Üoskou weet geen raad net rebellerende moslims Berlijnse Muur wordt afgebroken apan: meer defensie-uitgaven ndanks einde Koude Oorlog Nuntiatuur levert onbekende man uit EXPLOSIE —llTENLAND EcidwSomatvt WOENSDAG 3 JANUARI 1990 PAGINA 5 Ibanië blijft icialistisch AN A De Albanese partijleider Ra- Alia heeft in zijn nieuwjaarsrede ge- dat zijn land niet de weg zal volgen de andere Oosteuropese landen, en een r socialistische staat zal blijven. Alia zei Albanië een „samenleving van gerech- tid" is, waarin „sociale conflicten noch jnale onderdrukking" heersen. Het ko- d jaar zal volgens Alia worden gewerkt de verbetering van de voedselvoorzie- en de toevoer van industriële produk- en consumentenartikelen. Fidel Castro, ident van Cuba, zei in zijn nieuwjaars- „dat niets of niemand Cuba zal doen eren op de ingeslagen weg naar het so- sme. Wij zullen de vijand niet toestaan >rnielen wat wij maken". Pravda in nieuw jasje MOSKOU Het Sovjet partijblad Pravda heeft zich met ingang van het nieuwe jaar in een anders jasje gestoken. Het logo van de krant is vereenvoudigd en de emblemen van de drie onderscheidingen die de krant zijn toegekend, zijn vervangen door een te kening van Lenin, die de krant oprichtte. Boven de naam 'Pravda' staat nog al tijd „Arbeiders aller lan den, verenigt u!", maar de mededeling „Communisti sche Partij van de Sovjetu nie" is verdwenen. Emigratie-record Russische joden WASHINGTON In 1989 hebben in totaal 71.196 joden toestemming gekregen om de Sovjetunie te verlaten. Daar mee is het „emigratie-record" van 1979 met ongeveer 20.000 personen overtroffen. De verwachting is dat de emi- gratiecijfers in 1990 een nog hogere vlucht zullen nemen. Die verwachting is gebaseerd op een wet die vorig jaar no vember de goedkeuring kreeg van het Sovjet-parle ment. De wet, die de Sovjet burgers ruimere emigratie- mogelijkheden biedt dan voorheen, wordt waarschijn lijk eind februari van kracht. Hittegolf in Australië 'SYDNEY In Au- stralië is de zomer be gonnen met een onge kende hittegolf. In Sid ney zijn honderden mensen die niet tegen de warmte kunnen in ziekenhuizen opgeno men. Op verschillende plaatsen in het land zijn door de hitte bran den uitgebroken. Di verse steden in de pro vincies Nieuw Zuid Wales en Victoria zijn daarom inmiddels geë vacueerd en autoritei ten hebben de noodtoe stand uitgeroepen. Dissident Lizhi mag weg uit China WASHINGTON De Chinese ambassadeur in Washington heeft het be richt niet tegengesproken, dat Peking de bekende dissident Fang Lizhi nog deze maand toestemming zal geven het land te ver laten. Fang Lizhi, een we tenschapper en een van de belangrijkste dissiden tenleiders, vluchtte vorig jaar juni met zijn vrouw de Amerikaanse ambassa de binnen toen het leger met bloedig geweld de de monstraties voor meer de mocratie neersloeg. „Aoun heeft miljoenen op Franse bank" PARIJS De christelijke Li banese generaal Michel Aoun heeft 15,2 miljoen dollar staan op privé-rekeningen bij een Franse bank. Dat meldt het Franse satirische blad Le Ca nard Enchainé, dat al vaker heeft gezorgd voor opzienba rende onthullingen. Om zijn verhaal te staven toont het blad een kopie van een bank afschrift. Op een vraag van Le Canard Enchainé waar deze banktegoeden voor dienen, antwoordde Aoun, dat het geld bestemd is om te worden ge bruikt „op defensiegebied". Cuba twee jaar in Veiligheidsraad NEW YORK Cuba is gisteren voor een periode van twee jaar lid geworden van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties. Het is de eerste maal dat Cuba in de V-Raad zitting heeft sinds Fidel Castro in 1959 aan de macht kwam. Volgens politieke waarnemers werd met de uitverkiezing van Cuba in de V- raad beoogd de relatie te verbete ren tussen Cuba en de VS, die in de raad „veroordeeld zijn tot samen werking". De VS behoren tot de permanente leden. Maar na de Amerikaanse inval in Panama en de steun van Cuba