Boris Becker heeft weer eens genoeg aan zichzelf Luxe probleem Van Wieren reldkampioene Mate ja Svet dreigt skiën te boycotten Marnix Ten Kortenaar draagt bij aan zege van jeugdige schaatsploeg Toprijders pleiten voor andere formule ;m)RT CcidaeSomatit MAANDAG 18 DECEMBER 1989 PAGINA 15 ResiARDENA De Joegoslavische n'zeSvet, wereldkampioene slalom, Ie discussie over de veiligheid bij „i^gldbeker skiën weten in het ver- prl wereldbekerwedstrijden reuze- e boycotten als de pistes niet vei lden. „Organisatoren maken zich Tojk om de gezondheid van' de Pr?e willen slechts spektakel, voor liek en de televisie. Dej lagen de snelheden bij een reu- n. n iets hoger dan bij de slalom. Nu Super G's op ingekorte afdalin- 28-3ga geen risico's lopen op een on waarvoor ik niet ben getraind", •de de 21-jarige Joegoslavische. Landgenoot Tomas Cizman, bij de we reldkampioenschappen in 1988 winnaar van de bronzen medaille op de reuze-sla lom, viel haar bij. Ik zat met Zurbrig- gen in de skilift voor een Super G. Hij zei dat mijn latten twintig centimeter te kort waren. Ik antwoordde, dat lange skilatten alleen bij een afdaling worden gebruikt. Zurbriggen reageerde toen, dat beide onderdelen nauwelijks nog van el kaar verschillen". Zurbriggen was zaterdag op de ruim drie kilometer lange piste in Val Gardena, waar kunstsneeuw was aangebracht, veel sneller dan zijn rivalen. Als enige deel nemer bleef de Zwitser, die als tweede was gestart, onder de twee minuten en 2 seconden (2.01,88). De rest moest op ge ruime afstand toekijken. Zijn landgenoot Franz Heinzer werd tweede voor de Ita liaanse belofte Christian Ghedina, die pas als 23ste van start ging en alle risico's nam voor een top-klassering. Zurbriggen was in de training nog ver slagen door Ghedina. De Zwitser mocht als tweede aan het trajekt beginnen. Op dat moment lag de piste er nog redelijk bij. „Ik was een beetje bang. De omstan digheden tijdens de training wisselden voortdurend. Daarnaast zaten er enkele gevaarlijke stukken in. Op sommige plaatsen heb ik zelfs bewust ingehouden. Deze piste vereiste niet alleen een goede techniek, maar tevens een stel goede her sens", uitte Zurbriggen zijn bedenkingen over de baan. De wedstrijden van gisteren in Madonna di Campiglio werden wegens regen afge last. Niet de Zwitserse Michela Figini, zoals algemeen werd verwacht, maar de Oos tenrijkse Petra Kronberger boekte afge lopen weekeinde in de Canadese winter sportplaats Panorama Resort een dubbele overwinning in afdalingen voor de we reldbeker. De 20-jarige Kronberger trot seerde de barre kou (min tien graden) en de lichte sneeuwval. Zaterdag bleef Kronberger de Westduitse Michaela Gerg achttiende seconde voor (1.36,75 te gen 1.37,55), zondag was het verschil met nummer twee, de Westduitse Katrin Gu- tensohn 0,35 sec. (1.37,31 om 1.37,66). In de tweede race leek alleen de Canade se Karen Percy (zaterdag derde) capabel de tijd van Kronberger nog te verbete ren. Ze miste echter een poortje en staak te de strijd. Gerg heeft nog de leiding in de standen om de wereldbekers afdaling en algemeen, maar Kronberger is in op mars. Sport op tv Nederland 2, 19.00 uur AVRO's Sportpa- Veronique, 19.30 uur Voetbalquiz. Veronique. 