Voor Roemenië en voor onszelf Amsterdam en Rotterdam gaangezellig' nieuwe jaar in CeidócSou/uMit Export van gas fors omhoog 1PBRENGST HULPACTIE 30 MILJOEN Onder hypnose minder bang voor tandarts Crimineel kopiëren is sterk in opmars BINNENLAND DINSDAG 2 JANUARI 1990 PAGINA 3 FNV moet kruidenier zeven ton betalen AMSTERDAM De voedingsbond FNV noet het kruideniersechtpaar Kip uit Win- ersvvijk een schadevergoeding van 700.000 ;ulden betalen. Dat heeft het Gerechtshof in Amsterdam besloten. In 1980 zette de FNV- jond directeur L. Kip van de supermarktke- en Elka onder druk om zijn bedrijf te verko len. De bond verweet de directeur wanbe- ïeer van zijn winkels en eiste dat hij opstap- e. Een bezetting van de Aaltense vestiging pn Elka in 1980 moest die eis kracht bijzet- :s en. Kip had destijds een keten van 45 vesti- ij tingen. Hij kreeg er bij de verkoop ervan aan n erossier Albada Jelgersma (Unigro) „slechts" r_ vier ton voor. Kip zal „vrijwel zeker" in cas- atie gaan, omdat hij niet zeven ton maar een iaar miljoen gulden wil. GRONINGEN De NV Neder landse Gasunie heeft in 1989 meer gas afgezet dan in 1988. Ook de om zet in geld is het afgelopen jaar ge stegen. Uit de voorlopige cijfers blijkt dat er in totaal 72 miljard ku bieke meter gas is verkocht aan binnen- en buitenlandse afnemers. In 1988 was dat 66,4 miljard kubie ke meter. Het verkochte gas lever de 12,9 miljard gulden op, een stij ging van 500 miljoen gulden ten opzichte van 1988. Hoofddirecteur drs A. Grotens van de Gasunie maakte deze cijfers gisteren bekend tijdens een nieuwjaarsbijeenkomst in Groningen. Vastgehouden chauffeur is weer thuis GELDERMALSEN Na twaalf dagen vastge zeten te hebben in de Roemeense stad Satu- mare wegens een aan rijding met een fietser is de 70-jarige vracht wagenchauffeur W. van de Kuinder uit Tiel zondagochtend veilig teruggekeerd in Neder land. Twintig collega's begeleidden hem op de laatse kilometers naar zijn thuishaven in Gel- dermalsen. Omgeven door collega's omhelst chauffeur De Kuinder zijn vrouw bij zijn terugkeer op Roemenië. Man in coma na botsing met politie ROTTERDAM Een 22-jarige Rotterdammer is afgelopen week einde aangereden door een politie auto. De man liep hersenletsel op en ligt in coma in het Dijkzigtzie- kenhuis. Volgens een woordvoer der van de Rotterdamse politie reed de politiewagen stapvoets door de Catharina Beersmanstraat, waar werd gesurveilleerd in verband met vuurwerkoverlast. Het slacht offer maakte deel uit van een groep jongeren, die in de straat liep. De man stak volgens de politie plotseling vóór de auto de straat over. Hij sloeg tegen de voorkant van de auto en vervolgens achter over op straat. Landingslichten basis besmeurd EINDHOVEN On bekenden hebben vanmorgen in alle vroegte 18 landings lichten op de militaire vliegbasis Eindhoven besmeurd. Dat is ver moedelijk gebeurd met schoensmeer. De verantwoordelijkheid voor de actie is onder andere in een tele foontje aan het ANP opgeëist door vredes activisten die zeggen te protesteren tegen de levering van NF-5 vliegtuigen aan Tur- Man (26) gewurgd UTRECHT Het re cherchebijstandsteam Utrecht heeft 35 mensen ingezet voor het onder zoek naar de gewelddadi ge dood van Robert Obermeijer (26) uit Maarssen Zijn lichaam werd zaterdagavond ge vonden in een woning in Utrecht. De man ver zorgde er de huisdieren van een vriendin. Zater dagmiddag, ruim vijf uur voordat hij gewurgd werd aangetroffen, is hij voor het laatst in leven gezien. RIJNSBURG „Fantas tisch! Geweldig! Bijna