Stationsplannen hij yen onzeker ^idóeSoina/ftt STAD OMGEVING loor veel mensen dit het meest geerde boek" Voorzonzoekers Leidse drukker hofleverancier Leidschendam neemt sleutelpostitie in 5>rpse karakter Rijndijk verdwijnt door woonwagens" VRIJDAG 22 DECEMBER 1989 PAGINA 9 jorzaker ongeluk rt ontzegging 'DEN HAAG Een 24-jarige Leidenaar is nd door de president van de Haagse recht- oordeeld tot een geldboete van 2500 gulden, 'gging van de rijbevoegdheid voor een periode rachtr en 6 maanden en een voorwaardelijke ge- van zes maanden met een proeftijd van ,ers-. De man veroorzaakte 28 augustus 1988 toen invloed van alcohol verkeerde een ongeval lorschoterweg in Valkenburg. Hierbij raakte, anciijn spraakvermogen volledig kwijt. De bij het ,ezerbetrokken 40-jarige Katwijkse raakte zeer nger^wond en is nog niet hersteld. De rechter i sani dit vonnis de eis van de officier. De raads- n de Leidenaar vond deze eis van de officier )og. „Door het ongeluk heeft mijn cliënt een •jge straf opgelopen, die zou hem nooit in een kunnen worden opgelegd", zei zij twee we len tijdens de zitting. Man steelt staatsloten LEIDEN In een sigarenzaak aan de Lange Mare zijn gis termiddag 100 staat- loten gestolen. Een man vroeg of hij van de telefoon gebruik- mocht maken. Nadat hij weer ver trokken was bleek dat de man een sta pel loten had meege nomen. Volgens de eigenaar zijn de nummers van de lo ten bekend en zullen eventuele prijzen niet worden uitge keerd. Leiden krijgt subsidie voor begraafplaats LEIDEN/DEN HAAG De provincie Zuid-Holland wil Leiden ruim 70.000 gulden geven voor de restauratie van de bergraafplaats Groe- nesteeg. Voor de groene wan delroute langs de singels wordt 65.000 gulden uitge trokken. Verder krijgt de ge meente 7.000 gulden voor een wandelroute tussen station en de Hortus Botanicus die volgend jaar vier eeuwen be staat. De provincie heeft voor ruim een miljoen gulden subsidies toegekend voor stadsrecrea- tieprojecten. Meisje aangerand LEIDEN Een 12-jarig meisje uit Oegst- geest is gisterochtend op de Antonie Duyc- klaan door een man de bosjes ingetrokken en onzedelijk betast. Het meisje fietste om streeks zeven uur in de richting van het sta tion toen een man op een zwarte brommer en gekleed in een donker jack met lichte glansbroek en een zwarte helm het meisje tegemoed reed en haar van haar fiets sleur de. getuigen van dit voorval worden ver zocht de politie te bellen: 071-258888. Dagopbrengst gestolen LEIDEN Een dagopbrenst van 13.000 gulden is gisteravond uit de auto van een ondernemer op de Morsweg gestolen. De man had het geld in zijn auto gelegd en en liep even terug naar zijn zaak. Twee man nen stapten verrvolgens uit een rijdende auto, maakten de kofferbak open en namen het geld mee. LEIDEN Drukkerij Groen mag zich voortaan hofleverancier noemen en het koninklijk wapen dragen. Burgemeester C. Goekoop reikte vanmid dag de koninklijk oorkonde uit aan de drukkerij in de Pieterskerkchoorsteeg. Het bedrijf vierde on langs zijn 125-jarig bestaan en is al jarenlang in het hart. van Leiden gevestigd. De drukkerij heeft met de in Leiden gevestigde dochterondernemingen plannen om uit de binnen stad naar een nieuwe locatie te verhuizen. In ver band met de uitbreiding heeft het bedrijf een nieu we drukpers voor ongeveer één miljoen gulden be steld. De pers wordt in juli geplaatst. Sinds 1987 is de drukkerij/uitgeverij in het bezit van het kwali teitscertificaat van de Vereniging Productbewa king Grafische Industrie. Het koninklijk predikaat mag de kroon op het werk worden genoemd. Politiemannen niet besmet met Aids LEIDEN Twee Leidse politiemensen en een medewerker van