Expositie Postzegelontwerpen 1989 in PTT Museum r <le rechten van liet kind Filmcriticus Charles Boost overleden tai Youp van 't Hek meest gewaardeerd Ledenwinst voor meeste omroepen Belcampo^ was brilja^ verteller KUNST' EfiidócGomont WOENSDAG 3 JANUARI 1990 PAGIN«p( Opbrengst stuk Havel voor Havel AMSTERDAM Het Theater van het Oosten voert van 5 tot en met 9 januari in Arnhem ze ven voorstellingen op van het stuk „Het Pro test", van de Tsjechoslowaakse toneelschrijver Vaclav Havel. De opbrengst zal worden over handigd- aan Havel, voor „een zinvolle bestem ming". Havel, de voormalige dissident en mede oprichter van de mensenrechtenorganisatie Charta 77, werd vorige week gekozen tot presi dent van Tsjecho-Slowakije. De gebeurtenissen van de laatste maanden in Tsjecho-Slowakije zijn voor de acteurs Eric van der Donk en Peter Bolhuis en Theater van het Oosten de aanlei ding om „Het Protest" opnieuw op de planken te brengen. De beide acteurs hebben het stuk in mei 1983 ook al gespeeld. Het thema van het to neelstuk is het dilemma tussen verzet of collabo ratie in een totalitaire staat. De voorstellingen worden gehouden in Theater aan de Rijn in Arnhem. Benefietveiling voor Roemenië AMSTERDAM In het Stedelijk Museum in Amsterdam wordt op 21 januari (13.00 uur) een benefietkunst veiling voor Roemenië gehouden. De opbrengst wordt overgemaakt naar het Roemenië Comité in Nederland. Dit heeft beeldhouwer Veron Urdari- anu, die de veiling heeft georgani seerd, dinsdag bekendgemaakt. Deze Roemeense kunstenaar woont en werkt reeds vijftien jaar in Neder land. In totaal komen ongeveer hon derd kunstwerken van evenzovele kunstenaars onder de veilinghamer. Urdarianu heeft zelf ook enkele wer ken afgestaan. De kijkdagen zijn op 19 en 20 januari, eveneens in het Ste delijk. Veilingmeester Roel Boven van Christie's veilt de stukken. Hollandse Comedie opnieuw met Christie Na het succes van 'The Mou setrap', waarmee overal in het land volle zalen werden getrok ken, komt de Hollandse Come die nu met 'Tien kleine neger tjes', eveneens gebaseerd op een boek van Agatha Christie. De groep, voortgekomen uit de Haagse Comedie, brengt de productie 20 en 21 januari in Leiden en vanaf 29 januari vier dagen in Den Haag. Op de foto v.l.n.r. Kees van Lier, Filip Bol- luyt, Lucas Dietens en Elsje Scherjon. foto: jutka rona Thracische jin Koningsschat lange in Nieuwe Kerk ®dvf;, jntree AMSTERDAM De tentoonstejederl De Thracische Koningsschat ifleeldt Nieuwe Kerk in Amsterdam isïnuit gens de grote belangstelling metpl wa weken verlengd. De expositie djoefw nu tot en met 28 januari. Deliead gaarse autoriteiten hebben toesriendi ming verleend voor verlengingen Vi de uitleen. Aanvankelijk was héhouw bedoeling dat de zilverschattenitesse Rogozen, zoals de Koningsschat n vo wordt genoemd, nu al terug zou 1st. Z naar het Nationaal Historisch ]rd. c seum in Sofia, waar zij perma^n H tentoongesteld zal worden. Binp A kort wordt de vijftigduizendstejoefw zoeker verwacht. tvent< KUNSTWERKJES VAN 3 BIJ 4 CM MET EEN MILJOENENOPLAGE PTT Museum, Zeestraat 82, Den Haag. Postzegelontwerpen '89. Geo pend van maandag tot zaterdag van 10.00 uur tot 17.00 uur. Zondags van 13.00 uur tot 17.00 uur. Tot en met 27februari. Een envelop met een post zegel erop maakt ons doorgaans meer nieuws gierig naar de inhoud dan eentje met 'port betaald' in de rechter bovenhoek. De ontvanger kan eruit afleiden dat de afzender zelf de moeite heeft geno men hem te schrijven en dat zijn adres niet door de computer uit een adres senbestand is gelicht. De postzegel bezegelt zo het persoonlijke van de bood schap en hoe mooier de zegel hoe verwachtings voller de envelop wordt geopend. Er zijn bedrijven die hun mailings