Roemenie plaatst Gorbatsjov voor een onwelkom dilemma LENA CEAUSESCU IS TIJDELIJK DE BAAS „Leger schoot gericht op demonstranten" Tijdens de feestdagen zorgen we voor belletjes bij het balletje. jzen naar Roemenië korlopig van de baan Ceausescu behangt zijn land met leugens 3/0NTUREN VAN KAPITEIN ROB -Holland APENLAND QeidóaQowuvnt WOENSDAG 20 DECEMBER 1989 PAGINA 5 e1I?jN Mogelijk duizenden doden en pot- grenzen: het „stralend symbool van de Elena Ceausescu, heerst over Roemenië, ajjs werd ze, op haar 70e verjaardag, tot .^verklaard. Als toonaangevend lid van litburo van de regerende communistische 1 Tin eerste vice-premier is Elena dan ook Ate plaatsvervanger van haar man, de *»nt en grote Leider (Conducator) Nicolae icu is gek, zijn vrouw die naar macht ook gek, en zijn zoon is een idioot", con- Mlfae gisteren de in Roemenië geboren to- Vijver Eugene Ionesco. niet, westerse diplomaten zijn van me ning dat de invloed van Elena in een leiding waartoe veel verwanten van Ceausescu beho ren, de afgelopen jaren toegenomen is en dat Ceausescu haar op zijn opvolging kan hebben voorbereid. Bij staatsbezoeken in het buitenland voerde zij in haar eigen functie besprekingen met rege ringsvertegenwoordigers en men neemt aan dat zij aanzienlijke invloed heeft op politieke be noemingen. De president leek dan ook weinig moeite te hebben om Roemenië in de handen van zijn vrouw achter te laten en naar Iran af te reizen ondanks berichten over ernstige onlusten in het weekeinde in de Westroemeense stad Timisoa- ra. Het officiële persbureau Agerpress ver spreidde maandag foto's van de Roemeense Eerste Vrouw die afscheid neemt van haar man op het vliegveld van Bukarest. Sindsdien heeft Roemenië zich afgesloten van de buitenwereld. De op 7 januari 1919 in het dorp Petresti gebo ren Elena was in de Tweede Wereldoorlog ac tief in de Roemeense anti-fascistische onder grondse. Na een studie scheikunde verkreeg zij de leiding over de Roemeense academie van wetenschappen. In de retoriek van de Ceausescu-cultus is zij een „stralend symbool van de nationale geest". Elena heeft een plaats in het Nationaal Mu seum van Bukarest, waar haar eredoctoraten uitgestald zijn naast de onderscheidingen die het paar ontvangen heeft op reizen naar het buitenland. In andere vertrekken treft men „geschenken van het Roemeense volk" aan marmeren borstbeelden en wandtapijten die Elena als een heilige afbeelden omhangen met bloemen. Het leven van dag tot dag in huize Ceausescu is omgeven met geheimzinnigheid en voorrechten terwijl de gewone Roemenen in de rij staan voor basisvoedsel en in de winter bijna bevrie- In een verslag van het familieleven beschreef een vroeger hoofd van de Roemeense inlichtin gendienst hoe Elena een nertsmantel koos en door Nicolae ruim bedacht werd met diaman ten. „Ik ben niet de vrouw van een president. Ik ben de eerste opvolger van de Roemeense leider. Is dat duidelijk?" zou ze hebben gezegd. De Roemeense leider Ceausescu voerde gisteren in Teheran ge sprekken met de Iraanse vice-president Masoud Roghani Zan|a- ni. FOTO: AP iaar Roemenie terug na boodschappen te hebben gedaan in Honga- achtwagens opgesteld nadat de Roemeense autoriteiten de grenzen BRUSSEL De bloedige terreur in Roemenië vormt een nieuw en on welkom dilemma voor Michail Gorbatsjov. Volgens westerse diplomaten wil de Sovjet-leider enerzijds deel uitmaken van de gecivili seerde wereld. „Anderzijds is zijn beleid gericht tegen in menging in andere socialisti sche landen. Zo dreigt hij iet wat ongemakkelijk in het mid den terecht te komen". De Sovjet-voorzichtigheid bleek gisteren al uit een ver klaring van Sovjet-minister Edoeard Sjevardnadze, die