Parlement moet meer initiatieven nemen FOTO'S Drugsgolf overspoelt Duitse grens „Universiteit gebukt onder papierwinkel' ja £amer buigt zich over staatkundige vernieuwing Politiecommissaris achter puntensysteem op rijbewijs ndustriebond FNV telt werkgevers n metaal ultimatum voor nieuwe cao lIN^j —BINNENLAND Ecidóc0ouocmt woensdag 3 januari 1990 pagina 3 londucteur op Amsterdamse tram t«s nst isterdam gaat onderzoeken of de conducteur weer terug kan 1 iren op de tram. „Op een van de tramlijnen zal een proef ge- OK'men worden met een conducteur nieuwe stijl", aldus GvB- recteur Smit. De conducteur zou de verkoop van kaarten en jt geven van informatie moeten overnemen van de bestuurder, jjt zou de regelmaat in de ritten moeten bevorderen. De terug ier van de conducteur is onderdeel van een aantal maatregelen onder meer veiligheid en het klimaat in het openbaar ver- noetjer te verbeteren. 'iVctaiOS draadje oorzaak brand Fokker-100 ^STERDAM Een losse elektriciteitsdraad is de oorzaak van 1 forse rookontwikkeling die zich 17 december in de cockpit in een Fokker-100 van Air Europe voordeed vlak voor de lan- en Mig in Kopenhagen. Het euvel is volgens een onderzoeksteam ar vouur incidenteel". Fokker verwacht niet dat het probleem zich litaii voordoen bij andere vliegtuigen van hetzelfde type. amb iderV Hoofdredacteur terug op werk MAASTRICHT Tegen de zin van de redactieraad is hoofdredacteur Frans Wij- nands van het dagblad De Limburger in Maastricht giste ren weer aan het werk gegaan, maar de redactie wil niet dat hij zich met de dagelijkse gang van zaken bemoeit. Tegen Wijnands en zijn collega hoofdredacteur Nico Berg kamp in Roermond nam de plenaire redactievergadering medio december een motie van wantrouwen aan. De di rectie besloot daarop een on derzoek te laten instellen. Dit is nog niet afgerond. Sociale Zaken in het nieuw DEN HAAG Onder de instellingen die met het begin van de jaren negentig een niuewe huisstijl hebben inge voerd behoort ook het ministerie van sociale zaken en werkgelegen heid. Onderdeel daar van is het logo voor voorlichtingsmateriaal, brieven en enveloppen. Het bestaat uit de let ters SZW met balkjes en vijf punten. De balk jes zijn in oranjerood. Het is in de plaats geko men van het oude blau we 'SZ'-logo. Shellslangen doorgesneden APELDOORN Actie voerders hebben vannacht bij vijf benzinestations van Shell in Apeldoorn 36 slangen doorgesneden. De politie heeft twee aanhou dingen verricht. Automo bilisten waarschuwden 's nachts rond vier uur de politie dat mensen we grenden bij benzinesta tions. Een surveillance auto kon korte tijd later een 20-jarige vrouw aan houden. Tijdens het posten bij een ander benzinesta tion werd daarna een man aangehouden. Meerderheid waardeert Russische perestrojka AMSTERDAM In de jaren 80 is er een belangrijke stap gezet in de rich ting van de wereldvrede. Met die stel ling is een ruime meederheid (83 pro cent) van bijna duizend ondervraagde Nederlanders het eens en 6 procent het oneens. Dat blijkt uit een onder zoek onder 924 personen van het NIPO in opdracht van de AVRO over ontwikkelingen in de jaren 80. De Ne derlander lijkt veel waardering te hebben voor Sovjetleider Gorbatsjovs inzet voor ontspanning in de wereld. Volgens 81 procent van de onder- -raagden heeft de Sovjetunie in de ja- Canadese veteranen bezoeken Nederland NA ARDEN Ruim duizend Canadese oorlogsveteranen komen begin mei naar