Sou/temt ewoners bezorgd over rol arislaan in stationsplan STAD OMGEVING Ambtenaren staken overleg met het gemeentebestuur Studentenhuisvesting sluit jaar af met project Oude Singel soneel reiniging t de noodklok Slimme EHBO-kit m WOENSDAG 20 DECEMBER 1989 PAGINA 11 hogeschool eist hervatting financiering studierichting logopedie AAG Het ministerie lerwijs heeft ten onrechte de bekostiging van de :hting logopedie aan de [ogeschool stop te zetten, gde de raadsman J. de school gistermiddag Raad van State. De vorige van onderwijs W. Deet- loot oorspronkelijk dat lo in Eindhoven van het ima zou verdwijnen. Uit- wordt Leiden vanaf het ran 1990 het slachtoffer, tien plaatsen in Nederland e studierichting logopedie >=ahiveau van het Hoger Be- ^nderwijs (HBO) wordt ge- er zes verdwijnen. HBO's landelijke on derwijsvoorzieningen zijn, mag de plaats van de vier overgebleven instellingen niets uitmaken in de beslissing. Toch wordt in de argu mentatie van het ministerie, Eindhoven wel degelijk om reden van landelijke spreiding verkozen boven Leiden. Staatsraad Leyten voelde de ver tegenwoordigers van het ministe rie van onderwijs, Sanders en Manse, daarover dan ook flink aan de tand. Zij vond dat de be weegredenen van het ministerie aan alle kanten rammelde. „Er waren er eerst tien, daarvan moesten er vier overblijven, dat zijn er uiteindelijk zes geworden maar Leiden blijft een van de af vallers". vatte Leyten vragend sa men. Ze twijfelde of hiermee aan de wettelijke normen werd vol daan. Namens het ministerie vond Man- se van wel. „Er hoeft in de wet al leen maar te staan dat er vijf dicht gaan en niet welke. Dus dat kan later besloten worden". Staatsraad A. Kappeyne van de Copello was van deze uitspraak niet onder de indruk: „Hoe kan je je in januari op een besluit beroe pen dat pas in februari wordt ge nomen". Ondanks de zwakke positie van het ministerie in deze zaak stelde Kappeyne van de Copello nuchter vast dat de minister waarschijn lijk „zoals wel vaker" uiteindelijk het laatste woord zal krijgen. Hond bijt inbreker LEIDEN Een inbre ker is vannacht rond half een in een pand aan de Stationsweg waarschijnlijk overval len door een bouvier. Om binnen te komen had de dader een ruit aan de achterzijde ver nield. De bewoners wa ren niet thuis, maar wel hun bouvier. Die heeft de inbreker waarschijn lijk gebeten. Er lag in de woning een spoor van bloed. De inbreker had zich toen al wel ontfermd over een aan tal sieraden. Ziekenomroep op de kabel LEIDEN Radio De Vrije Lijn verzorgt tweede kerstdag een regionale uitzending. De ziekenomroep van het AZL is van 14.00 tot 17.00 uur te gast op de kabel van Radio Rijn land. Piet Vijlbrief en Jim Jepsen praten een gezellig pro gramma vol kerstmuziek en kerstgroeten aan elkaar. Het programma is bestemd voor alle zieken en bejaarden in de regio. Familieleden, vrienden en kennissen kunnen naar Radio De Vrije Lijn bellen en voor hen een verzoekplaatje aanvragen. Elke ochtend kan tussen 10.00 en 12.00 uur wor den gebeld naar het AZL. De verzoekjes en groeten kunnen echter ook gedurende de kerstuitzending worden gedaan. In alle gevallen is het telefoonnummer: 071-262988 of 071- 262992. Leren jassen gestolen LEIDEN Onbekenden hebben tussen afgelopen vrijdag en dinsdag vier jassen gestolen uit een winkel in lederwaren aan de Haarlemmerstraat. Het gaat om twee leren damesjas- sen, een suède jas en een suède damescolbert. De totale buit bedraagt ongeveer drieduizend gulden. Boer boos na afkeuren koeien LEIDEN „Ik gaf haar alleen een corrigerende tik", meldde een boer uit Bergambacht gisteren op het Leidse politiebureau. Hij deed dat naar aanleiding van aangifte van mishandeling door een 38-jarige dierenarts uit Voorhout. Hij werd daarvoor gisteren gehoord. De