slechts opmerkte: „Als er in derdaad in Roemenië mensen levens zijn te betreuren dan betuig ik daarover mijn leed wezen. Geweld en socialisme mogen niet samengaan". Ceausescu's autocratische bewind schept problemen voor Gorbatsjovs „gemeenschappe lijk Europese huis". Alle open bare verklaringen van Moskóu aan het adres van Roemenië waren al in de kilst mogelijke bewoordingen gesteld en gin gen vergezeld van uitgebreide verwijzingen dat de Roemeen se dictator er goed aan zou doen te leren van zijn hervor mingsgezinde buurlanden. Te gelijkertijd heeft Gorbatsjov duidelijk gemaakt ironisch genoeg, tijdens een Warschau- pact-top in juli in Bukarest dat de dagen voorbij zijn dat Moskou, desnoods met legert- roepen, ingreep om Oosteuro- pese leiders te verwijderen met wie het Kremlin het niet eens is. Nog onlangs zei een lid van het Sovjet-centraal comité op een vraag wat Moskou zou doen met Roemenië: „Wat wilt u dat wij doen... tanks sturen?" Sommige commentatoren heb ben geopperd dat Moskou eco nomische stappen tegen Buka rest zou kunnen nemen. De Sovjetunie betrekt ongeveer 30 procent van de Roemeense buitenlandse handel en voor ziet Bukarest van vier a vijf miljoen ton olie per jaar. Maar Russische economische sanc ties zouden de eerste zijn en moeilijk te organiseren door de ingewikkelde machinerie van het communistische Co- mecon-handelsblok. De EG-ministers van buiten landse zaken overwegen wel maatregelen te nemen tegen Roemenië. Dat blijkt uit een gemeenschappelijke verkla ring die ze gisteren in Brussel hebben uitgegeven. Daarin staat dat ze zich „het recht voorbehouden geëigende maatregelen te treffen in het licht van de ontwikkeling van de situatie in dat land". De twaalf EG-ministers ver klaarden diep ontzet te zijn door het nieuws van het ge welddadige optreden van de Roemeense autoriteiten tegen de demonstraties. Ze veroorde len de houding van het regime van Ceausescu in de scherpste bewoordingen. Dat regime trekt zich niets meer aan van alle verplichtingen inzake het handhaven van de mensen rechten. Het is alleen nog maar door het gebruik van ge weld in staat om de legitieme verlangens van het Roemeen se volk naar vrijheid te onder drukken, constateren de EG- ministers. Minister Van den Broek be twijfelde maandag nog het nut van het treffen van EG-saric- ties tegen Roemenië. Hij wees er toen op dat zulke maatrege len ook de toch al in een ui terst benarde situatie verke rende Roemeense bevolking treffen. De minister kondigde aan de Roemeense ambassa deur in Den Haag te zullen ontbieden. Premier Lubbers betitelt de gewelddadigheden in Roeme nië als „brute repressie". Hij gebruikte deze bewoordingen gisteren in de Tweede Kamer als waarnemend minister van buitenlandse zaken tijdens het wekelijkse vragenuurtje over het neerslaan van rellen in Roemenië. IAAG Als gevolg tot onrust in Roeme- is pben enkele Neder- ;s ovi reisorganisaties i dat^ig hun reizen naar el® dnd afgelast. Deze ^deh zouden ongeveer averrkantiegangers ver- rbei<fl- 'stakl k dal onorjorganisatie Hotelplan vojj£Ven dat haar Roemeen- het advies had gege- ~e klanten niet te sturen, r daar weinig sneeuw zou 1 te n de Roemenen zelf in rang jrsportgebieden de ho- :e |flen bezetten. Volgens ieus %1-directeur Van Stee- 2n ïru echter duidelijk dat mor ge politieke situatie de isenw aanleiding voor het advies is. Daarbij komt dat de Neder landse reisleiding die het afge lopen weekeinde was afge reisd, de toegang tot het land is geweigerd, aldus Van Stee nis. De gedupeerde toeristen krij gen een alternatief aangebo den of kunnen de reis koste loos annuleren. Van Steenis denkt overigens dat er op dit moment niet veel