fog volop gevechten in Panama chaotisch feest bij brandenburger Tor Demonstratie in Den Haag vol verrassingen Dominee Tökes zou nog in leven zijn Van alle kanten stroomt hulp naar Roemenië ^TENLAND QeidteQowuvnt ZATERDAG 23 DECEMBER 1989 PAGINA 7 Roemeense koning biedt zich aan 'P" Michael van Roemenië, che FOTO: AP GENEVE De in Zwit serland in ballingschap le vende Roemeense koning Michael heeft gezegd be reid te zijn om als consti tutioneel monarch op te treden, als de Roemeense bevolking dat wil. De koning verklaarde dat Roemenie voor de oorlog een goed functionerende constitu tionele monarchie had en zag geen reden waarom een derge lijk systeem niet opnieuw in gevoerd zou kunnen worden. Koning Michael riep zijn land genoten op om de geweldda digheden te stoppen en een sfeer van verbroedering te scheppen. „Wij moeten ons land opbouwen en hebben geen tijd voor wraak", aldus de koning. Hij riep de Roeme nen op om onmiddellijk een voorlopige regering in te stel len, alle politieke gevangenen vrij te laten, alle onafhankelij ke politieke groepen te erken nen en binnen zes maanden vrij verkiezingen te houden. De koning verklaarde zich nog altijd als de wettige vorst van Roemenië te beschouwen, om dat hij in 1948 onder druk van de communisten en het Sovjet- bezettingsleger in Roemenië afstand van de troon heeft moeten doen. BUDAPEST De Roemeense predikant Laszlo Tökes is volgens de Hervormde Kerk in Hongarije nog in leven. Het bureau buitenlandse betrekkingen van deze kerk heeft dit gehoord van Hongaarse burgers die uit Roemenië kwamen. Er is nog geen direkt contact met de 37-jarige Hervorm de predikant geweest. Via via is wel vernomen dat Tökes gisteravond een preek heeft gehou den in de Roemeense stad Tirgumures. Daarin deed hij een oproep aan de internationale we reld om medicamenten, verband en bloedplas- ma naar het land te sturen voor de vele gewon den. Tökes werd met vrouw en kind vanuit Ti- misoara in het westen van het land gedepor teerd naar het dorpje Meniu, dichtbij de grens met de Sovjetunie. Dit dorp met slechts 500 in woners ligt in een zeer geïsoleerd gebied. Tökes leverde afgelopen zomer voor de Hon gaarse televisie kritiek op de verwoesting door de overheid van dorpen in Transsylvanië. Hier woont de grootste etnische minderheid in Euro pa, waarvan de leden allen in dat gebied zijn geboren en niet zoals vaak wordt be weerd vanuit Hongarije zijn geëmigreerd. Sindsdien werd de pastorie van ds. Tökes dag en nacht door de politie bewaakt. Bisschop Las zlo Papp van Oradea gaf hem opdracht zijn ambtswoning te verlaten. Toen Tökes dit wei gerde, werd hij door de politie uit de pastorie gezet. Toen zondag een ultimatum van de rege ring tegen Tökes afliep, blokkeerden honder den mensen de toegang tot de kerk in Timisoa- ra. Daarna braken de demonstraties uit die aan honderden, zo niet duizenden mensen het leven hebben gekost. Die gebeurtenis was tevens het begin van de definitieve val van Ceausescu. etMA-STAD Het in Panama tegen de ikaanse invasie is ang niet gebroken, kaanse militairen >n gisteren, op de dag na de inval, slag leveren met jigers van de voort- ïge dictator gene- .ntonio Noriega. De kaanse president deelde mee dat hij an zeggen hoe lang iitaire actie zal gaan jofdkwartier van het jaanse militaire com- in Panama-stad werd orgen onder vuur ge- n' j door Noriega-getrou- ie zich. hebben verza- j de zogenoemde Batal- li de Waardigheid. 