Neder land. Tijdens hun bezoek her denken zij dat ons land 45 jaar geleden door de Canadese le gers is bevrijd. De veteranen logeren bij gastgezinnen in on der meer Nijmegen en Apel doorn. Op het programma staan een parade op 6 mei in Apeldoorn en een herdenking van de gevallenen op de Cana dese erebegraafplaats in Groesbeek op 7 mei. Het orga niserende comité 'Thank you Canada' in Naarden verwacht dat 1.500 oorlogsveteranen ons land zullen bezoeken. Kamervoorzitter deetman: t Wi| (Van onze nodi parlementaire redactie) Ie oi ran tEN HAAG Hoe zou ep bed zijn voor de politiek han het bestuur van het an tqnd als de 150 kamerle- *ht tfen wat vaker initiatief- mwgetsvoorstellen zouden hebhdienen. p deze wijze kan ook voorko en worden dat het hele wet- le dovende proces tijdens een de- nkeliissionaire kabinetsperiode ssidé^ k°mt te liggen. Deze sug- 'stie deed kamervoorzitter eetman gisteren tijdens zijn vordieuwjaarsreceptie. Volgens ligh^etman ontstaat gemakkelijk 1 deg indruk dat de Tweede Ka- gener maar een onderdeel is m de wetgevings-machine m de regering en pas achter- wetten al dan niet aan- /olgeemt. „Als mede-wetgever k yyoet de Kamer een gelijk te Qaardige partner van de rege- ng zijn en blijven; sommigen tielllen zeggen: weer worden", laar io0r zèl£ regelmatiger wets- ils foorstellen in te dienen, kan 2 Tweede Kamer voorkomen kt de politieke carrousel tus- Tijdens de nieuwjaarsbijeenkomst in de Tweede Kamer krijgt ka mervoorzitter Deetman de gelukwensen van partijgenoot en frac tievoorzitter Brinkman van het CDA. FOTO: ANP sen twee regeerperioden in ge heel tot stilstand komt. Pre mier Lubbers uitte na de val van het kabinet in mei al kri tiek op het feit dat een hele reeks wetsvoorstellen van het kabinet tot controversieel werd bestempeld en voorlopig in de ijskast belandde. De be handeling van voorstellen uit de Kamer zélf zou volgens Deetman tijdens een demissio naire periode wel gewoon door kunnen gaan. De ontwikkelingen in het Oostblok van de afgelopen we ken maken naar de mening van de kamervoorzitter duide lijk dat wij onze democratie moeten koesteren. „De hunke ring in Oost-Europa naar de mocratie kan onze problemen relativeren en inspireren tot doordacht handelen". Al bin nenkort zullen parlementaire delegaties de Sovjetunie en de VS bezoeken om daar nieuwe indrukken op te doen. Uit de 'jaarcijfers' van de Tweede Kamer blijkt dat het parlement vorig jaar 82 keer plenair bijeen is geweest; 46 keer minder dan in 1988. De verlaging is waarschijnlijk te wijten aan de kabinetscrisis en de Europese verkiezingen. Demonstranten stoorden zich daar overigens niet aan. Het Binnenhof werd vorig jaar in 89 gevallen voor het demon- stratiedoel benut; het hoogste aantal in vijf jaar. In 1988 wer den 70 demonstraties geregi streerd, in 1987 59, in 1986 64 en in 1985 71. De gemiddelde leeftijd van de kamerleden daalde in 1989 tot ongeveer 46 jaar. In 1988 wa ren de kamerleden gemiddeld 48 jaar oud. Het aantal vrou wen in de kamer steeg van 31 in 1988 naar 38 in 1989. Vorig jaar telde de Tweede Kamer in totaal 469 personeelsleden on der wie 206 vrouwen. die •k véEN HAAG Kamer- 2 auoorzitter Deetman heeft :n een bijzondere commissie an zügesteld die zich de ko- ke ofende maanden zal bui en over het vraagstuk an de 'staatkundige ver- rich ieuwing'. oriege commissie zal een inventa- htsh 2 W« risatie maken van voorstellen tot een beter functionerende