Amerikanen arresteren handlanger van Noriega Wereldleiders optimistisch over jaren '90 HET 16 NO£r EVEN BUITENLAND EekbeCouto/nt DINSDAG 2 JANUARI 1990 PAGINA 6 PANAMA-STAD In Panama is een handlanger in drugszaken van voor malige sterke man Manu el Noriega gearresteerd door leden van de Ameri kaanse drugsbestrijdings dienst (DEA). De piloot Daniel Miranda is gisteren naar Miami overgebracht waar hij terecht moet staan op verdenking van overtreding van de lucht- vaartregels. Hij zou drugs gelden gevlogen hebben van Panama naar de Ver enigde Staten. Miranda is de vierde arrestant uit de groep van 16 Paname- zen en Colombianen die door de Amerikanen gezocht wor den wegens drugshandel. On der de twaalf die nog op vrije voeten zijn, bevindt zich No riega, zij het dat zijn vrijheid beperkt is tot het gebouw van Nicaragua bijna in oorlog met VS MANAGUA De Nicaraguaanse president Daniel Ortega heeft bevestigd dat Nicaragua vrijdag op het punt van oorlog heeft ge staan met de Verenigde Staten, toen Amerikaanse militairen de residentie van de Nicaraguaanse ambassade in Panama binnen drongen. Ortega heeft echter verklaard de excuses van de Ame rikaanse president George Bush te accepteren. Bush heeft er kend dat de inval in het huis van de Nicaraguaanse ambassa deur fout was. „Het was een blunder", zei hij. Ortega verklaarde zondag dat het incident in de Nicaraguaanse ambassade het meest kritieke is geweest van de laatste tien jaar in de verhou dingen tussen de Verenigde Staten en Nicaragua. Om het ver trouwen van Latijns-Amerika in de Verenigde Staten te herstel len, moet Washington haar bezettingstroepen uit Panama terug trekken, aldus Ortega. Amerikaanse troepen hadden de woning van de Nicaraguaanse ambassadeur in Panama doorzocht naar wapens. De Nicaraguaanse regering gaf daarop uit protest twin tig Amerikaanse diplomaten opdracht het land binnen 72 uur te verlaten. de pauselijke nuntiatuur in Panama-Stad. Tijdens de jaarwisseling werd Noriega onthaald op een oor verdovend lawaai van panne ambassadegebouw lieten Pana- mezen op deze manier weten wat zij van de verdreven 'drugs-generaal' vinden. No riega zocht tijdens de kerst zijn deksels en het scanderen van toevlucht in het gebouw van leuzen tegen hem. Buiten het het Vaticaan, vier dagen nadat Amerikaanse troepen Panama binnen waren gevallen met de bedoeling Noriega gevangen te nemen. De druk op het Vati caan Noriega uit de nuntiatuur te sturen, wordt inmiddels steeds groter. De nieuwe regering van Pana ma is bezig een aanklacht we gens moord op te stellen tegen de afgezette leider en zal de nuntius om uitlevering vra gen. Noriega wordt in de aan klacht beschuldigd van de dood van tien officieren, die met nog een elfde officier ter dood werden gebracht nadat ze zich aan Noriega haddèn overgegeven na de mislukte poging tot een staatsgreep van 3 oktober. Procureur-generaal Rogelio Cruz zei niet of Noriega ook uitgeleverd zal worden aan de Verenigde Staten, waar een aanklacht tegen hem loopt we gens handel in verdovende middelen. President Guillermo Endara had eerder gezegd dat Panama wegens veiligheid sproblemen niet in staat is No riega in hechtenis té nemen. In een arrikel in de Italiaanse krant La Republica heeft Cu rie-kardinaal Silvio Oddi het toelaten van Noriega in de pauselijke nuntiatuur „mis schien een vergissing" ge noemd. De Panamese bis schoppen hébben zich in een brief aan paus Johannes Pau- lus II uitgesproken voor uitle vering van Noriega aan de nieuwe regering van Panama. De ex-dictator moet wegens de hem ten laste gelegde misda den voor het gerecht worden gesleept, zo schrijven zij. Wel moet zijn leven worden gega randeerd en moet hij een eer lijk proces krijgen. Vergoeding Panama heeft van de Verenig de Staten drie tot tien miljard dollar (6 tot 20 miljard gulden) vergoeding geëist voor de schade die Amerikanen tijdens Met koffers en tassen wachten de door Nicaragua uitgewezen Amerikaanse diplomaten op hun vertrek uit Managua. hun invasie in het land heb ben aangericht. President Endara heeft een delegatie naar Washington ge stuurd die met de Amerikaan se autoriteiten moet onderhan delen over financiële nood hulp om de economie van het land weer te herstellen. In het Middenamerikaanse land is een som van 50 miljoen dollar in contant geld binnengeko men. Volgens Endara is het geld afkomstig van geblok keerde Panamese rekeningen in de VS. Panama heeft een buitenland se schuld van 5,62 miljard dol lar (ongeveer 11 miljard gul den). Sinds het midden van 1988 heeft het een achterstand van 1,5 miljard dollar bij de te rugbetaling van de schuld aan de VS. In Panama is het lijk ontdekt van leraar Raymond Dragseth. FOTO: AP Hij is de derde Amerikaan die sinds de invasie om het levën is gekomen. Volgens