jpstapje naar nieuwe ouden Eeuw? OESO: levensstandaard in Japan moet omhoog opruiming NOMIE £aidM<2owumt WOENSDAG 27 DECEMBER 1989 PAGINA 5 we vrien- 'if m na tin viamn van Lanam stopt een minm vooa mms van ranre s/oon/a Ultgeverlj/Wavery Prodi PARIJS De levensstan daard in Japan moet meer in overeenstemming wor den gebracht met het ni veau van de produktiviteit van dat land. Dat is één van de adviezen die de OESO geeft in haar perio dieke rapport over Japan met betrekking tot 1988 en de eerste helft van 1989. Uitgedrukt in dollars komt Ja pan met zijn bruto nationaal produkt (bnp) per hoofd van de bevolking op de vijfde plaats binnen de Organisatie van Economische Samenwer king en Ontwikkeling (OESO) terwijl dit bnp qua binnen landse koopkracht Japan niet hoger dan een tiende plaats brengt. De in Parijs gevestigde organi satie is zeer tevreden over het groeitempo van de Japanse economie in de afgelopen an derhalf jaar. In 1988 nam het bruto nationaal produkt (bnp) met 5,7 procent toe en in de eerste helft van dit jaar met 4,8 procent op jaarbasis. Voor geheel 1989 raamt de OESO de economische groei van Japan eveneens op 4,8 procent, terwijl het bnp in de komende twee jaar met res pectievelijk 4,5 en 4,3 procent zal toenemen. Tokyo zelf re kent voor het in april begin nende nieuwe begrotingsjaar op een groei van vier procent, terwijl voor het lopende be grotingsjaar wordt gerekend op 4,6 procent. (ADVERTENTIE) J a a r I ij k a HARVINK bankje ECO zitting zwart leer, rug gestoffeerd, Grote serie HALOGEEN- plafondlampen met 40% KORTING MONTIS stoel SWING zwartleer, van 1190.- nu 785.- stoel BUTTERFLY in zwart of grijs kanvas opklapbaar nu 78.' MONTIS stoel VICTOR paars-groen design, van 1590.- nu 985.- Dit zijn slechts enkele voorbeel den uit onze jaarlijkse opruiming, slechts 14 dagen, tot 10 januari, worden vele design-meubelen verkocht met grote kortingen. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tus sen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. >E DREMPEL VAN EEN NIEUW DECENNIUM ïoTi werd die dag hoofdzakelijk in de grote aandelenfondsen -ge handeld en ook de dag erna hield de chaos aan. De kleine belegger was op nieuw de dupe en bleef ver volgens weg van de effecten beurs. Maar ook anderen durf den weinig meer te beginnen, zodat de handel in de rest van het jaar op een laag pitje bleef staan en ook over het alge meen overwegend goed be drijfsnieuws de koersen slechts moeizaam in beweging wist te krijgen. Koersen die wel in beweging kwamen, ofschoon niet altijd in positieve zin, waren die van nieuwelingen op de beurs. Grote belangstelling bestond voor de introducties van DSM (tweemaal), DAF en Poly gram. DSM- en DAF-aandeel- houdewrs hebben echter tot dusverre van hun stukken weinig plezier beleefd. De prij zen van deze aandelen staan thans op of dicht tegen hun laagste punten aan.. Dit geldt ook voor de Italiaanse banden fabrikant Pirelli, die na de in troductie de aandelenkoers dramatisch zag vallen. Beter cjeden andere nieuwelingen het zoals Free Record, Flexo- vit, HCA en Sligro. Ondanks perioden van grote stilte ziet het ernaar uit dat de omzet op de Amsterdamse beurs over 1989 niet veel zal afwijken van die van 1988 (ƒ330 miljard). Ook de stem mingsindex komt alleszins re delijk uit, al haalt zij niet het hoogste punt van 198,8 dit jaar. Dat werd behaald op 17 augus tus. De index begon dit jaar op 157,1. Op dit moment beweegt het cijfer zich rond de 180. Hoge renteniveaus De westerse wereld ging de ja ren tachtig in met een zeer hoog renteniveau. In Neder land stond het promessendis- conto aan het begin van dat jaar op 12 procent. Pas in 1981 trad een echte daling in. Het laagste punt werd eind 1987 bereikt: 4,75 procent. Een be langrijke rol speelden in de rente-ontwikkelingen de aan houdend hoge overheidstekor ten in Amerika, een probleem dat nog steeds niet is opgelost. Sinds 1988 trekt de rente