Weg bespaart minstens tien miljoen Somcwit «r STAD OMGEVING -tledewerkers eidse diaconie eschuldigd an spionage :h onderzoek naar jrmatie over CHO,ineiën Leiden IEUW PLEIDOOI KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR RIJKSWEG 11-WEST Veel vuurwerko verlast voor Leidse politie Raad van State wijst bezwaren af tegen komst Albert Hei jn Slimme EHBO-kit j Telefoon(voor controle bezorging) j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis, j Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand (automatisch betalen) f 24,85 VRIJDAG 29 DECEMBER 1989 PAGINA 9 N Er komt toch een onderzoek verbetering van de financiële infor- aorziening van de gemeente Leiden, lege van burgemeester en wethouders ■sloten de Erasmusuniversiteit een op- jdaartoe te geven. Aanleiding voor de de wens van raadsleden om de infor- verbeteren zodat de gegevens duide- .verkomen en een betere afweging kan jf êemaakt- Eerder werd een dergelijk afgewezen omdat het te duur ;e zijn. Rotterdamse onderzoekers zul- 4 Leidse situatie vergelijken met die in lere, ongeveer even grote, gemeenten. Irapportage met praktische voorstellen ,edio 1990 verwacht. u 0.7: Ij f 2 r 0.75 2 6. r 7. r 7.75 15.00 17.5(|eIDEN De aanleg 9.5Qan het tracé tussen de 10.5|jks wegen A4 en A44 10.5Öe zogeheten rijksweg „t tji-west) levert voor het edriifsleven in de Leid- regio een besparing op an 10 tot 12,5 miljoen ulden per jaar. Dat Jieft de Kamer van loophandel en Fabrie- pn voor Rijnland bere- end in een vandaag ge presenteerd rapport. Oliebollenloop in Leidse Hout LEIDEN De Leidse atletiek vereniging De Bataven houdt morgen een oliebollenloop in en om de Leidse Hout. Deelnemers kunnen kiezen uit diverse af standen, namelijk 4, 7, 10, 13 ki lometer en 10 Engelse Mijl. De oliebollenloop begint om 15.00 uur. De atletiekbaan fungeert als start en als finish. Voor elke deelnemer staan oliebollen klaar. Voor de winnaars zijn prijzen beschikbaar. Inschrijf geld is ƒ3,50 voor volwassenen en ƒ2,50 voor kinderen tot 15 jaar. De vereniging houdt vanaf 14.00 uur coopertesten voor ie dereen die zijn conditie wil tes- Bromfietsster breekt been LISSE De 20-jarige bestuurster van een bromfiets uit Lisser- broek heeft gisteravond een been gebroken bij een aanrijding op de kruising Heereweg- westelijk randweg in Lisse. De Lisserbroekse reed op de Heereweg en negeerde het rode ver keerslicht. Een 21-jarige automobilist uit Lisse rekende daar niet op en reed haar aan. Het slachtoffer is overge bracht naar het Spaar- neziekenhuis in Heem stede. Vernielers aangehouden LEIDEN Een 22-jarige en 26- jarige Leidenaar zijn vannacht op heterdaad betrapt terwijl ze op een afgesloten parkeerterrein van een garagebedrijf aan de Rooseveltstraat bij auto's vernie lingen aanrichtten. Het duo, dat in het bezit was van inbrekers werktuigen, had van zes auto's de ruiten vernield. Gestolen hadden de twee niet. Collecte LEIDEN Een collecte voor Roemenië heeft in de Hartebrug- kerk ƒ5628,20 opgebracht. De in zameling werd gehouden tijdens de kerstdagen. Het betrof een ex tra collecte. Handelaren slaan te veel vuurwerk op LEIDEN Bij een routinecontrole door de politie is een vuurwerkhandelaar tegen de lamp gelopen. De man had in een pand aan de Langegracht niet minder dan 2620 kilo vuurwerk te veel opgeslagen. De hoeveelheid vuurwerk zat verpakt in 121 do zen.'1 De man ging hiermee ver over de schreef van het gewicht van zijn vergunning. De man kreeg een waarschuwing en moest onmid dellijk het overtollig gewicht verwijderen. De man heeft de 131 dozen