QeidóaOowia/ntstad omgeving Leidse regio beleeft rustige jaarwisseling Voorzonzoekers DINSDAG 2 JANUARI 1990 PAGINA 9 Waterleliekreek en Leeuwe rikstraat en er woedden ver schillende brandjes, onder meer bij de Klimopzoom. Om acht uur 's avonds ontstond brand op het dak van de school In den Houtkamp aan de Van Diepeningenlaan. veel vuurwerk Ontzettend veel vuurwerk, maar weinig problemen. Dat zegt een politiewoordvoerder over het verloop van de jaar wisseling in Noordwijk. To taal waren er vijftien agenten op de been die alleen in actie hoefden te komen toen een 17- jarige Noordwijker uit balorig heid een winkelruit vernielde in de Hoofdstraat. Voorts kwa men meldingen binnen van vijf automobilisten die een lek ke band hadden gekregen toen ze over de Hoofdstraat reden. Daar bleken scherpe kraaie- pootjes te zijn gestrooid. De da der is niet bekend. „Gezellig". Zo typeert de Lis- sese politie de overgang van 1989 naar 1990. „Er waren wel grote groepen jongeren op straat maar dat is niet uit de hand gelopen". De politie heeft alleen ingegrepen toen een groep jongeren vanaf het via duct van de Gladiolenstraat rotjes gooide naar voorbijgan gers. Er sneuvelden wel enkele prullenbakken en op sommige plaatsen zoals voor het politie bureau werden trottoirstenen uit de grond gehaald. Op de Westerdreef en de Kanaal straat moest de brandweer in actie komen om enkele contai nerbrandjes te blussen. In het winkelcentrum Poelmarkt in de Poelpolder ontstond rook ontwikkeling doordat jongeren rotjes tussen de schuifdeuren hadden geklemd en enkele vuurpijlen naar binnen hadden geschoten. Buurtschap De Engel beleefde een kalme jaarwisseling en in Sassenheim was het dit jaar uitzonderlijk rustig. Volgens de politie werden enkele prullen bakken vernield en een pakket oude kranten werd in de brand gestoken in de Tulpenstraat. In Warmond werden verschil lende vreugdevuren gestookt langs de Herenweg. De meeste brandjes woedden naast het nieuwe asfalt, zodat dat ge spaard bleef. Bij deze vuren werden drie autowrakken, sta pels autobanden en kerstbo men in brand gestoken. Ook de Noordwijkerhoutse politie spreekt over een heel rustige jaarwisseling. „Er zijn wat kleine vernielingen gepleegd. Zo is een brievenbus van de PTT aan de Pilarenlaan in Noordwijkerhout opgeblazen en er waren wat kleine vuur tjes rond het Marktplein. Poli tie noch brandweer hebben daarbij hoeven ingrijpen", al dus de woordvoerder van de politie. Buitenlampen Ook in De Zilk bleef het dit jaar rustig. In Voorhout ver dwenen wat buitenlampen van woningen aan het Schoonoord en in de Boerhaavestraat zijn spiegels van auto's gerukt. Op de Herenstraat werden kleine vuurtjes gestookt en enkele bloembakken omgegooid. Van het gemeentehuis sneuvelde een klein ruitje, vermoedelijk doordat een rotje er tegen ont plofte. De buitenlamp van de Lauren- tiuskerk aan de Kerkstraat in Rijnsburg werd vernield. De 17-jarige Rijnsburger die vuur werk tegen de lamp gooide heeft verklaard de schade te willen vergoeden. Een tele fooncel aan het Hoftuinplein werd vernield en in de Julia- nalaan werden verschillende stapels autobanden in brand gestoken. „Het is heel rustig geweest", vat een politie woordvoerder de gebeurtenis sen samen. In Valkenburg hoefde de politie helemaal niet in actie te komen. „Er werden alleen wat kleine vernielingen aangebracht", aldus de politie. Politie en brandweer hoefden ook in Voorschoten niet echt op te treden. Wel werden en kele ruiten, autoruiten en ver keersborden vernield en von den op verschillende plaatsen in het dorp kleine brandjes plaats. Een groot vreugdevuur was er op een voetbalveldje aan de Einsteinlaan, mede ge organiseerd door de gemeente Voorschoten. In Oegstgeest werd een 17-jarige jongen aan gehouden, die werd betrapt toen hij een fiets van de brug in het Oegstgeesterkanaal gooi de. Verder werden diverse brandjes