weer aan. Het disconto staat nu op 8,25 procent. Met de vrees voor een verdere stijging, die ook op de aandelenmarkten een negatief effect uitoefent, gaat de financiële wereld de jaren negentig in. Ook de financiële markten maakten zich op voor de jaren negentig. President-directeur T E. Westerterp van de optie- beurs sluit niet uit dat er in de jaren negentig een samenwer king tussen de Europese optie beurzen tot stand komt. Hij zelf is er een warm voorstan der van. Begin dit jaar kwam er eind aan een conflict tussen het beursbestuur en aan de beurs genoteerde ondernemingen over toegestane beschermings constructies tegen overvallen, waarbij volgens velen de beurs, die sterke beperkingen wilde, het onderspit moest del ven. Het laatste woord zal in een Europa zonder binnen grenzen echter wel van de EG moeten komen. In veel landen zijn de bepalingen op dit ge bied veel stringenter - dan in Nederland. Dat laatste geldt ook voor de zogenaamde spookhandel, de handel in nog niet geplaatste stukken, die in bijna alle lan den is verboden. Om uitwas sen te voorkomen stelde het beursbestuur in Amsterdam regels voor deze handel. Bij de introductie van PolyGram vaardigde de beurs een verbod kantoorinrichter Ahrend te veroveren hebben tot dusver ook schipbreuk geleden even als de voorgenomen overne ming van Drukkerij De Boer door ODH. Vraag naar kapitaal Bij een voortgaande economi sche groei zal de vraag naar kapitaal vanuit ondernemin gen en overheden ook in Eu ropa verder toenemen, zo meent Westerterp. De stijgen de welvaart zal uitmonden in een grotere omvang van beleg gingsportefeuilles van particu lieren en instituten. Dit zal tot gevolg hebben dat de behoefte aan opties en futures eveneens zal toenemen. In dit verband belooft Westerterp dat de op- tiebeurs in het laatste decen nium van de twintigste eeuw nog enkele interessante nieu we produkten zal lanceren. Het is volgens de optiebeurs- directeur heel goed mogelijk dat de koersen op de Europese beurzen zich onafhankelijker van die in de Verenigde Sta ten zullen ontwikkelen. Door slaggevend voor de kans hier op lijkt hem de kracht die Eu ropa met de ecu als munteen heid in een tripolaire werelde conomie (VS-Europa-Japan) zal ontlenen aan zijn eenwor ding, en recente ontwikkelin gen in Oost-Europa. „Ik heb goede hoop op een dergelijke voor Europa positieve ontwik keling", liet Westerterp weten. Voeding Ook in bijvoorbeeld de belang rijke levensmiddelenindustrie in Europa blijven de ontwik kelingen zich in steeds sneller tempo voltrekken. De consu- mentenvraag verandert onder invloed van demografische factoren (veroudering bevol king, meer werkende vrou wen), de opkomst van meer huishoudelijke apparatuur (diepvriezers), internationali sering van eetgewoonteh (meer reizen) en de voedings wetenschap (meervoudig en enkelvoudig onverzadigde vet zuren, vezels). Dit kan er vol gens Unilever-topman Maljers toe leiden dat de levensmidde lenmarkt zich globaal in drie richtingen ontwikkelt. In de eerste plaats een aantal werkelijk internationale pro dukten zoals consumptie-ijs, hamburgers en coladranken. De tweede groep wordt ge vormd door produkten die een nationale oorsprong hebben maar een toenemende klan tenkring buiten het land vin den, bijvoorbeeld de pizza, Thais voedsel, chili con carne en wie weet met de perestroj ka straks wel borscht. Dit alles zal natuurlijk gevol gen hebben voor de structuur van de levensmiddelenindus trie. Een factor van betekenis is hierbij het wegvallen van de Europese binnengrenzen na 1992. Er komen steeds meer foto: pr gespecialiseerde fabrieken. De voordelen van schaalvergro ting nemen toe en kunnen tot grotere eenheden in de levens middelindustrie leiden. Verder zal de opkomst van Europese inkoopcombinaties in de levensmiddelenhandel mogelijk gevolgd door steeds hechtere samenwerkingsver banden ook een element kunnen vormen in het vergro ten van de eenheden in