waarschijnlijk naar de bunkers van een vuurwerkfabriek versjouwd, aldus de po- litievoorlichter vanochtend. Een handelaar aan de Haarlemmerstraat had veer tig dozen te veel opgeslagen. Ook deze man kreeg een waarschuwing en moest de dozen onmiddellijk verwijderen. De politie waarschuwde de handela ren bij een volgende keer de dozen in beslag te zul len nemen. De rapportage is gemaakt omdat het tracé niet is opge nomen in het Streekplan Zuid-Holland West. De ka mer concludeert dat de ge meenten Voorschoten, en Lei den daarmee geen problemen hebben, maar dat het „belang van rijksweg 11-west voor de regionaal-economische struc tuur en ontwikkeling van de streek nauwelijks in de dis cussie is betrokken". Volgens de kamer is het goe derentransport over de weg van de bedrijven in de regio de laatste jaren meer geste gen dan het landelijk gemid delde. Vooral het transport van oost naar west is toege nomen. „Dat heeft vooral te maken met de aard van de betreffende bedrijven die hun marktaandeel in met name West-Duitsland uit bouwden", aldus de kamer. Omdat de Gaasperdammer- weg (door veel bedrijven uit de Bollenstreek gebruikt als alternatieve route naar het oosten) langzaam maar zeker dichtslibt, verwachten de op stellers van het rapport dat gemiddeld 1750 tot 1900 au to's op een normale werkdag van het traject gebruik zullen maken. Extra belang bij de aanleg van het tracé hebben „enkele voor de regio zeer belangrij ke clusters van bedrijven" zoals het Rijnsburgse tuin bouw- en veilingcomplex, de Katwijkse groenteveiling, het Katwijkse visserij- en visver werkingscomplex en bijvoor beeld ook grote auto-impor teurs in Sassenheim. Ook de ontwikkeling van industrie gebied 't Heen in Katwijk speelt een rol en die van het Bio-Science Park in Leiden, aldus de kamer. Verder wordt gesteld dat de aanleg ook noodzakelijk is vanwege de permanente ruimtevaarttentoonstelling, Space Expo, die in Noordwijk wordt geopend. Er worden circa honderdduizend bezoe kers per jaar verwacht. De meesten zullen reizen met personenauto's of met bussen, zodat „de bereikbaarheid voor touringcars en ander toeristisch gemotoriseerd verkeer in de nabije toe komst meer dan ooit gaat knellen". Ook is het nieuwe tracé vol gens de kamer beter voor het milieu, omdat de huidige rou tes veel lawaai-overlast en uitstoot van uitlaatgassen veroorzaken in een woonge bied. Om te weten te komen hoe groot het goederentransport is dat van de nieuwe verbin ding gebruik zou maken is een enquête gehouden onder 714 bedrijven. Er kwamen 278 ingevulde formulieren terug. IDELUK OPENHEID OVER ÏVTACT MET ROEMEENSE KERK ;i ÜL aüfB 27 f f jfipPSK Wk - BjjlMlBBf <*dr Jacqueline Schoonwater en Anton Dronkers reisden eind november namens de hervormd- gereformeerde diaconie in Leiden naar Roemenië. DEN Al heel snel P#\iie revolutionaire ont- kelingen in Roemenië ing de hervormd-ge- rmeerde diaconie in Jen een telegram van gemeente in |u Mures. Met de me- éling dat het daar, 11 omstandigheden, gaat. „Voor ons bete- t dat dat we op de elijkde weg zijn. Het geeft levebelang aan van de re- e die we hebben". zegt Anton Dronkers, als bnaal predikant verbon- de hervormde kerk in en. Met Jacqueline bonwater, part-time jonge- Medewerkster van de dia- Ie, maakte hij eind novem- ieen reis naar Roemenië. I was de vierde die vanuit -eidse kerken werd geor- ■eerd naar Tirgu Mures, j stad in het Hongaars-spre- Ide deel van Roemenië. Al I anderhalf jaar bestaat tus- 1 de twee kerkelijke ge nschappen contact. Tot r kort werd daarover nogal feimzinnig gedaan. „Voor