de spoorwegen hebben definitief te horen gekregen dat ze niet met Aids zijn besmet. De agenten (30 en 35 jaar oud) en de 24-jarige me dewerker van de spoorwegen werden op 3 juni op het station gebeten toen ze een 26-jarige Leidenaar die door het dolle heen was overmeesterden. De man dreigde toen met Aids. Aanvankelijk weiger de hij een bloedtest te ondergaan. Toen hij daar la ter toch mee instemde bleek hij de ziekte niet te hebben. Toch gaf dat nog geen zekerheid omdat de man ook drager kon zijn van het virus. Om defini tief te bepalen of de mannen besmet waren, was nader onderzoek nodig dat zich over ruim zes maanden uitstrekte. Daarvan hebben ze nu de laatste uitslagen gehad. Politiewoordvoerder D. Graveland vatte de gevoelens daarover samen als „een mooi kerstcadeau". JTHOUDER: „GELOOF-HOOP-EN- LIEFDESHOW" ings i 1 IE EN Het is onze- r? de gemeente Lei- salapldoende geld .kan Imgtihalen om de Sta- ?rzi|4annen te realise- bleek een commissie- "lering dat alle rodu'S, met uitzonde- an D66, instemmen et voorstel van het "•"-e om maximaal "s,rih miljoen gulden te *Jeren voor verbete- de stationsom- Dat betekent dat tns zeven miljoen rzoil extra subsidie ikt me niet handig en dig om in deze fase lleerd in te gaan op de •mogelijkheden. Ik lat de gemeentelijke vijftien miljoen een jedrag is. Maar in de I moet blijken of het zijn geen garanties te Ik wil dit rangschik- .(der de geloof-, hoop- deshow, zoals het in- heet", zei wet- Tesselaar van lisvesting, die zijn zie- •ge M. van der Molen van ruimtelijke ordening verving. B en W verwachten vooral van de provincie en de NS een hogere bijdrage, naast de subsidies die al zijn ingecalculeerd, onder meer van het minsiterie van ver keer en waterstaat. De PvdA liet bij monde van L. Geradts nogmaals weten geen cent meer dan vijftien miljoen gulden aan de plan nen te willen uitgeven. „Er zijn vele, vele andere belan gen in de stad die geld kos ten. De PvdA heeft zichzelf geen speelruimte gegeven". Andere fracties denken daar iets genuanceerder pver: „Als het op een gulden vastzit, is een fractielid van ons nog wel bereid die gulden zelf bij te dragen", zei CDA-woord- voerder W. Hettinga. R. van Lint van Groen Links noemde de reservering van vijftien miljoen „een goed uitgangspunt gezien de overi ge wensen van de gemeente". Cultuurnota Wethouder P. Bordewijk van financiën schetste voor de commissieleden de gevolgen van een dergelijke gemeente lijke bijdrage: „Er is al reke ning gehouden met een re servering van tien miljoen. De resterende vijf miljoen komt uit het investeringspro gramma voor civiele werken. Dat houdt in dat een groot gedeelte van de investerin gen voor '92 wordt verscho ven naar '93 en die voor '93 naar 1994. De reservering in het meerjarenbeeld houdt in dat andere dingen niet kun nen en dat vanaf 1991 een belastingverhoging nodig is die minstens vier ton op brengt. Bovendien staan er plannen in de cultuurnota, waarvoor op dit moment nauwelijks geld is gereser veerd. Er is nu bovendien geen gemeentelijk beleid om de straatverlichting systema tisch te vervangen", aldus Bordewijk die erop wees dat ook veel geld nodig is voor het vervangen van oude rio leringen. „Er zijn grote wachtlijsten voor de kinder opvang, er is waarschijnlijk veel meer geld nodig voor het ouderenbeleid en ook wordt het moeilijker om geld vrij te maken voor kleinere zaken zoals de verbetering van de dienstverlening". „Als we nieuwe dingen wil len moet een andere finan ciële bron worden aange boord: belastingverhoging, bezuinigen of een combinatie van beide", vatte Tesselaar samen. AZL Nu de raad instemt met het voorstel van het college, kan wat