De onbekendste minister-presiden t van Nederland oedkope laarzen lor mooie zomerweer Maagklachten, maar de dokter kan niets vinden Surprise N HUIS UIT £eidóc@outtMit WOENSDAG 27 DECEMBER 1989 PAGINA 11 laarzen zijn momenteel stevig afgeprijsd. OM is merkwaardig te con cert hoe de prijs van ]e-artikelen wordt be'ïn- d door het mooie zomer- r van dit jaar. Eind 1989 inerkt zich door een bij- lere hausse in stevig 'eisel, vooral van laar- wel half Italië door de er stapte op hoge laar- wilde in Nederland dit tel, dat breed was inge- 11, niet van de hand i. Alle promotie in mo- ows ten spijt. Waar- ihlijk heeft het uitzon- jjk mooie weer van afge- n zomer bijgedragen tot •eronachtzaming van dit isch item", aldus een enhandelaar. 'resultaat is dat stellin- van dure, maar ook van kleiige schoenenzaken epropt staan met de iste laarzen voor fors 'aagde prijzen. Halve en tot zeer lange laarzen in de uitverkoop hon- len guldens voordeliger, winkelier is er veel aan jen zijn oude collectie Is kwijt te raken. r de consument is het iu tijd om voor betaal- prijzen iets zeer goeds tpen. Er is een ruime keuze uit booties, lak-regen- laarzen, suède laarzen, laar zen met gespen en gedra peerde riemen rond de en kels (Harrink) en laarzen vol invloeden uit het Wilde Westen. Ook in stevig schoeisel voor heren en kinderen valt iets te beleven. Koopjes in glad de veterschoenen voor de man met neusdoorsnijding, voor afgelopen zomer tè af sluitend en afgeprijsde mo dellen met kleurige veters voor jochies en sportieve meisjes van laarsjes met een sterke profielzool (Zzap), zijn er overal te kust en te keur. Aardig is dat zulk soort schoeisel door vormgeving en goede kwaliteit nooit uit de mode raakt. Glad glanzend poetsleer voor schoenen met rubber profielzolen die niet door buigen zijn ook erg modieus. Man, vrouw en kind is goed af met steungevend schoei sel. Orthopedisch gezien wordt voor kinderen met groeiende voeten ook altijd aanbevolen winter en zomer stevige schoenen te dragen. Winteropruiming 1989 leent zich goed voor een verant woorde aanschaf. TINY FRANCIS n arn koude voeten in verantwoord schoeisel voor de jeugd. Ruiftatchwork schoentjes (met verschillende kleuren leer) zijn voor alle seizoenen. FOTO: PR van glanzend poetsleer hebben vaak elastieke of versieringen. FOTO: PR HARDERWIJK In 1875 wilde Theodoor Herman de Meester graag gemeente-secreta- ris worden in zijn ge- boortplaats Harderwijk. Het gemeentebestuur gaf de voorkeur aan een an dere kandidaat. Hij is toch nog goed terechtge komen. De Meester maakte carrière als amb tenaar in Zwolle en Gro ningen, werd de hoogste ambtenaar in Neder- lands-Indië en uiteinde lijk minister-president en naamgever aan het kabi net De Meester (1905- 1908). De familie De Meester be hoorde in de vorige eeuw tot de elite van de Veluwe. De burgemeester van Harder wijk was in die tijd eigenlijk per definitie een De Meester. De vader van Theodoor was eerste burger van de vissers plaats, zijn grootvader en overgrootvader eveneens. Theodoor werd op 16 decem ber 1851 geboren als zoon van burgemeester Gerrit Abraham de Meester en The odora Hermina van Meurs. Vader Gerrit was ook lid van de Tweede Kamer. Hij over leed in 1864, toen Theodoor dertien jaar oud was. Die zat toen juist op het gymnasium in Harderwijk. Daarna ging hij studeren in Utrecht. Rechten natuurlijk, net als zijn vader, grootvader etc. Op zijn drieëntwintigste studeer de hij af en promoveerde 'tot doctor in beide rechten' zoals dat toen nog heette. We schrijven dan 1875. Maar het zoontje van de bur gemeester was niet overal welkom. Hij solliciteerde daarom maar als adjunct commies der eerste klasse ter Provinciale Griffie van Overijssel. In Zwolle wilde men hem wel en hij bleef er maar liefst tien jaar: tot 1885. In dat jaar ging een promotie tot griffier der Staten van Overijssel aan zijn neus voor bij. Teleurgesteld trok hij zijn conclusie en in overleg met zijn vrouw Josina Agnes Rei- niera Woltera Parker (een kleindochter van de Ameri kaanse consul) accepteerde hij op 1 september 