byota Celica: meer van hetzelfde nu met injectie „Ik heb nog niet gescoord maar dat komt heus wel" Speciale clip voorkomt knellende autogordel JAN WILLEM BERTENS, DIPLOMAAT IN DE POLITIEK: Er zijn nogal wat automo bilisten die geen autogor del dragen, omdat zij dit als lastig ervaren. De vei ligheidsriemen zijn als re gel strak over de borst ge spannen en dat geeft een knellend gevoel. Dat wordt dan ook wel eens als excuus opgevoerd, wanneer de politie proces verbaal opmaakt. Uit oogpunt van verkeersvei ligheid wordt het gebruik van autogordels op vele manieren gestimuleerd en misschien daarom wel heeft een Frans man een onderscheiding op het Internationale Uitvinders congres in Genève ontvangen voor de 'Alixystem Clip'. Dat is een uitgekiend kunststof ap paraatje, bestaande uit een houder met een draaischijfje, dat over de gordel omhoog ge schoven wordt tot de portier- stijl en vervolgens een kwart slag gedraaid. De gordel kan daardoor iets losser worden af gesteld; er ontstaat tussen de veiligheidsriem en het lichaam een handdikte bewegingsvrij heid, terwijl het beschermende effect niet verloren gaat. Het knellende gevoel ontstaat dus niet en dat is prettig. Het Franse ministerie van trans port heeft de clip ook goedge keurd. Twee apparaten kosten 19,95. Voor meer informatie: telefoon 073-579130. NNENLAND Gllr IAATSBURG Hij zit ^erispelijk in de kleren, s het een diplomaat jlljamt. Zwarte krijt- wit overhemd met Hl streepje, stropdas met fantasiemotief, zwarte schoe- 1 Met een stapeltje pa- nneien onder de arm zoekt !n %ijn weg in de mieren et jp van het Paleis van opa te Straatsburg, n ir honderden inwoners de twaalf EG-landen 2)j onder een constant iem van negen talen r de wandelgangen regen. Nu en dan dt hij door een Span- d, een Duitser of een gegroet. Aardi- n h^ent, die Hollandse li- veaal niet die snor, vin- bj ze. En je kunt er soms nt hk mee lachen ook. Willem Bertens (53) brak D i een half jaar geleden een verende diplomatieke car- in dienst van het konink- der Nederlanden af om bns D66 één van de 518 le- 'van het Europees parle- y vd te worden. Die overgang hajieel wat voeten in de aar- In de eerste plaats moest als Europees lijsttrekker D66 het vertrouwen van partij zien te winnen, op z'n zachtst gezegd zag niet iedere democraat in pormalige ambassadeur te i Rica de aangewezen om het D66-geluid in de ipese kakofonie te doen klinken. Ten tweede was litslag van de Europese iezingen op 15 juni nogal irstellend voor D66. Van Ijfentwintig Eurozetels die Nederland gereserveerd Hel er slechts één aan D66 Jan Willem stond er dus ee, Jerziel alleen voor. omeweek of zes later gebeur- oppr iets dat wegens de heer- b komkommertijd breed I? Hollandse media werd meten. Bertens sloot zich pij de 49 leden tellende li d-democratische Euro- ie, een veelkleurig inter naal gezelschap onder lei van de voormalige Fran- esident Giscard d'Estaing. zou op zichzelf nog niet tl opzien hebben gebaard, het niet dat Bertens in olfde liberale fractie nog andere Nederlanders aan- Gijs de Vries, Jessica La- en Florus Wijsenbeek. onvervalste VVD'ers. 