Blijdschap en tranen President Israel mengt zich in regeringscrisis Havel: amnestie voor duizenden gevangenen Lawine doodt zes skiërs DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Doodstraf afgeschaft BUITENLAND EeidócSouAcmt DINSDAG 2 JANUARI 1990 PAGINA 5 JERUZALEM De Is raëlische president Chaim Herzog heeft gisteren de zeer ongebruikelijké stap genomen om zich te men gen in de Israëlische kabi netscrisis. De problemen ontstonden toen premier Shamir van het Li- kud-blok zondag minister van wetenschappen Weizman van de Arbeiderspartij ontsloeg. Weizman had volgens Shamir contacten hebben gehad 'met de PLO, hetgeen volgens de Israëlische wet verboden is. De Arbeiderspartij heeft met een geeist dat Shamir het ont slag ongedaan maakt. Zoniet, dan stapt de Arbeiderspartij uit de regering. President Herzog heeft in een onderhoud onder vier ogen met premier Shamir voorge steld dat de beschuldigingen tegen minister Weizman moeten leiden tot een „correct juridisch onderzoek", waarin de feiten moeten worden vast gesteld. Totdat een dergelijk onder zoek is voltooid zou Weizman minister moeten blijven, aldus het voorstel. Over de reactie van Shamir is niets bekend, maar de leider van de Arbei derspartij, Shimon Peres, die vice-premier is, heeft het voorstel verworpen, omdat „de schade al is aangericht". Israëlische vfedesactivisten hebben de politie gisteren be schuldigd van een overtrok ken reactie toen een dag eerder met grof geweld een eind werd gemaakt aan een vredesdemonstratie van Pales- tijnen, Israëliërs en Europea nen. Enige tientallen mensen raakten gewond doordat de politie gebruik maakte van traangas, rubberkogels en wa terkanonnen. Er werden 45 arrestaties verricht en onder de gewonden was een Italiaan se vrouw, die een oog kwijt raakte. BRIG Zes Zwitserse skiërs zijn om het leven gekomen bij een grote lawine bij de Simplon in het zuidwesten van Zwitserland. Toen de vijf jongeren en hun gids vrijdagavond niet waren te ruggekeerd van een tweedaagse tocht, werd een zoekactie op touw gezet. Hun lichamen werden later gevonden. Berlijnse Muur spoedig neer OOST-BERLIJN Een nieuwe ploeg Oostduitse grenswachten is gisteren begonnen de plaatsen waar in de Berlijnse Muur gro te bressen zijn gemaakt, af te zetten met prikkeldraad. De gaten, sinds weken gemaakt door souvenierjagers met hamers, lijken de voorspelling waar te maken die de Westberlijnse burgemees ter Walter Momper zondagavond deed. toen hij zei dat de Muur binnen enkele weken kan worden neergehaald. „Als de DDR hem niet neerhaalt, zal iedereen in het Westen, en zeker de „woodpeckers", hem beetje bij beetje slopen", zei de op de geha te scheiding staande burgemeester. Kim: Koreaanse muur moet neer PYONGYANG President Kim II Sung van Noord-Korea heeft in zijn nieuwjaarsrede opgeroepen de muur neer te halen die zijn land scheidt van Zuid-Korea. Kim noemde de muur, die is opgetrokken in de gedemilitariseerde zone tussen de beide Korea's, een „symbool voor de nationale scheiding en onderlinge confrontatie" van Noord en Zuidkorea. Volgens hem is de Kore aanse muur enig in zijn soort en vormt zij een „schande voor de natie". De re gering van Zuid-Korea heeft „rriet en thousiasme" kennisgenomen van de op roep van de Noordkoreaanse president, maar vraagt zich wel af hoe oprecht de oproep is. Geen bomaanslag op 'vlucht 51' DETROIT Vlucht 51 van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Northwest Airlines van Parijs naar Detroit is za terdag goed verlopen on danks een dreigement met een bomaanslag. De DC-10 had slechts 22 passagiers en negen bemanningsle den aan boord. 