democratie en een effeciënter bestuur. D66-fractieleider Van Mierlo kaartte het door hem zo vurig gewenste staatkundi ge onderzoek kort voor de ka merverkiezingen van mei aan. Eind november vorig jaar kreeg het voorstel van Van Mierlo de steun van een ka mermeerderheid. Ook het nieuwe centrum-linkse kabi net heeft zich voorstander be toond van een kritisch onder zoek naar het functioneren van de wetgevende en be stuurlijke macht. Deetman wil via het instellen van een speciale commissie voorkomen dat de studie naar de staatkundige vernieuwing verzandt. Als eerste taak moet de commissie nagaan op welke punten een kamermeerder heid verbetering van het staat kundige systeem wenselijk acht. „We moeten duidelijk krijgen waar oplossingen ge vonden móeten worden. Hóe dat dan gebeurt kan later aan de orde komen", aldus Deet- Medicijn- knaak Apotheekklanten kregen gisteren een chocolade medicijnknaak aangeboden, omdat de eigen bijdrage met ingang van 1 januari is verdwenen. In totaal zijn er 650.000 chocolade- munten opgeknabbeld. FOTO: ANP GRONINGEN Volgens de Groningse hoofdcom missaris van politie A. Woltjer dient er een 'pun- ten-systeem' op het rijbe wijs te worden ingevoerd om het aantal verkeers overtredingen drastisch terug te brengen en om het verkeersgedrag sterk te verbeteren. In dat systeem moet het rijbe wijs worden gezien als een vergunning om deel te nemen aan het verkeer. Wanneer de weggebruiker een overtreding of misdrijf begaat dan wordt - als bij een strippenkaart - een aantal punten in mindering gebracht op het rijbewijs. 'Brokkenpiloten' moeten dan opnieuw rij-examen doen als zij geen punten meer hebben. Volgens Woltjer, gisteren tij dens zijn nieuwjaarstoespraak, snijdt het mes dan aan twee kanten: verkeersdeelnemers krijgen direct te maken met de gevolgen van hun wangedrag op de weg. Daarnaast wordt justitie ontlast van een enorme 'bulk' aan verkeerszaken en kan er meer aandacht worden geschonken aan de bestrijding van andere vormen van crimi naliteit. Innen boetes De regio Utrecht wordt proef gebied voor de „wet-Mulder" die op 1 september in werking treedt. De bedoeling is dat het dan gemakkelijker wordt de met bekeuringen voor ver keersovertredingen gemoeide bedragen ook werkelijk te in nen. De wet moet vooral een eind maken aan de ontsnap pingsmogelijkheden via lease constructies. Zo zal de kente kenhouder (bijvoorbeeld een leasebedrijf) de bekeuring moeten betalen en kan hij, als hij meent vrijuit te gaan, pas na betaling gaan procederen. De inning gebeurt centraal, niet meer door vervangende hechtenis, maar door beslag op bank- en girorekeningen, loon en uitkeringen, aldus de Utrechtse hoofdcommissaris mr. J. Wiarda. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. (ADVERTENTIE) Maxi superfoto. Keuze uit mat of glanzend. 13x18cm.Q 99 atuu nkoj. iatiel ardij chtii .HeERSUM Voorzitter H. van der Weg van de In- ustriebond FNV heeft de 'erkgevers in de metaal- Hi elektrotechnische in- LMistrie vanmiddag nog ^Aree weken gegeven om Ht zaken te komen over ^n nieuwe cao. ijeenkomst in Leersum dat de e auiJnd, als er dan nog geen re- 'g djltaten zijn, de stakingskas komqj openen en zal overgaan tot vamjties die al worden voorbe- n& v)id. Van der Weg hekelde de i Yeborstellen van de werkge- il jarfersorganisatie FME: ver slechtering van de vut-rege- ling, de zaterdag als een gewo ne werkdag en verlaging van het ziekengeld. Volgens