voorzien van een postzegel om zo te voorkomen dat de brief ongeopend in de prullen bak verdwijnt. Ooit was de brief het enige middel om een boodschap er gens ver weg te laten door klinken; inmiddels zijn er doelmatiger middelen bijgeko men met als jongste aanwinst de fax. Toch zal het postver keer wel nooit stil komen te liggen, er zijn nu eenmaal din gen die je eigenlijk alleen maar op papier kunt meede len. De brief geeft de bood schap iets intiems en persoon lijks. Of zou er een tijd komen dat liefdesbrieven en rouw kaarten met de fax worden verzonden? De PTT maakt zich voorlopig nog geen zor gen, temeer ook omdat het te lefoon en fax-verkeer even eens langs PTT-kanalen ver- MÊSJÊ .ft L&fSrS .555. «W a <U Jg- 75 Europa Postzegels met als onderwerp de rechten van het kind, naar een ontwerp van Anthon Beeke. foto: Donald Janssen ontwierp deze zegel voor het 150-jarig bestaan van de NS: een wiel op een naar de horizon lopende rails. foto: pr Paul Mijksenaar laat op zijn ontwerp acht verschillende locomotieven zien die in de loop der jaren bij de NS de wagons heb- Afgelopen maand was het zo als vanouds weer spitsuur in het postverkeer. De PTT bracht een speciale postzegel uit voor de 'kerstpost': de drie hoekige december-zegel voor de kerst- en nieuwjaarswen sen. Oplage: 220 miljoen. Het PTT Museum in Den Haag heeft rondom dit kunstwerkje en 20 andere nieuwe zegels een expositie ingericht waarop het ontwerpproces op de voet wordt gevolgd en eveneens ander grafisch werk van de betreffende kunstenaars wordt getoond. Bij deze expositie is in een zeer beperkte oplage een catalogus verschenen waarin Paul Hefting de soms bijzonder- moeizame geboorte van de zegels beschrijft. Deze catalogus is overigens niet in de handel. De PTT schakelde in 1989 achttien kunstenaars in om de 22 miniatuurtjes te ontwerpen: de kinderzegels, de zomer- en decemberzegels en al die ver schillende gedenkzegels (150 jaar Spoorwegen, 150 jaar Vakbeweging, 150 jaar Ver drag van London en 40 jaar NAVO). In een centrale ruimte van het museum ligt een kolossale, uit spaanplaat gezaagde postzegel waarvan een hoek zelfs buiten het museum steekt. „Verrek, ik breek bijna m'n nek over een postzegel," riep een Haag se dame die blijkbaar niet voor deze expositie was gekomen. Op het houten plateau staat een aantal panelen met ont- werpschetsen en een door gaans heldere toelichting van de makers. Aan het definitieve ontwerp gaat vaak een lange worsteling vooraf. De produktietijd van een ordinaire postzegel beloopt al snel een jaar. Er zijn weinig objecten van pakweg 3 bij 4 cm en nog geen millimeter dik waar zoveel manuren in wor den gestoken. Ook zelden wordt er gepoogd zoveel mee te delen op zo'n kleine opper vlakte: 150 jaar KNVB vangen op 12 cm2. Hoe doe je dat? De ontwerpers Armand Mevis en Linda van Deursen plaatsen een voetballend jongetje op de zegel dat lijkt te spelen tegen zijn schaduw. Daaroverheen wordt met streepjes en pijltjes het doelpunt van Marco van Basten in de finale van het Europees Kampioenschap uit getekend. Aanvankelijk wil den de twee ontwerpers op de zegel ook nog refereren aan het vandalisme en de hysterie rond de velden, die elementen zijn echter niet meer terug te vinden. Elke zegel vertelt een verhaal, maar ook achter elk ontwerp gaat een verhaal schuil. Neem de postzegel ter herdenking van de oprichting van de NAVO in 1949. Een veertigja rig jubileum is voor de PTT nooit aanleiding een postzegel uit te geven; pas bij vijftig jaar wordt zo'n eerbetoon in over weging genomen (de PTT wordt jaarlijks overstelpt met verzoeken om herdenkingsze gels uit te brengen). Paul Hef ting schrijft in de catalogus dat er politieke druk op de PTT ben getrokken, werd