Hogere belastingen na 'drammerig' nachtdebat Koudwatervrees belemmert politie in milieu-zakf Meer minderheden naar kleinere bedrijve° Advies over ademtest ANWB-DIRECTEUR NOUWEïï WOEDEND OP GEDEPUTEER y c -BINNENLAND £ekbe Qowuvnt WOENSDAG 20 DECEMBER 1989 PA(f| Naam gijzelnemer bij politie bekend MEERSSEN De rijkspolitie van Meerssen is achter de identi teit gekomen van de man die verleden week het gezin van bur gemeester Majoor van Meerssen (echtgenote plus twee dochter tjes) enige uren heeft gegijzeld. Om tactische redenen weigert de .politie te zeggen om wie het gaat en waar de man woont. Kort Voor de politie-inval in zijn woning is de dader op de vlucht ge slagen en ondergedoken. Het rechercheteam zal in afgeslankte vorm zijn werk voortzetten totdat de verdachte is aangehouden. Onderzoek naar bestuurscrisis PvdA-Rotterdam ROTTERDAM Een commissie van de Partij van de Arbeid gaat proberen een oplossing te vinden voor de bestuurscrisis in het gewest Rotterdam. Er komt onder meer een onderzoek naar de problemen rond het vaststellen van de kandidatenlijst voor de raadsverkiezingen afgelopen zaterdag. De crisis ontstond maan dag na het unanieme besluit van het gewestelijk bestuur om op te stappen. Het Tweede-Kamerlid Kombrink, die zijn kandidatuur introk na verkiezing op de zevende plaats waardoor waarschijn lijk een wethouderszetel aan zijn neus voorbij zou gaan, is blij met het onderzoek. Kersttoespraak koningin op de radio DEN HAAG Koningin Bea trix houdt Eerste Kerstdag een toespraak die door de NOS-ra- dio rechtstreeks wordt uitge zonden: om één uur 's mid dags via de zenders Radio 1, 2, 3 en 5 en Radio Nederland Wereldomroep. Op verzoek van de NOS en het Genootschap van Hoofdre dacteuren om de toespraak op tv uit te zenden is de koningin niet ingegaan omdat daarbij de aandacht te veel van haar woorden zou worden afgeleid. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Als ergens één gram heroïne wordt gevonden lopen tien rechercheurs meteen de deur uit om de zaak op te lossen. Als ergens twintig vaten gif worden aangetroffen, kijken ze er geen van allen naar om". Dit is volgens D. van Dop, hoofd afdeling milieudelicten van het ministerie van VROM, kort samengevat de houding die de politie aanneemt te genover zware milieucriminaliteit. Onder politiemensen bestaat volgens Van Dop name lijk nog veel koudwatervrees. Het vooroordeel dat milieu-overtredingen en -misdrijven moeilijker op te lossen zouden zijn dan een 'gewone' diefstal moet no dig worden geslecht. Speciaal met dit doel is vandaag door het Coördinerend Politieberaad in Ede het con gres 'Ervaring in Handhaving' georganiseerd. Zeshonderd leidinggevende rijks- en gemeente-poli- tie-ambtenaren waren bijeen voor het uitwisselen van ideeën en ervaringen met het opsporen van mi lieu-delicten. Veel van de ervaring die op dit mo ment aanwezig is, is opgedaan met een aantal door de overheid gesubsidieerde proefprojecten. In de toe komst moet echter elke agent in staat zijn te onder kennen wat een milieu-overtreding is en wat niet. De politieman of -vrouw in de straat is er nu nog niet voldoende aan gewend om tegen kleine milieu overtredingen op te treden. Door middel van een videoband werd de agenten duidelijk gemaakt dat het net zo gemakkelijk is op te treden tegen iemand die een accu leeggiet in een straatput als tegen ie mand die zijn auto fout parkeert. Volgens L.A. Bakker van de Algemene Inspectie Rijkspolitie, vragen agenten zich regelmatig af wat ze met zo'n 'milieu-delinquent' moeten. Het is daar om zaak agenten bij te scholen en de ondersteuning met milieudeskundigheid uit te breiden. Ook het politie-apparaat zelf moet aanzienLr den uitgebreid. Het Coördinerend Polif heeft voorgesteld minstens één procent van |e lijkse budget van 3,6 miljard te besteden aa,j 0 vordering van de kwaliteit in de milieuhanr