de gemeente Leiden be treft een convenant worden getekend met NS, NZH en AZL. Die overeenkomst leidt tot een ontwikkelings- en studiefase van negen maan den, waarna een besluit volgt over uitvoering van de plan nen. Tesselaar sprak de hoop uit dat de overeenkomst in januari kan worden gete kend. Probleem vormt op dit moment het AZL dat om uit stel heeft gevraagd omdat nog moet worden overlegd met het ministerie van on derwijs en wetenschappen en met Rijksdomeinen. NS en NZH stemmen in met de voorwaarden van de meente die onder meer In houden dat het Stationsplein wordt ondertunneld en mo gelijk ook de kruising van de Rijnsburgerweg en de Schip- holweg. In dat geval is het bijna on mogelijk om het verkeer an ders af te wikkelen dan via de nu doodlopende Maris- laan, hield Tesselaar de aan wezigen voor. Bewoners van de Marislaan waren naar de vergadering gekomen hun ongerustheid kenbaar te maken over de gevolgen van de plannen. „Marislaan géén autobaan", stond op een spandoek dat in de raadszaal hing. zjeKenvervoer Dank zij de hulp van leerlingen van het Agnes College was een groot aantal patiënten van het Academisch Ziekenhuis Leiden gisteravond op tijd op het Leidse Plein, waar de traditionele kerstsamenzang werd gehouden. Dertig liggende zieken, dertig mensen in een rolstoel en een groot aantal lopende patiënten woonden de bijeenkomst bij, die werd opgeluisterd door het AZL-kerstkoor van het ziekenhuis. Het was overigens voor het eerst dat vrijwilligers werden ingeschakeld bij het vervoer van de patiënten. FOTO: TEJO RIN GERS GEDEPUTEERDE TEVREDEN (vervolg van de voorpagina) LEIDEN Leidschendam lijkt nu een sleutelpositie te gaan innemen voor wat betreft de komst van de afvalinstalla tie op Ypenburg. Wethouder J.J. Volmuller zei dat haar ge meente vasthoudt aan een zorgvuldige besluitvorming en dat daarom eerst de onafhan kelijke toetsingscommissie een advies moet uitbrengen over de MER (Milieu Effecten Rap portage). Zij verwachtte dat in het voorjaar van 1990 die toet sing is afgerond. „In die tijd is er eventueel nog gelegenheid er achter te ko men of de alternatieve locaties Maasvlakte en de Moerdijk r- aangedragen door Rijswijk en Voorburg - tot de reële moge lijkheden behoren", aldus Vol muller. Ook Oegstgeest ont hield zich van stemming. In een eerste reactie zei mi lieu-gedeputeerde Van der Vlist „tevreden" te zijn omdat de 35 gemeenten uiteindelijk een keuze hebben bepaald. Het maakte Van der Vlist naar zijn zeggen weinig uit waar de Gavi wordt gebouwd, Maas vlakte of Ypenburg, als de in stallatie maar snel wordt ge bouwd. Reacties Mevrouw Hogendorp, voorzit ter van de aktiegroep Stop Vuilverbranding Ypenburg zei „geschokt" te zijn door het voornemen om tóch op die plaats te bouwen. „Dit is een daad van onbehoorlijk be stuur. Ik dacht dat de MER- rapportage eerst moest worden afgewacht". Het standpunt van Den Haag, gistermiddag vertolkt door VVD'er C. Nyqvist was reso luut: Ypenburg krijgt Gavi. Hij veegde vervolgens de vloer aan met tegenstanders van deze locatie. Over Fokker zei hij: „Er is nu sprake van ge weldige expansiedrift bij dat bedrijf. Dat is in het verleden wel eens anders geweest. Toen was ik blij dat ik mijn aande len van het bedrijf snel kwijt was". Nyqvist wil „geen twij fel zaaien" en zo snel mogelijk aan de bouw van de afvaloven beginnen. „De troep moeten we niet el ders dumpen", zei de Wasse- naarse wethouder Cocheret over de keus. Voorschoten was het daarmee „volledig" eens. Cocheret liet zich lovend uit over de locatie Ypenburg: „Deze Gavi is zo'n hoogwaar dig high-tech bedrijf dat daar echt hoort te komen". YAAR BETAALT RUIM 12 MILLE