1885 een baan als gemeente-secretaris van de stad Groningen. Pierson Echt veel schot in zijn loop baan zat er in die tijd eigen lijk niet in. Hij bleef zeven jaar lang gemeente-secretaris in Groningen. Pas in 1892, op zijn veertigste, ontsnapte hij eindelijk uit de provincie. De Meester had in Groningen enige faam verworven als fi nancieel expert en werd be noemd tot chef van de Gene rale Thesaurie van het minis terie van financiën in Den Haag. In die nieuwe functie had hij veel contact met mi nister Pierson van financiën. Dat contact legde hem geen windeieren. Pierson zag wel wat in de burgemeesterzoon en droeg hem in 1898 voor als vice- president van de Raad van Nederlands-Indië. Voor een ambtenaar van het ministerie betekende dat een enorme promotie. De vice-president in Batavia was de hoogste ambtenaar in Nederland-In- dië. Pierson vond het nood zakelijk, gezien de slechte economische situatie in de kolonie, daar een financieel expert neer te zetten. De Meester had in Indë op papier weliswaar een belang rijke functie, maar in de praktijk was het allemaal nogal vrijblijvend. De Raad van Nederlandsch-Indië, waarvan De Meester vice- president was, was namelijk een adviesorgaan, vergelijk- Zelfs in zijn geboorteplaats Harderwijk heeft bijna geen mens van hem ge hoord. Toch was Theodoor Herman de Meester in het begin van deze eeuw een belangrijk man in Nederland. Heel belangrijk zelfs: van 1905 tot 1908 was hij minister-president en minister van financiën. Maar in tegenstelling tot zijn voorganger Abraham Kuyper heeft De Meester geen diepe indruk achtergela ten. Zijn naam is in de geschiedenis boekjes niet terug te vinden. Wie was deze man, die hooguit de geschiedenis is ingegaan als de onbekendste minis ter-president van deze eeuw en die op vandaag zeventig jaar geleden over leed? Theodoor Herman de Meester in zijn jonge jaren. FOTO: PERSUNIE THEODOOR HERMANDE MEESTER baar met de huidige Raad van State. De gouverneur-ge neraal in Indië kon de advie zen opvolgen, maar ze ook in de wind slaan. Bovendien waren De Meesters adviezen geheim, zodat het voor de buitenwereld moeilijk in te schatten was wat nu precies zijn invloed was. In 1903 werd De Meester ziek. Hij leed volgens de me dische rapporten aan over spannenheid, aan 'een ernstig slepende blaasziekte en aan overprikkeling van het ze nuwstelsel'. Eerst ging hij op ziekteverlof in Indië zelf, maar toen dat niet hielp von den de artsen in Batavia 'een verblijf buiten de keerkrin gen' dringend noodzakelijk. Op 6 juni 1904 werd De Meester ontheven van zijn functie. Hij ging terug naar Europa, waar hij langzaam -maar zeker herstelde. Na precies een jaar, in juni 1905, was hij weer zover hersteld dat hij zijn taak in Indië weer kon hervatten. Maar net toen hij klaar stond om per schip terug te gaan naar Batavia, kwam de grootste verrassing van zijn toch al verrassende loopbaan. Hij, die zijn hele leven als ambte naar had gewerkt en nog nooit iets in de politiek had gedaan, werd gevraagd om minister-president te worden. Abraham Kuyper De beroemde anti-revolutio naire premier Abraham Kuyper had in 1905 tot ieders verbazing de verkiezingen verloren. Dat betekende dat 'links' een regering moest vormen. Nu was 'links' in die tijd wat we vandaag 'rechts' zouden noemen: Vrije Libe ralen, de Liberale Unie, Vrij zinnig Democraten. Maar 'links' was in 1905 hopeloos verdeeld. Mr. H. Goeman Borgesius kreeg de opdracht een 'links' kabinet te vor men, maar hij kwam er niet uit. Bij minister Pierson thuis vond een soort crisisberaad plaats en daarvoor was ook de a-politieke De Meester, die Pierson nog kende uit zijn tijd op het ministerie van financiën, uitgenodigd. En hoe het nu precies gegaan is, maken de historici niet dui delijk, maar De Meester werd minister-president. In de Tweede Kamer kende men De Meester, lid van de Liberale Unie, niet en de woede over de formatie was groot. „Dit kabinet is in poli tieke ongerechtigheid gebo ren" en „het kabinet-De Meester is van raadselachti- gen aard en zal op avondtuur moeten leven", waren de eer ste commentaren van de rechtse (lees: confessionele) oppositie. Maar ook uit eigen kring klonk kritiek en zo zou het de gehele regeerperiode van het kabinet-De Meester blijven. De volkomende on verwachte beoeming zat de doorgewinterde politici in parlement niet lekker en ze accepteerden hem in feite niet als één van hen. 