icidócSoimwit Nieuwbouw medische faculteit bij AZL STAD OMGEVING Klassiek cadeau ALLER LEI(DS) Ondernemers eisen eigen ruimte in gemeentebeleid Internationale schakelklas voor volwassenen breidt uit Man vindt handgranaat Overval op pompstation erbouwingsplannen JSor voormalig nd van Neroc Bibliotheek verwacht verdere groei leden 1 WOENSDAG 3 JANUARI 1990 PAGINA 9 ekoop opent (WB-kantoor DEN Burgemeester C. koop verricht dinsdag 11 fcri de officiële opening |het verbouwde ANWB- ior aan de Stationsweg in kn. Dat gebeurt om 17.00 ns de openingsbijeen- it houdt de hoofddirecteur de organisatie, P. Nou- j een toespraak. Het kan- i heeft volgens de ANWB indefficiëntere indeling ge- ,«rpn en het is in modernere T fen uitgevoerd. In een ge- e van het gebouw wordt fobcenter van het arbeids- pu gevestigd. LEIDEN De internationale schakelklas voor volwassenen in Leiden breidt uit. De scha kelklas werd vorig jaar opge zet door het Leids Studiehuis, de Scholengemeenschap Boer- haave en de gemeente Leiden. In september begon de scha kelklas met twee groepen. In februari komt er nog een groep bij. Bovendien is er een wachtlijst waarop ruim veertig mensen staan ingeschreven. Volgens coördinator Nico Boot voldoet zelfs een derde groep niet aan de behoefte. Daarom zijn de betrokkenen bezig met een aanvraag om volgend jaar meer groepen te kunnen star ten. Voor de internationale scha kelklas voor volwassenen ko men anderstaligen in aanmer king die al een aantal jaren onderwijs hebben genoten, maar die nog niet goed of geen Nederlands spreken. Mensen die een vervolgopleiding in Nederland willen volgen of een betere kans willen maken op een baan, kiezen in zo'n ge val voor een schakelklas. Het Leids Studiehuis kampte jaren met het probleem dat deze mensen niet in aanmer king kwamen voor basiseduca tie. „De wet heeft een bepaald maximum gesteld aan de voor opleiding. Iemand die dus in eigen land een beroepsoplei ding heeft gevolgd, maar die geen Nederlands spreekt, kan niet meedoen aan basiseduca tie. Aangezien het aantal mo gelijkheden in Leiden om Ne derlands te leren beperkt is, besloten we een internationale schakelklas voor volwassenen op te zetten", vertelt Boot. Deze schakelklas bleek een groot succes. In september werd begonnen met een groep beginners en een groep gevor derden. Het is de bedoeling dat er ook een groep komt waarin „de middenmoot" een plaats krijgt. In mei worden de eerste examens gehouden voor het certificaat Nederlands als vreemde taal. Met dit certifi caat kunnen de deelnemers aan de klas een vervolgoplei ding kiezen, maar ook wordt de kans op een baan groter. Toch kende ook deze schakel klas een aantal afvallers. Vijf mensen hebben er de brui aan gegeven. „Er wordt vijf dagde len onderwijs gegeven. Voor mensen met kinderen of een baan is dat best zwaar. En sommigen kunnen gewoon het tempo niet bijhouden", legt de coördinator uit. Bedreigde basisschool Leiden nog drie jaar de kans DEN HAAG/LEIDEN Gedeputeerde Staten (GS) van de pro vincie Zuid-Holland hebben het voorlopige besluit genomen, openbare basisschool De Hoeksteen aan het Maansteenpad in Leiden nog drie jaar de tijd te geven het beoogde leerlingenaan tal waar te maken. De instandhoudingsnorm voor de school is gesteld op 125. Nu bezoeken ongeveer 115 leerlingen de school. De gemeente Leiden verwacht het aantal leerlingen structureel te kunnen verhogen. De opening van een nieuwe basisschool in de wijk Stevenshof (protestants-christelijk/rooms-katholiek) willen GS niet goedkeuren. Volgens de provincie zijn de prog noses van het leerlingenaantal onjuist. Momenteel loopt bij de Raad van State een beroepszaak tegen de beslissing van de pro vincie. De provincies moeten de door de gemeenten vastgestelde plannen van nieuwe openbare en bijzondere basisscholen beoor delen. Daarnaast moeten de provincies het besluit van gemeen ten om scholen open te houden, toetsen. Vóór 1 februari 1990 nemen GS een definitief besluit. LEIDEN Een ijverige