twintig miljoen gulden!" vlet goed gedoceerde ^reugde sluit Linda de viol na vier uur de recht streekse uitzending 'Help pe Roemenen' af. pplausmeesters vragen het ilechts 550 mensen tellende iubliek nog eenmaal te klap- n voor tweeduizend toe- ihouwers, draaiboeken van •chnici worden in de lucht [egooid en de nieuwe Mies louwman wordt omhelsd, oogspanning ontlaadt zich in ;en voldaan wij-gevoel. Voor le schermen, achter de scher en en thuis voor de buis. Ne- lerland heeft Roemenie gehol- ien. Nu Etiopië nog. Toegege- Er werd regelmatig erkeerd overgeschakeld, de erbinding met Seth Gaaike- in het Concertgebouw in Amsterdam kwam niet tot jtand, in Roemenië kon men uitzending om technische edenen uiteindelijk niet ont- 'angen en een rechtstreekse 'erbinding met verslaggevers n Boekarest vond Veronique lij nader inzien te duur (drie on), maar voor de rest was al- es en iedereen 'waanzinnig', verzekert Lex Harding, de baas van Veronique. Dat het een chaotische uitzen ding zou worden, daar was ie dereen op voorbereid. In vier dagen tijd hadden vierhonderd medewerkers de veilinghal Flora omgetoverd tot een tele visie-studio, verbindingen ge maakt, gasten en artiesten uit genodigd. Voor Roemenië. En voor het imago. „Pr-matig is dit natuurlijk best gunstig, maar reclame is niet het be langrijkste. Het is de taak van een televisiestation om acties als deze te ondersteunen door zendtijd beschikbaar te stel len", meent Harding. Moord en honger Commercie als middel en niet als doel. Of toch? Hoe zit het dan met Etiopië, waar dage lijks ontelbare mensen omko men van de honger? Harding: „Etiopië keert jaarlijks terug. Dat is vervelend. Roemenië is een calamiteit. Dat geld moet je vandaag ophalen, want als over een paar weken de situa tie is genormaliseerd, hoeft het niet meer". Het gat in de Roemeense vlag is voor Veronique het gat in de markt. Voor vier ton maakte Veronique een door miljoenen mensen bekeken reclamespot Mr. Pieter van Vollenhoven samen met Louis van Dijk in actie tijdens het telefonisch innen van bijdragen. Op de voorgrond Anneke Grönloh en links achter directeur Vogelzang van het Neder landse Rode Kruis. foto: anp ellendig, maar dat wisten we al. Daar geven we reeds jaren aan en er lijkt nog niets te ver anderen. Roemenië is geen bo demloze put „Dat land kun nen we er in één klap bovenop helpen", meent Sonja Barend. Minister O Ruding denkt dat het vooral de combinatie van moord en honger is, die Ne en zamelde zij en passant ook nog miljoenen in voor het goe de doel Als alle giften ver werkt zijn, zal de totaalop brengst 30 miljoen gulden zijn, zo vertelde een woordvoerster van Veronique gisteren. Het publiek gaf massaal. Van enkele guldens uit een spaar pot tot een miljoen uit de be- drijfskas. Voor Roemenië en voor onszelf. Bedrijven kregen de kans hun naam te horen voor een miljoenenpubliek en kijkers kregen de kans een daad te stellen njidat ze twee weken lang zoveel ellende op het scherm hadden gezien waarvan ze jaren geen weet hebben gehad Etiopië is ook derland zo massaal in bewe ging heeft gebracht. „Een ta melijk zeldzame combinatie. Meestal is het één van de twee". De situatie in Etiopië is niet schrijnend genoeg? „Jaze ker Etiopië heeft onze steun ook hard nodig maar Roeme nië is nu in het nieuws. Over drie jaar hoeft het daar niet meer. In Etiopië wel. En je moet ook rekening houden wat mensen aanspreekt". Gruwelen Roemenië spreekt aan. Het is niet te ver weg en de schok kende gebeurtenissen in het land gaan het voorstellings