„Die vuilnishoop moet verdwi jnen" Voortaan achter tap voor halfvolle melk ,aatste z wemnacht van Noordwijkerhout in oude Kokker bad 1 We Stropers zetten muziek op de plaat «{DEN OMGEVING Qeidü&Qommd DONDERDAG 4 JANUARI 1990 PAGINA 11 I^nkeveld jijgt "mlokaal aat fiHDWIJK De bouw jan.pen gymnastieklokaal in [inkeveld in Noordwijk is javond met enthousiasme door de Noordwijkse Kfyssie onderwijs. Alle par- r'itten hun tevredenheid 2dit plan dat Noordwijk .30, miljoen gulden kost. ec. 3wijk haalt dit geld uit de reserve waar op dit 'prt een bedrag van 5,5 en gulden in zit. Het te lokaal komt in de van het gymnastieklo- !^an de Wassenaarsestraat. ,s|vordt gesloopt voor de (0): ivan seniorenwoningen. I de financieringswijze 21 ®et gymnastieklokaal be- t ei gisteravond wel enige 45. .met name bij de CDA- 00e. L. de Graaf vroeg zich g 12 de verplaatsing van de te( Inneschool nog geld zou 16); (ngen. „Een miljoen uit eserves halen, vind ik kleinigheid". E. Hoger- J(VVD) vroeg gisteravond do aanleiding van de opmer- alvan wethouder J. Bedijn (oordwijk flink in de buï- loet tasten om het nieuwe J in Vinkeveld te bou- i'bon om de vijf lokalen in dwijk nog eens kritisch r de loep te nemen. „Mis- a n kunnen scholen samen w0 met een gymlokaal of en we wat verkopen". loorham (PvdA) sugge- roje gisteravond de beno- i gelden eventueel uit de citatie van het Vinkeveld Haa|SParen d°e Je voor leuke Th|n en dit is er een", con- irde de socialiste. Ook B. •°°.!e (Noordwijks Belang) moeite om een pn te besteden aan de Ghdaal. „Dit is een logisch -45,ig van het besluit om de (aj):bare school De Jutter uit eiden tot een volwaardige 45 il en de Hoffenne te ver- ielasen. Het zou dwaas zijn volgende stap, de bouw een gymlokaal, opeens te te vinden". 00 'ikii# wees voorts op de iO. e staat van het oude vit^kaal aan de Wassenaar- ®p^t dat moet verdwijnen 5 cile bouw van seniorenwo- tiin en waarvoor het lokaal uret Vinkeveld in de plaats P ,Ik ben er niet rouwig |°-oat dat lokaal verdwijnt", 45 de zij. ^rajreren mishandeld Ex Voto 1.30 Een 21-jarige S: 2ier van Sassenheim heeft jacht twee jongens uit Lis- ..Thke klappen verkocht voor ebouw van jeugdhonk Ex in Voorhout. De jongens di.jisse, 16 en 17 jaar oud, d1en op het punt naar huis ^tsen toen de Sassenhei- t Cl -zonder aanleiding de i. M|te middenin het gelaat 15,. Toen zijn vriend daar "Van zei liep ook hij enkele ïoo,slagen in het gezicht op. ^ina ging de Sassenheimer IKndoor. De politie heeft de 11 inmiddels aangehouden. Directeur Sancta Maria bepleit samenwerking tussen ziekenhuizen NOORDWIJKERHOUT De grote instellingen voor geestelijke gezondheidszorg in Zuid-Holland Noord, het RIAGG, Endegeest, Sancta Maria en St. Bavo zouden zelf het initiatief moeten nemen tot een volledige fusie. Dat stelde drs. T.M.J. van der Zanden, direc teur algemene zaken van het psychiatrisch ziekenhuis Sancta Maria in Noordwijk vandaag in zijn nieuwjaarstoespraak. Volgens Van der Zanden moeten de instellingen in de nabije toekomst gemeenschap pelijk verantwoordelijkheid gaan dragen voor de geestelijke hulp verlening. De huidige ontwikkelingen, zoals de regionale budgette ring en de informatieverplichting in RIGG-verband maken samen werking noodzakelijk. „Het is onvermijdelijk dat de huidige ont wikkelingen zullen leiden tot een verlies aan autonomie of het op geven van zelfstandigheid. Het is mogelijk beter zelf het initiatief te nemen tot een federatieve samenwerkingsvorm, die nog in de jaren negentig zal leiden tot een volledige fusie. Pas wanneer de partners in de regio de tussen hen opgetrokken schotten hebben opgehaald lijkt de weg vrij te zijn voor de invoering van regionale budgette ring", aldus de algemeen directeur