We hebben gek ozen voor Êen professionele aanpak" Fleur Bakker opnieuw één van de favorieten voor prestatie-beker wDRT £eid<M Sou/uxnt ZATERDAG 23 DECEMBER 1989 PAGINA 19 B^OTE NAMEN BIJ DAMES-BASKETBALTOERNOOI LISSE Werl Met het Russi- Tteam Horisont Sport- Minsk, het op één na jste team uit het land Je 'Glasnost', heeft de kisatie van het inter en Pa^e dames-basket- 3 sreern0°i Lisse een rerri uitsmijter in huis. in Ctoernooi wordt voor achtereenvol- jaar in sporthal in Lisse gehou- Lisse is er weder- Sfi geslaagd een sterk a lemersveld samen te Er wordt gespeeld Terfijdag 29 en zaterdag 'jt Jcember. dat heeft het gemiddeld - Wfe team van het toernooi, at> ielfs één speelster in de n vqe meters. Dat feit op is al opzienbarend. k is de trots van de orga- weet Lisse-woord- br Ad van der Vlugt, die de jn tweede ploeg, Trudivi Gorki, vanachter het Jokken ijzeren gordijn 's Lisse ziet afreizen, leeffi re ste namen ee/1,t toernooi zaterdag ook re Jjjssische finale krijgt, is e vraag. Ook onder de Ie deelnemers bevindt 'amelijk een aantal grote Uit eigen land is dat m| Hen Helder, de rege- landskampioen geleid f(bonds-)coach Meindert 'n gleen- Den Helder is te- do vens titelverdediger van het toernooi. Een andere landskampioen, die van Oostenrijk, is Media Rent Wels. De ploeg herbergt een groot aantal internationals en is met Minsk voornaamste kandidaat voor een finale plaats. Bayer 04 Leverkusen (Duitse eredivisie), het Tjechi- sche Meteor Praha geven ver der vorm aan 'het internatio nale karakter van het toer nooi, dat voor Nederlandse be grippen een uniek evenement mag worden genoemd. Het toernooi werd vijf jaar ge leden, door de deelname van de Belgische kampioen Karei V, voor het eerst internatio naal. Het succes toen was aan leiding voor BV Lisse er een jaarlijks terugkerend evene ment van te maken. De bui tenlandse deelname werd uit gebreid en in Agon Dusseldorf (1986) en Den Helder (1987 en 1988) had het toernooi sterke winnaars. Nachtkaars Toch leek het toernooi in 1988, evenals het Voorschotense Blitz-kersttoernooi, als een nachtkaars uit te gaan. Met al leen Nederlandse ploegen kon men de publieke belangstel ling niet voor zich winnen. Het was daarom kiezen of de len dit jaar voor Lisse, dat zich een herhaling van 1988 abso luut niet kon veroorloven. „We hebben gekozen voor een professionele aanpak", vertelt Ad van der Vlugt die de zaak jes naar buiten toe voor Lisse regelt. „Tijdens de Europese kampioenschappen in juni van dit jaar, hebben we al verschil lende teams gepolst of zij be reid waren deel te nemen. Die contacten leidden tot weer an dere contacten die ons, zoals je kunt zien, ver over de grenzen hebben gebracht. We hebben daarbij het geluk dat er in Lis se veel belangstellenden zijn voor het basketbal die bereid werden gevonden er geld in te steken. Die sponsoring heeft het mogelijk gemaakt met een relatief klein budget er een groot internationaal toernooi van te maken". Lisse heeft de regionale belan gen niet uit het oog willen verliezen en het heeft als out sider het Katwijkse Grasshop pers aan de lijst van acht deel nemende ploegen toegevoegd. Grasshoppers doet het mo menteel erg goed in de Neder landse eredivisie, waar het momenteel een vijfde plaats bezet. Herkenning Lisse zelf tot slot, completeert als gastploeg het deelnemers veld. Coach Peter Lapidair heeft daarvoor versterking ge zocht en gevonden in de per sonen van center Irene Berg- sma (ex-Voorburg) en forward Marie-José Allers (PSV Al monte). Lapidiar beseft terde ge dat Lisse weinig kans zal maken op meer dan een acht ste en laatste plaats. „Maar ik vind het belangrijk mijn eigen selectie zoveel mogelijk in tact te laten. Dat geeft een stuk herkenning voor het eigen pu bliek en geeft ons de mogelijk heid te laten