Dat geld kan worden gebruikt naast de 8CP ve die in het nationaal Milieubeleidsplan (NMb^ getrokken voor uitbreiding van politie en i\n ke macht. Maar meer en beter moet de nadiLe al liggen op team-werk. Justitie, het lokale^ en de politie moeten veel overleg plegen ^C(J welke verantwoordelijkheid heeft voor het q leid. Nu is er nog sprake van een „warwinj milieuregels. Van Dop is optimistisch over c lijkheden de mentaliteit in de korpsen te ren. Veel agenten hebben grote belangstel]' milieuzaken, zei Van Dop. „Er waait eei? storm door politie-land". Toelage van 4000 gulden voor rechters eenmalig (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Rechters, officieren van justitie en griffiers hoeven voor vol gend jaar niet meer te re kenen op een vette presta tie-beloning. Deze gratifi catie van 4000 gulden die onlangs toeviel aan 67 le den van de rechterlijke macht, was eenmalig. Minister Hirsch Ballin van jus titie moest gisteren in de Tweede Kamer op vragen van Andrée van Es (Groen Links) toegeven dat voor het ver strekken van de bonussen aan rechters eigenlijk een wetswij ziging nodig was geweest. „Maar de gratificaties zijn reeds uitbetaald. Dat is dus niet meer terug te draaien", aldus de minister. De prestatiebeloning voor rechters ontmoette veel kri tiek, met name in juristenkrin gen, omdat het de onafhanke lijkheid van de rechterlijke macht in het gedrang zou brengen. Hirsch Ballin was het daar niet mee eens. „De presi dent van de rechtbank heeft beslist wie voor een bonus van vierduizend gulden in aan merking komt. Die afweging heeft niet op het ministerie plaatsgevonden". Volgens Hirsch Ballin is de bo nus betaald uit de loonruimte die was gereserveerd voor het flexibel belonen van hogere ambtenaren. Met de Neder landse Vereniging voor Recht spraak was afgesproken dat in principe rechters voor de bo nus in aanmerking zouden ko men als de werkdruk op het parket bijzonder hoog is, de in zet uitzonderlijk is of als be paalde neventaken worden verricht. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De prijzen van gas, benzine, LPG, olie en kolen worden van af 1 januari extra belast met een zogeheten C02- heffing. De belasting op het eigen huis (het huur waardeforfait) wordt met een procent verhoogd, maar waarschijnlijk pas per 1 februari, omdat de Eerste Kamer dit voorstel niet meer vóór het nieuwe jaar wil behandelen. Dit is de uitkomst van het ka merdebat over twee door het kabinet ingediende milieuwet ten. Het debat duurde gisteren tot diep in de nacht en werd ook vanochtend nog voortgezet. Aanvankelijk was het de be doeling het debat vannacht af te ronden omdat vanmorgen dé begroting van verkeer en wa terstaat op de agenda stond. Deze begrotingsbehandeling kwam echter te vervallen doordat minister Maij-Weggen gisteren door de griep werd ge veld. 's Middags was zij nog in de Kamer geweest, maar toen had ze al koorts. Het kabinet en de regerings fracties van PvdA en CDA wil den gisteren de grootst mogelij ke haast maken met de afhan deling van de twee belasting verhogende wetsontwerpen, teneinde zo spoedig mogelijk concreet milieubeleid te kun nen laten zien. Beide voorstel len, zo benadrukten milieumi nister Alders en ook staatsse cretaris Van Amelsvoort van financiën, hebben tot doel de milieuvervuiling terug te drin gen. Met de heffing op C05 (kooldioxyde) wil de regering in totaal 170 miljoen gulden binnenhalen voor energiebe sparing. De verhoogde belas ting op het bezit van een eigen huis zal worden aangewend om een deel van de kosten bij aan koop van een huis (de over drachtsbelasting) te verlagen. Hierdoor hoopt het kabinet te bereiken dat meer mensen dicht bij hun werk gaan wo nen. Ergernis Tot grote ergernis van met name de VVD-fractie stelde kamervoorzitter Deetman gis teren voor om tot het krieken van de volgende dag dóór te vergaderen. „We