[k voel me de forens an de jaren negentig' Zoor en carillon in blij samengaan Vonk houdt slag om de arm Saxofoonkwartet speelt te veel door het midden Interessant tromboneconcert van Musiea Ceidce Commit erste expositie Van Gogh-jaar in januari Veronique streeft Nederland 3 voorbij De la Fontaine Verwey overleden TfT TP FRERIKS PRESENTEERT 'LOPEND VUUR' ^NST/RTV WOENSDAG 20 DECEMBER 1989 PAGINA 15 STERDAM Als eerste lement in het herden- (sjaar van de honderdste [dag van Vincent van h begint op 8 januari in de rie van de Verenigde trbank aan de Singel in de [dstad een tentoonstelling affiches die bekende jtenaars voor deze gele- ïeid hebben ontworpen, «positie heet „Hommage aan ent van Gogh" en is daar tot et 9 februari te zien. Tot de 20 tenaars die volgens een be- making van de Stichting Vin cent van Gogh „geheel belange loos" hun medewerking verleen den behoren: Enzo Cucchi, Jan Fa- bre, Luciano Fabro, Ellsworth Kel ly, Richard Long, Roy Lichten- stein, Robert Mangold, Mario Merz, Arnulf Rainer, Antoni Tapies en Lawrence Weiner. Dit zijn heden daagse kunstenaars die bij hun ont wikkeling veel aan Van Gogh te danken hebben gehad, aldus direc teur F. Becht van de stichting. De Verenigde Spaarbank behoort samen met Douwe Egberts, Heine- ken en de KLM tot de hoofdspon sors van de activiteiten in het Van Gogh-jaar. Zij dekken een kwart van de uitgaven. Het gehele budget voor onder meer twee overzichts tentoonstellingen in het Rijksmu seum Vincent van Gogh en het Rijksmuseum Kröller-Müller be draagt 25 miljoen gulden. In de be groting wordt uitgegaan van 800.000 bezoekers die voor een be zoek aan één van beide exposities 20 gulden betalen en voor beide ex posities samen 35 gulden. De en treegelden moeten voor het groot ste deel van de inkomsten zorgen. Het ministerie van cultuur (WVC) heeft een subsidie van vier miljoen gulden toegezegd. De stichting denkt verder het nodige aan in komsten te verwerven door de ver hoop van catalogi en affiches. HILVERSUM De commerciële zender Veroni- Nederland 3, de minst bekeken reguliere zender. Nederland 3 trekt momenteel zeven procent van de kijkers, Veronique bijna tien procent. Directeur Lex Harding van Veronique maakte deze cijfers van bureau Interview, gebaseerd op kijk- en luiste ronderzoek van de NOS, gisteren bekend. De toe name van het aantal kijkers is volgens Harding te danken aan de zogeheten horizontale programme ring (programma's elke dag op vaste tijden) en de actie „Zet 'm op 4". Harding maakte verder be kend dat in het programmabudget voor 1990 (170 miljoen) een bedrag van tussen de 10 en 15 miljoen gulden extra is uitgetrokken voor Nederlandstalige amusementsprogramma's. AMSTERDAM Prof. mr. Herman de la Fontai ne Verwey is zondag in Amsterdam na een korte ziekte op 86-jarige leeftijd overleden. Opgeleid als jurist werd hij conservator, bibliothecaris en de eerste hoogleraar in de we tenschap van de geschiedenis van het boek en de bibliogra fie in ons land. Dit heeft de Universiteitsbibliotheek van Amsterdam dinsdag meege deeld. Prof. De la Fontaine Verwey was als student redacteur van Propria Cures met onder meer Ter Braak, Slauerhoff en Bin nendijk. De historicus prof. Romein haalde hem over bi bliothecaris te worden, in wel ke functie hij de collectie van de Amsterdamse universiteits bibliotheek belangrijk kon uit breiden. Hij publiceerde tal van studies over de