pers was het duidelijk naar toe gingen. in grotere verbanden in we dat nooit gemeld, bijvoorbeeld niet in het kblad. Iedereen wist wel we naar Roemenië gingen, ar wat we precies deden iden we niet zeggen. De ge heime dienst in Roemenië was zo vertakt, tot in Nederland toe", vertelt Dronkers. Het was de bedoeling om tij dens het laatste bezoek met de gemeente van Tirgu. Mures een en ander door te spreken over de viering van het vijf honderd-jarig bestaan van het kerkgebouw in die stad. Er be stonden plannen om die vie ring bij te wonen, komende zomer. Ideeën die, gezien de recentelijke ontwikkelingen, zeker zullen worden verwe zenlijkt: „Ik denk dat dit feest uitbundiger zal zijn dan ooit. We zullen er zeker present zijn", zegt Dronkers. Securitate Het bezoek liep echter heel anders dan van te voren kon worden voorzien. Dronkers en Schoonwater werden op niet mis te verstane wijze gecon fronteerd met de werkwijze van de geheime dienst, de Se curitate. Op de reis naar Tirgu Mures verdwaalde het tweetal. „Bij een vliegveld stonden we oog in oog met een schildwacht, en we keerden om. Maar later werd ons door de Securitate voor de voeten geworpen dat we verspiedende activiteiten hadden verricht, dat we ons als spionnen gedroegen". In Tirgu Mures bleek de pre dikant niet thuis. Achteraf kwam dat eigenlijk goed uit, omdat het de man verboden was buitenlandse gasten te ontvangen. Deze predikant heeft ook een goed contact met dominee Tökes, die door de re gering werd verbannen en door wie de revolutie in Roe menië begon. „Dominee Tökes is afgelopen zondag voor het eerst weer voorgegaan in een dienst. Dat was in Tirgu Mu res, de kerk waar wij contact mee hebben. Dat geeft wel aan hoe kwetsbaar de predikant was die wij kennen", vertelt Dronkers. Met zijn dochter was afgespro ken een ontmoeting te hebben in de kerk van Tirgu Mures. Maar toen Schoonwater en Dronkers de volgende ochtend bij de balie van het hotel ben zinebonnen wilden kopen, werden ze op hun schouders getikt door mensen van de ge heime politie. Of ze mee wil den voor een onderhoud in het kantoor van de Securitate. Het gesprek zou anderhalf uur du ren. Maar eerst werd Dron kers verhoord: van half tien tot half twaalf, 's Middags Jac queline Schoonwater: van half twee tot half vier. Achternaam 's Avonds om tien uur werd er naar het hotel gebeld omdat de geheime dienst nog wat aan vullende informatie nodig had. Er werden twee kamers ge vorderd in het hotel en de Lei- denaars werden allebei apart gezet. Tot zes uur de volgende ochtend werden steeds weer dezelfde vragen gesteld. „Ze wilden tot op detail weten wat we hadden gedaan, waar we waren geweest. En toen bleek ook dat ze ons tamelijk goed hadden gevolgd". Ook de dochter van de predikant van Tirgu Mures werd van haar bed gelicht voor een verhoor, dat vijf uur duurde. „Ik heb wel verteld dat we haar hadden ontmoet. Maar gelukkig wist ik haar achter naam niet meer precies, zodat het net leek alsof we haar niet zo goed kenden", vertelt Jac queline Schoonwater. De twee Leidenaars wisten niet precies van elkaar wat ze zouden zeggen. Wel hadden ze afgesproken dat hun verhaal zo dicht mogelijk bij de waar heid moest liggen, zonder dat er mensen in moeilijkheden door zouden kunnen worden gebracht. „Wat we altijd ver zwegen hebben is dat ik predi kant ben", vertelt Dronkers. „We wisten dat dat verkeerd zou vallen. Dus hadden we af gesproken dat we zouden zeg gen dat ik directeur^ was van een instantie voor sociale zorg. Jacqueline was een van de vrijwilligers. Dat ligt toch wel