Communicatie KNVB loopt vooral via fax en telex !)ranje is uitje voor Joop Hiele Sport op tv Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! 'ORT QeidóaQowuvnt WOENSDAG 20 DECEMBER 1989 PAGINA 9 OLITIE BEGELEIDT RITSE SUPPORTERS DEN De Engelse politie zal een speciaal -hooligan squad" vormen, dat de supporters het wereldkampioenschap voetbal in Italië zal Veiden. Graham Kelly, woordvoerder van de lse voetbalbond, zei gisteren dat de politie ak- d is gegaan met de vorming van een begelei- iteam, dat op kosten van de voetbalbond mee- naar het Italiaanse eiland Sardinië om moei- eden met notoire Engelse supporters te voor in- it Engeland de eerste ronde doorkomen, dan n de agenten ook mee naar het vasteland. De in van deze preventieve maatregel worden ge- d op ongeveer 325.000 gulden. „Dat bedrag voor onze rekening", zei Kelly. „Het is na- ijk erg veel, maar het moet maar. De Britse ing heeft laten weten niets te willen bijdra- Rienks en Florijn breken met trainer AMSTERDAM Nico Rienks en Ro nald Florijn hebben de samenwerking met hun huidige coach Jan Klerks ver broken en zullen op zoek gaan naar een nieuwe begeleider. Op korte termijn te kenen ze bovendien een één-jarig con tract met hun nieuwe privé-sponsor Philips. Er is volgens Rienks geen sprake van gebrek aan capaciteiten bij Klerks of verstoring van de persoonlijke verhou dingen. „Het is mijn gewoonte geregeld van coach te wisselen, zodat er een nieuwe uitdaging ontstaat. Onze tweede plaats bij de wereldtitelstrijd was de aanleiding voor dit besluit". Klerks voegde daar aan toe, dat hij volledig Nico Rienks (rechts) en Ronald Florijn na het behalen van hun gour achter de beslissing van de beide kam den olympische medaille in Seoul. foto: anp pioenen staat. Nederlandse hockeyer met Kenya tegen Oranje KISUMUSIMBA In de Kenyaanse hockeyclub Kisumusimba Club, die gis teren een oefenwedstrijd tegen het Ne derlands elftal verloor met 3-1 speelde de Nederlander Rob Swinkels mee. De 26-jarige Brabander werkt sinds een half jaar in Kenya aan een landbouwproject, in opdracht van het ministerie van Ont wikkelingssamenwerking. Swinkels kwam in Nederland uit voor Wagenin- gen, dat in de overgangsklasse speelt. Joost Bellaart, assistent-trainer en mana ger van de Nederlandse ploeg, trad giste ren tijdens het oefenduel als scheids rechter op. De Kenyanen hadden voor de wedstrijd tegen Kisumusimba Club geen arbiter beschikbaar. Bellaart bleek een goed alternatief om met Rob Lat houwers de wedstrijd te leiden. TWENTE WIL HIPPISCHE ONDERDELEN SPELEN '92 GEESTEREN Onder het motto „Twente wil het, Twente kan het" heeft de Stichting Haalbaarheidsonder zoek Hors'Olympics Twente 1992 gisteren in Geesteren het bidbook gepresenteerd als kandidaat voor de (alterna tieve) organisatie van de hippische disciplines tijdens de Olympische Spelen van 1992. Hoewel Barcelona als officiële organisator uiteraard ook de paardesport in het programma heeft opgenomen, is het nog steeds onzeker of die tak van sport in Spanje ook daadwerkelijk kan worden beoefend. De paardepest, die afgelopen zomer in Spanje heerste, dreigt de ruiters naar een andere locatie te verbannen. Een voordeel voor de Twentse kandidatuur - bij de Ne derlandse Hippische Sportbond meldden zich ook de Limburgse plaats Landgraaf en Arnhem (Papendal) aan - is, dat in de regio jaarlijks in de drie olympische discipli nes een belangrijk evenement wordt gehouden, zodat or ganisatorisch vermogen verondersteld mag worden. LC inisbond lidt vast aan Nnd Slam-strijd Ml DEN Een woordvoer- an de ITF (Internationale isfederatie) heeft in Lon- miyerklaard, dat de wedstrij- >m Grand Slam Cup vol- I jaar december gewoon De zegsman, Ian