„Als je wilt, schiet me dan dood" 'bezorgd' over executie uchtbrug aar Roemenië „Kogel is verdiende straf voor Ceaucescu's" Nederlandse regering onne;.. erg netv streï bevige strijd van gelopen dagen in Roemenië heeft [e buitenlandse journalisten het gekost, onder wie een Frans- en een Belg. Een tv-team van de 'a "°Sbleef door een wonder gespaard, dtijn auto nabij het plaatsje Turda t on^ vuur werd genomen. De wagen doorzeefd met kogels, maar ver- aafever Pieter Varekamp, camera- Baatsen en geluidsman Wil- zlJn Lageman bleven ongedeerd. Het schoot op de auto nadat de tv- een lichtkogel, die diende als kennelijk had gene- re-3- °P de aut0 stond wel in grote j-jlbiu 'f„' pn 'nrpcc' 1-naQi- Hat DEN HAAG Radio-zendamateurs uit verschillende Europese landen hebben in twee kortegolfbanden radioverbin dingen met Roemeense steden gelegd (de 20-meter amateurband, 14.275 Mega hertz en de 80-meter band, 3.657 MHz.). Via de netwerken worden uit Roemenie onder meer rapporten over de situatie in verschillende Roemeense steden en bestellingen van hulpgoederen en medi cijnen gedaan. Ook enkele Nederlandse zendamateurs zijn met hun apparatuur actief bij het hulpnet betrokken. Zenda mateurs treden bij rampen vaker op als verbindingsschakel met getroffen gebie den, vooral wanneer de civiele verbin dingen onbruikbaar zijn geworden. De Roemeense televisie toonde ondermeer dit beeld van Ceasescu na zijn executie. foto: ap DEN HAAG De Nederlandse regering is „bezorgd" dat dictator Ceausescu en zijn vrouw in het geheim zijn berecht en geëxecuteerd. Te gelijk realiseert de regering zich dat de omstan digheden in Roemenie op dit moment „uitzon derlijk en tragisch" zijn en dat Ceausescu ver antwoordelijk was voor veel lijden onder het Roemeense volk. In een verklaring die het ministerie van bui tenlandse zaken gisteren uitgaf, houdt de rege ring rekening met de mogelijkheid dat de nieu we leiders in Roemenie met de executie van het echtpaar Ceausescu verder bloedvergieten wilden voorkomen. In tegenstelling tot andere EG-landen heeft Nederland de voorlopige nieu we regering van het Comité voor Nationale Redding in Roemenie nog niet erkend. Ons land acht het gezien de onzekere situatie in dat land nog te vroeg voor een formele erkenning. Daarover moet nog worden overlegd met de EG-partners, aldus een woordvoerder van Bui tenlandse Zaken. Wel beschouwt de regering de Roemeense interim-regering als het bevoegde gezag „in afwachting van de aangekondigde vrije en democratische verkiezingen". I" ers en militairen bezetten en bewaken de kamers van ex- betor Ceaucescu in het gebouw van de communistische partij. Secii bef in b Do< n kij HAAG De hulp- te8fening aan Roemenië -J|it ons land is goed op l gekomen. Vanoch- 1 vertrokken vanaf de ï^basis Soesterberg drie ker Friendships met Ijaiiselrantsoenen en dtransfusiemateriaal 'wit? Roemenië. Op het tenPfent van opstijgen was *e c[og geen toestemming in Roemenië te lan- pe(, Op het laatste mo- ent zijn medicamenten, gu% chirurgisch materi- ™?jen insuline, vervangen voec*sel> omdat daar- rse momenteel de groot- aarbehoefte is. De medi- gels.jenten gaan vrijdag aat i. ïvIui' evecdrie toestellen werden r*j§eizwaaid door prinses haar man en mi- ^er Reek van defensie. pewindsman zei desge- zougd het niet uit te sluiten ïaast de geplande vluch- nog meer transporten in plaatsvinden. „Defen- ■rkfs niet alleen flexibel r ook van