dicht tegen het werk van de diaconie aan. We konden onze fantasie de vrije loop laten". Afscheid Desalniettemin bleef de Secu ritate de twee beschuldigen van spionage. „Ze zetten ons vreselijk onder druk, maar het was niet zo dat we verschrik kelijk bang waren", herinnert Dronkers zich. En Jacqueline zegt: „Ik ben geen-moment bang geweest. Achteraf had den we dat wel moeten zijn. Maar op dat moment zagen we het kolderieke van de situatie gewoon in". De twee werden vrijgelaten en kregen te horen dat ze het land uitmoesten, als ze de vol gende ochtend hun passen in ontvangst hadden genomen op het kantoor van de Securitate. „Daar werden we gedwongen een verklaring te onderteke nen dat we medewerkers wa ren van een geheime dienst en dat we informatie verzamel den voor geld. Maar dat heb-' ben we categorisch gewei gerd". Toegezegd werd dat de Leide naars afscheid mochten nemen van de dochter van de domi nee voordat ze aan de terug reis begonnen. Die laatste ont moeting (die maar vijf minu ten duurde, in die tijd reed de Securitate langs het huis), heeft een diepe indruk achter gelaten. Jacqueline Schoonwa ter: „Het was heel aangrijpend. Dat meisje was ook verhoord en wij dachten: wat hebben we die mensen aangedaan. Maar ons werd niets verweten. Het enige dat ze zei was dat we ac tie moesten blijven onderne men omdat het contact voor hen zo belangrijk is. Daar leef den ze op". Dat was ook de ervaring van eerdere bezoeken. Dat het niet uitmaakt hoe kort of hoe lang de bezoeken duren, maar dat het gaat om de inhoud ervan, om de indruk die het achter laat, om de verbondenheid, de moed die de Roemenen putten uit een dergelijk bezoek. Dat is belangrijker dan enorme goe derenpakketten, is de overtui ging van Dronkers. „We na- en wat geschenken. Maar het was nooit onze bedoeling om met een vrachtwagen daar naar toe te gaan, wat goederen te dumpen en weer terug te gaan. Dat is toch een druppel op een gloeiende plaat. We hebben steeds geprobeerd in houd aan ons bezoek te ge ven". Vergiftigd Of de kerken een belangrijke rol hebben gespeeld bij de op stand, is volgens Dronkers niet te zeggen. „Ook in de kerk van Tirgu Mures troffen wij geen brandhaard van geweldi ge actie aan. Maar dat komt omdat de mensen zo voorzich tig moesten zijn. Ook onder de kerkgangers waren velen die met het regime heulden. De hele maatschappij was daar immers vergiftigd". De hervormd-gereformeerde diaconie is de afgelopen dagen bestookt met telefoontjes van mensen die graag iets voor de Roemenen willen doen. „We hebben gezegd dat het Rode Kruis op dit moment dé orga nisatie is die grootschalige hulp verzorgt. Dat moeten we steunen. Maar vanzelfspre kend zetten we onze eigen re laties voort. Over enkele we ken gaat iemand uit Zeeland naar Roemenië. Die kent de si tuatie in Tigru Mures en peilt daar de behoefte, zodat we adequaat kunnen helpen. Nu niet meteen, maar over een paar weken", aldus Dronkers. JANET VAN DIJK (ADVERTENTIES) N.V. Energie- en Watei voorziening Rijnland Schuttersveld 9 Postbus 111 2300 AC Leiden RIJNLAND WOENSDAGMIDDAG 3 JANUARI GESLOTEN Woensdag 3 januari 1990 zijn onze kantoren 's middags na 13.00 uur gesloten. Die middag wordt er een nieuwjaarsreceptie gehouden voor ons personeel. Voor storingen kunt u ons uiteraard wel bellen, op nummer 06 - 41 77. Wij wensen onze verbruikers een energiek 1990! DIENSTREGELING OUDEJAARSAVOND 1989 NIEUWJAARSOCHTEND 1990 31 December eindigen de busritten op een vroeger tijdstip. Alle ritten die 21.00-uur ot later van de beginpunten vertrekken, komen te vervallen. 