iuba- toernooi eindigt Si een anti-climax Leidse korfballers dieper in de problemen LKF-beker blijft in handen van TOP 5%ud voor 5- J,ierag 50den Natasja Sierag ^iORT CcidaeSoiviatit woensdag 27 december 1989 pagina 17 gingen een ide verder ]ENHEIM Enigszins ver- id plaatste Teylingen zich (g voor de volgende ronde jle afdelingsbeker. De afde- ilub was met 2-1 de sterkere zondagvierdeklasser Meer- lurg, dat met tien man aan nam nog wel de leiding, eenmaal compleet liet de rwoudse ploeg het initiatief e Sassenheimers over. Marco scoorde vlak voor rust de ;maker. Teylingen moest llgens lang op de tweede ir wachten. René Zoet maak- ie minuten voor tijd aan alle terheid een eind, 2-1. SIMPELE ZEGE GRASSHOPPERS LEIDEN De dames van Grasshop pers bleven zaterdag voor de competitie tegen Canadians ongeslagen, 57-74. De Katwijksen pakten direct het initiatief en gaven dat in de eerste helft niet meer uit handen. Na de 21-38 tussen stand haalden, in de ogen van coach Wallaart, scheidsrechterlijke dwalingen Grasshoppers uit het spel. De vier per soonlijke fouten van Anja Aandewiel, Margreet Visscher en Ada Hoek had den hun weerslag op de Katwijkse de fensie. Echt verontrusten kon het de ploeg niet omdat de scoringsmachine bij Grasshoppers niet stokte. Aandewiel (17 punten), Visscher (12), Ester van der Bosch (15) en Yvonne Plug (13) hadden een belangrijk aandeel in de uiteindelijke 57-74. Eerste plaatsen Kleyweg en Stigter LEIDEN Joke Kleyweg heeft de kerstloop in Rhoon winnend afgesloten. De in Leiden wo nende atlete van het Haagse Sparta liep de 15 kilometer in een tijd van 52 minuten en 17 se conden. Kleyweg, die vier weken op non-actief had ge staan, had in de eerste ronde van 7,5 kilometer een achterstand van 50 meter op de Naaldwijkse atlete Vis opgelopen, die rond de tiende kilometer was weggewerkt. Vis finishte als tweede op tweeën twintig seconden. Bij de mannen bereikte Leide- naar Huub Pragt een vierde positie in 45.51 minu ten. Jan-Dirk Hazeleger werd zesde in 46.28. In de Kerst halve marathon van Linschoten werd Aart Stigter van het Alphense AAV '36 winnaar in een tijd van 1 uur, 7 minuten en 36 seconden. Hel las-atleet Hassink werd tweede. Bij de dames werd de Noordwijkerhoutse NSL-loopster Van den Plas tweede achter de Poolse international Kawiorski. Veertiende overwinning Kuyvenhoven LEIDEN John Kuyvenhoven boekte gisteren tijdens een veld- cross in Soestduinen zijn veertiende overwinning. Zaterdag kwam de liefhebber, evenals amateur René Guyt, als tweede over de finish in Drunen. „Het ging weer ouwerwets", reageerde Kuyvenhoven op zijn overwinning in Soestduinen. De renner die door zijn zware programma de laatste weken met een terugslag te maken had, legde giste ren weer iedereen zijn wil op. Vanaf de start nam de Leidenaar de leiding. Na drie ronden kreeg hij gezelschap van Dick Arriessen en Klaas Tobbe. Tot vlak voor het einde weken zij niet van zijn zijde. Maar door een stuurfout kwa men Kuyvenhovens medeontvluchters ten val. De Leidenaar sloeg een gat van zo'n tien meter en werd na de finish pas weer ingelopen. René Guyt eindigde bij de amateurs op hetzelfde parcours als zevende, 2.33 minuten achter uiteinde lijke winnaar Cees Baars. Enkele dagen eerder moest Kuyvenho ven Arriessen in Drunen nog voor laten gaan. Zijn opponent reed simpel van hem weg. René Guyt moest zijn meer dere erkennen in Richard Groenendaal. De Casba-renner eindigde op anderhal ve