itzen laat organisatie linisterie doorlichten Overtollig bezit is om te verdelen i ontvoerd en ir mishandeld Vernielingen bij acht Shell-stations Oude nederzettingen ontdekt bij Yenray w«r milieu Irt banen m4ie op Bekeuringen scheepvaart ongeldig door fout eurs van Amsterdam Patiënten stappen naar rechter voor vergoeding van operaties Kunstschilder Kees Verwey onterft gemeente Haarlem 589 ENLAND CeidaeSomout WOENSDAG 27 DECEMBER 1989 PAGINA 3 DAM Een 19-jarige bedrijfslei- en snackbar in Amsterdam is op erstdag korte tijd ontvoerd en ihandeld. De politie heeft de vijf loop van de ochtend gearres- de bnan werd voor zijn "huis door vijf ond^et bivakmutsen op het hoofd icj ui, met een mes in de benen gesto- I een busje gesleurd. De ontvoer- tt jn de dagopbrengst van de snaek- Wetn In het busje werd de bedrijfslei- sen --mishandeld. Vier van de ontvoer dergen korte tijd later worden gepakt ckbar waar zij de gokkasten lee- De vijfde werd even later opge- slachtoffer is in bewusteloze toe- Jsescr het ziekenhuis gebracht. 'eschj gum De totaal vernielde auto van de vier slachtoffers uit Gennep. FOTO: ANP Vier doden bij verkeersongeval MOOK Vier inwoners van Gennep zijn op Eerste Kerst dag om het leven gekomen door een verkeersongeval op de weg Venlo-Nijmegen in de gemeente Mook. De auto waarin zij zaten botste door onbekende oorzaak tegen een boom, aldus de politie. De auto werd bestuurd door een 28-ja- rige man. Naast hem zat zijn 28-jarige echtgenote. In de auto zaten verder een 17-jarige zus van de bestuurder en een 17-jarige kennis. Elders in het land verloren nog vijf mensen het leven door verkeersonge lukken. UTRECHT Bij acht Shell-benzinestations in de stad Utrecht zijn in de nacht van zondag op maan dag slangen doorgesneden. Bij enkele stations zijn ook de vul-pistolen meegenomen, aldus een woord voerder van de politie. Wie de vernielingen heeft aangericht is volgens de politie niet duidelijk. Een onbekende heeft gisteren een verklaring afgege ven bij de ANP-Radionieuwsdienst in Hilversum, waarin onder meer wordt gemeld dat „wij bij ne gen Shellbenzinestations in Utrecht de vul-pistolen hebben meegenomen". Dat is gebeurd omdat Shell als multinational profiteert van onderdrukking in de wereld. Zuidafrika wordt daarvan het meest schrijnende voorbeeld genoemd. De actie is vol gens de persverklaring met Kerstmis uitgevoerd „zodat het Shell nog meer geld en moeite kost de pompen weer te repareren". VENRAY Nabij het tracé van een geplande weg van Box meer naar Venlo zijn bij Venray over een afstand van bijna 20 kilometer belangrijke archeologische ontdekkingen gedaan. Me dewerkers van de stichting Regionaal Archeologisch Archive- rings Project (RAAP) uit Amsterdam hebben in de bossen ten zuidoosten van Venray onder meer resten van een nederzetting van vóór het begin van de jaartelling ontdekt. Deze nederzetting is eeuwen later door een stuifzandpakket met een dikte van ze ven meter bedekt en daardoor, zo verwacht RAAP, zullen de sporen nog wel in goede staat verkeren. Voorts zijn historische woonplaatsen uit de brons- en ijzertijd gevonden van circa 1500 jaar vóór Christus tot het begin van de jaartelling, in de omge ving van Venray en Grubbenvorst. Mogelijk ook nog een pre historisch akkercomplex en een nederzetting met begraafplaats uit de Romeinse tijd, te dateren op de eerste drie eeuwen na Christus in de bossen van Hoogriebroek bij Venray. eld OoïAAG Minister Coud van onderwijs k. Mn team van negen r geligen opdracht ge- vole organisatie van j daoartement door te Het gaat om drie mbtenaren en zes ons Itiedeskundigen, uroJ?iding van de Am- sterdamse organisatie-ad viseur drs. J. Barneveld. De belangrijkste opdracht van de organisatie-adviseurs is het tegengaan van de verkokering op het departement in Zoeter- meer en het beheersbaar ma ken van de onderwijsbegro ting, zodat in de toekomst on verwachte tegenvallers kun nen worden