'ressieve liberalen en VVD in één fractie! had dat ooit kunnen den- („Ach, daar moet je niets r zoeken", relativeert j ccrms. „Wat hier in het Eu ropees parlement gebeurt is toch niet te vergelijken met de Nederlandse politieke situatie? Binnen D66 hadden we er van het begin af aan rekening mee gehouden dat die kans erin zat. Aanvankelijk was het de bedoeling dat ik samen met een groep andere progressieve liberalen een eigen fractie zou vormen. In Spanje, Italië en Denemarken heb je links-libe rale clubs en in Engeland en Ierland bestaan sociaal-demo craten die een beetje D66- achtig zijn. Maar het liep alle maal wat anders. De Britse li beralen kwamen er niet in en die andere partijtjes kregen net als D66 veel minder zetels dan verwacht". „Voor het oprichten van een nieuwe fractie moet je mini maal twaalf personen hebben. Dat aantal haalden we niet eens! De progressieve liberalen uit Spanje en Italië sloten zich daarom al vrij snel bij de grote liberale fractie van Giscard aan. Ik ben toen eerst nog in conclaaf gegaan met de Euro pese Regenboogfractie, waarin wat onafhankelijke progressie ve figuren zitten, maar dat vond ik uiteindelijk niks. Er heerst daar teveel een anti- EG-stemming. Aan het eind van het liedje dacht ik: dan stap ik ook maar naar de libe raal-democraten, want dat is in elk geval beter dan hier in je eentje rondlopen. Als een ling bereik je hier niets, nul komma nul. Je bent vrijwel elke dag volop bezig jezelf te organiseren en een gevecht te leveren tegen de papierwin kel, zodat je aan het eigenlijke politieke werk haast niet toe komt. Na overleg met Van Mierlo en het D66-bestuur heb ik toen op 24 juli een brief aan Giscard d'Estaing aangeboden waarin ik me aanmeldde als Costa Rica zijn het aanhoren meer dan waard, ook zijn werk als perschef en woord voerder van Chris van der Klaauw, minister van buiten landse zaken in het eerste ka binet-Van Agt, leverde hem een schier onuitputtelijke hoe veelheid kostelijke vertelstof op. Bertens: „Op een reis door Nieuw-Zeeland was Van der Klaauw op een dag zo moe, dat hij aan het slot van het zo veelste officiële diner voor over dommelde en met z'n neus in de slagroom van het zojuist opgediende toetje te rechtkwam. Dat was natuur lijk een uiterst pijnlijk diplo matiek incident, maar geluk kig kreeg ik onmiddellijk een wonderbaarlijke idgeving. Ik gaf een seintje aan enkele col lega's en vrijwel tegelijkertijd bogen we ons ook voorover om precies hetzelfde te doen als de minister. Met m'n neus vol slagroom richtte ik mij tot onze gastheren en zei: „Dat is een Hollandse gewoonte". Ie dereen barstte in lachen uit en Van der Klaauw was gered. Er waren zelfs Nieuwzeelanders die zich van de weeromstuit óók met de neus in hun des sert wierpen!" Standpunten Hoewel dit geen typerend voorbeeld mag heten van een ervaring waar Bertens in de Europese politiek zijn voordeel mee kan doen, is hij er heilig van overtuigd dat zijn diplo-' matieke verleden hem in z'n huidige job te pas kan komen. „Ik heb geleerd makkelijk met mensen om te gaan, op wat voor niveau dan ook, ik heb m'n talen" goed leren spreken, een behoorlijke portie kennis ovér de wereldpolitiek opge daan en bovendien geleerd QeidócQowumt geestverwant lid van z'n frac tie". „Gijs de Vries, de voorman van de drie VVD'ers in de fractie, zei onmiddellijk na mijn toetreden tot hun club dat daarmee de overbodigheid van D66 was bewezen. Een voorspelbare reactie natuur lijk, maar wel klinkklare on zin! In grote lijnen zijn we het met veel liberale uitgangspun ten eens, maar op een aantal onderdelen, vooral op sociaal- economisch terrein en op mi lieugebied, denken wij bedui dend anders. Duidelijk pro gressief, en dat laat ik merken ook. Waarmee ik overigens niet wil zeggen dat ik niet met m'n VVD-collega's overweg kan. 