voor Nicara guaanse protest-resoluties is die hoop de bodem ingeslagen. Als protest in de file Een enorme rij trams vanochtend in Elisabeth street, èèn van de hoofdstraten in het centrum van de Australische stad Melbourne. Door een kilometerslange file te vormen protesteerden de be stuurders op deze manier tegen de invoering van een nieuw kaartjessysteem. foto: ap Neo-nazi's in DDR besmeuren graven OOST-BERLIJN In verschillende Oostduitse steden zijn de afgelopen dagen neo-nazistische leuzen op muren gekladderd, aldus Oostduitse autoriteiten. Tevens zijn er oorlogsgraven en gedenktekens besmeurd. Vandaag wordt er in Oost-Berlijn een protestmars tegen het opkomende rechts-extremisme worden gehouden. De Oostduitse regering heeft zich de afgelopen we ken herhaalde keren bezorgd getoond over de door haar be speurde opkomst van extreem-rechts. Amnesty is bezorgd over leger Israël LONDEN Amnesty Inter national is bang dat de rege ring van Israël het dood schieten van Palestijnen door het leger met de mantel der liefde bedekt of zelfs aan moedigt, in een poging de Palestijnse opstand te onder drukken. In een vandaag ge publiceerd rapport hekelt de internationale mensenrech tenorganisatie de voorschrif ten die in het Israëlische le ger van kracht zijn met be trekking tot het gebruik van vuurwapens. Met deze regels in de hand kan in bepaalde gevallen het doodschieten van Palestijnen, vooral onge wapende, worden „gerecht vaardigd". (Vervolg van de voorpagina) BERLIJN De waarnemend president van de DDR, Manfred Gerlach, heeft gisteren bekend gemaakt dat de Berlijnse Muur in zijn geheel wordt afgebroken en zal worden vervangen door normale grensmarkeringen. „De muur heeft haar functie verlo ren", aldus Gerlach. De tijdelijke president deed deze uitspraak tijdens het bezoek van zijn Tsjechisch collega Vaclav Havel aan Oost-Berlijn. Havel, voormalig dissident en toneelschrijver, zei met alle kracht te willen bijdragen de scheidende muren en prikkeldraadversperringen in Europa weg te halen. Hij werd tij dens zijn eerste staatsbezoek begeleid door de minister van bui tenlandse zaken Jiri Dienstbier en premier Calfa. In de Beierse hoofdstad München ontmoette Havel onder meer bondspresi dent Richard von Weizsëcker, bondskanselier Helmut Kohl (te vens voorzitter van de christelijke regeringspartij CDU) en de minister van buitenlandse zaken Hans-Dietrich Genscher Beieren heeft grote belangen bij een intensieve Duits-Tsjechi sche samenwerking, al was het alleen maar uit milieu-oogpunt. De zware industrie in het aan deze bondsstaat grenzende Bohe- men blaast vele tonnen aan chemisch afval de lucht in, die als zurt regen de natuur in Beieren erns.ig aantasten. Eerste dode in Ulster KYO In Europa g de Koude Oorlog irbij zijn, niets wijst p dat de spanning in Verre Oosten tussen Sovjetunie en Japan nen afzienbare tijd zal gebben. Zolang dat niet geval is blijft Japan i defensie-uitgaven op- ministerie van buitenland aken in Tokyo liet in reac- op de recente Amerikaans- sische top bij Malta weten die geen enkele invloed zal iben op de Japanse defen- Uitgaven. mag zich met de recente ente een verandering heb- l voltrokken in het stand- It van de Russen, maar we jben in de praktijk nog geen erking van hun strijdmacht en," zei een woordvoerder l het Verdedigingsbureau nisterie van defensie). Amerikaanse regering deelt izorg van Japan over de Isische dreiging in het Ver- Dosten, maar wil zijn defen- jasten in de noordelijke re- van de Stille Oceaan wel pgdringen. De VS beschou- |i Japan nog altijd als een kngrijke schakel in hun (idiale defensiestrategie en lel regering als Congres Ift Japan op het hart ge kt zijn defensie toch vooral I op peil te houden. Gevechtsjagers Eind november zette Bush zijn handtekening onder een de fensiemotie, waarin hij zich verplichtte om met Japan te gaan onderhandelen over de Amerikaanse wens om de kos ten