m Noordwijk wil Join en De Kuip afstoten li! Hl Bi H JOUR NAAL Gemeentebestuur Sassenheim moet relatie met bevolking verbeteren Leen Korbee Noordwijker van het jaar LEIDEN OMGEVING QeidwOowuvnt WOENSDAG 3 JANUARI Ï990 PAGINA ■feu Raadslid Both naar Groen Links VOORSCHOTEN Het raadslid G. Both is overgestapt naar Groen Links. Deze overstap heeft geen ge volgen voor de samenwerking in de PvdA/PPR-fractie voor de laatste maanden van deze raadsperiode. Both, die namens de PPR in deze fractie zit, maakte dit gisteravond be kend tijdens de nieuwjaarsreceptie van de gemeente Voorschoten. Nog niet bekend is of Groen Links ook gaat deelnemen aan de komende raadsverkiezingen in maart. Both ziet niets in een verliezersronde. Zelf meent hij dat Groen Links niet vol doende stemmen zal trekken voor een raadszetel. De receptie in het cul tureel centrum werd druk bezocht. Oegstgeest gaat met nieuw logo 1990 in OEGSTGEEST Burgemees ter en wethouders presenteer den gisteren tijdens de nieuw jaarsreceptie van de gemeente het nieuwe logo van Oegst geest. Het logo heeft elemen ten in zich van een gestileerd klaverblad en het verwijst naar het Maltezer kruis dat in het gemeentewapen prijkt. Ook in het lettertype dat ge bruikt is voor de woorden „Gemeente Oegstgeest" is een speelse variatie aangebracht. Opmerkelijk veel Oegstgeeste- naren waren gisteravond naar het raadhuis gekomen om het college van B en W een goed nieuwjaar 1990 toe te wensen. Bevolking Valkenburg in 1989 minder groot VALKENBURG De bevolking van Valkenburg is in 1989 iets kleiner ge worden. Per 1 januari van het vorige jaar stonden 3240 Valkenburgers geregi streerd, nu zijn dat er 3217. Burgemees ter C. Sinke maakte deze cijfers gisteren bekend tijdens de nieuwjaarsreceptie van de gemeente Valkenburg. Er zijn 54 baby's geboren, 17 mensen overleden en 170 mensen vertrokken, terwijl 110 mensen zich vestigden. Volgens de bur gemeester is er een vertrekoverschot omdat in 1989 niet werd gebouwd in Valkenburg. Sinke stond verder stil bij de „pittige mileumaatregelen" waarmee ook het Rijndop in de negentiger jaren te maken krijgt. De belangstelling voor de receptie was overweldigend. Bromfietser scheurt pols HAZERSWOUDE Een 28- jarige bromfietser uit Hazers- woude heeft gisteravond zijn polsgewricht gescheurd, een middenhandsbeentje en zijn pink gebroken bij een botsing op de Gemeneweg in Hazers- woude-Dorp. Het ongeluk ge beurde toen de man en een te gemoetkomende 19-jarige bromfietser uit Zoeterwoude beiden onvoldoende rechts hielden. De Hazerswoudenaar is voor behandeling van zijn verwondingen overgebracht naar het Academisch Zieken huis in Leiden. Werkplaats uitgebrand HILLEGOM Een werkplaats achter de Witte Pomp aan de Parklaan in Hillegom is vannacht uitge brand. De brand brak om half twaalf uit door onbekende oor zaak. De brandweer haalde twee honden uit het pand. Pas om kwart voor een kon het sein brand meester worden gegeven. Er wordt vandaag een onderzoek 'naar de oorzaak de brand. Horecabedrijven gunnen kijkje in de keuken NOORDWIJK Horecabedrijven in Nederland zetten zaterdag 13 ja nuari tussen tien en vier uur hun deuren open voor jongeren. Deze landelijke open dag, Kijk in de Keuken genaamd, is vooral bedoeld voor jongeren die in de horeca wil len gaan werken. Zij kunnen in de bedrijven een kijkje achter de schermen nemen. In Noordwijk kunnen belangstellenden terecht in Hotel Huis ter Duin aan de Konin