minuut. TON VAN LINDER MAG NAAR OOSTENRIJK DEN HAAG Het Nederlands Handbal Verband legt directeur en damescoach Ton van Linder niets in de weg bij zijn overgang naar de Oostenrijkse topclub Hypobank We nen. Van Linder kan, mits enkele plooien worden gladgestreken, met ingang van 4 ja nuari bij de houder van de Europa Cup 1 aan de slag. Zelf heeft de coach van de Oranje-handbalsters, die in principe zijn tot juli lopende contract met het NHV uitdient, al een akkoord bereikt. Het bestuur eist wel dat de uitvoering van het jeugdplan, waar van Van Linder de geestelijk vader is, niet stagneert. Ook zal een oplossing moeten worden gevonden voor de continuiteit van de werkzaamheden als directeur, wanneer hij zijn aandacht verlegt naar Oostenrijk. Er zal op korte termijn geen vervanger worden aangetrokken als coach van de damesploeg. STO BW VOORBURG TERECHTE WINNAAR v-*DEN Festo BW rburg 2 heeft zondag 5;weede editie van het ■a basketbaltoernooi "onnen. Voor Festo, g jaar nog verliezend list tegen Leiderdorp, 5BVO in de finale dui- ^k een maatje te klein ■39). Het voornaamste akel lag voor de ploeg f_ Voorburg in de halve L* le. Het grillige Wad- O^veen Flyers hield in keiharde wedstrijd tot minuut voor het einde f d alvorens het moest ren tuleren (85-82). BVO 9w»ikte de finale verras- l via winst op Leider- (70-68). BW 2 is de terechte Staar geworden. De ploeg ongeslagen en dat on- 1 ;s een ongunstige loting en jeer zwaar programma. In èerste ronde was Festo verantwoordelijk voor Oa litschakeling van promo- visionist Locomotief, ter wijl in de kwartfinales het op een revanche beluste Leiden evenals in de eerste editie van het toernooi werd uitgescha keld. Dat tot grote frustraties van de toernooiorganisatie die Leiden maar wat graag op de finaledag vertegenwoordigd had gezien. De grote man ach ter de gehele organisatie, Hans Jacobs, daarover: „We hebben Leiden speciaal in een zwakke poule geplaatst om er in ieder geval zeker van te zijn dat ze de volgende ronde zouden ha len. Om de een of ander onbe grijpelijke reden worden ze dan nog geen eerste, waardoor ze tegen Festo, de sterkste ploeg van het toernooi, de kwartfinale spelen. Nou dan weet ik het ook niet meer. Misschien moeten we net als bij de Wereldkampioenschap pen voetbal Leiden als gast- ploeg gewoon maar plaatsen voor de finaledag. Het toer nooi heeft Leiden op die dag gewoon nodig". Ondanks de afwezigheid van Leiden trok het evenement zondag toch behoorlijk wat pu bliek. De wedstrijd van de dag was zonder twijfel die tussen Flyers en Festo. Een keiharde ontmoeting die werd ontsierd door blunderende scheidsrech ters en wedstrijdjury. Festo dat volgens de regels van het toer nooi met een 0-10 achterstand aan de partij begon, werd ge acht als enige ploeg opgewas sen te zijn tegen het fysieke en ongecontroleerde geweld van Flyers. Van dik hout zaagt men planken dacht men bij Waddinxveen, dat geen enkele vrije score anders dan vanaf de straf worplijn toestond. Schiedsrechter Van Haasteren en Bijkerk hadden hun han den vol en startten een waar fluitconcert dat resulteerde in maar liefst 75 persoonlijke fou ten, waarvan er 39 aan de Fly ers werden toebedeeld. Het frustreerde beide ploegen, het publiek en nog het meest de beide Festo coaches Van Ha ver en Flapper, die door Van Haasteren naar de tribune werden verwezen. Festo dat met de rust een keli- ne 51-49 voorsprong had, ver loor behalve beide coaches nog meer "mensen. Allereerst