zijn doch ter is hij onvoerd en gedood door Panamezen. Dragseth was de oom van Richard Paul, een werknemer van het Ame rikaanse ministerie van defen sie die een week geleden werd gedood. Ook een Amerikaanse onderwijzeres, Candy Helen, werd kort na het begin van de invasie om het leven gebracht. AMSTERDAM In hun nieuwjaarsboodschappen hebben de wereldleiders zich voornamelijk optimis tisch getoond over de ja ren '90 en het afgelopen jaar omschreven als een van de belangrijkste van deze eeuw. Sovjet-leider Michail Gorbats- jov wenste de Oosteuropeanen succes met hun pogingen de mocratieën te vestigen en zeg de daarbij de solidariteit van de Sovjetunie toe. „De naoor logse verdeling van het conti nent wordt een zaak van het verleden. De Koude Oorlog vindt zijn einde en de mensen spreken nu van een „gemeen schappelijk Europees huis" als een realistisch vooruitzicht in plaats van een fantasie. De ja ren '90 beloven de vruchtbaar ste periode in de geschiedenis van de menselijke beschaving te worden als de mensen zich toeleggen op solidariteit, sa menwerking en eensgezind heid", aldus Gorbatsjov. De Amerikaanse president George Bush nodigde de Sov jet-burgers in een nieuwjaars boodschap uit „uit te zien naar een nieuwe eeuw, een nieuw millennium van vrede, vrij heid en voorspoed". In een op videoband opgenomen bood schap, die op de Sovjet-televi sie werd uitgezonden, prees Bush Sovjet-leider Michail Gorbatsjov als „een goede partner in de vrede". Bush be nadrukte in zijn boodschap dat de Verenigde Staten noch de NAVO-bondgenoten „zullen proberen te profiteren van de buitengewone veranderingen die zich momenteel in Oost- Europa voltrekken". President Francois Mitterrand zei in het komende decennium de totstandkoming van een Europese confederatie te ver wachten en noemde de toe komst van de EG en de Duitse hereniging de belangrijkste kwesties in de komende jaren. De Chinese partijchef Jiang Zemin noemde de binnenland se stabiliteit het belangrijkste doel van de Volksrepubliek China in de jaren negentig. Het bloedige neerslaan van de studentenprotesten in juni stipte hij maar heel kort aan. „We hebben een bepaalde prijs moeten betalen en iets meer ervaring gekregen hoe wij de socialistische oriëntering kun nen blijven volgen en tegen de burgerlijke liberalisering kun nen vechten," aldus Jiang over het bloedbad in juni. De Japanse premier Toshiki Kaifu verklaarde dat zijn land de revolutie in Oost-Europa steunde en hoopte dat zich deze veranderingen ook in Azië zullen voordoen. Momen teel ziet het er echter niet naar uit dat dit weldra zal gebeu ren, zei hij. De Britse premier Margaret Thatcher verklaarde dat het mislukken van het socialisme de belangrijkste gebeurtenis van de jaren tachtig was ge weest. Volgens haar wisten de Britten al in 1979 (het jaar waarin Thatcher aan de macht kwam) dat het socialisme tot mislukken gedoemd was en nu weet dan heel Oost-Europa het, aldus Thatcher. Paus Johannes Paulus II zei tijdens zijn traditionele nieuw jaarsmis dat hij 1989 een bij zonder belangrijk jaar had ge vonden voor de gehele mens heid, maar vooral voor ver scheidene Oosteuropese lan den, die nieuwe mogelijkhe den tot vrijheid en nationale eenheid hebben zien ontwik kelen. Hij riep de wereld op tot een groter milieu-bewust- zijn. De Poolse president Wojciech Jaruzelski benadrukte in zijn nieuwjaarstoespraak het recht van zijn land op veilige gren zen, die moeten worden geres pecteerd om vrede te garande ren. Hij zei dat het nieuwe jaar voor de Polen waarschijnlijk nog zwaarder zal worden, maar dat de problemen met de hulp van het volk kunnen worden opgelost. De Dalai Lama, wiens geboor teland Tibet door China is be zet, zei in zijn nieuwjaarstoe spraak te hopen dat de demo cratische golf die momenteel door Oost-Europa spoelt ook China zal bereiken. In Zuid-Afrika meldden dag bladen zondag dat de hervor mingen die door president F.W. de Klerk in de eerste honderd dagen van zijn ambts termijn zijn doorgevoerd van de jaren negentig een decen nium van hoop hebben ge maakt. Ierse premier: EG verantwoordelijk voor Oost-Europa DUBLIN De Ierse premier, Charles Haughey, heeft giste ren bij het ingaan van het Ier se voorzitterschap van de Eu ropese Gemeenschap ver klaard dat de EG voorop moet gaan bij het begeleiden van het snel veranderende Oost- Europa naar de democratie. „Die situatie is zeer welkom, dramatisch en opwindend maar zij is onstabiel... de Euro pese Gemeenschap heeft een enorme verantwoordelijkheid jegens oostelijk Europa", zei Haughey. „De EG kan en moet meer doen dan wie ook", zei de premier nadat de vlag gen van de Ierse republiek en van de Gemeenschap voor het stadhuis van Dublin waren ge hesen. vlagaetjesweek

Leidse Courant | 1990 | | pagina 6