„Help de Roemenen, geef ze een kans" Patstelling rond Noriega in korte tijd doorbreken Gorbatsjov overtuigde Oostduitse politburo CfiidócSomarit Bulgaarse minister Tanev na geweld politie ontslagen Inzameling Roemenië verloopt stormachie Diplomatie Vatican méér dan symbolise BINNENLAND DONDERDAG 28 DECEMBER 'P'IT Toename moorden VS door drugshandel WASHINGTON Voor veel grote steden in de VS is 1989 het bloedigste jaar tot nu toe geweest. Oorzaak daarvan is waar schijnlijk de strijd tussen bendes drugs handelaren. Steden als Washington, Phi ladelphia, New Orleans, Kansas City en Milwaukee hebben hun jaarlijks record op het gebied van moorden gebroken. Ver scheidene andere steden waaronder New York, zullen dat waarschijnlijk ook doen, zodra de definitieve gegevens bekend zijn. In Washington vonden dit jaar al 419 moorden plaats; in Philadelphia 481. Zes tig procent van die moorden zou met de drugshandel hebben te maken. Overigens werd in diverse steden, zoals Miami, Dal las en Denver minder gemoord dan het vorig jaar. ÉMP Kou in India Een dakloze warmt zich aan een vuurtje van straatvuil. Het noorden van In dia en Bangla desh zijn getrof fen door een koufront, dat al aan tientallen mensen, vooral de daklozen en armen het leven heeft gekost. foto: ap SOFIA De Bulgaarse minister van binnenlandse zaken Georgi Ta nev is gisteren ontslagen, waar schijnlijk omdat hij verantwoorde lijk wordt gehouden voor het ge welddadige politie-optreden tegen demonstranten op 26 oktober. Militie-eenheden traden die dag bruut op tegen betogende aanhangers van de toen nog verboden milieubeweging Ecoglas- nost. Minister Tanev wees later alle ver antwoordelijkheid af en zei pas achteraf op de hoogte te zijn gesteld van het poli- tiegeweld. In Bulgarije gaat volgende week een ronde-tafeloverleg van start tussen de communistische partij en de verzamelde oppositie, de Unie van Demo cratische Krachten. Een staking van de Bulgaarse vakfederatie gaat vanwege die toezegging van de partijleiding vandaag niet door. Gisteren werd het werk nog wel twee uur neergelegd om de regering in Sofia tot hervormingen te dwingen. De Unie van Democratische Krachten had bezwaren tegen de stakingsactie met het argument dat eerst getracht moest worden tot een dialoog te komen. DDR verkoopt stukken Muur OOST-BERLIJN De DDR gaat stukjes van de Berlijnse Muur verkopen. De staatsonderneming Limex-Bau kondigde gisteren aan dat de opbrengst naar liefda digheidsprojecten in de DDR gaat. De grenswachten die sinds de bouw van de Muur, 28 jaar geleden opdracht hadden ie dereen neer te schie ten die probeerde over deze grens te ko men, zullen met de afbraak worden be last. Egypte en 1 verbroedere ld DAMASCUS Egypj rië gaan hun diploma trekkingen herstellj^O twee landen braket gi; jaar geleden met elk^eei wijlen president Sjj m Egypte onderhandetyeei gon met Israel; datWa: leidde twee jaar lat^ c Camp Davidakkoordy j mee een einde aan »Va tisch Israëlische oorlt; n Cairo en Damascus 0 uitdrukking geven bij vastbeslotenheid vanjt-p; volken om op alle free broederlijke betrekken onderhouden". ,n VERONIQUE ORGANISEERT ZATERDAGAVOND MASSALE ACTIE HulpuT Roenl l HILVERSUM „Je kunt je afvragen of een omroep wel de motor moet zijn van een actie voor bij voorbeeld Roemenië", zegt de KRO-woordvoer- der, alsof de Telebingo- actie van zijn omroep niet bestaat. „In Roemenië ziet Veronique een gat en die omroep springt daar heel handig op in. Terwijl de gebeurtenissen in Afrika vele malen dramatischer zijn". Maar publiciteitsstunt of niet, ook de KRO-woordvoerder zal moeten toegeven dat voor Ve ronique geen zee te hoog gaat als het gaat om het snel orga niseren van een massale actie. Aanstaande zaterdagavond, vanaf half acht, zal het resul taat te zien zijn van vijf dagen en nachten plannen, vergade ren en afspraken maken. On der de titel „Help de Roeme nen, geef ze een kans" ver zorgt de omroep een recht streekse televisie-uitzending