VOOR DE AVONDEN I „Thans voor )l aan Johan B. W. afgestaan op i Gerard K. van is een gedeelte die in het au- Pnplaar van De uit 1947 staat ge- Maar Piet van eergisteren Weiling in Amster- ÊMt grof geld be- M| im 12.000 gulden, J topstuk uit de WJ". Hij kocht het et voor zichzelf, 3x[^r zijn Leidse an- en boekhandel f Matuurlijk wel een f. 8,|als ik het vandaag (en", meldt de trotse 'in het bijna unieke f.l2,!ar ik ben dat niet j-15 Diverse serieuze ge- lebben me al gebeld, f.l7,leb even bedenktijd f2o;Als ik het nu aan 'heiaar verkoop dan f.22i voor tientallen ja- f25? markt. Mensen die willen hebben f-27-'optreden. Dit is een f.30jke gelegenheid", aar onderbreekt zijn verhaal regelmatig om tele foontjes met felicitaties te be antwoorden. „Als antiquaar die gespeciali seerd is in eerste drukken en dan vooral in twintigste eeuw- se Nederlandse literatuur, kun je niet om een boek als De Avonden heen. Reve is de meest verzamelde schrijver. En voor veel mensen is dit het meest begeerde boek", ver klaart hij de aanschaf. Reve- liefhebber Piet heeft echter ook andere edities van De Avonden in huis. „Kijk, dit is de eerste druk van de normale handelseditie. Die kost 350 gulden. En hier heb ik er een met de originele omslag. Die is nog veel duurder. De omslag alleen al is meer waard dan het boek". Het verschil met het boek van 12.000 gulden is klein. De rug is van perka ment en de platten zijn niet van wit maar van blauw lin nen. Topstuk „Zo zijn er in elk geval twee, maar waarschijnlijk vier van uitgegeven", licht Piet toe. „Maar het gaat erom dat dit het exemplaar van de schrij ver zélf is. Aangeboden aan Gerard Kornelis van het Reve door Directie en Bestuur van de Bezige Bij, staat er in het boek geschreven. En er staan zes handtekeningen onder van bekende letterkundigen. Halbo C. Kool en Geert Lubberhui zen bijvoorbeeld. Het is echt zijn exemplaar. Een auteur sexemplaar is voor iedereen die van Reve verzamelt het mooiste object dat je kunt ko pen. Het is het absolute top stuk". Piet is zelf evenals vele ande ren ook gek van Reve. „Op mijn vijftiende ben ik de boe ken gaan lezen, alles, en gaan herlezen. En dat ben ik blijven doen, ook het nieuwe werk. Ik heb ontzettend veel boeken van Reve. Maar voor de mees te boeken geldt dat het tijde lijk bezit ervan voor mij al voldoende is. Dat 'geldt ook voor dit werk. Ik kan me mijn hele leven blijven verheugen dat ik dit exemplaar gehad heb. Zoiets moet je wel van te voren beslissen. Hou ik het zelf of gaat het in de verkoop. Ik hou van dit vak en daarom vind ik het erg leuk om dit boek aan te bieden". De club Reveverzamelaars weet zijn adres inmiddels wel te vinden. „We hebben op dit moment bijna alles van Reve in voorraad. We hebben een naam hoog te houden. Het be gint met een tientje niet al les is goud en loopt op tot Trots houdt Piet van Winden hét boek omhoog. duizend gulden. Dit boek ont brak nog. Ik kan me niet. voorstellen wat nog waarde voller is, of eigenlijk wel, het manuscript van De Avonden. Iedereen weet dat als ze iets van Reve zoeken, ze het hier zouden kunnen proberen", zegt de antiquaar bescheiden. Recordbedrag De boekveiling in het veiling huis Van Gendt in Amsterdam vond hij spannend en enerver- ènd. Van tevoren hadden zich nog geen gegadigden gemeld voor het boek. „Ik heb het voor het antiquariaat gekocht en dat betekende dat ik er een hoop geld voor moest vrijma ken. Natuurlijk waren er an dere kapers op de kust, maar ik heb gewoon net zo lang mijn vinger omhoog gehouden totdat ik het had". Diezelfde avond werd hij al opgebeld door belangstellenden. „In het buitenland tellen ze veel makkelijker zulke bedra