De democratie en kans geven" Eerste haarscheurtje in nieuwe coalitie m ure Genland DE NIEUWE VW-REISGIDSEN LIGGEN VOOR U KLAAR! Ccldóc Sotucmt ZATERDAG 16 DECEMBER 1989 PAGINA 5 I HAAG Eerste- jrvoorzitter Piet kamp vertelde het veek in een inter- Ivoor de Oudejaars- van deze krant: lijn eigen CDA-frac- |en veel mensen die rechterkant van de [staan. Maar ook die allemaal: dat gaat |ioor, met de nieuwe Ze hebben veel hwen in Kok. Ik tien heel capabele, ^yjente man. Hij is professor (zoals tamp) maar hij weet at een gulden waard fc*. 1 ^Wiie wilde dat ongeveer M elfde moment diezelfde B^vreden' senaatsfractie ^^jt CDA minister Kok tussen de benen stak. im tot de conclusie dat ital spoedeisende fiscale jrstellen schriftelijk te worden voorbereid, ien de VVD-senatoren mening zijn toege- de beide fracties sa men een meerderheid hebben, ziet het ernaar uit dat de voor stellen niet op 1 januari tot wet kunnen worden verheven. Het betreft hier plannen voor een verhoging van het huur waardeforfait, het bedrag dat een huiseigenaar bij zijn fis caal inkomen moet tellen, en van de milieuheffing op brandstoffen. PvdA-minister Hans Alders, die de opbrengst van de maatregelen hard no dig heeft voor zijn nieuwe mi lieubeleid, toonde zich zeer te leurgesteld. Hij benadrukte dat de betreffende wetsvoorstellen „supersnel" naar het parle ment waren gestuurd. „Mag het kabinet dan in alle nede righeid aan de heren senato ren vragen: alsjeblieft, met alle begrip voor de zorgvuldigheid, handel deze zaak vóór 1 janua ri af?". Het socialistische Tweede-Ka merlid Ad Melkert reageerde feller. Hij was „niet geamu seerd", zei hij, naar het voor beeld van de Engelse- koningin Victoria, die als ze heel boos was placht te zeggen: „We are not amused". Melkert sugge reerde dat de CDA'ers aan de 'overkant' nog niet gewend zijn aan het feit dat er een nieuwe coalitie is aangetreden. Christiaanse Onzin, zeggen de christen-de mocratische senatoren. „Wij willen alleen maar zorgvuldig zijn". Belastingspecialist Chris tiaanse wijst erop dat premier Lubbers een heel pakket fisca le voorstellen urgent heeft verklaard. Hij zou het al een 'geweldige prestatie' vinden als de Eerste Kamer een deel daarvan voor de jaarwisseling kan behandelen. PvdA-senator Simons kijkt daar echter heel anders tegen aan. Volgens hem zit er nog iets meer achter de houding van Christiaanse. Hij wijst op het gedrag van de CDA-sena- tor deze week bij het vaststel len van de datum waarop een - voor het bedrijfsleven onple zierige - wijziging van de ven nootschapsbelasting behandeld zal worden. Volgens Simons had dit wetsvoorstel gemakke lijk nog deze maand kunnen worden voltooid. Maar „onder druk" van Christiaanse werd gekozen voor de datum van 30 januari. Volgens Simons dreigt er nu een vertraging van bijna een jaar en dat doet hem ver moeden dat zijn CDA-collega ook politieke motieven heeft. De CDA-senatoren vinden de woede in het PvdA-kamp wel vermakelijk. Nu weten jullie ook eens hoe een koekje van eigen deeg smaakt, denken zij. Ze wijzen erop dat het in het verleden altijd de PvdA-frac- tie was die dwars lag als er aan het eind van het jaar nog een aantal spoedeisende zaken behandeld moest worden. Ook vorig jaar gebeurde dat toen de regering de invoering van het Sofi-nummer wilde ver snellen en via een noodwetje wilde regelen dat asielzoekers op Schiphol konden worden vastgehouden. Maar ja, tóen zat de PvdA nog in de opposi tie, zegt een CDA'er met een knipoog. PvdA-minister Alders vindt dat geen eerlijke vergelijking. Volgens hem trok de Eerste Kamer vorig jaar terecht aan de noodrem, omdat de rege ring te veel druk op de ketel had gezet. De senaat kon het kabinet toen het verwijt ma ken dat het te lang getreuzeld had met bepaalde wetsvoor stellen, meent Alders. „Nu zit ten we in een heel andere, wat uitzonderlijke situatie. Wij kunnen er niets aan doen dat het allemaal op het laatste nip pertje moet. Er zitten nu een maal niet meer dan twee maanden tussen het aantreden van het kabinet en nieuw jaar!". Loyaal Net als Alders