MdóaSowumt 3^ STAD OMGEVING eidse artsen gestrand in Frankfurt ALLER LEI(DS) et is gewoon 'sn kwestie in lef hebben" hondenbezitters worden door gemeente gepakt Een cadeau van formaat i,H°' Boete niet betaald [ULPACTIES IN REGIO VOOR ROEMENIË j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. j maand (automatisch betalen) f 24,85 DONDERDAG 28 DECEMBER 1989 PAGINA 9 3 'ijst voor GPV, SGP en RPF JN GPV, SGP en RPF komen in Leiden met zamenlijke lijst uit bij de komende gemeenteraads zingen in maart. Dat besloten de drie partijen ^dagavond op een vergadering. Lijsttrekker wordt ma? vier Jaar geiden de 56-jarige GPV'er H. van der lederpp de kandidatenlijst van de drie partijen komen rouwen voor. Dat had de SGP geëist en hebben de j twee partijen ingewilligd. ing ine christelijke partijen kwamen vier jaar geleden 'met een gezamenlijke lijst uit maar bleven toen op .m„ |rimmen steken. Dat waren er ongeveer 700 te wei- iren voor een zetel in de Leidse raad. Tijdens de in d isiber gehouden kamerverkiezingen haalden de drie - bur-ii048 stemmen in Leiden. Omgerekend naar raads- iuden ze ook dan net niet in de raad zijn versche- ianuari wordt het verkiezingsprogramma van de olijke partijen gepresenteerd en op 11 januari wordt igramma aan de leden voorgelegd ter bekrachti- LEIDEN De Leidse po litie heeft gisteren Vier mannen aangehouden die nog boetes moeten betalen of een gevangenisstraf moeten uitzitten. Rond half elf gisteroch tend werd een 30-jarige Leidenaar aangehouden die stond gesignaleerd voor een boete van 1230 gulden of twintig dagen hechtenis. De man wordt overgebracht naar het Huis van Bewaring. Dat gebeurt ook met een 42-ja- rige Leidenaar die gister avond om acht uur werd aangehouden omdat hij nog 86 dagen moet zitten. Anderhalf uur later hield de politie een 20-jarige Leidenaar aan in de Jan Vossensteeg. Hij moet nog 27 dagen zitten en wordt overgebracht naar het Huis van Bewaring als daar plaats is. Een Leide naar die voor een boete van 990 gulden stond ge signaleerd, heeft dat geld inmiddels betaald. Een 27- jarige Leidenaar werd aangehouden omdat hij nog een gevangenisstraf van 26 dagen moet onder gaan vanwege de diefstal van kleding. Geen woningen naast stadhuis LEIDEN Om de fietsenstalling bij het stadhuis in de huidige vorm te kunnen handhaven heeft het college van B en W een bouwplan voor de Ka pelstraat afgewezen. Alleen burgemeester C. Goe- koop voelt wel voor het plan van architect P. van Swieten om het „gat" te vullen met een gebouw van vier verdiepingen. Daarin zouden onder meer een winkel en vier woningen kunnen worden ge vestigd. „De fietsenstalling zou dan naar achteren worden geschoven en minder in het zicht komen te liggen. Dat zou nadelig kunnen zijn voor de exploitatie", geeft W. van der Hoeven van de directie grondza ken het belangrijkste argument van de wethouders weer. Door het nieuwe gebouw zou bovendien de bevoorrading van het stadhuis problemen opleve ren. Daarnaast wordt rekening gehouden met een mogelijke uitbreiding van het stadhuis. Volgens Van der Hoeven zijn daar op dit moment nog geen plannen voor: „Maar de grond is Meerderheid bewoners voor verlichting LEIDEN Een grote meerder heid van de bewoners van de complexen Eendracht 6 en Een dracht 8 is voor de aanleg van verlichting in de brandpoorten van hun woningen. Aan een on derzoek van belangengroep Een dracht werkten 259 mensen mee, 27 verklaarden zich tegen de aan leg. De resultaten van het jongste onderzoek zijn duidelijk anders dan die van een eerdere enquête. Een plan om de verlichting aan te leggen en de huur per maand met drie gulden te verhogen kreeg geen steun van de bewoners. De bewoners hebben nu verklaard wel te willen betalen voor de aan leg van de verlichting. De huur verhoging bedraagt vermoedelijk twaalf gulden per jaar, inclusief de kosten voor de energie. Dat be drag is lager dan de kosten zijn omdat waarschijnlijk subsidie be schikbaar wordt gesteld in het ka der van de actie Primo Crimi te gen de kleine criminaliteit. De be langengroep zegt een mondelinge toezegging te hebben dat geld be schikbaar komt als tachtig pro cent van de bewoners voor de aanleg is. Woningbouwvereniging Eendracht heeft het verzoek ge kregen om alles in het werk te stellen om de aanleg van de ver lichting mogelijk te maken en deze gelijk met de herbestrating van de brandpoorten in het voor jaar uit te voeren, zo meldt de be- wonersgroep. Ruiten en banden vernield LEIDEN Negen grote ruiten van de fietsenstalling bij het universi teitscomplex aan de Wassenaarse- weg zijn vernield. Dat werd gister ochtend ontdekt. Bovendien bleek toen dat banden van fietsen in de stalling waren lek gestoken. Van de daders ontbreekt elk spoor. 