't Gaat prima!". Vuurwerk Datzelfde zegt ook Gijs de Vries tijdens een diner dat de Hollandse leden van de libera le fractie in een van de vele Straatsburgse restaurants aan een groep Nederlandse journa listen aanbieden. „Er is nog nooit een bommetje tussen mij en Bertens ontploft. Daarom vind ik het ook niet zonder betekenis dat D66 en de VVD hier zo goed samenwerken. Wat mij betreft mogen de twee partijen op den duur fuseren". Of de duvel ermee speelt ont ploft nog geen tien minuten later het eerste stukje vuur werk. Die ochtend heeft het Europees parlement over een belangrijk voorstel gestemd en Bertens bekent tegenover zijn tafelgenoten een ander stand punt te hebben ingenomen dan de VVD'ers. „Daar hoor ik van op", zegt De Vries kor zelig, waarop hij zich bestraf fend tot de D66'er richt met de woorden: „We hadden toch af gesproken dat we allemaal vóór zouden stemmen?" Even later wordt het incident door beide partijen terugge bracht tot de proporties van een licht briesje in een glas water. Maar Bertens wil de volgende dag nog wel even be nadrukken dat Gijs de Vries in feite niets over hem te ver tellen heeft. „Nogmaals, we werken goed samen hoor en we worden in de fractie dan ook alle vier gezien als 'de Hollandse liberalen', maar dat wil nog niet zeggen dat De Vriës mijn voorman is. Ik be houd uiteraard altijd de vrij heid om te stemmen zoals ik wil. In de fractie spreken we wel geregeld met elkaar af dat we bij bepaalde onderwerpen zus of zo zullen stemmen, al thans, iedereen dient dat te be schouwen als een stemadvies. Let wel: een advies! Doorgaans houd ik me daar trouwens wel aan. Dat is de loyaliteit tegen over de fractie als geheel, niet waar? Maar er zijn ook onder werpen waarbij Giscard zegt: u ziet maar. Niet zo verwonder lijk, want er zitten bij ons vo gels van zeer diverse pluima ge: conservatieve liberalen, nationalistische liberalen," pro gressieven, enzovoorts. Ik zit op de linkervleugel, de VVD'ers hangen ergens in het midden". Slagroom Eens in de maand vergadert het voltallige Europese parle ment gedurende vijf dagen in Straatsburg. Dat gebeurt in de immense amfitheater-vormige vergaderzaal van het Paleis van Europa met z'n 518 blauw gestoffeerde zetels, uitgerust met koptelefoons die alle le den in staat stellen de debatten in hun eigen taal te volgen. Gedurende de rest van de Voorbereidingen voor een ver gadering van de liberale fractie in het Europees parlement. Van links naar rechts: Jan Wil lem Bertens (D66), Florus Wij senbeek (VVD) en Gijs de Vries (VVD). FOTO: PERS UNIE maand vertoeven de Europar lementariërs in Brussel, waar vrijwel elke werkdag in com missieverband wordt verga derd. Iedere Europarlementa riër is lid van minstens twee commissies. Jan Willem Ber tens maakt deel uit van de po litieke commissie (waarin het buitenlands beleid van de ÉG centraal staat) en de commissie voor milieu, volksgezondheid en consumentenbelangen. Verder is hij nog lid van een delegatie die contacten onder houdt met Midden-Amerika en een speciale commissie voor contacten met de ontwikke lingslanden. „Ik ben dik tevreden met de functies die ik heb gekregen", zegt Bertens. „Die milieucom missie ligt mooi in de lijn van het D66-programma, waarin milieubeleid een belangrijke plaats inneemt, en m'n andere bezigheden sluiten uitstekend aan op mijn ervaringen als di plomaat". Wie overigens benieuwd is naar die ervaringen, hoeft daar Bertens niet eens om te vragen. De Maastrichtse Euro politicus is „een vat vol span nende en humoristische ver halen over zijn wederwaardig heden bij de diplomatieke dienst, een vat dat bij herha ling spontaan openspringt. Niet alleen z'n belevenissen op en rond de Nederlandse am bassades in Soedan, Cuba en ZATERDAG 23 DECEMBER 1989 PAGINA 21 Binnenin valt de fraaie