geschiede nis van het boek. In 1954 werd hij hoogleraar, wat hij bleef tot hij in 1974 met pensioen moest. De veelzijdige deskundige werd geëerd met onder meer de Gouden Ganzeveer van de uitgeversbond en de Laurens Jansz. Costerprijs voor zijn bij dragen, waarmee hij de weten schap van het boek en het an tiquariaat heeft verrijkt. Prof. De la Fontaine Verwey is tot vlak voor hij ziek werd, actief gebleven. Voor het komende nummer van het tijdschrift De Boekenwereld schreef hij nog een artikel over de Amster damse universiteitsbibliotheek in oorlogstijd, waarmee dan de reeks „Herinneringen van een bibliothecaris" van zijn hand is afgesloten. E f/ERSUM „Een 'eling tussen een vachter en een bo- i I ïeester, die probeert 1/ een kwinkslag zijn V kracht bij te zetten": i zijn niet altijd even voor Philip Freriks, iwoordig een van de lepaardjes van Ne- eeft nd 3. Hij presenteert samen met Leonie in 'Lopend vuur', het es... lijkse mediapro- ma van de NOS. tis. levert dat kwalificaties de net geciteerde (van i Cornelisse, recensent NRC/Handelsblad). Hoe iFreriks daartegen aan? lat is wel leuk hè. Met rwinkslag kracht bijzet- aar vind ik me wel in. veldwachter, boven- x - daar begrijp ik niks c ben niet iemand die zo jelijk moet krijgen, daar niet op uit. Maar ik kan egen kritiek hoor, kriti- tukjes in de krant, dat ik aardig, als ze maar [eschreven zijn." jat betreft heeft Freriks [van spreken. Hij is al p jaar doende in de lende journalistiek, an ongeveer twintig jaar Frankrijk, waar hij (in Parijs), als corres- Kt van eerst vele jaren jrool, de laatste jaren De irant. Zeer actief is hij 3ien: hij is (even afge- an de hoeveelheid tek- ïie tegenwoordig door bondenten in4 Duitsland I Oostblok worden afge- bn) een van de produk- correspondenten in de |- E (andse krantewereld, aast heeft hij in brede faam en waardering rven als televisiegezicht, correspondent van het jurnaal, werkte mee aan -televisierubrieken als nj- jhe Kringen en Achter 7J jeuws. „Daar kwam op geven moment een eind de manier waarop wil Philip Freriks: „Kijkcijfers interesseren me niet". 105 ik liever niet ingaan (Freriks verwijst met zijn stilzwijgen naar de roerige periode bij de VARA, waarin de ene paleis revolutie de andere opvolgde - RdC). Maar ik vipd het altijd leuk om iets in ploegverband te doen. Als correspondent zit je toch maar alleen in zo'n land, je spreekt een stukkie in voor de krant, je doet een re portage voor het Journaal, al lemaal solowerk". Oude ambitie 'Lopend vuur' is een heel an der verhaal, legt Freriks uit. „Daar zit ik god zij gedankt niet meer in m'n eentje. Het was een ouwe ambitie: een lekker programma maken dat ergens over gaat, met een leu ke ploeg mensen. We hebben een heel jong team, ik ben zelf verreweg de oudste, allemaal lui van rond de dertig, en die, hebben een nieuwe blik, die zijn kritisch, fris. Hele slimme en goeie mensen, van een nieuwe generatie. Die sfeer, die heb ik gemist". Het programma had in de ogen van veel critici een wat matte start. „Dat is waar, von den we zelf ook. Maar het was moeilijk, het kwam een beetje uit de lucht vallen". Hoe kan dat nou, bij de televisie weet je toch al maanden tevoren wat het nieuwe seizoen gaat bren gen? „Jawel, maar 'Lopend vuur' werd geteisterd door veel onzekerheid. We kregen, FOTO: DIJKSTRA om maar wat te noemen, pas een week voor de eerste uit zending een vaste eindredac