Vrouwen uit Polen als kerstgeschenk KIJKSHOP...STERK III HUISHOUDEN X/^eel dioxine in ;e monsters melk Blijdorp verwacht nieuw ijsbeert je Tiofine gedwongen werk stil te leggen a Regtien «rieden lEUWO Bejaarden hoeven geen aaw-premie te betalen Burg Pijnacker koopt aandelen Holvrieka kijkshop Siervuurwerk mooi, maar giftig Drukte verwacht bij kentekenregistratie 9 PA'l JENLAND £eicUe<3oii/tant DONDERDAG 28 DECEMBER 1989 PAGINA 3 \AG Het dioxinegehalte in melk van .jven in het Lickebaertgebied, in Culem- in Duiven ligt veelal lager dan de Waren- NO P van 6 PicoEram per gram melkvet. In .jnsters zijn gehalten gevonden die boven 5 laëen- In het Lickebaertgebied had een be€en gehalte van 6,2 picogram. In een mon- atv ij een bedrijf onder de rook van een kabel- jfslevj in Culemborg werd 6,5 picogram aange- le arlMinister Alders (milieubeheer), minister llandbouw) en staatssecretaris Simons ïondheid) hebben dit gisteren aan de Kamer meegedeeld. Het Rijks Instituut en Milieuhygiëne heeft in an her en oktober de monsters genomen, nadat lijk rfner te hoge concentraties dioxine in melk angetroffen. Van Velzen pleit voor beleid Indië-veteranen WAALWIJK „De samenleving heeft de dure plicht op te komen voor mensen die destijds naar Nederlands-Indië zijn ge stuurd om daar de rechtsstaat te handha ven met het risico het leven daarbij te verliezen". Met die woorden onthulde CDA-voorzitter Van Velzen gisteren in zijn woonplaats Waalwijk een gedenkte ken voor een Waalwijker die tijdens de Tweede Wereldoorlog sneuvelde op Java. Volgens Van Velzen moet er hard worden gewerkt aan een veteranenbeleid voor In- dië-gangers. „Wij moeten erkennen dat er Indië-veteranen zijn, en dat zij recht heb ben op eigen voorzieningen. Bovendien is het tijd dat er wat wordt gedaan aan hun materiële- en immateriële problemen", al- foto: dijkstra dus de CDA-voorzitter. ROTTERDAM De Rotterdamse diergaarde Blij dorp heeft dit jaar 904.000 bezoekers getrokken, ruim 100.000 meer dan in 1988. Volgens de direc tie is dit in de eerste plaats te danken aan Laska, het ijsbeertje dat vorige week stierf tijdens een narcose voor het transport naar Finland. Ondanks het toenemende bezoekersaantal heeft de dieren tuin een exploitatie-tekort van 7 miljoen gulden, dat door de gemeente Rotterdam wordt gedekt. De Blijdorp-directie hoopt rond de eeuwwisseling een bescheiden winst te kunnen maken, wanneer de grootscheepse vernieuwing van de dierentuin moet zijn afgerond. In Blijdorp bestaat nog de voorzichtige hoop op de geboorte van een nieuwe baby-ijsbeer. De gedragingen van ijsbeer Katrien (niet de moeder van Laska, dat was Miep) wijzen op een mogelijke zwangerschap. Amsterdammer in lawine omgekomen VENT Een 33-jarige inwo ner van Amsterdam is op Eer ste Kerstdag onder een lawine terecht gekomen in Oosten rijk. Het stoffelijk overschot van de man is door een red dingsploeg opgegraven op een helling in het Tiroler Otztal. Het slachtoffer was met twee anderen op wintersportvakan tie. De drie skiërs waren op weg naar een op 2600 meter hoogte gelegen berghut. Het slachtoffer besloot een andere weg te nemen dan zijn twee metgezellen. Skisporen eindi gend in een hoop sneeuw leid den de volgende dag naar het levenloze lichaam. ROTTERDAM Het chemisch bedrijf TDF Tiofine in de Botlek legt deze week de pro- duktie van titaandioxyde - een witmaker voor verven, plastics en papieren - stil. Het concern ziet zich hiertoe gedwongen nadat de Raad van State vorige