en praktische vormgeving van het dash board op. FOTO'S: PR vierwielaandrijving. Die aan drijving bevatte bij het oude model al een automatisch wer kende visco-sper in het cen traal differentieel; nu heeft hij ook een automatische torsen- sper in de achteras voor nog probleemlozer stuurgedrag. Overigens zijn ook de rondom onafhankelijke wielophanging en de stuurbekrachtiging her zien. Verder heeft de Turbo ABS-remmen, die als extra op de 2.0 GTi verkrijgbaar zijn. Als we de documentatie mo gen geloven is, om kort te gaan, vrijwel alles aan de Celi ca veranderd en verbeterd. De prijsstijging valt dan nog mee; deze blijft globaal bene den de tweeduizend gulden. Maar goed ook, want de voor gaande Celica was al behoor lijk aan de prijs en daardoor lang niet meer in dezelfde aantallen te verkopen als alle eerdere modellen. Dank zij c een truc blijft de basisversie nog net onder 40 mille: met stalen velgen komt hij op 39.995,-, 1350,- meer dan de zwakker gemotoriseerde vroe gere basisversie. Lichtmetalen velgen kosten twee mille ex tra. Als voorheen is de stap naar de pas echt snelle 2.0 GTi groot; die komt op ƒ59.145,-. De Turbo 4WD is met f 91.995,- maar ƒ1400,- duur der dan zijn minder gespierde voorganger, maar niettemin wel heel erg duur. Nogeens: we spreken nu van Liftback- versies, de iets goedkopere coupé komt nog, maar die werd bij het oude model alleen als 1.6 ST geleverd. PETER FOKKER Dochter Toyota in Britse Derby Toyota gaat in het Britse Derby een nieuwe doch teronderneming vestigen. Deze vestiging - Toyota Motor Manufacturing - krijgt de zeggenschap over twee te bouwen fabrie ken, in Derbyshire en in Clwyd in Noord-Wales. De nieuwe investering kost het Japanse autoconcern cir ca 250 miljoen pond sterling (f 786 miljoen). De produktie moet in 1992 beginnen. Het is de „eerste Europese onderne ming die in haar geheel ei gendom van Toyota is", laat de autoproducent weten. De produktie moet uitgroeien tot een niveau van 200.000 auto's en automotoren per jaar. In dat stadium zal de onderne ming 3300 arbeidsplaatsen tellen. Met de bouw van de fabrieken zal in het komend voorjaar worden begonnen. Eind 1991 moeten beide ves tigingen klaar zijn. „We zijn van plan een echte Europese onderneming t$ worden en samen te werken met de Europese gemeen1 schap van ondernemers", al dus Junji Numata, directeur van Toyota, en belast met de activiteiten in Europa. Nu mata is door Toyota be noemd tot president-direc teur van de nieuwe Britse onderneming. IERLAND HELPT POLEN heeft allemaal even urd, maar nu kan de e FSO Prima (vroe- |||ekend als Polonez) in £|j|and geleverd worden brandstofinjectie en f ^egkatalysator. iaaraan gewerkt werd Cl te zien op de Personen- IAI in februari, waar I 'oefmodel stond van deze r (ADVERTENTIE) 'f:3roer\e*^^^A FSO Prima II. Een goede zaak natuurlijk, dat zo'n goedkope en ruime Oosteuropese auto aansluit bij de meerderheid van het Nederlandse autopro gramma met schone motor. Voor de duidelijkheid: de FSO Prima werd vorig jaar al ge presenteerd met katalysator, maar dat was een tweeweg versie die minder effectief is dan een drieweg-type zoals de Prima nu heeft. Bij zo'n gere gelde katalysator hoort brand stofinjectie, en dat bieden Oosteuropese auto's nog niet. Dat de FSO het wel heeft is te danken aan de Nederlandse importeur. Die liet door TNO een centraal injectiesysteem met bijbehorend inlaatspruit- stult ontwerpen. Meer exact gaat het om de programmering van de inspuitcomputer en het ontwerp van dat spruitstuk. De inspuiting zelf wordt be trokken van General