De angst is verdwenen" Opening „Tor" verhit discussie hereniging Plunderingen en geweld teisteren Panama-Stad Veertig doden bij busongeluk Australië miê k rzet Jbl om om h heen 'ACTENLAND SetdócSowatit VRIJDAG 22 DECEMBER 1989 PAGINA 5 waa' (Vervolg van de voorpagina) OOST-BERLIJN Rond om de Brandenburger Tor heerste vanaf gisteren al een koortsachtige stem ming. Honderden journa listen posteerden zich met hun camara's en duizen den burgers aan beide zij den keken toe hoe Oost- duitse bouwvakkers bres sen begonnen te slaan in de Muur aan weerszijden van de monumentale grensovergang. Kranen en bulldozers kwamen eraan te pas om de vijf meter brede doorgangen in het beton te forceren. De feestelijke opening van de uit 1791 daterende grensover gang heeft het conflict over hereniging van de twee Duits- landen nog eens aangescherpt. Tienduizenden Oostduitsers demonstreerden de afgelopen dagen met kreten als „Rote Raus", ofwel Weg met de Ro den en „Lieber Kohl als nichts zu fressen", Liever Kohl, (kool) als niets te vreten. Zo hevig is bij sommigen de ver ontwaardiging over de wijze waarop de vertegenwoordigers van het oude regime het volk hebben bedrogen en het land economisch te gronde hebben gericht, dat de woede door slaat. Overigens betoogden even zovelen tegen het samen gaan van de twee Duitslanden in één staat, vanwege de vrees dat de DDR een toekomst als armlastige en politiek achter gestelde provincie van de Bondsrepubliek tegemoet gaat. Ook de Franse president Mit terrand drong gisteren tijdens zijn tweedaags bezoek aan op nauwere banden tussen de DDR en West-Europa, maar waarschuwde dat haastige stappen naar Duitse eenwor ding moeten worden verme den. Tienduizend kilo cocaïne uit Suriname PARAMARIBO Volgens de chef van de Surinaamse nar coticabrigade Tjin Liep Shie is dit jaar minstens tienduizend kilo cocaïne vanuit Suriname naar Europa getransporteerd. De Nederlandse politie heeft daarvan zo'n dertienhonderd kilo onderschept. Volgens de Centrale Recherche Informa tiedienst in Den Haag kunnen die cijfers „aardig kloppen". In Suriname worden momenteel twaalf mensen vastgehouden op verdenking van smokkel van 330 kilo cocaïne naar Ne derland. Onder hen bevindt zich een militair in actieve dienst en twee ex-militairen. De verdachten zijn gisteren voorgeleid bij de officier van justitie in Paramaribo. Slachtpartij op Sri Lanka COLOMBO Op Sri Lanka zijn het afgelopen etmaal meer dan 170 man nen tussen de 18 en 35 jaar gedood, zo verklaarden inwoners van de zuide lijke provincie Hambantota gisteren. Het leger bevestigde dat er lijken wa ren gevonden, maar wilde geen na dere bijzonderheden geven. Oogge tuigen zeiden dat lijken verbrand wa ren met autobanden en langs de kant van de weg lagen. De bewoners van Hambantota beschuldigden het extre mistische Singalese Volksbevrijdings front (JVP) en regeringsgezinde bur gerwachten ervan verantwoordelijk te zijn voor de moorden. Pinochet blijft opperbevelhebber SANTIAGO President Pino chet van Chili weigert in te gaan op een verzoek van zijn opvolger Aylwin het opperbevel van de strijdkrachten neer te leggen. Aylwin wordt 11 maart beëdigd als nieuwe president; gisteren had hij een gesprek met Pino chet. Aylwin zei met Pinochet verschillende andere omstreden kwesties te hebben besproken, zoals een nieuwe wet die de strijdkrachten onder een burger- bestuur vrijwel volledige autono mie zal geven. De wet verbiedt de nieuwe regering te bezuinigen op de defensiebegroting. Van de twee autobussen, die in Australië op elkaar klapten, bleef weinig meer over dan een partij verwrongen staal. FOTO: AP SYDNEY In Australië zijn vanmorgen mogelijk veertig mensen om het leven geko men bij een frontale botsing tussen twee autobussen. Het ongeluk gebeurde op de Paci fic Highway tussen Sydney en Brisbane en was volgens de