1 Januari rijden de bussen pas vanaf 9.00 uur. De bussen beginnen dan bij de halten, waar ze volgens de dienstregeling behoren te vertrekken, de chauffeurs van de NZH wensen u een prettige Jaarwisseling en een goede reis In 19901 Jeugd sjouwt al in groten getale door het Leidse met zakken vol vuurwerk. De politie heeft de handen vol aan baldadige vuur- werkgooiers. FOTO: DIJKSTRA LEIDEN Het vuurwerk team van de Leidse politie heeft zijn handen vol aan vuurwerkgooiende jongeren. Gisterochtend om 11.30 uur werden de eerste twee vuur- werkgooiers aangehouden. Dat ging zo door tot 23.00 uur. In die periode zijn in totaal twin tig overlastveroorzakers aan gehouden en voorgeleid op het politiebureau. De jongeren, va riërend in leeftijd van 10 tot 22 jaar, moeten de HALT-proce- dure ondergaan. Ze moeten eerst een brandwondenfilm bekijken die het Rode Kruis heeft gemaakt in het Brand wondencentrum in Beverwijk. Daarna moeten de vuurwerk- gooiers een aantal uren alter natieve werkzaamheden ver richten, onder meer schoon maakwerk. Na 23.00 uur kon het vuur werkteam van de politie, dat in totaal uit vier agenten be staat, de vuurwerkklachten niet meer aan. Van de jonge ren die werden aangehouden, twaalf in totaal, werd het vuurwerk afgenomen. Vier andere jongeren werden staan de gehouden en moeten later de HALT-procedure onder gaan. De Leidse politie verwacht in de dagen voor de jaarwisseling niet op de lauweren te kunnen rusten. „Integendeel, tot nu toe is het erg rustig geweest"; aldus de politievoorlichter vanochtend. De Leidse politie is vier jaar geleden begonnen met het vuurwerkteam. Het team pakt handelaren in vuur werk aan en moet de overlast van vuurwerk zoveel mogelijk beperken. „We hebben nu ei genlijk pas de indruk dat het werkt", aldus de voorlichter. DEN HAAG/LEIDEN - De Raad van State heeft de be zwaren tegen de vestiging van Albert Heijn aan de Hooi gracht afgewezen. De bezwa ren waren ingediend door buurtvereniging Pancras-Oost, die vreest voor verkeersdrukte en parkeerproblemen. De Raad van State vindt de vi sie van de provincie aanneme lijk dat van een te veel win kels in de Leidse binnenstad geen sprake meer is. Voorts is ingestemd met het voornemen om de klanten van de super markt het eerste uur gratis te laten parkeren in de parkeer garage. Daarmee zou worden voorkomen dat er een toene mende parkeerdruk in de om liggende straten zou ontstaan." Verder is volgens de Raad van State voor het probleem van de bevoorrading van Albert Heijn een redelijke oplossing gevonden door de busbaan op de Ir. Driessenstraat op te hef fen, waardoor er meer ruimte komt voor het verkeer. Over de kwestie zijn vorige maand twee zittingen gehou den bij de Raad van State. Tij dens de eerste zitting ontbrak een vertegenwoordiger van hgt provinciebestuur van Zuid-Holland, dat aanvanke lijk tegen de vestiging van Al- bert Heijn was, maar dat later instemde met de plannen. Op de tweede zitting liet de woordvoerder van de provin cie weten dat de ommezwaai was gebaseerd op een recent onderzoek, waaruit zou blijken dat er van te veel winkels in de Leidse binnenstad geen sprake meer is. Deze handzame EHBO kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam:Voori.: Adres:j Postcode/plaats: I kwartaal via acceptgiro f75,10 Stuur als dank de EHBO-kit naar: I I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel mei nodig - naar uu-t Leidse Courant. Antwoordnummer 948,2501 VC Den Haag vSjzfi JNZ l1 i Adres: Postcode/plaats: CcicW Gouta/nt

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9