20.00 uur Voetbal: AC Milan- Nacional Medellin. BBC 1, 23.30 uur: Paardesport. Eurosport, 19.00 sport. Eurosport, 20.00 u Eurosport, 22.00 u Eurosport, 23.00 u Auto- en motor- IJshockey. Weekoverzicht. Boksen. MORGEN Nederland 1, 17.39 uur: NCRV Sport Veronique, 11.15 uur Match. BBC 2, 15.02 uur: Paardesport. Eurosport, 00.00, 11.00 en 16.00 uur: IJs hockey. Eurosport, 10.00 uur: Auto- en motor sport. Eurosport, 13.00 uur Badminton. Eurosport, 14.00 uur: Boksen. Eurosport, 15.00 uur Handbal. Bert Hille jubelt het uit als hij tegen Joegoslavië de eerste treffer laat aantekenen. FOT' OVERTUIGENDE TOERNOOIWINST IJSHOCKEYPLOEG HEERENVEEN Larry van Wieren is momenteel de koning te rijk. De na tionale ijshockeyploeg won het afgelopen week einde het in Heerenveen gehouden vierlandentoer- nooi door alle drie de wedstrijden in overtuigen de winst om te zetten. En dat in de wetenschap dat Oranje niet in zijn sterkste formatie op de Thialf-ijs- vloer in een hoog tempo de vloer aanveegde met Frankrijk, Joegoslavië en Polen. „Des te moeilijker ik het krijg met selecteren, des te beter het is voor het nationale ijshoc key", aldus de bondscoach die zich voorbereidt op het we reldkampioenschap in B- groep, volgend voorjaar in Frankrijk. Voor dat mondiale treffen komt Nederland nog eenmaal bij elkaar. Vlak voor de jaarwisseling reist Van Wieren met zijn manschappen af naar Oostenrijk voor twee oefenduels. Van Wieren kon het afgelopen weekeinde geen beroep doen op Henry Stoer, Robert Prick van Wely, Appie Bood, Dave Morrison, Ben Tijnagel en Tony Collard. Met het eerste kwintet had de oud-internatio nal geen moeite, wel met de absentie van sterspeler Col lard. Collard diende merk- Ernstige oogblessure Antoine Geesink HEERENVEEN Met een enorme doek voor zijn rechter oog heeft Antoine Geesink gistermiddag voortijdig afscheid moeten nemen van het vierlandentoernooi. In een ongeluk kige botsing met een Poolse verdediger kreeg de talentvolle ijshockeyer van Utrecht een stick in zijn oog. Bondsarts Baarveld hechtte de diepe wond direct waarna Geesink haastig naar zijn woonplaats Den Bosch vertrok voor een spoedbehandeling in het plaatselijke ziekenhuis. Of de neef van IOC-lid Anton Geesink blijvend letsel aan zijn oog zal overhouden is nog niet bekend. waard igerwijs zijn vorige week bij Utrecht opgelopen match-penalty voor het natio nale team uit te zitten. De naar alle waarschijnlijkheid nog op perkament gebeitelde strafwet van de tuchtcommis- sie van de Nederlandse IJs hockey Bond bepaalt dat wan neer een speler tegen een der gelijke straf oploopt hij zijn spelerskaart kwijtraakt. En deze terugkrijgt zodra zijn zaak is behandeld zodat hem het spelen in welk team dat onder de NIJB-vlag speelt, wordt verboden. Waardoor het Heerenveense publiek zijn vroegere lieveling alleen op een foto in het programma- blaadje kon ontwaren. Van Wieren onthield zich in het openbaar van opvallende kritische teksten, hoewel zijn hart anders sprak. Komende week wordt de zaak aanhan gig gemaakt bij het bondsbe- stuur. Voorzitter Frans van Erp, geschrokken van de pu bliciteit rond deze zaak, zei één dezer dagen ook de regle menten onder de loep te ne men. „Het is vervelend. Wij zijn heus niet blind voor de publikaties die nu zijn ver schenen. Ik weet niet wanneer deze wet zo is opgesteld, daar zal indertijd wel een reden voor zijn geweest. In elk geval heeft het mijn aandacht", al dus de kersverse Haagse prae- ses die de onafhankelijke sta tus van de tuchtcommssie niet in diskrediet wilde brengen. En Collard dus in feite naar huis stuurde. Op het ijs maakte met name Michaeal Louwers indruk. De 23-jarige winger van Geleen manifesteerde zich tijdens het toernooi als een groot talent. Samen met captain Ron Berte- ling en/of Tommie Hartogs of Theo van Gerwen vond hij in elke wedstrijd de kleine ope ningen die de defensies van de tegenstanders deed wankelen. De stijlvolle en voor het oog niet snelle Louwers geniet veel aanzien bij Van Wieren. „Hij is een topijshockeyer. On- gelovelijk handig. Je hoeft te gen Louwers niets te zeggen, je moet links of rechts de zaak in de gaten houden, hij zoekt gewoon positie. We wisten