uitgeoefend om iets aan het NAVO-jubileum te doen. Hoe zou dat in zijn werk gaan? Premier Lubbers belt met de hoogste man van de dan nog net niet verzelfstandigde PTT en pleit harstochtelijk voor een NAVO-zegel? Tante Pos ging snel om, maar toen moest er nog een kunstenaar worden gevonden die het ontwerp wil de maken. Dat viel niet mee: de NAVO blijft een omstreden organisatie ondanks veertig jaar vrede. Kunstenaars zijn allergisch voor legergroen en andere symbolen van milita risme. Maar zoals te verwach ten viel had kunstenares Mar- te Röling geen last van scrupu les: 'haar grote gevoel voor pu bliciteit zal daarbij een rol hebben gespeeld,' zo staat er fijntjes in de catalogus. Marte Röling heeft immers de lucht macht ook zo gek gekregen een Starfighter in haar achter tuin te parkeren (onlangs door anti-militaristen beschadigd). De PTT had echter buiten het NAVO-feestcomité gerekend. Bij het eerste overleg over de jubileum-zegel legde het comi té een kant-en-klaar ontwerp op tafel; de maker was aanwe zig om zijn produkt toe te lich ten. Hij dacht aan de afbeel ding van een roos: symbool van liefde en van weerstand (de doornen). Na ongetwijfeld vele vergaderuren werd over eenstemming bereikt over een ontwerp van Marte Röling: een langerekt vaantje met daarop de vlaggen van de NAVÓ-lidstaten. Een conven tioneel en fantasieloos, maar wel typisch Röling-ontwerp: de vlag is een vaak terugke rend motief in haar werk. Spoorwegen Inhoudelijk, grafisch en druk technisch is een postzegel ont werpen millimeterwerk met vaak als eindresultaat een compromis.^ Op de expositie valt te zien hoe drie ontwer pers hetzelfde thema in beeld brengen. Aan Donald Janssen, Robert Nakata (Studio Dum- bar) en Paul Mijksenaar werd gevraagd een zegel te maken om het 150-jarig bestaan van de spoorwegen luister bij te zetten. Het was een vrije op dracht waarbij de vormgevers zich uiteraard wel dienden te houden aan de twaalf geboden voor de postzegelontwerper (Eerste Gebod: Als symbool van de staat drage de zegel een waardig karakter). Donald Janssen zocht naar het unieke van de spoorwegen: al 150 jaar is de essentie 'vervoer per rail'. Op zijn zegel loopt een enkele spoorstaaf de ruim te in met daarop één wiel' het onderstel van een tl Een gestyleerd en helder werp. Paul Mijksenaar laat op ontwerp acht(!) verschillj locomotieven zien die in loop der jaren bij de NS de gons hebben getrokken, postzegel die filatelisten trein-hobbyisten in ge mate zal hebben bekoord. Robert Nakata ging het th te lijf vanuit de optiek va reiziger: met de trein re betekent afscheid nemen, zijn zegel prijkt het sens beeld De Kus van Rodin: I figuren in een innige on; zing. Voorts is er een d van de overkapping van sterdam CS te zien en klok met als wijzer een trein. Het doet denken aan eigentijdse variant op de p jes uit een oud emblair boek; zonder vergrootglas gaat de beschouwer echter de essentie. Voor postzegel-verzame] èn voor hen die geïnteress zijn in grafisch ontwei heeft het PTT Museum menteel een boeiende ex] tie in huis. Anderen h wellicht hun schouders „Wat 'n drukte om zo'n H stukkie papier." HANS OERLEM, AMSTERDAM In Am sterdam is^ de filmcriticus Charles Boost overleden. Boost, alom gerespecteerd als een groot filmkenner, schreef sinds het begin van de jaren dertig over films. In de loop der jaren verschenen zijn artikelen in de filmbladen Filmfo rum en Skoop, dagbladen (Het Parool, Haarlems Dagblad, NRC/Handels- blad) en de Groene Am sterdammer. Hij werd 82 jaar. Boost heeft zich zijn hele leven ingezet voor wat de „betere film" genoemd wordt zoals die in filmhuizen en Cinéclubs vertoond wordt. De Groene gaf hem nog in een terugblik in 1987 de eretitel van nestor van de hele