zien hoe goed we dit jaar bezig zijn. Hard verde digen en open aanvallen; daar mee boeken we dit jaar succes (Lisse bezet momenteel een' derde plaats in de promotiedi visie, red.) en ik acht ons dan ook zeker niet kansloos voor een wat hogere eindklasse ring". De ploegen zijn onderverdeeld in twee poules, waarvan de wedstrijden zijn uitgesmeerd over twee dagen. De poule-in deling ziet er als volgt uit: A: Trudovi Reservi Gorki, Grass hoppers, BSC PSK Media Rent Wels, Meteor Praha. B: Hori sont Sportclub Minsk, BV Lis se, TSV Bayer 04 Leverkusen, Amiga Den helder. Prog: ramma Het wedstrijdprogramma luidt: vrijdag 29 december: 19.00 uur Trudovi Reservi Gorki Grasshoppers en Media Rent Wels - Meteor Praha; 20.00 uur Horisont Minsk - BV Lisse en Bayer leverkusen - Den Hel der; 21.00 uur Trudovi reservi - Media Rent Wels en Grass hoppers - Meteor Praha; 22.00 uur Horisont Minsk - Bayer le verkusen en BV Lisse, - Den Helder. Zaterdag 30 december wordt het toernooi vanaf 10.00 uur vervolgd met de resterende poulewedstrijden en de kruis finales. De finalewedstrijden om de plaatsen drie en vier en één en twee beginnen zaterdag respectievelijk om 15.00 uur en 16.30 uur. De toegang tot alle wedstrijden is gratis. JOHAN STEENVOORDEN toe/im van organisator BV Lisse, dat volgens coach Peter Lapidair zeker niet kansloos geacht moet worden voor een hogere htenïng dan de laatste. iatig FOTO: PR Fleur Bakker tijdens de training. Als de LZ-zwemster haar zenuwen in bedwang weet te houden, is er een goede kans dat ze wederom de prestatie-beker in de wacht sleept. FOTO: HENK SNATERSE TRADITIONELE KERST-WEDSTRIJDEN BIJ DE ZIJL LEIDEN Niet minder dan zeventien Leidse zwemmers en zwemsters onder de 10, 11 en 12 jaar verschijnen op de start blokken tijdens de tradi tionele 'Kerst-wedstrijden' die De Zijl organiseert. Ook Fleur Bakker, die vo rig jaar de felbegeerde prestatie-beker won, is van de partij. Bakker pak te vorig jaar de trofee door te schitteren op de 100 meter schoolslag. Als ze tweede kerstdag haar zenuwen in bedwang kan houden, zou de beker wei eens in haar bezit kunnen blijven. De krachtmetingen tussen de beste jeugdzwemmers van Ne derland, op 26 december in zwembad De Zijl, kunnen worden gezien als de revanche van de Speedo-wedstrijden. Fleur Bakker heeft tweede kerstdag maar liefst drie ijzers in het vuur. Natuurlijk verde digt zij haar gouden plak op de 100 meter schoolslag, maar daarnaast verschijnt ze aan de start bij de de 100 meter rug en de 100 meter vrij. Vooral wat die laatste afstand betreft, zal Fleur Bakker uit zijn op revanche. Vorig jaar werd ze derde op dit nummer. De familie Bakker heeft trou wens nog een afgevaardigde in de strijd: Rosan. Deze jongste Bakker zal, samen met clubge note Natasja Sierag, op de 100 meter rugslag starten. Sierag won tijdens de laatst gehouden editie als jongste deelneemster zilver en brons op respectieve lijk de 100 meter rug- en de 100 meter vlinderslag. Haar bronzen medaille op de 100 meter vlinder kan ze dit jaar van kleur proberen te veran deren, waarbij ze concurrentie te duchten zal hebben van Kim Bouwmeester en Mariële Kraan. Kraan start overigens ook Op de 100 meter school slag. Saskia de Keyzer heeft ook twee kansen. Zij zal aantreden op de 100 meter rug en op de 100 meter vrij. Tom Onderwater en Stefan van Ietersson wisselen nogal eens stuivertje. Zij zullen el kaar twee keer treffen: op de 100 meter vlinder en op de 100 meter rug. Op laatst genoemde afstand zullen beide kempha nen nog rekening moeten hou den met clubgenoot Bart Ver meulen. Revanche Vorig jaar was de prestatie van Remco Singeling, ondanks het feit dat hij herstellende was van een operatie, bijzon der goed. De Leidenaar pakte toen in een spannende race de zilveren medaille op de 