vrouw keurde op 14 november tijdens de veiling in de Groenoordhallen een kif van de boer af, omdat dat ziek was. Daarop werd de boer kwaad en hij gaf de dieren arts een tik met zijn veedrijversstok. De vrouw liep daarbij blau we plekken op. De boze, en naar later bleek wat gewelddadige, boer maakte van de gelegenheid gebruik om meteen op zijn beurt aangifte te doen van mishandeling. Die zou gistermorgen gepleegd zijn tij dens de veiling. Andermaal had een dierenarts het gewaagd een koe van de boer af te keuren. Het beest had longontsteking. De dierenarts, een 43-jarige Voorhouter, merkte het dier met krijt. Toen de boer daar een opmerking over maakte, ontstond een handgemeen. Daarbij zou de boer tegen een hek geduwd zijn. Volgens de dierenarts werd hij echter door een aantal boeren bedreigd na het afkeuren van de koe en had hij de op hem af stevenende boer van zich afgeduwd. TRAAT WORDT VERKEERSADER pEN Bewoners NG de Marislaan en zijn uiterst be- over de rol van de beaslaan bij de ontwik- van de stations- l^nen. Tot hun grote V!>azing merkten zij alle getekende jyerpen die de afge- •n weken zijn gepre- :rd de nu nog lopende Marislaan het gemak" is •getrokken. Gister- id spraken ze tijdens vergadering in huis Groenoord afschuw uit over Lfjfeit dat de Marislaan nkele varianten zelfs schipgenomen als ver- Gotiisader die het druk- p^erkeer op het Sta dsplein moet ontlas- plotselinge ontwikke- Jheeft de bewoners van laar het Schuttersveld «gesloten straat verrast. Inks dat de gemeente- Izich nog definitief over jannen moet uitspreken, fen de bewoners, vere en de werkgroep Schut- Een van de stationsplannen waar de Marislaan „voor het gemak" is doorgetrokken om het verkeer van het Stationsplein te ontlasten. tekening: pr tersveld, een .brief geschre ven aan de gemeente. Hierin wijst de werkgroep op de be loftes die door ambtenaren van de directie ruimtelijke ordening zijn gedaan tijdens gesprekken die vorig jaar zijn gevoerd over de toe komst van het Schutters veld. De bewoners kregen voor elkaar dat de woonfunctie van de buurt gescheiden zou blijven van de kantoren. Aan een van de gevolgen hiervan, het in stand houden van de huidige situatie van de Marislaan, is nu door de makers van de diverse sta tionsplannen voorbij gegaan. J. Piret van de gemeentelij ke afdeling stedebouw kan de verontrusting van de be woners begrijpen: „In het verleden is het altijd zo ge weest dat bij alle plannen er van werd uitgegaan dat de Marislaan verkeersarm zou blijven. Hoe de toekomst er uit ziet weet ik niet. Ik wil de ongerustheid van de be woners niet wegnemen, maar de keus moet nog wel gemaakt worden. Er zijn vijftien varianten en bij drie ervan wordt gebruik ge maakt van de Marislaan". De buurt schrijft dat als de Marislaan wordt doorgetrok ken er te veel „buurt- vreemd" verkeer komt, en dat zorgt voor nog meer ver- keers- en parkeerproblemen. Verder vindt de buurt dat het leefmilieu door geluids- en stankoverlast wordt aan getast. Tijdens de buurtvergadering meldde Marislaanbewoner A. de Vries (PvdA-lid en ze ventiende op lijst bij de ko mende verkiezingen) dat hij van wethouder en partijge note M. van der Molen de verzekering had gekregen dat de wensen van de bewo ners gehoord worden. Werkgroep-voorzitter B. Witteman zei te hopen dat morgen bij het vaststellen van de randvoorwaarden van de stationsplannen door de commissie ruimtelijke or dening, de gemeente aan haar beloftes kan worden gehouden. „Het is niet juist dat een oplossing voor de verkeerssituatie op het Sta tionsplein een negatieve uit werking moet' hebben op onze buurt", aldus Witte man. „Als niet naar ons ge- luisterd wordt zie ik in ge dachte het spandoek Maris laan Geen Autobaan al han gen", aldus een strijdvaardi ge