gin Astrid Boulevard, restaurant Cleijburch aan de Herenweg 225 en restaurant De Vuurtoren aan de Koningin Wilhelmina Boulevard 35. In Huis ter Duin is een informatie- hoek over het horecaberoepsonder- wijs. Kampeer wagen uitgebrand SASSENHEIM Een gepar keerde kampeer wagen aan de Angelenhorst in Sassenheim is vanmorgen om half drie uitge brand. De wagen was al enkele da gen niet meer ge bruikt. Alleen was er gisteren wat hout inge legd. De oorzaak van de brand is geheel onbekend. Kassa reisburea" Katwijk geroofJJn (lil KATWIJK Twee manjlDSI hebben gistermiddag de bes sa van een reisbureau ente: roofd. De twee kwamen ijtigin vijf uur het bureau aan'g". 1 Koningin Wilhelminastjs de binnen en namen de leb. Di mee. De eigenaar zettelanm achtervolging in maar fepai geen van beiden te pakreau krijgen. Later is een 18-jak op Noordwijker aangehoqbesti die inmiddels heeft bek«ngei De kassa die onder het qatie bij de Noordboulevard jangs begraven is teruggevonijDe De tweede dader is eet da nog spoorloos. der NOORDWIJK De Kuip, De Wigwam, het JOIN-centrum en het pand Schoolstraat 2b wor den hoogstwaarschijnlijk door de gemeente Noord wijk afgestoten. Dat blijkt uit een nota waarin twee modellen worden gepre senteerd om de accommo- datienood in Noordwijk op te lossen. De toekomst van Rank is onzeker. Voorgesteld wordt dit ge bouw grondig te renove ren of te vervangen door nieuwbouw op het op nieuw in te richten Vuur torenplein of een centrale accommodatie voor al het welzijnswerk. De plannen worden morgen bespro ken in de commissie wel zijn. In de notitie stelt de gemeente Noordwijk uitgangspunten op om de accommodatieproble- matiek in de badplaats op te lossen. Een van de uitgangs punten is het feit dat welzijn- sactiviteiten in Noordwijk geen regionaal karakter moeten hebben. Dat geldt ook voor de podiumkunsten aange zien er, volgens de notitie, vol doende steden in de directe omgeving van Noordwijk zijn waar podiumkunsten te zien zijn. Een ander uitgangspunt voor de gemeente is dat jeugd- en jongerenwerk, kinderwerk, podiumkunsten, basiseducatie, bibliotheekwerk en emancipa tiewerk centraal gehuisvest moeten worden in Noordwijk. Decentraal moet het ouderen werk worden gehuisvest. Aan de hand van deze uit gangspunten komt de gemeen te tot twee modellen om de ac commodatieproblemen op te lossen. Zo kan er gekozen worden voor één centrale ac commodatie voor al het wel zijnswerk met uitzondering van het kinderwerk en het ou derenwerk. De Kuip, De Rank, het JOIN-centrum, De Wigwam en het pand aan de Schoolstraat moeten worden afgestoten. Een nadeel van deze oplossing is dat als de centrale accommodatie in Noord wijk-Binnen komt te liggen, veel evenementen niet in het uitgaanscentrum plaats vinden. Een andere mogelijk heid is een nieuwe accommo datie voor het sociaal-educa tief werk in Noord wijk-Bin nen te bouwen. Voor het cul tureel werk wordt de Rank grondig verbouwd of er wordt een nieuwe accommodatie ge bouwd op het opnieuw in te richten Vuurtorenplein. De andere panden worden ook dan afgestoten. De leden van de commissie welzijn moeten morgen ak koord gaan met deze twee op ties waarvan dan in de ko mende tijd de financiële conse quenties worden berekend. Schuitejager Ter gelegenheid van het eer ste lustrum van het ontmoe tingscentrum De Schuiteja- fer aan de Scheepswerf in leidschendam vinden deze week tal van activiteiten plaats. Vandaag werd een klaverjaswedstrijd