Motors. Het Multec-systeem verzorgt niet alleen de injectie, maar ook de elektronische ontste king en bevat de modernste faciliteiten. Zo is het onder houdsvrij, heeft ingebouwde storings-analyse, noodloop- functie en brandstof-afsluiting bij afremmen op de motor. De hier ontworpen onderdelen worden naar de fabriek in Warschau gestuurd, die ze waarschijnlijk ook zal gebrui ken voor de export naar ande re westerse landen. De schone motor is ongetwijfeld een waardevol argument voor de aankoop van deze forse auto, die in de basisuitvoering CLE 13.999,- kost. Er is ook een luxueuzere SLX-versie. hoe je door goed overleg be paalde zaken kunt beïnvloe den of zelfs naar je hand kunt zetten". Heeft Bertens in het afgelopen halfjaar dan al wat bereikt in het Europees parlement? „Nou eh... nee, nog geen wezenlijke dingen althans. Ik heb nog niet gescoord, maar dat komt heus wel. Voorlopig ben ik me nog grotendeels aan het in werken. Veel luisteren, infor meren en lezen. Maar dat wil niet zeggen dat ik aan de zij lijn sta, hoor. Ik speel wel de gelijk mee, hoewel ik moet toegeven dat het me wel eens moeite kost over van alles en nog wat een politiek standpunt in te nemen. Dat was ik nooit gewend hè? Een diplomaat luistert veel, geeft meningen door, regelt en ritselt en voert politieke beslissingen uit die in Den Haag zijn genomen. Z'n eigen politieke opvattingen doen daarbij niet ter zake". Dat Bertens geen 'politiek dier' is, is ook anderen in het Europarlement niet ontgaan. Zonder uitzondering noemt ie dereen die hem kent hem een sympathiek en sociaal voelend mens, maar een politicus... nee, dat kun je niet van hem zeg gen. „Hij is meer een observa tor", zegt Jean Penders, de lei der van de tien CDA'ers in het parlement. „Dat zit zó in hem gebakken dat het ongetwijfeld een hele toer voor hem moet zijn zich echt als politicus op te stellen". Pontonbrug Gezeten op zijn vaste stek in de Straatsburgse vergaderzaal, stoel nr. 167, valt Jan Willem Bertens temidden van de zee van Europarlementariërs nau welijks op. Wie vanaf de hoog gelegen tribune op zoek naar hem de diepte intuurt heeft gelukkig de snor van de D66'er als baken, want de ze telnummers zijn van die af stand niet te lezen. Bertens zit ontspannen onderuitgezakt met de koptelefoon op het ach terhoofd. Hij volgt een debat over de onderlinge uitwisse ling van studenten tussen de EG-landen. Na een uur staat hij op en loopt de zaal uit. Er is ander werk te doen. Elders in het gebouw zal een internatio nale actiegroep voor het wel zijn der dieren aan enkele le den van de milieucommissie, onder wie Jan Willem Ber tens, een petitie aanbieden te gen het gebruik van kilome ters lange drijfnetten in de vis serij. „Je hoeft je hier nooit te ver velen, Er is altijd wel wat inte ressants te doen", zegt hij na afloop. „Soms dreig ik wel eens gek te worden van de pa perassen waaronder je in dit vak bedolven wordt, maar ik heb inmiddels geleerd een goeie schifting aan te brengen. Nee hoor, ik heb er geen se conde spijt van gehad dat ik hieraan ben begonnen. Na tuurlijk, je bent temidden van die 518 anderen maar een klein molecuultje, maar dat maakt me niet uit. Toen ik als beginnend ambtenaar van bui tenlandse zaken op de Neder landse ambassade in Soedan werkte, een land dat zo groot is als heel West-Europa, voel de ik me ook heel nietig. Wat kun je daar doen, als eenvou dige vertegenwoordiger van zo'n piepklein landje? En toch heb ik daar voor mijn gevoel iets moois bereikt". „Het was begin jaren zeventig. Het kabinet-Den Uyl zat er net. In Soedan was aan