de in dustrie. Maljers verwacht dat overne mingen van kleine en middel grote bedrijven zullen door gaan. De positie van de drie grote Europese levensmidde- lenbedrijven, Unilever, het Zwitserse Nestlé-concern en de Franse BSN, kan daardoor relatief sterker worden. De grote Amerikaanse levensmid- delenbedrijven CPC, Kraft- General Foods, Heinz, Sara Lee, zullen ongetwijfeld ook agressief naar uitbreiding in Europa blijven streven. Voor de Japanners lijkt vooralsnog nog geen grote rol weggelegd, aldus Maljers. Voorlopig lijken de ontwikke lingen in Oost-Europa geen grote invloed te zullen hebben op de levensmiddelen in West- Europa. Er is daar een levens middelenindustrie aanwezig die vooral worstelt met een onregelmatige en soms onvol doende aanvoer van grond stoffen. Export om de tekorten aan te vullen zal waarschijn lijk op de korte termijn moge lijkheden kunnen bieden. Op de langere termijn zal veel afhangen van de politieke be reidheid om de vrije markte conomie geheel of voor een deel te aanvaarden. Zo niet, dan zullen de mogelijkheden voorlopig beperkt Dlijven, zo meent Maljers. Bij Philips ziet men in de ont wikkelingen in Oost-Europa nieuwe kansen om de afspra ken over de export van strate gische goederen naar de be trokken landen minder streng te maken, wat voor vele in dustrieën, waaronder het Ne derlandse concern Extar, kan sen zou scheppen. Uitspraken van diverse regeringsautoritei ten wijzen erop dat dit ook wel gaat gebeuren. Gezien de veel omvattende besprekingen zal dit wel de nodige tijd vergen. Als alles binnen een jaar zijn beslag zou hebben gekregen, zou Philips al van een snelle afwikkeling mogen spreken. Ook Philips ziet een doorgaan de fusiegolf. Wat de EG be treft wijst zij erop dat er nog heel wat moet gebeuren en dat resultaten van maatregelen zo als nu worden genomen, voor een deel naijlen. Het zal nog wel een heel decennium duren voordat de voordelen van het wegvallen van de grenzen, zo als belangrijke kostenbespa ringen, in belangrijke mate zullen zijn binnengehaald, al dus Philips. CHRIS DRILLENBURG SAM CAMPHUIJSEN tusse o.a.14 on: Varw|oef, :,MC! liji rIRDAM Op de fl. van een nieuw ium zwalken LP's 0jleven en effecten- tussen hoop en Onzekerheid is de aandelen- lijken stuurloos, Plloop van de rente ^^Óorspelbaar en de !'casste ontwikkelingen )c^ma;Spannend. allen van de Europe- ingrenzen, voorzien ïari 1993, vormt voor ifsleven een uitdaging iaat. Nieuwe kansen het verschiet. De re- ikkelingen in Oost- •ormen bij dit alles irwachte complicatie, de reikwijdte nog jworden overzien. |de overgang naar het jcennium levert nogal .fdbrekens op. Toch ook tal van kansen, overnemingen, ook grenzen, zullen naar fwachting de eerste ja de orde van de dag /laar ook voor de mi- itrie en voor kleinere iseerde bedrijven >ede toekomst, vooruitzien. Met iwijze in het achter- lakt het bedrijfsleven |oor de jaren negentig, itdagingen, door som- \a/ki s bedreigingen be- WIT staan voor de deur maken bedrij- onstaEij dat nog niet waren, yeed voor de nieuwe Sabj Lafculair herstel geleden zag het er al- jk'-Jeel gemakkelijker uit. M fijfsleven gaf in de ja- een nogal spectacu- itel te zien, nadat het i.ilgen van de oliecrises ttesten zeventig moeizaam "werkt. Dit werd ook s S in een groeiend opti- n(hl(bp de effectenbeurzen, de Era bomen de hemel in ik",'1 groeien. De grote ont- ing kwam op Zwarte i g: 19 oktober 1987. irtte Wall Street totaal Amerikaanse beurzen de andere in de we- <Ce, waaronder de Am- ®y>e. ?<atie werd daarna wat ;her. Veel kleinere be- waren intussen wel w geworden en keer- e ditl"s 'angzaam terug °P 6:tenbeurzen. Het jaar in Amsterdam dan een rustig beeld te Cl wemig grote koers- ,95 Na de zomermaan- c de vrees voor een na het con- van de voor- ^.achttien maanden de vrees werd gedeel- IfAvaarheid. lïpg 13 oktober (sic!) ga- Jj jomputers in de Vere- S*£ten het sein tot groot- li 1 verkopen. Amster- lacht het weekeinde =3||en hoop en vrees. De die volgde op de mi- rend n H<inS werc* gestopt 11 Street hoger opende. j chaos was groot in Bac'am. De beurs bleef .a. Ajlanger open om de or- m te verwerken. 