3IDEN De twee idse artsen die gister- g ddag spontaan zijn -^"oytrokken naar het leidsnodlijdende Roemenië, Te'. Ti gestrand op het ;egveld in Frankfurt. jt zijn dr. Radu Manou- en dr. Walter Schra- 'en r. Het vliegverkeer Roemenië is nog niet op gang en voorlo- wordt alleen goede- eiTvfrvervoer doorgelaten, age artsen zaten echter in passagiersvliegtuig, eFalt vertelde een woord- e,cërder van de Leidse Remedi van- Denjitend. I9' 01 artsen zijn gisteravond te- ___{gekeerd naar Nederland, lgens de woordvoerder !ren ze heel erg teleurge- ld. „We zijn heel hard be- 1 geweest met de Kerst om hoffes bij elkaar te krijgen. Je jet dat hulp in Roemenië 000£d nodig is en dan sta je 'ar op het vliegveld met 491jD00 gulden aan spullen". team had zo'n 200 kilo lische hulpmiddelen bij onder meer verband, licijnen en injectienaal- inmiddels met chrirurg [ossens, J. Feenstra en de pleegkundige H. Veenstra gebreide team vertrekt jrgen naar Roemenië. Ze ;den waarschijnlijk door Leiderdorpers geven voedsel voor Roemenië. een legervliegtuig vervoerd. „De burgerluchtvaart zit he lemaal dicht en de toevoer wegen zijn overspoeld met mensen en spullen. Het leger is de enige mogelijkheid", al dus de woordvoerder. De actie is door samenwer king van Horizon Holland, het Kommitee Help Roeme nië en de werkgroep Remedi tot stand gekomen. Vanuit de werkgroep is een beroep ge daan op een aantal Leidse en regionale organisaties die zich bezig houden met medi sche hulpverlening. De Eer ste Hulpdienst Leiden, de Leidse EHBO, het Acade misch Ziekenhuis Leiden en de Leidse brandweer stelden FOTO: WIM VAN NOORT onder meer medische hulp middelen ter beschikking. Remedi probeert inmiddels een tweede goederenzending bij elkaar te krijgen. Volgens een woordvoerder loopt deze actie nog niet zo goed. Voor een tweede zending is 15.000 gulden nodig. Mensen die de actie willen steunen, kunnen geld storten op het gironum mer 4251896, ten name van Remedi Leiden. Voedselpakketten Ook in de Leidse regio zijn er spontaan acties ontstaan om de door de burgeroorlog ge troffen Roemeense bevolking van voedselpakketten te voorzien. Tot en met vrijdag kunnen bijvoorbeeld in Lei-* derdorp voedselpakketten worden ingeleverd bij de Dorpskerk aan de Hoofd straat en bij de gemeentewerf aan de Simon Smitweg. Da gelijks kan men daar van 10.00 tot 16.00 uur terecht. Inmiddels hebben al veel Leiderdorpers van de gele genheid gebruik gemaakt om de Roemenen voedsel te be zorgen. Het ideale voedsel pakket bevat niet-snelkoken- de zilvervliesrijst, bruine bo nen, suiker, zout, chocola, va- cuumverpakte kaas, plant aardige margarine en luci fers. Dit alles goed ingepakt in een kartonnen doos. De Hongaarse pastoor Tibor Kondor uit Wassenaar gaat op 2 januari met een vracht wagen met pakketten naar het zwaar getroffen Timisoa- ra. Voedselpakketten voor dit transport kunnen worden afgegeven bij L. Elshout, Schepenstraat 14 in Wasse naar tot 30 december 9.00 uur. Informatie: 01751-11030. ELDKAMPIOENSCHAPPEN DEBATTEREN '"kiN „Ook al tril- 5 kleren tegen je li- j, het is noodzaak *nrustig mogelijk over nen. n gemakzuchtig over •eekgestoelte hangen en leider betoog voeren, i kom je wel uitgeput het katheder vandaan", I Klein Beernink (24) Ojt de kunst van het de- n. Hij is gisteren samen iter van der Geer (26) (ken naar het Schotse iv. Het Leidse team j deel aan de Wereld- genschappen Debatteren jaf vandaag tot en met 4 worden gehouden'. Het ;r de tiende editie van iversitaire wereldkam- dat gehouden inder auspiciën van de Debating Council. De is in Engeland en de Ie Staten uitermate Voorafgaand aan be- ^e debattoernooien wor- f ar de onderwerpen door 'tistaande figuren in de isproken en becommen- i In het