voorkomen. Het onderzoek werd overigens al aangekondigd in het regeerak koord. Volgens de ambtenarenbond AbvaKabo, die vorige week over de reorganisatie overleg voerde met de minister, kan het onderzoek grote gevolgen hebben voor 1500 van de 2400 ambtenaren bij het departe ment. Het gaat* om de ambte naren die zich bezighouden met de uitvoering van het be leid. De AbvaKabo houdt er rekening mee dat een van de uitkomsten van het onderzoek zal zijn dat ambtenaren dich ter bij de scholen moeten gaan werken. Dit zou kunnen lei den tot gedwongen verhuizing. Volgens het ministerie zullen er vooralsnog geen gedwongen ontslagen vallen. Minister Ritzen. FOTO: DIJKSTRA °projdacht 1 ong; ST Politie- an p die personeel in- zivoor milieutaken, als beloning een- antal mensen aan- voor andere poli- con| >e nö" en> (in het Plan van Aan- ivië| ambtenaren van de ord ps van binnenlandse con) justitie hebben opge- plan ligt momenteel :euring bij minister _illin. 2res( de minister het plan )mt[t, levert dat naar ver- a isj zo'n 400 banen op bij e. Voor de uitbreiding nilieutaken van de po- via het Nationaal Mi- opdsplan 60 miljoen gul- een[etrokken. putaken van de politie volgens het Plan van ögificentraal moeten wor- De betrok- dat&isteries zouden pro- uni^u's moeten oprichten, ^tiviteiten van de staf- i' van korpsen en dis- "noeten overzien. Het eenje van VROM zou de t eeioeten bijstaan in het vikJen en analyseren van ndeM Brand Brandweerlieden bestrijden het vuur op het rie ten dak van het restaurant Au- berge de la Pro vence in Laren (N-H). De brand, die ontstond op Eerste Kerstdag rond vijf uur 's middags in een afzuigkap in de keuken, werd tij dig ontdekt. Toen het rieten dak echter vlam vatte was er geen houden meer aan. De keuken, de kantoorruim ten en een deel van het restau rant brandden uit. Niemand raakte gewond. De schade wordt geschat op ruim een miljoen gul den. FOTO: ANP DEN HAAG Door een inmiddels herstelde fout in Scheepvaartverkeers wet gaan personen die in de periode van 1 septem ber 1988 tot 29 juli van dit jaar op de Nederlandse waterwegen wegens een verkeersovertreding een proces-verbaal hebben ge kregen alsnog vrijuit. In totaal gaat het om rond de 3.800 processen-verbaal, waar bij boetes tot zo'n 140 gulden zijn opgelegd. Mensen die de boete al betaald hebben, kun nen dat geld terugkrijgen. On derzocht wordt nog hoe de te rugbetaling moet worden gere geld, aldus een woordvoerster van het ministerie van justitie. De nieuwe Scheepvaartver keerswet werd op 1 september 1988 van kracht. De wet be paalt dat een overtreding al leen strafbaar is als dat uit drukkelijk in de reglementen staat vermeld. De wetgever - in dit geval het ministerie van verkeer en waterstaat - was echter vergeten die cruciale zin op te nemen. De fout werd in april van dit jaar ontdekt door de recht bank in Dordrecht. Op 29 juli werd de „reparatie" van de wet van kracht. Nieuwe lichting marechaussee naar Namibië DEN HAAG Nog deze week vertrekt een nieuwe lichting Nederlandse mare chaussees naar Namibië om daar hun naar Nederland te rug gekeerde collega's af te lossen. Begin deze maand werd het uitzenden van een nieuwe lichting uitgesteld in afwachting van overleg met de Verenigde Naties over de noodzaak van de stationering ervan. „De VN heeft uiteinde lijk laten weten, de aanwezig heid van een nieuwe lichting toch op prijs te stellen", aldus een woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse za ken. Hij wees er verder op dat de Nederlandse marechaussees ter plekke prima functioneren. Antilliaanse omroep begint betaalradio AMSTERDAM Het radiostation Z-86 uit Curacao heeft plannen om in Nederland betaalradio te introduce ren. Het is de bedoeling op 31 december te beginnen met uitzendingen voor Antillianen en Arubanen. Medio vol- fend jaar wil het station starten met uitzendingen vanuit uriname en medio 1990 vanuit Turkije en Marokko. Het