„Hongaars-religieuze achtergrond Roemeense opstand niet vergeten' CckLcGouACL kerk wereld Abbé Pierre, een man die niet stuk kan brieven van lez Jr £eidóe@ou/ia/në RIJNSBURGSE PREDIKANT DS. CZIRIA: Dubieuze zet GEESTELIJK LEVEN/OPINIE SaidoA<Bowumt DONDERDAG 28 DECEMBER 1989 1 MET et Kerken open voor hulp aan Roemenië DRIEBERGEN/LEUSDEN De synodebesturen van de Ne derlandse Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken in Nederland hebben plaatselijke kerken opgeroepen aanstaande zaterdag- en zondagavond hun kerkgebouw open te stellen voor hulp aan Roemenië. Dit blijkt uit een brief die mede is ondertekend door de werelddiakonaten van beide kerkgenoot schappen. Hervormden en gereformeerden wordt gevraagd hun bijdrage in contant geld te geven. De kerkelijke actie sluit aan bij de actie van de gezamenlijke hulpverleningsorganisaties. Afgelo pen vrijdag hebben de protestantse werelddiakonaten voor een miljoen gulden aan medicijnen en voedsel naar Roemenië ver zonden. Vrije evangelischen: wel of niet in Raad van Kerken DEN HAAG De vrije evangelische gemeenten staan voor de keuze of ze willen toetreden tot de Raad van Kerken in Nederland. In verband daarmee krijgen de leden in februa ri een themanummer van hun blad met uitvoerige informa tie over de raad. Tevens zullen er in het voorjaar regio-ontmoetingen zijn om het onderwerp te bespreken. De Bond van Vrije Evan gelische Gemeenten heeft drie jaar waarneming bij de raad achter de rug en is van plan in 1990 een beslissing te ne men. Het comité van de bond (dagelijks bestuur) wil met het themanummer de gedachten vormen „rondom een on derwerp waar voor- en tegenstanders diep bij betrokken zijn". Wie met niets tevreden is, bezit alles W. Shakespeare Zwolse pastor nam zelf beslissing om te stoppen ZWOLLE De Zwolse pastor Andre Zandbelt is feitelijk niet door aarts bisschop Simonis op non- actief gesteld, maar heeft zelf deze beslissing geno men als consequentie van een onderhoud met de kardinaal. Dit blijkt uit een verklaring van hulpbisschop J.A. de Kok van Utrecht. De brief van het bestuur van de St. Michaëlparochie, waarin de parochianen werden inge licht over het ontslag van de lekenpastor, is dan ook „fei telijk onjuist". In het onderhoud met kar dinaal Simonis heeft Zand belt te horen heeft gekregen dat hij niet langer zou moeten assisteren bij kerke lijke huwelijken een taak die is voorbehouden aan de priester. „Hij heeft iets ge daan wat hem niet toekomt en dat kan natuurlijk niet", aldus mgr. De Kok. In een bijeenkomst, gister avond, verklaarde de pastor dat hij zich voor zijn taak uitoefening beroept op de eerste benoemingsbrief van bisschop Alfrink bij zijn aanstelling in 1969. Daarin wordt een ruime bevoegd heid toegekend aan de func tie van pastoraal werker. Kardinaal Simonis echter baseert zijn opstelling, aldus het parochiebestuur, op een brief van de Bisschoppen conferentie van juni van dit jaar. Daarin is de taak van de pastoraal werkers duide lijk omschreven en volgens die richtlijnen gaat pastor Zandbelt buiten zijn boekje. Zandbelt zei gisteravond dat kardinaal Simonis druk op hem heeft uitgeoefend in eerste instantie af te zien om als getuige bij een huwelijk sinzegening op te treden. „Ik heb toen geantwoord dat ik dan ook het dopen en het preken zou moeten laten. Daarop heb ik meegedeeld, dat ik dan als pastor niet zou kunnen functioneren", aldus Zandbelt. Een groot aantal parochia nen ondertekende een peti tie waarin de kardinaal wordt opgeroepen om zijn besluit te herzien. RIJNSBURG De om wenteling in Roemenë is in essentie een Hongaars- Roemeense opstand met een religieuze achter grond. Te weinig echter klinken deze elementen door in de berichtgeving uit en de beschouwingen over Roemenië. Dat vindt de 49-jarige gere formeerde dominee J. Cziria uit Rijnsburg. De van oor sprong Hongaarse predikant wijst ter staving van zijn me ning op het ook letterlijk „uit beeld raken" van de Hon gaars-gereformeerde ds. Tö