105 mensen hadden we gens de bomdreiging hun reservering geannuleerd. Northwest Airlines had de bedreiging van vlucht 51 zelf openbaar gemaakt. Historische mijlpaal Litouwse Democraten MOSKOU In Litouwen is de eer ste 'wettige niet-communistische poli tieke partij in de Sovjetunie geregi streerd, aldus de krant Sovjetskaja Rossia. De historische mijlpaal werd bereikt door de Partij van Litouwse Democraten, die tweeduizend leden telt en voor onafhankelijkheid van Litouwen is. Volgens Pyatrus Pechelunas, lid van het partijbestuur, steunt de partij het socialisme noch het kapitalisme en moeten de 3,7 miljoen inwoners van de Baltische republiek zelf beslissen welk economisch systeem zij willen, nadat zij onafhankelijk zijn geworden van de Sovjetunie. Troonpretendent roept Albanezen tot opstand JOHANNESBURG De in Zuid-Afri- ka levende Albanese troonpretendent heeft gisteren een oproep aan de bevol king van Albanië gedaan in opstand te komen en de communistische regering in dit land ten val te brengen. De pre tendent, die zichzelf Leka I noemt, is de zoon van de voormalige koning Zog I, die het land vanaf 1925 als president leidde en destijds de naam Achmed Zo- goe droeg. Zogoe riep zichzelf in 1928 uit tot koning Zog I van Albanië en bleef tot 1939 aan de macht. Leka's moeder vluchtte in 1939 met haar twee dagen oude baby het land uit om te ont komen aan het Italiaanse leger dat Al banië binnenviel en een einde maakte aan de heerschappij van Zog I. Aquino vervangt acht ministers MANILA De president van de Fi- lipijen, Corazon Aquino, heeft een ingrijpende wijziging in haar rege ring aangekondigd. Zij vervangt haar minister van financiën samen met zeven andere ministers en het hoofd van de geheime dienst. Aqui no zei dat de veranderingen in de regering niet zozeer te maken had den met de coup van begin decem ber, als met de redenen voor de op stand. Rebellerende militairen had den de regering van Aquino ervan beschuldigd corruptie te tolereren en niet in staat te zijn basisvoorzienin gen te leveren. President Havel kreeg een dag na zijn beëdiging zijn Portuge se collega Soares op bezoek. Samen legden zij bloemen bij het monument op het Wences- lasplein. FOTO: CTK OUD EN NIEUW IN ROEMENIË: DE VALLEI DER VERGETEN WERELD QN561 Zo verstrijken vele, vele maanden. Rob heeft zich in tijn lot geschikt, ofschoon hij nog steeds denkt over pogingen om toch de beschaafde wereld weer te bereiken. Met dr. Martin spreekt hij er maar niet veel over, want die schijnt zich met het denkbeeld, dat hij hier zijn verdere leven zal moeten blijven, al te hebben verzoend. Om hun munitie te sparen gebruiken ze op de jacht uitsluitend pijl en boog. Gelukkig is er klein wild en gevo gelte genoeg om de kleine bevolkingsgroep in leven te houden. Ontmoetingen met wilde dieren zijn zeldzaam. Wel huizen hier veel trachodons, twaalf meter lange watermonsters met kikker- gladde lichamen, die overigens niet veel kwaad doen. - Dan op een verkenningstocht in tot dusver niet betreden gebied, ziet Rob op een avond een geheimzinnig, blauw licht in de verte. Wat zou dat kunnen zijn? Het is te ver verwijderd om het nu nog te onderzoeken, maar Rob moet er toch het zijne van weten. PRAAG President Va clav Havel van Tsjecho- slowakije heeft in zijn nieuwjaarsrede op grote schaal amnestie aange kondigd aan gevangenen in zijn land. De maatregel is volgens Havel ingege ven door overwegingen van humanitaire aard. De president, die zelf onder het vorige bewind meer dan vijf jaar