de oostkant van de Nijl een enor me voedselschaarste opgetre den. Tienduizenden vluchte lingen trokken naar de ander kant van de Nijl waar wèl voedsel was. Op een dag ben ik daar met enkele vertegen woordigers van hulporganisa ties gaan kijken. Er was een klein veerbootje dat per keer maar een handjevol mensen over de rivier kon zetten. Ik zei: 'Daar moet wat aan gebeu ren. Eén Nederlands bataljon geniesoldaten kan hier in no- time een pontonbrug over de rivier bouwen'. Men zag dat als een toezegging en bracht het nieuws de wereld in: Ne derland wil Soedan brug over de Nijl schenken. Ik kom op de ambassade terug en krijg telefonisch vanuit Nederland de wind van voren. Of ik tro penkolder had gekregen! Of ik niet wist wat zoiets kostte! Maar toch: korte tijd daarna werd er door Nederlandse sol daten een brug over de Nijl aangelegd. Die staat er nu nóg en ze hebben hem in Soedan de Jan Willem Bertens-brug genoemd. Ik bedoel maar". DICK VAN RIETSCHOTEN aandacht van de Ja- e autofabrikanten ïgt zich steeds meer ja I de Europese markt. mblijkt uit het feit dat aartive modellen lang Mü altijd meer pas hier e h&hijnen, nadat ze al opjjaar in Japan en de koop waren. de nieuwste ja Celica in september te tfurt, in plaats van op de daarna geopende Tokyo Show. Het model arri- reeds in januari op de rlandse markt. De vorige verscheen vier jaar ge en bracht destijds een inlijke opwaardering in techniek als prijs. De i kreeg toen voorwie- rijving en een drama- heljgemoderniseerd aanzien, :a c)k nu nog helemaal niet aandoet. Toch t Toyota een nieuwe ver- jant de modelwisselingen in Japan nu eenmaal r dan we hier gewend tal is geen sprake vap in- nde wijzigingen, maar erdere opwaardering in details. De carrosserie nog meer afgerond, met gere neus en een hogere 'steven. De afmetingen derden niet veel, het voudige achtkleps 1600-motor zonder katalysator; er zijn nu uitsluitend zestienkleppers met kat. De 1.6 STi staat te boek voor 77 kW/105 pk, hal verwege tussen wat de vroege re achtkleps basisversie lever de en de daarop volgende oude zestienklepper. De 2.0 GTi le vert nu 115 kW/156 pk, 12 kW meer dan de oude versie. De 2.0 GTi Turbo is goed voor liefst 150 kW/204 pk, 14 kW meer dan de oude versie. De Turbo heeft vooral een flink snellere acceleratie dan de ge wone tweeliter. Uitstekend verzorgd Binnenin valt de fraaie en zo te zien praktische vormgeving van het dashboard op. De 1.6 STi Liftback-versie heeft al een verstelbaar stuurwiel, een gedeeld neerklapbare achter bank en elektrisch bediende buitenspiegels. De tweeliters hebben daarnaast centrale deurvergrendeling, elektrisch bediende ramen, stuurbe krachtiging en hoogteverstel ling op het stuurwiel met ge heugen-schakeling. Bij afzet ten van het contact klapt het stuur in de hoogste stand voor gemakkelijk in- en uitstappen. De spoiler achterop waarmee de auto steeds wordt afgebeeld is echter een extra voor de ge wone GTi. De Turbo heeft hem wel standaard, evenals grootste verschil is de 15 mm vergrote hoogte. Ondanks dat de nieuwste Celica er erg glad uitziet is de luchtweerstand (met een Cw van 0,31) niet op vallend laag. Wat wel opvalt is dat uit de bekende motoren meer vermogen is gehaald en dat de uitrusting behoorlijk luxueus is. Als voorheen be staat het gamma uit (drie- deurs) Liftback-modellen en (tweedeurs) coupés, die iets la ter zullen verschijnen. Verval len is de basisversie met een De nieuwe Toyota Celica: geen ingrijpende wijzigingen, wel verdere opwaardering in alle details.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 21