die geld voor goederen en diensten aan Roemenië moeten opleveren. Het idee voor de televisie-actie ontstond tijdens de kerstdagen bij John de Mol. Hij vond Ve ronique onmiddellijk bereid het initiatief te ondersteunen. De nadruk bij de uitzending moet volgens De Mol liggen op „informatie, bijvoorbeeld over de geschiedenis van Roemenië, en passend amusement". Voor dat laatste moeten artiesten als Robert Long, Piet Veerman, Anita Meijer, Annie Schilder, Gerard Joling, Tineke Schou ten en acteurs uit de serie Me disch Centrum West zorgdra gen. De show wordt gepresen teerd door Linda de Mol, Jaap van Meekren en Astrid Joos- ten. Tijdens de uitzending wordt een rechtstreekse ver binding tot stand gebracht met een Veronique-verslaggevers- team in de Roemeense hoofd stad Boekarest. Geen bezwaar Lex Harding, algemeen direc teur van Veronique, noemde de televisie-actie „een etalage voor een actie die al bestond". Hij doelde daarmee op de sa menwerking tussen zijn om roep en de gezamenlijke hulp organisaties Rode Kruis, Me- misa, Mensen in Nood, Novib, Tear Fund, Terre des Hom mes, Unicef en de Stichting Oecumenische Hulp. De tele visie-actie zal gebruik maken van hetzelfde gironummer (797) als de hulporganisaties. Volgens Harding heeft geen enkele Hilversumse omroep bezwaar aangetekend tegen het initiatief van de „buiten landse zender". Die angst leef de aanvankelijk, omdat gevaar bestond dat het „collecte-roos ter" van de omroepen danig in de war zou worden geschopt en het publiek zou worden overspoeld met liefdadigHeid- sacties. Juristen buigen zich volgens Harding op dit mo ment over de vraag of Veroni que namen van geldschietende bedrijven mag noemen in haar uitzending. Inmiddels heeft Harding een aantal (ex-)politici bereid ge vonden zitting te nemen een een comité van aanbeveling: M. van der Stoel, H. van Mier- lo, J. Voorhoeve, L. Brink man, B. de Gaay Fortman en I. Samkalden. Brievenbussen Het programma zal zaterdaga vond worden uitgezonden vanuit de bloemenveiling „Flora" in Rijnsburg. „In re cordtempo bouwt het NOB nu aan een studio-ruimte in dit gebouw", zegt Harding. Ook de PTT heeft hij aan het werk gezet. Het bedrijf heeft toege zegd alle zendfaciliteiten be langeloos ter beschikking te stellen. Deze dagen zal de PTT geadresseerde girokaarten la ten vallen in acht miljoen brievenbussen. Opzet is dat die kaarten voor zaterdagmiddag 14.00 uur gepost zijn, want de PTT leegt de brievenbussen dan speciaal voor de actie. De resultaten zullen 's avonds be kend worden gemaakt. Har ding benadrukte gisteren de belasting die dat voor de PTT betekent: „Normaal gaan de brievenbussen rond deze da gen op slot, wegens vernielin gen door vuurwerk. Nu wor den de 18.000 brievenbussen tussentijds geopend en op zon dag weer gesloten, alleen maar ten behoeve van onze actie". Volgens Harding en De Mol zijn er deze dagen besprekin gen met de rijkspolitie over het vervoer van artiesten, die soms vanuit theaters snel naar Rijnsburg gereden moeten worden. Daarnaast werkt het NIPO mee om tussentijdse standen op te geven van de in komsten. JEAN-PIERRE GEELEN DEN HAAG De Neder landse bevolking heeft bij vestigingen van het Rode Kruis al een „gigantisch" aantal voedselpakketten voor Roemenië afgele verd. Het Rode Kruis heeft vanmiddag ook een tijdelijke stand van bin nengekomen gelden via gironummer 797 bekend gemaakt. „De hulp van de Nederlandse bevolking aan Roemenië via het Rode Kruis verloopt stormachtig en is zo overwel digend dat het de hulp aan Ar menië en Polen overtreft", zo verklaarde woordvoerder Ver geer. Alle provinciale bureau's staan volgens Vergeer „bol" van telefoontjes met aanbie dingen en toezeggingen. Behalve particuliere hulp, hebben ook diverse instanties geld geschonken aan het Rode Kruis. Zo heeft onder meer het Leger des Heils 100.000 gulden beschikbaar gesteld. De apothekersorganisatie KNMP heeft gisteren alle veertien honderd apotheken in het land