'VS- pn doorzoeken op het k huis voor huis in het deel van de stad waar zijn hoofdkwartier j huiszoekingen hebben be al duizenden wapens erd. Mannen die zich identificeren meegenomen, i-premier van de dins- Rpnstalleerde regering nama, Ricardo Arias n, is ternauwernood t aan een aanslag op ?n. De auto van de 59- balderon werd onder {nomen nadat hij het ntsgebouw in Panama- Bi verlaten. De vice-pre- mier bleef ongedeerd, maar twee van zijn lijfwachten raakten licht gewond bij de Ruim duizend leden van de Amerikaanse militaire politie probeerden na twee dagen van grootscheepse plunderingen, de rust en orde in de straten van Panama-stad te herstellen. Overal zijn uitgebrande auto's, hopen afval, ingegooide ruiten en leeggeroofde winkels te zien. Slechts weinig inwoners van de hoofdstad zijn gisteren naar hun werk gegaan. Ongeveer 5.000 mensen zijn dakloos ge raakt door de Amerikaanse aanval op het hoofdkwartier van Noriega. Details over de gevechten in Panama's tweede stad Colón waren gisteren niet beschik baar, maar een receptioniste in het ziekenhuis in de stad zei dat er veel doden zijn geval len, zowel burgers als militai ren. Het westen van Panama, tegen de grens met Costa Rica, is in handen van troepen die Norie ga trouw zijn gebleven. De schuilplaats van de generaal is nog steeds niet bekend. Posters De VS-militairen zijn woens dag waarschijnlijk net een paar minuten te laat gekomen om Noriega op te pakken in één van zijn onderkomens in Panama-stad. Volgens .enkele Amerikaanse soldaten werden na het binnendringen van de woningsmeulende sigaretten en achtergelaten handtassen Het hoofdkwartier van generaal Noriega in Panama-stad na het offensief van de VS-militairen aangetroffen. De aanwezigen hadden het huis kennelijk in grote haast Verlaten. Van Amerikaanse zijde werd ver der meegedeeld dat aan de wand van de bibliotheek grote posters hingen van Adolf Hit ler en de Libische leider Mu- ammar al-Gaddafi. Onder de poster van Hitier stond ge schreven: „Eén volk, één rijk, één Führer". In het uitgebrei de onderkomen, met onder meer een privé-bioscoop, wer den voorts 50 kilogram cocaï ne, grote sommen gelds en au tomatische wapens aangetrof fen. Guillermo Endara, de voorma lige oppositieleider die dinsdag in het geheim op een Ameri kaanse militaire basis was in gezworen als (Je nieuwe presi dent van Panama, zei dat hij ook zonder het oppakken van Noriega in staat zal zijn het land effectief te besturen. Voor de Amerikaanse televisie merkte Endara op dat naar zijn inschatting Noriega wei nig invloed heeft op de bevol king. „Hij. verontrust me niet. Ik heb de politieke macht. Ik voel dat ik de steun heb van FOTO: AP het volk", aldus Endara, die donderdag een uitgaansverbod afkondigde, waaraan weinigen zich stoorden. De Organisatie van Ameri kaanse Staten (OAS) heeft de Amerikaanse militaire inter ventie in Panama vrijdag „diep betreurd". Met alleen de stem van de VS tegen werd een resolutie van die strekking aanvaard. In de resolutie wordt opgeroepen tot een on middellijk staakt-het-vuren en een vertrek van vreemde troe pen uit Panama. Aan het be- KLM vliegt niet langer op Panama AMSTERDAM In ver band met de onveilige si tuatie in Panama heeft de KLM besloten niet langer het vliegveld van Pana ma-stad aan te doen. Vlucht KL-743 is gister middag niet naar Panama vertrokken. De KLM be sloot om Curacao als eind punt te nemen. Volgens een KLM-woordvoerder vertrekt vandaag de KL- 755 wel naar Aruba en Guatamala, maar slaat de tussenlanding in Panama over. Ook vlucht KL-744 die vandaag op Schiphol landt, heeft Panama niet aangedaan. De KLM beraadt zich nog over de vlucht die op maandag eerste kerst dag moet plaatsvinden via de route San José, Pa nama, Curacao, Amster dam. gin van de discussies besloot de OAE de door Noriega aan gewezen Jose Maria Cabrera als officieel vertegenwoordiger van Panama te accepteren. Een afgevaardigde van de nieuwe Panamese regering van president Endara mocht niet meepraten. Roemeense demonstranten verbrandden gistermiddag bij hun ambassade in Den Haag een portret van Ceausescu. FOTO: ANP Roemeense ambassadeur voor het hek van de residentie. Hij bevestigde het aftreden van de Roemeense regering en ver zocht om bescherming voor hem en zijn personeel. „Wij zijn geen moordenaars en keu ren het optreden van het Roe meense leger af", riep hij uit onder grote hilariteit van de circa tweehonderd demon stranten. Een delegatie, bestaande uit Jan ter Laak van Pax Christi, prof. S. Alexandrescu van het Roemenië Comité en prof. Ki- bedi Varga van de Hongaarse federatie, kon vervolgens in het ambassadegebouw een ge sprek met hem voeren. Ook dit stond niet in het draaiboek van de organisatoren. 