van Sancta Maria. Brand in papierbak: grote schade in computerbedrijf SASSENHEIM Een brand in een papierbak heeft gistermiddag rond een uur veel schade aangericht in de kleine computerruimte van een computerbedrijf aan de Wasbeek- laan in Sassenheim. Door onacht zaamheid van het personeel kon het papier in de verzamelbak vlam vat ten. Pogingen om het vuur te doven haalden niets uit. De brandweer moest eraan te pas komen om de vuurhaard te bedwingen. Het be drijf heeft door de hitte van het vuur en door de sterke rookontwik keling grote schade opgelopen. Be huizingen van computers smolten weg en de inhoud raakte onklaar. Het was vanmorgen nog niet be kend hoe groot de schade precies is. Geen coatex voor Bronckhorstschool NOORDWIJK Basisschool De Bronckhorst krijgt geen coatexlaag om graffiti makkelijker te verwijderen. Dat heeft de commissie onderwijs gis teravond besloten. De commissieleden volgden hiermee het advies van het college van burgemees ter en wethouders op dat meende door het aan brengen van de coatexlaag de graffiti niet zou ver minderen. Ook de kosten van het verwijderen van graffiti zouden door het aanbrengen van de be schermlaag niet verlaagd worden. „Ondanks de coatinglaag moeten we toch een schoonmaakbedrijf inschakelen. Tegelijk met het schoonspuiten wordt ook de coatexlaag aangetast", stelde wethouder van onderwijs J. Bedijn gisteravond. Hij zegde de com missieleden wel toe de ontwikkelingen op dit ge bied in de gaten te zullen houden. „Als graffiti op een snellere of goedkopere manier verwijderd kan worden, ben ik de laatste die daar tegen is". Inbreker gepakt NOORDWIJK Een 14- jarige jongen uit Noord wijk is gisteren aangehou den wegens een inbraak in een woning in Noord wijk aan Zee. Hij was in het bezit van een televi sie, een radio en brom fietsonderdelen die uit het het huis was verdwe nen. De politie verwacht meer aanhoudingen in deze zaak. De inbrekers kwamen de woning, die ligt aan een zijstraat van de Schoolstraat, via de voordeur binnen. Werkgroep zoekt oude films en foto's over bollenstreek VOORHOUT Oude foto's en films over leven en werken in de Bollenstreek. Die worden gezocht door de werkgroep ge schiedenis van Wetenschappelijke Educa tieve en Sociaal-culturele Projekten (WESP) voor het maken van een video film. Het is de bedoeling een film te ma ken waarin de geschiedenis van de bol- lensector in Zuid-Holland wordt verteld aan de hand van filmfragmenten. Tevens vertellen vooral vrouwen en ook mannen die betrokken zijn geweest bij de bollen teelt hun persoonlijke verhaal. Wie oud materiaal in bruikleen wil afstaan kan te recht bij WESP. Hoefbladhof 12, 2215 DW Voorhout, telefoon 02522-16548. De werk groep maakte al het boek „Bollenpelsters gevraagd, seizoenarbeid van vrouwen in de Zuidhollandse Bloembollenstreek". WOONWAGENBEWONERS KLAGEN OVER GEMEENTEWERF OEGSTGEEST „Die vuilnisberg moet weg. Het stinkt als de wind onze kant op waait en als het van de zomer gaat broeien wordt het nog veel erger. Dan krijgt de woonwijk achter ons er ook last T. Hulters, bewoner van het woonwagenkampje in Oegst- geest, is verontwaardigd over de composthoop op het terrein van de nieuwe gemeentewerf aan de Haarlemmerstraatweg in Oegstgeest. De composte- rende activiteiten van de plantsoenendienst en het woonwagenkamp aan de Haas- wijklaan worden slechts door een sloot van elkaar geschei den. „We hebben al geklaagd bij de gemeente en de milieu dienst in Leiden en Den Haag. Daar horen we niets meer van. Als er niets gebeurt weigeren we straks onze sta- en huur gelden te betalen". Hulters woont sinds drie jaar op het woonwagenkampje in Oegstgeest. „In het begin was het erg mooi. We keken uit op de weilanden. Nu