Westerse hulp ook nodig na :erste golf van medeleven China verwijt Gorbatsjov Oost-Europa te ondermijnen Roemenie wil voorgoed breken met communisme AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Franse politiek in verlegenheid vanwege relaties met Ceausescu P'ITENLAND CeidócSomont DONDERDAG 28 DECEMBER 1989 PAGINA I xe Wbatsjov feliciteert idievriend Iliescu Egyp Sovjet-president Gorbatsjov rakei gisteren de leider van de voorlopige t elfyeense regering, Ion Iliescu, gelukge- Sat met zijn benoeming. De gelukwens, die persoonlijk en informeel karakter dalwas afgedrukt in de regeringskrant Iz- lat^L Opmerkelijk was dat deze was onder- oordfoj met M. Gorbatsjov, zonder vermel- aan van titel of functie. Het persbureau oorlq maakte later bekend dat Gorbatsjov ook over de telefoon heeft gesproken. bij zou de nieuwe Roemeense leider de van.t-president, met wie hij samen in Mos- beeft gestudeerd, hebben bedankt voor rekkjun die het Congres van Volksafgevaar- |n vorige week vrijdag heeft uitgespro- /oor de Roemeense revolutionairen. (vervolg van de voorpagina) BUKAREST Roemenie wil zo snel mogelijk een democratie worden en zal voorgoed breken met de communistische staatside ologie. Dit heeft het Co mité voor Nationale Red ding (CRN), die het land voorlopig regeert, gisteren, laten weten. „We willen dat Roemenie lid wordt van de vrije, beschaafde wereld. We willen niet langer een communistisch land zijn en een ware democratie vesti gen," aldus Dumitru Mazilu, vice-voorzitter van het comité. Ion Iliescu, de voorzitter van het CRN zei dat de ernstige crisis in Roemenië tot de uit barsting heeft geleid. Iliescu: „Het bijzondere van de Roe meense revolutie is dat die zich geheel buiten de commu nistische partij om plaatsvindt. Daarom moeten we nu andere structuren instellen". De 58-jarige hoogleraar Sergiu Celac werd gisteren benoemd tot minister van buitenlandse zaken. Zijn staatssecretaris, Corneliu Bogdan, heeft aange kondigd dat op zijn ministerie geen bijltjesdag zal worden ge houden, hoewel het grootste deel van het ambtenarenkorps daar altijd gedwee met het ge hate oude regime in de pas liep. „Het zijn niet allemaal misdadigers. Ze waren hoog stens te onderdanig en serviel. We moeten tegen elke prijs een heksenjacht voorkomen," betoogde Bogdan. De nieuwe regering heeft zich drie taken tot doel gesteld: de stabilisering van de toestand in het land, de overwinning op de „terroristen" (leden van de Securitate), en de voorberei ding van verkiezingen. Die zullen volgend jaar april wor den gehouden, aldus vice-pre- mier Dumitru Mazilu op een persconferentie na de eerste kabinetszitting. De regering heeft inmiddels een comité voor de coördinatie van de binnenlandse handel ingesteld om de bevoorrading van de steden te verbeteren. Die heeft als eerste maatregel 900 wa gons levensmiddelen naar Bu karest gestuurd. Daar zouden op korte termijn sinasappelen, vlees en en koffie in de win kels verkrijgbaar zijn, zo meldde de radio. Ceausescu's nalatenschap wordt in snel tempo ontman teld. Zo is de „systematisering" geschrapt, waarbij circa 7.000 dorpen van de kaart zouden worden geveegd om plaats te maken voor „agro-industriële centra". Ook is er een eind ge komen aan het verbod op abortus. Ceausescu wilde zo de Roemeense vrouwen dwingen zoveel mogelijk kinderen te baren. Ondanks de nog altijd moeilijke omstandigheden ne men de Roemenen het er goed van. In de flats staan de ver warmingen op 20 graden, de hoogste temperatuur in 25 jaar tijd. Onder Ceausescu mocht het in huis nooit warmer zijn dan 14 graden om energie te sparen. Legervliegtuigen mogen doorreizen naar Bukarest SOESTERBERG De drie Nederlandse leger vliegtuigen die gistermorgen met voedsel en me dicamenten naar Roemenië zijn vertrokken, heb ben gistermiddag uiteindelijk toestemming gekre gen om op het vliegveld van Bukarest te landen Omdat die toestemming pas laat in de middag ;kwam, zijn ze vanmorgen vanuit Wenen vertrok ken. Daar was gisteren een tussenlanding gemaakt. Hel uit vier personen bestaande medische team van