'Den parlementaire over zichtschrijver' van het Han delsblad, C. Elout, beschreef De Meesters optreden in de Kamer zo: „Minister De Meester, ernstig, zorgzaam, degelijk, dringend en warm, maar zacht en vaderlijk-ver- manend sprekend; met iets huiselijks en gezelligs en pa- triachaals in zijn heel doen en zeggen; bedachtzaam in zijn bewegingen, in zijn geba ren, in zijn uitingen; herinne rend aan het ouderwetse type van den goeden, vriendelij ken schoolmeester". Deze aardige, ambtelijke man had het zwaar in het parlement, waar 'geroep, gelach, ge- toorn, geschamper, vinnige blikken en vlijmende woorden" aan de orde van de Crisis Het kabinet-De Meester sleepte zich dan ook van cri sis naar crisis en op 12 febru ari 1907 dienden de ministers collectief hun ontslag in bij de koningin. Na tal van be- middellingspogingen kwa men de ministers half maart op hun besluit terug, maar nog geen jaar later viel het doek definitief. Op 21 decem ber 1907 verwierp de Kamer de begroting van de minister van oorlog en drie dagen la ter vroeg De Meester op nieuw het ontslag van zijn kabinet aan. Na een paar maanden demissionair te zijn geweest, traden De Meester c.s. op 12 februari 1908, na 909 dagen aan het bewind te zijn geweest, af om plaats te maken voor het kabinet- Heemskerk. De Meester komt in de ver halen van tijdgenoten over als een vriendelijke, goedwil lende man met - zeker voor die tijd -progressieve en vrij zinnige denkbeelden. Voor het harde politieke hand werk was hij evenwel onge schikt, omdat hij 'te zacht' was. Mr. D. Rink, minister van binnenlandse zaken: „De Meester was van een hoog staand karakter. Nooit zou hij zich leenen, noch recht streeks, noch indirect, tot iets wat leelijk was of het dag licht niet kon zien. Ieder die met hem in aanraking kwam, kwam dan ook dade lijk sterk onder den indruk, dat hij hier stond tegenover een volkomen betrouwbaar, rechtschapen, eerlijk man, van wien men in gevoelen kan verschillen, maar wien men zijn achting en sympa thie niet onthouden kon". Na de teleurstelling van het moeizame premierschap bleef De Meester actief in de politiek, zij het niet meer op het hoogste niveau. Hij werd kamerlid (fractievoorzitter van de Liberale Unie) en veel later, in 1917, lid van de Raad van State. Na een lang durige ziekte stierf Theodoor Herman de Meester op 27 de cember 1919. KOERT BOUWMAN heeft wel eens een vol gevoel in g, is zo nu en dan boert of voelt het achter in de keel bran- Daar gaat dit stukje niet Maar sommige mensen in meerdere of min- mate, dan eens meer, eens minder, voortdu- last van deze klachten zich tooien met de me- naam 'dyspepsie'. specialist en vaststellen een ontstoken slokdarm wel een maagzweer is. kan de dokter in 'n derde de vele gevallen niets vinden, n maagzweer, geen ontsteking i een stukje darm of wat dan Het enige dat vaststaat is dat patiënt langdurige en sterk wis- <nde klachten heeft van pijn in maagstreek, dat volle gevoel in maag, boeren, zuurbranden of Belijkheid. Dit heet tegenwoor- in onberispelijk potjesengels een 'Non-ulcer-dyspepsia', kort weg NUD, dat vrij vertaald zoiets betekent als bovenbuiksklachten zonder dat er een maagzweer te bespeuren valt. Zo'n NUD is dan wel geen gevaarlijk bezit, maar leuk is anders. De gewone therapie tegen maagzweren in de vorm van zuurremmers haalt bij een NUD niets uit. De patiënt loopt boven dien de kans om als een pingpong bal tussen de verwijzende huisarts en de niets vindende internist te kaatsen om dan ook nogal eens te horen te moeten krijgen dat het wel de 'zenuwen' zullen zijn. Tot voor kort tenminste. In het begin van de jaren '80 de den de Australische onderzoekers Warren en Marshall een aardige vondst. Ze ontdekten dat mensen met