gevraagd geld in te zamelen; de KNMP verwacht drie tot vier ton van de leden binnen te halen. De synodebesturen van de Nederlands Hervormde Kërk en de Gereformeerde Kerken in Nederland hebben de kerken opgeroepen zater dag hun deuren open te stellen om goederen in te zamelen. f be In de supermarkten ids merken dat de gevr? 1* vensmiddelen, zoplsde bonen en rijst in vee'ooi mate worden verkc 1 normaal. Dat levert^11 daar wat problemen (?et aanvoer van sommigfehj ten, aldus een woorbe van Ahold. „Maar w or nog nergens het boftoe verkocht" hoeven pli w Pag 9: Vrijwilliger^ actie voor Roemenifasi moe 2 ri Je okl VATICAANSTAD De kwestie-Noriega kan bin nen drie of vier dagen zijn opgelost. Dat zei gisteren de woordvoerder van het Vaticaan Navarro na een gesprek tussen de Ameri kaanse ambassadeur Me- lady en aartsbisschop So- dano. De berechting van Noriega, die toevlucht heeft gezocht in de nunti atuur, was het belangrijk ste doel van de invasie van Amerikaanse troepen in Panama. Noriega heeft van het Vati caan niet de status van politiek vluchteling gekregen, maar staat simpelweg „onder be scherming" van de ambassade, evenals zijn echtgenote en twee officieren. Navarro zei dat de voormalige Panamese president niet direct aan de Amerikaanse autoriteiten wordt uitgeleverd. Hij zei verder dat de nieuwe Panamese regering van Guil- lermo Endara „een belangrijke rol" bij de oplossing van de kwestie kan spelen waarbij re kening gehouden moet wor den met „verscheidene juridi sche, diplomatieke, humanitai re en ethische gezichtspun ten". De Panamese Kiesraad heeft de vorige week haastig geïn stalleerde president Endara alsnog tot winnaar van de pre sidentsverkiezingen van 7 mei uitgeroepen. De Kiesraad had eerder onder druk van Norie ga verklaard geen winnaar te kunnen aanwijzen, maar de raad liet gisteren weten dat Endara 62,5 procent van de stemmen had gekregen. Presi dent Endara verklaarde giste ren dat Panama Noriega zelf wil berechten en hem niet wil uitleveren aan de VS. De mo gelijkheden dat Noriega naar Spanje, Cuba of de Domini caanse Republiek vertrekt, staan nog open. Schade In de VS hebben waarnemers geopperd dat Noriega wel mag vertrekken, omdat tijdens een rechtszaak in de VS veel in formatie naar buiten kan ko men over de betrekkingen tus sen Noriega en de CIA, waar van president Bush toentertijd directeur was. Zowel Bush als woordvoerder Fitzwater van het Witte Huis ontkenden die Amerikaanse militairen doorzoeken de auto van de ambassadeur van het Vaticaan in Panama-Stad. Na zelf ook gefouilleerd te zijn. mocht de nuntius (de man in het witte shirt) vertrekken. foto: ap overweging. Marlin Fitzwater zei gisteren dat Noriega op een proces „kan praten tot hij blauw ziet" en dat niemand daar schade van zal ondervin den. Amerikaanse soldaten houden overigens niet alleen de am bassade van het Vaticaan nauwlettend in het oog, ook de Cubaanse ambassade is door troepen omsingeld. De Cu baanse regering heeft om een spoedzitting van de Veilig heidsraad gevraagd om de om singeling aan de orde te stel len. De Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties is vandaag aan een debat be gonnen over de toestand in Panama. Van de VS wordt ge ëist dat hun invasiestrijd krachten onmiddellijk worden teruggetrokken. In een resolu tie, ingediend door Nicaragua wordt de Amerikaanse invasie „sterk betreurd" en een schen ding van het volkenrecht ge noemd. Intussen herneemt in Panama het dagelijks leven langzamer hand zijn gewone gang. Giste ren werd het Panama-Kanaal weer opengesteld voor de scheepsvaart. Dagelijks passe ren gemiddeld 32 schepen de waterweg tussen de Atlanti sche- en Stille Oceaan. Een woordvoerster van de Pana ma-Kanaal Commissie zei dat er meer dan 125 schepen lagen te wachten. (Van onze correspondent Aart Heering) ROME Generaal Norie ga heeft zijn toevlucht kunnen zoeken in de pau selijke nuntiatuur dank zij het zestig jaar geleden af gesloten Pact