ligt de ge meentewerf er en sinds een paar weken deze vuilnishoop. Al het afval uit de sloten, bos sen en plantsoenen wordt daar gestort om er compost van te maken". Hulters en zijn mede kampbewoners waren hier niet van op de hoogte en zij hebben dan ook niet geprotes teerd tegen de aanleg van de werf. „De mensen uit de woonwijk achter ons weten niet eens dat deze vuilnishoop hier ligt. Het kampje is name lijk zo aangelegd dat onze woonwagens door de schuren en hoge bomen worden ge scheiden van de woonwijk. Die mensen zien dus helemaal niets. Nu is het nog winter maar straks als het gaat broei en, gaan ze het wel ruiken", verwacht hij. Hulters hoopt dat de Haaswijkbewoners door de protesten van de woonwa genbewoners wakker worden geschud. „Dan begrijpen ze ook waarom wij straks mis schien weigeren nog langer huur- en stageld te betalen. Wij moeten immers net zo veel betalen als de mensen in de wijk. Het is hier net als in vroeger jaren: toen konden de woonwagens ook wel bij de vuilnisbelt worden neergezet. De tijden zijn echter veran derd. Wij pikken dat niet meer". De gemeente Oegstgeest weet niets van de klachten van de woonwagenbewoners. „Voor zover mij bekend hebben ze dat nooit kenbaar gemaakt", aldus een woordvoerster van de gemeente. „Als het om vi suele overlast gaat is het een kwestie van geduld. Er zijn bomen geplant tussen de werf en de woonwagenkamp en die zullen op den duur de com posthoop aan het gezicht ont trekken. En voor wat betreft stankoverlast: een goede com posthoop stinkt niet, die be staat in principe uit aarde. En ik ga ervan uit dat de plant soenendienst in staat is een goede composthoop samen te stellen". De steen des aanstoots, de composthoop van de plantsoenendienst EKE De Zilker blaaska- we Stropers heeft gisteren De Duinpan een J nummers op de band ge zet. De kapel kreeg de plaatop name wegens het elfjarig be staan aangeboden van de plaat selijke caravansvereniging De Duinknijnen. Er worden dui zend platen in omloop ge bracht. Onlangs werd Stroper Nico van Nobelen door de se- i uJtropers in de geïmproviseerde studio in de Duinpan. mijnen aangesproken over het jubile um. „Geef maar een onder scheiding", verzon Van Nobe len. Maar de Duinknijnen had den andere plannen. „Eind vo rige week kreeg ik te horen dat we voor opnames naar de Duinpan moesten komen. Ik was eerst niet zo enthousiast. Wij spelen voor de gezelligheid en we moeten het ook hebben van de show. Zo'n Piet Geer- lings („Dekselse Piet) die de bekkens bijvoorbeeld bijna bin nenste buiten slaat, dat komt op zo'n plaat niet over. Maar iemand van de studio kwam kijken en die zag er wel wat in". Er zullen een aantal num mers worden opgenomen. „Dan gaan we erin knippen zodat verschillende stukken aan el kaar kunnen worden gemon teerd", legt Van Nobelen uit. Het is de bedoeling dat de Stro pers de duizend platen zelf gaan verkopen en dat de Duinknijnen de gemaakte kos ten terug krijgen. De platen- gaan vijf gulden kosten maar De Stropers hebben nog geen idee hoe ze deze in omloop gaan brengen. In elk geval zijn ze te krijgen als ze optreden tij dens het komende carnaval. De Stropers zijn niet alleen de vas te blaaskapel voor De Zilk maar ook voor de Knaalknik- kers uit Beinsdorp („ook een heel gezellige vereniging") en sinds kort ook bij de Onder- schuivers van Haarlem. En verder spelen ze op bruiloften en partijen. „Duur zijn we niet", aldus Beelen. „We spelen alleen als het ons leuk lijkt en het geld gebruiken we voor in strumenten. Ik weiger geld uit te betalen want dan ga je ook spelen op plaatsen waar je er eigenlijk geen zin in hebt. Voor 150 gulden komen we twee keer een half uur dus dat zou dan 15 gulden de man zijn. Nou, dat is ook