week Tiofine niet wil de toestaan om tot eind februari door te gaan met het lozen van metaalhoudende afvalzu- ren op de Nieuwe Waterweg. De directie hoopt binnen acht weken de produktie te kunnen hervatten, wanneer een nieuwe fa briek in gebruik wordt genomen. Het stilleg gen van de produktie komt neer op een di recte schadepost van 20 miljoen gulden. Bij Tiofine, eigendom van het Amerikaanse che mieconcern Cyanamid en Billiton (Shell- groep), werken 300 mensen. n map ■oeg<i intl 't in I vroel FOTO: ANP de I aanr r na na; ame" 1 ins 2n on- enspRDAM De voorma- ientenleider, publicist nalist Ton Regtien is ageef» °P 51"jarige leeftijd voonplaats Amsterdam Regtien kreeg rkge)ekendheid als oprich- kahde Studentenvakbewe- va/B) in Nijmegen. Reg- af als psycho is korte tijd lid van de n later van de CPN. In sinSbliceerde hij het boek Sajsiteit in Opstand". Vo- ai verscheen het boek vfj". waarin hij zijn gingen aan de jaren uier schreef liddelaars in rkor# bieten geven °p h deten slechte nm/lichting Kredietbemid- oeplnl°rmeren hun klan- jdstrekt onvoldoende, senten Kontakt dat on- bemiddelaars een on- verrichtte, constateer- dat de informatie op t atuiste manier aan de fi- kge^ situatie van de klant nzjrjaangepast. Daarnaast pn hogere rente here in in advertenties werd iaal:hoteld. De bemidde- 5ec%men de schakel tus- iklant en de financie- kriatschappijen die het ioePr lening verstrek- »rds* onderzoek maakte lelijk dat de kredietbe- v^ars geen zin hebben ein te doen met mensen ïuzvaste Laan of met een g. Veel bemiddelaars at ze wettelijk geen le- mogen verstrekken p personen. Volledig .chte, stelt Konsumen- Jjtakt. sspaarbank leelhouder f ?reff ekt iaa!. :oni,on inturs in De Nutsspaar- pgpn Haag heeft 30 pro- £fi de aandelen Interef- tocht. Andere groot- louders van deze com- ir uit Joure zijn de di- in Intereffekt (40 pro- Noro (30 proeent). De ionair richt zich meer iurs van Tokyo (vooral in warrants) dan van hJam. ajtankerbestrijding 32 miljoen op HAAG De actie iven" ter gelegenheid t 40-jarig bestaan van ,'rlandse Kankerbestrij- in totaal 32,4 mil- ^lden opgebracht. Van rengst zal 80 procent toegewezen aan we- ppelijk kankeronder- .0 procent gaat naar ties op het gebied van tting en de resterende int is bestemd voor ge- uwe activiteiten, waar- en vakantiefonds voor iatiënten. Met het geld ien hulp- en informa- 1 u06-0226622) in gebruik 15*~~ N VANDAAG IN HET VJ ZWOLLE/LODZ An- gelika, een achttienjarige hoogblonde verkoopster uit Lodz, zoekt een vriend. Van Poolse mannen moet ze niets hebben. Die kijken vol gens haar veel te diep in de fles wodka. Nee, fraai gevorm de Angelika loopt echt warm voor de Nederlandse man. In een advertentie in het week blad Top las ze dat landgenote Iwona Kuc sinds haar huwe lijk met de Nederlander Arie van Riessen aan huwelijksbe middeling doet. Een brief met foto was voldoende om haar binnen enkele weken in con tact te brengen met de man van haar dromen. Een sprookje uit duizend-en- één-nacht. Iwona Kuc denkt tientallen van dit soort sprook- jes te kunnen waarmaken. Zij is eigenaresse van Lodz Kon- takt, een bureau dat zoveel mogelijk Poolse vrouwen aan Nederlandse mannen wil kop pelen. Een citaat uit de folder: „December wordt een koude maand in Polen. De Neder landse regering schenkt aan mijn geboorteland tien miljoen gulden. Daar ben ik dankbaar voor. Maar ik zou Nederlandse ongehuwde mannen willen vragen Polen ook op een an dere manier te hulp te komen. Er