0 a erne computerappara- in Amsterdam was /erd, het Handel On- lend Systeem (HOS), totaal afweten. Beslo- de dinsdag daarop landelen te beginnen iwaalf. In de praktijk uit voor deze handel, omdat PolyGram tegelijkertijd zou worden geïntroduceerd in New York, waar de handel op basis van „if and when issued" verboden is. Toezicht DE BEZETEN BEZITTER nen met hoge inflatie en lage groeiverwachtingen. In beide gevallen pakte het beter uit. De jaren vijftig zagen de eerste stappen naar de liberalisering van de financiële markten met het herstel van de convertibili teit van de belangrijkste munt soorten. De jaren tachtig ga ven een belangrijke inspan ning te zien voor een verdere of vernieuwde vrijmaking van de markten. Of wij net als na de jaren vijf tig weer naar een „Gouden Eeuw" toegroeien zal volgens drs. C. de Pee van de afdeling Economische Onderzoek van de ABN afhangen van hoe wij de uitdagingen die zich aan dienen zullen aanpakken. Die uitdagingen zijn Europa 1992, de ontwikkelingen in Oost-Eu ropa, de milieuproblematiek en het oplossen van de beta- 11 ngsbalansone ven wichtighe den in de wereld. Zeker is volgens De Pee dat West-Europa op monetair ge bied ingrijpende veranderin gen te wachten staan. De top conferentie in Straatsburg (E EN WISKE Eind januari kwam er een nieuw toezichtscollege voor de Nederlandse beurzen, de Stichting Toezicht Effecten verkeer, waarbij de controle echter bij de beursbesturen bleef. Na 75 jaar werd het toe zicht op de financiële markten stringenter. In 1914 kwam de eerste beurswet tot stand. In februari trad tenslotte een wet tegen het misbruik van voor wetenschap in werking. De discussie over het afschaf fen van de beursbelasting ging door. Deze belasting is er vol gens velen de oorzaak van dat veel handel uit Amsterdam, vooral in staatsobligaties, uit wijkt naar Londen. Een beslis sing werd vertraagd door de val van het kabinet in mei. Vlak voor het einde van het jaar viel de beslissing om mid den volgend jaar alle provisies te laten vervallen. Eerder ge beurde dit al bij de reglemen tering van de handel in grote paketten, de AIM-markt. Ook werd besloten de structuur van de beurs ingrijpend te wij zigen. De beursbestuur leek ook wat harder te gaan optreden tegen zondaars op de beurs, in het bijzonder wat betreft de voor lichting. Zo verdwenen fond sen als Bobel en Text Lite uit de officiële notering en gingen naar een strafbankje, dat nor maal wordt gebruikt voor be drijven die in financiële moei lijkheden raakten. In sommige opzichten leken de jaren tachtig op de jaren vijftig. Beide perioden begon- Dit jaar werd in Amsterdam de volledig geautomatiseerde beurs- vloer in gebruik genomen. foto: anp In de voedingsindustrie zal het internationale karakter de komende jaren nog toenemen. heeft aangetoond, dat de goede wil van de meeste EG-landen aanwezig is om toe te werken naar een Economische en Mo netaire Unie. Het gevaar is al leen dat enkele landen, juist degene die hun kapitaalver keer nog moeten vrijmaken, op korte termijn te grote stap pen willen nemen. „Met te grote stappen bedoel ik dat de nodige coördinatie op enkele gebieden en het slechten van binnenmuren niet in tezelfde tempo gebeuren". In dit ver band zijn vooral de afstem ming van het begrotingsbeleid en de harmonisatie van de fis cale behandeling van spaargel den belangrijk. Verder is er een wisselwerking: een mone taire unie zonder vrije binnen markt werkt niet, en het om gekeerde op de lange duur evenmin. Oost-Europa De ontwikkelingen in Oost- Europa zouden het integratie proces kunnen vertragen, maar dat zal eerder, een poli tieke zaak via de Bondsrepu bliek zijn dan van economi sche beïnvloeding. De Pee be twijfelt of een aandachtsver