gemeld. De brand weer moest alleen ingrijpen bij een brand in een vuilcontainer aan de Soembastraat. Ook de ruiten van een bushokje aan de Rhijngeesterstraatweg moesten het ontgelden, evenals de auto spiegel van een wagen die ge parkeerd stond aan de Frans Halsstraat. ..Leidschendam heeft de rus tigste jaarwisseling gehad sinds we gemeentepolitie zijn gewor den in 1969", vertelt de politie woordvoerder. „De gebruike lijke problemen bij het Dam plein bleven dit jaar volledig uit. Er kwam wel een grote groep jongeren maar die viel in kleine groepjes uiteen om op weg te gaan naar het sport complex De Fluit waar een popconcert werd gehouden. De politie heeft de routes naar De Fluit extra in de gaten gehou den waardoor daar niet. zoals vorig jaar. veel vernielingen plaatsvonden". Er sneuvelde in Leidschendam alleen een ruitje van de bibliotheek. De 17-jari- ge dader uit Leidschendam werd direct aangehouden. Deze sportieve zonnebril met verwisselbare oorklemmen wordt van u na het op geven van een nieuwe abonnee. Deze ontvangt onze krant de eerste 14 dagen gratis. j Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:Voorl. Postcode/plaats: Telefoon j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand (automatisch betalen) f24.85 I kwartaal via acceptgiro f75,10 (voor controle bezorging) j Stuur als dank de zonnerbril naar Naam: Adres: Postcode/plaats: Ceidöe Qowiwnt De brandweer moest zondagavond een brandje op het dak van de school In den Houtkamp aan de Van Diepeningen laan in Leiderdorp blussen. foto: wim van noort Wethouder Cocheret in Leiden overleden JASSEN AAR/LEIDEN In net Academisch Ziekenhuis in geiden is gistermorgen wethou der mr. A F. Cocheret de la Mori- nière (59) na een kortstondige kiekte overleden. In het college [tan burgemeester en wethouders van Wassenaar beheerde hij als fvethouder sinds 1983 de portefe uilles ruimtelijke ordening en Dpenbare werken, milieu- en mo- foumentenbeheer, bouw- en wo ningtoezicht en woningbouwbe- eid. bocherét, die sinds 1972 in Was- lenaar woonde, is lange tijd (verkzaam geweest in het verze keringsbedrijf en was laatstelijk tverkzaam als plaatsvervangend nspecteur Generaal van Volks- Warenar. huisvesting. Van september 1974 tot 1978 was hij „gewoon" lid van de VVD-fractie; van maart 1980 tot heden was hij wethouder. Cocheret was getrouwd en had drie kinderen en twee kleinkin deren. De crematie vindt op vrij dag 5 januari om half één plaats op begraafplaats Nieuw Eik en Duinen in Den Haag. In verband met het overlijden van de wethouder gaat de nieuw jaarsreceptie van de gemeente, die op dezelfde dag gehouden zou worden, niet door. De VVD-frac- tie staat op zondag 7 januari bij het Nieuwjaarsconcert stil bij het overlijden. Het concert begint om vier uur in Cultureel Centrum Man bedreigt treinconducteur LEIDEN Een 31-ja- rige Rotterdammer is zaterdagavond even voor twaalf uur aange houden op het Leidse station nadat hij in de trein een conducteur had bedreigd. De man werd meegenomen naar het politiebureau waar proces-verbaal is opgemaakt. Tevens bleek dat hij nog twaalf boetes moest be talen die de kanton rechter hem heeft op gelegd voor overtre dingen in januari '89. Sassenheimer verongelukt SASSENHEIM De 69-jari- ge M.A Hoogervorst uit Sas senheim is in de nacht van zondag op maandag om het leven gekomen bij een onge val op de Parklaan in Sassen heim. De bestuurder verloor waarschijnlijk door een hart aanval de macht over het stuur en ramde een gepar keerde personenwagen. Daar bij werd de borstkas inge drukt. Een passagiere, even eens afkomstig uit Sassen heim, brak bij de botsing haar middenrif. De vrouw is over gebracht naar het Acade misch Ziekenhuis in Leiden. Katwijkse mishandeld LEIDEN Een 20-jarige Katwijkse is nieuwjaars nacht mishandeld door de barkeeper van café De Branderij aan de Middel weg. De man gaf de be zoekster