zijn in Nederland tiendui zenden ongetrouwde, geschei den of weduwnaar geworden mannen die weer gelukkig willen worden. En zovele lieve Poolse vrouwen die een man uit het westen, het liefst in Ne derland, willen huwen. Is dat geen mooi kerstgeschenk?" Naar Polen Kees van der Slot, een 56-jari- ge onderhoudsmonteur uit De Bilt, wilde dat kerstgeschenk met eigen ogen aanschouwen. Hij trad enkele maanden gele den in contact met Iwona in Zwolle. Iwona sloeg de kaar tenbak er op na en viste er de naam uit van Czesia, een 38-ja- rige onderwijzeres uit Lodz. Begin deze week reed Kees richting Lodz, waar hij van de ene verbazing in de andere viel. Journaalbeelden hadden hem duidelijk gemaakt dat het in Polen momenteel bepaald geen' vetpot is, maar wat hij daar aantrof grensde aan het ongelooflijke. „Een verschrik kelijke smeerboel. Wat een ar moede. Het ademt echt de sfeer van 1945 bij ons", stelt hij vast. „Behoorlijke wegen zijn er nauwelijks. Ook niet in een stad als Lodz. Bovendien be staan de wijken voornamelijk uit betongrijze flatgebouwen. En bij Czesia thuis, twee te leurstellingen. Ten eerste had ik er niet op gerekend dat Czesia nog een dochter van acht had en ten tweede werkte ze rond de kerstdagen gewoon door, terwijl ze me had verteld vakantie te hebben. Nu zit ik hier alleen in een flat samen met mensen die ik totaal niet versta. Ik neem tot volgende week woensdag wanneer ik weer vertrek rustig de tijd om alles goed te observeren. Ik haast me niet". Ook veel jonge vrouwen uit de Poolse industriestad Lodz willen met een Nederlander trouwen, weg uit de armoede. foto- ap Volgens de Raad van Toezicht op Dienstverlening bij Relatie vorming in Den Haag houdt een handvol in ons land woon achtige Poolse vrouwen zich als huwelijksmakelaar op. Of ficieel erkend zijn ze niet, maar daar bekommeren ze zich nauwelijks om. De Raad noemt deze dames overigens eerder amateurs dan dat ze malafide zouden zijn. Een woordvoerder van de Stich ting Centrum Europa uit Be verwijk, met 6000 ingeschre ven klanten het grootste rela tiebemiddelingsbureau van ons land. geeft aan dat cliën ten van niet-erkende bureaus de kans lopen hun geld kwijt te zijn als ze gaan reclameren over de te volgen procedure. Erkende bureaus waarborgen de privacy van de cliënt, bie den rechtsbescherming en zeg gen vakbekwaam te zijn, om dat hun medewerkers speciale opleidingen hebben gevolgd. Erkende bureaus doen niet of nauwelijks aan relatiebemid deling bij Poolse vrouwen. Zij staan huiverig tegenover de grote cultuurverschillen en zien in de trouwlust van - vooral intelligente - vrou wen uit het arme Oostblok niet meer dan een vlucht. HES LAGRAND Kunstpoot voor Kazan Diepenvener Helmoed Grievink houdt er een bijzondere kameraad op na: Kazan. De 11-jarige herder, die binnenkort in het televisieprogram ma van Martin Gaus te zien is, kan dank zij een kunstpoot weer goed lo pen. Grievinks dorpsge noot Frans Elferink, or thopedist, tekende voor het kunststukje. Een jaar geleden had Kazan bij een val van de trap een loodzwaar scheeps boegbeeld op zijn ach terpoot gekregen. De verbrijzelde poot moest later tot boven de hiel geamputeerd worden. Elferink heeft het mis sende enkelgewricht niet nagebootst, waar door de kunstpoot in een vaste stand staat. Elferink: „Belangrijk was het vinden van de juiste hoek, maar het al lerbelangrijkste was na tuurlijk of de hond de prothese zou accepte ren. En Kazan was er verbazend vlug mee vertrouwd". Op