gaat om bestaande radioprogramma's die via de satelliet naar Nederland worden gestraald. Zij komen in Neder land op de kabel en voor 82 cent per dag kunnen abon nees de rechtstreekse uitzendingen uit eigen land en in de eigen taal ontvangen. Het wordt de eerste abonnee radio in Nederland. De programma's bestaan uit nieuws, informatie, muziek en sport. Radio-86 Curom Nederland, de naam waaronder in ons land wordt uitgezonden, zegt zo te willen proberen een bijdrage te leveren aan de plu riformiteit van de nieuwsvoorziening van in Nederland wonenende allochtone groepen. UTRECHT De Stichting Nederlandse Hartpatiënten heeft een kort geding aangespannen tegen het Schiedamse zie kenfonds Delfland-Schieland-Westland. Dit fonds zou drie hartpatiënten schriftelijk hebben laten weten hun operatie in het buiten land niet te vergoeden. De stichting organiseert sinds enkele maanden weer luchtbruggen naar het buitenland in verband met de lange wacht lijsten voor open-hartoperaties in Nederland. Volgens voorzitter J. van Overveld van de' stichting gaat het om drie patiënten die al ze ven maanden wachten en ook binnenkort nog niet in Nederland geholpen kunnen worden. Een is al geopereerd in het Verenigd Konink rijk, de andere twee gaan binnenkort. Zo'n ope-' ratie kost tussen de 20.000 en 25.000 gulden. L De patiënten hadden hun ziekenfonds gevraagd of het de kosten zou vergoeden. Daarop kwam volgens Van Overveld een negatief antwoord met de argumentatie dat er in Nederland vol doende gelegenheid is voor een operatie. Van Overveld verwacht dat de uitspraak van de rechtbankpresident gevolgen heeft voor de lan ge wachtlijsten in Nederland. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In haar traditionele kersttoe spraak op Eerste Kerstdag heeft koningin Beatrix uitvoerig aandacht be steed aan de situatie in Oost-Europa. „Met ver driet om de pijn waarmee het proces van bevrijding gepaard gaat, overweldi gen ons ook vreugde en opluchting", zei de vor stin. Volgens haar moet Europa nu echter niet de fout maken zich alleen met zichzelf bezig te houden. Ons werelddeel dient zich ook af te vragen wat het kan betekenen voor de wereld als geheel, vooral voor de mensen die nog onvrij zijn, door honger en armoede en door onderdrukking en ge weld. „Nu de deling van Euro pa ten einde lijkt te lopen, komt het aan op een Europa dat kan delen: het Westen met het Oosten, het Noorden met het Zuiden, deze generaties met de. kinderen van de toe komst". De vorstin spoorde ook de mensen persoonlijk aan hun 'overtollige' bezit te delen. „Wij moeten nu in de eerste plaats leren onze hebzucht te beheersen. Ieder zal voor zich zelf kunnen nagaan wat hij of zij echt wil bezitten. Het meer dere is er om te delen", aldus de koningin. De letterlijke tekst van de toe spraak luidt als volgt: Op Kerstmis, het feest van Gods komst in onze wereld, zien we stralen van licht in de donkerte van het menselijk bestaan. Vandaag in Europa heeft dat licht een bijzondere glans. Na onze bevrijding van de tyrannie, vier en veertig jaar geleden, kwam er een nieuwe duisternis over het continent: de scheiding in Oost en West, de confrontatie tus sen de ideologieën, de angst voor nieuwe oorlog die het to tale einde zou kunnen beteke nen, de onvrijheid dóór en de machteloosheid daaraan van hieruit iets te veranderen. Met verdriet om de pijn waarmee het proces van bevrijding ge paard gaat, overweldigen ons ook vreugde en opluchting omdat de verandering toch kwam, vanuit het Oosten zelf Tegelijk voelen we juist nu de drang tot bezinning en hero riëntatie. De muur die Europa in tweeën deelde beschermde ook ons tegen nadenken. Het was zo eenvoudig. Tegen over geslotenheid stond open heid, tegenover censuur vrij heid van meningsuiting, te genover onderdrukking demo cratie. Maar nu voor bijna heel Europa de vrijheid gloort, dringt zich de vraag op wat een vrij Europa straks kan be tekenen