'Staats vijand' Alexandrescu zei na af loop dat „de ambassadeur zich heeft verklaard tegen al het geweld tegen het Roemeense volk". Organisator Jan ter Laak riep de demonstranten op om rus tig te blijven en ook hier geen geweld te plegen. „We moeten de democratie met democrati sche middelen bereiken". Daar hielden de geëmotioneerde be togers zich aan. Afgezien van een paar ingegooide ruitjes van het ambassadegebouw bleef het vreedzaam. DEN HAAG Een Roe meense demonstrant ver scheen gistermorgen voor de ambassade van zijn land in Den Haag met een halsdoek om zijn hoofd, om herkenning te voorko men. Hij verdween drie uur later zonder doek. Opgewekt en luid pra tend. De demonstratie was afgelopen, Roemenië vrij. „Fameus, dat dit tegelijkertijd is gebeurd", zei organisator Jan ter Laak van Pax Christi gistermiddag. Want terwijl de monstranten nog leuzen scan deerden als „Weg met Ceau sescu", probeerde de gehate Conducator het land uit te vluchten. Borden met teksten als, „Kill him" en „Ceausescu- =Hitler", het verbranden van pamfletten van Ceausescu, de oproep tot een economische boycot. Dit alles werd gisteren door de gebeurtenissen in Roe menie achterhaald. Het programma van de de monstratie in Den Haag ver anderde dan ook drastisch. In plaats van een protestverkla ring aan de Nederlandse rege ring en het parlement ver scheen verrassend genoeg de I" JN De chaos eJlledig. Meteen na iciële opening van [andenburger Tor en tienduizenden °urgers onder de in het verlan- ks van het histori- n oment te missen, lizisten (Vopo's) keken )os toe hoe dranghek- ,a's er de voet werden ge- e anders zo gediscipli- )ostduitsers waren gis- |g niet meer te hou- de twee nieuwe grens- (en zorgden zij voor UI/ang van jewelste. De n massa zorgde voor ie toestanden; mensen en elkaar, dansten, op de muur, staken k af, dronken cham- waren door de politie steden niet meer U ang te houden. Vol- sme Westberlijnse politie ji zich in het westelijk j ji de stad minstens ensen op straat; in het deel was de menigte er, maar exacte cijfers 'banet voorhanden. de chaotische organi- klaarblijkelijk niet 1 was op zo'n enorme ïassa, werd de ope- i feest. Uren van tevo- br in West-Berlijn een ksverhuizing op gang in de richting van de Brandenburger Tor. Iedereen wilde erbij zijn. Zowel aan de west- als de oostkant van de Muur riepen de mensen „Maak de Poort open, maak de poort open". Ook waren aan beide zijden van de Muur spandoeken te zien met de be kende leuzen: „Duitsland, één vaderland" en „Wij zijn één volk, één natie". Ook waren er leuzen die inhaakten op de bloedige gebeurtenissen in Roemenië. „Moordenaar Ceau sescu, Vrijheid voor Roeme- Stromende regen Aan beide zijden juichten tien duizenden Oost-en Westduit sers toen de Oostduitse pre mier Modrow en Bondskanse lier Kohl naast elkaar, in de stromende regen, onder de middelste boog van de 200 jaar oude poort doorliepen, die eens het symbool was van de Duitse eenheid maar de afge lopen 44 jaar de deling van Europa tijdens Koude Oorlog karakteriseerde. De leiders van de DDR en de Bondsrepubliek Duitsland openden daarmee officieel de doorgang in de Berlijnse Muur Deze ceremonie werd recht streeks door de Duitse en ook de Nederlandse televisie uitge zonden. De Oostduitse premier Mo drow zei in een toespraak: „De doorgang bij de Brandenbur