kes, rondom wiens persoon op zestien december de revolutie begon. Volgens ds. Cziria die in 1965 via Oostenrijk vanuit Honga rije naar ons land kwam, dreigt het gevaar dat het Hongaarse bevolkingsdeel zo'n tweeënhalf miljoen men sen onder de nieuwe om standigheden evenzeer zullen lijden als etnische minderheid als onder Ceausescu. Zoals bekend hebben de Hon- gaarse Roemenen de afgelo pen jaren extra geleden onder discriminerende maatregelen van het bewind Ceausescu. Diens „dorpenprogramma" bijvoorbeeld was mede ge richt op het vernietigen van ondermeer de Hongaarse cul tuur. Daarnaast echter wor den Hongaarse Roemenen door hun Roemeense landge noten gepest en wordt er op hen neergekeken. „Ik ben be nieuwd hoeveel we nog over ds. Tökes horen als lid van van de voorlopige regering, net als over dat andere Hon gaarse lid, de dichter Daman- kos", aldus de predikant uit Rijnsburg, die duidelijk zor gen heeft over Roemeens-na tionalistische gevoelens die mogelijk de kop opsteken. Volgens ds. Cziria, die nog on langs contact had met ds. Las- zlo Tökes rondom wiens persoon de omwenteling in Roemenie begon is het niet voor niets dat de strijd begon in Timisoara: daar woont een flink deel van de Hongaarse Roemenen. Er is ook een duidelijke rela tie tussen de gebeurtenissen en de gereformeerde traditie In Budapest, Hongarije werden vorige week tijdens een demonstratie kaarsen gebrand voor ds. Tökes, ter ondersteuning van de eis om de toen vastgehouden predikant vrij te krijgen. FOTO: AP ongeveer een miljoen Hongaarse Roemenen leven (de overige Hongaarse Roe menen zijn hoofdzakelijk or thodox). Ds. Cziria: „Voor ds. Tökes is het een geloofs- ge wetensbeslissing geweest om tegen de wil van de overheid in op te komen voor de belan gen van zijn land. Voor hem was het punt bereikt dat men Door de laatste te gehoorza men zou hij aan God onge hoorzaam worden. Hij wist bovendien dat Roemenië van het westen niets had te ver wachten; dat omarmde eerder Ceausescu dan dat het zou helpen het volk van de dicta tuur te bevrijden". Volgens de Rijnsburgse predi kant zijn de gebeurtenissen op 16 december in Timisoara een uitdrukkelijk bewijs van de geloofsmoed van ds. Tökes en zijn gemeenteleden. De Secu- ritate (veiligheidspolitie) had om de kerk waarin ds. Tökes zou preken een cordon gelegd. Mensen die ter kerke wilden gaan, werd dat belet. Ds. Tö kes kwam daarop naar buiten en gekleed in de toga ging hij door de ring van de geheime politie heen en haal de één voor één de gemeente leden op om hen ter kerke te begeleiden. Nadien begon het: de Securi- tate begon te schieten op de menigte mensen die zich had verzameld rondom het cordon van de veiligheidspolitie. Afgelopen zomer had ds. Tö kes zich kritisch uitgelaten over het Roemeense regime en dat was de reden dat de Securitate het op hem had voorzien. De bisschop van het diocees waarin Tökes predi kant is, de Ceausescu-aanhan- ger bisschop Laszlo Papp uit Dradea, plaatste hem bij wijze van straf over naar een klein plaatsje in het noorden van Roemenië, Mineu. De overi gens gezagsgetrouwe ds. Tö kes heeft die overplaatsing niet erkend omdat hij de poli tieke achtergronden ervan niet wettig acht (na zijn arres tatie op zondag de zestiende werd Tökes per helicopter af gevoerd naar zijn kerkelijk verbanningsoord). Of bisschop Papp nu zal aftre den is niet bekend, hoewel feitelijk zijn positie als zeer Ceausescu-getrouwe kerkelijk leider is sinds de omwenteling onmogelijk geworden. „Waar mogelijk probeerde Papp pre dikanten die kritisch waren jegens het regime, tegen te werken, zo ook Tökes", aldus ds. Cziria. De afgetreden bis schop Gyula Nagy zou dat niet hebben gedaan in ver band met zijn verleden, ver onderstelt ds. Cziria. „Deze bisschop probeerde zover het hem mogelijk was predikan ten te beschermen tegen de macht van de Securitate, hoe wel hij tegelijk het vertrou wen van de overheid had". De kerk is voor de Hongaren de enige plaats waar de Hon garen hun gevoel