goede wil". Qltiministerie besloot eerste tdag de vliegtuigen in te Roen. Ter Beek prees de co- uneaatie van het Nederland- hebde Kruis. mlet kerstweekeinde wa- Ro!al met twee toestellen Martinair 19.000 kilo goederen, 25.000 en medische teams 0j gevlogen. Het Rode °,s kreeg van het ministe- n van buitenlandse zaken I jjmiljoen gulden voor di- d! hulp. Een woordvoer- mVan het Rode Kruis be (ukte dat mensen die iets p,; de Roemeense bevol- Cea willen doen, het beste hij i kunnen storten op giro „We moeten voorkomen isalihoe goed bedoeld ook, jlei goederen richting d^jnenië gaan met het risi- t Cjt die goederen niet no- *%jn of dat vrachtwagens lch aankomen op de plaats bestemming in het nog 1 gevaarlijke Roemenië". dselpakket kode Kruis is de afgelo- luagen overstelpt met te- intjes van mensen die Voedselpakket willen sa ls tellen. Volgens de orga- lie moet dat pakket be- ^n: twee pakken bonen, kilo suiker, een kilo ;snelkokende rijst, een blik vis of vlees, een pak kaarsen, een pak lucifers, re pen chocolade en twee kuip jes plantaardige boter. Artikelen die aan bederf on derhevig zijn of zaken die kunnen lekken, moeten niet worden gegeven. De pakket ten kunnen het beste worden gegeven aan de plaatselijke afdelingen van het Rode Kruis. De woordvoerder van het Rode Kruis raadde af kleding te geven; daaraan hebben de Roemenen niet zoveel behoefte. Op tal van plaatsen in ons land zijn spontane hulpacties op touw gezet. Kardinaal Si- monis riep zaterdag alle pa rochies op geld in te zamelen en over te maken op de re kening van Mensen in Nood. Het Roemenië-comité startte via giro 5965190 een eigen inzamelingsactie. Volgens vice-voorzitter S. Alexan- drescu rijdt die actie die van het Rode Kruis niet in de wielen. „Het Rode Kruis is een internationale organisa tie die vooral medische goe deren verzendt. Onze actie gebeurt met name op ver zoek van de Roemeense ge meenschap in Nederland". Artsen De Nederlandse en Belgische afdelingen van Artsen Zon der Grenzen hebben de afge lopen dagen achttien artsen, verpleegkundigen en techni ci gestuurd. Met vliegtuigen en vrachtwagens is er boven dien nog ruim 90 ton aan medisch materiaal overge bracht. De afgelopen nacht zijn twee Hercules-vliegtui gen van de Belgische lucht macht vertrokken met aan boord materiaal en vier art sen. De teams van Artsen Zonder Grenzen zijn vooral actief in Sibiu en andere plaatsen in Centraal-Roemenië, waar de nood erg hoog is. Ér is daar een groot gebrek aan chirur gisch en orthopedisch mate riaal. In de ziekenhuizen wordt zelfs geopereerd met zelf gesmeed instrumentari um. De laatste dagen heeft Art sen Zonder Grenzen tiental len aanmeldingen gehad van medisch personeel dat bereid is om in Roemenië te helpen. De organisatie zegt nu vol doende medisch en niet-me- disch personeel beschikbaar te hebben. De EG heeft be sloten om 3,5 miljoen gulden ter beschikking te stellen aan Artsen Zonder Grenzen. Juchtelingen willen terug rselj LAREN Van de 22 Roemenen die sinds ongeveer vier ='en verblijven in een bungalowpark iri Midlaren (Drenthe), zestien te popelen om terug te keren naar hun vaderland, zes behoren tot een dansgroep en willen liever in ^rland blijven. 