haal de in de vierde minuut na de pauze de Amerikaan Studevan zijn vijfde fout, gevolgd door Scholten, Winkel, Van Haver (allen Festo), Zwijnenburg, Dorsil, Vujanic, Bini en Stuf- zand (Flyers). Kruisland van Festo zocht als vijfde van zijn ploeg definitief de bank op, sa men met het broertje van de eerdergenoemde Stufzand. Voor Flyers betekende dat men nog vier spelers overhad voor de laatste drie minuten. Een daarvan was de Joego slaaf Filipan die van de in to taal zeven persoonlijke fouten, die hij kreeg toebedeeld, er slechts vier op het formulier terugvond. Het publiek genoot! De wed- stijd duurde meer dan twee uur en een kwartier en er werd in en rond het veld meer gediscussieerd dan gebasket bald. Toch droeg de wedstrijd leiding op deze manier bij aan de spanning. De uitslag im mers werd onvoorspelbaar, ie der moment kon weer iets moois uit de tondeldoos van Van Haasteren en Bijkerk ko men. Het lot besliste, en dit maal terecht, dat Festo de fi nale mocht gaan spelen (85- 82). De winnaar stond van te vo ren al vast, alleen de cijfers De reserves van Festo Voorburg mochten als enige aanspraak maken op de eerste plaats tijdens het Luba-toernooi. Met enige trots toont Peter Waldman de beker daarom aan de spelersbank. foto: henk snaterse dienden nog te worden inge vuld. Het werd uiteindelijk 55- 69 voor Festo dat moegestre den als het was, toch gemak kelijk naar de overwinning liep. Voor BVO was de dag door de overwinning op Lei derdorp (70-68) eigenlijk al mooi genoeg. De finale vorm de derhalve een anti-climax. Er viel weinig te genieten en het publiek bleef in groten ge tale weg voor wat het hoogte punt van het toernooi had moeten zijn. Wellicht dat de opzet van het toernooi toch anders moet, maar hoe het ook wordt tot volgend jaar staat de beker in ieder geval op de eni ge juiste plek in Voorburg. irde op Tweede Kerst tijdens de zwemwed- en den in De Zijl twee aden" prestaties. Sie- 3," was veel te sterk voor r concurrentie op de meter vlinder (1.19.8) ook op de 100 meter ondervond zij weinig ïnstand. ieuw liet ze de klokken op 8. stil staan. Fleur Bakker jc niet in staat de prestatie- «ir te verdedigen, toch pak- e eoud od de 100 meter jeugdzemmers/sters van pakten maar liefst zeven l eremetaal. De Zijl daar- gen kende een. medaillelo- jweede Kerstdag. Natasja ag spande de kroon. Op de der liet ze haar concurren- «naar liefst tien seconden er zich, op de rugslag tikte imer twee vier seconden aan. Fleur Bakker kon volledig aan de verwa'ch- pn voldoen. Bakker was esvol op de schoolslag, I r moest op de 100 meter I jen vrij beide keren genoe- nemen met een vijfde ts. Stefan van Ieterson iverde brons op de 100 me- vlinder in 1.27.2. Er was geen ereplaats voor hem BJpelegd op de 100 meter —•Hij tikte als vierde aan in 8. Clubgenoot Bram Ver- len zwom zich wel naar t ereplaats op deze afstand; 5 betekende zilver. De zwemster' Jorien Kley- t wist geen eremetaal te ïUIfveren op de 100 meter vrij 1.7). Haar vijfde plaats was ^Sniettemin goed te noe- Remco Singeling stond ereschavot bij de 100 rug. Singeling, die op de /meter vlinder net naast de greep, werd derde in 9^9. Tenslotte revancheerde r lard van Duyvenbode zich \le 100 meter vlinder. Van stelde vorig jaar ■■deze afstand teleur, nu ^m hij in 1.11.5 naar een zil- yn plak. De twee Leidse k neemsters aan de 'Sergio - kansheb- De Wit liet verstek gaan - ■teerden naar behoren. Su- 8e Kier en Bianca Hoeks