gen neer voor een boek. Voor Nederlandse begrippen heeft dit boek een recordbedrag op gebracht. En dat betekent veel FOTO: TEJO RINGERS publiciteit. Iedereen weet dat ik er „maar" 12.000 gulden voor het betaald. Ik kan er geen ton meer voor vragen. Ik maak dus weinig winst, die moet ik maar op andere boe ken verhalen. Ik kan het ook drie of vier jaar wegleggen, dan kan ik er veel meer voor vragen". Hij weet nog niet of hij het meteen verkoopt. „Ik ben een dienaar van de verza melaar en de klant is koning. Maar als er geen serieuze ge gadigden zijn, dan leg ik het weg". KARIN SWIERS iG/LEIDEN Het akter van de omge- e Rijndijk verdwijnt woonwagencentrum (Vjjtien standplaatsen jelegd. Dat betoogde voner F. Wiedijk j de Raad van State. :eft beroep ingesteld - nlan van de gemeen te om een woonwagenkampje aan te leggen bij de Stevens hof. Wiedijk vindt dat de dorpse gemeenschap aan de Rijndijk al genoeg wordt aangetast door de bouw van nieuwe wonin gen. „Dat betekent al dat er bijvoorbeeld veel jonge gezin nen komen wonen. Als er dan ook nog een woonwagencen trum komt - als derde leef vorm - blijft er weinig van de dorpsq gemeenschap over". Wiedijk liet weten dat de buurtvereniging, ook nog een beroepschrift zal indieneo, maar de waarnemend voorzit ter van de afdeling recht spraak van de Raad van State, mr. J. Blaauw, zei dat hij zijn beslissing niet langer te willen uitstellen. Hij zal op korte ter mijn beslissen of de aanlegver- gunning al dan niet geldig blijft. Het gemeentebestuur is het met een snelle afhandeling eens, ook omdat het goede hoop heeft dat de bezwaren ongegrond worden verklaard. Er is enige haast met het pro ject geboden omdat er afspra ken ziin met het ministerie van volkshuisvesting en ruim telijke ordening. Zo mogen op het Trekvaartplein veertig standplaatsen gehandhaafd blijven als op korte termijn twee kleinere centra voor in totaal dertig standplaatsen in Leiden worden aangelegd. Als die plannen niet worden ver wezenlijkt dreigt het ministe rie de subsidiekraan dicht te draaien. Achttien maanden voor helen, wapenbezit en drugshandel LEIDEN/DEN HAAG Een 47-jarige Delftenaar is van ochtend door de Haagse rechtbank veroordeeld tot 18 maan den gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De president van de rechtbank volgt hiermee de eis van de officier. De man had twee portofoons gekocht, die afkomstig waren van een diefstal bij de Leidse parkeerpolitie. Verder werd een stengun in zijn woning aangetroffen. Hij ontkende het derde feit dat hem ten laste werd gelegd, namelijk handel in verdo vende middelen, ten stelligste. De advocaat hekelde echter het opsporingsbeleid van de Leidse politie en vermoedde dat er undercoveragenten in het spel waren. De officier ging hier echter niet op in. De advocaat achtte de vijf maanden gevangenisstraf voor heling en verboden wapenbezit vol doende en eiste onmiddellijke invrijheidsstelling van zijn cliënt. De rechter wilde de zaak echter nog eens rustig bekij ken. Deze sportieve zonnebril met verwisselbare oorklemmen wordt van u na het op geven van een nieuwe abonnee. Deze ontvangt onze krant de eerste 14 dagen gratis. j Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam:Voorl.: Adres: j Postcode/plaats: - Telefoon (voor controle bezorging) j j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand (automatisch betalen) f 24.85 I kwartaal via acceptgiro f75,10 Stuur als dank de zonnerbril naar I I I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar J Leidse Courant, Antwoordnummer 998.2501 VC Den Haag. Adres: Postcode/plaats: LJ CeidócSou/iant

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9