gehouden en morgenmiddag wordt van half twee tot vijf uur bingo gespeeld. Vrijdag wordt van tien tot vijf uur een braderie gehouden. Za terdag musiceert van één tot vijf uur het Muziekgezel schap en zondag is er van elf tot twee uur een feestconcert van het Schuitejagerskoor. De schilder- en tekenclub houdt deze week een exposi tie waarbij werk te koop wordt aangeboden. Expositie Lia van Rhijn uit Nieuw koop en Roelof Marskamp uit Arkel exposeren met in gang van vrijdag in de open bare bibliotheek De Aarlezer aan het Beukenpad in Ter Aar. Van Van Rhijn is kera miek te zien, van Marskamp fotografie. Lia van Rhijn is is sinds 1972 als docente ke ramiek verbonden aan Ex pressie'70 in Alphen aan den Rijn. Zij toont in Ter Aar to ren- en tempelachtige bouw sels en dozen en objecten die volgens de Raku-methode zijn gemaakt. De foto's van Marskamp hebben land schappen, oude gebouwen en flora en fauna als onder werp. Bibliotheek De openingstijden van de Noordwijkse bibliotheek aan de Weteringkade zijn met ingang van 1 januari 1990 gewijzigd. De biblio theek is open op maandag middag tussen half twee en half zes, dinsdagochtend van tien uur tot half een, woens dag van 's middags half twee tot 's avonds acht uur, don derdagmiddag van half twee tot half zes, vrijdag van 's middags half twee tot 's avonds acht uur en zaterdag ochtend van tien uur tot half JBanif isHMSÜ illtitttf Piltipi «liliifi lts?»» Wlülliü mmi ÏIMsil Vernieuwd asiel nog zonder dieren Het dierenasiel Postbrug aan de Oude Vaartweg 13 in Oegstgeest is volledig vernieuwd. Gisteren ging het na drie maanden gesloten te zijn ge weest weer open. In het nieuwe asiel zat giste ren nog geen enkel onbehuisd dier. De dieren die er zaten zijn naar het asiel aan de Leidse Besjeslaan overgebracht en keren niet meer in Oegstgeest terug. Postbrug begint onder leiding van beheerster Corinne Wentzel derhalve met een schone lei. De honden hebben een nieuw eigen verblijf gekregen, het kattenonderkomen is gerenoveerd. Daarmee voldoet het uit 1958 daterende asiel weer aan de eisen van deze tijd. Er zijn nu ook acht pensionplaatsen voor hon den aanwezig. Verder is er een nieuwe uitlaat- plaats gekomen. Het asiel is van maandag tot en met zaterdag van tien tot twaalf uur geo pend, op maandag, woensdag, donderdag en zaterdag ook van twee tot vier uur. Telefoon: 01711-10170. Op de foto de beheerster van het asiel. FOTO: HENK VAN DEN ENDE BURGEMEESTER DE JONGE: SASSENHEIM De rela tie tussen het gemeente bestuur en de bevolking moet worden verbeterd. Dit stelde burgemeester H.M. de Jonge gisteren in zijn nieuwjaarstoespraak. Volgens hem moet het nieuwe college er na de verkiezingen alles aan doen om die verhouding te verbeteren. „De tijd van Hendrik Colijn: gaat u rustig slapen ik zal wel over u waken, is lang voorbij", stelde De Jonge. „Dit moet het gemeentebestuur in de prak tijk laten blijken. Het per 1 mei nieuw aantredende colle ge moet volgens de burge meester met steun van de ge meenteraad ideeën moeten ontwikkelen over de wijze waarop het gemeentebestuur moet inspelen op de verande rende politieke en bestuurlijke besluitvorming. Wat de stedebouwkundige ontwikkelingen betreft die het komend jaar in Sassenheim verwacht kunnen worden deelde De Jonge mee er de voorkeur aan te geven enige deskundigen en mensen die maatschappelijk actief zijn in Sassenheim of daarbuiten aan te trekken voor het aandragen van ideeën