middelbaar jijs worden de verbale s ^heden ontwikkeld en ingescherpt in het ver- ferwijs. I and steekt qua debat- P fchril af bij deze landen. „Ons land kent veel mompe laars en weinig redenaars", ontdekte classicus en fiscalist Van der Geer ruim een jaar geleden. Aangezien de kwali teit van de Nederlandse debat ten te wensen over liet, nam hij het initiatief voor het op richten van de Stichting Hol land Debate. De stichting heeft tot doel de kunst van het de batteren in de ruimste zin van het woord te bevorderen Ondanks het feit dat debatte ren in ons land niet ontwik keld is, gaan Van der Geer en Klein Beernink hun verbale krachten meten met zo'n 150 andere teams. Tenminste als ze de tickets hebben gevonden, want die waren gistermiddag zoek. „We hebben inmiddels wel wat ervaring opgedaan met debatteren. We hebben al lebei aan wedstrijden deelge nomen en dat ging niet slecht. En dan nog wat debatjes links en rechts meegemaakt. Verder is het gewoon een kwestie van lef hebben. Er zijn geen voor rondes, iedereen kan zich in schrijven", vertelt de student kunstgeschiedenis Klein Beer nink. Trucs In Glasgow wordt het debatte ren dat in het Engelse Lager huis wordt beoefend, nage speeld. Een driekoppige jury Peter van der Geer (rechts) en Pieter Klein Beernink verdedigen de Leidse debat-eer in Glasgow. beoordeelt de kwaliteit van de in het Engels gevoerde debat ten. De Leidse deelnemers ko men uit in een poule met an dere niet-Engelstaligen. Ze vinden zelf dat hun Engels „niet al te belabberd" is. Volgens de Leidse deelnemers is het vooral belangrijk dat ze „goed teamwork" laten zien. Daarom heeft het gelegen heidsteam een paar avonden samen geoefend op de meest absurde stellingen. „Volkslied jes zijn beter dan kerstmu- ziek", illustreert Klein Beer nink. Verder hoopt Van der Geer op het volgens hem machtige wa pen „point of information". Dat betekent dat hij zijn tegen stander vijftien seconden mag onderbreken om bijvoorbeeld iets aan te tonen, of fouten aan te wijzen. Hij demonstreert nog wat armgebaren en Klein Beernink vertelt optimistisch hoe hij de jury doordringend aan wil kijken om de twijfe laars aan zijn kant te krijgen. De stellingen waarover in Glasgow moet worden gede batteerd, worden pas een kwartier van tevoren uitge reikt. Tijd om zich goed voor te bereiden hebben ze niet. Daarom houden ze de kranten goed bij en hebben ze een standaardopbouw van de ze ven minuten durende 'debat beurt voor ogen. „Maar dro gredenen schuwen we ook niet, die moet de jury er maar uit halen. Je kunt het niet winnen zonder trucs", meent Klein Beernink. Het team ver wacht ook niet met de zege naar huis te gaan. „Als we de kwartinales halen is het mooi", vindt Van der Geer. FOTO: WIM VAN NOORT Het duo hoopt alleen dat de batteren geen trend wordt. „Het is nu in, dat merk je dui delijk, iedereen vindt debatte ren leuk. Maar de educatieve waarde van het debatteren moet voorop blijven staan. Je oefent de luistervaardigheid, het denkvermogen en de spreekvaardigheid. Debatteren is een spel, maar het heeft wel degelijk zin. Daarom moet het geen voorbijgaand modever schijnsel worden", vindt Van der Geer. KARIN SWIERS 1FBAAR LEIDEN IN PROTESTBRIEF: !N De gemeente haalt al zijn inven- uit de kast om de •ezitters dwars te Dat schrijft de par abaar Leiden (LL) i brief aan de ge- jeraad. LL protes- de „onsympa- maatregelen" die meer bestaan uit hondenbelasting ..Ve stijl". J tiling dat de hondenbe lasting voor 8 januari 1990 be taald moet zijn, vindt de partij onredelijk en onbehoorlijk. Vorig jaar werd de aanslag in maart verzonden, waarna een betalingstermijn van een maand gold. „Nu moet de be lastingplichtige opeens binnen een week na aanvang van het kalenderjaar hebben betaald. Juist vanwege de omstandig heid dat deze maand voor zeer velen een dure maand is, moeten wij deze maatregel als volstrekt onbillijk en zelfs aanvechtbaar aanmerken". LL dringt er op aan de vervalda- De stijging van de hondenbe lasting met 21 procent staat volgens de partij haaks op het streven van de rijksoverheid naar het behouden van koop kracht voor de minima. Daar om stelt LL voor om de nor men om voor kwijtschelding in aanmerking te komen dras tisch te verruimen. „Voor