar Kujbeshev, zowat driehonderd kilometer ten noord-westen van Novosi birsk waar ik in een werk kamp balken moest zagen en verpakkingskisten timmeren. Gelukkig mocht ik 's avonds technisch onderricht volgen voor metselaar, stukadoor en timmerman. O wijze Voorzie nigheid: dèt had ik juist nodig om nog zoveel kerken te her stellen of te bouwen in de on metelijke Siberische Repu blieken". Eindeloos zijn Jos- sips verhalen. Gedeporteerden Wie denkt dat de Kerk achter de Oeral en in Siberië niet be staat, heeft het verkeerd. De miljoenen mensen die naar Siberië werden gedeporteerd, waren deels orthodox, maar voor een belangrijk deel ka tholiek en protestant. Polen, Volksduitsers, Oekraïners en Balten kwamen er ook te recht. Een groot deel van hen werd gedood of kwam van el lende om, een ander deel raakte religieus en ook men selijk uitgeblust, en een be wonderenswaardige minder heid behield in de benauwe nis van haar bestaan het ge loof. In bijna elke stad en groot dorp van Siberië leven thans kernen van hoop, meestal zonder priester en sa cramenten, „huisgemeenten", die op de steun van de We reldkerk rekenen, nu de pere strojka dit mogelijk maakt. Op Jossips aandringen zond Riga - het katholiek kerkelijk centrum in Letland waaron der heel de Sovjetunie for meel nog steeds valt - zes jon ge priesters naar Dushambe, Novosibirsk, Karaganda, Marxstadt, Aktubinsk. De oogst blijkt groter te zullen worden, want naast degenen die hun geloof hebben be waard en nu ook doorgeven, rukken nieuwe bekeerlingen aan uit atheïstische bevol kingslagen. In Dushambe, de hoofdplaats van Tadzjikisten op 3.500 km. ten zuiden van Moskou in de richting van In- dië, waar Jossip zijn gedwon gen Aziatisch apostolaat be gon, wordt de gelovige ge meenschap niet enkel ge vormd door de nagenoeg 10.000 katholieke Polen en Volksduiters. Ook de aanwe zige Russische intelligentsia (onder wie dokters, inge de nieurs, landbouwtechnici) in teresseren zich voor de katho lieke, godsdienst. Zelfs in het werkkamp van Kujbeshev had Jossip fans bij de kam padministratie wat het hem mogelijk maakte een kleine catechismus en een eenvoudig gebedenboekje onder de me degevangenen te verspreiden. Ongelovig Rome Jossip is vandaag de c vliegende missionaris. Hij heeft in Oezbekistan de ver antwoordelijkheid over zes parochies. Hij vertelt: „Elke maand doe ik grotendeels per vliegtuig met de regel maat van de klok mijn 3.500 km. Jammer genoeg ontbre ken mij alle catechetische en liturgische teksten. Al negen jaar liggen drukproeven van catechismussen, gebedenboek jes en bijbelfragmenten in verschillende talen in Rome klaar, maar ze worden niet in produktie gezet. Gelooft men in Rome niet in de omkeer van het Oosten? Er zijn nog andere dingen die me vanwe ge Rome dwarszitten. Waar om staat nog steeds een stok oude, pre-conciliaire priester voor de reuzenparochie Van Moskou? Waarom blijft de weerspannige Paviljanis te Leningrad in de belangrijkste functie? Hij weigert elke hulp van Riga. In Oekraïne en Wit-Rusland moet zo vlug mogelijk de liturgie in de volkstaal worden omgezet, want het Pools volstaat er niet; en Aziatisch Rusland heeft recht op een eigen dio cees". Jossip zal te Rome, als hij er de kans toe krijgt, veel te ver tellen en veel te vragen heb ben. Niet enkel Rome zou zich kunnen oriënteren op het Oosten. Het zou .eveneens wenselijk zijn dat de gehele christelijke wereld de aan dacht concentreert op dat im mens geestelijk vacuüm dat in Oost-Europa en in het Azia tisch Siberië in weinig tijd voor missionering is komen open te liggen. Dit is het tweede artikel in een reeks over de katholieke kerk in de Sovjetunie. Giste ren werd het eerste artikel Territoriumdrift op EZ f| pg< irth De benoerping van dr. Jacobus Eije Andriessen tot min^( van economische zaken in het derde kabinet-Lubbers hgm van begin af aan, met name in de top van het departeipdai heel wat gemengde gevoelens opgeroepen. Over het ami meen heerste er blijdschap niet in de laatste plaats op'k ministerie zelf over het feit dat er na lange tijd weer een man van zwaar kaliber plaats nam aan het hoofd vai\va ministerie. Immers, sinds enkele decennia had Economy Zaken nu niet direct een forse inbreng in het kabinetsbe gehad. Met Andriessen zou dat weieens anders kunnen den. Alom werd aangenomen dat hij de teugels stevig in lL^ den zou nemen. Hij was al eens eerder minister van ecc mische zaken geweest en beschikte over een rijke en langdurige ervaring in het bedrijfsleven. Bovendien had zich ontpopt als een zeer intelligente en capabele man. Ii der prettig leek de komst van Andriessen te zijn vooi reeds jaar en dag ongekroonde onderkoning van het mini rie: secretaris-generaal prof. dr. W. Rutten. eÏB ;rll Am tei® Al sedert vele kabinetten schrijft