teur (Theo Uittenbogaard - RdC)". „Maar, wat ik zeg: we hebben een goeie ploeg. We kunnen nu rustig bouwen, steeds leren van de fouten die we maken. Toen we begonnen zei ik: bin- AVRO, dat destijds roemloos sneuvelde omdat niemand erin te kijk wilde worden gezet, al werd het gepresenteerd door een coryfee als Mies Bouw man. „Nee hoor, merken we nog niks van. Daarbij komt, we willen het ook helemaal niet alleen maar over Hilver sum hebben, er is op mediage- bied nog veel meer te doen". Hoe zit het met Freriks' cor respondentschap voor Jour naal en krant? Valt dat te combineren met het wekelijks mediamagazine? „Daar hebben we natuurlijk goeie afspraken over gemaakt. Inderdaad valt er een wekelijks gat in mijn beschikbaarheid in Parijs. Maar Frankrijk staat momen teel bepaald niet in het brand punt van het wereldnieuws, er gebeurt niet echt veel. Maar als er wel iets gebeurt, een ca lamiteit, dan blijf ik daar. Drie keer per seizoen mag dat, heb ben we afgesproken, en het is nu nog niet nodig geweest. In zo'n geval doet Leonie de pre sentatie alleen." Hoe is de samenwerking? Ma ken jullie afspraken over wie welke vraag stelt aan wie? „Jawel, natuurlijk, je praat dat van tevoren door. Maar in de uitzending kan het toch wel weer anders lopen, zo'n ge sprek is nooit helemaal te voorspellen, en dat is juist het leuke. Maar Leonie en ik, dat gaat steeds beter, we hebben een heel gelukkig huwelijk (Freriks grijnst ironisch, wel licht in de hoop dat we meteen Privé bellen). We durven el kaar nu ook te interrumperen, niet op een vervelende manier maar op een leuke. Vinden we zelf. We hebben een soort ont spanning ontwikkeld." maanden zou duren. En nu? Ik Lezen ben niet ontevreden, ik denk dat Leonie gelijk gekregen heeft. We krijgen goeie reac ties in het circuit, we kunnen het ergens over hebben, men sen komen graag als we ze vragen." Geen amusement De kijkcijfers? Freriks, licht geprikkeld: „Heb ik niks mee te maken, we maken toch geen amusementsprogramma? Sonja zei bij ons dat zij een show maakte met informatie, nou, wij maken alléén maar informatie. Dat daar geen groot publiek voor is, dat weet je van tevoren. Maar elke hon derdduizend kijkers, dat is toch twee leuke stadions vol, dus waar heb je het dan over? Voor die mensen mag er toch ook televisie zijn?" Zijn de makers van 'Lopend vuur' bang voor afwerende re acties bij concurrerende zui len? We herinneren Freriks aan het fiasco van het media- programma 'Netwerk' van de Hoe houdt Freriks de het Ne derlandse medialandschap in de gaten vanuit Parijs? „Geen probleem. Ik lees de kranten en de bladen. Als je dat goed doet, en dat doe ik, ben je re delijk op de hoogte. Ik kan zelfs hier in Hilversum nog wel 's iemand verrassen met een stukje wetenschap. Hoe weet je dat, roepen ze dan. Nou gewoon, uit de krant." Kost het niet ontzettend veel energie, dat heen-en-weer-ge- trek tussen Parijs en het Gooi? „Ach, dat valt wel mee, ik doe het al zo lang." Maar nu moet het echt elke week. „Klopt. Ik voel me de forens van de jaren negentig. Maar ik wil niet an ders. Veel verschillende din gen doen, ik weet niks leu kers. Het is nu natuurlijk wel zo: even moe zijn, dat kan niet meer, ik kan niet zomaar af haken, er is geen ontsnappen. Maar voorlopig poetsen de voordelen van dit werk alle nadelen nog geheel uit". RENÉ DE COCQ >"0 25 jaar" door het Phil- U Isch Koor Hagacantare on- 