politie het ernstigste verkeers ongeval in de Australische ge schiedenis. Ooggetuigen zeiden dat de twee bussen helemaal in elkaar waren geschoven. De televisie toonde rijen lichamen die aan beide kanten van de weg waren neergelegd. Vol gens een woordvoerder van de ambulancedienst zijn 29 ge wonden naar ziekenhuizen ge bracht. De Pacific Highway is berucht vanwege de verkeers ongevallen. NIEUWE PRESIDENT STELT AVONDKLOK IN (vervolg van de voorpagina) PANAMA De voorzit ter van de Amerikaanse chefs van staven, generaal Colin Powell, zei gisteren dat de VS-militairen de si tuatie in de Panamese hoofdstad op het ogenblik redelijk onder controle hebben. Desondanks meldden meerde re getuigen hevige schietpartij- op verschillende plaatsen in de stad. Het leger van Panama zou de strijd tegen de Ameri kanen hebben gestaakt, maar aanhangers van Noriega uit de sloppenwijken van Panama- stad, de zogenoemde Bataljons van de Waardigheid, vechten door. Aangezien veel kazernes door de Amerikanen in puin zijn geschoten of belegerd worden, hebben Panamese of ficieren zich bij deze groepen aangesloten om een stadsguer- rilla te voeren. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van defensie zei dat de Ameri kaanse troepen ongeveer 1.500 mensen gevangen hebben ge nomen. Volgens hem zijn 59 Panamese soldaten gedood' en 66 gewond. Een Spaanse foto graaf is gisteren in Panama- stad overleden aan de verwon dingen die hij had opgelopen bij een schietpartij in het Mar riott hotel. De 32-jarige Juan Rodriguez, was werkzaam voor de krant El Pais. Volgens die krant is Rodriguez om het leven gekomen door Ameri kaanse kogels. Behalve gevechten vonden er gisteren in Panama-stad ook op grote schaal plunderingen plaats. Mensen arriveerden met taxi's en vrachtwagens bij winkelcentra en haalden, on der bescherming van gewa pende mannen, partijen dure kleding en sieraden weg. Ook in de zakenwijk van de stad sloegen plunderaars hun slag. Hier werden vooral electrische apparaten en computermate rialen meegenomen. Paname- zen klaagden over de volstrek te anarchie op straat. Guillermo Endara, de door de Verenigde Staten in het zadel geholpen president van Pana ma, kondigde gistermiddag op een persconferentie in het door Amerikaanse troepen be waakte parlementsgebouw in Panama-stad voor de eerste keer openlijk aan dat hij nu de presidentiële volmachten uit oefent. Zijn eerste maatregel was het instellen van een avondklok voor heel Panama van middernacht ty>t zes uur in de ochtend. Volgens de voor malige oppositieleider, die in mei de door Noriega ongeldig verklaarde presidentsverkie zingen won, is het uitgaans verbod noodzakelijk om een einde te maken aan plunderin gen en vandalisme. Het ingrijpen van president Bush in Panama geniet vrijwel eensgezinde steun in de VS. Vooraanstaande bladen als de Washington Post, de New York Times en de Wall Street Journal schrijven stuk voor stuk begrip te kunnen opbren gen voor de handelwijze van Bush. De internationale reacties zijn gemengd. Tegenover begrip volle uitingen van westerse landen staan felle afwijzende reacties uit onder meer Zuida- merikaanse landen. Tijdens een spoeddebat erkende de Organisatie van Amerikaanse Staten de Noriega-aanhanger Jose Maria Cabrera als ïfana- mese vertegenwoordiger, en niet de door de woensdag ge- installeerde president Guillér- mo Endara aangewezen Law rence Chewning Fabrega. Ca brera riep de OAS op de inva sie te veroordelen als een „brute en misdadige aggres- sie". De Tweede Kamer heeft mi nister Van den Broek (buiten landse zaken) gisteren ertoe gebracht zijn positieve reactie op de Amerikaanse interventie in Panama enigszins af te zwakken. In een spoeddebat, aange vraagd door D66'er Weisma, verklaarde de bewindsman met nadruk dat zijn begrip voor het besluit van de Ameri kaanse regering géén goed keuring