in de gevangenis heeft doorgebracht, zei dat de gede tineerden niet moeten verblij ven in gevangenissen „die niet het betere 'dat in ieder mens aanwezig is bovenbrengen, en die mensen vernederen en hen geestelijk en lichamelijk ver nietigen". Tegelijkertijd vroeg Havel aan de gevangenen om begrip voor het feit dat veertig jaar van judiciële wanpraktij- ken niet van vandaag op mor gen kan worden rechtgezet. De amnestie (kwijtschelding of halvering van de straf) geldt niet voor mensen die zijn ver oordeeld wegens moord, ver krachting en andere zeer ern stige misdrijven en evenmin voor degenen die vastzitten wegens ambtsmisbruik. Op deze laatste grond zal 'binnen kort een aantal leden van het vroegere bewind worden be- In zijn nieuwjaarsrede gaf Ha vel krachtig af op de commu nistische nalatenschap in zijn 1 And. „Ons land bloeit niet. Wij hebben het slechtste milieu van Europa", stelde de kers verse president in zijn rede, die door de Tsjechoslowaakse televisie werd uitgezonden. „Van begaafde en soevereine mensen heeft het communisti sche bewind ons gemaakt tot kleine radertjes in een mon strueus grote, ratelende, stin kende machine. We zijn mo reel ziek gemaakt. We zullen deze nalatenschap moeten ac cepteren als iets dat wij onszelf hebben opgelegd". Voor de "toekomst benadrukte Havel het belang van vrije verkiezingen, alsmede een verbetering van het prestige van Tsjechoslowakije in het buitenland. Verkiezingen zijn vr"orlopig gepland in juni 1990. Een exacte datum is nog niet vastgesteld. Havel zei in zijn rede ook dat hij paus Johannes Paulus II en de Tibetaanse geestelijk leider Dalai Lama voor de verkiezin gen graag voor een bezoek aan zijn land zou verwelkomen. Voorts zei hij op korte termijn diplomatieke betrekkingen aan te willen knopen met Is- .ael en het Vaticaan. CLUJ NAPOCA Oud en nieuw in Roemenië: huilende kinderen bij westerse vrachtwagens die voedsel en medicijnen brengen. Oud en nieuw in Roemenie betekent ziekenhuizen, waar niet voldoende is om naar be horen te verplegen; is het la ten branden van kaarsen op de hoeken van de straten waar onschuldigen zijn vermoord door de leden van de gehate geheime dienst. Maar oud en nieuw in Roeme nië is ook blijdschap, vreugde om de overwinning, de val van Ceausescu. Daarom, zeg gen de Roemenen, hebben we toch een gelukkig nieuwjaar. Fotomodel Het nieuwe Roemenië begint al bij de grens, waar geen grimmige soldaten meer staan. Nu staat er bij de grensover- I Onderminister [Bogdan overleden WASHINGTON De Roe- meense diplomaat Cornelieu 'an, onderminister van buitenlandse zaken in de nieu we Roemeense interim-rege- ring, is gisteren in Bukarest overleden, zo hebben verwan- ten in Washington bekend ge- maakt. Aangenomen wordt dat de 68- jarige Bogdan is overleden aan een inwendige bloeding. Bog dan was in de periode 1969- 1977 ambassadeur voor Roe menie in de Verenigde Staten. Wegens kritiek op het bewind jvan Nicolae Ceausescu stond hij in de jaren tachtig onder [huisarrest. In 1988 kreeg hij "".oestemming Roemenië te ver aten, waarna hij zich in Was- ïington vestigde. Een maand jeleden keerde hij terug naar :ijn vaderland. Hij sloot zich [aan bij de opstand tegen Ceau sescu en werd aangesteld in de nieuwe voorlopige regering, als onderminister van buiten landse zaken. gang Bors een lachende sol daat, die zich ontpopt als het fotomodel van Roemenië. Zo gauw hij een fotocamera ziet, snelt hij toe, maakt het V-te ken en kijkt lachend in de lens. Het levert hem veel siga retten en kauwgom op. Aan de grens is het chaotisch. Maar veel