het volgend jaar zal dan een verla ging van deze belasting in overweging genomen moeten worden", schrijft LL. De hondenbelasting „nieuwe stijl" roept tevens nog wat vra gen op bij de partij. Volgens LL moet invoering van de hondepenning wel leiden tot een omvangrijke fraude. „Met name het stelen van de pen ningen van .witte' honden ligt in de lijn der verwachtingen", meent de partij. „Om zulke praktijken zo veel mogelijk te gen te gaan stellen wij u voor om in elk geval een generaal pardon af te kondigen voor hondebezitters die in het ver leden niet betaalden". LL vraagt zich ook af hoe de gemeente het dragen van de juiste, eigen penning wil con troleren. „Zelfs de meest en thousiaste hondenliefhebber in onze partij zou er weinig voor voelen om elke willekeurige bouvier of dobermann onder de vervaarlijke kaken te grij pen om de penning te contro leren: honden vinden het na melijk niet leuk als een vreemde dat doet!", weet LL. Een deel van de hondenbelas ting is tot doelbelasting omge vormd, zodat de extra op brengst besteed wordt aan voorzieningen voor hondebe zitters. Dit wekt verbazing bij de partij. „Betekent dit dat de hondebezitter uit de binnen stad geen hondenbelasting of in elk geval geen verhoging daarvan hoeft te betalen, daar er in de binnenstad immers geen hussen (hondenuitlaat- strook, red.) worden aange legd?", vraagt LL zich af. De partij typeert het beleid van de gemeente in deze kwestie als onzorgvuldig be stuur en hoopt dat de gemeen te „eindelijk eens tot wijze be sluitvorming" op hondenge- bied komt. Film Het Rijksmuseum voor Vol kenkunde aan de Steen - straat 1 draait zondag om 15.00 uur de film „Crafts of Edo" over traditionele am bachten in Japan. Ome Willem Ome Willem (Edwin Rutten) geeft woensdag 3 januari om 13.30 en om 16.00 uur een voorstelling in de Leidse Schouwburg. De titel van het programma is Ome Wil lem vangt boeven. Hij doet dat met behulp van de pia noleraar Rinus en met het publiek in de zaal. De toe gangsprijs is voor kinderen op de eerste rang 11,-; tweede rang 7,50Volwas senen betalen voor een plaats op de eerste rang f 13,-; tweede rang 9,50 CJP/pas65 12,- Fotografie Buurthuis Matilo begint 10 januari met een cursus foto grafie voor kinderen van acht tot en met elf jaar. Er wordt uitgelegd hoe een fototoestel werkt, maar er wordt ook aandacht besteed aan ontwikkelen en afdruk ken. De cursus wordt op zes woensdagmiddagen gehou den van 14.00 tot 15.15 uur in het buurthuis aan de Zaanstraat 126. Het cursus geld bedraagt vijftien gul den. Opgeven voor 5 januari in het buurthuis bij Wouter Theil. Informatie Het Leidse Volkshuis houdt woensdag 10 januari een in formatie-ochtend over de cursussen voor 55-plussers. Er worden onder meer cur sussen gehouden over verga dertechniek, gemeentepoli tiek, geheugentraining en zelfverdediging. De kosten zijn tien gulden per cursus. De informatie-ochtend be gint om 10.00 uur in het pand aan de Apothekersdijk 33a. Belangstellenden kun nen zich tot 12.00 uur in schrijven en de videofilm Negentig jaar Leids Volks huis wordt vertoond. Palen van Stevensbrug afgebroken LEIDEN De palen die de Stevensbrug afsluiten voor het au toverkeer zijn afgebroken. Buurtbewoners hebben vannacht rond tien over een vier knapen gezien in de buurt van de brug die de Rijndijk verbindt met de Hoge Morsweg. De politie heeft echter nog geen verdachten kunnen aanhouden. Van beide bo men is niet meer dan veertig centimeter over. Vermoedelijk zijn de resterende delen in het water gegooid. De brug< is normaal alleen toegankelijk voor het openbaar vervoer, voor fietsers en voetgangers en voor alarmverkeer. i Ien luxe handdoek van 50 x 100 cm wordl uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee word! ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam:Voorl.: Adres: Postcode/plaats: Telefoon Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per I kwartaal via acceptgiro f75.10 (voor controle bezorging) Stuur als dank de luxe handdoek naar Naam: I I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig nar Leidse Courant, Antwoordnummer 448.2501 VC Den Haag. Ccidóë Sou/uwit Adres: Postcode/plaats: IJNZJ

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9