het Rode Kruis dat dinsdag vanaf Schiphol naar Roemenië vertrok, heeft vanmorgen de reis in een van de legertoestellen verder gemaakt. Het team wilde vanuit Budapest per auto naar Roemenië doorreizen, maar kon geen vervoer vinden. Het team legde vannacht per auto de weg tussen de Hongaarse en Oostenrijkse hoofdstad af. JTUATIE ROEMENIE LIJKT OP DIE VAN RUSLAND IN 1917 'ORD De executie Nicolae Ceausescu en vrouw Elena op Eer- Cerstdag markeert het van de meest dra- R°dsche fase van de Roe- Sse revolutie. Het verzet van de ritate werd al zwak- het nieuws van r Rolood van hun leider 0. A( demonische geweld- gheid iedere zin ont- groepjes duiken onder bergen en wouden waar ;en ids vogelvrijverklaarden leven, zonder de steun lokale bevolking die vee'oorwaarde is voor succes- erko partizanen-acties. Ze /ertèn hun wreedheden en czetten, maar vormen Tiige'elijks een bedreiging nieuwe regime. De r w orde was zo gehaat bij bofloemeense volk dat de i pil wat gedaan moet wor- fjer.met Ceausescu's agenten enijinste zorg js van <je voor- b regering van Ion Ilies- )e Roemenen moeten nu okken lijmen van veertig vanbestuur. Hun midwin- Mis luisterrijk geworden de val van Ceausescu, f de erfenis van zijn „gou- eeuw" zal spoedig de Oigde van het volk over- 'luwen. Roemenië van Ceausescu e dezelfde problemen als :cnast van Oost-Europa, maar erden nog vergroot door de rootheidswaanzin van de Ondanks de corruptie Pi%et regime het meest or- 'en»xe stalinistische regime aeiDost-Europa. De collectie- Jil%dbouw werd in de jaren res| met geweld doorge- lek|; Ceausescu executeerde êashandig recalcitrante boe- nu ad iimen aal 'n Sovjetunie waren jukjes grond voor eigen eejrking van de boeren twee eraizo ër°ot als de erbarme- zajstukjes berm met tomaten aan de ketting gelegd van Roemeense Rovendien moest op van Ceausescu de 'pri- n»roduktie worden afgedra- turjan de staat, waardoor de »ea!n laatste prikkel ont- in werd. De geplande matisering' van de land- is stopgezet door de re- tusie, maar veertig jaar ver- e San niet in één nacht ver- 1, tn worden. Het was het meiitzicht van nog een hon- dinter in de stad en op het «land dat de vlammen ge- van de explosie van week. dedeuwe leider Iliescu kon- op f aan dat de voedselexpor- kaijn stilgelegd. Naar schat- dwerd meer dan 60 procent n Ide Roemeense vleespro- e geëxporteerd, vooral de Sovjetunie en Ceau- j 's Arabische bondgeno- ueDoor het vlees dat be- 1 was voor het buitenland .ln eigen grenzen te hou den kan de ergste honger wor den gestild, maar het land bouwsysteem wordt er niet door hervormd. Net als in de Sovjetunie is de graanoogst in Roemenië schrikbarend ineffi ciënt geweest. Landbouwkun digen schatten dat 30 procent van elke oogst verloren ging. De beloofde vrije verkiezingen zullen waarschijnlijk samen vallen met het einde van de zaaiperiode in het voorjaar. De kans is dus groot dat urgente landbouwhervormingen in de praktijk nog een jaar uitge steld zullen -worden. De Roe menen hebben bij de bestraf fing van Ceausescu's personeel veel meer zelfdiscipline en te rughoudendheid getoond dan buitenlandse waarnemenrs hadden verwacht, maar zal hun stoïcijnse goede stemming standhouden nu zij vrij zijn maar aan de ratsoenering geen einde lijkt te zullen komen? Het Rusland van 1917 het revolutiejaar is misschien het enige precedent voor de geweldige ontreddering die Roemenië te wachten staat (God verhoede overigens dat er een vergelijking gemaakt wordt tussen Nicolaas II en Nicolae de eerste en laatste). Zeventig jaar geleden aarzelde de voorlopige Russische rege ring in afwachting van de ver kiezingen voor de constitue rende vergadering landbouw hervormingen in te voeren. De opstelling van de Kerens ki-regering speelde de bolsje wistische demagogen in de kaart. Oude kennis Ion Iliescu begon zijn politieke carrière in de jaren vijftig als jongerenleider binnen de com munistische partij, die toen in oorlog was met de boerenbe volking. Het valt nog te bezien of een oude man als Iliescu (die tot zijn ongeluk in de ja ren zeventig getipt werd als