de moeite niet. Maar we kunnen er alles voor kopen wat de groep nodig heeft". Commercieel zijn de Stropers dus niet. Een paar consumptiebonnen en verder spelen ze voor de onkosten. De meeste leden zijn al bijna vanaf het begin bij de blaaskapel die ooit voortkwam uit de Zilker harmonie Altesa. En dat de ka pel succes heeft, mag blijken uit het feit dat de Duinpan de laatste jaren tijdens het carna val te klein begint te worden. „Maar dat ligt ook aan de Duinknijnen", aldus Beelen. In acht supermarkten in ons land staan vanaf 15 januari zelf-tapapparaten voor halfvolle melk. FOTO'S: PR MELK, VERS EN MILIEUVRIENDELIJK RIJSWIJK VOORHOUT Een nieuw zelf-tapsys- teem voor melk wordt op 15 januari in acht super markten in ons land geïn troduceerd. Zuivelleve- rancier Menken van Grie ken uit Wassenaar/Rijs wijk heeft deze apparaten bij wijze van proef drie maanden gehuurd van uitvinder A. Stad Ier uit West-Duistland. In dat land wordt momenteel al op grote schaal gebruik gemaakt van deze machi nes. Voorhout is een van de plaatsen waar melk kan worden getapt. Menken van Grieken ver wacht dat 15 a 20 procent van de klanten interesse zal heb ben in het zelf tappen van melk. Dit positieve toekomst beeld baseren zij op ervarin gen in West-Duitsland en con sumentenonderzoeken in Ne derland. Uit die onderzoeken blijkt dat de consument meer prijs stelt op vers, extra keuze mogelijkheden wil en bereid is een hogere prijs te betalen voor milieuvriendelijke alter natieven. Bij dit systeem wordt de melk getapt in een voor het systeem ontwikkelde, extra lichte glazen fles, die door de klant voor één gulden tachtig wordt aangeschaft. Aan twee kanten is een etiket met ge bruiksaanwijzing voor het rei nigen ingebrand. Door het ge bruik yan een en dezelfde fles zal er minder afval worden geproduceerd. Duurder De grote vraag is of de klant straks bereid zal zijn zestig zeventig cent per liter méér te betalen dan de nu nog gelden de minimumprijs. Een steuntje in de rug voor het systeem is dat flessemelk bij de klant een goed imago heeft. Als de klant straks voor twintig procent overgaat op de zelftap is de proef geslaagd en zal het sy steem worden uitgebreid, meldt Menken van Grieken. Je eigen flesje halfvolle tappen kan binnenkort in de super markten van Hermans in Loosduinen, Dagmarkt in Voorhout, Konmar in Maas sluis, Hoogvliet in Monster, Den Toom in Rotterdam, C 1000 in IJsselstein, Boni Mark ten in Maarssenbroek en De Jong in Zwijndrecht. De melk wordt op een con stante temperatuur gehouden van vier graden Celsius. Bo vendien wordt de melk met tussenposen automatisch ge roerd. De tapautomaten wor den door een speciale tank wagen van 7000 liter dagelijks automatisch gereinigd en op nieuw gevuld tijdens de rit van de ene naar de andere su permarkt. De chauffeur hoeft alleen maar op een knop te drukken in zijn cabine. Risico's Het idee van het tappen van melk is niet nieuw. In 1983 werd een ander tap-systeem een jammerlijke flop. Volgens Menken van Grieken kwam dit omdat de tapmachine niet in de winkel gekoeld werd, de reiniging in de winkel plaats vond en de fles drie keer zo duur in aanschaf was. Die fles bleek ook moeilijk te reinigen. Van die fouten zegt Menken van Giesen en uitvinder A. Stadler „geleerd te hebben". Sinds 1985 is de Westduitser begonnen met een nieuw sy steem dat hij sindsdien perfec tioneerde en verbeterde. Het systeem werkt al vier jaar in Milnchen, Wilhelmshafen en Basel. De fles is sinds drie maanden in Keulen beproefd. Twee derde van de totale ver koop in Nederland bestaat uit halfvolle melk. Daarom zal al leen halfvolle melk getapt kunnen worden. De melk is goed gekoeld vier dagen houd baar. De omzet in de proefwinkels