van eigen heid kunnen ervaren: in de kerk kunnen ze in hun eigen taal spreken, bidden en zin gen. In het openbare leven en in het onderwijs is door aller lei maatregelen het Hongaars een niet gebruikte taal. Vol gens ds. Cziria is het de voort durend verdergaande aantas ting van de mogelijkheden om als mens een eigen identi teit te leven voor ds. Tökes de reden geweest voor zijn kriti sche houding. Ds. Cziria be klemtoont dat Tökes met zijn koos voor het hele volk en dat hij dus niet louter protesteerde als Hongaar. Nederlandse Kerken Er zijn vele historische ban den tussen de Hongaarse pro testanten in Hongarije, Roe menië met de hervormden en gereformeerden in Neder land. Een flink aantal Neder landse predikanten heeft voor kortere of langere tijd in Hon garije gestudeerd en er zijn di verse gemeenten in ons land die contacten hebben met ge meenten ginds. „Er zijn veel hartverwarmende contacten", aldus ds. Cziria. Over het officiële beleid van de protestantse kerken zegt hij: „Ik denk dat de synoden hebben geroeid met de rie men die zij hadden". Hij roemt dr. K, Blei (secretaris generaal van de hervormde synode) en de gereformeerde predikante ds. M. van der Veen-Schenkeveld uit Rijs wijk die in juli bij de Wereld raad (tevergeefs) krachtig hebben aangedrongen op een veroordeling de schending van de mensenrechten van het regime-Ceausescu. Voor het overige heeft hij weinig woorden over voor de We reldraad die „allerlei landen veroordeelt, maar Roemenië en andere Oosteuropese lan den niet". Het argument was steeds dat een lidkerk uit het betreffende land om een uit spraak moest vragen en afge vaardigden van de Roemeen se kerken zagen afgelopen zo mer geen aanleiding om zo'n veroordeling te vragen. Inmiddels heeft de Wereld raad zich wel uitgesproken over Roemenië, in verband met de „ongekende gebeurte nissen". Samen met andere kerkelijke organisaties, te we ten de Conferentie van Euro pese Kerken (CEC), de Lu therse Wereldbond (LWF) en de Wereldbond van Hervorm de Kerken (WARC) gaf de Wereldraad een verklaring uit waarin de schending van de mensenrechten werd ver oordeeld... LÜTSEN KOOISTRA „Dat ik U gezien heb is voor mij voldoende, God bestaat", had een dame hem toegeroepen die plotseling oog in oog met hem was komen te staan. Pathetische uitingen van bewondering, abbé Pierre is er aan gewend als hij over straat loopt en som migen verdenken hem er van dat hij het uitlokt. De beroemdste abbé van Frankrijk is weer hele maal terug. Aanleiding: er is een speelfilm ge maakt over zijn meest op zienbarende escapade uit 1954. Toen beschuldigde de ex-par- lementariër Henri Grouès, alias abbé Pierre, in een open brief aan de minister van huisvesting die in Le Figaro werd gepubliceerd dat de re gering de dood op haar gewe ten had van een baby van drie weken oud die in de ijzi ge vrieskou was omgekomen. Hij voorzag de dood van nog eens vele andere daklozen als de regering niets zou doen en hij deed een dramatische op roep via de radio. „Mes amis, au secours!". Dat werkte, de Parijzenaars gingen voor deze voddenraper massaal door het lint. Weken lang regende het aanbiedingen, kleding, voed sel en vooral geld om de dak lozen van een onderkomen te voorzien. Het verhaal over die ijzige winter is al vele malen ver teld, maar omdat abbé Pierre er de hoofdpersoon van is kan het eenvoudigweg niet stuk. Vijfendertig jaar na dato slaat de inmiddels bejaarde steeds in soutane geklede abbé op nieuw golven van emoties los. Hij wordt een „profeet van deze tijd genoemd" door het Franse weekblad La Vie, krijgt een ontvangst op het Elysee bij Mitterand en een souper bij de eerste minister. Abbé Pierre, foto genomen tijdens een bezoek aan Nederland, eind zeventiger jaren FOTO: MILAN KONVALINKA In het Parijse Olympia van waaruit een avondvullende show over hem en zijn film wordt uitgezonden, zijn de ac teurs en actrices onder wie Gina Lollobridgida van hun stuk door de abbé. Overbodig te zeggen dat het hier niet