deelde mee dat het >i van 10 tot en met 16 iber wordt gehouden, on- de felle tegenstand van jtennissers. festduitse steden Mün- Dortmund, West-Berlijn ïttgart hebben al interes- oond om het evenement janiseren. De beste acht h over de Grand Slam- [ooien van Wimbledon, de ke, Australische en Ame- |nse open kampioenschap- zullen worden uitgeno- De Grand Slam Cup is •eerd met zes miljoen dol- jtwaalf miljoen gulden), serde deel van dat bedrag br de winnaar. TP (Vereniging van Ten-' ofessionals), die komend eelf de toernooien in be neemt, vindt dat de ITF helijk veel geld betaalt. aantal spelers, onder wie Becker en John McEn- .leeft al aangekondigd de Slam Cup te boycotten. ;roi kcontra- nis lertise n/ze t Bakel positief RNE Frank van Bakel niet positief gereageerd l gebruik van heptaminol plokker), maar op het 'ersterkende middel nan- tDat heeft de Spaanse >nd de KNWU mede- Ook lieten de Span- weten dat de contra- ondanks het verzoek an Bakel tot een week i, vorige week woensdag eft plaatsgevonden. Ook ~/eede onderzoek was po- 500, akers nemen [-organisatie igen hand IA DE MALLORCA 'haakgrootmeesters heb- inder leiding van Gari rov besloten wedstrijden »t wereldkampioenschap jan zelf te organiseren. prd besloten op een ver- Jig van de grootmees- cbond (GMA), waar een nkomst met de wereld bond (FIDE) het op dit liet haalde. De FIDE lit besluit te slikken, of ioeten toezien dat de [wereld binnenkort over ieen GMA-kampioen als JDE-kampioen beschikt. LIBREGTS LEGT ROOKGORDIJN ROND VAN BASTEN, RIJKAARD EN KOEMAN NOORDWIJK In den lande bestond al het no dige onbegrip over de manier waarop de hon derdjarige voetbalbond het jubileum dit jaar ger stalte had gegeven voor de bijna één miljoen (normale) leden. Recep ties voor (oud-)interna- tionals, officials en vips stonden prominent op de agenda van de KNVB. Voor Jan met de pet was slechts één feestje geor ganiseerd: een jubileum wedstrijd van het Neder lands elftal, waarvoor de doorsnee fan dan ook nog eens een behoorlijk bedrag op tafel moet leg gen. Maar zelfs dat heuglijke eve nement is verworden tot een obligaat gebeuren. Hetgeen door blessures en dergelijke grotendeels buiten de verant woordelijkheid ligt van de betrokken Zeister functiona rissen. Maar de manier waar op met name bondscoach Thijs Libregts gisteren nog een éénacter opvoerde om trent het al of niet beschik baar zijn van toch bepaald niet de minste van de spelers van het Oranjeteam, kon worden beschouwd als het zoveelste blijk van minach ting in de richting van het „hondstrouwe legioen". Maar ook - en dat is in feite veel belangrijker en des te pijnlij ker voor de technisch direc teur - als een hernieuwd blijk van gebrek aan communica tie tussen hem en de spelers. Stommetje In het buitensporig luxueuze hotel Huis ter Duin in Noordwijk, traditiegetrouw onderkomen voor Oranje en aanhang vlak vóór een inter nationale krachtmeting (wat zal dat trouwens niet kos ten?) speelde Libregts giste ren stommetje. De eerder dit jaar om tactische tekortko mingen en gebrek aan gevoel voor onderlinge sfeer zo ge- kritiseerde bondscoach kon (of wilde het niet) iets meer dan 24 uur vóór hii de opstel- Thijs Libregts, aanschouwd door Rinus Michels, houdt een map met fax- en telexafschriften over aan de jubileuminterland tegen Brazilië. FOTO: anp ling van Oranje voor het duel met Brazilië bekend zou ma ken geen honderd procent zekerheid verschaffen over de vraag of Van Basten en Rijkaard vanavond inder daad zouden spelen. Boven dien trok Libregts een nieuw rookgordijn op rond Ronald Koeman, van wie in een eerder stadium al werd ver nomen dat die deze week verplicht vakantie moest op nemen. Tot slot liet Libregts zich kennen