ergert de Twee de-Kamerfractie van de PvdA zich bont en blauw aan de vro lijkheid die de CDA-senatoren ten toon spreiden. Een sociaal democraat wees erop dat het Christen Democratisch Appèl zich opstelt alsof het in de op positie zit, en dat is niet het geval. „Er is dus geen enkele reden voor vreugdevertoon als een regeringsmaatregel vertra ging dreigt op te lopen". Vol gens deze PvdA'er mag van de CDA-senatoren worden ver wacht dat zij zich loyaal op stellen jegens elk kabinet, waarin hun partij is vertegen woordigd. De 'echte' oppositie, en dan met name de Tweede-Kamer fractie van de VVD, verkneu kelt zich intussen over het ge steggel tussen de regerings fracties in Eerste- en Tweede Kamer. Fiscaal specialist De Grave vroeg onmiddellijk een spoeddebatje aan van de com missie voor financiën. Met een beroep op de waarschijnlijke vertraging in de senaat pro beerde hij ook de behandeling in de Twééde Kamer te traine ren. Aanvankelijk leek hij succes te hebben, maar kamervoorzit ter Deetman bleek niet voor één gat te vangen. Hij stelde doodleuk voor de verhoging van het huurwaardeforfait én van de aardgasprijs aanstaande dinsdag geheel af te handelen, ook al moet daarvoor tot diep in de nacht worden vergaderd. Met steun van CDA en PvdA werd dit plan aangenomen, zo dat de wetsvoorstellen al aan staande woensdag aan de Eer ste Kamer zullen worden overhandigd. Premier Lubbers heeft zich bereid verklaard in het week einde met zijn partijgenoot Kaland, de voorzitter van de Eerste-Kamerfractie van het CDA, te gaan praten over de mogelijkheid om de betreffen de wetten toch nog voor Oud en Nieuw te behandelen. Mi nister Alders veerde op. De miljoenen die de voorstellen moeten opleveren voor het verbeteren van het milieu, ko men wellicht toch nog tijdig binnen. Beer Maar men kan de huid van de beer beter niet verkopen vóór deze geschoten is. De CDA-se natoren Christiaanse en Ka- land zijn van harte bereid om met de minister-president te praten, maar zij beloven niets. Integendeel. Als ook maar één partij in de senaat schriftelijke behandeling nodig acht, dan zal het heel moeilijk worden daar 'neen' tegen te zeggen", aldus Christiaanse. Is dat nu een bewijs voor de suggestie van de PvdA'er Ad Melkert dat een deel van het CDA niet gelukkig is met de nieuwe coalitie? Is er sprake van moedwillige obstructie van de christen-democratische senatoren, omdat zij eigenlijk ook nu nog veel liever met de VVD zou regeren? Niet hele maal. Want de al genoemde PvdA-senator Simons is het wonderlijk genoeg met Chris tiaanse eens, althans als het gaat om de verhoging van het huurwaardeforfait. Dat is niet zomaar een tariefsverhoging, zegt Simons. „Het is een heel dik dossier, met ook principië le kanten, zoals de vraag of de verhoging wel te rijmen is met de door het kabinet beloofde bevordering van het eigen-wo- ningbezit". Vooral voor het CDA is dat een belangrijke zaak, erkent de PvdA-senator. Maar wat de heffing op brand stoffen betreft is Simons vol onbegrip. Het gaat hier im mers om een milieukwestie. Daar zou iedereen toch graag aan mee moeten helpen. Dat de CDA-senatoren daar eigen lijk niet toe bereid zijn, vindt hij „wonderlijk". En op de ke per beschouwd is het dat ook. Als Lubbers er niet in slaagt Kaland en Christiaanse te be praten, dan komt er onvermij delijk een eerste haarscheurtje in de coalitie. De 'obstructie' van de CDA-senatoren zal de PvdA-fractieleden in de Eer ste én Tweede Kamer beslist wrevelig maken. De glans van het onlangs zo hoopvol begon nen huwelijk raakt er dan wat vanaf. Misschien heeft Piet Steenkamp, optimist als hij is, een wat vertekend beeld ge had van de gezindheid waar mee de Eerste-Kamerfractie van het CDA het kabinet-Lub- bers/Kok tegemoet treedt. RIK IN 'T HOUT vormingen in Midden- en Oost-Europa 2het mogelijk gemaakt dat overal onaf- jke, vaak nog kleine politieke partijen •edoken. Onder hen bevinden zich ook 2-democratische groeperingen. Sommige e partijen dateren van voor de oorlog en n nu aan een tweede jeugd. Andere zijn ftl nieuw op het politieke