100 meter rugslag. Singeling zal dit. jaar deze prestatie willen overtreffen. Hij start tevens op 100 meter vlinder. Richard van Duivenbode zal niet uitkomen op de 100 meter schoolslag. Vorig jaar mistte hij op een tiende goud op deze afstand. Revanche kan, Van Duivenbode nemen op de 100 meter vrij en op de 100 meter vlinderslag. Zijn prestaties op die afstanden waren in 1988 ietwat teleurstellend. De laat ste LZ '86-vertegenwoordiger is Ivo Bijker. Hij draagt het vaandel op de 100 meter schoolslag. Vaandeldrager voor De Zijl/LGB is ongetwijfeld Mi- cha Prins Prins zal zijn gou den medaille van vorig jaar op de 100 meter vlinder proberen te verdedigen. Daarnaast heeft hij op tweede kerstdag de 400 meter vrij en de 100 meter rug op het programma staan. Fatma Memisoglu heeft twee kansen. De eerste op de 100 meter vlinder en de tweede op de 100 meter rug. Jorien Kley- wegt gaat van start op dé 100 meter vrij, waarschijnlijk de afstand waar de meeste con currentie te verwachten is. Vorig jaar was er nog geen ereplaats weggelegd voor Da- vina Juffermans. De zwemster zal zich daarom dit jaar van haar beste kant willen laten 2ien. Ze start op de 100 meter schoolslag. Tenslotte mag Joa chim de Ruyscher, die vorig jaar wegens ziekte verstek moest laten gaan, het proberen op de 100 meter vlinderslag. De Gregorio De wedstrijd om de 'Sergio de Gregorio'-trofee is een hoogte punt van de Kerst-wedstrij den. Deze trofee is in het le ven geroepen bij wijze van eerbetoon aan een Italiaanse zwemploeg, die op 28 januari 1966 met een vliegtuig neer stortte bij Bremen. De leden van deze ploeg van AS Roma waren Sergio de Gregorio, Lu- cianni Massenzi, Carmen Lon- go, Chiaffredo Rora, Bruno Bi- anchi, Daniele Samuele en Amedo Chimisio. De trofee is genoemd naar het meest voor aanstaande lid van de ploeg uit de Italiaanse hoofdstad, Sergio de Gregorio. Iedere verongelukte zwemmer wordt door De 'Zijl/LGB om de zeven jaar geëerd, door het laten zwemmen van de af stand waarop hij of zij exce- leerde. Dit jaar, de drieëntwin tigste editie, staat de 100 meter rugslag voor dames op het pro gramma. Ter heinnerirjg aan rugslagzwemster Lucianni Massenzi. Voor deze wedstrijd zijn in principe de beste twaalf dames van Nederland uitgeno digd. Voor de Leidse zwem verenigingen zal namens LZ Bianca Hoeks aan de start ver schijnen en namens De Zijl/LGB Suzette de Kier en Barbera de Wit. Met name De Wit moet in staat worden ge acht een ereplaats te behalen. DICK KERKVLIET "SlOnder redactie van Peter van der Hulst en Paul de Vlieger fsenlato sportman (1) waÈeio Leiden is een nieuwe sportver- '£eefg" rijker. Begin januari zal, tijdens iJs- ?u xvjaarsreeep tie van de Leidse Sport aafyatie, bekend worden wie of wat zich wljAêén jaar sportman, sportvrouw of 1 °°\lub van Leiden, Leiderdorp, War- ratl\ Oegstgeest, Voorschoten, Zoeter- "e 'e, Valkenburg, Rijnsburg, Katwijk, 9^ wijk, Wassenaar, Voorhout, Ter Woubrugge, Alkemade te izerswoude mag noemen... treft hier een oude prijs in een ben /e verpakking. Dezelfde sportverkie- tot vorig jaar nog bekend als de van de sportman, sportvrouw len l>rtclub van Leiden. De uitverkorene \dan beloond met een geldbedrag èn )ort-yisselprijs: de door de Leidato be- 723Sbaar gestelde Zilveren Sleutels. 