vermogen te boven. „Je ziet gruwelen waarvan je denkt dat ze alleen maar in geschie denisboekjes voorkomen. En dan heb je net een fantastische kerst achter de rug en een kind in je buik en dan wil je helpen". Actrice Linda van Dijck is één van de tientallen bekende Nederlanders die za terdagavond plaatsnamen in het telefoonpanel om de giften van kijkers te noteren. Ze wordt regelmatig benaderd voor 'goede doelen' maar se lecteert nauwkeurig „omdat er anders met zoveel van je ge loofwaardigheid overblijft". En Tatiana? „Die komt zelf uit Joegoslavië", motiveert de ma nager de medewerking van de blonde actrice en zangeres Gewillig poseren de bekende Nederlanders voor de camera's van de roddelpers, die dank zij Roemenië pagina's kunnen vullen. De bladen die leven van het verdriet en het geluk van de sterren, hebben zelden zoveel bekende Nederlanders bij elkaar gezien. Zangers, ac teurs. politici, televisie-per soonlijkheden, zij werken 'be langeloos' mee aan de actie. Dat wil zeggen: zij krijgen er niet voor betaald, maar zijn wel blij met zoveel publiciteit. Tuurlijk. Roemenië moet wor den geholpen. Maar een inter view? Goed, prima, volgende week? MONIQUE VAN DE VEN 'en panische angst voor de indarts. Uit recent onderzoek lijkt dat een kwart van de lederlanders doodsangsten itstaat in de stoel. En een op acht Nederlanders loopt iet een grote boog om de nartelkamer' heen. Maar wét Is buisjes vol aspirines niet eer helpenDan kan hypno- e uitkomst bieden. Een won ermiddel? Nee! Wel een ma- ier van werken die ertoe ïdt dat behandelingen aange- amer en met minder pijn erlopen. IEPPEL Tandarts joerd Visser en medisch sycholoog Ed van der .eeuw ruimen graag een antal misverstanden over ypnose op. Zoals: het toe assen van hypnotherapie ij medische handelingen erust op een gave van de ïerapeut. Fout. Het is mpelweg een techniek ie een ieder met een goe- e basisopleiding zich ei- en kan maken. Hypno- ïerapeuten brengen lensen in hypnose. Al eer fout. De patiënt gaat i hypnose. Hij doet het ilf. Hypnose is eigenlijk niets bij- inders", zegt Visser, tandarts het Drentse De Wijk. Elke ider gebruikt het bij de op- oeding van zijn kind. „Kom laar hier, ik geef er een kusje en het is over". Van der Leeuw, die werk- lam is in het Diaconessenzie- enhuis in Meppel, vult aan: Tandarts Sjoerd Visser behandelt een patiënt in zijn praktijk in De Wijk. „Ik zeg altijd tegen de mensen dat wij allemaal kwaliteiten hebben om in trance te gaan. Iedereen heeft ervaringen met hypnose in zijn dagelijks le ven. Wie auto rijdt ontdekt opeens dat hij ongemerkt hele afstanden heeft afgelegd. Door de sterk gerichte aandacht is er sprake van verstoring van de tijdsbeleving". „Ons vak heeft ervoor gezorgd dat er veel angstpatiénten zijn", bekent Sjoerd Visser. „Nederland had jarenlang veel te weinig tandartsen. Dat leid de tot lopende-bandwerk. Wat ook erg meespeelt is de angst van mensen voor alles wat scherp is. Daarbij komt dat pa tiënten een tandheelkundige behandeling zo ingrijpend er varen doordat zij alles dubbel horen: zij horen het geluid niet alleen via de oren maar ook via het botgevoel". Bij de hand Ed van der Leeuw: „Wij geven de patiënt alle ruimte zijn ei gen weg te volgen. De hypno- therapeut pakt de patiënt bij de hand en neemt hem mee naar het punt waar de patiënt foto: pers unie zou willen komen, maar zon der die hand niet had kunnen komen. Het uitgangspunt is dat elke patiënt wel weet wat goed voor hem is, maar daar van nog geeh kennis heeft. De trance is