ger Tor is niet één van de vele hier moet nooit meer de brandende stank van oorlog geroken worden. Dit moet een poort van vrede worden". De Oostduitsers schreeuwden luidkeels om Kohl, de eerste Westduitse bondskanselier die ooit voet zal zetten in Oost- Berlijn, en Modrow's rede ver dronk bijna in het „Helmut, Helmut"-geroep. Enthousiaste Oostduitsers klauterden op de Muur, die op 9 november werd geslecht door de hervormings gezinde Oostduiste regering die DDR-burgers voor het eerst sinds 1961 toestond vrij naar het westen te reizen. Kohl verklaarde in een korte rede: „Voor mij is dit één van de gelukkigste uren van mijn leven". Hij riep de Duitsers opnieuw op geduld te betrach ten bij de hereniging van bei de Duitslanden. De Oostduitse Groenen pre senteerden gisteren, in het dagblad Berliner Zeitung-, een nieuw plan vöor de scheidslijn tussen Oost en West. Haal de Berlijnse muur neer en ver vang hem door een groene strook van bomen, wingerds en klimop. „Laten we de Kou de Oorlog niet door beton ver vangen. We moeten de vroege re 'doodsstreep.' door een unie ke leefruimte vervangen", al dus de Groene Partij. Volgens de milieupartij zijn stadsplan ners al aan het samenzweren om het verlaten gebied tussen de twee Berlijnen te verande ren in een betonjungle van snelwegen, wolkenkrabbers en garages. Aan de ceremonie, die verkort was wegens het bloedige in grijpen van het Roemeense le ger tegen anti-regeringsbeto- gingen, namen ook burge meester Walter Momper van West-Berlijn en Erhard Krack van Oost-Berlijn deel. Ook een groot aantal toppolitici van beide landen woonde de plech tigheid bij. Een woordvoerder van West-Berlijn had eerst aangekondigd dat er geen toe spraken gehouden zouden worden wegens de onlusten in Roemenië, maar later werd bekend dat Kohl, Modrow, Krack en Momper allen kort het woord zouden voeren. De tienduizenden toeschou wers zwaaiden met zwart- rood-gele vlaggen en op span doeken werd de hereniging van beide Duitslanden bepleit. Jongeren voerden vreugde dansen op de Muur uit, maar een vrouw zei in tranen: „Er zijn zoveel mensen bij deze Muur gestorven, dat was toch allemaal niet nodig". De opening van de Branden burger Tor werd afgelopen weken al verwacht. In de nacht van donderdag op vrij dag maakten bouwvakkers in de buurt van de poort twee doorgangen. Op een van de met graffiti bedekte brokstuk ken stond in het Duits: „Elke muur gaat eens om". o -e-r Oostduitsers op de Berlijnse Muur met een spandoek met de tekst „Come Together". De Berlijners kwamen gistermiddag samen en vierden feest nadat de Muur ook bij de Brandenburger Tor was geopend. a K FOTO: AP Lubbers vol bewondering DEN HAAG Premier Lubbers is „verrast en verheugd" dat dictator Ceausescu in Roemenië ten val is gebracht. Wel betreurt hij het dat er „zo veel bloed" moest worden vergoten voordat deze doorbraak kon plaats vin den, zo zei hij gisteren op zijn wekelijkse persconfe rentie. De premier hoopt dat het ge weld in Roemenië zo spoedig mogelijk wordt beëindigd. „Het is tragisch dat dit aftand se en verkalkte regime de te kenen des tijd zo lang niet heeft willen verstaan," aldus Lubbers. Hij sprak zijn bewon dering uif voor de mensen die ondanks het tegen hen ge bruikte grove geweld hebben doorgezet. .Hieruit blijkt des te duidelijker hoe onrechtvaar dig, onjuist en onvoorstelbaar de onderdrukking was gewor den". De aandacht van Nederland en de andere Westeuropese landen moet nu worden ge richt op het bieden van steun, aldus Lubbers. In de eerste plaats eventuele voedsel- en medische noodhulp. Maar als de democratisering in Roeme nië zich ontwikkelt op eenzelf de manier als in andere Oost bloklanden, vloeit daar vol gens Lubbers voor West-Euro pa de verplichting uit voort ook politiek en financieel on dersteuning te geven. Minister Van den Broek