als niet van ran cune gespeend toen hij ver klaarde dat Frans van Rooy na diens bedanken zijn toe komstige Oranje-perspectie ven niet al te hoog moet in schatten. Breedsprakig Hoewel Thijs Libregts giste ren bij de traditionele pers bijeenkomst in Noordwijk breedsprakiger en uitvoeri ger was dan ooit in zijn car rière als bondscoach had hij over de heikele zaken niets te melden. Wel gaf hij eens te meer aan dat er aan het uit gaande fax- en telex-verkeer van Zeist naar de Oranje standplaatsen overal in Euro pa niets schort. Aan de per soonlijke contacten mankeert des te meer. In die electronische, papieren communicatieslag stortte zich afgelopen maandag ook bondsvoorzitter Van Marle nog. De penningmeester van de UEFA zond een telex naar Barcelona met het dringende verzoek de nota bene in Ne derland verblijvende Ronald Koeman alsnog beschikbaar te stellen voor het duel met de Brazilianen. Gistermorgen was het antwoord binnen: Koeman moest zich in ver binding stellen met de KNVB! Gisteravond laat kwam alsnog de permissie van Johan Cruijff voor Koe man, die zich vanochtend alsnog in Noordwijk meldde. Geen antwoord kwam van AC Milan op een KNVB-te- lex, waarin om vrijgave van Rijkaard en Van Basten werd gevraagd. Vandaar dat Li bregts gisteren niet meer kon melden dan dat hij „ver wachtte dat 'de Milanezen' zich in de avonduren bij de overige leden van de sejectie zouden voegen". „Vanuit Pa rijs", liet persvoorlichter Stolk weten, kennelijk niet op de hoogte van het feit dat Van Basten en Rijkaard na terugkeer uit Tokyo regel recht naar Milaan waren doorgevlogen. Daar gaf eige naar Berlusconi een groot feest ter gelegenheid van het veroveren van drie voetbal bekers dit jaar. Die festivitei ten, gevoegd bij de jet-lag na het Japanse verblijf, zouden 'de Milanezen' natuurlijk verre van fit hebben ge maakt. „Ze spelen één helft", gaf Libregts gistermiddag nog te kennen. „In de basis". Gisteravond kwam er via de inmiddels (eerder dan Rijk aard) in Noordwijk gearri veerde Van Basten bericht van AC Milan: een speelver bod voor hem en Rijkaard. Telefoons Het laatste contact tussen 'de Milanezen' en Libregts da teerde van het lotingsweek- einde van de Mundiale. Alsof er geen telefoons bestaan, waarmee maandag of uiter lijk dinsdagochtend al con tact had kunnen worden ge zocht met het Nederlandse duo in Milaan. Waarmee eens te meer is aangetoond dat het aan communicatie tussen de technische staf/afdeling voorlichting van de KNVB, en zijn voornaamste vaandel dragers ernstig schort. Tevens kan worden gecon cludeerd dat de voetbalbond slechts is geïnteresseerd in de financiële revenuën van in terlandduels. Degenen, die de recettes binnenbrengen, het gewone publiek, wordt met minachting bejegend. Dat moet maar in het duister tas ten omtrent de vraag of een reisje naar de Kuip vanavond nog een enigszins representa tief elftal te zien zal geven. Of dat het helemaal een ver zameling tweede-keusspelers is. Frans van Rooy Of zelfs daarbij ooit nog plaats is voor Frans van Rooy is sinds afgelopen weekeinde ernstig de vraag. Libregts neemt het de spelbe paler van FC Antwerp kwa lijk dat hij zich zondag telefo nisch („Hij belde me zelfs uit bed", aldus Libregts) afmeld de met de mededeling dat hij alleen op dinsdag zou kun nen worden geopereerd door de Joegoslaaf Nesovic. Een voldoende legitieme reden, lijkt het. Maar de bondscoach Basisplaats voor Edward Sturing NOORDWIJK Hoewel het publiek niet bijster warm loopt voor de jubileumwed strijd Nederland-Brazilië in Rotterdam neemt de geha vende selectie van Oranje het treffen met de Zuidamerika nen serieus op, volgens Thijs Libregts. De bondscoach ge waagt van een oefenwed strijd