1 I ing van René Verhoeff. Grote i>«n Haag. Herhaling van- gisteravond in de vol- Kerk muisstil op het it dat Heieen van der loog boven in de toren okken in beweging zet- r de speelse inleiding n door Jaap Geraedts ven werk voor koor, QC en carillon. Geraedts leerde „Een nieuw Im- QC voor Hagacantare als y D jke en sfeervolle bijdra- de viering van 25 jaar 95 lni Grote Kerk. Op de e van maandagavond Q C -ongewild- de storm- 'ond de torenspits een QC5. gisteravond stelde de y J aica het publiek in staat ware naast' Heieen van 95®* te zitten- Dankzij di- René Verhoeff klopte ^^rftandsspel" perfect, het was een blij samengaan met een reeks van kerstliederen als inzet. Geraedts mocht van de talrijke aanwezigen een be wonderend applaus in ont vangst nemen, hij leverde een geslaagde bijdrage. Minder spectaculair maar ze ker niet minder sfeerrijk was de tweede première op deze avond, een in opdracht van Hagacantare door Aart de Kort gecomponeerd kerstlied, „Maria door een doornwoud trad". Even teder als indrin gend. De derde Haagse componist op. het overvolle programma was de in 1977 overleden Monni kendam. Verhoeff koos van hem het succesvolle „Christ mas Cycle". Een belangrijke plaats op het programma was ingeruimd voor violist Theo Olof (65) die bewees nog altijd een musicus van groot formaat te zijn in composities van Bach en Vivaldi. Zijn aandeel bete kende een nieuw element in de Kerstzang en gezien de re actie van het publiek zal het zeker niet de laatste maal ge weest zijn. Het concert diende als omlijsting van het Kerst evangelie, gelezen door burge meester Havermans. In die sfeer pasten uitvoerin gen van de eerste cantate uit het Weihnachtsoratorium van Bach -een hoorbaar niet-alle- daagse materie voor het koor- „Vom Himmel hoch" van Mendelssohn en enkele kerst liederen. René Verhoeff, die ieder jaar opnieuw kans ziet deze programma's even afwis selend als boeiend te maken, had naast Theo Olof nog een. keur van musici om zich heen verzameld: Leiden Sinfonietta, de vocalisten Ellen Schuring, Fiona van Uffelen, Marten Smeding en Pierre Mak, de or ganist Folkert Grondsma en het Noordhollands Kopersex tet. Zij allen droegen bij tot een prachtige avond. ADRIAAN HAGER Nijhoffprijs voor Van Dooren en Szondi AMSTERDAM De Martinus Nijhoffprijs 1990 voor vertaal kunde is toegekend aan Frans van Dooren en Bela Szondi. De prijs van het Prins Bern- hard Fonds bestaat uit een be drag van 15.000 gulden. Van Dooren krijgt de prijs voor zijn vertaling van klassieke Itali aanse literatuur van Petrarca, Boccaccio en Dante. Van Dan te vertaalde hij de Divina Commedia en Vita Nuova. De Hongaar Szondi krijgt de prijs voor zijn vertalingen van Ne derlandse literatuur in het Hongaars. Hans Vonk: slag om de arm. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Meest op vallend aan de brief van Hans Vonk aan de leden van het Residentie Orkest is dat de chef-dirigent zélf een datum noemt tot waar hij in ieder geval met het orkest wil samenwerken. „Ik spreek het vertrouwen uit dat wij erin slagen elkaar te vinden op een positieve basis die het mogelijk maakt om, in ieder geval tot juli 1992, wan neer mijn contract afloopt, profesioneel samen verder te werken en met elkaar muziek te maken", aldus Vonk tot de orkestleden. De grillige chef dirigent lijkt daarmee een slag om de arm te willen houden voor de periode na 1992. Vol gens woordvoerder