hem dreigt er een volstrekt onnodig conflict, aangezien de situatie van de Nederlandse industrie uitermate rooskleurig is. Hij zei dat mensen niet begrijpen dat ze te maken krijgen met verslechteringsvoorstellen, terwijl ze juist verwachten te mogen meedelen. Het aantal leden van de Indus triebond is in 1989 met 5000 (bijna 2,5 procent) gegroeid tot ruim 210.000. De bond telt nu meer dan 15.000 vrouwelijke leden,'11,5 procent meer dan een jaar geleden. ïonderd extra banen bij Braks IEN HAAG Op het minis- hie van landbouw, natuurbe- ieer en visserij (LNV) komen p afzienbare termijn circa jonderd extra arbeidsplaatsen, linnen het departement wordt iog overlegd voor welke func- Ies de banen bestemd zijn. )e nieuwe plaatsen zijn moge- hk geworden doordat minister iraks, op basis van het regeer- kkoord, 45 miljoen gulden ex tra ter beschikking heeft ge kregen voor de uitvoering van de Landbouwstructuurnota en het Natuurbeleidsplan. Van dit bedrag is zes miljoen gereser veerd voor de nieuwe banen. De functies zullen volgens de woordvoerster ook recht streeks gericht zijn op de uit voering van de Landbouw structuurnota en het Natuur beleidsplan. Stropers gepakt Een Culemborgse politieman zit bij een in beslag genomen visnet met snoekbaars. Op heterdaad betrapte hij gisternacht drie stropers in hun boot. Twee stropers arresteerde hij, maar de derde sprong in het water en ontvluchtte. De speedboot en de buitenboord motor werden in beslag genomen. FOTO: ANP DÜSSELDORF Doua nebeambten aan de Duits- Nederlandse grens wor den „overspoeld door een nieuwe drugsgolf", zo meldt de Oberfinanzdi- rektion (OFD) in Dtlssel- dorf, dat de 174 kilometer lange grens tussen Elmpt en Emmerich controleert. „De drugskoeriers en -consu menten voelen zich nu zo vei lig, dat zij alle voorzorgsmaat regelen overboord gooien. Ze verdubbelen het aantal ritten naar Nederland en stouwen hun auto's vol met alle soorten drugs", vertelt een douanebe ambte. „Aan beide kanten van de grens wrijven de dealers zich in de handen, de zaken bloeien zoals nooit tevoren", aldus Udo Nickel, hoofd van de drugsopsporingsdienst in Düsseldorf. Bij controles heb ben de opsporingsambtenaren in 1989 circa 4500 drugsvond sten gedaan. De hoeveelheid in beslag genomen handel blijft toenemen. Het aantal functionarissen van de drug sopsporingsdienst is het afgelo pen jaar verhoogd van 40 naar 54. „We lopen nu niet meer achter de consumenten en de kleine dealers aan", zegt Nic kel. „Door een intensievere opsporing en bijzondere maat regelen is het ons gelukt door te dringen in de organisaties die de drugsdistributie verzor gen". Zo werd een paartje uit Hessen gesnapt met een kilo zuivere heroïne onder de bestuurders stoel. Een Turkse organisatie in Amsterdam had de twee 10.000 gulden betaald om de heroïne naar de Bondsrepu bliek te smokkelen. De lading moest 315.000 gulden opleve ren op de Westduitse markt en kostte een kwart van dat be drag in Nederland. GAAIBAAI' >5,85; 75,10! 