dat Louwers talent had, hij kan uitgroeien tot een grote voor het Nederlandse ijshockey". Talenten In de laatste wedstrijd wilde het gastland het publiek giste ren niet trakteren op een obli gate vertoning. In een moor dend tempo werden de Poolse vakantiegangers verslagen. Polen vaardigde namelijk niet het sterkste team naar Fries land af, maar een groep onge motiveerde ijshockeyers die elkaar tijdens de wedstrijd vereeuwigden voor het foto- plakbloek thuis. Van Wieren liet zich echter geen zand in de ogen strooien. Van Wieren: „Op het WK staat er een fan tastisch Pools team, heus". De luxe waarmee Van Wieren zit, is het vele aantal centers en verdedigers. „Met Tommy Speel is er weer een center bij gekomen. Dat is in het verle den wel eens anders geweest. Maar ik ben daar niet onge lukkig mee. Door de vele af zeggingen kun je andere jon gens inzetten. Zo krijgt ieder een een kans. Het kan eigen lijk alleen nog maar beter. Prick van Wely, Stoer en Mor rison, het zijn grote talenten die we dit weekeinde niet in aktie hebben gezien". RENZE LOLKEMA genoeg had om de Zweedse poging de oerlelijke slaschaal terug te winnen de voet dwars te zetten. Na Stefan Edberg vrijdag acht games te hebben gelaten, walste hij gisteren Wi- lander nagenoeg plat. Arme Mats, die door zijn over winning op Carl Steeb weer wat aan zelfvertrouwen dacht te hebben gewonnen, bleef achter met vier armzalige ga mes. Daar tussendoor was Bec ker zaterdag in het dubbelspel ook de on vrijwillige/vrijwilli ge tegenwerking van zijn maat Eric Jelen te boven gekomen. Die krachtinspanning vergde nog het meeste van hem. Maar de overwinning van 7-6 (8-6) 6-4 3-6 6-7 (4-7) 6-4 in bijna vier uur spelen op Jarryd- /Gunnarsson was wel beslis send voor de einduitslag. Door de nederlaag van Steeb in het laatste enkelspel tegen Stefan Edberg (2-6 4-6) zag de eind stand (3-2) er minder florissant uit dan vorig'jaar in Gothen burg toen de Bondsrepubliek met 4-1 zegevierde. Duizend dagen „Als we in februari in Bremen tegen Nederland aantreden, zijn we duizend dagen ongesla gen", berekende de overgeluk kige Duitse Davis Cup-aan voerder Niki Pilic. Ion Tiriac is al aangezocht om ook dat gebeuren van de geëigende commerciële context te voor zien. Zij het op wat kleinere schaal. De Stadthalle is met een capaciteit van 6600 toe schouwers beduidend kleiner dan de Schleyerhalle, waarin de Davis Cupfinale plaats vond. En het dient gezegd; Ne derland met Schapers, Koe vermans, Haarhuis en Nijssen is een niet zo geweldig tot de verbeelding sprekende tegen stander voor Becker en Co. Maar ook van dat evenement verwacht de Duitse tennis- bond weer een flinke winst. Zolang Becker zo blijft spelen, staan bij Ion Tiriac de sponsors in de rij. De Roemeen heeft al aanbiedingen uit vijf landen op zak om ook daar de Davis Cup-evenementen te organise ren. Bovendien heeft hem een verzoek bereikt toe te treden tot de organisatie van de Grand Slam; tot dusverre zijn grootste tegenstander. Voor het zover is, gaat Tiriac met Becker op reis door „het andere" Duitsland. De grootste moeilijkheid daarbij is een ge schikte datum te vinden op Beckers overvolle kalender. Vormcrisis Het Zweedse tennis kon de huidige vormcrisis niet ver hullen. Van de drie, die vorig jaar bij de top-10 stonden ston den: Wilander (1), Edberg (3) en Kent Carlsson (6), is alleen Edberg over. Hij is nog altijd geen toonbeeld van zelfver trouwen. Bij Wilander is de crisis zo ver gevorderd, dat deze zich betrapt op dagdro men tijdens slagwisselingen. „Dan denk ik opeens, dat het veel leuker zou zijn met mijn vrouw thuis te zijn, of in mijn studio opnamen van mijn gi taarmuziek te maken". Gisteren gaf Becker hem er