W. Bennis van het bestuur komt een mo gelijk verlenging van het con tract van Vonk rond septem ber ter sprake. Hetgeen bete kent dat de prestaties en het gedrag van Vonk vooral het komende half jaar cruciaal zijn, als hij tenminste ook na 1992 bij het orkest wil blijven. Het bestuur heeft geen enkele intentie Vonk weg te willen sturen, aldus Bennis, maar vindt het opvallend dat de di rigent zelf met de datum juli 1992 komt. In zijn brief aan de orkestle den verwijst Vonk naar het op 29 november in deze krant met hem gevoerde interview, waarin hij zei zich tot zijn uit latingen in de pers over or kestdirecteur Van der Meer geprovoceerd te voelen. Vol gens de chef-dirigent was er vertrouwelijke informatie uit een vergadering met Van der Meer, bestuursleden Bennis en Van Wolfferen en hemzelf naar de pers rgelekt", hetgeen hem in een woede-uitbarsting tegenover een journalist tot zijn gewraakte uitlatingen over Van der Meer had ge-* bracht. Vonk had de wijze waarop Van der Meer zijn functie uitoefende „armzalig" genoemd. In de nu gepubli ceerde brief herhaalt Vonk spijt te hebben van zijn uitla tingen. De problemen met Van der Meer wijt hij aan „onvere nigbaarheid van karakters". „Dat neemt niet weg dat ik groot respect heb voor het vele dat Van der Meer voor het Re sidentie Orkest heeft gedaan", aldus Vonk. Van der Meer liet begin deze maand naar aanleiding van Vonks uitlatingen weten niet langer zijn functie als direc teur te willen voortzetten. In tegenstelling tot eerdere be richten zal hij na 1 maart, als hij zijn ontslag neemt, niet verbonden blijven aan het or kest voor sponsor-activiteiten. Zijn salaris zal hem worden doorbetaald tot zijn oorspron kelijke pensioendatum. Voor artistiek directeur Theo Muller is er nog hoop. Muller, wiens contacten met het or kest verre van optimaal verlo pen, zou deze maand met pro gramma-voorstellen moeten komen, waarop het bestuur een beslissing zou nemen over zijn toekomst. Die programma- voorstellen zijn er echter nog niet. Het bestuur heeft beslo ten Muller nog wat respijt te geven, tot januari. De brief van Vonk aan het or kest is gisteren nog niet uit voerig door de orkestleden be sproken. Dat gebeurt op 6 ja nuari. Het bestuur heeft een dringend beroep gedaan op het orkest de door Vonk gescha pen mogelijkheid om de pro blemen op te lossen, aan te grijpen. Het bestuur streeft er naar dat de relatie tussen or kest en Vonk voor 1 maart in zijn geheel zal hersteld. KOOS VAN WEES Oudjaar Het duurt nog even, maar Youp van 't Hek bracht De Kleine Kome die in Amster dam, het theater dat hij van de on dergang redde, gisteren al even in oudejaarsa vond-stemming. Van 't Hek bracht er zijn oudejaars conference, die op 31 december op Nederland 1 op de televisie wordt uitgezon den, tot een kwartier voor middernacht. Het Amsterdams saxofoonkwartet en drie slagwerkers spelen 'Ameri ca'. Arrangementen: Henk Huizinga. Gezien op 19 december in de Leidse Schouwburg. De Leidse Schouwburg doet veel aan muziek. Niet alleen aan opera, die tenslotte in het theater thuishoort, maar ook aan het steeds meer om zich heen grijpende verschijnsel van de theaterconcerten. In de Leidse Chansonweek gebeurt dat een week lang op hoog ni veau, Astor Piazolla evenaart dat peil met zijn tango nueva, en popgroepen die zichzelf se rieus nemen (Frank Boeijen, Het goede doel) zijn steeds va ker in het theater