mogelijke opvolger van Ceau sescu) verder zal willen gaan dan zijn oude kennis Michail Gorbatsjov door de landbouw in een keer te decollectivise- ren. Onder de intellectuele dissi denten van het Comité voor Nationale Redding bevinden zich partijleden die (in tegen stelling tot Iliescu en vice-pre sident Mazilu) nooit op de no menclatuur van de partij zijn voorgekomen en elk compro mis met de partij geweigerd hebben. Hoewel deze dichters en dissidente universitaire do centen zich net als ieder ander bewust zijn van de ontzettend gebrekkige voedselvoorzie ning, het brandstoftekort, het gebrek aan medicijnen en de vervuiling van het drinkwater als gevolg van ongecontroleer de industrialisatie, hebben zij zich, uit de aard der zaak, meer beziggehouden met vrij heid van meningsuiting en constitutionele rechten dan met economische en structure le hervormingen. Op het moment schijnt er een stilzwijgende overeenstem ming te zijn om Ceausescu's bureaucratische systeem te handhaven om een complete ineenstorting van de ratsoene ring en de gezondheidszorg te voorkomen. Dit kan echter niet meer dan een voorlopige oplossing zijn, want het sy steem heeft de afgelopen jaren duidelijk gefaald wat betreft het economisch beleid. Ieder een, van manager tot fabriek sarbeider, zal een nieuwe wer kethiek moeten ontwikkelen na de onwillige minimale volgzaamheid van het verle den. Ceausescu zette het leger in bij zowel fabrieksbestuur als de oogst. Hoewel dit een vernede ring was voor het officieren korps, hetgeen heeft bijgedra gen tot hun afvalligheid vorige week, was het inherent aan het economisch systeem dat vergelijkbaar is met dat van de militaire dictaturen in Mid- den-Amerika. Mijn indruk is dat de troepen en hun officie ren nu echter liever naar hun barakken willen terugkeren, of liever nog naar een burger leven. Politieke chaos blijft een ge vaar, zelfs als er geen sprake is van geweld. Alhoewel Roeme nië geen andere dictator van hetzelfde kaliber als Ceausescu heeft gekend is de constitutio nele geschiedenis van het land niet hoopgevend. Het is niet vreemd dat mensen zorgelijk zijn over de vooruitzichten voor een pluralistische demo cratie. De oude etnische vetes zijn begraven in de tijd van het gedeelde lijden, maar Roe menië heeft geen levende poli tieke traditie om op voort te bouwen. Vandaag is het gevaar van in coherentie groter dan dat van intolerantie. In Hongarije zijn na de val van het Kadarbe- wind ontelbare door principes of tactiek verdeelde partijen ontstaan, waardoor het bijna onmogelijk is de ontwikkelin gen daar te volgen. Kunnen in de korte tijd die ons nog rest tot april landelijke partijen met een coherent programma gevormd worden in Roeme nië? In de andere Oosteuropese landen hebben de oude machtsinstituten en de publie ke organisaties overleefd, zij het met een nieuwe geest en nieuwe mensen. In Oost- Duitsland zullen de scherven van de ineenstorting van het comunistische regime met Westduitse hulp gelijmd wor den. De Roemenen zullen ech ter geconfronteerd worden met een vacuüm. Na de eerste golf van medele ven en liefdadigheid waardoor de hongerigen gevoed en de gewonden genezen kunnen worden, is ook voor de her structurering van industrie en landbouw en de wederopbouw van de steden die bij de stuip trekkingen van het regime verwoest zijn, westerse hulp en expertise nodig. Eerbetonen Tot kort voor de recente ge beurtenissen in Roemenië heb ben de westerse regeringen Nicolae en Elena Ceausescu overladen met hulp, eer en en comfort. Bisschoppen vonden meer christelijkheid in een staat waarin kerstmis verbo den was, dan in hun eigen niet perfecte landen. Academische instellingen putten zich uit in in eerbetonen aan Elena's „wetenschappelijke expertise", en proberen hun gedrag nu goed te praten. Wij hebben een schuld bij het Roemeense volk nu het uit haar lange nachtmerrie ont waakt in een nieuwe wereld van vrijheid en hoop. Die schuld moet betaald worden. Laten we hopen dat diegenen die ons met die schuld hebben belast, kiezen voor stil berouw en niet nu ineens