enkele stompen in haar gezicht omdat ze niet wilde dat hij haar thuis bracht. Een andere barkeeper die zich met de zaak bemoeide werd vol gens de politie op staande voet ontslagen. De Kat wijkse, die zwellingen in haar gezicht opliep, heeft gisterochtend aangifte ge daan. Flinke buit bij inbraken LEIDEN Inbrekers zagen gisternacht kans om een flinke buit weg te halen uit een woning en een win kel in de binnenstad. Twee kleurentelevisies, twee vi deorecorders, een cd-speler, cassettebandjes en video banden en een bedrag van 1350 gulden werden gesto len uit een etagewoning aan de Steenstraat. De da ders braken volgens de politie op ruwe wijze de voor deur open. Gisterochtend om tien uur werd ontdekt dat was in gebroken in een kledingzaak aan de Haarlemmer straat. De daders namen veertig spijkerbroekep, der tig truien en vijf overhemden mee. Ze verwijderden de glaslatten uit de voordeur zodat ze de hele ruit konden weghalen. Een inbraak in een woning aan de Oude Singel mis lukte. De twee daders werden gisterochtend om tien uur namelijk op heterdaad betrapt door agenten. Het duo zag kans om te vluchten via het dak en de tuin. Dé inbrekers klommen vervolgens over een hoge muur en bleken onvindbaar voor de politie. Kluiskrakers richten veel schade aan VALKENBURG Dieven hebben in het week einde voor vele duizenden guldens schade aange richt in een autosloperij aan de Voorschoterweg in Valkenburg. Zij drongen het bedrijf aan de achterzijde binnen. Binnen werd met behulp van de ter plaatse aanwezige lasapparatuur de zware kluis opengebrand. In de kluis bevonden zich vier portofoons, die werden meegenomen. In het kantoor werd een ravage aangericht. „Yellow Rose" terug op radio de malen te horen via de mobilofoons Leidse politie. Wie daarvoor verantwoordelijk is, is niet bekend. Vlak na de opening van het nieu we politiebureau aan de Langegracht in 1986 was het deuntje volgens de politie ook „vrij langdurig en bijzonder hinderlijk" te horen. De onbekende dader heeft zich zo'n twee jaar stil gehouden. MEESTE ONGEREGELDHEDEN IN ALPHEN, KATWIJK EN WASSENAAR LEIDEN/STREEK De jaarwisseling is in Leiden en omgeving tamelijk rus tig verlopen. Hoewel er een flink aantal vernielin gen werd aangebracht en in de verschillende ge meenten diverse brandjes moesten worden geblust, liep de zaak nergens uit 3e hand. Alleen de poli tiekorpsen van Alphen, Katwijk en Wassenaar moesten enkele keren krachtdadig optreden. H. Langendoen, politiewoord voerder in Leiden, spreekt i/an een „betrekkelijk keurige pudejaarsviering". Drie Leide- riaars werden aangehouden ivegens vernielingen: „Op hon derdduizend inwoners vinden ivij dat een bagatel". In totaal tverden er volgens de politie tien ruiten vernield. Het druk ste was het ook dit jaar weer pp de hoek van de Marnix- straat en de Willem de Zwa- jerlaan. Vijf leden van de Mo biele Eenheid stonden daar tiaar om in te grijpen. Om half ;en werden op die plek een verkeers- en reclamebord ver nield maar de daders verdwe nen in de massa. Rond twee uur werd een 17-jarige Leide- tnaar aangehouden die stenen gooide naar de politie. Een 26- jarige Leidenaar die zich te genover agenten agressief ge droeg werd ook in de kraag ge grepen. Een 19-jarige man werd rond half een op de (Haarlemmerstraat aangehou den omdat hij een winkelruit jnad vernield. Studenten gin- jgen met een groepje Leide- naars op de vuist in de Janvos- sensteeg. De ruzie ontstond jtoen een van de studenten met een bierflesje gooide vanwege leen meningsverschil over het |afsteken van vuurwerk. Twee Studenten van 22 en 24 jaar oud liepen licht letsel op. Van leen studentenhuis in de Jan- tvossensteeg werden zeven rui ten ingegooid. In samenwer king met personeel van de rei nigingsdienst werden op diver se plekken stapels kerstbomen verwijderd om te voorkomen dat ze in brand werden gesto ken. Verschillende malen