'an 'd bekend", zeggen we met nadruk, evei fret js ge rec]actie van Hutspo(r)t jta Afsprekend bekend dat er een ande- hetfjcjëje iezing bestaat. Een lezing die de winnaar (of winnares) van de ar éren Sleutels al sinds de instelling er- ratJ'nderdaad niet meer is dan de win- n "'(of winnares) van de Zilveren Sleu- aar(;en prijs die door de initiatiefnemer ddato) in 1970 is ingesteld ter bevor- van de sport in de Leidse regio, -'ter gezegd: ter bevordering van de k eUn de door de Leidato bestreken re- e ge dijk enaato sportman (2) praktijk evenwel, lag dat dus al snel anders. Zo wordt winnaar LRTV Combinatie in het juryrapport over al voorgesteld als Leidse sportclub let jaar. Veel duidelijker kon het ei- naeid, cub v genlijk niet. Daarbij werkte ook het gege ven dat de Zilveren Sleutels al snel wer den uitgereikt tijdens de nieuwjaarsrecep tie van de Leidse Sportstichting de indruk in de hand dat er hier van een Leidse sportprijs sprake was. Een gedachte die in al die jaren blijkbaar ook .door vrijwel alle jury's werd gehuldigd. Anders valt het immers nauwelijks te verklaren dat de hoofdprijs in negentièn jaar tijd slechts naar Leidse sportclubs of aan die vereni gingen verbonden sporters ging. Waarbij dan ook nog de nodige commotie ontstond op de momenten dat de sportman in kwestie niet in Leiden woonachtig bleek (Han Kulker!). Beroering die evenwel op de juiste waarde werd geschat. Met andere woorden: de sportverkiezing van Leiden ging gewoon op ae oude voet door. Aan vaard door een ieder, zonder echte bin dende reglementen, zonder echte proble men en mèt een bij coöptatie (een systeem waarbij vertrekkende juryleden de eigen opvolger aanwijzen) samengestelde jury van drie personen. Leidato sportman (3) Niets aan de hand dus, tot een combinatie van factoren de tot dan zo gemoedelijke gang van zaken flink (en naar later bleek: definitief) verstoorde. De opvolging van Jan van Zijp („Mister Leidato" himself) door Jan Bemer, meningsverschillen bin nen het Leidato-bestuur en een eigenwijs optredende jury die het geldbedrag fors omhoog schroefde en vervolgens 75 pro cent minder prijswinnaars in het rapport opnam, resulteerden in een andere bena dering van de verkiezing. De Leidato en de Leidse Sportfederatie wensten meer invloed. Dus werd de samenstelling van de jury enigszins gewijzigd, maar vooral werden reglementen opgesteld. En die re glementen willen dus dat in januari, tij dens de nieuwjaarsreceptie van de LSF bekend wordt gemaakt: de Leidato Sport man. Leidato Sportvrouw of Leidato Sportclub van het jaar 1989. Een bena ming die er bij ons van Hutspo(r)t dus niet ingaat. Leids sportman, ja. Sportvrouw van Zuid-Holland, uitstekend. Nederlands Sportclub van het jaar, heel best. Dat be grijpen wij. Maar een sportman van Lei den, Leiderdorp, Warmond, Oegstgeest, Voorschoten, Zoeterwoude, Valkenburg, Rijnsburg, Katwijk, Noordwijk, Wasse naar, Voorhout, Ter Aar, Hoogmade, Woubrugge, Alkemade en Hazerswoude neen, dat niet. De gemeente Leiden moet het voor het eerst sinds twintig jaar zonder sportman, sportvrouw of sportclub stellen. Het einde van een mooie traditie. Jammer. Dienstbevel „Je moet er wat voor over hebben om een column te vullen". Uit deze opmerking van de redactie van Spaaik - clubblad van atletiekvereniging Holland - maakte de columnist op dat zijn deelname aan de marathon van New York eerder een dienstbevel was, dan een plezierreisje. „Ik herinner me nu dat ik mijn reiskosten naar de Boskoopse Floracross altijd bij de redactie mocht declareren, als ik er maar een stukje over schreef", probeert hij uit te leggen waarom hij op voorschrift van de redactie in New York verbleef. „En omdat ik mijn marathonmissie als vol tooid beschouw", zo gaat hij verder, „volgt hier de afrekening". Een korte opsom ming leert dat schrijver (die overigens niet schroomt om de 42,2 gelopen kilome ter als zakelijke kilometers op te voeren - dus 42,2 x 44 cent) een totale rekening had van 1820,66 gulden. Een schril contrast met het inschrijfgeld van de Floracross, te weten 7 gulden. Niet vreemd dat hij zijn stukje in het club blad daarom afsluit met de zin: „Aan het verzoek om ook aan de marathon van Ho nolulu een column te wijden, voldoe ik Leidato sportman.. FOTO: WIM VAN NOORT

Leidse Courant | 1989 | | pagina 19