de beste vrienden van het Roemeense volk uit gaan hangen. MARK ALMOND (docent moderne geschiedenis aan het Oriel College, Oxford) (c) The Times, Londen Na vijf dagen burgeroorlog kan momenteel het Paleisplein in het centrum van Bukarest weer worden schoongemaakt. FOTO: AP DE VALLEI DER VERGETEN WERELD Even lijkt het Rob of zijn hart van schrik stil staat. Hij te afgelopen maanden wel aan vreemde verschijningen ge- geraakt, maar het gevaar, dat nu opduikt, overtreft alles, yiij tot dusver heeft meegemaakt. Want daar cirkelen boven iJoofden maar liefst vier reusachtige pteranodons en uit er- te3 weet hij helaas maar al te goed, wat die afschuwelijke die- resteren. Als een zwerm jachtvliegtuigen komen ze aange- n, woest krijsend en klapperend met hun vlerken. Ver schrikt beginnen de rijdieren nu ook te steigeren en hun gehinnik weerkaatst tegen de hoge bergwanden. „Hou de dieren in be dwang!" roept dr. Martin, maar hij heeft goed praten... En dat op het meest riskante deel van hun tocht! Dan doet één der ptera nodons een duikaanval op de troep; één der rubberzoekers springt van zijn moropus en schoudert zijn geweer. „Niet schie ten! Niet schieten!" roept dr. Martin hem toe. Maar het is te laat: daar knalt het schot reeds. Bukarest vraagt Zwitserland steun BERN De voorlopige rege ring van Roemenië heeft Zwit serland juridische hulp ge vraagd bij het opsporen van geld dat president Ceausescu voor zijn val op Zwitserse ban ken heeft gezet. De Roemeen se ambassadeur in Bern, Ghe- orghe Dolgu, heeft gisteren dat verzoek overgebracht aan het Zwitserse ministerie van justi tie. Vooruitlopend op het ver zoek had de Zwitserse rege ring de banken zondag al op dracht gegeven alle rekenin gen te bevriezen die in ver band konden worden gebracht met de Ceausescu-clan. Vol gens onbevestigde berichten zou de terechtgestelde dictator de afgelopen weken en maan den zo'n 400 miljoen dollar, vooral in baar goud, naar het buitenland hebben gebracht. Alles wat herinnert aan het communistische verleden van Roemenië moet zo snel mogelijk verdwij- nen. Foto: ap (van onze correspondent Bob van Huët) PARIJS Terwijl de Franse burgers massaal gehoor hebben gegeven aan diverse solidariteitsac ties voor het Roemeense volk proberen politici en diplomaten in Parijs zich te rechtvaardigen voor hun weinig kritische rela ties met dictator Nicolai Ceausescu. Oud-president Giscard, die het 'genie van de Karpaten' in 1980 met de nodige egards had ontvangen, verklaarde een grote antipathie te hebben ge voeld voor zijn gast. „Die vent wil ik nooit meer ontvangen", zou Giscard aan het einde van het bezoek tegen zijn tolk heb ben gezegd. Vooral communistenleider Ge orges Marchais zit momenteel met de Zwarte Piet. Diens va kanties aan de Zwarte Zee, in 1984 op een privé-jacht van Ceausescu, worden hem hoogst kwalijk genomen. En terwijl communisten uit Italië, Hon garije en Tsjechoslowakije Ceausescu's laatste partijcon gres demonstratief boycotten zond de Franse PC wel een delegatie naar Boekarest. Par tijbons Andre Lajoinie stelde gisteren dat de „openlijke kri tiek van de Franse afgevaar digde mede heeft bijgedragen aan het ontwaken van het Roemeense volk". De uit spraak sluit in originaliteit mooi aan bij Marchais' opzien barende onthulling van een paar weken geleden, namelijk dat hij het was die Michael Gorbatsjov op het spoor van de perestrojka had gezet. Feit is dat Frankrijk altijd goe de banden heeft onderhouden met Roemenië. De Gaulle toonde grote waardering voor de jonge Ceausescu vanwege diens buitenlandse politiek, onafhankelijk van Moskou. Onder Pompidou en Giscard werd de relatie uitgebouwd met belangrijke handelsak koorden, onder andere van Renault en Citroën. Een offïciëel bezoek van presi dent Mitterrand werd in 1982 geannuleerd nadat de Roe meense staatspolitie een voor uit gereisde Franse journalist in elkaar had geslagen. De naar Parijs uitgeweken Roe meense schrijver Virgil Tana- se moest daarna gedurende drie maanden worden verstopt door de Franse geheime dienst DST nadat een overgelopen