van Latera- nen. Bij die overeenkomst tussen de katholieke kerk en de Italiaanse staat werd voor de paus een au tonome mini-staat ge creëerd. Vaticaanstad is een onafhan kelijke staat met een eigen ter ritoir, bevolking, rechtspraak en leger (de Zwitserse Garde). Het land is maar 44 hectaren groot en het aantal staatsbur gers komt niet boven de vier honderd uit, maar het beschikt over een diplomatieke verte genwoordiging van nuntii, pronuntii en internuntii, die in het internationale verkeer de zelfde status hebben als am bassadeurs, consuls en zaakge lastigden. In het verleden is al vaak ge bleken dat de Vaticaanse am bassades een meer dan symbo lische betekenis hebben. Ze hebben herhaaldelijk asielzoe kers opgenomen, ondermeer tijdens de Tweede Wereldoor log in de door Duitsland bezet te gebieden en in Budapest na de bezetting door de troepen Roe e d van van het Warschast 1956. erd In 1973 herbergde dej-00 de in Chili maanden^ mensen die door Pincet terroristen werden ,xe merkt en minder eei^os leden nog was Guilty^ dara, de huidige pres| Panama, als politiekf; ling een maand te gashaj zelfde nuntius die ni onderdak verleent. Omdat Vaticaanstad iin de weinige staten is enkel internationaal ringsverdrag hebben'li - kend, is het formeel 1 ten dat zij de genera; Verenigde Staten zaP ren. Een reële mo|^ zou uitlevering aan' zijn, maar toch probeC' naai Casaroli „minii buitenlandse zaken": Vaticaan aan te sturl n opname van Noriega1 c neutraal land. L ma Door de affaire-Nor is de verhoudingen tusie, caan en Verenigde San delijk verslechterd, m derzijds maakt Romelitzi de beurt tegenover dfnte amerikaanse kerken elan waar niets met Noriefhee ben, maar evenmine w zijn van het optrededeu' Verenigde Staten op- aa: tinent. Bovendien kadjn ticaan zo nog eens dver sele geldigheid van tie recht benadrukken, e de SUSKE EN WISKE DE BEZETEN BEZITTER (c) Standaard UltgeverlJ/Wavery p OOST-BERLIJN De Oostduitse leider Erich Honecker kwam ten val na een ruzie met Sovjet president Gorbatsjov in een vergadering van het politburo. De voormalige Oostduitse par lementsvoorzitter Horst Sin- dermann verklaarde gisteren dat Gorbatsjov tijdens zijn be zoek ter gelegenheid van de veertigste verjaardag van de DDR een zeer goed gesprek had met het politburo. „Het besef dat Honecker moest op stappen werd alsmaar groter. Gorbatsjov sprak over zijn problemen en de onze, en wees erop dat de perestrojka voor ons gemakkelijker zou zijn omdat wij een beter func tionerende economie hadden", aldus Sindermann, die in no vember uit de communistische partij werd gezet. „Honecker haalde daarop sta tistieken van de Verenigde Naties te voorschijn om aan te tonen dat onze produktiviteit hoger lag dan die van de Sov jetunie. Hij gebruikte dat als argument om vast te houden aan de bestaande koers, aan voerende dat wij onze eigen boontjes wel konden doppen. Dat zei hij ook met zoveel woorden tegen Gorbatsjov", zo herinnert Sindermann zich. „Het was het keerpunt. We maakten een einde aan de ver gadering en zeiden tegen me kaar: zo is het genoeg. Morgen komt het politburo weer bijeen en zal (de toenmalige premier) Willi Stoph voorstellen Honec ker uit zijn functies te onthef fen. En zo geschiedde", aldus Sindermann. Volgens hem heeft Honecker veel gedaan voor de opbouw van de DDR, maar „introdu ceerde hij geleidelijk aan een koninklijk systeem Alle be langrijke besluiten werden door Honecker en zijn econo mische adviseur Gtlnter Mit- tag voorgekookt, waarna het politburo niets anders restte dan er voor de vorm zijn goed keuring aan te geven. Sindermann bevestigt ook ge ruchten dat Honecker, toen hij van de zomer ziek werd, de of ficiële nummer twee Egon Krenz op vakantie stuurde om te voorkomen dat deze een greep naar de macht zou doen. In het najaar volgde Krenz Honecker alsnog op, maar 44 dagen later werd hij zelf aan de kant geschoven. HerdeDoi

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4