te zien. Gisteren speelde het Amster dams saxofoonkwartet met drie slagwerkers er 'America', een in potentie aantrekkelijk theaterprogramma. Voor de pauze The Portorican Suite van Henk Huizinga, erna diens arrangement van Leo nard Bernsteins West Side Story. Huizinga's suite maakte wei nig los in de zaal, ondanks de populariteit van Latijns-Ame rikaanse muziek. De uitvoe ring van de lastige muziek bleef vrij vlak en was ritmisch soms niet helemaal scherp, wat ertoe bijdroeg dat de swing er niet inkwam. Het ge bruik van electronische ondin gen, een soort mondsynthesi- zers, smoorde het stuk defini tief. Ook in de West Side Story kwamen de ernstige conserva- toriumhoofden maar moeilijk los van de bladmuziek. De mu ziek staat natuurlijk garant voor vuurwerk, maar het bleef gisteren bescheiden. In Ber nsteins muziek moet gevoch- ten, bemind en gestorven wor den door onverantwoordelijke jonge honden, maar daar was geen sprake van. Knap was het zeker, maar erg introvert. Zeker altsaxofonist Rob Hau- ser, die aan de wieg stond van muziektheatergroep Hauser Orkater, zou zich dat niet moeten laten gebeuren. Dat de vlam niet in de pan sloeg, be tekende niet dat het publiek het spel niet waardeerde. DICK VAN TEYLINGEN Het orkeet Muaica o.l.v. Ernet van Thiel m.m.v. Arthur Moore, trombo ne speelt werken van Beethoven, Grendahl en Schumann, Schön- bergzaal Koninklijk Conservatorium, gisteren. Het is misschien een beetje overmoedig om als amateuror kest twee stukken van het IJ zeren Repertoire te spelen op één avond. Velen kennen die werken namelijk al in talloze goede uitvoeringen zodat de amateurs er wel heel veel aan moeten doen om hun concert bijzonder te maken en niet te gen te laten vallen. Toch had het amateurgezel schap Musiea het aangedurfd om gisteravond in de Schön- bergzaal van het Conservatori um niet alleen Beethovens ouverture Leonore 3, maar ook de bekende Frtlhlings- symfonie van Schumann te spelen. Het was opvallend hoe goed Musica's nieuwe dirigent Ernst van Thiel, die momen teel ook werkzaam is als twee de dirigent van het Brabants Orkest, met de musici uit de voeten kon. Door zijn gedre ven leiding en zeer preciese aanwijzingen zorgde hij ervoor dat de uitschieters, die bij een amateurorkest haast onvermij delijk lijken te zijn, beperkt bleven tot een paar haperin gen bij enkele inzetten. Boven dien viel de bij dit soort gezel schappen gebruikelijke onzui verheid gisteravond erg mee. Musiea zette vooral het tweede deel van Schumanns symfonie overtuigend neer, het goed ge kozen tempo werd in dit Larg hetto gecombineerd met een volle orkestklank. Tussen beide „klassiekers" in, klonk het volgens het pro grammablad in Nederland nog nooit eerder uitgevoerde trom boneconcert uit 1924 van Lau- ny Grendahl, een Deense com ponist, die naast zijn activitei ten als dirigent van het Deen se radio-orkest ook veel or kestwerken geschreven heeft. Zijn tromboneconcert is een concatenatie van stukjes Bloch, Nielsen en zelfs Grieg, die samen een vrij romantisch aandoende stijl-mélange vor men. Een tromboneconcert is überhaupt interessant om te horen omdat zo'n zetting ta melijk ongebruikelijk is, maar de warme, zuivere klank van de trombone van de Ameri kaan Arthur Moore, al sinds jaren trombonist bij het Resi dentie-Orkest, gaf dit concert een extra muzikaal tintje. ARTHUR VAN DER DRIFT

Leidse Courant | 1989 | | pagina 15