ÜWen respectievelijk vijfde ISesde in 1.10.9 en 1.11.6. AZC prolongeert titel EDE De heren van AZC heb ben de eerste buit binnengehaald. Zij kunnen de waterpolobeker oprfieuw in de prijzenkast zetten. De finale was een kopie van vo rig jaar. In een spannende wed strijd waar vooral VZC op het scherpst van de snede vocht, wonnen de Alphenaren uiteinde lijk met 9-8. Het ambitieuze VZC stuurde voor dit finale-weekeinde trai ner/coach Ben van Lieshoudt de laan uit. De gemoederen binnen de spelersgroep waren zodanig verhit dat van Lieshoudts ver trek de oplossing bleek. Het 'schrikeffect', pakte voor de Vee- nendaalse spelers in de halve fi nale goed uit. Het talentvolle De Robben werd eenvoudig aan de kant gezet. 14-9. AZC trof in de halve finale het onbeduidende ZPB Profus aan. De Geurtsen- formatie kende geen genade en strafte ZPB met 15-7 af. Dus trof fen de beide Europa-cup gangers elkaar weer. VZC starte zeer voortvarend, waardoor de Alphenaren spoedig tegen een 0-3 achterstand aanke ken. John Janssen benutte een overtalsituatie, 1-3. AZC keek bijna de gehele wedstrijd tegen een achterstand aan, maar gaf VZC geen kans om een grotere voorsprong te realiseren. On danks het feit dat jongeling Bob Brebde door twee overtalsituaties de stand op 3-4 bracht, werd de wedstrijd gekenmerkt door veel gemiste man-meer-situaties, per soonlijke fouten en hard spel. Het harde spel, met name van VZC, werd door de scheidsrech ters getolereerd. De beslissingen, door menig trainer in twijfel ge trokken, hadden ook in deze wedstrijd een hoofdrol. AZC- aanvoeder Eric Noordegraaf werd met drie persoonlijke fou ten naar de kant verwezen, ter wijl achteraf bleek dat Noorde graaf slechts twee persoonlijke fouten had. Gijsbert van der Lee- den bracht zijn ploeg voor het eerst op gelijke hoogte met VZC, 4-4. Vervolgens gaven de beide ploegen elkaar geen duimbreed toe. Door de spanning begonnen ook de toegestroomde Alphena ren en Veenendalers zich te roe ren, hetgeen de wedstrijd leuker maakte. Uit een overtalsituatie scoorde John Janssen 7-6. AZC kwam daardoor voor het eerst op voorsprong. Bij een 8-7 stand kreeg VZC een strafworp. Goalie Wim Vermeulen maakte aan de VZC-illusies een einde door de inzet te stoppen. Opnieuw was het John Janssen, die ruim eén minuut voor tijd 9-7 aantekende VZC verkleinde de marge nog wel, zij het dat het een merk waardig doelpunt was. De lijn rechter keurde het ten onrechte goed. Dat de scheidsrechters ook zo hun twijfels hadden werd la ter duidelijk toen een glaszuivere strafworp voor VZC door de vin gers werd gezien. Met dit goede resultaat zijn de Alphenaren ver zekerd van Europacup-deelname. LEIDEN De Leidse korfbalclubs hebben wei nig vreugde beleefd aan het beperkte kerstpro gramma. Alle topclubs verloren en op lager ni veau waren er ook neder lagen voor KNS en Mad- joe, die daardoor dieper in degradatienood kwamen. De overige derdeklassers, Tempo, Ons Eiland en Ve- locitas, wonnen daarente gen hun wedstrijden wel. Het breekpunt van de eenzij dige wedstrijd tussen TOP en Oost Arnhem lag in de twaalf de minuut, waarin een treffer van Gerco Langelaan wegens duwen onder de paal afge keurd werd en de bezoekers uit een strafworp 2-4 maakten. De Sassenheimers konden zich niet over deze tegenslag heen zetten (6-11 rust) en werden op 10-14 ook niet geïnspireerd door de twee missers van in ternational Wolsink vanaf tweeëneenhalve meter (10-16). De nederlaag was onvermijde