voor de wereld als ge heel en wat onze rol daarin is. Krijgt Oost Europa, nu het zich heeft bevrijd uit de mach teloosheid. de handreiking waaraan het zo dringend be hoefte heeft? Vindt het Wes ten antwoorden op de vele uit dagingen in de eigen maat schappij? Kunnen wij de op stuwende kracht van onze ei gen welvaart beheersen? We ten we raad met de steeds dwingender eisen van het mi lieu en de voortdurende aan slagen op onze aarde? Zal het nieuwe Europa zich in dienst stellen van een rechtvaardiger wereldsamenleving? Met „vrijheid" op zichzelf hoe kostbaar ook zijn zulke vragen nog niet beantwoord. Vrijheid is geen toverwoord waarmee een maatschappij op slag kan worden veranderd. Vrijheid is evenmin een rustig bezit. Niet het voortdurend openhouden van alle keuzen maakt mensen vrij maar juist een verantwoordelijk gebruik van de mogelijkheid tot kie zen. Er bestaat immers geen vrijheid zonder verantwoorde lijkheid. Onze aandacht zal in de eerste plaats moeten uit gaan naar de mensen die nog onvrij zijn door honger en ar moede, door onderdrukking en geweld. Wij weten dat de wereld nooit vrede zal kennen als de grote problemen van honger en ar moede niet worden opgelost. Dat vraagt een leiderschap dat een verantwoordelijkheid wil dragen die verder reikt dan al leen de belangen van de eigen partij, de eigen staat, het eigen werelddeel. Grenzen tussen nationale en internationale po litiek vervagen. Alleen een leiderschap dat uitgaat van morele normen die gericht zijn op het belang van de mens heid als geheel kan de betrek kingen tussen staten humaner maken en de vrede waarbor gen. Meer dan ooit is de wereld aangewezen op de kwaliteit van de democratie. Democra tie betekent toevertrouwen van macht, in vrijheid en in het vertrouwen dat die macht verantwoord zal worden uitge oefend, aan mensen van wie we moed en wijsheid verwach ten; mensen aie zich willen vóórstellen, die vóór gaan en vóór leven. Van ons allen wordt in deze tijd ook de mqed gevraagd verantwoordelijkheid te aan vaarden voor de toekomst, voor het leven op langere ter mijn, voor de generaties na ons, met de offers die dat hier en nu van orts vraagt. Die moed kan alleen worden opge bracht als ze wordt gedragen door innerlijke overtuiging. Uit de chaos schiep God een bewoonbare aarde, uit de duis ternis schiep Hij licht. In de geboorte van Jezus greep God zelf in in de geschiedenis van de mensheid en ontstond er plotseling hoop op vrede op aarde. De mensheid, zei Jezus eens, moet Gods werk hier voortzetten. Honger en armoede zijn geen natuurverschijnselen waar niemand iets tegen kan doen. Een mensheid die haar eigen belang vooropstelt, haar lot verbindt aan degenen die het goed hebben en voorbij gaat aan de noden van anderen, gaat zelf met open ogen haar ondergang tegemoet. Wat wij nodig hebben is een moraal voor de langere duur. In onze democratieën zullen kiezers en gekozenen moeten trachten zich samen te richten op een termijn die verder reikt dan de korte tijd tussen ver kiezingen. We moeten over eenstemming zoeken over wat ons te doen staat met het oog op de toekomst, welke beper kingen wij onszelf willen op leggen en waarvoor wij echt verantwoordelijkheid willen nemen. Dat zal vertaald moeten worden in pijnlijke maar ook verstandige beslui ten voor het heden. Alleen zo kan aan volgende generaties, overal, hoop op leven worden geboden. Het is niet zozeer de welvaart op zichzelf die ons op den duur zal opbreken maar de voortdurende zucht naar meer, in samenhang met het onvermogen tot delen. Het egoïsme is in onze maatschap pij geworden tot een drijvende kracht. Consumptie werd het ijkpunt voor succes. Aan de il lusie van het „meer is beter" gaat de wereld ten onder. In armere landen is er vaak zo beschamend weinig nodig om mensen opgewekt te doen le ven. Hier, in het zogenoemde rijke Westen, duurt de tijd van voortdurende groei van bezit al heel lang en toch wordt