inhoudt van het daar uit voortvloeiende geweld. Van den Broek bleef echter weigeren de interventie te veroordelen. grijns protest tegen hiding kerk en staat BrtRS Honderdduizenden mos ier »bben in de Algerijnse hoofdstad geri, geprotesteerd tegen „bedreigin- n Ri de ïsïam". Dat meldt het Alge- poopersbureau APS. Volgens getui- d-pocheerden ongeveer 300.000 be- mec gescheiden in afzonderlijke op iate! van mannen en vrouwen, naar rtijliouw van het nationale parlement imnj protesteren tegen de scheiding 22ligie en politiek. Het Algerijnse ïno^nt besloot gisteren, in de strijd en. iet fundamentalisme, bij wet alle roej-e mededelingen in moskeëen te lingen. Maar volgens de moslims l ië politiek zich baseren op het is^ ko$he recht. :icht Tienduizenden vrouwen in Algiers betoogden tegen, wat zij noem den, hernieuwde aanvallen op hun geloof. FOTO: EPA Gorbatsjov boos over Litouwen MOSKOU President Gorbatsjov heeft de Litouwse communisten de wind van voren gegeven wegens hun afscheiding van de moederpar tij in Moskou. Het centraal comité zal zich de komende dagen in een spoedzitting beraden over de kwes tie. Een woordvoerder van de Li touwse basisbeweging Sajudis zei dat Gorbatsjov Litouwse leden van het nationale parlement bij zich had geroepen om protest aan te te kenen tegen het besluit van de Li touwse communisten zich onafhan kelijk te verklaren van de moeder- partij en eigen statuten en een ei gen programma op te stellen. -EMENEN ONDERBREKEN TOESPRAAK CEAUSESCU Mandela spreekt met ANC-leider HARARE De autoriteiten in Zuid- afrika hebben voor het eerst toege staan dat Nelson Mandela vanuit zijn gevangenis bij Kaapstad telefonisch kon spreken met leiders in balling schap van de verboden verzetsbewe ging ANC. Een van hen, Alfred Nzo, secretaris-generaal van het ANC, zei dat Mandela niet had gesproken over zijn mogelijke vrijlating. „Maar mijn eigen idee is dat zij hem niet veel lan ger kunnen vasthouden", aldus Nzo. Hij onderstreepte dat Mandela zichzelf ziet als gewoon ANC-lid en dat hij be reid is zich te onderwerpen aan het be leid van de leiding in ballingschap. DE VALLEI DER VERGETEN WERELD steboven tuimelt. Zijn geweer ontglipt hem en tijd om het op te rapen heeft hij ook niet. Hij doet twee stappen achteruit, de tijger scherp in de gaten houdend. Dan staat hij tegen een boom. En gelukkig, hij heeft zijn revolver nog. Maar roofdieren doden met een revolver... dat is zeker niet zo eenvoudig. Skip staat, woe dend blaffend, achter zijn baas. Maar al je geblaf helpt nu niets, brave Skip... iREST/DEN HAAG Roemeense rege- eeft de grenzen her- gesloten, maar niet kunnen be- Idat berichten zij aarzaam naar druppelen. En zo nu uit telefonische ken dat veel Roeme- |e angst van zich afgelegd, die hen ng in een gruwelij- |ep heeft gehouden». moment dat een Roe vrouw die in ons land iet haar zusje belt in stad met vijfhonderd inwonei^ in het noor- Roemenië, wordt daar Is geschoten. De Roe- vertelt: „Mijn zusje gistermiddag op haar pgeroepen om naar de i te kijken, omdat aan bu een toespraak hield, 'akai Fönoment dat de mensen De Roemeense dictator, kort voordat demonstranten zijn toespraak onderbraken. misoara bezetten, onder ande re het petrochemische com plex Soiventul, hebben ge dreigd de fabrieken op te bla zen als Ceausescu niet af treedt, zo meldde Tass van nacht. Volgens een reiziger aan de grens met Joegoslavië, die deze berichten bevestigde, heeft het leger zich terugge trokken uit de stad. De enige twee tanks in het centrum van Timisoara zijn in handen van de betogers, zei hij. De BBC ving het bericht op van radio-Budapest, waarin melding werd gemaakt van verscheidene doden in Tirgu Mures, in Transsylvanië op 250 km ten noordwesten van Bukarest. Die vielen toen de ordetroepen op demonstranten schoten. In Tirgu Mures heb ben eenheden van het