lijk, 14-24. Aad Wiegerink was met vier goals, waaronder drie strafworpen, topscorer. Voor Pernix is het afwachten of de protestcommissie het 18- 17 verlies bij HKC nog omzet in een gelijkspel. De oranjek ragen tekenden protest aan te gen het feit dat één van hen vanuit het andere vak gehin derd werd een vrijstaande aanvaller te bereiken, waarna Robin Arnoldus de achteraf toegekende strafworp verzil verde. Met wat meer geluk had een beter resultaat gelijk al mogelijk geweest, want met nog twee minuten te gaan stond het nog 16-17. Vlak voor rust beleefde Fiks haar sterkste periode tegen Pams, toen Diederick van Veen (2), Theo Vreeken en Nico van Weizen 5-2 in 5-6 omzetten. De formatie van Cees Zuurmond bleek hiermee alle kracht en schotvaardig heid verbruikt te hebben, blij kens het 13-8 verlies. In de tweede helft liet De Da naïden zich steeds terugvallen naar de paal bij een schot van VES, dat inmiddels wel via 7-3 (rust) op 11-4 was gekomen. De blauwhemden hadden baat bij deze tactiekwijziging, maar bleven uiteindelijk op 11-10 steken, doelpunten van Eric Kromhout (4), Sandra Slinger land en Heiko Locher (2) ten spijt. „Alle slechte dingen die je kan verzinnen, waren op ons spel van toepassing", becommenta rieerde Robin Sommeling de wanprestatie van KNS bij Nieuw Flora. De trainer van de Oegstgeestenaren noemde de vier doelpunten van Maar den Tideman het enige positie ve punt in de 20-14 nederlaag. Eindelijk liet Tempo een keer haar mogelijkheden zien, waarvan Harga met 17-5 het lijdend voorwerp werd. Joke Boot (5), Jim Vos (4) en Erik Pons (3) waren de grote gang makers bij de thuisclub, die ook verdedigend sterk speelde. Ons Eiland boekte in een harde wedstrijd een dure zege op Zwijndrecht, dat via 6-3 (rust) met 11-7 werd geklopt. Henneke Redel, René Arnol dus en Remco ^an de Meeberg waren verantwoordelijk voor de demarrage van 3-2 naar 9-5 en die bleek tenslotte beslis send te zijn geweest. De beginaanval van Velocitas draaide erg stroef tegen Val to, dat daardoor in de laatste acht minuten van 9-6 tot 10-9 na derbij kroop. Uitblinker Je roen van Driel maakte met zijn zesde treffer, ditmaal ge scoord vanaf de stip, een einde aan alle onzekerheid, 11-10. Zelfs zes strafworpen waren niet besteed aan Madjoe. dat bij Ventura Sport wel heel weinig in te brengen had: 22-5. Wilfred Blankert (3), Greet Altena en René van der Velde konden na 7-0 iets terugdoen voor de Rijnsburgers, die hal verwege met 15-2 al zeker wa ren van hun zesde nederlaag op rij. Winst Zonderop en Nagelkerken RENKUM/LEIDEN Uni cum-spelers Mare Nagelker ken en Bionda Zonderop keer den met elk twee prijzen huis waarts van het BI toernooi van tenniscentrum 'De Rijn- kom' in Renkum. In het herenenkelspel BI drong Mare Nagelkerken met sterk spel door tot de finale. In de kwarteindstrijd werd in twee sets afgerekend met de vooral hard serverende Ro- bert-Jan Luttikhuis, terwijl een ronde verder Martijn Jon kers met 6-4 en 6-3 niet tegen de Unicumaanwinst was opge wassen. In de finale bleek de ongeplaatste Patrick van Dus- schoten in twee sets een maat je te groot. De van een 'ran king' voorziene hoofdklasser van het Apeldoornse Manege klopte Kees-Jan Schuilenburg in de kwartfinale met 6-4 in de derde set. Samen wonnen Nagelkerken en Schuilenburg wel het herendubbel. Bionda Zonderop bereikte de finale van het damesenkelspel BI pas na een moeizame winst in de halve eindstrijd op een vooral in de eerste