be woner van de Zoeterwoudse- singel heeft gisteren tijdens het opruimen van zijn huis di verse „souvenirs" uit de Twee de Wereldoorlog gevonden. Naast wat militaire kleding vond hij een handgranaat, mo del pantservuist. Deze. oorlogs herinneringen waren van de vorige bewoner. De Leidse po litie heeft de granaat onmid dellijk weggehaald en naar het bureau gebracht. De Explosie ven Opruimings Dienst brengt de granaat vandaag tot ont ploffing. flderhandelingen amco-gebouw l niet afgerond EN Het is nog on lelijk of de Pensioens- uitkeringsraad voor tsdeelnemers, ver fden en burger-oor- [etroffenen zich daad- :elijk vestigt in het •uw van Aramco aan !Plesmanlaan. G. de if van het Haagse ma- c; iarskantoor Jones itton verwacht daar- hen geven. ^erwachting was eerder 3e overeenkomst al deze ïd zou kunnen worden ten. „Dat lukt niet", aldus preef. Over de oorzaak de vertraging wil hij geen delingen doen. m Pijkeren van de pro- oep die de rèorganisatie de vroegere WUV (Wet ringen Verzets- en ver- igsslachtoffers) begeleidt, tigt dat de onderhande- nog niet zijn afgerond, rijn wat praktische pro- ïpjes, maar ik ga ervan it we nog dit jaar verhui- De personeelsleden van ,ad zijn nu nog gevestigd loetermeer en Diemen. al in Diemen bestaat gro terstand tegen overplaat- ïaar Leiden. ensioens- en uitkerings onderdeel van het minis- van WVC heeft belang- ïg voor ongeveer 8000 ante meter van het ge- dat totaal een opper- e heeft van 17000 vier- meter. is De Greef zijn er ook ekken met andere gega- n voor het gebouw. Daar- jhoudt hij zich ook op de ,e: „Het ziet er gunstig tDe kandidaat met wie de - jekingen het meest zijn ~|derd heeft belangstelling iongeveer twintig procent gebouw. KOSTEN 125 MILJOEN LEIDEN De nieuw bouw van de Leidse me dische faculteit komt naast het nieuwe Acade misch Ziekenhuis Leiden (AZL). De bouw begint vermoedelijk begin 1992. Verwacht wordt dat de nieuwbouw eind 1993 kan worden betrokken door onder meer de vak groepen die nu zijn ge huisvest in het Sylviusla- boratorium. Dat zei W. Daems, decaan van de faculteit geneeskun de, gistermiddag in zijn nieuwjaarstoespraak in het AZL. Hij vertelde dat op het departement van onderwijs en wetenschappen steeds meer argumenten waren te horen tegen de bouw van de nieuwe faculteit bij het Syl vius aan de Wassenaarseweg, wat eerst de bedoeling was. Op ambtelijk niveau is vol gens Daems overeenstem ming bereikt over de nieuw- bouwplannen, die nog moeten worden bekrachtigd door de minister. In de eerste fase worden ook de vakgroepen celbiologie, parasitologie, elektronenmi- croscopie en de centrale me dische bibliotheek en de ana tomie ondergebracht. „Er zal voorts naar worden gestreefd dat de tweede fase nieuw bouw in een continue bouw- stroom in ruimte en tijd op de eerste fase zal aansluiten en in 1996 voltooid zal zijn", .aldus Daems. J. Peters: negentiger jaren belangrijk De totale oppervlakte van de nieuwe faculteit bedraagt on geveer 25.000 vierkante me ter. De bouw kost ongeveer 125 miljoen gulden. De ver schillende onderdelen van de faculteit zijn nu niet alleen gehuisvest in het Sylvius, maar ook in diverse, veelal oude gebouwen op het ter rein van de faculteit en van het ziekenhuis. De oude pan den worden gesloopt, het Sylviuslaboratorium krijgt een andere bestemming. Verheugd Daems toonde zich in zijn rede zich verder verheugd over de vijf miljoen gulden die het ministerie vpor de komende vijf jaar beschik baar heeft gesteld voor het Medisch-Genetisch Centrum van de Leidse en Rotterdam se universiteiten. „Uitbrei ding van de samenwerking FOTO: WIM VAN NOORT in de richting van het meer klinisch georiënteerd gene tisch onderzoek in de ruimste zin van het woord is in voor bereiding", aldus de decaan. De samenwerking tussen Leiden en Rotterdam op het gebied van de immunologie, de transplantatie en de onco logie krijgt dit jaar verder vorm, zo kondigde hij aan. De faculteitsvoorzitter noem de het afgelopen jaar finan cieel gezien ook „verheu gend". Er werd volgens hem een „zeer omvangrijke steun" verworven voor het wetenschappelijk onderzoek. Dertig procent van de totale formatie wordt door derden gefinancierd. „Vaststaat dat deze ontwik keling zich ook in 1990 zal voortzetten", aldus Daems. Volgens hem wordt het te kort van de faculteit structu reel verminderd. Verder kondigde hij aan dat in april het eerste Jaarboek van de Faculteit wordt gepresen teerd. Een dergelijke uitgave verschijnt voortaan eens in de twee jaar. Onvrede Behalve Daems hield ook J. Peters, voorzitter van de Raad van het Bestuur van het AZL een toespraak. Pe ters zei dat de jaren negentig voor het ziekenhuis „van grote betekenis" zijn. „Niet zozeer omdat wij aan de vooravond staan van grens overschrijdende activiteiten en op zoek zijn naar Europe se partners, maar meer om dat een aantal problemen die zijn ontstaan in de jaren tach tig moeten worden opgelost. Ik doel dan met name op de financiële gezondmaking van het ziekenhuis, de afronding van de reeds in gang gezette reorganisatie en de inge bruikname van de nieuw bouw", aldus Peters. „Er is onvrede over gekozen oplos singen, over het tempo waar mee veranderingen worden bereikt en over de financiële besprekingen voor ons allen een periode van toch nog zo'n twee a drie jaar", ver volgde hij. Tevreden liet Peters zich uit over de toewijzing van geld van het Rijk voor de ontwik keling van het patiëntgebon den onderzoek. Voor nieuw beleid is in 1990 geld be schikbaar. „Deze vrije be leidsruimte zal na 1990 wor den uitgebouwd", aldus Pe ters. Volksdansen De volksdansverenigingen Achalay, Krici Krici Ticek, Miserlou en Oud Poelgeest houden zaterdag een nieuw jaarsbal. De muziek wordt verzorgd door het orkest Za- nat en de feestelijke bijeen komst staat onder leiding van Marion Nieuwenhuizen. Het bal heeft plaats in het Volks huis aan de Apothekersdijk. Aanvang 20.00 uur, toegang f7,50. LVC Het halfjaarlijkse cursusslot feest van het LVC heeft za terdag plaats. Bij die gelegen heid laten deelnemers aan de diverse cursussen zien en ho ren wat ze er hebben geleerd. Te verwachten zijn onder an dere optredens van saxofo nisten, gitaristen en percus sionisten. Het feest, dat om 21.00 uur begint, is gratis toe gankelijk. Tevens wordt dan de nieuwe cursusbrochure gepresenteerd. Inschrijven voor de nieuwe cursussen kan vanaf zaterdag tot en met 2 februari. Het aanbod varieert van gitaar en foto grafie tot modeltekenen en haarverzorging. Het LVC is gevestigd aan de Breestraat, telefoon 071-146449. Ruilbeurs Ruilvereniging Koningskerk houdt vrijdag een ruilavond voor verzamelaars van onder meer postzegels, munten, stickers en sigarenbandjes. Het ruilen begint om 19.00 uur en duurt tot 22.00 uur in Videofilm Het Knooppunt voor Jonge renpastoraat en Diakonaat zoekt nog enkele medewer kers voor een videoproject. Jongeren maken een film met als uitgangspunt de oude kerstlegende De vierde ko ning. De film speelt zich wel af in de huidige tijd. Jonge ren tussen de 18 en 25 jaar kunnen zich zo spoedig mo gelijk opgeven bij het Knoop punt aan de Oude Rijn 44b (071-120070). Terre des Hommes De tweede-handswinkel van Terre des Hommes aan de Lange Mare 42 in Leiden is vanaf 4 januari op donder dagavond gesloten en op vrij dag overdag geopend. De op brengst komt geheel ten goe de aan hulpverlening aan kinderen in nood in de derde wereld. LEIDEN Bij een over val op een benzinestation aan de Hoge Rijndijk is gisteravond om tien over half acht ruim 1300 gul den buitgemaakt. Een man met een bivakmuts over zijn hoofd stormde het kantoortje binnen. Hij trok een wapen en bedreigde de vrouwelijke pompbediende hiermee. De overvaller eiste geld. De 25-jarige vrouw zwichtte en gaf hem het geld uit de kassa. De opbrengst van de dag was al in de kluis opge borgen. De overvaller ging er vervolgens vandoor. De man was ongeveer 20 jaar oud en 1 meter 80 lang. De politie heeft nog geen spoor, daarom wordt eventuele getuigen gevraagd te reageren: 