een maagzweer bijna altijd in het bezit zijn van een gastritis of wel maagontsteking, en dat deze maagontsteking bijna altijd veroor zaakt wordt door een bacterie die men tot dan toe over het hoofd had gezien. Dit opende perspectie ven voor een echte behandeling van maagzweren. Door de Campy- lobacter-pyloribacterie (sinds twee maanden omgedoopt in Helicobac ter pylori) met bacteriebestrijden- de middelen uit te roeien, zou men maagzweren letterlijk in de kiem kunnen bestrijden. Dit onderzoek is nog volop aan de gang en is, zo als dat heet, 'zeer veelbelovend'. Welnu. Zou diezelfde bacterie, de Helicobacter pylori dus, ook niet de oorzaak kunnen zijn van die onbegrepen bovenbuiksklachten? Deze maand promoveerde de arts R. Loffeld aan de Rijksuniversiteit Limburg op dit onderwerp. Wat heeft de jonge doctor zoal gevon den? Inderdaad is de helft van de patiënten die deze klachten heeft en waarbij de dokter altijd niets heeft kunnen vinden in het bezit van een maagontsteking veroor zaakt door de Helicobacter bacte rie. Nu bestaat er een middel dat iets uithaalt tegen deze bacterie. Loffeld behandelde de helft van zijn patiënten met een bijzondere vorm van de stof bismuth, ofwel De-nol, en de andere helft met een daarop precies gelijkend fopmid- del. En zie. Bij de bismuth-groep werd de bacterie in groten getale uitgeroeid en namen ook de klach ten meer af dan in de groep die al leen maar het fopmiddel had ge slikt. Bewijs geleverd? Helaas niet, of liever, niet helemaal. Want aan de theorie dat de Helicobacter-bac- terie maagonsteking veroorzaakt en dat die weer op zijn beurt de oorzaak is van al die vervelende klachten, zitten nog talloze haken en ogen. Onduidelijk Op de eerste plaats was het lange tijd onzeker of de bacterie wel maagontsteking veroorzaakt. De ontdekker ervan, Marshall, nam de proef op de som door een oplos sing met deze bacterie te consume ren, en inderdaad, hij kreeg last van al die vervelende klachten. Ook is nog steeds onduidelijk waarom veel mensen zonder enige klacht, 'normale' mensen dus, wel de bacterie in hun maag hebben zitten en daar toch geen enkele hinder van ondervinden. Het be langrijkste zwakke punt van de theorie is dit. Bismuth bestrijdt in derdaad de Helicobacter-bacterie en daarmee ook de maagontste king. Maar of met het bestrijden van die maagontsteking ook de klachten afdoende afnemen is nog niet geheel zeker. Per slot van re kening hielp bij een aantal mensen een foppil ook. Internationaal is men druk doende om deze gaten in de theorie te dichten. Aan het Amsterdams Me disch Centrum loopt op dit mo ment een onderzoek in samenwer king met een aantal ziekenhuizen in den lande. Aan dit onderzoek doet ook de internist dr M Becx mee die verbonden is aan het Nij meegse Canisius-Wilhelminazie- kenhuis. Wat hoopt hij met dat on derzoek te bereiken? Becx. „Loffeld heeft nagegaan wat de effecten zijn van bismuth, De- nol dus, op al deze klachten. En dan nog op heel korte termijn. Maar de Helicobacter-bacterie is ook gevoelig voor een aantal anti biotica. Metronidazol bijvoorbeeld, ook wel bekend onder de merk naam Flagyl. Wat wij nu gaai. doen is nagaan wat de combinatie metronidazol en De-nol op lange termijn bij deze mensen uithaalt". Dit onderzoek gebeurt, zoals dat heet, dubbelblind: zowel de patiënt als Becx weet tijdens het onder zoek niet of de patiënt De-nol sa men met metronidazol slikt of al leen maar De-nol met een precies op metronidazol lijkende foppil. Pas na afloop van het onderzoek wordt dat bekend en dan kan men nagaan of de combinatie al dan niet succes heeft gehad. „Dan ho pen we ook aan te kunnen tonen dat je met het uitroeien van de bacterie tegelijkertijd de klachten kunt laten verdwijnen". Proefpatiënten Hoe lang gaat dat onderzoek du ren? „Zeker wel twee jaar", zegt Becx, die tegelijkertijd laat weten dat hij nog wel een aantal proefpa tiënten kan gebruiken („maar dan wel graag in overleg met de huis arts"). Maar als het allemaal lukt, dan openen zich perspectieven voor patiënten die al jaren met deze klachten