met goede kansen voor een aantal spelers om zich in de etalage te spelen. „Tot dusver heeft het Neder lands elftal een aantal goede oefenwedstrijden gespeeld", aldus Libregts. „Italië en Is rael uit en vooral Denemar ken thuis waren ontmoetin gen, waarin ook sprake was van het aantreden van een aantal spelers dat niet tot de vaste kern behoorde. Vooral de wedstrijd tegen Denemar ken was voor mij wat dat be treft een aangename verras sing. Straks moeten toch veertig namen worden opge geven aan de FIFA. Dan is het nuttig om een nog beter inzicht te hebben in de moge lijkheden". Libregts vertelde gisteren dat hij pas vanmiddag de opstel ling van zijn ploeg bekend zou maken. Daarin zal zeker een plaats zijn ingeruimd voor Vitesse-speler Edward Sturing en zeer waarschijn lijk voor diens ploegmaat Bart Latuheru, zo vertelde de bondscoach. Romario PSV'er Romario de Souza Faria heeft van de Brazilaan- se bondscoach Lazaroni voor de jubileum-interland een plaats in het basis-elftal ge-> kregen. De kleine topscorer van de eredivisie vormt in de aanval een gevaarlijk koppel met de voor Napoli uitko mende Careca. Aanvaller Be- beto, spelend voor Flamengo, moet genoegen nemen met een plaats op de reservebank. De opstelling van Brazilië is: Taffa- rel; Jorginho, Aldair, Mozer, Ricar- do Rocha; Branco, Alemao, Dunga, Valdo; Romario, Careca. zag te veel verschil tussen die afmelding en de uitlating van Van Rooy, zaterdagavond op de Belgische televisie, waar bij hij verklaarde graag tegen Brazilië te willen spelen. „Dat zal konsekwenties heb ben voor de toekomst", sprak Lbregts, die echter weigerde de vakantie vierende Koe man op dezelfde wijze te be jegenen. Maar Koeman is een echte, internationale vedette en Van Rooy kennelijk nog niet in de ogen van de bonds coach. Die zich daarmee gis teren van een bedenkelijke kant liet zien met zijn dub belhartige beoordeling. FRANK WERKMAN VANDAAG Nederland 2, 21.50 uur Indoor- motorsportgala. Nederland 3, 19.55 uur: Neder land-Brazilië. Nederland 3, 22.45 uur: Studio Sport. Veronique, 19.30 uur: Match vrije tijd. België Nederlands 2, 20.00 uur Sportavond. Eurosport, 19.00 uur Trans World Sport. Eurosport, 20.00 uur: Kunstrij den. Eurosport, 21.00 uur Handbal. Eurosport, 22.00 uur Paarde sport. Eurosport, 23.00 uur Voetbal. MORGEN Duitsland 1, 11.50 uur: Skiën. Duitsland 2, 16.25 uur Pfiff. Eurosport, 10.00 uur Trans World Sport. Eurosport, 11.00 uun Polo. Eurosport, 12.00 uur Skiën. Eurosport, 13.00 uur Paarde sport. Eurosport, 14.00 uur Voetbal. Eurosport, 16.00 uur IJshockey. Ruime winst voor FC Den Haag 2 DEN HAAG Het tweede elftal van FC Den Haag heeft in zijn laatste wedstrijd voor de winterstop een eenvoudige winst van 3-0 geboekt op de reserves van Excelsior. De thuisclub had voor de rust al ruim afstand van de Rotter dammers kunnen nemen, maar een groot aantal gemiste kansen was er de oorzaak van dat de pauze slechts met een stand van 1-0 werd bereikt. De maker van dat doelpunt heette John Hazenbroek. Ook in de tweede helft bleven de Zuiderparkers superieur, maar de bezoekers wisten de schade beperkt te houden. Tot aan de negentigste minuut. Pas toen slaagde FC Den Haag erin via Bas Steffens (hoekschop van Edwin Grünholz werd doorge- kopt door Marcel Li n denaar) de score naar 2-0 te tillen. Dat het uiteindelijk nog 3-0 werd dankt het aan scheidsrechter Van Haaf ten, die de Hage naars op de valreep nog een strafschop toekende. Bas Stef fens schoot in eerste instantie op de paal, maar de rebound was voor Edwin Grünholz, die daarmee zijn falende optreden in de eerste helft nog een beet je goedmaakte. AZ'er Van Ham naar Beveren ALKMAAR De Belgische eersteklasser Beveren heeft Maurice