de fotoo geniet Hel moed Grievink dank zij het kunststukje van een orthopedist nog steeds van zijn trouwe viervoe ter. foto: pers unie (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De inhoud van het omstreden aaw-voorstel komt erop neer dat 65-plussers geen aaw-premie hoeven te betalen. De basis hiervoor is gelegd door het vorige kabi net. Volgens het belastingsysteem- Oort, dat op 1 januari moet in gaan, zouden bejaarden voort aan juist wèl aaw-premie moeten gaan betalen. Het tweede kabinet-Lubbers kwam echter tot de ontdek king dat dit de schatkist wel eens veel geld zou kunnen kosten. Wie een bepaalde soci ale premie betaalt kan immers ook aanspraak maken op de daaruit voortvloeiende sociale voorzieningen. Het kabinet vreesde dat tal van bejaarden een beroep zouden gaan doen op aaw-voorzieningen zoals aanpassing van woningen, vergoedingen voor hulpmidde len (rolstoelen e.d.) en bijdra gen in de kosten van taxiver voer. Dit zou een zware aan slag op het aaw-fonds beteke nen. Geschat werd dat de ex tra uitgaven zeker een miljard per jaar zouden bedragen. De voormalige staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) be sloot daarom de bejaarden vrij te stellen van de betaling van aaw-premie. In dat geval zou den ze ook geen recht hebben op de betreffende voorzienin gen. Het kabinet-Lubbers/Kok nam dit voorstel over. De Tweede Kamer ging er met pijn en moeite mee akkoord, maar de meerderheid van de Eerste Kamer (CDA, VVD, D66) voelde er niets voor. De tegenstanders meenden dat de Oort-operatie onaangetast moet blijven en dat er dus ook aaw-premie geheven dient te worden van het inkomen van 65-plussers. De eventuele fi nanciële gevolgen daarvan zouden dan maar voor lief moeten worden genomen, zo redenèerden zij. PIJNACKER Burg Wegtransportmiddelen in Pijnacker heeft van de Noordelijke Ontwikke- lings Maatschappij (NOM) de aandelen van Holvrie ka overgenomen. Burg en Holvrieka in Emmen wer ken al tientallen jaren sa men bij produktie en ver koop van tankwagens. Holvrieka is gespecialiseerd in tanks en apparaten en Burg in de produktie van wegtran sportmiddelen. Vorig jaar vormden Burg en Holvrieka de onderneming Holvrieka Burg te Almelo voor de fabri cage van tankwagens voor lpg, benzine en andere aardolie- produkten. De geschatte omzet van de Burg Groep met deel nemingen voor dit jaar is 80 miljoen, die van Holvrieka 120 miljoen. De groep heeft circa 700 medewerkers in dienst, verspreid over acht produktiebed rijven en een aantal verkoopkantoren in binnen- en buitenland. DRAAITOP STOFZUIGER Type K-1100 N Met krachtige 1000 Watt motor Voorzien van stofmeter, handige voetschakelaar en div hulpstukken. Europa Styleprijs 299 - Kijkshopprijs Bel voor adressen 04180-15575. DEN HAAG Tijdens de jaarwisseling wordt in vergelijking met voor gaande jaren steeds meer siervuurwerk afgestoken. Een aspect waaraan wei nig of geen aandacht wordt besteed, is de giftig heid van de gassen en vas te stofdeeltjes die bij de kleurfonteinen vrijkomen. Volgens de Koninklijke Ne derlandse Chemische Vereni ging (KNCV) bevat siervuur werk vaak barium- of cadmi- umverbindingen. Deze zijn bij inademing schadelijk voor de volksgezondheid. De Federatie Vuurwerk Nederland schat dat ongeveer 80 procent van hetgeen nu over de toonbank gaat, uit siervuurwerk bestaat. Enkele jaren geleden bestond een groot deel van wat met oud en nieuw de lucht inging nog uit knallers en sterretjes. Waarschuwingen beperkten