ministe rie van binnenlandse zaken, en niet van het leger een eind gemaakt aan de demonstratie, aldus radio-Budapest. Volgens de Hongaarse minis ter van buitenlandse zaken Gyula Horn hebben zich in Roemenië ook gevechten voor gedaan tussen leden van de veiligheidstroepen en eenhe den van het leger. Ooggetui gen hebben gezegd dat leden van de veiligheidstroepen poli- tie-agenten en soldaten stan drechtelijk hebben geëxecu teerd, omdat zij weigerden op de demonstranten te schieten. Tanjug meldde eerder dat sol daten en officieren zich bij de betogers hadden aangesloten tijdens de voortdurende pro testen in Timisoara. Zondag vielen daar volgens sommige ooggetuigen ruim 4.000 doden, toen het leger op de demon stranten schoot met automati sche wapens, vanuit tanks en helikopters. Het is inmiddels duidelijk dat Ceausescu de situatie in zijn land biet meer onder controle heeft. De 71-jarige dictator heeft Roemenië en kwart eeuw met harde hand gere geerd, samen met zijn vrouw Elena en andere familieleden. Hij is de laatste van de Oosteu- ropese leiders van de oude garde, die geconfronteerd wordt met een golf van protes ten tegen het bewind en eisen voor democratische verande ringen. Eerder dit jaar kwam in Polen, Hongarije, de DDR, Tsjechoslowakije en Bulgarije een einde aan het machtsmo nopolie van de communisti sche partij. Het Roemeense re gime is echter het eerste dat de betogingen in het bloed tracht te smoren. Vanuit de hele wereld is de houding van de Roemeense machthebbers bekritiseerd. Vanmorgen verbrak Australië alle officiële contacten. De Amerikaanse regering gaat de familieleden van ambassade personeel en een aantal am bassademedewerkers evacue ren in verband met de snel verslechterende situatie. An dere Amerikanen in Roemenië wordt aangeraden het land te verlaten. In de Sovjetunie heeft het Congres van Volk safgevaardigden een resolutie aangenomen waarin ernstige bezorgdheid wordt uitgespro ken over de dramatische ont wikkelingen. Vandaag hebben de EG-minis- ter van buitenlandse zaken na der overleg over Roemenië. Gedacht wordt aan de terug trekking van alle ambassa deurs. Enkele landen hebben dat overigens al gedaan. In Praag besloot het buitengewo ne congres van de communis tische partij alle banden met de leiding van de Roemeense communistische partij door te snijden. De DDR heeft zijn ambassadeur uit Bukarest te ruggeroepen voor overleg. Ook in andere Oost- en West- europese landen is massaal te gen de gebeurtenissen in Roe menië gedemonstreerd. Later vandaag vergadert de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties over de situatie in Roe menië. jpt bijeenkomst voor leider Nico- lae Ceausescu. Hij sprak een menigte van vele duizenden mensen toe vanaf een balkon en had het over de „straat- schenners die trachten de posi tie van de staat en van de par tij aan te tasten". Plotseling werd hij onderbroken door mensen die „Weg met Ceau sescu", „Vrijheid" en „Timi soara" schreeuwden. Voor het eerst sinds hij in 1965 aan de macht kwam, werd de Condu- cator uitgejouwd. Ceausescu hield op met spre ken. Hij leek enigszins van zijn stuk gebracht. Hij keek om naar degenen die met hem op het balkon stonden en luis terde naar wat hem werd toe geroepen. Daarop werden de radio- en tv-reportages onder broken. De meeste mensen verlieten na de toespraak het plein, maar een groep van en kele duizenden ging door met het roepen van leuzen tegen de leider. Portretten van Ceausescu en Roemeense vlag gen werden verbrand, terwijl „Roemenië wordt wakker" werd geroepen. Kort daarop luidden explosies en het gera tel van de machinegeweren. Executies Ook in de stad Arad leeft het verzet. Volgens een Poolse vrouw, die in Hongarije arri veerde, hebben militairen gis termiddag studenten „terecht gesteld". Zij was getuige van een demonstratie van twee- tot