een hulpmiddel om te ontdekken wat hij dus eigen lijk al weet". Visser en Van der Leeuw zijn aangesloten bij de Nederlandse Vereniging van Hypnothera pie, die zorg draagt voor de ei gen opleiding. Beiden gebrui ken hypnotherapie in hun praktijk, elk op hun eigen ma nier. Maar de overheid erkent hypnotherapie nog niet als specialistische therapievorm. In Europa is Zweden het lich tend voorbeeld voor tandarts Sjoerd Visser. Daar mag je geen tand/rts zijn zonder de opleiding hypnotherapie te hebben gevolgd. Nederland heeft 6000 tandartsen. Nog geen honderd van hen passen hypnotherapie toe. Beide hyp- notherapeuten zijn ervan overtuigd dat de beeldvorming rond hypnose nadelig werkt. De beschuldigende vinger gaat steeds naar de kwakzalvers op televisie, die mensen belache lijk maken. Maar dat heeft volgens hen niets met hypnose te maken. Normbesef Het opbouwen van een ver trouwensrelatie is de eerste stap op weg naar hypnose. Het afbouwen van de angst een tweede stap. Sjoerd Visser: „Als ik angst tegen hypnose voel, dan maak ik duidelijk dat het normbesef dat mensen hebben niet anders is dan het normbesef dat zij in trance hebben". Goede voorlichting en een ste vige motivatie van de patiënt vegen het pad schoon. Sjoerd Visser heeft al veel 'niet-be- handelbare patiënten' onder zijn handen gehad. Veel angs thazen zijn al weggezeild op de zachte maar doordringende geluidsgolven van zijn stem. Zijn behandelplan stemt hij af op de patiënt. De een is meer visueel, de ander meer ge voelsmatig ingesteld. De een reageert beter op beelden, de ander op geluiden Het aanle ren van zelfhypnose is een voudig. Een kind kan de was ED VAN TELLINGEN Ven nieuw jaar, een nieuwe strip: 'Gaaibaai' odewijk Spruit is een verstokte vrijgezel en ormt in zijn eentje een zogeheten onvolledig ezin Zonder vrouw, zonder kinderen, maar iet een poes en een kip. Geen echte druktema- ers. Dat kan in huize Spruit niet worden ge- tgd van de papegaai Foppe Meyer, een brutaal tankzuchtig beest. Foppe, voor Lode wijk pruit 'meneer' Meyer, beschikt over een eigen uisdier, een acrobatische goudvis met kom. laast deze figuren wordt de familiestrip 'Gaai- aai' van de Rotterdamse striptekenaar Wim 'itstier nog bevolkt door een werkschuwe werkster en een aardige duivenmelkende buur- ian. De hoofdrollen in deze strip zijn echter weggelegd voor Lodewijk Spruit en de pape gaai Foppe, die alles en iedereen naar zijn hand probeert te zetten. Foppe schuwt daarbij list noch bedrog, maar hij valt regelmatig m het door hemzelf gegraven gat. Willem Ritstier behoort tot de jonge generatie striptekenaars. Hij werd in 1959 geboren in Rotterdam en publiceert vanaf 1981 regelmatig cartoons en strips. Fameus zijn inmiddels de strips 'Bartje' en Harry Lipwitts', die via ver scheidene stripbladen en kranten hun weg heb ben gevonden naar de liefhebbers van dag- GAAIBAAI' door WILLEM RITSTIER Eerste lammeren in Eemnes Veehouder Nico van Weegen toont de eerste voortekenen van de lente. De twee lammetjes werden 26 december geboren en mochten zaterdag voor het eerst naar buiten. foto: anp Brand kost vrouw het leven Een brandweerman klimt op het dak van de nog rokende woning in Almelo. Bij de brand is zondag een 58-jarige vrouw omgeko men: haar broer is met zware verwondingen naar het ziekenhuis gebracht. De oorzaak van de brand is onbekend. (Vervolg van de voorpagina) AMSTERDAM Amster dam heeft oud en nieuw uitbundig maar betrekke lijk rustig gevierd. Met name de binnenstad was vol feestvierders die tot diep in