zich tot nu toe dan ook tot het gevaar voor hoorschade en brandwonden. De gevaren van siervuurwerk zijn tot nu toe nauwelijks be licht. Toch zijn ze aanwezig, vooral als grote hoeveelheden van de vrijkomende schadelij ke gassen zich tussen de hui zen ophopen. In één stuk sier vuurwerk kan 20 gram bari- umnitraat zijn verwerkt, dat deels in de lucht terecht komt. BOLLEN Fort De ingang van het fort in Neufchateau (bij Luik) waar de Belgische Rijkswacht dinsdag elf mensen heeft aange houden, voor het me rendeel Nederlanders, die naar verluidt een para-militaire opleiding volgden. In het kamp werden messen, bajo netten, een revolver, een pistool in beslag genomen. Bij het fort wapperden vlaggen van extreem-rechtse groe pen. Volgens de arres tanten waren zij bijeen gekomen „om de kerst dagen op een niet-con- ventionele wijze door te brengen". Zij zeiden niet te behoren tot de een of andere subver sieve organisatie. DEN HAAG De auto branche verwacht files in de postkantoren als auto mobilisten voortaan zelf hun kenteken moeten la ten registreren. In het wetsontwerp Nieuwe Kenteken Registratie dat de Tweede Kamer begin 1990 zal behandelen, staat dat de auto koper en verkoper samen naar het postkantoor moeten om de tenaamstelling van het voer tuig te regelen. In een notitie aan de Tweede Kamer noe men Bovag en Rai de nieuwe registratievorm „publiekson- vriendelijk, handelsbelemme rend, zeer duur, zeer gebruiks- onvriendelijk en ingewik keld". Tot nu toe verzorgt het autobedrijf of de handelaar de tenaamstelling doordat de klant de verkoper machtigt. In meerdere aanvragen tegelijk bij de PTT aan en haalt die aan het eind van de dag weer op. Jaarlijks vinden in ons land 2,2 miljoen tenaamstellin gen plaats. „Gezien de hoe veelheid te behandelen docu menten zullen de wachttijden voor het loket zeer groot zijn", aldus Bovag en Rai in hun no titie. Volgens de rijksdienst voor het wegverkeer is het nieuwe systeem bedoeld om „het ge rommel met gegevens" een stuk moeilijker te maken. Maar Bovag en Rai menen dat de bestaande zuiverheid (95 procent van de gegevens klopt) geen aanleiding mag zijn om het hele systeem op zn kop te zetten. Veenendaler even miljonair VEENENDAAL De Vee nendaler Bart ter Haar is van de ene dag op de andere miljo nair geworden als gevolg van en vergissing van de bank. De bank stortte 6,5 miljoen gulden op zijn rekening. De storting is vermoedelijk het gevolg van een fout van de computer. Ter Haar heeft nog geen tijd gehad het bedrag terug te storten. „Dat gebeurt waarschijnlijk pas na de jaarwisseling. Ik heb begrepen dat de rente een paar honderd gulden per dag is. Dat is leuk meegenomen". Aantal bus passagiers daalt DEN HAAG Het aantal buspassagiers in ons land blijft dalen. Namen in 1988 nog 370 miljoen mensen de bus, dit jaar waren dat er 366 miljoen, ruim één procent minder. Vergele ken met 1987 is het verschil nog groter. Toen stapten nog 379 miljoen mensen in de bus, dertien miljoen meer dan dit jaar. Uit deze cijfers mag vol gens woordvoerder W. v.d. Ven van NV Verenigd Streek vervoer Nederland niet afge leid worden dat de campagne om het busvervoer te stimule ren is mislukt. De teruggang is te wijten aan de extreem zach te winter begin dit jaar, aldus Van der Ven, die voor het ko mend jaar hogere cijfers ver wacht. Op 1 mei staat de reizi gers met net openbaar vervoer een prijsverhoging van twee procent te wachten.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3