1 Roemenen hebben in Nederland asiel aangevraagd en reis- afgelopen. vrijdag met gepakte koffers naar de Roemeense assade in Den Haag. Daar werd hen echter geadviseerd de verder af te wachten. de zestien leden van de groep bevinden zich vier vrou- Volgens een woordvoerder gaat het om hoger geschoolde zoals een student medicijnen, een chemicus en een in- Zij wachten nu op het teken van de ambassade om te- te mogen kerén. DODEN VAN TIMISOARA VERTELLEN HUN EIGEN VERHAAL (Van onze verslaggever Paul de Schipper) TIMISOARA De vrouw op het kerkhof van Timi- soara wringt een branden de kaars tussen de vingers van het lijk. Haar dochter doet hetzelfde bij een an dere vrouw. Tussen de flats, een paar honderd meter verderop, klinkt onafgebroken het harde korte geluid van machine geweervuur. Het is zon dagmiddag. De kersta vond schemert al over Ti- misoara in Roemenië. Roemenië stinkt naar de dood. Ceausescu heeft het land een Libanese kerst bezorgd. Geen beierende klokken maar sluip schutters en tanks in de nacht van de vrede. Laura Dominita fileert in het normale leven vlees. „Ik ben een gewone arbeidster". Ze wijst op de negentien doden die neergevlijd liggen op witte doeken: „De tanks reden ach ter ons aan en de soldaten schoten. Een vrouw bleef staan. Ze was zwanger, vijf, zesentwintig jaar. Ze riep: 'Als je wilt schiet me dan dood'. Er kwam een man van de Securi- tate en hij sneed haar open met een bajonet. Andere men sen zijn door de geheime dienst meegenomen. Hier op deze plek, waar jij staat, zijn ze doodgeschoten. Sommigen zijn gemarteld. Zie je daar die kle ren liggen, die zijn van de mensen die daar liggen". We staan naast het lijkenhuis op 'het kerkhof van de gevan genis' van Timisoara, een om muurd stuk grond met struik gewas en wat omver gevallen verroeste kruizen. Hier op de 'boevenbegraafplaats' zijn de eerste massagraven gevonden. Daar ligt het onmenselijk wre de werk van de Roemeense geheime dienst, de Securitate. Het is deze Gestapo-achtige or ganisatie die het land een bloedige revolutie heeft be zorgd. Staaldraad Op één van de twee stenen ta fels in het lijkenhuisje ligt een dode man. Zijn voeten zijn bij elkaar gebonden met staal draad. Zo is hij opgegraven. De doden van Timisoara ver tellen hun eigen verhaal aan Burgers in het geteisterde Timisoara vieren, nog enigszins schuchter, hun overwinning. de wereld Een verhaal van marteling en wreedheid waar voor geen woorden te vinden zijn. „Vannacht heb ik de kogels in m'n bed gevonden. Ik woon op de vierde verdieping. Buiten werd er geschoten. Ik ging net water drinken omdat ik wak ker geworden was van het schieten. Er zat een terrorist beneden bij de lift. Het was verschrikkelijk, allemaal ma chinepistolen". Laura weet niet hoeveel terroristen van de Securitate er in de stad zijn. Niemand weet dat: „Tweehon derd, misschien vierhonderd. Ze zitten overal. Het kunnen mijn buren zijn". Onwetendheid, verwarring, angst en geruchten, de dood die uit elk huis, van elk dak kan komen. „Het vechten wat je nu daar bij de flats hoort is vanochtend hier op het kerk hof begonnen. De militairen en de bevolking vechten tegen de sluipschutters. Ja ook het volk. We blijven op straat om dat we moeten winnen". De Roemenen blijven op straat. Dat merk je al op de wegen die vanaf de grenzen het land ingaan. Hulpverle ners en journalisten worden als bevrijders binnengehaald door soldaten met bloemen en juichende mensen die het V- teken maken. Het is een eufo rie die niet lijdt onder de Bay- riit-tafereïen om de hoek of ved'erop in het land. „Zaterdagmorgen heb ik uren op het plein bij de opera van Timisoara