buurtbewoonster. De vandaag opgeleverde panden aan de Oude Singel. foto: wim van noort LEIDEN De Stichting Leidse Studentenhuisves ting sloot vanmiddag, met de oplevering van de pan den aan de Oude Singel 58, 64, 66 en 68 „een idioot jaar" af. De panden aan de Oude Singel, waar voor ruim 2 miljoen in is geïn vesteerd, zijn het laatste grote project dat de stich ting dit jaar opleverde. In de panden is bij de reno vatie een oude wandschil dering aangetroffen. Die wordt in de loop van 1990 in samenwerking met Mo numentenzorg opgeknapt. In totaal zijn in dit jaar 38 der gelijke projecten opgeleverd. Het gaat gedeeltelijk om nieuwbouw en gedeeltelijk om gerenoveerde panden. Daar mee was iets meer dan dertig miljoen gulden gemoeid. De gisteren opgeleverde pan den bestaan uit 67 eenheden. Ze gaan 190 gulden huur per eenheid kosten. Per eenheid is er voor ongeveer 30.000 gul den geïnvesteerd. Volgens een woordvoerder van de stichting is dat omdat het op de Oude Singel gaat om „heel fraaie panden". Het geld voor de re novatie komt voor een groot deel van de rijksoverheid. Met minister Brokx van volkshuis vesting is indertijd een over eenkomst gesloten voor een grootscheepse renovatie van de panden. De komende jaren gaat de renovatie van grote projecten door. Het tempo ligt dan echter iets lager dan dit jaar. marmerend rapport ^omstandigheden f Het personeel reinigingsdienst noodklok geluid jbrief aan het Leid- lentebestuur. Daar- It gewezen op het geruime tijd gele- alarmerend rap- de Basisgezond- Snst is verschenen I arbeidsomstandig- ITot op heden is onderzoeksresul- Hets gebeurd. „Uit "et de medezeggen- émmissie van de laarom een voor- r de regeling van vroegd uittreden, de dienst zelf geld legt". Wt Halfwerk gistermid- rSns een vergadering —Georganiseerd Over- ïiouder P. Bordewijk ineel zei dat hij begin '»>n gesprek zal hebben ledezeggenschapscom- de problemen te be- elk geval zijn de nieuw personeel al om het „uitvalper- I terug te dringen, voorkomen dat men- latente klachten aan Bid hun knie worden verduidelijkte ken, chef personeels- ^/rtelde dat een „diep- lerzoek nodig is over hoe we met oudere met name ïcties, moeten om- olgens hem moeten meerdere diensten >etrokken. Als voor- hij de direc- i en civiele werken, ïprobleem bij de rei- er te veel wordt te veel wordt ge- Souis Verhagen. Het on- Qppegint op korte ter- ir met het bespreken 3C- xantvangen Bel tussen «DO uur, zaterdags tussen '.00 uur, telefoonnr.071- v krant wordt nog dezelf- bezorgd. ervan wordt gewacht totdat de nieuwe directie is aangesteld. „De leiding moet een stem hebben over hoe de functies moeten worden ingericht en of er bijvoorbeeld een andere or ganisatiestructuur of bezetting nodig is", aldus Verhagen. G. de la Rie, werkzaam bij de reiniging, zei dat onder het personeel de angst bestaat dat mensen snel zullen worden af-, gekeurd. „Het gaat om mensen die jarenlang hun beste krach ten aan de dienst hebben gege ven. Zij zijn bang om afge keurd te worden. In de wan delgangen hoor je onrustige geluiden, mensen kunnen er niet van slapen". „Iemand afkeuren doe je niet voor de lol", probeerde Verha gen hem gerust te stellen. „Een volledige afkeuring ge beurt alleen in die gevallen waarin het heel duidelijk is dat iemand niet meer goed kan functioneren en tegen zichzelf moet worden be- schermd omdat hij het werk niet meer kan doen. Het bete kent echter wel een doorbraak bij de reiniging, want in het verleden lag er een groot taboe op het woord afkeuring. In feite is er ook nog nooit ie mand afgekeurd, terwijl er wel mensen als het ware rijp voor waren". Onderdeel van „sociaal beleid" is volgens Verhagen dat eerst wordt gekeken of iemand toch in dienst kan blijven als hij wordt vrijgesteld van zware werkzaamheden. Het