Rutten aan het begin elk nieuw jaar zijn traditionele nieuwjaarsartikel in het I nomenblad ESB (Economische Statistische Berichten). In artikel geeft de topambtenaar zijn privé-mening oveiT stand van de Nederlandse economie. Een mening die nof eens afweek van het op dat moment gevoerde kabinet! leid. Had het kabinet net besloten dat er wat minder i kunnen worden bezuinigd, dan liet Rutten weten I ,,'s lands economie meer dan ooit om extra bezuinigiri schreeuwde". Wees alles in de richting van een opbloeid economie dan schreef Rutten dat „donkere wolken zichl ven 's lands schatkist samenpakten". Ook op andere teil nen liet hij zich niet onbetuigd: werklozen moesten hai worden aangepakt en de belastingen fors omlaag. Veel nisters van economische zaken waren de traditionele nie^r jaarsartikelen een doorn in het oog, vooral daar ze st«[ei meer werden beschouwd als graadmeter voor het toekorrer( ge beleid van het ministerie. DESONDANKS durfde geen enkele minister zijn topamflri naar aan te pakken. Tot Andriessen aantrad. Als het aaiie voormalige voorzitter van de christelijke werkgeversorgiee satie NCW lag, zou Rutten direct zijn privilege zijn on(ge men. Maar op een conflict wilde Andriessen het niet l«rl uitdraaien. Wel besloot hij, conform zijn positie als hoop baas op EZ, de „macht" van zijn topambtenaar wat in te fi ken. Zo stond Andriessen er op dat het artikel eerst dt hem gelezen en geaccordeerd zou worden. Bovendien wi het de redactie van ESB verboden het artikel onder emln go, zoals sinds jaar en dag gebruikelijk was, naar de jourric listen te sturen. Voor de verspreiding zou het ministerie wel zorgen. ricl HOEWEL het departement zelf in alle toonaarden ontlde dat er sprake is van een territoriumstrijd tussen beide hePm wordt uit alles duidelijk dat de positie van Rutten als ma^1 tig man in Den Haag danig is aangetast. En niet ten onre°^ te. Ook een ambtenaar moet de vrijheid hebben zijn ei»p€ mening aan het volk te presenteren, maar hij moet tev/e weten dat zijn minister de hoofdverantwoordelijke is vioe het beleid. Daar is een ambtenaar aan gecommitteerd, zar Rutteri. Na Noriega blijft kritiek Ui NORIEGA is uit Panama vertrokken op de manier, di^-i pauselijke nuntiatuur het liefst was: vrijwillig. Presidr Bush kon zijn landgenoten via radio en televisie met tfds meedelen, dat nu alle doelstellingen van de Amerikaanse^ vasie in Panama zijn bereikt. Het Panamese volk, waar^' het gros inmiddels al had laten blijken zich wel te kun», e vinden in het Amerikaanse ingrijpen, heeft het vertrek br< de voormalige dictator met een uitbundig feest gevierd. Men gebleven is de scherpe kritiek van de meeste LatijnsamJ kaanse landen op de Amerikaanse invasie, hoewel de ®r van Noriega algemeen werd toegejuicht. Gebleven is ook^ afwijzende houding tegenover de nieuwe Panamese prj a, dent, Guilliermo Endara, omdat die bij het begin vanne: Amerikaanse aanval werd benoemd. !er HOEWEL Endara afgelopen zomer 62,5 procent vanl^ stemmen op zich zou hebben vergaard bij verkiezingen, vervolgens door Noriega ongeldig werden verklaard, erk nen Zuidamerikaanse landen met uitzondering van Vel zuela, Paraguay en El Salvador zijn regering niet. I"i hun oordeel zou daardoor de Amerikaanse invasie won goedgekeurd. Die reactie legt nog eens de uiterst gevoePJ verhoudingen bloot in Zuid-Amerika tussen de VS en de frt tijnsamerikaanse landen. In Zuid-Amerika moeten nog heel wat problemen worP opgelost, zodat het van groot belang is dat ook de verhouc gen met Panama snel worden geregeld. Indien Endara waardige en democratisch gekozen president van Panaez wil zijn, dan zouden nieuwe verkiezingen de oplossing c men. Aan de intimidatie door Noriega is een eind gekonve zodat er niets op tegen is onder democratische vlag een nii) we stembusslag uit te schrijven. Dat zou de positie van Eri1 x ra aangenomen dat hij opnieuw wint volledig le^ meren en voorkomen dat hij onwillekeurig wordt beschou or als een marionet van Washington. U(j' lm' _en Uitgave: Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers) Kantoor: Apothekersdijk 34. Leiden Telefoon: 071 - 122 244. Postadres: postbus 11. 2300 AA Leiden Abonnee service Telefoon: 071 - 313 677 van ma t/m vr van 8.30 tot 17 00 u si Nabezorging Telefoon: 071 -122 248 van ma. t/m vr van 18.00 tot 19.00 u. op za. van 14.00 tot 15.00 u.rP Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW.) Bij automatische betaling: Bij betaling per accept-girokaa— per maand f. 24,85 per maand f. 25] per kwartaal f. 74,10 per kwartaal f 75, per jaar f. 284,50 per jaar 285, Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244 Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702. Bankiers /VMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1990 | | pagina 2