moeten wets voorstellen behandelen die het daglicht blijkbaar niet kunnen verdragen", concludeerde VVD-woordvoerder De Korte (oud-minister van economische zaken) cynisch. Zijn partijge noot Franssen betichtte de re geringsfracties van „doordram- merij tot het uiterste". Volgens VVD en D66 was de druk al van de ketel aangezien eerder de Eerste Kamer besloten had het wetsvoorstel over het huur waardeforfait in alle rust te zullen behandelen. CDA en PvdA hielden echter voet bij stuk. Wel ging uitein delijk een groot deel van de CDA-fractie er aarzelend mee akkoord de beide wetsvoorstel len pas vanmiddag in stem ming te brengen. Dankzij die concessie aan.de VVD hoefden niet alle Kamerleden het uit zonderlijke nachtelijk debat tot het bittere eind uit te zitten. De deelnemers aan het debat waren niet onverdeeld enthou siast over de voortvarendheid waarmee het centrum-linkse kabinet te werk was gegaan. GPV-kamerlid Schutte noemde de berekeningen die gebruikt waren om de verhoging van het huurwaardeforfait van 1,3 naar 2,3 procent te rechtvaardi gen een „mirakel waarvoor ik in dit korte tijdsbestek geen verklaring kan vinden". D66- kamerlid Versnel-Schmitz kwalificeerde het voorstel als „een vieze drab, onzorgvuldig en slordig". Zowel D66 als de VVD-fractie twijfelden boven dien aan het milieu-effect van de maatregel. VVD'er De Kor te: „Ik geloof niet dat ook maar één huizenbezitter als gevolg van deze wet dichter bij het werk zal gaan wonen". Volgens staatssecretaris Van Amelsvoort worden de milieu effecten van de maatregelen voor de woningbezitter pas na verloop van enkele jaren zicht baar. Maar volgens de bewinds man staat vast dat forensen aangemoedigd zullen worden dichter bij hun werk te gaan wonen als de belasting op het kopen van een huis verlaagd wordt bij een gelijktijdige ver hoging van het huurwaardefor fait. „De verhuismobiliteit kan toenemen", aldus Van Amels voort. Half procent De Korte rekende voor dat de modale huiseigenaar door de verhoging van het huurwaar deforfait gemiddeld een half procent aan koopkracht in moet leveren. De Korte: „De hogere belasting kost deze huis eigenaar tussen de honderd en vijfhonderd gulden. Het milieu wordt er niet beter van. Want in de grote steden, waar volop werk is, zijn nu eenmaal onvol doende koopwoningen. Het ge volg is dat men blijft zitten waar men zit en intussen met hogere lasten wordt opgeza deld. Op die manier komt er niets terecht van de door het CDA beleden bevordering van het eigen woningbezit". Vol gens de VVD zou het huur waardeforfait juist verlaagd moeten worden. Ook de PvdA had zijn twijfels bij de rekensommen van het kabinet. Wel vond het kamer lid Melkert dat nu tenminste een eind komt aan de feitelijke bevoordeling van eigenaars-be woners ten opzichte van huur ders. Het feit dat de financiële drempel voor verhuizingen wordt verlaagd vond Melkert positief, maar toch vroeg hij zich af of het vrijkomende geld «(250 miljoen gulden) niet beter voor andere milieudoelen ge bruikt kon worden „bijvoor beeld voor het stimuleren van het openbaar vervoer". De CDA en VVD-fracties wilden daar echter niets van weten. Luttel bedrag Minister Alders bevestigde dat de aardgasprijs voor kleinver bruikers per 1 januari met een luttel bedrag zal stijgen: 0,13 cent per kubieke meter. In 1992 zal dit bedrag oplopen tot 0,54 cent. Dat is overigens de helft van wat het kabinet oor spronkelijk van plan was. Voor grootverbruikers stijgt de ac cijns op aardgas met 0,05 cent in 1990, oplopend tot 0,20 cent in '92. De kolenprijs wordt vol gend jaar 0,07 cent hoger en in '92 0,29 cent. Deze maatregelen leveren het kabinet volgend jaar 43 miljoen gulden op. VVD-woordvoerder Te Veld huis stelde dat het kabinet een valse start heeft gemaakt. Vol gens de liberaal heeft het kabi net al twaalf milieumaatrege len aangekondigd waarbij er geen