gelegen, plat op de grond, als een rat in het vuil, met m'n handen op m'n oren. We zijn met z'n drieën gegaan, maar m'n twee vrienden Ma- rius en Andrej zijn allebei dood". Ovigin is mijn Roe meense gids, een student bouwkunde. Hij kijkt alleen maar strak voor zich uit als hij nog zegt: „Maar we gaan terug, na elke demonstratie gaan we weer naar de straat". „Kom!", zegt Laura, „het wordt donker, dan is het ge vaarlijk op straat. Ik zal je naar het hotel brengen". We foto: ap vormen een klein konvooi met nog twee auto's. Zonder veel problemen passeren we de eerste twee blokkades van de burgerwacht die in heel Roe menië spontaan ontstaan is. Soms worden die burgers geas sisteerd door een of meer mili tairen in lange jassen. Bij die blokkades moet je stoppen. Doe je dat niet of rij je te hard, dan wordt er direct gericht ge schoten. Bij de derde blokkade gaat het mis. Ovigin de gids moet er uit. Het konvooi rijdt door. Ovigin wordt gefouil leerd en roept: „Ga rftaar ver der". Daar ga je dan, alleen in een bijna donkere stad met doods tille, lege straten, waar op elk gebouw een sluipschutter kan zitten. Gelukkig ligt het Conti nental Hotel maar twee blok ken verder. Voor de ingang hangen twee Roemenen. Daar staat ook Radu, een architect van middelbare leeftijd. „Ik moet je wat vertellen". Er rolt een pantserwagen voorbij. „Ik vraag je waar zijn de cijfers van de doden. Hoeveel zijn het er? Het staat niet in de krant. Dat komt omdat iedereen uit het oude systeem er nog zit. De toon en de muziek van de informatie zijn nog hetzelfde. Ceausescu en zijn kliek zijn weg. Nu denken jullie in Ne derland misschien dat het wel goed komt, maar de Securitate en de communistische partij zijn er nog. Zij waren het machtsmechanisme van Ceau sescu. Wat hebben ze gepres teerd? Wij Roemenen leven in de kou en we hebben geen eten. Dat is de prestatie van veertig jaar communisme. Weet je waarom de mensen niet meer weglopen? Ik heb een moeder voor een tank zien staan. Dat deed ze omdat je niet rneer wegloopt na veertig jaar communistische partij". Koekjes Radu en zijn vrouw doen niets bijzonders met de kerst. Ze hebben alleen wat zelfgebak ken koekjes. Radu: „Je hebt geen honger als er om je heen doden vallen". Radu heeft ge beden: „Ja voor de eerste vrije, vredige kerst na al die jaren van terreur". 's Avonds wil ik naar een kerstdienst: „Ga niet", zegt een man van de burgerwacht. „Je kunt op straat neergescho ten worden, levensgevaarlijk". De grote Domkerk in het hart van Timisoara blijft deze kerstavond gesloten, zoals de meeste grote kerken in Roe menie. Een Amerikaanse ca- maraploeg die toch naar een kerk wil, wordt letterlijk te ruggeschoten. Langs de gevels komen ze gebukt teruggerend. Kort na negen uur roept een kok in de eetzaal van het ho tel: „Het eten is op". Buiten wordt weer geschoten. Een paar minuten later vraagt een uiterst vermoeide militair de aandacht: „Niemand mag deze eetzaal meer uit. Als er iets ge beurt: allemaal op de grond". Er gebeurt niets, 's Nachts gaat het schieten door. De bede van Radu heeft niet ge holpen. AMSTERDAM De vice- voorzitter van het Roeme nië-comité in Nederland, S. Alexandrescu, vindt de executie van het echtpaar Ceausescu „hun verdiende straf, daarover is geen twijfel mogelijk". Alexandrescu vindt het wel jammer dat het proces zo snel en niet in het openbaar is ge voerd. Maar volgens hem wa ren daar