om brave katholieken gaat. Of het allemaal niet wat veel van het goede is, wil de pre sentatrice van de zondaga- vondse actualiteitenshow 7 sur 7, Annie Sinclair van hem weten bij wie hij uitvoerig aan het woord komt. Hij beaamt het en geeft vervol gens liever snedig commen taar op de actualiteiten die, hem worden voorgeschoteld. Koosnaampje Toen de abbé in 1954 op de barricaden klom, had hij al een roerig stukje geschiedenis achter zich liggen. Aan zijn verzetsactiviteiten tijdens de oorlog had hij de naam van „pater Piet" overgehouden. Sindsdien is Henri Groués dit oorlogskoosnaampje met een opvallende voorkeur blijven gebruiken. Als hij handteke ningen uitdeelt, tekent hij abbé Pierre. In het verzet was hij op zijn plaats, want toen al verstond hij de kunst om dingen te re gelen, acties te ondernemèn. Hij hield van huzarenstukjes. Hij kreeg gedaan dat de ver lamde broer van De Gaulle tijdig naar Zwitserland werd overgebracht zodat hij uit handen van de Duitsers bleef. Na de oorlog kwam hij voor de katholieke MRP in het parlement terecht. In 1951 hield hij het voor gezien. Voor hem moet daar niet veel te doen zijn geweest, want tenslotte was net onder die vierde republiek een komen en gaan van kabinetten, maar de realiteit bewoog zich niet in de door hem gewenste richting. Hij was toen in een voorstad van Parijs, in Neuil- ley-Plaisance een huis begon nen voor jongeren en anderen die het niet langer zagen zit ten. Emmaus noemde hij dat huis, een huis van verwach ting. Het ging op een gegeven moment erg slecht. Er was geen geld meer en abbé Pier re ging zelf uit bedelen. Toen kwamen ze samen op het idee om oude spullen te gaan ver zamelen en die te verkopen. Dat werkte. Terneergeslagen Terwijl de filmacteurs in Olympia van hun bewonde ring blijk gaven, zweeg de abbé en zoals zijn gewoonte is wanneer de camera op hem gericht zijn, met de ogen ter neergeslagen. Zou hij die ne derige houding geleerd heb ben bij de capucijners in Lyon waar hij op school is geweest? Niet dat er mensen zijn die twijfelen aan zijn oprechtheid, maar de vraag blijft natuur lijk hoe hij het klaar speelt al die aandacht te verwerken en toch een simpele abbé te blij ven die zijn actieadres heeft in een minuscuul klein ka mertje in een klooster even buiten Parijs waar hij dan ook nog bezoekers ontvangt. „Het is me allemaal overko men" zegt hij vaak. Maar dat antwoord is niet helemaal be vredigend. Hij houdt er juist van dingen op touw te zetten, te provoceren, ook al weet niemand natuurlijk nooit van tevoren waar het op uitloopt. Jarenlang was hij uit de pu bliciteit. Dan is hij gewoon weer een met de andere Em maüsgangers die overal ter wereld zijn soortgenoten op zoekt. Hij beleeft daarbij vreemde avonturen. In 1963 was hij in Brazilië en toen kwam het schip waarop hij zat in de Rio de la Plata tot zinken en hij werd "pas gered nadat hij zich vijf uur lang aan wat wrakhout drijvende had weten te houden. De laatste jaren maakt hij zich sterk voor de nieuwe armen en voor degenen die perma nent werkloos zijn. Toen vorig jaar in Frankrijk met de nodige poeha het plan voor een soort algemene bij standswet werd gelanceerd, als sluitstuk nota bene van de mensenrechten, was de abbé temidden van alle politici die daar het woord kwamen voe ren, de enige die met zijn ver haal éen gevoelige snaar wist te beroeren. Hij wist gewoon waar hij het over had. Afgeleefd In de veel bekeken actualitei tenshow 7 sur 7 maakte hij een afgeleefde indruk. Kwa len hebben hem zolang hij leeft beheerst. Nu, op 77-jari- ge leeftijd, lijdt hij aan Par kinson. Maar hoe vermoeid hij ook oogt, hij spreekt nog steeds zeer goed en zoals al tijd, recht uit het hart en daarin kén hij geen toneelspe ler zijn. Het is niet die irritan te welbespraaktheid van ie mand waarvan je oren gaan tetteren, hij spreekt beheerst, hij zou, om het woord maar weer eens te gebruiken, een charismatisch politicus kun nen zijn. Maar dat is uitgere kend een status die bij