van Ham van AZ overgenomen. De 23-jarige aanvallend ingestelde midden velder, voor wie de Alkmaar- ders een vergoedingsom heb ben bedongen van 600.000 gul den, staat met ingang van 27 december onder contract bij Beveren. ELMAN VAN FEYENOORD REKENT OP EEN HELFT TEGEN BRAZILIË %DWIJK Op het iantenbal en in het val der invallers Joop Hiele ook een tje mee te blazen. „Ik érnstig teleurgesteld ils ik niet tenminste elft speel", verklaar- sluitpost van Feye- gisteren in Noord- VANfver Nederland-Bra- GEÏnan vanvond. ^tileumduel van de hon- nnS iaar bestaande voetbal- slechts in naam een de ijk tintje heeft. Joop op bij betreurt dat. „Een wed- tegen Brazilië zou een 1 miljofuni hebben moeten er 'u 's bet niet meer dan Iressei oofd cap wij untin ergevoel heeft hij nog o/c f/abvendien vormt een op- !5,-pe in de eigen Kuip tegen 14 of bputeerde Zuidamerika- hem een aardige ösatie voor het leed, dat veertien dagen met erde over z*cb voelt uitge- schre i/J loterij p nu incjerciaad wej erg ?p/l//ngtrvangers opgeroepen", ok Joop Hiele toegeven. elf- Sinds hij in 1980 zijn en maakte in de Nederlands tal-groep, waar hij anderhalf jaar later voor korte tijd uit verdweeen wegens een blessu re om daarna opnieuw zijn bij na permanente opwachting te maken, heeft hij dat zo nog niet meegemaakt. Maar de eeuwige optimist ziet ook voordelen. „Tijdens het EK van vorig jaar was een sterk punt van ons dat we op de bank mensen hadden zitten die minstens gelijkwaardig waren aan degenen die in het veld stonden. Vrijwel elke po sitie was dubbel bezet. Dat zorgde er, met een beetje ge luk erbij, voor dat we Euro pees kampioen, werden. Daar om is het nuttig dat er nu een paar nieuwe jongens bij zijn, van wie een aantal misschien straks tot de 22 spelers voor het WK kunnen behoren". Op grond van de theorie van ge lijkwaardigheid baseert Joop Hiele dan ook zijn verwach ting dat hij vanavond tenmin ste een helft speelt. „Vooral nu er zo veel nieuwe spelers bij zijn, van wie een aantal gaat spelen, verdien ik dat ge woon", zegt hij. „Bovendien zit ik er nu al zo lang bij dat ik misschien op grond daarvan ook een plekje kan afdwin gen". „Problemen rond de selectie dit keer?", gaat Hiele verder. „Ja, dat heb je met landen, waarvan veel spelers in het buitenland zitten. Dat pro bleem heeft Denemarken ook gehad. Misschien zou de KNVB betere afspraken moeten maken met de clubs, waar die gasten spelen. Het is toch eigenlijk te gek dat er zo lang onzekerheid bestaat over de vraag wie er nu eigenlijk beschikbaar zijn en wie niet". „Overigens", zegt Hiele, „was ik verbaasd over wat ik van Van Rooy in de krant las. Ik weet niet of hij het zo heeft gezegd, maar als hij inderdaad heeft geroepen dat hij zich maar liever liet opereren, om dat het spelen in zo'n Neder lands elftal geen zin heeft en dat het zo toch geen echte kans betekent, dan is dan dom. Daarmee gooit hij zijn eigen glazen in". Oranje uitje Het uitje met Oranje betekent voor Joop Hiele een plezierige onderbreking van de malaise- sleur, die, zich tot dusver dit seizoen in Rotterdam-zuid heeft afgetekend. Hiele is te genwoordig de enige Feye- noorder bij Oranje en dat is even veelbetekenend voor het peil van de ploeg uit de Kuip als prettig voor de persoon in kwestie. Hiele kan even de naargeestige stemming van de Kuip uit de haren laten waai en aan het Noordwijkse strand. En dat is wel nodig ook. Toch zegt Hiele niet met de pest in zijn lijf rond te lo pen. „Als doelman verkeer je wat dat betreft in een bevoorrech te positie", is zijn op het eerste gezicht wat raadselachtige ver klaring, omdat hij degene is die al die tegendoelpunten om de oren krijgt. „Je kunt je na melijk, omdat je als eenling