55,50j door WILLEM RITSTIER Van Aardenne: VVD te links de VVD, te veel naar lii dwaalt. Er is volgens Van Aar denne veeleer behoefte aan een klassieke rechtse partij bij de VVD-achterban. Hij zegt dit in een interview met het weekblad Elsevier. „De fractie is te links. Linkser dan ons kiezersvolk. Het libe rale electoraat wordt niet weerspiegeld in de Tweede- Kamerfractie. De PvdA heeft ook last gehad van dat ver schijnsel. De gewone PvdA- kiezer herkende zich niet meer in dat soort mensen en dan kalft een partij af". Van Aardenne vindt dat de VVD niet moet proberen in het politieke midden te gaan zitten. „Daar zit D66 al. Je moet het CDA naar het mid den drukken, dan worden ze nog kleiner ook. De VVD moet weer een klassieke rechtse partij worden. Het zal de VVD op dertig zetels bren gen. Het sociaal-liberalisme waar Voorhoeve het steeds over heeft: ik weet echt niet wat dat inhoudt. Het liberalis me heeft altijd al oog gehad voor sociaal beleid. De VVD heeft te rechter zijde een heel terrein braak laten liggen". ENSCHEDESE PROF KLAAGT: ENSCHEDE Professor dr.ir. Arie Duijvestijn (62) te Enschede voelt zich dat hij voortijdig zijn bestuur lijk werk aan de Universi teit van Twente de rug heeft toegekeerd. „Ik ben blij en opgelucht dat ik van die papierwinkel ver lost ben. Dit was geen werken meer. Bureaucra tie is killing. Het kon niet slechter. Ik heb het niet volgehouden". Een definitief afscheid is het niet geworden, want Duijves tijn blijft nog enkele jaren aan de universiteit verbonden als onbezoldigd hoogleraar. „Kan ik me eindelijk wijden aan we tenschappelijk onderzoek, waarvoor ik de laatste jaren alleen maar tijd had in de avonduren". Achterom kijkend zegt de voormalig decaan van de fa culteit Informatica, waar hij geacht werd zich met compu terarchitectuur en software ontwikkeling bezig te houden: „De minister belijdt met de mond dat er gedecentraliseerd wordt, maar het omgekeerde is het geval. Er is sprake van grote ambtenarij. Ze hebben daar in Zoetermeer kennelijk tijd om dikke nota's te schrij ven. We hebben hier op de fa culteit aparte mensen nodig om de exegese van die nota's te produceren, domweg ver taalwerk te doen, terwijl we veel meer tijd zouden moeten besteden aan onderzoek en on derwijs". Duijvestijn heeft geen pasklaar antwoord op de vraag hoe de papiervloed te keren. Dat mi nister Ritzen de ambtenarij op z'n departement wil insnoeien boezemt hem voorlopig weinig vertrouwen in. „Die stroom stop je zomaar niet. We zullen er iets op moeten vinden om de zaak beter te verwerken. Ik heb wel een idee. Ik vind dat organisatorische taken voor hoogleraren tot een minimum beperkt zouden moeten wor den of overgenomen door spe ciale mensen. Maar de moei lijkheid is dat wetenschappers in de Nederlandse cultuur zich niet neerleggen bij wat mana gers bedenken". Er is nog iets dat Duijvestijn dwars zit: het probleem om op volgers te vinden. „Dat is vrij ernstig. Het is heel moeilijk mensen te vinden die weten schappelijk voldoende aan de weg getimmerd hebben, lees: gepubliceerd hebben. Vanuit het bedrijfsleven komen nau welijks mensen meer in aan merking voor het hoogleraar schap. Zelf kom ik er wel van daan, ik heb jarenlang bij het Natuurkundig Laboratorium van Philips gewerkt. Zeer weinig mensen in de industrie hebben blijk gegeven weten schappelijk onderzoek te heb ben gedaan. Je ziet dan ook dat de afstand tussen universi teit en bedrijfsleven steeds groter wordt. Dat vind ik een zeer ernstig en wezenlijk pro bleem". Nederland straft het minst in Westerse wereld DEN HAAG Ons land telt relatief het laagste aantal gevange nen van de Westerse wereld, zo heeft de Britse criminoloog dr. K. Pease vastgesteld. In Nederland zitten 36 van de honderddui zend inwoners gevangen, minder dan in welk Westers land dan ook.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3