wordt de komende drie maan den uitgebreid gevolgd. Is de proef geslaagd, dan kan straks op veel meer plaatsen in het land een litertje Witte Motor worden getapt. De door A. Stadtler uitgevonden zelf-tapmachine voor melk wordt door een tankwagen van 7000 liter automatisch gereinigd tijdens de rit van de ene naar de andere supermarkt. ^RDWIJKERHOUT nne(,Er is maar een echte penht van Noordwijker- d®i en dat is de zwem- derNit", schrijft voorzitter Dyza'tin Siers van ZV araaffdwijkerhout in het Bezjrrammaboekje. Openavond om zeven uur 15Bt burgemeester F. Winkel de derde keer de mara thonzwemmers van drie streekverenigingen het Kok- kerbad in. In totaal 100 jeugdi ge deelnemers van de zwem verenigingen uit Sassenheim, Noordwijk en Noordwijker hout (twee ploegen) zwemmen tot zaterdagochtend zeven uur in estafettevorm om de prij zen. Vorig jaar wisten de Noordwijkerhouters met 48 af gelegde kilometers de beker in het eigen bad te houden met de Voorhoutse Columbiaan als tweede. En ook dit jaar zet de zwemclub haar beste zwem mers in. „Rick Beerendock, Leonard Kroon, Mark Kruit hof en May-Britt Meyer om er maar eens een paar te noe men", aldus Ronald Spaans die de pr voor zijn rekening neemt. Hij is tevens penning meester van de momenteel 145 leden tellende zwemvereni ging. „De bedoeling is dat vrij dagavond eerst een uur lang wordt begonnen met een esta fetteploeg waarin ieder kind 50 meter voor zijn of haar re kening neemt. Dan volgen an derhalf uur lang de lange-af- standzwemmers die steeds, voor 10 minuten het water in moeten. En daarna komt de estafetteploeg weer aan de beurt". Dat betekent dat de deelne mers steeds twee „tussenuren" hebben. Juist deze uren zijn inmiddels een onmisbaar on derdeel geworden van de zwemnacht. Spaans: „De aan grenzende gymzaal wordt ge bruikt als slaapzaal. Daar kun nen ze op luchtbedden, slaap zakken, matrassen of op wat ze ook maar meenemen even uitrusten. Maar geslapen wordt er niet veel want er kan ook worden gesjoeld en ze kunnen dartpijltjes werpen en daarmee een gratis consump tiebon winnen. Er is een disco en we hebben de kantine afge huurd waar ze wat kunnen kopen. Want je moet rekenen, er liggen er maar steeds vier in het water en die 96 anderen moet je toch bezig houden. En om de watervaste startnum mers op hun been te schrijven hebben we viltstiften die de zwemmers weer gebruiken om elkaar vol te schilderen. Dan tekenen ze bijvoorbeeld nylon kousen op hun benen, dus te gen het einde van de nacht zie je ze er allemaal volgeschil- derd bij lopen. Dat is wel leuk om te zien. Maar er zijn er ook die gewoon liggen te slapen en die je wakker moet schudden als ze weer aan de beurt zijn. Na twee uur in de nacht wor den dat er steeds meer". De sfeer van de zwemnacht wordt mede bepaald door het publiek dat de hele nacht aan wezig is. „Er is doorlopend volk", aldus Spaans. „Ouders, maar ook jeugd die de hele nacht blijft. Volgend jaar zal de zwemmarathon kunnen worden gehouden in het nieu we Kokkerbad en dat bete kent betere kleedkamers, een wedstriidbad dat overal twee meter diep is en waar dus ner gens kan worden gelopen in plaats van gezwommen en een vijfde baan. die vijfde baan zal ook een nieuwe ontwikkeling mogelijk gaan maken in de Noordwijkerhoutse zwem- sport, namelijk het triathlon- zwemmen. Spaans: „We heb ben al vaak verzoeken gehad daarvoor maar we hebben hier maar vier banen en die heb ben we zelf hard nodig. Maar in het nieuwe bad hebben we er wel ruimte voor. Nadeel van het bad is dat de badhuur met meer dan een kwart om hoog gaat van 90 naar 125 gul den naar ik heb gehoord. En dan moet de contributie om hoog" GERARD DE KLERK

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11