schuiving in West-Duitsland grote proporties zal aannemen. Er moet bovendien nog we zenlijk veel gebeuren in het oosten, voordat de landen daar een grote rol voor ons kunnen gaan spelen. In elk geval gaat men er bij de ABN vanuit dat we in de jaren negentig aanzienlijk dichter bij een Westeuropese unie zullen komen. Het integratieproces is wel gemakkelijker technisch omkeerbaar dan de vlucht van een ruimtevaartuig dat onder weg is naar de sterren, maar de politieke bereidheid en de economische ontwikkeling brengen de unie wel dichter- bij. Het nieuwe Europa zal lang zaam onafhankelijker worden van de VS, althans op het ge bied van de conjunctuurgevoe ligheid, maar Europa zal niet onberoerd blijven door de gro te exportinspanningen van Ja pan en andere landen in het Verre Oosten. Monetair gezien zal de invloed van Amerika bepaald nog niet minder wor den. De dollar is nu eenmaal een belangrijke munt en be leggingsinstrument. Dus, aldus De Pee, de Europese afhanke lijkheid van Amerika zal ver minderen, vooral op conjunc- tuurgebied, maar niet op het terrein van rente en valuta's. (Afgesprongen) fusies Concentraties en fusies zijn in het afgelopen decennium in veel sectoren van het bedrijfs leven voorgekomen en deze ontwikkeling lijkt in versneld tempo door te zetten. Ook in het bijna verstreken 1989 zijn hiervan mooie voorbeelden voorhanden. Op financieel gebied was de grootste fusie die tussen Post bank en NMB, terwijl Amev en de Verenigde Spaarbank bezig zijn met een vergaande samenwerking en ook Rabo bank en Interpolis een samen werking hebben aangekon digd. In de voedings- en ge notmiddelensector nam Unile ver de Amerikaanse Elisabeth Arden-groep over, fuseerden Melkunie en DMV/Campina, bundelden Heineken en Bols hun gedistilleerdbelangen en lijfde Heineken de Limburgse bierproducent Brand in. De Schotse brouwer Scottish Newcastle Breweries verschaf te zich via een meerderheid spakket een riante positie bij Center Pares. In de aanverwante sector van het detailhandelsbedrijf na men Ahold, de Britse Argyll en de Franse Casino in eikaars aandelenkapitaal deel, waar door een aanzienlijke belan genverstrengeling ontstond. De Duitse Asko, die dolgraag met Ahold in zee wilde gaan, werd na allerlei verwikkelin gen buiten de deur gehouden en heeft nog een bodemproce dure tegen de Zaanse groot grutter lopen. Ahold werd ook op een ander front, zij het zijdelings, met de rechter geconfronteerd, name lijk in de oorlog tussen Unigro en Schuitema. Juist dezer da gen verloor Unigro voor de tweede maal een procedure te gen Schuitema, waardoor de kansen op een door Unigro ge wenste overneming van Schuitema definitief verkeken lijken Overigens wordt het de laatste jaren steeds gebruikelij ker ruzies en onenigheden voor de rechter uit te vechten. Andere fusies in het afgelopen jaar waren onder meer Jonge- neel-Holdoh Houtunie, NBM/Amstelland-IGB, de golfkartondivisies van KNP en Bührmann-Tetterode (BT), en Begemann met Holec. Ver der verwierf de Finse Nokia een meerderheidsbelang in Nederlandse Kabel, terwijl'de aangekondigde fusie tussen Oldelft en Enraf-Nonius vrij wel rond lijkt. Afgezien van deze fusiehausse waren er ook relatief veel te leurstellingen. Met veel verve aangekondigde fusies en over nemingen werden soms tot ie ders verrassing afgeblazen of op de lange baan geschoven. Zo ging de fusie tussen de Amro Bank en de Belgische Generale Bank niet door, ble ven Gist-brocades en ACF on danks een reeds uitgebracht bod van Gist toch zelfstandig en werd het bod van Hage- meyer op Medicopharma aan diggelen geslagen. Verder mis lukte de voorgenomen inlij ving van de Britse onroerend- goedgroep Hammerson door Rodamco. Een slepende zaak is inmid dels de door HBG gewilde fu sie met Volker Stevin gewor den. Op het ogenblik heerst in deze zaak een absolute radios tilte. De pogingen van BT om

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5