niet de gelegenheid voor. Het resultaat was hetzelfde. Toch had Wilander zich een kans gegeven. „Stefan gaat bij elkë bal naar voren en geeft daar door de tegenstander een ge makkelijk mikpunt. Door ach terin te blijven en te proberen de slagwisselingen zo lang mo gelijk te maken, probeerde ik het met een andere taktiek". Het hielp hem niet. Becker serveerde niet alleen souve- rein; hij had ook balgevoel ge noeg om vanaf de achterlijn de punten binnen te halen. „Er is maar één conclusie mogelijk: tegen een Becker in deze vorm zal ik nooit opkunnen". „Ik denk dat het nauwelijks mogelijk is beter te spelen dan vandaag", vond Becker en hij voorspelde dat de tijd niet ver weg is dat hij niet alleen offfi- cieus, maar ook officieel nummrr- één van de wereld zal zijn. en Hauck «naakbaar d| fgel; weeDe Oostduitse al fs Uwe-Jens Mey 111 hla Hauck scoor- fbiifet tweede Aziati- Vc'ereldbeker-week- beie uit vier. Zij wa- dceoul opnieuw vrij- ade^naakbaar. tners gor Zjelezovski en lair mogen de illusie heerschappij van van trainer Joa- drieike te kunnen door- in de Zuidko- eigoofdstad, waar de hinder ondervon- HAARLEM De Noorse kernploegrijder Kai Stens- li bezorgde de Nederland se junioren het afgelopen weekeinde de enige ne derlaag tijdens de vierlan- denwedstrijd in Haarlem. Stensli was een fractie langzamer dan Zoeter- meerder Marnix ten Kor tenaar, die in de jongere categorie 2.07,53 noteerde. Ten Kortenaar won ook de 3000 meter en het eindklassement. Met een totaal van 395 punten we zen de Nederlandse junio ren Noorwegen, de Bondsrepubliek en Zwe den nadrukkelijk terug. Onder door de stormachtige wind sterk wisselende omstan digheden zegevierde de 21-ja- rige Stensli op de 1500 meter in 2.07,78. Op de twee andere onderdelen (500 en 5000 me ter) maakte Rintje Ritsma, vo rig seizoen tweede bij de jeugdwereldtitelstrijd, het ver lies ruimschoots goed. Jong Oranje-schaatser Ten Korte naar uit Zoetermeer trof bete re condities dan Falko Zand- stra, die voor de beste sprint- tijd had getekend (41,11 secon den). Cor-Jan Smulders, die vorig seizoen met Ritsma en Ten Kortenaar (zesde) het trio voor het WK-junioren vorm de, meldde zich ziek. De num mer vier van het toernooi in Kiev werd vervangen door Roy Cazemier. Bij de meisjes gingen de overwinningen naar Indra Arendz en Wendy van der Poel. raine smogvorming, net ger an de beste seizoen- ild eij een week geleden vooiawa had genoteerd. iOO meter ging zater- 17, dertien-honderd- e trager dan gisteren Club>anse hooglandbaan. an dsche kampioen werd rfstk' °P tweetiende ge- de Amerikaan Dan pLCnig smetje op de (11) s van Mey was de he()00 meter, waarop a geé (1.15,09) een secon- K\was- ac!n West-Berlijn en negd was Arie Loef de t?rlander- Tot klasse- ide eerste tien kwam ovenaar niet: twee waalfde plaats, een Ie en een val op de iaaklvan gisteren. Bonds- "eie Bleeker was rede- nt et^en over 5oo me- :nde Nederlandse sprint- „Hij is in ieder ge- yit. Dat is het ver- jaar". e t0,est van de Bleekers vaV valt weinig vro- rtellen. Bleeker be- nd de ontwikkeling Noyens (twee stacè beste twintig) en a4x /sta als zorgelijk. Het hieidji de Friese trainer it me,ernploegdebutanten ie pu Bleeker dicht bij- openeerste-jaars sprinter a(jn der Poel op de de Kt internationale mo- seiz0!i toe. Aaftink, vorige I buurt van de me- jen, mocht langs de ^Jste op het podium |_\jn. Achter wereld- Blair en Hauck .tudente uit Baam- •de op de 500 meter in Bleeker haar ver- talia»opdracht zich op de uitlegen de felle Seiko ar in compleet leeg te 3V tem zij ten val. ifschek niet te zeer ge- lor de zware indus- buurt van de baan, acion*iaar êeleden de we" ii8.ijd werd gehouden, ednks van de industriële >0- t er altijd veel stof MarP zondag> °°k voor Asn een rustdag, wa- Jndities aanzienlijk kwalijk riekende vrijwel vervlo- ^inters konden weer (46 B^en. STUTTGART De uit zijn gouden kooi ontsnapte Boris Becker heeft in het weekeinde de vele critici weer even de mond ge snoerd. De Duitsers zullen hem graag vergeven dat hij de waarden van de westerse maatschappij niet meer hoog acht, zo lang hij zich voor de verdedi ging ervan het vuur uit de sloffen blijft lopen. In de handen van Ion Tiriac werd de finale van de Da- vis Cup in Stuttgart tot een geldverslindend show-gebeuren, waaraan de Duitse bond, de spe lers, maar vooral Ion Tiri ac veel verdienden en waarbij de Zweden letter lijk met lege handen ble ven staan. Becker raakte er zo door geïn spireerd, dat hij aan zichzelf in de Davis Cupfinale. FOTO: ANP HEERENVEEN Robert Vunderink diende in feite alleen in de laatste wed strijd van de zesdaagse te starten om de Gouden Schaats voor de zevende zesdaagse te ontvangen. De krachtpatser uit Raalte beperkte zich daartoe niet. In de hoofdmacht reed hij de wedstrijd uit. Dat hij driehonderd meter voor de verlossende streep ten val kwam, zal de ja loerse concurrentie weinig genoegdoening hebbben gegeven. rages waren vorig jaar te kort". De rest van de winter zal hij zich richten op de negen reste rende marathons om de KNSB-beker. Mogelijk wordt het in het eerste weekeinde van januari aanpoten. De wed strijd in Haarlem valt dan na genoeg samen met de Neder landse afstandskampioen schappen. Voor de 5000 meter (vrijdag) heeft Vunderink zich al geplaatst, voor de tien kilo meter zal hij als nationaal kampioen stellig een uitnodi ging ontvangen. „Als ik met pijn in de benen tweede word op de tien kilometer, valt dat tegen", zucht hij. Maar de zes daagsewinnaar is gretig en sterk genoeg om een dergelij ke krachtproef te volbrengen. Petra Moolhuizen bleef in te- gensteling tot vorig jaar op de been en won de zesdaagse bij de vrouwen. De vroegere kernploegrijdster boekte haar derde dagzege. Alida Pasveer kon niet gebuik maken van de mogelijkheid haar te achterha len. In de laatste bocht raakte de Groningse ingesloten. Moolhuizen beende voorzich tig de bocht door en zette aan voor de beslissende en win nende sprint. Vunderink en de winaar van de vorige editie, zijn ploegge noot Yep Kramer, zijn er ove rigens voorstander van de for mule van de zesdaagse bij te stellen. „Er zou een ban op be wust uitvallen moeten worden gezet', vindt Vunderink. Hun eisen hebben echter tot op he den geen gehoor gevonden bij de landelijke technische com missie marathon. „Er wordt niet naar geluisterd", berust Vunderink, die zich knikkend gesteund weet door ploegleider Frans Overdevest. en Boris Becker vieren na het zekerstellen van de zege De geldschieter van het suc cesvolle evenement, zaterdag avond een kleine tienduizend kijkers, beperkt zich voorals nog tot de suggestie dat de fi nale volgend jaar maar eens naar de tweede overdekte schaatsbaan van Nederland, Den Haag, moet worden ver plaatst. Reden daarvan is is de wisseling van bierbrouwer, die Thialf zich permitteerde nadat de finale van dit jaar was bin nengehaald. Was Vunderink vorig seizoen veelal de tempobeul in dienst van Kramer; nu rijdt de Fries de gaatjes voor hem dicht. De werelduurecordhouder lijkt de perfecte balans tussen training en ontspanning te hebben ge vonden. Dat betekent dat hij in de voorbereiding op het sei zoen korter maar intensiever is bezig geweest. Plotsklaps blijkt hij ook over een machts sprint te beschikken. „Ik heb bewust gewerkt aan mijn zwakke punten. Mijn demar- Robert Vunderink met de gouden schaats.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 15