van de aanwezigheid van 50.000 Amerikaanse militairen daar volledig voor Japanse re kening te krijgen. Tot dusver betaalt Japan 45 procent, zo'n 5,6 miljard gulden. Vanwege de door de atoom bom op Hiroshima ingeluide Japanse nederlaag in de oorlog voerde Japan jarenlang een minimale zelfverdedigingspoli- tiek, die jaarlijks niet meer mocht kosten dan één procent van het bruto nationaal pro- dukt. Die zelf opgelegde limiet werd begin jaren tachtig echter doorbroken en de uitgaven voor militair materieel en de 274.000 man personeel zijn sindsdien jaarlijks, reëel met vijf procent gestegen. De Ja panse defensie-uitgaven dit jaar zo'n 55,6 miljard gulden liggen momenteel op het ni veau van Frankrijk of Groot- Brittannie. Japan beschikt in tussen over een indrukwek kende vloot ultramoderne ge vechtsjagers, even groot als die van de Amerikaanse lucht macht ter verdediging van de VS. Daarnaast beschikt de Ja panse marine in de zeestraten in het noorden van de Stille Oceaan over een geraffineerd netwerk van onderzeebootsig nalering, waarmee Russische duikboten op een afstand kun nen worden gehouden. Animositeit Volgens een rapport van het Japanse Verdedigingsbureau is negentig procent van de bom menwerpers, die de Sovjetunie in het Verre Oosten heeft ge stationeerd, gericht op Japan. Dat geldt ook voor de Russi sche Stille-Oceaanvloot in Vla divostok. Een van de redenen voor de aanhoudende animosi teit tussen beide landen is het territoriale geschil om de Koe- rilen-eilanden, die aan het ein de van de oorlog door Russi sche troepen werden bezet. Ja pan blijft de noordelijke eilan denketen als Japanse grond beschouwen en heeft daarom met de Sovjetunie niet zoals met de drie andere Geallieer den een vredesverdrag wil len tekenen. Er zijn momen teel zo'n 10.000 Russische mili tairen op de Koerilen gelegerd en Japan zegt zich daar erg door bedreigd te voelen. De Sovjetunie deed onlangs voor stellen tot nauwere economi sche samenwerking met Japan, maar dat lijkt aan dovemans oren gezegd, zolang de Koeri- len-kwestie niet op een voor Japan bevredigende wijze is opgelost. ^an onze correspondent dexander Münninghoff) SKOU De staatste- isie in de Sovjetunie ft geen aandacht be id aan de onlusten in Azerbajdzjaanse pro- cienest Dzjalilabad. betekent waarschijn- dat Moskou geschrok- is, zelfs heel erg is ge- rokkèn. een volksmenigte onder ing van de dorpsdokter i slaagt de plaatselijke kod- piers te verdrijven omdat het vuur hadden geopend, og tot daar aan toe. Maar in één moeite door ook de leente-ambtenaren, de B en de lokale partijbazen le stad worden weggejaagd ilarmerend. Dat betekent lers dat men de macht van kou niet meer wenst te er bij eerdere gelegenheden ft het Kremlin kunnen Stateren dat de islamitische jeraden in Azerbajdzjan meer in staat zijn hun ei- volk in bedwang te hou- Zo zou vorig jaar een gro- nenigte zwaaiend met »ne moslim-vlaggen het ltsje Vartasjen zijn binnen- 'okken en daar de burge- ister te verstaan hebben ;ven dat de ongeveer twee- ;end christenen in die stad ïen veertien dagen dien- te vertrekken, rtgelijke gevallen van mas- j intimidatie zijn ook in an dere plaatsen gemeld. En de centrale overheid in Moskou doet er niets tegen. De terug houdendheid van Moskou om troepen in te zetten is ver klaarbaar. In Tiflis, in de deel republiek Georgië vond in april vorig jaar een gruwelijk bloedbad plaats toen twintig burgers door wild geworden veiligheidstroepen met pio niersschoppen werden afge maakt. Het perestrojka-team van Gorbatsjov heeft een be hoorlijk trauma opgelopen met dit inzetten van machtsmidde- Dwaalwegen Overigens is dat een hele ge ruststelling voor de Baltische landen, die bezig zijn zich uit het Sovjetverband los te we ken. Zij krijgen nu steeds te horen dat wat ze doen Moskou onwelgevallig is, maar dat er geen divisie zal worden inge zet om de volksfronten van hun dwaalwegen terug te voe