drieduizend mensen. Toen legereenheden opdoken, trok een groep betogers zich terug in een warenhuis. Daarop sloe gen de militairen met de kol ven van hun geweren de eta lageruiten in en openden zij blindelings het vuur op de me nigte. Meteen daarop versche nen tanks die op de mensen inreden. De Poolse vrouw is daarna meteen met haar man de stad uit gevlucht. Tijdens haar vlucht zag zij nog hoe studenten uit een studenten huis werden gesleept. Zij wer den tegen de muur gezet en doodgeschoten. f ünT De sabeltl'jger springt naar beneden, duikt dan in el- ie no Zjjn volgende sprong om zich op Rob te werpen, die miljo.s tijd heeft om zijn geweer te schouderen. Maar op het- s inoment steigert de moropus weer, luid hinnikend, zijn •jard n uitstrekkend naar de tijger. Zo onverwacht komt de kochtj van het dier, dat Rob, die zich nog half schuil: heeft achter zijn „paard", zijn evenwicht verliest en onder- 1 opi van M van voorPa8*na) j koREST De onrust et vimenië sloeg giste- gin ter naar de hoofd- arin4ikarest. Een beto- TAn8 was begonnen als moo^teitsbijeenkornst »nte£ Roemeense leider Bask op een demonstra ten en de dictator. De ïiten zetten direct in manschappen in. j ?9iterview met het pers te i'ass ontkende een ver- »«ordiger van het Roe- lii/leger dat er bij de de- lies in Bukarest slacht- JUfl&aren gevallen. De van het Roemeense rresp'klaarde dat ambulan- inkefcen hadden afgevoerd liddags niet gegeten A en als gevolg van ?én 'Ige inspanning waren Sjfallen. is echter dat de on- gisteren als een olie- !r het land heeft ver- 1 Jn de westelijke stad in da, waar de bevolking n Lcmene staking houdt ;weld van het leger in lopen weekeinde, na- schesren meer dan 150.000 me^deel aan een demon- 5allet?aarbij eisten ziJ °P- g over de verdwenen nërs en riepen „Wij ;r ee\ze doden terug". en j het Joegoslavische (ostpku Tanjug heeft een :winttellectuelen in Timi- zint „Comité voor Socia- igen, Democratie" opge- irdt U comité ei^t het aftre- Ceausescu, vrije ver- keefl en een onderzoek indl bloedbad van het af- 1 on^eekeinde. een s die fabrieken in Ti- twee- in Bukarest hem begonnen uit te fluiten, ging ook de mensen in Cluj woedend de straat op. Opeens was de angst verdwe nen. Ook in vele andere ste den zijn de mensen de straat opgegaan". „In Cluj verschenen tanks. De soldaten hebben daar en in an dere steden een waar bloedbad aangericht. Het is vreselijk en niet te beschrijven. In Timi soara, waar de onrust het afge lopen weekeinde begon, zijn 36 kinderen die met kaarsen in de hand stonden in koelen bloede doodgeschoten. Samen met duizenden andere mensen vormden zij een keten rond de kerk van dominee Tökes uit protest tegen zijn gedwongen verhuizing. Mijn zusje gaat vandaag niet naar haar werk. En velen doen dat niet, het is veel te gevaarlijk op straat. De tanks hebben het asfalt van de straten aan flarden gereden". Schieten De ouders van de Roemeense konden nog net voordat Ceau sescu de grenzen sloot het land verlaten om hun dochter te bezoeken. De Roemeense: „Mijn vader zit enorm in de zenuwen. Zijn kleinzoon is een paar dagen geleden onder de wapenen geroepen. Misschien moet hij ook wel op burgers schieten. Het is vreselijk". „Soldaten, die weigeren te schieten worden zelf doodge schoten. Mijn vader vreest dat het een complete burgeroorlog wordt. Dat is volgens hem nog erger dan een gewone oorlog, omdat je dan niemand meer kunt vertrouwen. Omdat je dan niet meer weet wie je vij and en wie je vriend is". Ooggetuigen van de gebeurte nissen van gisteren en van nacht in Bukarest vertellen hoe mensen werden gedood doordat een pantserwagen over hen heen reed. Anderen werden getroffen door mitrail leurkogels toen zij de slachtof fers trachtten te redden. De betoging in Bukarest begon gistermorgen als solidariteits-

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5