Franse politici niet hoort. Ze zijn pas geslaagd als ze getuigen van grandeur, van macht en effec tiviteit Een van de actrices die aan de film over 1954 had meege werkt, vroeg de abbé welke kloostergelofte hem de meeste moeite had gekost, die van de armoe, de gehoorzaamheid of de kuisheid. Voor wie hem langer kennen dan vandaag viel het antwoord niet moei lijk te raden, maar als een be dreven spreker gaf hij geen rechtsstreeks antwoord. „La tendresse, mevrouw, teder heid is wat in mijn leven het meest ontbroken heeft". Het was overtuigend, het was menselijk. Hij bleek eens te meer geen wereldvreemde lotsverbeteraar. PAUL VAN VELTHOVEN De KRO zendt vrijdag'29 de cember een kleine documen taire van Hans Wynands rond Abbé Pierre uit: De erfenis van een voddenraper (Ned. 1, 1815.) Russisch Orthodoxe kerk bereid Oekrainse Kerk te erkennen MOSKOU De Rus- sisch-Orthodoxe Kerk is bereid de legalisatie van de Oekrains-Katholieke Kerk te overwegen. „Ka tholieken in de Oekraine moeten de mogelijkheid hebben hun eigen ere dienst te vieren", aldus aartsbisschop Kyrill. De Russisch-Orthodoxe Kerk hervat volgens de secretaris voor buitenlandse zaken bin nenkort de dialoog met het Vaticaan over de toekomst van de Oekrains-Katholieke Kerk. Van 14 tot 17 januari 1990 zul len in Moskou besprekingen worden gevoerd met een de legatie uit Rome. In novem ber werd een bezoek onder leiding van de Nederlandse kardinaal Willebrands plotse ling uitgesteld. De reden voor dit uitstel was de bezetting van een orthodox kerkge bouw in Lvov door Oekrains- katholieke gelovigen, volgens Kyrill een „gewelddadige ac tie". „In overleg met Rome moeten we een vorm van religieuze coëxistentie vinden voor de twee gemeenschappen", aldus de Russisch-orthodoxe aarts bisschop van Smolensk en Finland. De Oekrains-Katholieke Kerk werd in 1946 door Stalin gedwongen op te gaan in de Russisch-Orthodoxe Kerk. De kerk, die de orthodoxe litur gie viert maar verbonden is met Rome, leefde echter on dergronds voort en telt thans naar schatting 5 miljoen le den. De Russisch-Orthodoxe Kerk heeft 'het bestaan van de kerk lange tijd ontkend. In geval van legalisering zal zij vele kerken en andere bezit tingen moeten teruggeven aan de Oekrainse katholie ken. je i 'in Di De overkoepelende werkgeversorganisatie VNO haar leden bestaande atv-afspraken opnieuw in ond^ jage ling te brengen. Waar mogelijk zou ingeleverde be^en g moeten worden teruggekocht. Uitbreiding van atv «een I boze en hetzelfde geldt voor de vut. Het bedrijfslevj in volgens de VNO mikken op verlenging van de niet op verdere inkrimping. De komende open markt dwingt ondernemers het uiterste rendement t j^air uit hun investeringen in machines en bedrijfspandejksge voor hebben ze de welwillende medewerking van hpr en neel nodig en een werkweek die zo lang mogelijk <per t anget De vrije zaterdag en zelfs de zondagsrust zijn ni& heilige huisjes. Arbeidstijdverkorting en vervroegd ding zijn dat in werkgeversogen nooit geweest, int! Het uit atv en vut voortvloeiende verlies aan proi en ervaring is ondernemend Nederland van oudi doorn in het oog. Wat dat betreft zit er geen nieul aanbevelingen die de VNO haar leden meegeeft in I overleg met de vakbonden. De werkgeversorganisat| sistent in haar afkeer van deeltijdarbeid en vervroi sionering. Beide ontwikkelingen zorgen in veel bed| nisaties inderdaad voor permanente problemen. En ÉÉMj de arbeidsmarkt krapper wordt zullen de moeilijkh|ip leen maar toenemen. NIETTEMIN is het merkwaardig dat de VNO dei gen beide maatschappelijke verworvenheden aanP een moment dat de inkt van haar eigen handtekenijtien- het gemeenschappelijk beleidskader nog maar na droog is. In dat beleidskader de armetierige na T het vroegere centraal akkoord wordt met name!l J duurverkorting opgevoerd als een waardevol ins voor het creëren van nieuwe arbeidsplaatsen. Een oik|* I instrument, gegeven de honderdduizenden werkK' ons land telt en van wie velen reeds jaren buitenspiRD^ JentÉ nalis In vakbondskringen is boos en verbaasd gereageej» °F ommezwaai van de grootste werkgeversorganisatie.