Roemeense agent had laten weten dat hij opdracht had Ta- nase te vermoorden. In 1984 liep de spanning op toen een man met een mes in zijn hart uit het raam van de Roemeen se ambassade in Parijs was ge gooid. Volgens de Roemenen ging het om 'zelfmoord', maar Claude Cheysson onthulde zondag dat de Franse autori teiten wisten dat het slachtof fer (een Roemeense journalist) was gemarteld alvorens te zijn vermoord. De aanhoudende weigering van Francois Mitterrand om een bezoek aan Roemenië te brengen is officiëel echter nooit met de zaak in verband gebracht noch werden andere schendingen van de mensen rechten aangevoerd. Naar ver luidde had de Franse president een „overvolle agenda" en geen tijd voor zijn Roemeense ambtsgenoot. PEKING China verwijt Sovjet-leider Gorbatsjov het socialisme in Oost-Eu ropa te hebben onder mijnd. Dat staat in een in tern document dat Chine se functionarissen voor schrijft welk standpunt zij moeten innemen over de volksopstand in Roeme nië. Naar het Britse persbureau Reuter van zegslieden in Pe king vernam, hebben partij functionarissen de opdracht gekregen het document te be studeren. In aller ijl werden er vergaderingen belegd waarop partijleden werden geïn strueerd over het stuk. Hierin krijgt Gorbatsjov ervan langs als de man die verantwoorde lijk is voor de „ondermijning van het socialisme" in het Oostblok. Het uitgelekte docu ment bevestigt daarmee wat de Chinese communistische machthebbers al eerder in be sloten kring naar voren brach ten. „Het is duidelijk dat de leiders uiterst bezorgd zijn over de ge beurtenissen in Oost-Europa en vooral in Roemenië", zei een functionaris uit het mid denkader. Het bewind voelt zich vooral ongemakkelijk bij de parallellen tussen de Roe meense revolutie en de stu dentendemonstraties waarmee het zelf afgelopen zomer werd geconfronteerd en die bloedig werden neergeslagen door het Volksleger. Hoewel naar buiten toe de Chinese leiding zich heeft ge groepeerd rond de 'haviken', is de leiding van de communisti sche partij diepgaand verdeeld over de gevolgen van het mili taire optreden tegen de bevol king. Het voorbeeld van Roe menië zou „munitie" kunnen verschaffen aan diegenen die tegenstander zijn van de heer sende noodtoestand in China. Op de campussen van de uni versiteiten in Peking wordt daarom verscherpt gepatrouil leerd. Hoewel het Chinese Po litburo in een verklaring het Roemeense volk steunde, liet het er geen misverstand over bestaan tot gewelddadige ac ties over te gaan indien het volk in eigen land opnieuw zou oproepen tot democratise ring. „De wanorde is totaal", meent een diplomaat, die er op wijst dat Peking nog slechts bond genoten telt in Cuba en Noordkorea, landen die beide al zeer geïsoleerd staan in de wereld. Met de executie van Ceaucescu raakte China zijn laatste bondgenoot in Europa kwijt. Asielzoeker zou lid zijn van Securitate TIEL De politie in Tiel heeft de afgelopen week een 30-jarige Roemeense asielzoe ker aangehouden op verden king van mishandeling van twee van zijn landgenoten. De twee uit Roemenië gevluchte slachtoffers verdachten de man er van betrokken te zijn bij de Roemeense staatspolitie Securitate en kwamen in de ochtend van 25 december ver haal bij hem halen. „Zij be dreigden en sloegen de man waarop deze een mes trok en de twee een aantal keren in het been stak", aldus een woordvoerder van de politie. De verdachte is na verhoor vrijgelaten en elders in het land ondergebracht. De politie weet niet of de man daadwer kelijk iets te maken heeft met de Securitate. Gewonde Roemenen verpleegd in Nederland AMSTERDAM Zestien zwaar gewonde Roemenen worden deze week naar Ne derland vervoerd om in zie kenhuizen te worden ver pleegd. Volgens een woord voerder van MartinAir - de luchtvaartmaatschappij die een DC-9 voor het vervoer be schikbaar stelt - zal de vlucht zaterdag of zondag plaats vin den. De actie is een initiatief van SOS-International in sa menwerking met het Rode Kruis en met de Stichting Ge neeskundig Luchttranssport.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5