onze maatschappij daar niet echt tevreden van. Wij moeten nu in de eerste plaats leren onze hebzucht te beheersen. Ieder zal voor zich zelf kunnen nagaan wat zij of hij echt wil bezitten. Het meerdere is er om te delen. Bij het zoeken van een ommekeer van de drang naar meer, naar maat houden, kunnen we el kaar helpen. Veel van wat we menen te willen, hebben we eenvoudig elkaar aangepraat of ons laten aanpraten. Nu de deling van Europa ten einde lijkt te lopen, komt het aan op een Europa dat kan de len: het Westen met het Oos ten, het Noorden met het Zui den. deze generaties met de kinderen van de toekomst. De geboorte van het Kerst kind, bijna tweeduizend jaar geleden, liet zien waar onze solidariteit behoort te liggen: bij de minder bedeelden. Van daag wordt ons gevraagd onze welvaart te leren delen met al len die tekort komen. Ik wens U een gezegend Kerstfeest toe. HAARLEM De Haarlemse kunstschilder Kees Verwey heeft besloten dat de gemeente Haarlem niet langer erfgenaam is van zijn enorme kunstcollectie. Dat heeft J. Reehorst, oud-burgemeester van Haarlem en bestuurslid van de particuliere stichting Kees Verwey, bevestigd. De 89-jarige Verwey beschikt over een verzameling van 1.500 schilderijen, aquarellen en tekeningen. Geschat wordt dat de collectie meer dan tien miljoen gulden waard is. De kunstenaar liet in 1984 in zijn testament vastleggen dat zijn wer ken na zijn dood aan de stad Haarlem toeko men. De schilderijen, aqarellen en tekeningen komen nu na de dood van de kunstenaar in het beheer van de stichting Kees Verwey. Die zal ze volgens Reehorst wel in bruikleen geven aan de gemeente Haarlem. Daarom is er naar zijn mening slechts sprake van een juridische ver andering. Waarom Kees Verwey heeft besloten om Haarlem te onterven, kan Reehorst niet zeggen. Misschien dat de kunstenaar bang is dat zijn kunstwerken in financieel slechte tijden worden verkocht, aldus de oud-burgemeester. Een ander argument zou kunnen zijn, dat de gemeente weigert een uitbreiding van het Frans Halsmuseum toe te staan. De Haarlemse kunstschilder is altijd een vurig pleitbezorger geweest van een speciale Verwey-afdeling bij het Frans Halsmuseum. „INOLLEN ,e8X IK OIL NIETSAMeJ i}C?M AAK' 'N TV- Meeooev, inL Koers dollar naar 1,90 Stichting op bres voor documentaire AMSTERDAM De dollar is vanmorgen op de Europese valutamarkten lager geopend. Op de wisselmarkt in Amster dam noteerde de Amerikaanse munteenheid rond 10.15 uur een koers van 1,9095 tegen een slotkoers van 1,9330 op vrijdag. Het koerspeil is het laagste sinds mei 1988. Van be lang is onder meer de kracht van de mark. De mark profi teert van de verwachting dat de Westduitse economie posi tieve invloeden zal ondervin den van de ontwikkelingen in Oost-Europa. De centrale bank van Japan heeft maandag - de financiële markten in Japan waren met de kerstdagen gewoon open - besloten om haar disconto met een half procent te verhogen tot 4,25 procent. HILVERSUM In Hil versum is vrijdag een Stichting Documentaire opgericht. De organisatie wil de documentaire op tv en op radio levend hou den. Nu is het met de do cumentaire maar bedroe vend slecht gesteld, aldus VincentMonnikendam, oprichter van de stichting. Monnikendam is docu mentairemaker bij de NOS-televisie. De Stichting Documentaire denkt onder andere aan de op richting van een fonds voor documentaires. Dit fonds kan voor de omroepen co-partnêrs zoeken bij het maken van do cumentaires en er bijvoorbeeld ook voor zorgen dat beeld- en geluidmatériaal hergebruikt kan worden voor andere pro gramma's. Alleen de NOS en de Vpro sla gen er volgens Monnikendam nog in af en toe een echte, ei gen documentaire te maken. Maar ook daar krijgt de docu mentaire het steeds moeilijker doordat het geld in verband met de kijkcijfers meer wordt uitgegeven aan voetbalrechten of opgaat aan showprogram ma's.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3