ren. Velen menen dat Moskou zich al lang verzoend heeft met de gedachte dat het Balti- kum op een of andere manier zelfstandig wordt, maar uitein delijk niet uit de Unie van Sovjetrepublieken zal treden omdat dat economisch niet haalbaar is. Heel anders liggen de kaarten aan de voet van de Kaukasus. De Azerbajdzjanen zijn sji'iti- sche moslims wier land, taal en cultuur doorlopen tot in Iran. De meeste Azeri's heb ben directe familie in dat land. Men luistert meer naar de Iraanse radiozender Tabriz dan naar radio Moskou. De pe restrojka aan de kusten van de Baltische golf opgevat als het sein tot een intelligent ont keteningsproces met behoud van de openbare orde en de overheidsinstellingen heeft er in Azerbajdzjan toe geleid dat men het geweer uit de kast haalt om het islamitsch reveil kracht bij te zetten. Dat men daarbij de partijbon zen van Moskou op de vlucht jaagt zoals in Dzjalilabad is ge beurd, is ernstig omdat daar mee duidelijk wordt dat men niet eens de schijn van een ge zagsverhouding met de Sovjet hoofdstad wenst op te houden. Ongetwijfeld wordt in de Kremlintop alsnog overwogen om er toch het leger op af te sturen. Maar het gevaar is groot dat een militair ingrijpen een schokgolf van solidariteit veroorzaakt onder de onge veer honderd miljoen islamie ten elders in de Sovjetunie. Daarentegen is het uitblijven van een passend weerwoord op de anarchie in het zuiden evenmin mogelijk. Voor Gor batsjov, die dit alles moet zien op te lossen, is het nieuwe jaar allesbehalve geruststellend be gonnen. De eerste aanslag in Noord- lerland in het nieuwe jaar is alweer gepleegd. Een auto bom maakte gisteren in Bel fast een einde aan het leven van een taxichauffeur. Zijn dochter raakte gewond. foto: ap PANAMA-STAD Di plomaten van het Vati- caan hebben gisteren een onbekende man, volgens aanwezige fotografen en verslaggevers kennelijk niet generaal Manuel An- tonia Noriega, overhan digd aan Amerikaanse mi litairen. De man werd naar een heli kopter van het VS-leger ge bracht, die vervolgens opsteeg. Een rooms-katholiek geestelij ke in de nuntiatuur, Javier Villanueva, zei telefonisch niet te weten wie was overgedra gen. „Ik kan u verzekeren dat geen van de groten is vertrok ken", aldus Villanueva. Aan genomen wordt dat behalve de afgezette dictator nog 17 ande re personen in de nuntiatuur hun toevlucht hebben gezocht, onder wie het hoofd van No riega's geheime politie. Ongeveer 25 getrouwen van Noriega verblijven in de Cu baanse ambassade in Panama- stad. Onder hen zijn Noriega's echtgenote en drie dochters. De ambassade van Cuba is sinds 21 december omsingeld door troepen van de Verenig de Staten. De Panamese vice-president Ricardo Arias Calderon heeft voor de Amerikaanse televisie gezegd dat het Vaticaan de di plomatieke status van de nun tiatuur moet opheffen zodat VS-militairen naar binnen kunnen om Noriega te arreste- De Amerikaanse president George Bush heeft dinsdag Deane Hinton, een diplomaat met een lange staat van dienst, benoemd tot nieuwe VS-am- bassadeur in Panama. Hinton was eerder gestationeerd in Costa Rica, El Salvador, Chili en Guatemala. 1562 - Ondertussen hebben de wilden, die met Rob zijn mee trokken, hun stamgenoten, die nog op het plateau wonen, we- i over te halen naar hun nieuwe woonplaats te komen. Dr. (rtin, Rob en Jaco hebben hun geleerd, hoe ze de grond jeten bewerken. Rob leert hun ploegen en zaaien en dr. Martin It hun, hoe ze zelf eenvoudige hutten kunnen bouwen. Rob kft wilde tabaksplanten gevonden: aan tabak zullen ze dus voorlopig geen gebrek hebben... Dan onderneemt Rob op zeker dag zijn reeds lang voorgenomen verkenningstocht naar het blauwe licht. Hij ontdekt een aardgasbron. waarvan de ontsnap pende gassen hebben vlam gevat. Lange tijd staat Rob te kijken naar de vlammen en de rook en in zijn hoofd rijpt een nieuw plan, erg vaag, maar misschien uitvoerbaar. Maar het zal