toneel. De ^opese christen-democraten, verenigd in ppese Unie van Christen-Democraten juichen deze ontwikkelingen toe. Er zijn zelfs acties op touw gezet om de zusterorga- nisties met geld en advies te steunen. Maar moeten de christen-democraten in het Westen zich wel zo intensief bezighouden met de partij vorming in het oostblok? En gaat de EUCD niet wat al te gretig te werk bij het 'inlijven' van haar nieuwe zusterpartijen? CDA-voorziter drs. Wim van Velzen vindt van niet. „Wil je de de mocratie een kans geven, dan moet je die par tijen steunen". *)yjP DE BRES VOOR ZUSTERPARTIJEN IN OOST-EUROPA IAAG Wie het (Omen van een wil- ge politieke partij erland binnenstapt, de meeste gevallen conclusie komen met de kantooruit- I wel in orde is. meubilair, voldoen- ^machines, kopieer- ,en en zelfs perso- puters ontbreken t is zo gewoon, dat jna niet meer kunt Hen wat je zonder Dderne technische en zou moeten be- Ze zijn onontbeer- zorden bij het voe- i een goede organi- amende' partijen in >pa weten daarente- al te goed wat het is it het niets en vrij- financiële midde- moeten organiseren. is een tekort, besloot daarom een uw te zetten voor de christen-democra- partijvoorzitter Velzen eind septem- roprichtingsvergade- bijgewoond van de Christen-Democra- 'olkspartij (KNDP). ^at was dat onlangs ^-delegatie met een asis organisatorische irlijke ervaring naar afreisde om trainin- bestiiurs- en kaderle- le zusterpartij te ver te helpen bij het op- n de organisatie. Het Iorbeeld van de ma- ip de westerse chris- iratische partijen de hand bieden. Want dat is hard nodig, meent Van Velzen. „We staan hier voor een histo risch moment", zegt hij, doe lend op de hervormingen in de Oosteuropese landen. „Dit is echt een overwinning van de democratie". Twee manieren Volgens de CDA-voorzitter moet op het wegschuiven van het IJzeren Gordijn op twee manieren worden gereageerd. Naast economische hulp - 'go vernment to government' en via de Europese Gemeen schap - moet er iets gedaan worden aan het op gang bren gen van het democratiserings proces. „En dan komen wij als CDA in beeld", zegt hij. „Maar een probleem daarbij is de plu riformiteit die nu is losgebar sten. Er komen steeds meer partijen bij. Ik geloof dat de stand in Polen vorige week al 79 was en dat verandert nog steeds". De moeilijke vraag voor het CDA is daardoor welke partij en nu gesteund moeten wor den; in sommige landen is sprake van meerdere christen democratische groepen. En moet die steun nu al geboden worden of is het beter te wachten tot er verkiezingen zijn geweest en duidelijker zal zijn welke groeperingen over leven? Wim van Velzen, het zal duidelijk zijn, is er in elk geval voorstander van om nu al als CDA in actie te komen. „Er is op dit moment geen sprake van gelijke concurren tie", zegt hij en wijst op het goeddraaiende partij-apparaat waarover de communisten be schikken. „De nieuwe partijen hebben 'een enorme achter stand. Daar hebben wij geen notie van. Alles is.nieuw voor hen". Van Velzen spreekt tegen dat de EUCD-partijen de ontwik kelingen in de christen-demo cratische zusterorganisties te kritiekloos zouden volgen en te gretig zijn met steunverle ning en hij wijst er op dat ook de socialisten en de liberalen vergelijkbare partijen in Oost- Europa steunen. „Daarbij zit ten de socialisten met het pro bleem dat ze bijvoorbeeld in de DDR niet weten of ze zich nu op de SED moeten richten of op de sociaal-democratische partij. De liberalen hebben een vergelijkbaar probleem in Po len. Voor ons allen geldt dat het proces van de partijvor ming nog niet is uitgekristalli seerd. Er is maar één partij die qua organisatie een voor sprong heeft en dat is de com munistische. Wil je echter de democratie een kans geven, dan moet je de christen-demo cratische partijen steunen". Contacten Inzicht krijgen in de ontwik keling van de christen-demo cratie in de verschillende Oosteuropese landen en weten welke groepering je moet steu nen wijst volgens Van Velzen op het belang van het opbou wen van contacten. „Aller- christen-democratische