Nederlandse toeristen in Roemenië zijn, omdat de trek naar de winter sport pas vlak voor de Kerst op gang komt. Het ministerie van buitenland se zaken verstrekt geen speci fiek reisadvies voor Roemenië. In het algemeen geldt voor ge bieden waar het onrustig is, „blijf er weg", aldus een woordvoerder. Vië tegen hervormingen t kar ïoe e{ desa rt \^ADO Het door de Joegoslavische regering opge lat wlr°gramma voor zeer ingrijpende economische her- schajJen is door het parlement van de deelrepubliek Ser ie v«yorpen. Het programma omvat onder meer de intro- niet'an het marktmechanisme in de Joegoslavische eco- dode gedwongen sluiting van alle verliesgevende bedrij- eten 1 bevriezen van de lonen, invoering van een nieuwe e willbele munteenheid en een strakke monetaire en bud- ;eneracontrole. Met de hervormingen moet een einde wor- laakt aan de economische en politieke crisis in het AMSTERDAM Het was zondagavond 17 december 1989 en de televisie vertoonde beelden die niet waar konden zijn. Daar zagen we, in Vpro's Diogenes, hoe afgevaardigden van de communistische partij van Roemenië zes uur lang luisterden naar hun secreta ris-generaal, Nicolae Ceauces- cu. Hoe ze hem 75 maal on derbraken om hem hulde te brengen met applaus en spreekkoor: „Ceausescu en het volk! Ceausescu en het volk!". Daar zagen we hoe de presi dent, nadat hij voor weer eens vijf jaar was herkozen, door duizenden burgers werd toe gejuicht. Hoe zij door de stra ten liepen met zijn portret. Als we niet zelf verleden jaar een dergelijke demonstratie in Boekarest hadden gezien, hadden we zondagavond onze ogen niet geloofd. Daar gaven vier heren desgevraagd te kennen de voorzitter van de Opperste Raad voor Economi sche Ontwikkeling een 'held' te vinden en wel omdat hij, tevens voorzitter van de Ideo logische Commissie van het Centraal Comité, de 'grond legger is van het moderne Roemenië'. Dat is hij. Dat weten de men sen in Timisoara, vierde stad van het land, ook. Dus toen ze zondag de straat op gingen om te protesteren tegen de stand van zaken in het 'moderne' Roemenië, wisten ze wiens portret en wiens boeken ze verbranden moesten. Beelden daarvan had het late journaal van zondagavond niet, maar de woorden zeiden genoeg. Hielden de burgers in Dioge nes de afbeelding van Ceau sescu nog omhoog, in het jour naal scheurden ze hem in stukken. Leugen Ceausescu kan duizenden mensen dwingen ten gunste van hem te demonstreren, hij kan honderden afgevaardig den laten kwijlen tot ze er zelf vies van worden, hij kan tientallen kameraden optrom melen die hem een held noe men, maar hij kan de waar heid niet uit de mensen bran den. Hij kan het openbare leven behangen met de leugen, maar niet de slaapkamers van de mensen en hun harten nog minder. Zijn macht, hoe totaal ook, berust uiteindelijk op de twijfelachtige hoop dat het mogelijk is een volk voortdu rend 'in de leugen te laten le ven' (Vaclav Havel). De ont wikkeling in de rest van Oost-Europa wijst op het te gendeel: het is mogelijk een volk heel lang te bedriegen, maar niet eeuwig. Er komt een moment, afhan kelijk van de omstandigheden (waaronder de situatie in de buurlanden!) dat de mensen kiezen voor de waarheid, on geacht de consequenties. Ds. Laszló Tökés deed dat toen hij in juli een interview gaf aan de Hongaarse televi sie, waarin hij protesteerde te gen Ceausescu's plan om acht duizend dorpen op te heffen. „Wij kunnen het niet maken Christus te verkondigen en intussen te liegen", verklaar de Tökés. Nacht Dat er meer Roemenen zijn die, al dan niet uit religieuze motieven, weigeren de waar heid verborgen te houden, blijkt uit het zojuist uitgeko men boek 'Nacht in Roeme nië' van Julien