werd wel een vreugdevuur ge sticht maar in de meeste geval len kon dat geen kwaad zodat de brandweer niet in actie hoefde te komen. Dat moest wel rond tien over negen 's avonds toen brand werd ont dekt in een lokaal van de school De Horst voor speciaal onderwijs die is gehuisvest in het scholencomplex aan het Broekplein. De brandweer was snel ter plekke en kon een uit slaande brand voorkomen. Bij de school 'werd een stapel kerstbomen verbrand. Door de hitte sprong een ruit waardoor ook binnen brand ontstond, al dus een woordvoerder van de Leidse brandweer, die de scha de schat op ongeveer tiendui zend gulden. Restaurant Rond elf uur brak brand uit bij restaurant El Torro aan de Steenstraat. Er ontstond voor ongeveer veertigduizend gul den schade. De brandweer rukte uit met flink wat materi aal: twee autospuiten en een ladderwagen. Het vuur woedde zowel op de eerste als op de tweede etage. Volgens de brandweer is iemand in het pand geweest die de winkelruit op de begane grond heeft ver nield. Het onderzoek naar de juiste toedracht is nog niet af gerond, maar het gerucht gaat dat er een brandbom is ont ploft. Een 41-jarige brandweer man liep een snijwond op toen er een stuk glas op zijn been viel. De wond is gehecht. Uit het restaurant werden later die nacht een stereo-toren en een zak met 500 guldens gestolen. Voorts brandden twee bouw keten uit aan de Dobbedreef en de Louise Wentstraat. In Alphen aan den Rijn was l het volgens een politiewoord- I voerder op de hoek van de I Prins Bernhardlaan en de Zoutmanstraat „duidelijk veel j vervelender dan andere jaren". jEen groep van 25 politie-agen- Een vreugdevuur in de Pieter Maritzstraat in de Wassenaarse wijk Oostdorp. foto: Stephen evenhuis Rommelig Ook Katwijk beleefde dit jaar een relatief rustige jaarwisse ling. „Grote extremiteiten ble ven uit. Wel had de jaarwisse ling een rommelig karakter", aldus adjudant H. Kremer van de politie. In de kustplaats werden tijdens de jaarwisseling zes Katwijkse jongeren van rond de twintig jaar aangehou den terwijl ze bezig waren een gasbom in te graven bij het Hoornesplein. Een 18-jarige Katwijker verloor enkele vin gers toen een soortgelijke bom voortijdig afging. Hij liep op de Voorstraat met een 18-jarige vriend die een gat in zijn hoofd opliep door de ontploffing. Bei den zijn naar het AZL ge bracht. Totaal sneuvelden en kele tientallen ruiten, een CAI-kastje aan de Princestraat werd opgeblazen en bij de nieuwbouw van het Pieter Groencollege werden omge kapte bomen op het wegdek neergelegd. In een telefooncel aan.de Stadhoudersdreef werd een brandbom gegooid en bij ten heeft vijf charges uitge voerd tegen de twee- a drie honderd jongeren die zich op de hoek hadden verzameld. Zij brachten een groot aantal ver nielingen aan. onder meer aan de verkeerslichtinstallatie, aan bushokjes en telefooncellen. „Kortom: een puinhoop", vat de zegsman samen. De politie probeerde de groep met behulp van wapenstokken en diens- thonden uit elkaar te drijven. Jongeren gooiden met grote stenen naar de agenten. Enke len werden geraakt, maar lie pen geen ernstig letsel op. Twee Alphenaren van 20 en 16 jaar oud werden aangehouden en kregen een proces-verbaal omdat ze zich niet verwijder den toen de politie daartoe be vel gaf. Om kwart voor vier was de rust weergekeerd. Volgens de woordvoerder was dat het enige punt waar de po litie moest optreden. Hoe groot het effect is geweest van het feit dat verschillende jongeren centra -open waren, kan hij niet zeggen. Er sneuvelde in Alphen flink wat glaswerk en ook brak hier en daar een brandje uit, onder meer in een apotheek aan de Stuifzwam. In Zwammerdam en Aarlan- derveen bleef het rustig. de bibliotheek in Katwijk aan de Rijn werd een ruit inge gooid en vuurwerk naar bin nen geworpen. Verder moesten brandweer en politie veelvul dig optreden bij brandjes in het hele