fractie in het Europees Parlement (EVP). De contacten moeten eigenlijk via Brussel lopen. Ten tweede is het belangrijk naar de landen toe te gaan en met de mensen te praten. Dat is ook wat die delegatie naar Hongarije heeft gedaan. En verder is het van belang sa menwerkingsverbanden aan te gaan". De EUCD kent linker- en rechtervleugels. Zo zijn de EN WISKE DE BEZETEN BEZITTER CDA-partijvoorzitter Wim van Velzen: „Belangrijk om via Brussel te werken" Spaanse, Griekse en Westduit- se partijen een stuk behouden der dan bijvoorbeeld het CDA, de Vlaamse CVP en de Itali aanse DC Maar in welke poli tieke richting de christen-de mocraten in Oost-Europa zich zullen ontwikkelen kan Van Velzen niet zeggen. „Dit soort begrippen is zo rela tief. Waar meet je het aan af? Als je kijkt naar de christen democraten in Hongarije, dan is voor hen de ontwikkeling van een sociale marktecono mie belangrijk, de komst van bijzonder onderwijs en dat de private landbouw een kans Diepgang Dat de christen-democraten in Oost-Europa naast materiele goederen ook nog ideologische diepgang ontberen erkent Van Velzen. „Die ideologie is rudi mentair aanwezig. Dat komt omdat er twee generaties lang •?een pluriforme ideologische partijvorming is geweest. En voor christen-democraten ligt ook in Midden- en Oost-Euro pa het beginpunt in de kerke lijke sociale leer. Maar bepaal de dingen zijn bij hen overi gens ook weer veel sterker ontwikkeld, zoals het begrip gerechtigheid. Terwijl rent meesterschap, in de zin van bijvoorbeeld het milieu, op een veel lager niveau staat. Maar al die partijen hebben op zijn minst een beginselprogram ma". Steun geven gebeurt dan ook niet alleen in de vorm van geld en materiele goederen, maar vooral ook in de vorm van adviezen. De nieuwe par tijen willen vooral inzicht krij gen in allerlei vaardigheden, zoals bijvoorbeeld het omzet ten van 'een beginselprogram ma in politieke uitspraken, het opzetten van een al dan niet onafhankelijke jongerenorga nisatie en het ontwikkelen van een ideologie. „Als we nu weer even Hongarije nemen, dan merken we dat ze daar vooral zijn geïnteresseerd in de Nederlandse situatie", ver volgt Van Velzen. „Qua inwo nertal komen beide landen on geveer overeen en de proble men zijn ongeveer hetzelfde. In Hongarije bestaat een groot deel van de christen-democra tische partij uit katholieken en een kleiner deel uit protestan ten (calvinisten en luthera nen). Zij willen dan ook van ons weten hoe wij tot één CDA zijn samengesmolten". Hij doelt daarbij op de nood zaak voor het CDA zich te verdiepen in de gemeenschap pelijke ideologische grondsla gen na de fusie tussen KVP, ARP en CHU. „Daarom zijn wij zo interessant voor ze". Wat betreft een eventuele toe lating tot de EUCD, waarvan reeds 21 partijen lid zijn, zegt Van Velzen: „Uiteraard moeten de zusterorganisaties de uitgangspunten onder schrijven. Maar afgezien daar van moet er nog een hobbel worden genomen. Deze partij en zijn bijna allemaal lid van de christen-democratische ver eniging van ballingen. Die moeten ze eerst verlaten, voor ze lid kunnen worden van de EUCD. En als je praat over een termijn, dan kun je door de bank genomen de verkie zingen als uitgangspunt ne men, omdat dan duidelijk zal zijn welke christen-democrati sche partijen overblijven. Die verkiezingen worden in de meeste landen in het voorjaar van 1990 gehouden". CLARISSE BUMA Ultgeverlj/Wavery Productions (ADVERTENTIE) ANTWOORDCOUPON Ik wil graag dat u mij de volgende reisgidsen I gratis thuis stuurt (max. 3 gidsen aankruisen). 