wordt echter steeds moeilijker om werknemers binnen de dienst een andere functie te geven. „De rek is eruit vanwege het ziekteverzuim en omdat er een aantal vacatures is". GO-lid J. van Schie vroeg of bij het onderzoek ook de nade lige gevolgen van het werken met wijk- en minicontainers konden worden betrokken. Toen Bordewijk van De la Rie hoorde dat containers regel matig te zwaar zijn om machi naal te worden opgetild zodat de reinigers ze de stoep op en af moeten tillen, zegde hij toe dat ook dit onderwerp zal worden besproken tijdens de vergadering met de medezeg genschapscommissie. LEIDEN De Leidse ambtenaren hebben gis termiddag het overleg met het gemeentebestuur opgeschort. Het Georgani seerd Overleg (GO), de ambtelijke ondernemings raad, ging over tot deze actie omdat geen overeen stemming is bereikt over een nieuwe overlegstruc tuur. niet wat wij willen. Het lijk wel koudwatervrees. We zit ten al jaren te wachten op goed overleg. Dit is een heel duidelijk signaal van de geza menlijke bonden. We schorten vanaf dit moment het overleg op tot er een voorstel is voor gelijkwaardig overleg", zo kondigde AbvaKabo-kaderlid D. Halfwerk de actie aan, mede namens de andere bon den. Het GO vindt zichzelf op dit moment niet meer dan een „hoorcommissie". Daarom moet de overlegstructuur ver anderen. Met het voorstel van het college om bij meningsver schillen eenzijdige arbitrage aan te vragen, is het personeel het echter niet eens. Het GO wil dat de gemeente de lande lijke richtlijnen van de Com missie Overleg Arbeidsvoor waarden volgt. Dat betekent dat de hulp van een onafhan kelijke commissie alleen kan worden ingeroepen als beide partijen het daarmee eens zijn. Actievoeren Wethouder P. Bordewijk van personeel en organisatie zei gisteren dat de werkgever in dat geval wordt benadeeld om dat de werknemers niet bereid zijn het recht om actie te voe ren op te geven. „Als wij iets willen en zij niet, dan gebeurt er niets. Maar als wij iets niet willen wat zij willen, dan kun nen ze actie gaan voeren". Het argument van het personeel dat het gemeentebestuur op zijn beurt gebruik kan maken van het budgetrecht kan vol gens Bordewijk niet worden aangevoerd: „Het budgetrecht is ondergeschikt aan de ar beidsvoorwaarden en be'ïn- loedt de onderhandelingen niet. Het afzien van het actie- recht lijkt mij horen bij het Bordewijk: „Macht juist versterkt" twee-zijdig overleg. Daarbij moeten alle partijen gelijk waardige machtsmiddelen hebben". Volgens de ambtena ren legt Bordewijk een te gro te nadruk op het actierecht: „Naar dat wapen wordt echt niet zo snel gegrepen". Verschillende gemeenten en ook bijvoorbeeld de provincie Zuid-Holland volgen al de lan delijke richtlijnen. Het GO verwondert zich erover dat de gemeente Leiden deze voor stellen weigert over te nemen: „De gemeente Leiden wil in alles voorop lopen. Maar dit voorstel wordt niet overgeno men, terwijl er veel rechtsere colleges zijn die dat wel doen", aldus Halfwerk. „Het Leidse college is een van de weinige waar in 1990 geen georgani seerd overleg is. Daarmee maakt de gemeente Leiden een slechte beurt. De politiek moet nu de verantwoordelijk heid op zich nemen, en als dat niet gebeurt moet de kiezer het straks maar doen". Arbitrage Wethouder Bordewijk betreurt de stap van de bonden: „Ik zie niet in wat er tegen ons voor- I stel voor arbitrage is. Want op dit moment kan het college eenzijdige beslissingen nemen, tegen de zin van het personeel. Overigens is dat de afgelopen jaren maar twee keer gebeurd: het personeel was tegen het beleid om aan externe vrou wen de voorkeur te geven bo ven interne mannelijke kandi daten bij vacatures en boven dien wilde men niet dat de in terne accountantsdienst zou worden opgeheven". Vrijdag wordt het nu