rondlopen. „Ik maak ze geregeld mee. Ze krijgen van de huisarts Tagamet, en dat helpt dan niet, de specialist maakt een maagfoto «waar weer niets op is te zien, en dan krijgen ze ook nogal eens te horen dat het wel de 'zenuwen' zullen zijn. Maar nu lijkt het er op dat een redelijk aan tal van deze mensen, niet allemaal, een maagontsteking hebben die met geneesmiddelen behandeld kan worden". Ik houd u op de hoogte. door Joke Forceville-Van Rossum Is God net als Sinterklaas, bestaat hij ook niet meer, als we niet in hem geloven? Clara Elisabeth In de kern van de zaak is een surprise een verrassing. Het onverwachte ervan maakt haar zo aantrekkelijk. Vandaag bied ik mijn lezers dus een onverwachte column aan. De Goedheiligman is al lang op zijn basis terugge keerd en was voor wie hem accepteert afgelost door de kerstman, maar toch gaat het nog even over die figuur. Een mevrouw van grootmoedersleeftijd ver trouwde me kortgeleden, diep zuchtend, kennelijk even diep teleurgesteld, toe dat er toch wel al te veel veranderd is vergeleken bij vroeger. Toen ik bij haar op bezoek kwam en ze me bij de thee een speculaasje presen teerde, verontschuldigde ze zich ervoor dat het geen borstplaatje was. Dat vond ze eigenlijk méér passend in deze dagen. Hoe jammer vond ze het dat een kistje borstplaat haar al in geen ja ren meer ten deel was geval len. Je weet wel", zei ze, „zo'n aardig origineel kistje van PEL". Ik kan het me best permitteren die naam hier te vermelden. De fa briek is, naar ik stellig meen te weten, allang ter ziele. Dit is geen sluikreclame. Boven dien, de opvolger van Brink man is nog niet ingewerkt- Maar intussen zat mijn oma figuur met haar teleurstel ling. Die trouwens nog ande re kanten had. Ze bezwoer me, echt niet meer te weten, bij de hemel niet, bij Sinter klaas niet, bij de kerstman niet, waarmee ze haar klein- kroost zou moeten verrassen in de maand der verrassin gen. Haar probleem was bo vendien dat het jonge goedje al heel vroeg zijn geloof in de Heilige Nicolaas heeft verloren. Dat betreurde ze bovenmate. Als kinderen (mensen) niet meer in het wonder van het schenken geloven, worden ze maar al te gemakkelijk „ongelovi gen Had ze niet onlangs in een indrukwekkend boek gelezen: „Is God net als Sin terklaas, bestaat hij ook niet meer als we niet in hem ge- loven/i?' Nee, dat kinderen nog wel van alles verwach ten van hun ouders en groot ouders, vond ze toch niet he lemaal genoeg. Dat verwach ten moeten we niet verwar ren met hopen, was ze stellig van mening. Zó kun je niet meer spreken van verrassin gen, surprises. We hebben er sa ito en lang over gepraat, die omafiguur en ik. We kwamen tot de ontdekking dat de december maand nog altijd geschenken maand is. Dat het ook maar zo moest blijven. Voor de één staat dan de vijfde, voor de andere de vijfentwintigste centraal. Gegeven wordt er. En dat is eigenlijk een goede zaak. Al kunnen we ons wel daarbij afvragen of we ons misschien wat minder op het materiële zouden moeten concentreren. Kunnen liefde, genegenheid, aandacht niet minstens zo intens en aan trekkelijk uitgedrukt worden in bijvoorbeeld tijd? Met een bescheiden aardigheidje ie mand gaan bezoeken en dan de „begunstigde" doen erva ren dat we alle tijd van de wereld voor hem of haar hebben. Luisteren naar, wel licht ons allang bekende, verhalen; herinneringen la ten ophalen die het wereldje van zo iemand in gloed zet ten. Er zij, ook in de kerst tijd, mensen die hun leven Jang alleen hebben gestaan, die nooit kinderen hebben gehad. Er zijn er wier kinde ren elders in de wereld wo nen. Zij moeten ook de de cembermaand zinvol zien door te komen. Als iemand niet in Sinterklaas gelooft, niet in het goede, niet in God komt dat omdat hij niets goeds ervaart in zijn leven? Daar geen glimpje van op vangt? Sint Nicolaas was een heili ge. Heiligen weten van wan ten, of eerder van hemelse zaken. Van God dus ook. Moeten we Sinterklaas dan maar niet toelaten omdat hij helpt ons te doen geloven in goede dingen?

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11