071-258888. PEN Het bedrijfs- aan de Jacob van penlaan la wordt mo- verbouwd. De Am- lamse projectontwik- Jar Immo Select laat fleidse architect J. Vol- plannen ontwikkelen het gebouw „meer Ie" krijgt, aldus direc- |A. Breure. H ocOand, dat een oppervlak- m£eft van ruim vierdui- j vierkante meter, werd C)Covember gekocht van c. De produktie-eenheid flit grafische bedrijf ver- Ie naar Rijswijk, terwijl werd onderge- Ht in het hoofdgebouw lljde holding in Amster- *®crete plannen hebben log niet. Ik ben nu bezig op twee sporen, ik probeer het in de huidige staat te verhuren en daarnaast wor den ook verbouwingsplan nen ontwikkeld", vertelt Breure. Zijn voorkeur gaat uit naar een huurder of ko per die het pand betrekt en bereid is een hogere prijs te betalen als de projectontwik kelaar er geld in steekt. „Nu is het een gebouw waar je voorbij bent voordat je het weet. Het zou een blikvanger moeten worden, net als het gebouw van Mexx er tegen over. Dat was eerst ook maar een gebouw zoals er dertien in een dozijn gaan", aldus Breure. Volgens hem zijn er al be langstellenden geweest die het gebouw helemaal of ge deeltelijk wilden huren, maar er zijn nog geen defini tieve overeenkomsten geslo- Inzameling kerstbomen van start Directeur M. Log- tenberg van de reiniging gistermiddag bijna vijf meter hoge kerstboom om die voor de feestdagen het Stadhuisplein op sierde. Logtenberg gaf hiermee het startsein van de gemeentelijke kerstboom-inza- melactie. Deze ac tie duurt nog één dag. Morgenavond donderdag 4 janu ari heeft op het terrein bij de Groenoordhallen de jaarlijkse boomverbranding plaats. FOTO: TEJO RINGERS SPRAKEN OVER WENSEN BEDRIJVEN EN SCHEPPEN VAN BANEN 'EN „We willen letere samenwerking D I de gemeente, mee reden over het beleid. flat de komende vier cniet van de grond h, willen we even- l een nieuwe politieke j oprichten". Dat zegt 'alm over de nieuwe H van de onderne- Leiden De vereniging wil gemeente tegemoet aan de wensen van Bindernemers ook af ten maken over het aan de slag helpen van langdurig werklozen. Leiden Leeft „nieuwe stijl" wordt gedragen door de Ka mer van Koophandel, het KNOV, de Raad voor het Grootwinkel- en Filiaalbedrijf, Ondernemersvereniging Bree straat, Haarlemmerstraat Pro motion en de VVV. Het nieu we platform presenteert zich vanavond voor het eerst tij dens haar nieuwjaarsreceptie in sociëteit De Burcht. Palm, nu nog voorzitter van Haar lemmerstraat Promotion, gaat dan in een toespraak in op de nieuwe opzet van Leiden Leeft en de rol die de onder- Onderzoek Hij pleit dan ook voor een on derzoek naar de sterke en zwakke kanten van het onder nemersklimaat in Leiden. Dat zou moeten worden uitgevoerd door het Bureau van Heese- wijk dat eerder ook onderzoek deed naar de aantrekkings kracht van de Breestraat. De kosten ervan, volgens Palm ongeveer 120.000 gulden, moeten door ondernemers en gemeente gezamenlijk worden gedragen. De betrokkenheid van de gemeente bij dit onder zoek kan volgens hem het bes te blijken doordat wethouders ook zitting nemen in een bege leidingscommissie. Op basis van dit onderzoek moet dan een gemeentelijk on dernemingsbeleid op poten worden gezet. Volgens Palm speelt het verkeers- en par keerbeleid daarbij een onder geschikte rol. „Het gaat om een groter geheel, waar dat slechts een onderdeel van is. Het gaat ook om het vesti gingsbeleid en om het promo ten van Leiden als groot koop centrum. We moeten voorko men dat winkels verdwijnen omdat ze hier verstikken. Er, moet een ander beleid komen om consumenten naar Leiden te halen. De Haarlemmerstraat is wel een voorbeeld van een gemeenschappelijke aanpak, maar dat is op zich relatief makkelijk. Daarom moet er ook zo'n onderzoek komen". Volgens Palm zijn er wel voorbeelden van andere ste den waar ondernemers nau wer betrokken zijn bij het be leid. „In Den Bosch is een ambtenaar aangesteld die als intermediair fungeert tussen gemeente en bedrijfsleven". Werklozen Palm stelt dat het niet alleen de