veel tijd en voorbereiding kosten! AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB DE VALLEI DER VERGETEN WERELD door Jo Wijoen BRUSSEL Een maand woon ik nu aan de oostkant van Brussel. Ik heb de Belgische bureaucratie bijna overwonnen, ik ben al drager van een identiteitskaart, ik heb stapels formulieren ingevuld, ik heb mijn uit de VS meegenomen huiselijke bezittingen aan een uiterst weerspannige douane weten te ontrukken en ik heb mij wezenloos gepraat aan allerlei loketten. Toen ik mij bii een loketmevrouw beklaagde over al dat ambtelijk vertoon, keek ze me indringend aan en zei toen afgemeten: „Ach mijnheer, u ziet er nog steeds heel goed uit". Intussen kan ik me niet aan de indruk onttrekken dat ik mij in het binnenste van een langgerekte en misschien wel nooit meer eindigende explosie bevind. Het lont waarmee dit alles is ontstoken heet „1992". Volgens Belgische zegslieden, die hier overigens in onbekommerde mate voorhanden zijn, begon het allemaal twee jaar geleden. Voor die tijd leek alles normaal. De huizen waren betaalbaar, de prijzen acceptabel, het aantal vreemdelingen bleef binnen de perken en de meisjes van de supermarkt om de hoek kenden nog geen Engels. Als een jonge Belg wilde trouwen, slaagde hij er moeiteloos in een betaalbare woning huis de vinden. Maar sinds het besef is doorgedrongen dat 1992 nadert, is dat allemaal voorbij. Wie hier nu een huis wil kopen moet een halve of zelfs hele miljonair zijn. De huren hebben een astronomische hoogten bereikt. Een schriel ogend tomaatje kost aanzienlijk meer dan een gulden. De krant kun je al niet meer telefonisch bestellen want dat biedt de uitgever te weinig zekerheid. Je moet er een schriftelijk verzoek voor indienen. Mijn buurtgenoten zijn Euro-ambtenaren, computerdeskundigen, handelaren in soft-ware, consultants die op het lawaai van 1992 zijn afgekomen, deskundigen in het internationaal recht, journalisten en al dat ander volk dat per se wil zijn waar het echt lijkt te gebeuren. Nog altijd zijn die Belgen bescheiden mensen die je aanspreken alsof ze al bij voorbaat hun excuses willen maken voor het blote feit dat ze bestaan en dat België bestaat. Maar die bescheidenheid verhult een allengs harder geworden kern. Kortom, men weet hier van de hoed en de rand. maar vooral van, de prijzen. Inderdaad, aan deze kant van Brussel rinkelt de kassa. Men is hier definitief op weg de hoofdstad van Europa te worden en men heeft zich daarom snel aangepast aan de pijlsnelle niveaus van Londen en New York, om maar een paar duurdere oorden te noemen. Gelukkig zitten en weer merels en koolmezen in mijn tuin. De uit de VS meegebrachte huiskater maakt het uitstekend en heeft al een oogje op een roestkleurige poes die zich verdacht veel ophoudt in de buurt van een nabijgelegen duivenkot. Er is een cafe om de hoek. De bakker brengt het brood nog gewoon aan huis. En tussen de oprukkende villaparken en nieuwbouwwijken trilt het winterkoren en liggen de verse voren in de zware, van vocht glimmende aarde. De dienstbode van de overbuurman heeft ons al aan een meedogenloos verhoor onderworpen. In ruil voor de aldus afgeperste informatie vertelde ze ons breedvoerig over wie is vertrokken, wie uit Frankrijk en wie uit Zweden komt, waarom die Duitser ginds nooit iets zegt („Awel mijnheer, ge begrijpt dat, die'n werkt bij de Navo en dat gaat natuurlijk rap kapot") en waarom die Engelsman zo praats is. Kortom, we maken het uitstekend. We zijn weer thuis en verblijven niettemin nog steeds in het buitenland. De loketmevrouw had het dan ook meteen door. „Ach mijnheer, u ziet er nog steeds heel goed uit". Hoewel ik pas een maand hier ben. weet ik nu al dat ik dit raadselachtige, ongrijpbare en eigenaardige land nooit echt zal begrijpen. Maar ik troost me met de gedachte dat datgene wat ik niet begrijp mij doorgaans het

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5