dorp. Politie en brandweer van Was senaar hadden ook hun han den vol aan de ongeregeldhe den. Op de Ter Weerlaan, Van Hogendorpstraat, Kerkehout en de Rozensteinstraat werden grote branden gesticht die door de politie en brandweer wer den geblust. Op de Rozenstein straat moest de politie jongeren wegjagen om ervoor te zorgen dat de brandweer zijn werk kon doen. Vorig jaar werd op deze plaats voor 5.000 gulden schade aan omliggende huizen aangericht door een vreugden- vuur. Tegelijkertijd werd het Wassenaarse politiebureau on der vuur genomen met molo tovcocktails. De met benzine gevulde bierflesjes werden te gen de stalen toegangsdeur naar de binnenplaats gegooid maar richtten geen schade aan. Ook op andere plaatsen in Wassenaar werden politievoer tuigen met stenen en molotov cocktails bekogeld. „Agres sief"., zo betitelt de politie woordvoerder de houding van de feestvierders tegenover de politie. „We hebben echter be wust besloten geen charges uit te voeren. Zodra we uit de auto stapten, stoven de groepjes uit een". Overigens werden door de politie op de Terweerlaan wel enige „corrigerende tik ken" met de wapenstok uitge deeld. De politie deed dit om- - dat de jongeren het vuur ble ven opstoken. Tijdens de jaar wisseling sneuvelde in- Wasse naar nog een ruit van een sla gerij aan de Van Hogendorp straat. Ook werden vijf PTT brievenbussen opgeblazen. Een 30-jarige Wassenaarder werd aangehouden omdat hij had meegeholpen een glasbak om te gooien en de inhoud over de straat te verspreiden. Om acht uur 's morgens werden drie Wassenaarders van respectie velijk 18, 24 en 31 jaar aange houden omdat ze bouwketen in Kerkehout omgooiden en in brand staken. Zij zaten van morgen nog vast in verband met het onderzoek. Kerstboom In Alkemade is de viering Een brand bij restaurant El Torro aan de Steenstraat in Leiden richtte zondagavond voor ongeveer veertigduizend gulden schade aan. foto: wim van noort van de jaarwisseling rustig verlopen. Bij bar-dancing de Pepersteeg aan het Noordeinde is een 19-jarige Roelofarends- vener aangehouden die een kerstboom gooide op het vuur waaraan de politie om vier uur een einde wilde maken. Ver der zijn er in Roelofarends- veen verschillende ruiten ge sneuveld, onder meer van het gemeentehuis en de LTS aan de Rembrandt van Rijnsingel. In Rijpwetering werd een bushokje aan de Oud Adese- laan compleet vernield. Ook in Leimuiden sneuvelden ruiten. Zo werd de ruit ingegooid van de winkel aan de Dorpsstraat waar vuurwerk werd ver kocht. De woning van een po litieagent aan de Kerklaan werd getroffen door een steen. In Woubrugge werden de rui ten uit de telefooncel op de hoek van de Batenweg en de Gerbrand Swartlaan geslagen. Ook het bushok aan de Alc- maerlaan in Hoogmade werd het doelwit van vandalen tij dens de nieuwjaarsviering. Het complete bushokje werd met trottoirtegels en al omver ge duwd. Van het onbemande postbureau in Koudekerk werden twee ruiten ingegooid met bakstenen. Daarnaast werd om vijf uur 's nachts nog een brand gesticht op de brug over de Rijn. Omdat het ver keer niet meer over de brug kon rijden, greep de politie in. De brandweer doofde het vuur. In Nieuwkoop, Ter Aar, Nieuwveen en Zevenho ven hebben zich „geen noe- meriswaardige incidenten" voorgedaan volgens de politie. Op diverse plaatsen werden vreugdevuren gestookt. In Ha- zerswoude-Rijndijk zijn de verkeerslichten op de kruising Rijndijk-Bruggestraat vernield tijdens de jaarwisseling. Daar voor zijn drie Koudekerkers in de leeftijd van zestien tot acht tien jaar aangehouden. Zij heb ben inmiddels proces-verbaal gekregen. In Hazerswoude- Dorp en Zoeterwoude deden zich geen incidenten voor. Ook in Leiderdorp is het nieuwe jaar zonder grote inci denten ingeluid. Er werden vernielingen aangebracht aan zes auto's die stonden gepar keerd aan de Meeuwenlaan,

Leidse Courant | 1990 | | pagina 9