relatie is tussen de ver vuiling en de heffing. „Dat is onzorgvuldig hap-snap-werk", aldus Te Veldhuis. Gouda bij kaarslicht Tienduizenden mensen stroomden gisteravond op het marktplein van Gouda bijeen om tt de kaarsjes in de grote kerstboom voor het stadhuis werden aangestoken. Onder de deANF speelde de stadsbeiaardier op een mobiel carillon kerstliederen die door het publiek mas den meegezongen. Niet alleen op het plein brandden de lichtjes, ook de route vanaf h* was op sfeervolle wijze verlicht. Produktschap tevreden met visserij akkoord DEN HAAG/BRUSSEL ■Voorzitter D. Langstraat van het Produktschap voor Vis en Visprodukten is redelijk tevre den met het gisteren door de EG-ministers bereikte akkoord over visserijquota voor volgend jaar. Minister Braks (visserij) verdient een compliment voor dit onderhandelingsresultaat, aldus Langstraat. Hij benadrukte dat het akkoord aanzienlijk gunstiger uitvalt dan de voorstellen van de Eu ropese Commissie. „We kunnen voorzichtig concluderen dat de stabielere platvisstand het ge volg is van de drastische vangstbeperkingsmaatregelen die de afgelopen jaren zijn ge nomen". De vermindering van de hoe veelheid haring die door de Ne derlandse vissers in 1990 mag worden gevangen (84.140 ton. 11 procent minder dan dit jaar) is slechts tijdelijk, verwacht Langstraat. De voorzitter gaat er van uit dat een in mei te ver schijnen biologen-rapport zal aantonen dat de haringstand aanzienlijk gunstiger is dan nu wordt aangenomen. Dank zij de goede tongstand mag komend jaar 79 procent meer van deze vissoort worden gevangen. foto: anp Het akkoord staat Nederland „Pijnlijk" noemt Langstraat de situatie voor de kabeljauwvis sers. Die worden met een ver mindering van 17 procent ge confronteerd. Dat is weliswaar gunstiger dan de 25 procent achteruitgang die de Europese Commissie wilde, maar sane ring van de Nederlandse kabel- jauwvloot van 100 schepen blijft niettemin noodzakelijk, meent Voor tong is het nieuwe vangst quotum 18.250 ton, 79 procent meer in dan in 1989. Minister Braks sprak in dit verband eerder van een „biologisch wonder", maar hij schrijft de goede tongstand nu mede toe aan de strenge beheersmaatre gelen van de laatste jaren. toe volgend jaar 86.690 ton schol te vangen, dat is drie pro cent lager dan dit jaar. Hierbo- venop komt nog eens 17.000 ton die is verkregen door een drie- hoeksruil met België en Groot- Brittannië. Van horsmakreel mogen de lid staten gezamenlijk in 1990 202.000 ton vangen, een verho ging van 29 procent. Braks be treurt het dat het hem niet is gelukt een verdeling van deze vissoort per lidstaat te krijgen. Wel is afgesproken dat 50 pro cent van de totale hoeveelheid pas na 1 september 1990 mag worden gevangen. Daarmee wordt voorkomen dat met name Denen deze vis in het be gin van het jaar grotendeels op vissen voor de vismeelindustrie. SUSKEENWISKE DE BEZETEN BEZITTER (c) Standaard ungevenj/Wavery Productions „DESASTREUZE TWEEDELING MAATSCHAPPIJ VOORKOMEN" AMSTERDAM Alle bedrij ven met meer dan 35 werkne mers -zouden verplicht moeten worden een bepaald percentage etnische minderheden in dienst te nemen. Daarnaast zou de Wet Bevordering Arbeidskan sen ook van toepassing moeten zijn op de overheid, zodat posi tieve acties zoals de banenplan nen voor Molukkers niet langer vrijblijvend zijn. Dat zei prof.drs. IJ. Schoonen- boom, lid van de Wetenschap pelijke Raad van het Regerings beleid (WRR) gisteren op een informatiedag in Amsterdam over de 'noodzaak van een posi tief actiebeleid allochtonen'. In juni heeft de WRR de regering geadviseerd een Wet Bevorde ring Arbeidskansen te ontwer pen. Deze wet vraagt werkge vers meer allochtonen in dienst te nemen en verplicht hen jaar lijks te rapporteren over de re sultaten. Wie de cijfers niet openbaar maakt, krijgt een boe te. Zijn de resultaten ver onder de maat, dan volgt