kan en mag. Roemenie doet niet moeilijk meer. Een vrouwelijke militair deelt lin ten in de driekleur van het land uit, we wisselen geld en gaan op pad. Samen met Oos tenrijkers, Belgen, Noren, Duitsers en zelfs Polen. Het wordt een rit om nooit te vergeten. Als we dertien kilo meter verderop in Oradea stoppen om kinderen een paar pakken Liga-koeken in de handen te stoppen, spelen zich hartverscheurende taferelen af. Huilend steken ze hun han den omhoog. We besluiten door te rijden omdat we inge sloten dreigen te raken. Het is muisstil in de luxueuze kabine van de vrachtauto. Oradea is grauw, vies, met de mensen diep weggedoken in hun smoezelige jassen, zo goed en kwaad als het kan proberend overeind te blijven. Maar des ondanks lachen ze en zwaaien ze als ze onze vrachtwagen zien. Het V-teken is inmiddels de nationale begroeting gewor den. Terroristen Als we Oradea verlaten, dui ken we de Oostelijke Carpaten in. Een schitterend gebied. Snelle bergstroompjes, fraaie vergezichten en af en toe een dorpje. Na een lange rit stop pen we in de stad Cluj Napoca, in een armoedige wijk. Het is oudejaarsavond. Een oud vrouwtje stapt onmiddellijk op ons af, omhelst ons, wijst naar boven en zegt: „Jullie komen uit de hemel". Cluj Napoca is het eindstation. Bij het vallen van de duister nis zoeken we naar de Baptis- tenkerk van pastor Vasile Va- dan. We worden met vreugde tranen ontvangen. Waletin, een oudere man, blijft ons op de schouders kloppen en huilt. We moeten na het lossen mee naar een gezin uit de buurt. Daar ontmoeten we een ge dekte tafel en Tibi, de zoon van de pastor. Hij is een voor treffelijk tolk. Hij vertelt dat Rijken in VS feel rijker ASHINGTON De kloof issen armen en rijken in de 'erenigde Staten is op het igenblik groter dan ooit, sinds n 1947 'werd begonnen met iet bijhouden van statistieken. )it komt vooral doordat de ioogste inkomensgroepen het leest hebben geprofiteerd van belastingverlagingen aan' oegin van de jaren tachtig, 'at blijkt uit een rapport van iet Amerikaanse Congres. In 988 is het gemiddelde jaarin komen van de armste twintig ocent van de gezinnen ge- iald. De rijkste twintig pro nt kan zich verheugen in n inkomensgroei. Dinkins burgemeester Een Roe meens stel viert nieuw jaar in het Coltea zie kenhuis in Bukarest. Zij raakten beide gewond tij dens de volksopstand van vorige maand. SJEVARDNADZE NAAR BUKAREST BUKAREST De nieuwe leiding in Roemenië heeft de gevreesde geheime politie „Securitate" officieel ont bonden. In zijn nieuwjaarsrede maakte de fungerend president Ion Iliescu voorts de afschaffing van de doodstraf, de invoering van de vijfdaagse werkweek met ingang van maart en toestemming voor de terugkeer van alle Roemenen in ballingschap bekend. De Russische minister van buitenlandse zaken Edoeard Sjevard- nadze komt deze maand naar Bukarest. Ook de Moldavische partijleider Pietr Loetsjinski zal deel uitmaken van de delegatie. Loetsjinski pleitte gisteren voor open grenzen met Roemenië, zo als die sinds anderhalve maand bestaan tussen de DDR en de Bondsrepubliek. Moldavië, door de Roemenen Bessarabië genoemd, kan de be trekkingen tussen de Sovjetunie en Roemenië, die na de val van Ceausescu drastisch zijn verbeterd, bedreigen. Het gebied werd in 1940 door de Sovjetunie geannexeerd in het kader van het Molotov-Von Ribbentropp-pact. Zowel Gorbatsjov als de nieuwe Roemeense president Iliescu zijn zich bewust van de gevaren als de bevolking aan weerszijden van de grens gaat ijveren voor hereniging. Ih Moldavië, dat door de Roemenen Bessarabië wordt