de nacht de jaren negentig inluidden. „Maar het is er gewoon gezellig gebleven", aldus een poli tiewoordvoerder. Alleen in Amsterdam-west moest de politie herhaaldelijk ingrijpen omdat jongeren daar containers en auto's in brand staken en ver- keerspaaltjes vernielden. Rotterdam beleefde ook een betrekkelijk rustige nieuw jaarsnacht. Forse incidenten deden zich niet voor, de brandweer kreeg alleen een fors aantal brandmeldingen binnen. Twee etages brandden volledig uit, persoonlijke onge lukken vonden daarbij niet plaats. Ook Utrecht leverde het beeld op van een stad waar de men sen wel massaal de straat zijn om het nieuwe jaar te begroeten, maar zonder dat daarbij noemenswaardige inci denten plaatsvonden. „Het was opvallend rustig", aldus een politiewoordvoerder. Berich ten over een grootscheepse vechtpartij in Mijdrecht ble ken 's ochtends overtrokken In eerste instantie werd mel ding gemaakt van een knok partij waarbij driehonderd jon geren waren betrokken. In de stad Groningen moest de politie tot twee keer toe een groep krakers te hulp schieten in een kraakpand. De groep werd belaagd door jongeren die waarschijnlijk behoren tot de supportersschare van FC Groningën. De krakers verde digden hun huis en lijf met be hulp van stokken en katapults. In totaal arresteerde de Gro ningse politie 15 mensen'. De jeugd in Leeuwarden trok massaal naar de Frieslandhal waar een groot muziekspekta kel was georganiseerd met het doel baldadige jongeren van de straat te houden. Die opzet slaagde. In Nijmegen zijn zes lokalen van een basisschool in de as gelegd. Een agent brak zijn duim tijdens een vechtpartij met een man die een schop als wapen in de strijd gebruikte. DEN HAAG De geor ganiseerde misdaad heeft het fotokopieerapparaat ontdekt. De nieuwste ge neratie kopieerders levert zulke goede resultaten af dat zonder problemen geldbiljetten, toegangsbe wijzen, paspoorten en bankcheques vermenig vuldigd kunnen worden. Het afgelopen jaar werden al op grote schaal geko pieerde biljetten van 250 gulden in omloop ge bracht. J Wilzing, hoofd van de Cen trale Recherche Informatie dienst, noemde deze ontwik keling vanmorgen in zijn nieuwjaarstoespraak een „technische evolutie die een groot gevaar in zich bergt" Een speciaal falsificatie-team van de CRI is er het afgelopen jaar niet in geslaagd tot de bron van de stroom valse do cumenten door te dringen. Volgens Wilzing staat wel vast dat men over zeer hoogwaar dige kopieerapparatuur be schikt. Het aantal overvallen is vorig jaar, in vergelijking met 1988, behoorlijk gestegen. In 1989 vonden er in ons land 1428 overvallen plaats tegenover 1341 het jaar, ervoor. Tot nu toe was 1987 een 'topjaar' met 1400 overvallen. De korpschef van de Rotter damse politie, R. Hessing, maakt zich ernstig zorgen over het regeringsbeleid ten aan zien van de politie. In zijn vandaag gehouden nieuwjaar stoespraak noemde hij het een „slechte ontwikkeling", dat de minister van justitie zeggen schap krijgt over een deel van het politiebudget. De Haagse hoofdcommissaris Brand voorspelde in zijn nieuwjaarsrede een steeds gro tere kloof tussen goed en slecht opgeleide jongeren „Vooral voor jongeren uit etni sche groepen zal het steeds moeilijker zijn aansluiting te vinden bij de Nederlandse sa menleving. De politie moet be seffen dat sommige groepen te maken krijgen met een opeen stapeling van negatieve facto ren". aldus Brand. Pagina Sombere nieuw jaarsrede Haagse hoofdcom missaris

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3