set onna volgbaar spelende Nicole van de Kerkhoff, 0-6, 6-4, 6-3 Ook in de finale was de benodigde concentratie onvoldoende aan wezig. Het leverde de pas vijf tienjarige Aafje Evers met 6-3, 6-2 een verdiende eerste plaats op. De Gelderse winnares was in de halve finale de baas ge bleven over de vroegere Uni cum-speelster Evelyn Podzi- mek-Büermann, die na lange afwezigheid op de toernooiba- nen het racket weer ter hand heeft genomen, Bionda Zonde rop won met de kersverse Me- renwijkspeler Mark Flei- scheuer wel de eerste prijs in het gemengddubbelspel. LEIDEN TOP heeft zich in de strijd om de Leidse korfbalbeker voor de tweede keer op rij de sterkste getoond. De hoofdklasser uit Sassen- heim won in de finale met 11-16 van Pernix, dat daarmee net als in haar eerste finale in 1986 als verliezer van het veld stapte. Als derde eindigde De Danaïden, dat in de verliezersronde de LKF- prominenten met 14-11 voorbleef. De succesvolle bekerverdedi ger zal op 13 maart in Den Haag strijden om de Rijndelf land-beker tegen Die Haghe, de winnaar van een soortgelijk toernooi in de Haagse regio. De vijfde editie van het zaal- toernooi, georganiseerd door de Leidse Korfbalfederatie (LKF) kreeg met TO^ tegen Pernix de 'gedroomde'-, finale. Het werd een eenzijdijg duel, omdat de bekerhoudei*in het afvangen en afronden bedui dend beter was dan haar oppo nent, die hoofdzakelijk uit vrije ballen en strafivorpen haar doelpunten maakte. Carla Kuipers maakte uit zo'n vrije' bal al gauw 1-0, maar Anne van Ader Zaag, Ria en( Frank Nijenhuis, allen tweemaal sco-> rend, en Jacqueline Winter, zorgden na negentien minuten voor 3-7 en deze marge bleef aldoor in stand (7-11 rust). Na rust vestigde scheidsrech ter Sjardijn de aandacht op zich door Wim Kerkum, trai ner van TOP, na diens verbale kritiek naar de tribunes te verwijzen. Het waren echter de ploegen zelf, die letterlijk en figuurlijk te kort schoten, TOP-speler Gerco Langelaan (midden) en Pernix-speler Robin Arnoldus (rechts) scoorden in de finale van de Leidse korfbalbeker beide vier maal. zodat er in twintig minuten tijd slechts drie goals vielen. De Leidse overgangsklaser verloor op 9-12 niet alleen aanvoerder Peter Kuipers en Janneke Mulder met een knie- en enkelblessure, maar ook de wedstrijd door een strafworp te missen, waarna Anne van der Zaag aan de overzijde wel doel trof (9-13). Vervolgens speelde TOP via topscorers Gerco Langelaan en Frank Nijenhuis (4) de finale simpel uit naar 11-16, waarbij bij Per nix Robin Arnoldus en Peter Kuipers ook tot vier goals reikten. In de halve finales had TOP routinieus (10-7) afgerekend met de LKF-prominenten, die in de voorronde tzo verrassend Fides Pacta hadden uitgescha keld. De voormalige topkorf ballers hadden zich speciaal voorbereid. Pernix mocht daarentegen haar handen dichtknijpen dat het voor de tweede Keer de Finale haalde, want Lian Tieieman maakte tegen De Danaïden pas zeven seconden voor tijd 9-9 uit al weer een vrije bal. Dit maakte een verlenging noodzakelijk, waarin Peter Kuipers en in valler Gert Jan van Driel als nog orde op zaken stelden: 11- 9. De LKF-prominenten waren in de verliezersronde tegen De Danaïden aan het begin van de tweede helft sterk op dreef en kwamen door Wim van Vliet (2), Gerard Nap en Dick Onderwater op 8-11. De jonge re generatie van De Danaïden bleek toch over de langste adem te beschikken, 14-11.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 17