Weverbergh. Deze Belg, die in de jaren ze ventig correspondent was in Roemenië en getrouwd is met een Roemeense, verzamelde een groot aantal authentieke documenten, brieven, versla gen en tekeningen uit Roeme nië. Sommige daarvan zijn van mensen als Tökés, die zich in het openbaar melden als tegenstander van Ceauses cu. Andere zijn van anonieme burgers, die hun brieven op stuurden naar Radio Free Eu rope. De waarheid die uit hun getuigenissen naar voren komt is hard. Ceausescu (in de Roemeense pers bejubeld als: vlammende boom, polyvalent genie, nieu we Morgenster, denkende Do- nau, bron van levend water) Op nieuwjaarsdag 1983 wenste een Roemeens meisje het echt paar Ceausescu, volgens oud Roemeens gebruik, een lang le ven toe. FOTO: ANP vermoordt zijn volk. Niet al leen, en misschien niet in de eerste plaats, doordat hij zijn land naar de economische af grond voert. Maar ook door dat hij een einde maakt aan elke moraliteit. Hij ruilt de waarheid in voor de leugen. Hij meldt dat in 1989 in zijn geboortedorp Scornicesti de grootste gerstoogst ter wereld is behaald (11.128 kilo per hectare) en in het geboorte dorp van zijn vrouw Elena de één-na-grootste: 8.543 kilo per hectare. Hij heeft het over 'de gouden droom van het com munisme' terwijl zijn volk lijdt onder honger en kou. Leugenaar „Het is verschrikkelijk dat, hoewel de waarheid niet ver doezeld kan worden, wij geïn doctrineerd worden door deze politiek die zegt dat de Roe menen de gelukkigste wezens op aarde zijn", schreef een jongeman aan Radio Free Eu rope. En Doina Cornea, de be kende dissidente uit Cluj, klaagde Ceausescu aldus aan in een open brief: „U brengt de spirituele, fysieke en more le integriteit van de bevolking in groot gevaar. Mensen die als objecten worden be handeld, gedragen zich uitein delijk ook als objecten". Zelf noemt Ceausescu deze objecten 'nieuwe mensen'; zijn schepping. Hij had er niet op gerekend dat ze ooit nog eens in zonde zouden vallen, maar dat doen ze wel. Ze vallen voor de waarheid, omdat nie mand dan Ceausescu haar zonde noemt en iedereen weet dat hij een leugenaar is. STEVO AKKERMAN (N.a.v. Julien Weverbergh, Nacht in Roemenië. Uitge verij De Prom, Baarn. Prijs f 32,50) DE VALLEI DER VERGETEN WERELD meer- Naarmate de reis vordert, wordt het gebied meer en iman herbergzaam. Dan weer worstelen ze moeizaam door belanroud, met hun messen zich een weg kappend door de es doan weer rijden ze door een smalle kloof, voorbij huizeho- ïen hfvallen, die met donderend geweld neerstorten. Nu en geh*en ze een rivier oversteken en dan pas blijkt hoe goed een a)us in zo'n gebied als rijdier is te gebruiken. Als kangoe- om vhgen de beesten van rots tot rots en op berghellingen, m". irden al lang zouden zijn uitgegleden, weten zij zich flink schrap te zetten met hun klauwvoeten. Onderweg vertelt Rob hoe hij een tyranosaurus uit de weg heeft geruimd en informeert of er in dit gebied ook nog zulke beesten huizen. ,,De tyranosau rus is gelukkig vrij zeldzaam", deelt dr. Martin mede, „maar we kunnen nog wel eens een minder prettige ontmoeting hebben met andere dieren..." Hij weet niet, dat bijna op hetzelfde ogen blik twee scherpe ogen naar hem loeren: die van een sabeltijger, verscholen in het bos. „In Bukarest niets abnormaals" BUKAREST Coen F. Stork, Nederlands ambassa deur in Roemenië, is afhoudend, erg afhoudend. Hij komt wel aan de lijn, maar beperkt zich hoofdzakelijk tot éénlettergrepige antwoorden op vragen over het optreden van politie en leger tegen protesterende bur gers in Timisoara en andere Roemeense steden. Meneer Stork, kunt u vrijuit spreken? „Nee, helemaal niet". Welke berichten bereiken u over de