^0011 ontwaardiging is begrijpelijk en terecht. De werkgezel in het centraal overleg met de bonden en het kabde S inspanningsverplichting aangegaan op het punt vaj/B) strijding van de werkloosheid. Weliswaar zijn geenf*eer genoemd, maar er is duidelijk aangegeven langs w^ja^ gen het bedrijfsleven zijn bijdrage aan de oplossingyjC6 probleem van de massawerkloosheid zou leveren. Saisitei de „natuurlijke" uitbreiding van werkgelegenheid al ve van economische groei, is en blijft herverdeling vaMj". voorlopig het aangewezen middel. En atv en vut z[mF bedoeld om de herverdeling van arbeid te stimulerfsc NiEMAND kan ontkennen dat arbeidstijdverkoP^ vervroegde uittreding vaak vervelende consequent(|0j ben voor de continuïteit van het arbeidsproces. Op komt zeker de vraag aan de orde of ons land zich det0] waarvoor overigens ook de werknemers een deel inkomen hebben afgestaan blijvend kan permittdlC dit moment echter is de herverdeling van beschikbai gelegenheid nog geen luxe, maar een bittere noodza\AG zij men accepteert dat in ons land een grote groep*11*0 blijvend wordt veroordeeld tot een bestaan aan de het financiële en sociale bestaansminimum. he>rr f vei Het geeft te denken dat VNO de discussie over atuiste in dit veel te vroege stadium aankaart. Van werkges siti is in het verleden slechts met onverholen tegenzin3311 werkt aan de realisering van atv. Nu lijkt het of de rV beste gelegenheid wordt aangegrepen om helemaal^^ verschijnsel af te rekenen. Kennelijk wordt gespectyrm( de dringende wens van de vakbonds-achterban om klai weer eens flink wat extra geld in het handje te krfttsc boodschap van VNO luidt: „Dat kan, maar dan moePj; 0 eind komen aan dat moeizame gezeur over herverdi lelij arbeid". Tegen die achtergrond kan het door de VN0,rsJ gereerde afkopen van atv worden beschouwd als efa t< het cao-schaakspel. Maar het is een uiterst dubieuzvast Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor inge stukken te bekorten Wim Kan Bij de citaten in de boekbe spreking van de 'Brieven van Wim Kan' had er één niet mo gen ontbreken: uit zijn brief aan koningin Juliana van 31 augustus 1971, toen de geruch ten steeds hardnekkiger wer den dat de majesteit keizer Hi- rohito op Soestdijk zou ont vangen. „Alleen al het feit dat deze man naar U en naar Uw land wil komen, bewijst dat hij geen flauw idee heeft wat hij op zijn geweten heeft. Hij is een symbool en men kan nu eenmaal niet gedurende enige tijd zeggen: Zo, nou doe ik even het symbool af! alles is nog wel te ve maar het zou voor 01\ selijk verdrietig zijiK hem hier op Uw pafn, ving. Als hij zich tot? d( derlandse volk zou wroc om vergeving zou vraP0U alles nog anders. Mar11" nou ook nog komt meP?. zicht van 't is allemaaj. weer tussen de Konrlon mij, dat is een klap in!urs gezicht!". Niet voor niets is hr m verschenen onder dei dat theater". J.Th. van Vliet, WASSENAAR. 32 1 4< w ren, Uitgave: Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor: Apothekersdljk 34, Leiden, PPe Telefoon: 071 -122 244. iP Postadrespostbus 112300 AA Leiden. nes itin Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, Rijswijk. >n^ Telefoon: 070 - 3190 933. juw Postadres: postbus 9, 2501 CA Rijswijk. en >ati Abonnee service »en Telefoon: 071 - 313 677 van ma. l/m vr. van 8.30 tot 17.00 ujjg.j Nabezorglng n Telefoon: 071 - 122 248 van ma. L/m vr. van 18.00 tot 19 00 u. op za. van 14.00 tol 15P- Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW.) Bij automatische betaling: Bij betaling per accept-^lv per maand f 24,85 per maand f. per kwartaal 74,10 per kwartaal J? per jaar f. 284,50 per jaar VZ Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. yy Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244. i Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rij 070- 3902 702. a Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2