geen sanctie. Organisaties van minderheden hebben felle kritiek geuit op de vrijblijvendheid van de maatre gel, mede omdat immigranten wel verplicht worden Neder lands te leren. Boete De Wet Bevordering Arbeids kansen is vergelijkbaar met de Canadese Employment Equity Act. Ongeveer tien procent van de Canadese bedrijven, onder nemingen met meer dan hon derd werknemers, zijn ver plicht jaarlijks hun inspannin gen te rapporteren. Wie dat niet doet, krijgt een boete van 50.000 dollar. Schoonenboom vindt dat de wet in Nederland een grote re reikwijdte moet hebben. Alle bedrijven die onder de Wet op de Ondernemingsraden vallen (35 werknemers of meer), zou den zich eraan moeten onder werpen. Daarnaast zou de wet ook voor de overheid moeten gelden. „Typerend voor de situatie tot nu toe is de grote mate van vrij blijvendheid waarmee positieve actie wordt ondernomen. Dit geldt onder meer voor het dui zend-banenplan voor Moluk kers. De overheid heeft zich hiertoe veTplicht, maar was er niet toe verplicht". De Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid wil een einde maken aan de vrij blijvendheid van positieve actie maar zonder daartoe sancties op te leggen. Sociale controle en maatschappelijke verantwoor delijkheid zijn de toverwoor den. Ontelbare nieuwsgierige en controlerende ogen boven de jaarverslagen zouden werkge vers moeten dwingen meer al lochtonen in dienst te nemen. Om die sociale controle goed uit te oefenen, zou het publiek wel de middelen moeten krijgen om de gepresenteerde cijfers aan de kaak te stellen. In de visie van Schoonenboom zou de Loon- technische Dienst van de over heid de jaaroverzichten kunnen controleren. Vervolgens zou het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid de gege vens moeten bundelen en ver spreiden, waarna de Commissie Gelijke Behandeling open staat voor klachten. „Als onderzoek aantoont dat de betrokken werkgever zich onvoldoende van zijn rechtsplichten heeft gekweten, dient een schikking te worden nagestreefd", aldus Schoonenboom. De werkgever krijgt hierdoor alsnog de kans het beleid bij te stellen. Houdt de werkgever zijn poot stijf, dan wordt de klacht terugver wezen naar de klager en schiet hem of haar niets anders over dan de publiciteit te zoeken of naar de rechter te stappen. De rechter zal moeten bepalen of er sprake is geweest van een onrechtmatige daad en zal een strafmaat moeten bepalen. Door jurisprudentie hoopt Schoonen boom dat gaandeweg duidelijk zal worden wat redelijkerwijs van werkgevers verwacht mag wórden bij hun streven naar een evenredige tewerkstelling van allochtonen. In het door Schoonenboom ge schetste plan behouden werk gevers de vrijheid vorm te ge ven aan hun opgelegde plichten en krijgt de overheid geen moeilijk uitvoerbare taken op gelegd. Controle en sanctie worden bij de samenleving neergelegd, waarvan Schoonen boom verwacht dat zij waak zaam is. „De voorgestelde bena dering werkt alleen bij een ac tieve samenleving en bij actieve burgers die inzien dat aan werkgevers opgelegde plichten tegelijk hun rechten zijn." De WRR pleit voor een actieve verzorgingsstaat, die niet langer 'betuttelt' door onder meer uit keringen te verstrekken maar middelen aanreikt voor zelf standigheid: opleidingen, ba nenplannen en de toedeling van rechten en plichten. Alleen door goed onderwijs en werk kan volgens de WRR worden voorkomen dat er een etnische onderklasse ontstaat. „We staan op het moment dat uitzichtloosheid op werk wordt overgedragen aan de volgende generatie. Doen we niets, dan zal de duale samenleving van mensen mét en mensen' zonder werk zich verharden. De on derklasse wordt van generatie tot generatie overgegeven. Het wordt steeds moeilijker om daar uit te breken", aldus prof.dr. F. Bovenkerk. IA. In tegenstelling tot zf/3 Schoonenboom is pb< bereid tot sancties ovi om te voorkomen datoig land een structurele cfejj tie ontstaat, zoals de Staten die gekend h, erfenis van de slaverr^3 het tekort aan arbeidl- in veel bedrijfstakl wacht Bovenkerk da vers alleen uit econoiU- tieven al gedwongj.