gebeurtenissen „Hier in Bukarest is niets abnormaals te merken, of het moest zijn dat het nog wat stiller is dan gewoonlijk. Wat Timisoara be treft: het is voor ons onmogelijk die plaats te bereiken. Dat geldt ook voor de diplomaten van andere ambassades". Bent u geschokt door wat is gebeurd „Ja". Hoe moet volgens u de reactie van Nederland en de EG zijn? „Daar kan ik u niets over zeggen. Ik moet u verwijzen naar de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag". STEVO AKKERMAN (Door onze correspondent Gert van Wijland) BELGRADO „Het is compleet oorlog, riep ik over de telefoon naar mijn vader in het buitenland en wachtte op de bekende klik, ten teken dat de ver binding verbroken werd. Toen de lijn openbleef begreep ik dat ze bij Ceausescu blijk baar geen tijd meer hadden om dit soort telefoontjes nog af te luisteren en zonodig te on derbreken", aldus herinnert een 22-jarige student medicij nen zich het begin van de spontane volksopstand in het Roemeense stadje Timisoara, even over de Hongaarse grens. Toen hij vervolgens de straat op ging om een langstrekken de demonstratie te volgen, be greep hij echter pas goed dat hij de spijker op de kop had geslagen: het was compleet oorlog in het centrum van de stad. Politie, militairen met ge weer in de aanslag, tanks op alle hoeken, zo meldt hij. „Er lagen doden en gewonden op straat. Een vrouw van middel bare leeftijd gooide stenen naar een tank die vervolgens opzettelijk over haar heen reed". De student die zijn naam en nationaliteit niet in de krant wil hebben, vertelde zijn re laas gisteren tegenover wester se journalisten in Joegoslavië, nadat hij Roemenië had verla ten. „De studenten zijn ver vroegd met kerstvakantie ge stuurd en ik wilde naar huis" Maar hij verliet het land pas nadat hij onder meer een be zoek had gebracht aan een zie kenhuis in de stad waar hij tenminste 100 doden en een groot aantal gewonden telde. „Ondanks duidelijk verstaan bare orders om in de lucht te vuren, schoten veel agenten en militairen gericht op de duizenden demonstranten die zich zondagmiddag op het plein het centrum hadden ver zameld", zegt hij. De onder leden van de Hon gaarse minderheid begonnen opstand sloeg al snel over naar de hele bevolking: „Ik hoorde zowel Hongaarse en Roemeen se leuzen als 'Weg met Ceau sescu' en 'Brood en Vrijheid', vervolgt de student. Zijn verhaal wordt in grote lij nen bevestigd door andere buitenlanders die uit Roeme nië komen. Joegoslavische rei zigers praten over honderden doden en een meedogenloos optredend leger. Een van hen zegt een vrouw te hebben ge zien die het lichaam van een baby in wit linnen wikkelde. Volgens ooggetuigen verniel den de demonstranten alles wat ze op hun weg vonden, straatborden, winkels en res taurants werden kort en klein geslagen. Een vrachtwagen chauffeur die gistermorgen vroeg door Timisoara reed, meldt op verschillende plaat sen vlammen te hebben ge zien. Blijkbaar zijn er fabrie ken in brand gestoken, zo con cludeerde hij. De meeste mensen in Roeme nië schijnen overigens nauwe lijks te weten wat er in hun land aan de hand is. De media zwijgen in alle talen. (ADVERTENTIE) Eerste en tweede kerstdag zorgen we in de Holland Casino's voor de nodige, feestelijke verrassingen En ook de jaarwisseling laten we niet onopgemerkt voorbijgaan. Daarom draaien op nieuwjaarsdag niet alleen de rouletteballetjes. Ook de champagne belletjes vloeien rijkelijk. Op 31 december zijn we even gesloten. Maar wie met een gratis glas champagne met ons wil toosten, is op 1 januari va. 16.00 uur van harte welkom. Casino's In de Holland Casino's kom je ogen tekort.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5