bezig bent, steeds weer per soonlijk motiveren. En dat geeft me toch nog steeds vol doening. En houdt aardig het vervelende gevoel van al die sportieve tegenslagen in even wicht". Joop Hiele als de filosoof on der de doelverdedigers. Ook Hiele kan zich natuurlijk niet onttrekken aan de vaststelling dat het dramatisch gaat met Feyenoord. En volgens de re serve-goalie van Oranje zal dat nog wel even zo duren. „Ik denk dat het tijd kost om de zaak weer op de rails te krij gen; zowel sportief als qua structuur. Die zaken hebben toch met elkaar te maken. Dat heb ik zelf nog onlangs een den lijve ondervonden". Montpellier De ras-Feyenoorder doelt op de geblokkeerde overgang naar het Franse Montpellier, dat echter van een transfer af zag omdat interim-manager Joop van der Reijden niet slagvaardig genoeg opereerde. Al eerder werd de naam van Hiele genoemd in relatie tot de Zuidfranse club, maar ditmaal was de interesse serieuzer en leek een vertrek van Hiele waarschijnlijker. „Ik had na, noem het maar, een huwelijk van twaalfeneenhalf jaar een andere benadering van Feye noord verwacht", kijkt Hiele terug op die mislukte over gang. „Het had natuurlijk al tijd nog kunnen afketsen, maar dan was het tenminste gebeurd op basis van weder zijds respect. Daar was nu geen sprake van. Domweg door een lakse houding van degenen die het toen bij Feye noord voor het zeggen hadden is het misgegaan. En liep de club een bedrag van vele ton nen mis. Want na dit seizoen ben ik transfervrij en lever ik Feyenoord niets meer op". Joop Hiele is overigens per se niet van plan om de Kuip na deze competitie definitief te verlaten. „Ik ben een Feye- noorder in hart en nieren", herhaalt hij nog maar eens. „Maar in al die jaren dat ik nu voetbal heb ik nog nooit een transfer gemaakt en dat zijn toch de transacties die interes sant zijn. Daarom zal ik straks alles afwegen. Als Feyenoord met een goed voorstel komt, zowel financieel als maat schappelijk op langere termijn, zit het er best in dat ik gewoon blijf. Maar dan moet ik wel heel goede toezeggingen krij gen". Bengtsson Zelfs de huidige malaise brengt Joop Hiele, die tegen woordig het hart wat minder op de tong draagt, dus niet tot de verklaring dat hij straks koste wat kost weg moet. On danks de dreigende degrada- tiezorgen. „Op basis van wat we tot dusver hebben laten zien moet jé er rekening mee houden dat we later dit sei zoen inderdaad om lijfsbehoud moeten gaan strijden. Onge looflijk maar waar. Het pro bleem tot dusver was dat het in alle geledingen bij Feye noord slecht ging, sportief en bestuurlijk. Dat betekende bij voorbeeld dat trainer Pim Verbeek op niemand kon te rugvallen. Nu Bengtsson er is gaat dat misschien binnenkort wat beter". „Ik heb", gaat Hiele verder, „nog niet zo'n duidelijk beeld van die Zweed. Ik heb een paar korte gesprekken met 'm gehad en hij lijkt me een ty pisch Engelse manager. Van invloed van zijn kant is nog nauwelijks wat te merken. Ik denk dat hij de zaak eerst goed heeft willen inventariseren. Als we straks naar Marbella gaan zal hij misschien meer •inbreng hebben. Na de winter stop kunnen we dan gaan wer ken aan het weer op de rails zetten van de ploeg. Overigens heeft Verbeek volgens mij nauwelijks schuld aan de slechte gang van zaken. Hii is nu niet anders dan aan het be gin van het seizoen. Misschien had hij zich hier en daar wat harder moeten opstellen. Maar hij kon dat mogelijk tot dusver niet goed, omdat hij niemand had om op terug te vallen. Nu met Bengtsson heeft-ie wel zo iemand. Dat kan alleen maar gunstig werken en misschien straks betere resultaten tot ge volg hebben". FRANK WERKMAN

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9