^ worden om meer allo< dienst te nemen. De La] de overheid voor da^r schepje bovenop te bij orders voorrang lrsf aan bedrijven die kuijen tonen dat zij serieus ln_c poogd allochtonen ir\t e nemen en daarvoor kaat 'gelijke-kansenw hebben gekregen. Bovenkerk: „Het kat donder schelen hoe e^l ke motieven de desa tuatie wordt doorbi het maar gebeurt. VA*- ervoor zorgen dat wjroé cistische maatschapen Voor met name ve^or mannen zal dat nietfan Maar we zullen dode appel heen moeten 1 be met de politieke wilibel helemaal geen genenjcoi ren"- aaa MONIQUE VAJ DEN HAAG De procureur-generaal bij de Hoge Raad zal op 30 januari dit hoogste rechtscollege van ons land adviseren over de ademanalyse. Begin november verklaarde het gerechtshof in Den Haag dit bewijsmiddel ongeldig, omdat een verdachte bij een dergelijke proef geen recht op een tegenonderzoek heeft. Dit in tegenstelling tot de bloedproef. De raadsvrouwe van de vrijgesproken man, mr. M. van der Kuijl, betoogde toen met suc ces dat „de wetteksten met betrekking tot het onderzoek van de adem en van het bloed identiek zijn. Er blijkt dus niet uit dat de wet in het ene geval wel en in het andere geval geen tegenon derzoek heeft gewild". De procureur-generaal bij het gerechts hof ging tegen dit arrest in cassatie bij de Hoge Raad. 'Kerstpakket' voor kabinet DEN HAAG Het Anti Diergebruik Komitee (ADK) heeft alle ministers in het kabinet-Lubbers per aangetekende post een 'kerstpakket' gestuurd met daarin de resten van een kerstko nijn. Dat heeft een woordvoerster van het ADK gisteravond te lefonisch aan onze krant meegedeeld. Het komitee wil met deze actie protesteren tegen de miljoenen dieren „die jaarlijks worden gemarteld en geslacht", aldus de woordvoerster. Volgens haar is het protest niet alleen gericht tegen het slachten van dieren met oog op de feestdagen („kerstfeest moet een vredesfeest zijn"), maar ook tegen de slechte situatie van dieren in het algemeen. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG In een brief aan directeur P.A. Nouwen van de ANWB dringt de Zuid hollandse gedeputeerde voor recreatie, natuur en landschap P. van Heemst erop aan de toeristische autoroutes in de provincie Zuid-Holland op te heffen. „Ik doe dit beroep op u als nieuwjaarswens", aldus de provinciebestuurder. Directeur P.A. Nouwen van de ANWB is woedend over de brief. „U werft enthousiast en op ruime schaal mensen om in hun vrije tijd erop uit te trek ken met de auto. Voor Zuid- Holland betekent dit volgens een voorzichtige schatting een jaarlijks verbruik van 2,5 mil joen liter brandstof. Dit komt neer op een jaarlijkse uitstoot van onder meer vijftig ton stikstofoxide, 5000 ton kool dioxide en 140 kilo lood", al dus Van Heemst in zijn brief. Het handboek van de ANWB maakt reclame voor zes bebor- de autoroutes in Zuid-Holland. Routes langs de Lek en door de Bollenstreek worden hierin omschreven als „in bepaalde periodes van het jaar extra aantrekkelijk". Volgens gede puteerde Van Heemst is er sprake van een achterhaalde vorm van service. Hij erkent dat ook binnen de ANWB een herbezinning plaatsheeft op het autogebruik. „Ik krijg ech ter de indruk datjfl mondjesmaat het wijzigen", aldus Va| in de brief. l Nouwen: „Ik vind - vreemd iemand et,. kerstfeest en een|üi nieuwjaar te wensaA™ dan tegelijk het mes»1 te zetten. Van HeUi trouwens dat de A accent legt op fietsLs_: delroutes. Nieuwe worden niet meer- N De ANWB-topman herl morgen op het belanrou< mige autoroutes doan v gebieden kunnen htvall ouderen en geh£en „Voor hen is een a)us enige manier om \nge tuur te genieten", irde

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4