ontstane pro bleem besproken tijdens de collegevergadering: „We moeten maar eens gaan na denken, misschien komen er nieuwe ideeön op". De ontstane situatie houdt vol gens de wethouder niet in dat de raad nu geen besluiten kan nemen. „Dat is het curieuze vna deze situatie: in feite is de macht van het gemeentebe stuur versterkt nu het perso neel weigert te adviezen te ge ven over besluiten". Halfwerk denkt daar anders over: „Bij heel veel onderwerpen is overleg met het GO nodig. Er zullen dus wel zaken stagne ren". Een onderwerp dat gisteren foto: wim van noort zou worden besproken is de verdeling van extra geld dat voor ambtenaren is bedoeld. Het college wil een deel daar van (26.000 gulden) besteden besteden aan het personeels blad QQ en aan uitbreiding van de kinderopvang (66.000 gulden). De ambtenaren zijn het niet met dit voorstel eens. „Het is idioot dat de ambtena ren in Leiden zelf hun perso neelsblad moeten betalen. Echte kruidenierspolitiek", zegt Halfwerk erover. „Ik denk dat ons voorstel gewoon doorgaat", reageert Bordewijk. „We kunnen het geld moeilijk opzij leggen want dat zou bete kenen dat het personeelsblad in de problemen komt. En daarmee moeten we maar ge woon doorgaan, vind ik". Halfwerk: „Met de belonings differentiatie kan het college zelfstandig iets doen. We heb ben gezegd dat we het er niet mee eens zijn, maar het college heeft al gezegd: we doen het toch. Wij hebben nu geen en kel machtsmiddel, behalve ac tie voeren. Maar dat is weer wat overdreven voor een be drag van 26.000 gulden". Eis vijfenhalf jaar voor overvallen DEN HAAG Gewapende roofovervallen op postagent schappen in Leiden (buit ƒ178.000), Rijnsaterwoude (ƒ46.000) en Zevenhoven (ƒ7.900) kwamen een 22-iarige Amsterdammer gisteren bij de Haagse rechtbank op een eis van vijf en een half jaar cel straf te staan. Samen met zijn neef en nog een vriend stapte de man op 22 december 1988 het PTT- postagentschap in de Leidse Cobetstraat binnen. Het trio bedreigde de beheerster, twee personeelsleden en enkele klanten met vuistvuurwapens en een riotgun. De beheerster werd gedwongen de kluis te openen en het geld in een zak te doen. De overvallers vlucht ten in een gestolen auto om een eindje uit de buurt van wagen te wisselen. Nadat de Amsterdammer in de lente door de beheerster op straat werd herkend en aange houden, bekende hij op het po litiebureau eveneens de over vallen in Rijnsaterswoude (8 november) en Zevenhoven (14 december). Deze had de jonge man samen met zijn neef ge pleegd, die eerder al door de Haagse rechtbank tot zes jaar celstraf is veroordeeld. „Ik kon met mijn uitkering niet rondkomen", gaf de Am sterdammer als motief op voor de drie in anderhalve maand tijd gepleegde overvallen. Ad vocaat mr. Ch. Koopman wist te vertellen dat de man des tijds zijn vriendin uit Surina me verwachtte. De vrouw was een luxe leventje gewend, ter continuering waarvan ver- dachte's bijstandsuitkering niet toereikend was. „Hij was bang om vreselijk te falen". Raadsman mr. Koopman was daar niet bang voor. „Mijn client heeft duidelijk schoon schip gemaakt, dat overkomt hem niet meer". De advocaat bepleitte een lagere straf. Uitspraak op 2 januari. Deze handzame EHBO kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. VY.tt« Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:voori.: Adres: Postcode/plaats: Telefoon(voor controle bezorging) Deae ontvangt de krant d» eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand (automatisch betalen) f 24.85 I O kwartaal via acceptgiro f75.10 Stuur als dank de EHBO-kit naar j Sluur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar Leidse Courant. Antwoordnummer 998,2501 VC Den Haag. t i CcidócSommvt i

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11