over de herinrich ting van de kom van Sassen heim. De Jonge, die zijn toe spraak hield onder het motto: „100 jaar geleden" gaf een be knopte samenvatting over de maatschappelijke, economische en politieke verhoudingen in Nederland, de duin- en bollen streek en vervolgens meer specifieke in Sassenheim, waar anno 1880 de harddraverij in de Hoofdstraat werd toege staan door de commissaris van de koningin en het Postkan toor in diezelfde straat werd verbouwd voor een bedrag van 125 gulden. De begroting gaf dezelfde jaar een overschot te zien van 649.13. „Percen- tagegewijs heel wat meer dan de overschotten die wij heb ben", meende De Jonge. „Men was destijds veel minder toe komstgericht bezig, de dage lijkse zaken vroege alle aan dacht". In dit laatste decennium van de 20e eeuw is een gemeente bestuur daarentegen geheel anders bezig. Het aantal taken is volgens de eerste burger van Sassenheim aanzienlijk uitge breid en ook veranderingen van zeer uiteenlopende aard zullen in de toekomst een stempel drukken op het ge meentelijk beleid in Sassen heim. De verkeersplanning in de bebouwde kom zal meei aandacht vragen. Allerlei energiebesparende technolo gieën zullen hun intrede doen. De komst van andere etnische groepen zal een meer rentieerde situatie doen ont staan. Het gezin als leefvorm zal aangevuld worden met an dere vormen wat verstrekken de gevolgen heeft voor wo ningbouw en het systeem van woningtoewijzing. Ook het voorzieningenpakket onderwijs, sport en recreatie en sociaal culturele faciliteiten zal ingrijpende wijzigingen on dergaan. „Het gaat er nu om dat allen permanent de ogen open houden, veranderingen signaleren en zien hoe ande ren daarop reageren en wat daar van de betekening voor Sassenheim kan zijn", stelde De Jonge vast die tot slot de Sassenheimse bevolking op riep een bijdrage te leveren aan de komende voedselpak- ketteninzameling die de ko mende zaterdag door de stich ting Polen Aktie Sassenheim en het Rode Kruis wordt ge houden. Geen ruimte voor coffeeshofe aan Noordwijkse promenade»- DEN HAAG/NOORDWIJK Het college van burgemees ter en wethouders van Noord wijk heeft in 1986 aan de heer A. Kraska ten onrechte toe stemming gegeven om een cof feeshop te vestigen in de Bom- straat-promenade. De Raad van State heeft die beslissing vernietigd. B en W hebben Kraska in 1986 vrijstelling gegeven van de voorschriften uit het ter plaat se geldende bestemmingplan „Kop Hoofdstraat". Die vrij stelling was noodzakelijk om dat het pand waarin Kraska de coffeeshop heeft willen ves tigen de bestemming w< doeleinden heeft. De Raad State vindt dat van die stemming alleen afgewe1^ mag worden wanneer een I vol gebruik van die besV^-" ming objectief gezien niet gelijk is. In het Noordwi geval is daar volgens de ij van State geen sprake van uitspraak van het hoogste;^* ministratieve rechtscol! W volgt op het door Kraska t het college van B en W aai spannen beroep over de tingstijden van de coffeesl Over die sluitingstijden HR J de Raad van State geen |ine spraak gedaan. (9 4orr w Erepenningen in Katwijk KATWIJK G. Freke en C. Zwanenburg-Molenaar hebben gisteren tijdens de gemeente lijke nieuwjaarsreceptie ere penningen gekregen uit han den van burgemeester G. van Montfrans. Tevens werden de eerste F.E. Meerburg-prijzen uitgereikt. Freke kreeg zijn erepenning voor zijn grote inzet voor de ouderenbond Katrijn. Hij opent en sluit daar dagelijks de deuren van het