uitte in Parijs „enige zorg" over het „gebrek aan organisatie van de samenleving". Een gezags vacuüm kan tot „allerlei onge controleerde acties" leiden, zei hij. De minister wilde niet in gaan op de mogelijkheid van represailles tegen de vroegere leider Nicilae Ceausescu. '0NTUREN VAN KAPITEIN ROB DE VALLEI DER VERGETEN WERELD - Dan springt de tijger naar voren, doch op hetzelfde knalt Robs vuurwapen. En kijk, de moropus staat zijn i ook! Het dier had gemakkelijk de vlucht kunnen ne- ür blijkbaar is het aan zulke ontmoetingen wel gewend. *J)us heeft zich ten minste omgedraaid en geeft met bei- Spoten de sabeltijger een klap, die er zijn mag. Met een iqqft de tijger ter aarde en meteen weerklinkt nog een Martin is teruggekeerd en treft met zijn geweer het roofdier dodelijk. „Ja, ja," zegt hij lachend, wanneer Rob zich het zweet van zijn gezicht veegt, „zulke katjes kun je in deze bossen verwachten..." Ze vervolgen hun tocht en bereiken tegen de schemering het open veld weer. Aan de rand van een rotsplateau stijgen ze af. In de verte verheft zich een hoge bergrug. Daarach ter ligt de bewoonde wereld. „De bergen zijn te hoog en te steil en te onherbergzaam om er over te trrekken", zegt dr. Martin, „maar ik weet één mogelijkheid." AMSTERDAM Vanuit de hele wereld is met toe zeggingen van noodhulp gereageerd op de val van de Roemeense dictator Ceausescu. In Roemenië heerst vooral gebrek een medische voorzieningen. Een Nederlandse verpleeg kundige en een Canadese technicus van de internationa le organisatie Artsen zonder Grenzen zijn gisteravond van uit Amsterdam met een vrachtwagen medicijnen op weg gegaan naar Roemenië. Een Hercules-vliegtuig van de Belgische luchtmacht vertrekt vanmiddag vanuit Brussel naar de Hongaarse hoofdstad Budapest, vanwaar men ver moedelijk naar de Roemeense stad Timisoara zal reizen. Met dit toestel reizen ook twee Ne derlandse artsen en een ver pleegkundige mee. In eerste instantie zal directe medische hulp worden gebo den aan de gewonden in Bu- karest, Timisoara, Sibiu en Cluj. Artsen zonder Grenzen heeft via haar contacten in Roemenië alarmerende berich ten ontvangen over een groot gebrek aan gespecialiseerd medisch materiaal in de 'zie kenhuizen. De Nederlandse regering heeft 500.000 gulden beschikbaar gesteld aan Art sen zonder Grenzen voor het verlenen van medische hulp in Roemenië. De Europese Gemeenschap heeft kort na de val van het bewind-Ceausescu aan Roeme nië noodhulp toegezegd. „De EG en haar lidstaten bevesti gen plechtig hun bereidheid directe hulp en samenwerking te bieden aan Roemenië", al dus een verklaring die werd uitgegeven in Parijs, waar de ministers van buitenlandse za ken bijeen zijn. In Brussel deelde de Europese" Commis sie, het dagelijks bestuur van de EG, mee dat spoedhulp ter waarde van 2,3 miljoen gulden aan Roemenië wordt gegeven. De EG wil zo snel mogelijk de dringend nodige medicamen ten en medische apparatuur naar het land sturen. Diverse instellingen als het Rode Kruis worden bij de actie betrokken. Uit Genève vertrokken mor gen al twee vliegtuigen van het Internationale Rode Kruis met vier ton aan spoedhulp en verplegend personeel voor Roemenië. Het werelddiakonaat van de Nederlandse Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken in Nederland hebben voor een miljoen gulden aan medicijnen en voedsel naar Roemenië ge stuurd. Die goederen zullen het land naar verwachting tij dens de kerstdagen bereiken. In een later stadium zal die hulp worden uitgebreid. De stichting Dorkas Hulp In ternationaal, een christelijke stichting voor hulp aan gewe- tensvervolgden heeft voor een miljoen gulden aan hulpgoede ren aan het land ter beschik king gesteld. De goederen zul len op korte termijn naar Roe menië worden overgebracht.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7