1 Friesland (én de Friese Waddeneilanden) Drenthe Overijssel Gelderland Texel Flevoland Zeeland Brabant Limburg NaamLeeftijd m/v Adres Pas verschenen: de nieuwe WV-Vakantiegidsen. Boordevol ideeën voor korte of lange vakanties in Nederland. Per gids vindt u een groot aanbod aan mogelijkheden en sugges ties. Ga er eens op uit en geniet van veel wat ons land te bieden heeft op het gebied van natuur, folidore, historie, sport, kunst en ;astronomie. Verkrijg- aar bij VW-kantoren en ANVR-reisbureaus. Ook gratis te bestellen via bijgaande coupon. Dit stukje is voor de verandering eens niet geschreven in Den Haag, maar in Straatsburg, waar ik enkele dagen op bezoek ben. Bij het Europese Parlement natuurlijk, want wat heeft een mens in zo'n kille decern berweek anders in deze Noordfranse stad te zoeken? In het middenklasse-hotel waar ik vertoef sliepen het afgelopen weekend ook premier Lubbers en minister Van den Broek, die in Straatsburg de EG-conferen tie van regeringsleiders en ministers van buitenlandse zaken bijwoonden. Hun verblijf in dit hotel leidde nog tot een diplomatiek relletje omdat de Nederlandse delegatie het de Franse organisatoren van de Euro- topconferentie hoogst kwalijk namen, dat ze Lubbers met zo'n eenvoudig onderkomen hadden opgescheept, terwijl Kohl, Mitterrand, Thatcher en de andere grootheden uiterst luxueuze hotels toegewezen hadden gekregen waar zij badend in weelde de nacht konden doorbrengen. Naar verluidt kon het Lubbers zelf overigens geen bal schelen. „Als er maar een redelijk bed staat en er geen ongedierte in z'n kamer huist, is hij al tevreden", vertelde een intimus van de premier. Status speelt niet alleen in de top van de Europese Gemeenschap een belangrijke rol, maar ook in de lagere regionen zoals'thet Europees Parlement. De 518 afgevaardigden uit de twaalf lidstaten snakken er al jaren naar meer bevoegdheden te krijgen, zodat ze in Europa en indirect ook in de rest van de wereld werkelijk iets in de melk te brokkelen hebben. Het Europarlement kan weliswaar fantastisch mooie en vaak ook heel zinvolle besluiten nemen, het blijft altijd de vraag of het dagelijks bestuur van de Gemeenschap (de commissarissen) en de regeringen van de aangesloten landen genegen zijn er iets mee te doen. Toch bestaat het Europees Parlement ondanks zijn gebrekkige status grotendeels uit lieden die op velerlei wijzen al hun sporen in de politiek hebben verdiend. Het wemelt er van de ex-ministers, ex-staa tssecretarissen voormalige volksvertegenwoordigers en oud-burgemeesters. Er lopen zelfs personen rond met een nog grotere wolk van oude glorie om zich heen. Zo is de voorzitter van de 49 leden tellende liberale fractie (waar drie Nederlandse VVD'ers èn D'66-afgevaardigde Jan Willem Bertens gebroederlijk deel van uitmaken) niemand minder dan de vroegere Franse president Giscard d'Estaing, de voorganger van Mitterrand. Een Franse journalist vroeg Giscard deze week eerbiedig of deze het naar zijn zin had. „Jazeker", zei de oud-president, „maar het was in het begin wel wennen. Ik voelde me weer net als in mijn studententijd". „Hoe bedoelt u, mijnheer sprak de journalist onderdanig, waarop Giscard met een zuurzoet lachje antwoordde: „Toen ik student was, moest ik altijd zelf mijn tas dragen. Dat heb ik sindsdien veertig jaar lang niet meer gedaan Een andere opmerkelijke vogel in de Euro volière is Otto von Habsburg, lid van de christen -democra tische fractie. Deze 77-jarige vertegenwoordiger van de Beierse CSU-partij had. als de wereldgeschiedenis anders was verlopen, op dit moment keizer kunnen zijn. Hij is de oudste zoon van keizer Karl, de laatste vorst van het in 1918 uiteengescheurde Oostenrijks- Hongaarse keizerrijk. „Een vriendelijke oude baas, heel gewoontjes ook, maar wel loeiend conservatief", aldus een CDA-Europarlemen tariër die veel met zijn fractiegenoot Von Habsburg optrekt omdat zij beiden zich met het buitenlands beleid bezighouden. „Soms hoop ik wel eens dat-ie ziek wordt, want dan kan ik tenminste alleen het woord voeren zonder die rechtse bijgeluiden van Von Habsburg. Maar die man is kerngezond, hij is er altijd Alleen WVC dicht DEN HAAG Het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur (WVC) houdt zijn deuren tussen kerst en nieuw jaar gesloten. De overige de partementen hebben een mini male bezetting maar zijn wel normaal bereikbaar. Voorlich ters van de vier grote steden deelden mee dat hun stadhui zen tussen kerst en nieuwjaar eveneens normaal geopend zijn.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5