gebouw Op de Brink waar de ouderen sa menkomen. Bovendien is hij 35 jaar penningmeester ge weest van de Industrie- en Voedingsbond van de CNV. C. Zwanenburg kreeg haar ere penning voor haar inzet voor iedereen die hulp nodig heeft. Ze heeft jarenlang meegedaan aan de meest uiteenlopende collecten. In Huize De Wilbert heeft ze ouderen met raad en daad bijgestaan. Burgemeester Van Montfrans ol( tho een hoogtepunt. Ook noe[ zij als positief het stijgen het inwonersaantal. Die punten waren het overlif1®^ van mevrouw Bergman, e genote van wijlen wethoij en loco-burgemeester B|het man, en de heer D.F.E. M| gei burg. petn A.J. Meerburg, voorzitter op de stichting herinneril- D fonds, reikte de eerste D.lnen Meerburgprijzen uit. Het f<jks werd opgericht door de rlhoe overleden ereburger van de wijk D.F.E. Meerburg en h jo: als doel het stimuleren tedi culturele en economische (dui viteiten binnen Katwijk, pst bestuur, bestaande uit buF d meester Van Montfrans, nwe| ris Verhees en voorzitter jaa Meerburg, kende prijzen F di aan: T. Hoek, 10.000 gulng. voor de jaarlijkse vistafel veL hij op de visserijdagen orgjelij seert, 4.000 gulden ging ien\ de Vereniging Lokale Om£evi Katwijk (VLOK) en ing. idig noemde in haar nieuwjaarsre- van Brakel, de historicus Et d< de de vele huwelijken die in Katwijk, kreeg 1.000 gul„W 1989 in Katwijk zijn afgesloten van de stichting. vo NZH breidt uit ondanks dalende vervoersci if ersn hf LEIDEN Hoewel landelijk gezien het aantal busreizigers in 1989 is gedaald, zal het streekvervoerbedrijf NZH in 1990 flink investeren in mate rieel en personeel. De onder neming, waar 2200 mensen werken, wil dit jaar 200 men sen in dienst nemen en oplei den en bijna 100 nieuwe bus sen aanschaffen. De omzet van de NZH over 1989 bedraagt naar schatting 196 miljoen gulden; ten opzich te van het jaar daarvoor een groei van 4 miljoen gulden winst van het bedrijf w geschat op 2,7 miljoen (2,3 j joen in 1988). Een groot 1 I daarvan is overigens aflv stig uit andere activiteiten het openbaar vervoer, zoaÜR - clame en groeps- en toum ei carvervoer. Voor dit jaar ïlijl wacht de streekvervoeir o een omzet van 210 miljoen tui den. De NZH wil de reizigig a winst vooral boeken opjuis woon-werkverkeertrajectejr C naar Amsterdam, Den bdei en Schiphol. Leen Korbee spreekt zijn dank uit voor de uitverkiezing. Links de beker. FOTO: HENK VAN DEN ENDE NOORDWIJK Tijdens een groots en enorm druk bezocht nieuwjaarsfeest in Hotel Oranje is gisteren de voorzitter van de voet balvereniging Noordwijk, Leen Korbee, uitgeroepen tot Noordwijker van het jaar. Korbee kreeg de on derscheiding „wegens zijn grote verdiensten voor de Noordwijkse samenle ving". Zo was de architect Korbee ooit gemeenteraadslid, was hij betrokken bij het tot stand ko men van zwembad het Bollen- bad, is hij al enkele jaren voor zitter van de Noordwijkse On dernemers Vereniging en was hij in die functie direct betrok ken bij de onlangs uitgespro ken fusie tussen de Stichting Promotie Noordwijk en de VVV. Korbee ontving de wis selbeker uit handen van Han- neke de Geus van sponsor Luba. Spreker van de avond werd M.A. van Tilburg. Zij eindigde ex-aequo met Piet Jan Barn- hoorn van Noordwijks Belang. Van Tilburg, vertegenwoor digster van de Algemene Ne derlandse Bond van Ouderen, sprong Volgens het juryrapport in de haar toegemeten tijd van één minuut uitstekend op de bres voor de Noordwijkse ou deren. Het optreden