Nederlands film- journalistiek. Van zijn hand verscheen het aan de nagedachtenis van zijn vrouw opgedragen „Van Ciné- club tot filmhuis" (1979). Hij schreef ook in verschillende voor een buitenlands publiek bestemde publikaties. Te noe men zijn: „Film, een heden daagse Nederlandse kunst" (1958), dat in vele talen ver spreid werd door het toenmali ge ministerie van O.K. en W., en de CRM-overzichten „Dutch film" van '66/'68 en '78/'80. Hij bleef altijd enigs zins sceptisch over de Neder landse speelfilm en liet zich vooral op latere leeftijd cy nisch uit over de hedendaagse film. Boost was ook een van de stichters van het Nederlands Filmmuseum, dat in 1946 als Nederlands Historisch Filmar chief werd opgericht en zijn huidige naam in 1952 kreeg na een fusie met het Uitkijkar- chief. In '88 kreeg hij de Cine- magia-prijs die de Nederlandse Beroepsvereniging van Film en Televisiemakers uitreikt aan filmrecensenten. Boost heeft ook nog (politieke) tekeningen gemaakt in onder andere de Tijd (toen dat nog een dagblad was), VN („De Zetter") en Het Parool. HILVERSUM Youp van 't Hek is als grote winnaar tevoorschijn ge komen uit de strijd om de kijk- en waarderingscij fers tijdens de tv-uitzen- dingen het afgelopen weekeinde. De cabaretier, die iets meer dan drie miljoen kijkers trok, kreeg van de kijkers een acht voor zijn Oudejaarsa vondconference, waarmee hij Seth Gaaikema ruim achter zich liet. Gaaikema trok niet alleen 30.000 kij kers minder dan Van 't Hek, maar kreeg ook een mindere waardering van 7,1. Theo en Thea, die met hun bioscoopfilm momen teel volle zalen trekken, bleven daarbij ver achter. Slechts zeven procent van de kijkers stemde op het tweetal af, zo'n 930.000 mensen. Zij waardeerden het programma met 6,8. Naar de jaaroverzichten van het NOS-journaal en van Stu dio Sport keken respectieve lijk 650.000 en 1,3 miljoen mensen, die het waardeerden met respectievelijk 7,2 en 7,4. Overigens werden niet de con ferences van de cabaretiers het beste bekeken het afgelopen weekeinde. Het meest werd gekeken naar de Mini-Play- backshow van de TROS (3,5 miljoen mensen), die het waar deerden met een 7,5. De door Veronique uitgezon den hulpactie voor Roemenië trok gemiddeld 1,85 miljoen mensen. In totaal keken 3,8 miljoen mensen geheel of ge deeltelijk naar het programma. Tussen kwart over negen en kwart voor tien keken meer mensen naar Veronique dan naar de andere Nederlandse zenders. Youp van 't Hek Seth Gaaikema. foto: dijkstra AMSTERDAM Behalve bij de AVRO en de KRO is het afgelopen jaar het aantal leden van de Ne derlandse omroepvereni gingen gestegen. De AVRO verloor nog het meest, gevolgd door de KRO. De VARA en de NCRV boekten de meeste winst. Dit blijkt uit cijfers die de verschillende om roepen hebben bekend gemaakt. De AVRO verloor met 27.192 het hoogste aantal leden, waardoor het ledenbestand af nam van 795.023 in 1988 tot 767.831 het afgelopen jaar. De KRO leed zoals we gisteren al bekend maakten een verlies van 12.991 leden, wat het to taal bracht op 626.134. Het le denverlies van de AVRO is volgens een woordvoerder te verklaren uit het feit, dat de omroep geen wervingsacties heeft ondernomen. De KRO maakte bekend dat de daling was verwacht omdat de katho lieke omroep „bewust" wat op zij was gaan staan toen diverse omroepen elkaar de afgelopen maanden gingen beconcurre ren. De VARA boekte evenals de NCRV een aanzienlijke winst. De VARA steeg met 12.776 le den tot 541.685. De NCRV sloot 1989 af met een ledental van 560.267, 11.116 leden meer dan eind 1988. De TROS wist een bescheiden ledenwinst te boeken en steeg met 2.243 leden tot 713.025 het afgelopen jaar. Dit ondanks het feit dat deze omroep alle aanmeldingen van nieuwe le den die