bedrijven zijn die baat heb ben bij een dergelijke samen werking. Als voorbeeld noemt hij de contacten die inmiddels zijn gelegd met het Centrum voor Beroepsoriëntaie en Be roepsoefening (CBB) om lang durig werklozen op te leiden voor banen. Palm: „We willen ons hard maken om hen een plek te geven in de bedrijven. We willen dat serieus bespre ken. Andersom willen we ook dat onze wensen worden inge willigd. Uiteindelijk is het een gezamenlijk belang dat het de stad beter gaat. Daarvoor moeten de partners elkaar op zakelijke punten vinden". LEIDEN Het aantal le den van de Leidse open bare bibliotheek is het af gelopen jaar met 2.000 ge stegen tot 31.000. De bibliotheek verwacht voor dit jaar een verdere groei om dat met ingang van 1990 alle minima een korting krijgen op het bibliotheek-abonnement. De directie van de bibliotheek hoopt dat de korting met name een stimulans is voor ouderen om lid te worden. Zij kunnen ook met een kortings-abonne- ment gebruik maken van de boek aan huis dienst. Dat zei directeur E. van Sprundel van de bibliotheek vanmiddag in zijn nieuwjaar stoespraak. Volgens Van Sprundel is de groei vooral te danken aan de opening van het nieuwe filiaal in de Ste venshof en aan het filiaal in buurthuis 't Spoortje. Niet al leen het ledental groeide in 1989, ook 'het aantal uitlenin gen nam toe. Met de groei zet het herstel door na een fors le denverlies dat zich vanaf 1982 inzette. Dat jaar had de biblio theek het record-aantal leden van 38.000. In 1987 was dat te ruggelopen tot 27.000. De da ling is mede veroorzaakt door het afschaffen van het gratis jeugdabonnement. Het afgelopen jaar heeft de Leidse bibliotheek vooral in het teken gestaan van de vie ring van het tachtigjarig be staan en van de automatise ring. Alle filialen maken nu gebruik van een nieuw com putersysteem. Leiden is de eerste bibliotheek die dit sy steem gebruikt. Andere biblio theken volgen nu. De hoofd vestiging die in 1990 tien jaar is gevestigd in het Heer enlogement aan de Nleuw- straat heeft nu ook een computerverbinding met de Provinciale Bibliotheek Cen trale. Het is de bedoeling dat er meer verbindingen komen met andere bibliotheken zodat daar snel boeken kunnen wor den opgevraagd. Andersom zal Leiden haar catalogus aan der den beschikbaar stellen. Faxdienst In 1989 begon de bibliotheek met de uitleen van videoban den. Dat loopt nu goed. De bi bliotheek hoopt in 1990 te be ginnen met een fax-dienst. Daardoor wordt het mogelijk om met name tijdschriftartike len sneller beschikbaar te krij gen. Wel wordt opgemerkt dat dergelijke nieuwe diensten door de gebruikers moeten worden betaald. Van Sprundel constateert in zijn nieuwjaarstoespraak dat vrijwel alle middelen van de bibliotheek het afgelopen jaar zijn besteed aan de automatise ring. Het gevolg was dat de plannen voor een uitleen van compact-discs niet konden worden uitgevoerd. Van Sprundel kondigde vanmiddag aan dat de bibliotheek nu an dere middelen gaat zoeken om toch met de uitleen van cd's te kunnen beginnen. Ook wil de bibliotheek de openingstijden uitbreiden. De kleine moeite van het aanbrengen van een nieuwe abonnee wordt door ons graag beloond met een muzikaal geschenk. Bij het opgeven van 7 een nieuwe abonnee, die de krant de eerste twee weken gratis krijgt, kunt u een keuze maken uit de Ip's of cd's van t Residentie Orkest o.l.v, Hans Vonk: A Tchaikovsky (lp) op. 71 uit de Notenkrakersuite Roméo et Juliette B Beethoven (lp) Symfonie nr. 3 'Eroica C Tchaikovsky (cd) Symfonie nr. 5 op.64 Roméo et Juliette D beethoven (lp) Symfonie nr.3 Eroica' i I l Telefoon (voor controle Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand (automatisch betalen) f24,85 kwartaal via acceptgiro f75,10 Stuur als dank cadeaui_ (betreffende letter) naar Naam: Adres: Postcode/plaats: Stuur deze bon in een open envelop postzegel niet nodig naar _i| leidse Courant. Antwoordnummer 998,2501 VC Den Haag \JIN£ j Ceidóc Qowuvnt

Leidse Courant | 1990 | | pagina 9