van Barn- hoorn als Vadertje Tijd, werd origineel genoemd, maar hij overschreed de tijdslimiet. Het nieuwjaarsfeest ontstond drie jaar geleden op particulier ini tiatief en is inmiddels uitge groeid tot een niet meer weg te denken evenement aan het begin van het nieuwe jaar. „Helpen in nood is kern van het vak" WASSENAAR De Was- senaarse brandweer zal het dit jaar moeten doen zonder plaatsvervangend commandant A.J. van Steen. Hij heeft er dan 26 brandweerjaren op zitten en kijkt met zichtbaar ge noegen terug. Aanvanke lijk wilde hij helemaal niet bij de brandweer. Na de mulo begon Van Steen bij garage Blankenspoor en enkele jaren later volg de een baan bij drukkerij Van Rhijn in de Koren laan. Begin 1964 werd hij vrijwilliger bij het brand weerkorps. Toen er twee jaar later een plaatsje vrij kwam bij de beroepskern solliciteerde Van Steen en werd aangenomen. „In de eerste anderhalf jaar als vrijwilliger werd ik gelijk met twee flinke branden gecon fronteerd. Een brand in een boerderij aan de Oostdorper- weg en een brand in een rie ten kap van een huis aan de Schouwweg". „Over zijn beginjaren bij de brandweer en die teamgeest merkt Van Steen op: „De situ atie toen was een geheel ande re dan nu. Destijds hadden we een kern van 20 man en 50 vrijwilligers. Veel vrijwilligers bestonden alleen op papier. We hebben nu minder vrijwil ligers, maar als er iets aan de hand is komen er veel meer opdraven dan vroeger. Met 20 vaste krachten hadden we een Nog één keer staat plaatsvervangend brandweercommandant A. ladderwagen. 24-uurs bezetting van de ka zerne. Dat gegeven op zich zorgde voor een unieke sfeer, want je zat dan dag-en-nacht met elkaar in één gebouw". Over dat pand, de brandweer kazerne aan de Pieter Twent- laan, kan Van Steen ook wat vertellen. „Het zijn de oude paardestallen van Prins Fre- derik. De afgelopen zeven jaar had Van Steen de zorg voor het brandweermuseum en leidde hij talloze schoolklas sen, diplomaten en brand weermannen uit verre landen langs het historisch materiaal. Diploma's In de afgelopen 26 jaar heeft Van Steen 18 diploma's ge haald en was hij tientallen ke ren examinator voor de In spectie voor het Brandweer wezen. Zijn grote branden? „De brand bij de Sikkens verf- fabrieken in Sassenheim en de twee branden in de School straat. De fik in de oude pasto rie, die inmiddels fraai is opge knapt en nu wordt bewoond door dominee R. Steenstra", aldus Van Steen. En over de brand met het „leukste" ver haal zegt hij: „Op een keer kregen we een melding via Schiphol binnen dat er brand zou zijn in hotel Duinoord. Het bleek echter niet het hotel te zijn, maar een brandje in de duinen daar vlak bij. Wij kon den aanvankelijk niets ont dekken. Maar het vliegtuigje dat ogenschijnlijk de brandh- van Steen op een Wassenaj^ FOTO: RINUS SLIERENDR^P inn aard had ontdekt proban/n ons telkens naar een beprcf punt te loodsen. Uiteincbn's troffen we op de plek deèliai heils inderdaad iets brandji 1. aan, maar óók tientallen akan re brandhaarden van veell oudere datum. De dadersiCr, nooit gevonden. Was hei mand die in de duinen 9 bleef en daar zijn potje 1 te? We zullen het wel noi weten komen". Met de vrije tijd die Van krijgt weet hij wel raad ben er de man niet i stil te zitten. Ik ga aan I huis knutselen, een beetj sen en de modelbouw van complex voor speelgoedtr&'V zullen mijn dagen goed r len". fe7t FRANS MICKLINGH^

Leidse Courant | 1990 | | pagina 10