zich tijdens de „ver jaardagsuitzending" hadden aangemeld moest annuleren. De TROS werd daartoe ge dwongen nadat zij een kort ge ding verloor dat de overige omroepen tegen de TROS had den aangespannen. De VPRO kreeg er het afgelo pen jaar 2.922 leden bij, waar door het totaal steeg tot 340.550. De EO kent ook een toename van het ledental met 2.000 tot 328.379 1988. Veroni ca telde eind 1989 7.000 leden meer dan in 1988. Het aantal leden steeg van 1.016.000 tot 1.023.000. Geen concert Jeugdorkest DEN HAAG Het Nieuwjaarsconcert dat het Nationaal Jeugd Orkest onder leiding van Ed Spanjaard zou geven op donderdag 4 januari in de Nieuwe Kerk aan het Spui, gaat wegens ziekte van dirigent Spanjaard niet door. De overige concerten die het ensemble zou maken in Nederland en België, gaan overigens wel door, zij het onder leiding van Ronald Kieft, die zich echter voor het concert in Den Haag op zo korte termijn niet kon vrij maken. Belcampo, de gisteren ov str: den schrijver. me 1 vei foto! tijc Hii He gin Lei Gr Ma GRONINGEN De Ne derlandse schrijver Bel campo (pseudoniem van H.P. Schönfeld Wichers) is gisteren op 87-jarige leeftijd in zijn woonplaats Groningen overleden. Belcampo genoot grote bekendheid door zijn bij zondere verhalen. Belcampo werd in Naarden geboren en groeide op in het Overijsselse Rijssen waar zijn vader notaris was. Van 1928 tot 1937 zwierf hij te voet door Europa. Hij voorzag daarbij in zijn levensonderhoud door te keningen, die hij onderweg maakte, als betaalmiddel te ge bruiken. Ook vertelde hij reis verhalen in ruil voor een overnachting met ontbijt. Hij debuteerde in 1923 met een verhaal dat in een studenten blad verscheen en gaf in 1935 in eigen beheer de bundel 'Verhalen' uit. In 1938 publi ceerde hij, eveneens in eigen beheer, 'De zwerftocht van Belcampo'. In 1937 begon hij aan een studie medicijnen die als gevolg van de Tweede We reldoorlog pas in 1949 kon worden afgerond. Belcampo werkte vervolgens als arts in Staphorst en in Bathmen. Van 1953 tot aan zijn persionering was hij studentenarts aan de Rijks Universiteit Groningen. Een van zijn verhalen, 'Het grote gebeuren', waarin hij de Dag des Oordeels beschrijft, werd voor de VPRO-televisie bewerkt door Jaap Drupsteen en in 1975 uitgezonden. Behal ve door de fantastische en ab surde gebeurtenissen worden zijn verhalen vaak geken merkt door de filosofisch we tenschappelijke inslag van de auteur die van 1964 tot 1966 in Groningen colleges filosofie volgde. Bekende boeken van zijn hand zijn onder meer 'De fantasieën van Belcampo' (verzamelbun del, 1958), 'De filosofie van het belcampisme' (1972), 'De drie liefdes van tante Bertha' (1982) en 'St. Joris' (1984). De overleden auteur stond be kend als een non-conformist. Hij was een helder en spitK- vondig-denkend mens me} uiterst kritische geest, -ot Drentse componist Wim pelenburg die samen met!uw campo de opera Salto Mdsen schreef: „Hij was een bijz«nsi integer mens met een (j. fantasie. Hij was altijd op(gS^ naar de kern van de zaa. kon op gekscherende rerl 'waarheden' verkondigeiPr 2 soms hard aankwamen.hcx was succesvol, maar abs: niet ijdel. En hij heeft zijn 33- leven van reizen geholha Enkele jaren geleden miarru hij nog regelmatig voettorijs-1 waarbij hij, net als inetap jeugd, de kost verdiendeletei het vertellen van verhalffie 1 In 1956 ontving Belcampuut Marianne Philipsprijs, enog 1959 werd hij door de Sde ting Kunstenaarsverzet fchai onderscheiden voor zijn pop werk. In 1960 kreeg BelcHerc de Hendrik de Vries-prijie ui de gemeente Groningen (ste 1983 werd hij geëerd mi Tollens-prijs. Zijn laatste verscheen nog geen jaar den, onder de titel 'Pane album'.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 12