genoemd, streeft een Volksfront al maanden naar een grotere onafhankelijkheid van Moskou. Cira 10.000 Moldaviërs hebben zaterdag in het stadion van de hoofdstad Kisjinov een bijeenkomst bijgewoond, waar gesproken werd over de plaatselijke verkiezingen. Die worden op 25 februari ge houden. twee van zijn beste vrienden doodgeschoten zijn. Hij heeft ze zaterdag begraven. „We lie pen bij een demonstratie in de voorste rij. En plotseling wa ren ze daar, de terroristen. Ik sprong en dook van de weg af. Mijn vrienden wilden wegdui ken. maar waren te laat". Zijn ogen vullen zich met tra nen. „Het was waanzin. On schuldige mensen die vochten voor hun vrijheid. Ja, we moesten vechten want we hadden niets meer te verlie zen. Geloof me, we hadden niets meer. Nu, nu hebben we een toekomst". Hij vertelt over de tijd toen Ceausescu regeerde. „Twee uur televisie per avond, een kilo vlees en vijftig gram boter per maand. Jullie zitten nu hier. Vroeger mocht dat niet. Als ze ontdekten dat je vreem delingen in huis had, moest je 50.000 lei boete betalen. Die hadden de mensen niet. Dus, naar de gevangenis of werken voor die verschrikkelijke man". Het hoofd van het gezin mengt zich in het gesprek. „Een crimineel was het. Heel zijn familie. Ze moeten alle maal de kogel krijgen". Bijbels Na het eten gaan we naar de kerk. Daar is het druk en preekt de Amerikaan Steve Winwbod uit Virginia. Hij is van een christelijke organisa tie en brengt bijbels. De dienst duurt twee uur. Ook wij moeten wat zeggen, en ont dekken dat er nog meer Ne derlanders in de kerk zijn: het echtpaar Klapwijk dat voor een paar christelijke organisa ties verkenningstochten uit voert. Het zal „ook kijken wat er nodig is". Dat wordt later uitvoerig uit de doeken gedaan door de ou- derlingenraad van de kerk. Ze hebben aan alles gebrek. „Ik wil speelgoed voor mijn kinde ren kopen, niet veel, want ik heb weinig geld, maar er is geen speelgoed", klaagt een moeder met een kind. Wel is er bittere armoe. Getoond door een zigeunervrouw met een jongetje van een paar turven hoog bij zich. Een baby aan haar borst. We geven haar wat pakken met voedsel, wat geld en kijken met leden ogen toe dat ze verder sjouwt. We besluiten een hotel te ne men in de inmiddels pikdon kere stad waar straatlantaarns zelden branden. We worden naar Dacia naar hotel Belve dere gebracht. Een goed hotel, waar we met open armen ont vangen worden. „Nee, jullie betalen niets. Jullie komen ons helpen. Dan kunnen wij toch moeilijk geld vragen om hier een nacht te mogen slapen". Marcela van de receptie droogt haar ogen met een zakdoek: „Sorry, maar het is zo ver schrikkelijk mooi wat er nu gebeurt. Vanavond hebben we hier feest in het hotel. Blijf er bij en feest mee. Nee, nu is het geen tijd om te slapen. Nie mand mag slapen, het is feest". Muziek, dans en komische acts waarin de familie Ceausescu op de korrel genomen wordt. Om middernacht zingen de Roemenen liederen en proos ten. „Vuurwerk hebben we nog niet", zegt Tibi, „mis schien volgend jaar. Dat komt allemaal wel". De volgende ochtend zegt Marcela: „Ik smeek jullie, kom terug met voedsel, medicijnen, want we hebben niets. We hebben jullie nodig om te overleven. Geluk kig nieuwjaar". De nieuwe burge meester van New York, David Dinkins, is gisteren geïnstal leerd. Daarbij was onder anderen de Zuidafrikaanse aartsbisschop Tutu aanwezig. De zwarte eerste burger van New York beloofde dat hij harder dan wie van zijn voor gangers zal strijden tegen de misdaad. FOTO: AP

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5