waarschijnlijk rede nen voor. Hij vermoedt dat een openbaar proces gezien de haat van het volk tegen de voormalige leider en zijn vrouw een „onhaalbare zaak" zou zijn geweest. Hij wees er in dit verband ook op dat Roe menië zich in een soort oor logstoestand bevindt: „het zijn ongewone tijden". Alexandrescu is tevreden met de mensen die nu in Roemenië in de regering zitten. Dat het in een aantal gevallen om re latief onbekenden gaat, vindt hij alleen maar „een goed te ken". Het zijn personen die zich niet met het bewind van Ceausescu hebben ingelaten. Veel vertrouwen heeft Alexandrescu in de nieuwe Roemeense president Iliescu, die aan het begin van de jaren zeventig door Ceausescu aan de kant werd gezet. Hetzelfde overkwam destijds de nieuwe premier Roman. De Roemeense ambassadeur in ons land, C. Statescu, heeft zich het afgelopen weekeinde achter het Comité van Natio nale Redding geschaard en het bewind van Ceaucescu in har de bewoordingen veroordeeld. "Daarmee volgde hij de Roe meense ambassadeurs in onder meer de DDR, Israel, China, Jordanië, België, Zwitserland en Oostenrijk. „Het gehele personeel van de ambassade verklaart zich vol ledig solidair met de heroïsche beweging van het Roemeense volk dat met geweldige krachtsinspanning het verwer pelijke dictatoriale regime- Ceaucescu heeft verworpen. Wij veroordelen Ceaucescu voor zijn criminele activiteiten en voor de misdadige dictatuur en terreur die hij in het land heeft geïntroduceerd", aldus de ambassadeur. Arrestatie Een lid van de gehate veilig heidspolitie Securitate verbergt zijn gezicht bij diens arres tatie door mi litairen en burgers in Ti misoara, waar de strijd tussen de partijen het hevigst is ge weest. foto: ap Moskou: executie wil van het volk MOSKOU De terechtstel ling van Ceausescu en zijn vrouw is een interne Roe meense zaak waarbij „de wil van het Roemeense volk waarschijnlijk in acht is geno men". Met deze verklaring heeft de regering van de Sov jetunie duidelijk gemaakt geen grote bezwaren te hebben te gen het geheime snelrecht dat tegen de gevallen Roemeense dictator is toegepast. De Sov jetunie was maandag een van de eerste landen die het nieu we Roemeense bewind erken den. Ook de VS hebben de nieuwe regering in Bukarest erkend, maar Washington uit te wel kritiek op de snelle exe cutie van Ceausescu. Talrijke landen hebben de nieuwe re gering in Bukarest inmiddels erkend- In Iran heeft de val van Ceau sescu veel teweeg gebracht. De Roemeense leider was er vori ge week nog op bezoek, terwijl #de onrust in zijn land groeide. Het Iraanse ministerie van buitenlandse zaken heeft be kendgemaakt dat de Iraanse ambassadeur in Bukarest is ontslagen, omdat hij de rege ring er niet tijdig van op de hoogte had gebracht dat de Roemenen tegen hun leider in opstand waren gekomen. China, een van de weinige landen die het nog met Ceau sescu konden vinden, heeft la ten weten de vriendschappelij ke betrekkingen met Roeme nië te willen handhaven en uitbreiden. Opvallend in het afgelopen weekeinde was de verklaring van de VS dat zij er geen be zwaar tegen zouden hebben Pact in Roemenie zou hebben ingegrepen om de volksop stand te steunen. Moskou heeft dergelijke suggesties echter steeds afgewezen. ^ITENLAND Êeidóö Sou/iant woensdag 27 december las pagina 7 Zendamateurs leggen hulpnet Roemenië d derlandse 1 ploeg ongedeerd ichi

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7